IHk- A Vrijdag 2 December 1927 Tweede Blad Pagina 1 "m f DS. BRUINS EN PAUL BONCOUR. f HET BEGIN VAN HET EINDE Diefstal van een prijswinnend lot. VERLENGING UITKEERINGSTERMIJN DER WERKLOOZENKASSEN DE BEGROOTING VAN ARBEID AANGENOMEN DE GROOTE VRAAG LS OF OOK DE WERKGEVERS AAN DE WERK- LOOZEN VERZEKERING MOETEN BIJDRAGEN WAAROM HENR. ROLAND HOLST UIT DE COMM. PARTIJ TRAD DE RIJSCHOOL TE AMERSFOORT AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. HM i ONTAARDE MOEDER BUITEN DEN WAARD GEREKEND POGING TOT INBRAAK VERRADEN r"'; EN BOND HET OP EEN PLANK VAST PASTOOR J. F. G. SANDFORT f .3 DE IN- EN UITVOER-CONFERENTIE DE ONDERTEEKENING DOOR J NEDERLAND. „Wij zijn tegen oorlog en oorlogstoerus ting", verklaart cis. Bruins in de „Voor waarts" van eergisteravond. De socialistische predikant deelt niet de Volle waarheid mee. Hij had moeten schrij ven: wij streven naar ontwapening, waar wij er kans voor zien. Daar, waar wij het noodig achten, wapenen we ons; daar vor- inen we eigen socialistische burgerwachten, daar schieten en steken we ook. We houden er niet van,' maar het kan niet anders. Dan had de dominee althans de waarheid gezegd. Frankrijk's vertegenwoordiger te Genève, de sociaal-democraat Paul Bohqour, ver klaarde, vlak voor zijn vertrek naar de Vol k en bon ciss tad. u i t d r ukkeli jk Wij zuüen geeu haarbreed vau ons standpunt afwijken. Wij komen om van gedachten te wisselen over veiligheid ©n ontwapening. Welnu de kern van het vraagstuk is zeer eenvoudig: „zooveel veiligheid men ons kan waarborgen, aan zooveel ontwapening kunnen wij dan ook meedoen.'' En dezelfde Paul Boncour heeft dan ook te Genève stelling 'gevat tegenover den Russischen vertegenwoordiger, die algeheelo ontwapening vroeg. Bonrour heeft uitdrukkelijk gezegd, dat volledige ontwapening nog geen volledige Veiligheid beteekencle. Een klein land, dat Ongewapend naast een ongewapend rnaar sterk land ligt, kan heel gauw overweldigd Worden, Eu waar er nog zooveel wantrouwen in de wereld is, kan men volledige ontwape ning alleen een utopie noemen. Er moet een Waarborg bestaan, dat de landen veilig zijn. oo redeneert een sociaal-democraat. Hij denkt er blijkbaar anclcrs over dan <&s. Bruins en andere oppervlakkige praatjes- Shakers, die wel een grooton mond op kunnen Uiten omdat zij geen verantwoordelijkheid fccuben te dragen. De Nederlandschè liberalen takelen wel erg af. Niet alleen is hun politieke macht zoo goed als te niet maar zij beginnen nu ook de oude beginselen over boord te Werpen. Gud-minister Treub hield Zondagmiddag een radio-rede waarin hij betoogde, dat de Politiek uit de aether moest Intussclien hield de spreker zelf een zwaar-politiek Bpeecbjel Hij toonde zich buitengewoon be zorgd voor de revolutionaire propaganda en pleitte er voor, deze onmogelijk te maken. Dat is wel heel erg on-liberaal. De heeren hebben altijd beweerd, dat de vrijheid je ware was, vrije school, vrije Pers, vrij woord, vrije godsdienst maar nu zij merken, dat het met de vrijheid de spuitgaten uitloopt en dal. er zijn, die de vrijheid willen nemen, op het goed van anderen beslag te leggen, nu binden zij in. En zij zouden wel willen, dat allen zwegen en dat er alleen vrijheid was zooals libe ralen die verstaan. Deze vlieger zal echter niet opgaan: de zeggingschap der liberalen is voorbij en wij zullen wel zorgen, dat hun heerschappij hooit meer terugkomt. Maar nu probeeren de heeren het over een anderen boeg. De Rotterdamsche oud- burgemeester Zimmerman hield Woensdag avond in de aula der handelshoogeschool een rede over het fascisme en trachtte „het jonge Nederland" warm te maken voor de staatkunde, die momenteel in Italië wordt gevoerd. Het was wel een verrassing uit den mond vau den liberalen heer Zimmerman Italië te hooren noemen „een land met een voor een groot deel ontwikkelde en intelligente bevolking", met „oude beschaving", „fijn geoutilleerde industrie", „hoogstaande ar beidersklasse". Men heeft ons altijd trachten wijs te hiaken, dat Spanje en Italië Katholiek en dus achterlijk waren. Maar dit schijnt nu °olc al niet meer verdedigd te worden. Achterlijk wordt Frankrijk omdat het de Kerk terugdringt en Haar belet beschavings arbeid te verrichten. Maar het is wel eigenaardig te zien, dat liberalen nu ook een regeersysteem goedkeuren, dat juist met alle kracht de beginselen van het liberalisme nekt; dat dan ongeveer elke vrijheid een einde heeft gemaakt en in elk geval beginselen huldigt, Waarvan iedere ras-echte liberaal moet gruwen. Nu puntje bij paaltje komt en de heeren bang worden voor hun bezittingen, zijn ze gaarne bereid heel hun ideeën-leer te slacht offeren. Een rede als Zimmerman, nog wel onder geestdriftige toejuichingen hield, beteekent bet begin van den werkelijken ondergang van het liberalisme. Do rechtbank te Roermond veroordeelde den ^erzekenngsinspecteur der Aurora-bank J. C. Ie 's-Hage wegens diefstal van een prijs- "mend lot dier bank tot 9 maanden gevan- «eaisstraf, A De elseh was 1 jaar. TWEEDE KAMER. Voor kon worden overgegaan tot bespreking van het vraagstuk der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling, moest eerst ge stemd worden over de gisteren na afloop der beraadslagingen ingediende motie—van den Bergk, Hierin werd de regeer in g uitgenoodigd paragraaf 8 van de „Woningwet" uit te voeren op overeenkomstige wijze als in de laatste jaren vóór de oorlogscrisis het geval was. De Kamer heeft deze motie verworpen, om dat ze overbodig was. De Kamer heeft daarna nog bijna den ge heel-en middag volgepraat over de werkloos heidsverzekering, die thans hij Kon. Besluit van 1917 geregaLa Is. Bij deze. bespreking deden zich twee kwesties voor in wel de verlenging van de uitkeerings- termijnen der werkloozenkassen en de wette lijke regeling. Verlenging van de uitbeeringstermijnen is- van groote moreele en sociale beteekeuis en daarom zou er alles voor te zeggen zijn den termijn met de helft van den tegenwoordigen duur te verlengen. Wie zal dat echter betalen' Nu bleek de regeering bereid de bijdrage, dié zij geeft, met een vierde te verhoogen, maar de vakverenigingen vinden dat onvoldoende en eischen ten minste een verhooging van de helft of drie vierde. Merkwaardig is voor de tegenwoordige mentaliteit, dat men huiverig is, zelfs al doet de regeering de toezegging, zich er accoorcl mee te verklaven, want wie waarborgt, dat deze bijdrage niet over korter of langer tijd plotseling verlangd wordt? Men is bang met de overheid een contract aan te gaan, dat niet wettelijk geregeld is. Wie zou daar in vroeger jaren, laat ons maar zeggen 15 jaar geleden, aan hebben gedacht. Nu r„Pe,Vec onderhandelingen, afgescheiden nog WJrt h-M d6 regeering mogelijk geen hoogere bijdrage wil geven, daarop vast. Wat de wettelijke regeling der werkloosheids- verzekering aangaat, waarover de Kamer zon- dei hoofde ijlce stemming een motie-v d. voorhei heeft aauSen°>»eh. waarin voorbereiding gevraagd wordt, deze kwestie is met minder moeilijk. Er bestaat een wette- Uke wei kloosheidsverzekering in Deneraar- rf^'f ^Jge'an(I' Ierland, Italië, Noorwegen en Duitsohland. Hier Is deze geregeld bij Kon. Besluit,, waarbij de regëerlng en de kassen der werknemers-vakvereeuigingen geldelijke bij dragen geven en de gemeenten vrijwillig kun nen toetreden. Dit laatste is door 95 procent der gemeenten geschied. De groote vraag, waarom alles draait bij de oplossing van het vraagstuk der wettelijke regeling, is of ook de bedrijven, dus de werk- gevere, aan de "vverkloozenverzëkering zullen moeten bijdragen. Tot de verzekering zouden dan moeten bijdragen rijk, gemeente, werk nemers en werkgevers. Hierbij zal weder eerst beslist moeten worden, of de verzekering zal zijn verplicht, half verplicht of vrijwillig. Mag nu in deze tijden, waar er een dishar monie is tusschen de sociale en economische politiek van ons land, het bedrijfsleven tegelijk worden belast met de nieuwe uitgaven voor een ziekteverzekering en voor een werkloos heidsverzekering? De minister is er ©enigszins huiverig voor. Aan den minister is in over weging geven een staatscommissie te benoe men, maar waar de Werkloosheidsraad er reeds zoo dikwijls over gesproken heeft, beschikt de minister over voldoende gegevens en zou een commissie niet veel anders zijn dap een kap stok, waar het vraagstuk weer voor een jaar aan opgehangen werd. De minister zal nu een ontwerp voorberei den. Hoe dat zal zijn, kan niemand zeggen. De eenige, die een leidraad aangaf, was de heer Kortenhorst, maar daarmede was de heer Stenhuis het weer niet eens. Men kan in het algemeen niet zeggen, dat de werkgevers er afwijzend tegenover staan, maar een werkloos heidsverzekering, die voor alle bedrijven zal gelden en in alle omstandigheden, is zooiets als de quadratuur van den cirkel. Voor som mige bedrijven kan het zeer goed, maar niét voor alle. Men zou dus de zaak bectrijfsgewijze moeten bekijken. Er zijn toch bedrijven, die gedurende korten tijd een groot aantal werk lieden noodig hebben, en zouden ook deze alle werklieden moeten verzekeren? Verschil zal er moeten worden gemaakt tusschen de nor male werkloosheid en de crisiswerkloosheid, zooals we die de laatste jaren gehad hebben, en bovendien moet er voor gewaakt, dót we niet krijgen een categorie berocpswerkloozen. Hiermede was de behandeling van de begroo ting van Arbeid afgeloopen en tot groote ver wondering werd ze zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De Minister was daar zeer blij mee, maar of daar wel reden voor is, be twijfelen we. Hij had aan een" uitspraak van de Kamer, waaruit duidelijk bleek wie liet met zijn beleid eens was, meer gehad. Over de begrooting van Financiën, die daar op aan de orde was, zal, wel meer te doen zijn. Reeds dadelijk waren voor de algemeeue be schouwingen vijftien sprekers ingeschreven, Door de eerste sprekers worden reeds dade lijk drie moties ingediend. Over de motie-Oud voor de oud-gepensioneerden, ontstond een oogenblik moeilijkheid, omdat de voorzitter, die op een later te bepalen datum wilde be handelen. De minister stelde prijs op directe behandeling. Dat kan nog strijd geven. Met een eenvoudige verhooging van de oude pensioenen met 70 proeent inpïaats van met 40, zooals nu het geval is, komt men niet uit de moeilijkheid. Dat is alleen mogelijk door ieder geval afzonderlijk te bekijken. Bij hen, die nu actie voeren dat het pensioen te laag is om er van te leven, zijn er immers velen, die pensioen hebben gekregen, op hun 35ste jaar na 15 jaar diensttijd. Als de Kamer mocht besluiten tot deze verhooging, dan moet men niet denken, dat daardoor de, klachten zullen verminderen, of dat de actie der oud-gepen sioneerden zal worden gestaakt. Het kan een interessante- dag worden, want het is niet te verwachten dat minister de Geer toegeeft. „De gebeurtenissen der laatste dagen in Rusland betcekenen de overwinning van de domperij en de gewelddadige onderdrukking der vrijheid van meeningsuiting" NAAR NIEUWE WEGEN De „Tribune" bevat de volgende verklaring van mevr. Henriette Roland Holst, die, zooals gemeld, dezer dagen uit de Communistische Partij trad: De gebeurtenissen der laatste dagen in Rusland, waar, na een maandenlange ophit- sings-eampagne tegen de oppositie de twee voornaamste leiders daarvan uit de partij ge royeerd en hun medestanders uit het Centrale Comité en het Centrale Controle Comité ver wijderd werden, beteekent de overwinning van de domperij en de gewelddadige onderdruk king der vrijheid van meeningsuiting, niet enkel in de Russische C. P., maar in de ge heele Communistische Internationale. De uitwerping van Trotzki, den leider, wiens genie tezamen met dat van Lenin, Sov jet Rusland in staat heeft gesteld, voor zoover dit van enkele groote persoonlijkheden afhing om in de eerste jaren na de revo lutie zegevierend stand te houden tegen de aanvallen der nationale en internationale i-eaotie, die uitwerping moet ieder revolu- tlonnair socialist, wiens geest niet verleugend en wiens gemoed niet vergiftigd werd door de misleidende voorstellingen der Communisti sche Partij-pers, met walging en verontwaar diging jegens hen, die dezen misdaad pleeg den, vervullen. Voor millioenen arbeiders en boeren over de geheele wereld beteekent Trotz ki het 'levende symbool van het revolutionnaire heldendom der jaren 1917/1321. Zijn royement beteekent de verloochening daarvan. De soli- dariteit met Trotzki zelf en niet minder met zijn medestanders, die in de laatste maanden wegens het opkomen voor hun overtuiging vervolgd, in de gevangenis geworpen of broo deloos gemaakt werden, eischt het zich los maken van de Commintern, de organisatie die als geheel het optreden der Stalin-Boecharin- fraetie dekt. De daad van hen, die als protest tegen „de toepassing van het geweld op de partij, de ver stikking van het partijleven, de desorganisa tie der proletarische voorhoede niet slechts in Rusland maar in de geheele wereld" (zooal3 Trotzki het uitdrukte in zijn laatste rede in het Centrale Comité) thans de C. I. verlaten, behoeft geenszins te beteekenen dat zij zich in politiek opzicht met de Russische opposi tie vereenzelvigen. Wel echter is de daad, voor wat mij zelf betreft, de uitkomst van het al lengs gerijpte inzicht, dat, om nogmaals met Trotzki te spreken „het geloof aan de almacht van het geweld" zelfs met betrekking tot de eigen partij gedoemd is het voornaamste ken merk te zijn van den koers, die na de jongste gebeurtenissen in Rusland, tot alle partijen der C. I. zal worden uitgestrekt. De partij-pers zal haar lezers eenzijdiger dan ooit voorlich ten, De leden der communistische partijen zullen minder dan ooit in de gelegenheid zijn, door vrije uitwisseling van gedachten en mee ningen hun inzicht te verdiepen. De geeste lijke domperij, het ontbreken van wrijving en toetsing der denkbeelden, zal ieder ontwikke lingsproces In de communistische partijen ver hinderen. Daadwerkelijk demagogisch oppor tunisme zal samengaan met dogmatische ver starring. Het bestaan eener diepe, steeds toe nemende crisis in alle deelen der socialistische beweging zal dit dogmatisme tegen alle feiten in blijven loochenen. Naar nieuwe wegen voor den strijd der arbeidersklasse tot verlossing der menschheid zal nog slechts bulten het raam der communistische partijen kunnen worden gezocht. Uit hoofde van deze overwegingen voel ik mij genoopt, voor het lidmaatschap der C.P.H. te bedanken. Viering van het 70-jarig bestaan. KONINKLIJKE BELANGSTELLING Amersfoort bood gisteren een prettigen aanblik. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik met gevolg kwamen ruim 2 uur hier per trein aan. De hooge gasten werden aan het station verwelkomd door den burgemeester mr. J. graaf van Randwijck, waarop gereden werd naar de feestelijk versierde Rijschool, waarvan heden het 70-jarig bestaan herdacht werd. Bij den ingang van de Rijschool was een ©erewacht opgesteld. Nadat H. M. deze eerewacht geïnspecteerd had, werd Zij aan de poort van de Rijschool ontvangen door majoor J. H. van Reede, den directeur, terwijl bloemen werden aangeboden door mej. Camerling Helmont, een dochter van den ritmeester van dien naam en oud- instructeur der Rijschool. Van de rijk gemeubileerde, hooggelegen manegekamer sloeg men' het ruiterfeest gade. In het rijgedeelte van de manege waren in kleuren de jaartallen 18571927 als een Per zisch tapijt aangebracht. Het vrijwillig muziekkorps van het le reg. huzaren speelde het Wilhelmus. Hierna werd het feestprogramma afgewerkt. II. M. de Koningin en de Prins betuigden door hartelijk applaus den tevredenheid over de demonstraties. Nadat alle medewerkers de manege weder om betreden hadden en het Wilhelmus aan de Kon. familie hulde was gebracht, namen de vorstelijke personen afscheid en werd naar het station gereden, waarbij Zij door het talrijke publiek weer luide werden toegejuicht. De 34-jarige motorrijder J. van Ginkel, caféhouder te Stoutenburg, die vorige week te Woudenberg door een auto werd aange reden, is thans aan de gevolgen daarvan overleden. k me*****?? wwvu ||t vmmtf'p-ï J ,-/r DE RIJKSTELEGRAFIB BESTOND 1 DECEMBER 75 JAAR. Een foto van het tegen woordig in gebruik zijnde telegiaaf'cöstellen-systeem „Bandok", de snelste toestellen van den tegeuwoordigen tijd. Zij zijn tevens voorzien van een „inverseur". Stapte haar 4-jarig kind 'ss nachts in een kolenhok DE SIXTIJNSCHE ZANGERS. Op tournee door Amerika. Te Serooskerke bij Middelburg is een mis handeling ontdekt van een 4-jarig kind, dooi de moeder. Deze weinig liefhebbende moeder had het kind, dat 's nachts niet zindelijk was, eenmaal als straf in een teil koud water ge dompeld, en maakte het een volgenden keer niet veel beter, door het kind des nachts, in de koude, in een kolenhok te stoppen, waar het alleen door het medelijden van een dienst bode, een warme stoof kreeg. Ook moet de moeder, het kind, dat des nachts nog al woe lig was en andere kinderen hun dekens af trok, op een plank hebben vast gebonden. Po litie en justitie stellen een nader onderzoek in. Door een kenteekeu aan de fiets Door rechercheurs is gisterennacht in zijn Woning in 'n zijstraatje van 't Bezuidenhout te 's Hage aangehouden den 37-jarige L. D. T., die verdacht wordt zich een uur te voren te heb ben schuldig gemaakt aan poging tot inbraak in een perceel aan de Joan Maetsuyckerstraat, bewoond door de familie v. d. H. Een nachtwaker had bemerkt dat een per soon trachtte in te breken in bedoeld perceel. Hij ging er heen, cV-'h werd op zij geduwd door deu inbreker, du er daarop op zijn fiets vlug van doorging. Evenwel werd hij door een voorbijganger gevolgd en deze zag den in breker verdwijnen in de woning in het zij straatje van het Bezuidenhout; waar de man dan ook later door de recherche werd aange troffen. T. ontkende, maar in zijn woning werd een fiets gevonden, welke, door een bepaald ken- toeken, door den nachtwaker werd herkend als de fiets van den man, die had willen inbre ken. Het Romeinsche zangkoor onder leiding van Mgr. Raffaele Casimiri, dat in ons land onder den naam van „Sixtijnsche kapel" is opgetre den en dat officieel „Polifonica Romana" heet, is weer een groote reis begonnen en met het s.s. „Duilio" naar de Vereenigde Staten gegaan waar reeds in 1919 een groote tournée werd gemaakt. Dezer dagen is Mgr. Casimiri met zijn schare te New York aangekomen en werden de zan gers in de City Hall door burgemeester Walker officieel ontvangen. Zondag j.l. gaf het koor een eerste uitvoering, waarbij kardinaal Hayes, aartsbisschop van New York en burgemeester Walker tegenwoor dig waren. Het succes was groot- DE MEDISCHE WETENSCHAP MAAKT STEEDS VORDERINGEN. Zoo zien wij hier een apparaat van Dr. Eisenmenger uit Weo- nen, waarmede hij iu staat zou zijn personen dié tengevolge van een hartkwaal zijn gestor ven, de levensgeesten weder op te wekken. Men moet met die berichten echter altijd Voorzichtig zijn. Plechtige uitvaart te Haarlem. V Gistermorgen om half 10 vingen de plechtige uitvaart plaats van den Zeereerwaarden pater J. F. G. Sandfort O.F.M. in leven pastoor der parochie van het H. Hart te Haarlem. De Metten waren Woensdagavond gezongen door den Hoogeerwaarden heer mgr. M. P. J, Möllmann vicaris-generaal van het bisdom. Gistermorgen te half 10 vingen de plechtige Lauden aan, gezongen door den hoogeerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haarlem, met assistentie als diakeu van den zeereerw. pater Prosper Teunissen gardiaan van het klooster te Maastricht en definitor der pro vincie, als subdiaken van den zeereerw. pater Bernitus Woolrink, praeses te Leiden en als ceremoniarius van den weleerw. pater Ezechiël v. d. Helm. De plechtige Hoogmis werd eveneens gecele breerd door den hoogeerw. plebaan met dezelfde assistentie als bij de Lauden. De belangstelling in de kerk was zeer groot. Na de H. Mis beklom de zeereerw. pastoor L. J. Willenborg den kansel en hield een ont roerende lijkrede naar aanleiding van de woor den: „Benedicamus Patrem et Filium cum Sancto Spirltu", de laatste woorden van den overledene, in dienst vau God aangeheven. De absoute werd verricht door den hoogeerw. pater provinciaal der Franciscanen Regalatus Hasebroek met dezelfde assistentie als bij de H, Mis. Door liet cöllege van collectanten werd het stoffelijk overschot daarna de kerk uitgedragen naar den lijkauto, die vervolgens den tocht naar het kerkhof te Wychen aanving, tot bui ten de Amsterdamsche Poort uitgeleide'gedaan door het college van collectanten, het kerkbe stuur en afgevaardigden van verschillende cor poraties. EEN JONGEN 5 DAGEN VERMIST. ~J Teruggevonden in een kippenhok. 'f HIJ WAS BANG VOOR DE POLITIE Te Helder was sinds Vrijdagavond een jon gen spoorloos verdwenen. Politie en particu lieren waren er op uitgetrokken om te trach ten ham op te sporen, zelfs was per radio het bericht wereldkundig gemaakt, maar alles vergeefsch: de jongen was en bleef weg. Door een toeval Is hij thans gevonden, na- mei ijk in een kippenhok, waarin hij zich ver- horgen had. De jongen was thuis meermalen hang gemaakt voer de politie en uit angst daarvoor was hij weggeloopen en had zich, volgens het „HM." vijf dagen en nachten in diit verblijf schuil gehouden, dun gekleed en zonder eten of drinken te gebruiken. Hij was, toen men liam vond, geheel uitgeput en zelfs niet meer in staat te loopen. Dr. Posthuma aan het woord. In de E. S. B. schrijft dr. Posthuma een na betrachting over de Internationale Conferentie over de afschaffing van de verboden en beper kingen bij den invoer en den uitvoer. Aan iiet slot hiervan bespreekt hü de onderteekening door Nederland en merkt hierover o.m. op: „Gesteld eens, dat Nederland niet geteekend had, omdat het de vrijheid wilde behouden, he den of morgen, in- of uitvoerbelemmeringen in het leven te roepen, op grond van het feit, dat andere Staten bestaande in- of uitvoerverboden niet lieten verdwijnen, dan zou Nederland ge durende het bestaan van de Conventie voorgoed zijn buitengesloten, tenzij het van het verlan gen om genoemde vrijheid te behouden afstand wilde doen. Nederland heeft nu eenmaal geen in- en uitvoerverboden en kon dus ook geen vrijheid vragen om deze te handhaven op den dag van teekening der Conventie of vóór 1 Fe bruari a.s. Terwijl nu de belangrijkste landen van Europa zich opmaakten om aan de in- en uitvoerbelemmeringen, zooveel als thans moge lijk, een einde te maken, zou Nederland zich buiten deze beweging houden en zichzelf plaat sen op de achterste plaats van de bevorderaars van do vrijheid in het handelsverkeer. Maar bovendien zou deze toestand, als Nederland er bü bleef volharden ook na 15 Juni 1928, mede brengen, dat de contracteerende Staten de vrij heid zouden behouden tegenover Nederland allo bestaande in- en uitvoerverboden te handhaven en nieuwe te creëeren. Aan deze vrijheid is door het toetreden van Nederland positief een einde gemaakt. Waar de balans aldus is, deed de Regeering een goede daad, toen zij hare delegatie machtig de de Conventie te teekenen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5