ZATERDAG 3 DECEMBER 1927 DERDE BLAD PAGINA 2 WAAR DE ROODE STEMMEN VANDAAN KWAMEN. ZWENDEL BIJ DE VERKIEZINGEN <fcn rood potentaatje "bij den kraag gevat DE LElDElt DER ENGELSE'HE i ARBEIDERSPARTIJ WEER ZIEK WATERSTAATSBEGROOTING VERDRONKEN. Door -de duisternis misleid CERVANTES EN ZIJN QUIJOTE GEEN GENIE, ALLEEN EEN BEKWAAM VERTELLER EN EEN FATSOENLIJK MAN DE INBRAAK IN DE REÖULIERS- BREESTRAAT. TE AMSTERDAM. UIT VLAARD1NGEN (Van onzen correspondent). We en en, 21 November 1927. De geheele wereld was op en top verbazing >ver het kolossaal aantal stemmen, dat de Vxkte partij bij de laatste verkiezingen in Oostenrijk, op zich had weten te vereenigen, br waren er, die, zelfs hardop, zeiden, (kat 2ij twijfelden, of een en ander wel eeviij'k" was ge gaan; openlijk beschuldigde men de roode hoeren van zwendel en bedrog. Dat de twijfelaars gelijk hadden, weTd dezer (Sagen bij monde van het hooge gerechtshof Sn Weenen bevestigd; categorisch werd door Öe rechtbank verklaard, dat in Weenen's acht tiende Bezirk, Wahring, dingen waren gebeurd, Idie met de algemeene bepalingen door de Vet voor de verkiezingen opgesteld, zóózeer in fcrrijd waren, dat daar een verkiezing ongeldig (werd verklaard. Heel eigenaardig is bet, dat de rechtbank (geen verlof wilde geven, om de speciale ge vallen te publiceeren, die toch heel zeker als grondslag voor bedoeld vonnis hebben ge diend". Vreemd, dat een Weensche rechtbank ge meend heeft, dergelijke égards jegens de roode hoeren te moeten in acht nemen. "De partijen der Einheitsliste, welige een aan klacht hadden 'ingediend, hadden daarbij ge wezen op het feit, dat verschillende pysonen is de kiezerslijsten waren opgenomen, die er volgens de wettelijke bepalingen, niet in moch ten. staan. Bovenbedoelde mededeeling nu is aan den ge meenteraad gedaan, daar de Einheitsliste", onmiddellijk na de verkiezingen, het ver moeden heeft geopperd, dat in verschillende gevallen bedrog gepleegd is en dit vermoeden ook officieel op het raadhuis heeft meegedeeld. Daar schijnt men echter maling gehad te hebben aan de wettelijke bepaling, waarhij uitdrukkelijk .wordt voorgeschreven, dat de voorzitter der kiescommissie een aanklacht moet indienen. Men heeft zich eenvoudig van den domme gehouden en het gerecht erbuiten willen laten. Nu wacht men met gespannen aandacht af, of men nu in Oostenrijk zooveel moed zal hebben, tegen den burgemeester van "Weenen op te treden, of dat men oogluikend Eal toelaten, dat de burgervader het slechte voorbeeld vau overtreding der wettelijke be palingen openlijk en ongestraft kan geven. Wanneer de landdag van Stiermarken hier te beslissen had, dan zou men met meer ge rustheid, de toekomst kunnen tegemoet zieu. De patres conscripti van het groene Stier marken hebben immers dezer dagen, in een ■vergadering, den moed gehad, te eischen, dat er wetten zullen worden gemaakt, waarhij stakingen van ambtenaren in openbare functies worden verboden. Maar behalve dat, hebben zij zich heeiemaai 'liet van de wijs laten breug-ln door al het ge schreeuw der roode vaderen, docli de afg-.. vaar digde Wallisch eenvoudig aan de rechtbank uitgeleverd. De man had de aardigheid gehad, op 15 Juli, in Bruek a. U. Mur, een soort vau sovjet-regee- ring in 't leven te roepen, waarvan hij natuur lijk de hoogste godheid was. Op dien dag en daags daarop, mocht in heel de gemeente, geien hand of voet zich bewegen, «onder dat de heer Wallisch daartoe zijn con sent gegeven had. Natuurlijk wekte dit grootelijks de verbit tering van minstens 50 pCt. der bewoners van het stadje, maar meer nog de afkeuring van geheel Dist-socialistisch Oostenrijk, toen het gebeurde, enkele dagen later, publiek werd. Nu hebben wel de roode afgevaardigden zich haast in het parlement den nieuwen pacha in den steek te laten, maar toch hebben de so cialisten, in den Stiermarkschen landdag, da gen lang obstructie gevoerd, om het in be handeling nemen van de aanvrage tot uitleve ring, onmogelijk te maken. Aan alle dingen komt echter een eind, ook nan de obstructie der roode Stiermarkers, en toen er eindelijk een rustig oog.mblikje was, [Werd de aanvrage toch ter sprake gebracht. Met alls stemmen der niet-marxisten, onder een onuitsprekelijk, oorvevdoovend lawaai der "oode makkers, besloot de landdag, aan de aanvrage ter rechtbank te voldoen en zoo zal ius de paeha van Bruck gelegenheid hebben, de redenen en motieven, die hem tot zijn wijze van optreden hebben geleid, voor het gerecht te openbaren en zijn wijze van handelen ook voor de buitenwereld te verdedigen. Ja als alle Oostenrijkers den moed en den iurt der bewoners vau hot groene Stiermarken hadden! Mac Donald zar rust moeten nemen Mac Donald, de leider der labours, is weer tiek Men had gehoopt, .dat hij spoedig "op trachten zou komen en zijn veeleischende lei- Serstaak m liet parlement zou kunnen voort zetten, doch hij heeft zich thans aan specialis ten moeten overgeven. Het zou geen verwondering baren, wanneer uem een nieuwe periode van volstrekte rust Verd voorgeschreven. Do verschijnselen van zijn ziekte zouden zijn 'riendtu eenigszins ongerust gemaakt hebben, t i j on a er vindt een geweldige inspanning ais >ij wat lang spreekt en is zeer vermoeid van e voortdurende .aandacht welke bij aan de be- Aadsiagingen m het parlement moet wijden. I NATUURLIJK IN DUITS CHLAND Eet grootste orgel van de wereld Het nieuwe orgel van den dom van Passau, f if1 grootste orgel van de wereld is, zal iet Pinksteren 1923 plechtig worden ingehul- s>c- u doze gelegenheid zullen verschillende 4 voeringen van kerkelijke muziek in de be- >emde kerk plaats vinden. MEMDRIE VAN ANTWOORD. Verdere hestudeering van de voorstellen dei- in het Voorloopig Verslag bedoelde commissie heeft den Minister niet geleid tot de overtui ging, dat onverwijde en volledige uitvoering van hare denkbeelden "behoort te worden aan geprezen. Dit sluit echter alterminst uit, dat aan op zichzelf nuttige denkbeelden van eerstbedoel de commissie alvast gevolg worde gegeven. Au tobusdienst en. Nu krachtens de Wet Openbare Vervoermid delen voor de eerste maal moest worden be slist omtrent de vergunningen vo.or de in vele streken zeer talrijke autobusdiensten, en tegen zeer vele beslissingen van Ged. Staten beroep is ingesteld, moet een omvangrijke en tijdroo- vende arbeid worden verricht. Zoolang die arbeid niet in hoofdzaak is voltooid, zou de Minister bet eenigszins voorbarig achten om trent de werking der wet een algemeen en stellig oordeel uit te spreken. De gehouden rijproeven hebben over bet algemeen een bevredigend verloop .gehad. Slechts aan een betrekkelijk klein aantal aan vragers is geen -rijvaardigheidsbewijs kunnen worden uitgereikt, daar niet aan de bij de proef gestelde eischen werd voldaan. Dat die eischen overdreven zouden zijn, kan niet wor den toegegeven. Vaarwegen in het Westland. Het aan Ged. Staten van Zuid-Holland uit gebracht rapport, werd op 19 November 1926 door den miniiter van genoemd college ont vangen, met verzoek te bevorderen, dat de door de commissie aangenomen Rijksbijdrage ad 600.000 in de kosten der ontworpen wer ken zou worden verleend. Eenc beslissing -om trent eene uitgave van niet minder dan 6 ton, kan niet worden genomen, dan nadat de zaak behoorlijk is overwogen. De begeerde vaartverbetering treeft toch niet 'enkel beteelcenis in waterstaatkundigen zin,' doch moet ook worden onderzocht van econo misch standpunt. Het behoeft derhalve geen bevreemding te wekken, dat thans nu sinds het ontvangen van het verzoek om subsidie, omstreeks een jaar i3 verloopen, nog geen beslissing werd genomen. Onbewaakte overwegen. Dat het aantal ongelukken op de onbewaakte overwegen niet blijkt af te nemen, houdt ook naar de meening van den Minister verband met de toeneming van *t wegverkeer. De omstandig heid, dat ook het aantal aanrijdingen van de afsiuitboomen der bewaakte overwegen niet vermindert, levert een aanwijzing voor de wei nige oplettendheid van het publiek als een der oorzaken van vale ongelukken op onbewaakte overwegen. Dat de beperking der snelheid bij het berijden van overwegen tot 10 K.M. een on- gunstigen invloed op bet aantal ongevallen zoude hebben moet worden ontkend. Dat met het opheffen van de bewaking veel te ver zou zijn gegaan, zoodat liet noodig zou zijn de gevaarlijkste overwegen opnieuw onder bewaking jte stellen, kan niet worden toegege ven. Trouwens de bewaking van geen enkelen overweg is opgeheven zonder voorafgaand degelijk onderzoek, waarbij inzonderheid op het uitzicht wordt gelet. Zondagsrust. De meening, volgens welke voor extra-treinen op Zondag eeu verlaagd tarief zou gelden, is onjuist. Van het bevorderen van het vervoer op Zondagen door oen bijzonder Zondagstarief is derhalve geen sprake. Personeel. Voor vergrooting van den invloed van den nog betrekkelijk kort geleden ingestelden Per- soneelraad, die ook in zijn huidigen werkkring nog een ruime taak voor zich vindt, schijnt vooralsnog geen aanleiding te bestaan. De aangaande de regeling betreffende de dienst- en rusttijden aangevoerde bezwaren, worden sterk overdreven geacht. Dat van hot spoorwegpersoneel te veel werk zoude worden gevorderd, kan niet worden toegegeven. Electrisehe treinen. De veiligheid van het Verkeer is in de electri sehe treinen door de thans bestaande .regeling alleszins voldoende gewaarborgd. Het uitzicht van de wagenvoerdersafdeeling is v.eel beter dan dat van de standplaats van den machinist op de stoomlocomotieven. Den hoofdconducteurs is bovendien opgedragen zicb bij bet naderen van de belangrijkste stations van den stand van de seinen te overtuigen. Spoorwegtoestanden over Rotterdam. Dat verbetering van Ce stationstoestanden, de ligging en richting der banen en de rangeer terreinen te Rotterdam zoo urgent zou zijn, kan niet worden toegegeven. Way voor de uit voering van den dienst verbetering noodzakelijk blijkt, wordt het noodige gedaan om daarin te voorzien. Mijnwezen. De meening, dat de toestand in de mijnstreek, ondanks de verbeteringen, niet bevredigend zou zijn, kan de Minister niet onderschrijven, indien althans met den toestand niet de economische positie van het bedrijf, doch de-sociale verhou dingen bedoeld worden. Deze stemmen in het algemeen tot tevredenheid. Op algöheele herziening van het Mijnregle ment blijft de aandacht van den Minister ge vestigd. De economische toestand van het mijnbedrijf laat inderdaad veel te wenschen over. Een inter nationale overeenkomst inzake productie en afzet zou ongetwijfeld, indien zij mogelijk ware, tot een gewenschte stabilisatie kunnen leiden. Scheepvaart. Op de „kleuiüngen"-kweslie blijft de aan dacht van den Minister gevestigd mede in ver band met het onlangs gepubliceerde adres van den Centr. Bond van Transportarbeiders. Gistermorgen te 4 uur is de 65-jarige W. Mans, wonende aan den Deimuiider-d'ijk te Haaa$eXBim©rmeer, w u arsohij ut ij k d-oor <l-e -duis ternis misleid, in -de Ringvaart geraakt en verdronken. De man was ongehuwd. DE TENTOONSTELLING VAN NED. TEEKENSTUKKEN IN MEXICO. Werd mededeeling vau het ware doel door de onderwijsinspectie verheimelijkt TERUGZENDING VAN INGEZONDEN BIJDRAGEN AAN KATHOLIEKE SCHOOL HOOFDEN GEVRAAGD. Door het Tweede Kamerlid Bulten zijn aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en etenschappen de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Is de Minister bereid mede te üeelen of, op welke wijze en tot wie van hem een verzoek is uitgegaan, opdat door hoofden van lagere scholen, ook bij het Katholiek bijzonder lager onderwijs, teekeningen der leerlingen zouden worden afgestaan ten dienste van een in het volgend jaar in Mexico door de Overheid te organiseeren tentoonstelling van werkstukken op het teekenonderwijs betrekking hebbend? 2. Is het den Minister bekend, dat ten dezen op verschillende wijzen gehandeld is en dat. in de derde Hoofdinspectie voor het lager onder wijs in desbetreffende circulaires werd mede gedeeld, dat het verzoek gedaan werd ten be hoeve van bovenbedoelde tentoonstelling in Mexico, maar dat in de tweede Hoofdinspectie ge-en mededeeling van het ware doel werd ge daan? 3. Is de Minister bereid te bevorderen, dat door Katholieke schoolhoofden in de tweede Hoofdinspectie ingezonden teekenwerkstukken zonder meer aan ben worden- teruggezonden? JnaWguceele rede Pref. Dr. C, T. A. van Dam. Trof. Dr. C. T. van Dam, bijzonder hoog leeraar in de Spaansche taal en letterkunde aan de Universiteit te Utrecht, hield in de Aula zijn inaugurale rede, waarin hij eenige be schouwingen gaf over Cervantes en zijn Quijote Aan deze rede is het volgende ontleend: Clemeneüs beschouwt het meesterwerk van Cervantes naar neoklassieke normen. Verkla ring van de letterkundige en taalkundige ver schijnselen zoekt hij niet. Hij speurt de navol gingen van Cervantes op; vergrijpen teg-sti de grammatica worden ernstig gelaakt. De romantische critiek in Duitschland liep zeer hoog met don Quijote. De groote mensche- lijke waarde en het diep gevoel, dat het voor alle tijden bevat, werden zeer gewaardeerd De bijzondere waardooring leidde tot overschat ting. Daarvan is men teruggekomen. Don JUar- celliuo Menéndez y P-elayo, de grootmeester van de Spaansche letterkundige critiek geeft wel hoog op van Cervantes literaire ontwikke ling, maar de denkbeelden van den grooten auteur overschrijden toch niet de grenzen van de gewone kennis zijner tijdgmooten. Voor den grooten Franschen hispanist Moreï- Fatio is Cervantes geen universeel genie. Hij is een bekwaam verteller en een fatsoenlijk man. Meer niet. Voor de jongere Spansche auteurs (Canivet, José Ortega y Gesset, Ouamuno en Azorin) ls Cervantes geen man van kennis. Zijn boek is vooral een werk voor gevoelsmenschen. Beschouwingen over de Quijote brachten de laatste jaren weinig. Men legde den nadruk op het doel dat de auteur zich stelde: het gezag en liet succes van de libros de caballerias te ondermijnen. Dat succes was inderdaad zeer groot. Deze laatste Quijote-besehouwing is ten on zent gehuldigd door prof. Kalft iu zijn "West- Europeesche Letterkunde. Aan deze meening is verre de voorkeur te geven boven bet teu gelloos liiuein-interpretiren, waartoe de over schatting van de Duitsche romantici aanleiding bad gegeven en waardoor men kwam tot een Cervantes-hervorming, Cervantes-atheïst, Oer- vant^e -vrijdenker, enz. Maar toch moet niet vergoten worden, dat het tweede deel van den Quijote hooger staat dan het eerste. In het tweede deel siaat de parodie niet meel' op den voorgrond: Don Quoijte is niet meer belachelijk. De laatste jaren was men. gekomen tot de meening dat er over Cervantes en zijn Quijote niets nieuws meer te zeggen viel. Cervantes is geen genie, hij is extn eenvoudig man van een onbewuste genialiteit. Tegen deze eenigszins reecis verstarde mee ning is Don Américo Castro vau de Univer- sidad Central te Madrid opgekomen. Hij wees er op dat de Quijote e geheele beschaafde wereld niet zou hebben kunnen veroveren, als het werk niet een universeelen geest ademde. De invloed vtm het humanisme in Cervantes werk is bijzonder groot. Erasmus was op het Pyrene-esche Schiereiland in de 16e eeuw geen onbekende. De overeenstemming tusschen de denkbeelden van Erasmus en Cervantes is op allerlei terrein zeer treffend. Een mooie vangst. De politic schijnt een goede vangst te heb ben gedaan, toen zij in den nacht van Dins dag op "Woensdag twee inbrekers arresteerde, die hun slag hadden geslagen in den goudsmid- winkel van den heer B. Kan in de Reguüera- breestraat te Amsterdam. Vast staat reeds, dat een der beide inbrekers zicb eenige maanden geleden beeft schuldig gemaakt aan het lichten van een muntmeter der G. E. W., waardoor hij zich met een bedrag van f 30- verrijkte. Bovendien worden de beide aangehoudenen ervan verdacht meer inbraken te hebben ge pleegd. Mede in verband daarmede wordt vermoed, dat zij schuldig ziju aan de inbraak, eenige we ken geleden gepleegd iu het kleedingmagazijn „Bohemia", waar een groot aantal costumes gestolen is. Ook bij de inbraak in het manufacturen- magazijn der firma M. B. Oudkerk in de le Oosterparkstraat schijnen de beide inbrekers betrokken te zijn. t -• m-.. .- I - L ,j ,j. GEMEENTERAAD. In de Woensdagavond gehouden raadsverkie zing werd begonnen met de algemeene be schouwingen oveir da gemeentebogrooting. Als eerste spreker voert de heer J. Hooger- werf (S. D. A. P.) namens zijn Fractie het woord. Dat zij ditmaal het blanco stemmen hebben laten varen, had tot bedoeling den heer Roos als wethouder te weren en daarbij zelf de verantwoordelijkheid voor een wetk.ouderszet.el te aanvaarden. De beer Roos moest weg, om dat h.i. deze niet met tact het. publieke leven kan leiden en omdat bij op onderwijsgebied te veel naar rechts zwenkt. Wethouder v. Rijn wordt door spr. gewezen op zijn dubbelslachtige houding inzake de portefeuilleverdeeling en spr. deelt mede, dat de heer v. Rijn niet op den steun der S. D. A. P. behoeft te rekenen. Spr. vraagt na dere mededeelingen over de houding van het College inzake de wethouderssalarissen. Volgens spr. leven we thans in een samen leving van wanbeleid en daartegen gaat hun strijd. De heer Brouwer (Vrije A. R.) behandelt uitvoerig de scheuring in de A. R.-partij en alles wat daaraan, ook inzake de wethouders- benoeminl,, vastzit. Spr. adviseert B. en W. tot verlaging van hun wedden over te gaan. Zoolang het gemeentebelang wordt gediend kan het College, echter zonder eenige af spraak, op zijn steun rekenen. De heer Korpershoek (Vrije A. R.) sluit zich inzake de wetlioudersbenoeming bij den heer Brouwer aan. Spr. had verwacht dat het College reeds iets gedaan zou hebben inzake het annexatie- vraagstuk, daar toch reeds genoegzaam bekend is, dat het meere-nde-el van de inwoners hun kert haar inlijving bij Rotterdam. De heer Admirant (S. G.) vindt de be-groo- ting, sluitende met een tekort van 100.000 bedroevend en daarom zal er bezuinigd moe ten worden. Spr. komt er tegen op, dat de vereeniging „Da Dageraad" straffeloos aankondigingen kan aanplakken en vergaderingen houden, waarop en waarin het Heiligste wat in den men.soh leeft, bespot en verguisd wondt. De heer v. Vliet (R. K.) noemt eenige voor beelden, waaruit blijkt, dat vorige colleges nu niet altijd met vooruitzienden blik en de noo dige zuinigheid hebben gearbeid. Spr. vraagt ook waarom B. en W. niets zeggen over het annexatieplan. Spr. huivert te stemmen voor een begroo ting met zoo weinig perspectief. De heer de Heer (Vrije A. 11.) houdt een uitvoerig betoog om de houding van het co mité van actie te verdedigen. Eveneens ver dedigt hij het beleid van het vorig College. Vervolgens verzoekt hij het College een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar on nauwkeurigheden bij de bedrijven en hij be pleit daarbij dan gelijk een verbod uit te vaar digen voor de ambtenaren om betaalde par ticuliere functies 's avonds uit te oefenen. De heer Moerman (V. B.) verdedigt het beleid van wetboudei' Roos. Aan wethouder vah Rijn voegt spr. toe, dat hij niet had mo gen blijven zitten, toen hij de onderwijspor- tefeuille niet direct in rechtselie handen kon krijgen. De lieer Rey (R. K.) had gehoopt, dat er door het College een krachtige bestrijding zou zijn gegeven van het annexatieplan. Spr. bepleit het verbod tot aanplakken door de Vereeniging de Dageraad en zou in het algemeen een beter toezicht op .het aanplak ken wenschen. Verder verdedigt spr. het organisatorische van de R. K. Staatspartij, do wethoudorsbenoeming leek het er op. alsof hoe de verhouding geweest is van hem ten op zichte van wethouder de Haan, want tijdens genoot de Haan en hij verklaart thans, dat hij zelf zicb gesteld had tegenover zijn partij- De heer v. d. Ve'den (C. H.) zét uiteen, door zijn stem wethouder de Haan gekozen is. Omtrent de annexatie merkt spr. op, dat men 'het College den tijd moet geven, daar over rustig en met oordeel mededeelingen te kunnen geven. Hierna was liet woord aan de wethouders. AVegens het gevorderde uur wenschte wet houder Roos nog slechts op één onderwerp te antwoorden en wel over het annexatieplan. Spr. vindt het niet goed, wat B. en W. van Schiedam gedaan hebben, n.l. zoo spoedig met een oordeel voor den dag te komen. -Er moet nog zooveel gebeuren, eer het een definitief voorstel is en alvorens nu B. en AV. hun oor deel uityiireken, zou spr. zoo gaarne wen schen, dat eerst de burgerij, meer speciaal dio vereenigingen, die daarvoor aangewezen zijn, hun oordeel zullen kenbaar maken, om daardoor op de hoogte te komen van hetgeen fcr dienaangaande onder do burgerij leeft. Donderdagavond werden algemeene beschou wingen voortgezet. De heer Roos, AVethouder komt op tegen de critiek van den heer J. Hoogerwerf, aangaande .zijn onderwijspolitiek en spr. verklaart nooit iets gedaan te hebben tegen v>at zijn overtui ging is en d.i. de zuivere doorvoering van de gelijkstelling. Oppositie is goed, maar de politiek van de S. D. A. P. in dezen raad is noodlottig en on verantwoordelijk want ue eischen van da S. D. A. P. gaan hooger dan de financiën toelaten. Spr. vindt het ergerlijk, dat in de Voorwaarts een oproeping heeft gestaan aan de werltloozen om deze vergaderingen te komen bijwonen, teneinde te hooren wat de S. D. A. P. vóór hen en de andere partijen tegen hen doen, terwijl de S. D. A. P. zelf heel goed weet, dat er niet meer gedaan kan worden. Spr. brengt een eeresaiuut aan het onderwij zerscorps. Dat er niet altijd met vooruitzienden blik is geregeerd, vooral inzake de financiën, waar door sommige bedragen hadden gespaard kun nen worden, stemt toe, maar iedereen kan niet alles voorzien. De toestand der gemeente is critiek maar niet hopeloos en spr. is er vast van overtuigd, dat heel langzaam de gemeente er wel weer bovenop kan komen, vooral als er een veran dering komt in do financieele verhouding vaa rijk en gemeente. Spr, vindt dc ver. De Dageraad misselijk, be krompen en dom, doch niet gevaarlijk. Spr. geeft dan nog eens een persoonlijke uit eenzetting van de gevoerde besprekingen inzake de wethoudersbenoeming. AVethouder v. Rijn behandelt in den breeds de kwestie in de A. R.-partij en de wethou dersbenoeming. Wat de werkloosheidszorg betreft merkt spr. op, dat in de toekomst dezelfde koers zal ge houden worden en' dat zoo mogelijk de bezuini ging nog scherper zal worden doorgevoerd. Wethouder Niemantsverdriet geeft als voor zitter der reohtsche raadsfractie een uiteenzet ting van de geheéle geschiedenis inzake da wetlioudersbenoeming. AA'at de onderwijsportefeuille betreft zegt spr. dat op 1 Juli 1928 deze portefeuille in zijn han den zal overgaan. Sin*, is van overtuiging dat de salarissen her ziening noodig hebben waai'bij dan een verge lijking moet plants hebien met de loonen uit de beste particuliere bedrijven. Door verschillende leden is gevraagd hoa het zit met de Wethoudersbezoldigingen, -daar toch oen besluit genomen is voor de vier slechts 4500 te voteeren. Spr. verklaart nu, hoewel Ged. Staten het bedrag op f 6000 hebben be paald er toch slechts loOO aan de vier wet- hou'Aers zal worden uitgekeerd. Verder zegt spr., dat aan de ambtenaren de vrije beschik king moet gelaten worden over hun vrijen tijd, indien de dienst er niet onder lijdt. A\ efli. de Haan kan zeer kort zijn daar over zijn tak van dienst hoegenaamd niets is gezegd. Het rioleeringsvraagstuk zal door liet Colle ge .onder handen worden genomen. Bij ((p replieken deelde de heer Brouwer nog mede, dat hij gevallen en personen zou kunnen noemen uit commissies, die niet altijd het juis te gemeentebelang, doch meer privé belangen hebben voorgestaan. Tc' gelegener tijd zal "hij hierop terugkomen. Vrijdagavond werden de replieken voort gezet. De heer De Heer verdedigt uitvoerig de houding van het comité van Actie inzake de wethoudersbenoemingen en geeft een langdurige uiteenzetting van de lijdensgeschiedenis, de scheuring in de A.R.-parlij, waarbij spr. ten slotte den wensch uitspreekt dat de eenheid were spoedig moge tot stand komen. Spr. ver dedigt daarna het door hem als wethouder ge voerde beleid in de jaren 1919'23. De heer Rey bestrijdt hetgeen tegen hem als katholiek gezegd is door de heeren Brouwer en Buis. De heer Buis leest eenige artikelen voor uit de liberale. Wegwijzer, om te pogen daarmede aan te toonen dat de bestrijding der SD.A.P. door den heer Roos minderwaardig is. Wethouder Roos komt hier hevig tegen op en wijst met voorbeelden op de minderwaardige propaganda der S.D.A.P., die zich niet ontziet particuliere aangelegenheden te gebruiken om personen aan te vallen en neer te halen. -Spr. vindt het ergerlijk, dat een man ais wethouder de Zeeuw hier naar Vlaardingen is gekomen in den verkiezingsstrijd, om een heelen avond het werk van een collega met onjuist heden en onwaarheden naar heneden te halen. Wethouder van Rijn behandelt nogmaals da kwestie iu de A.R.-partij. Het heeft hem getrof fen en hij vindt dit een goed teeken dat de lieeren De Heer en Brouwer niet gelijklui dend de kwestie bezien. De heer v. d. Velden geeft een uiteenzetting van zijn stemmen bij de wethoudersverkieziug en antwoordt op de gemaakte opmerkingen van den heer Buis. Wethouder Niemantsverdriet geeft als zijn meening t© kennen, dat een sociaal-democraat niet achter de gToene tafel hoort, omdat diens levensbeschouwing en politiek niet goed is. Als er voor spr. te kiezen was tussclien Vrijh. Bond en S.D.A.P., dan voelt hij zich nader tot den Vrijh. Bond. Te middernacht worden de algem, beschou wingen gesloten De Raad is hierover dus drie volle avonden bezig geweest. R. IC. VOLKSBOND. Woensdagavond werd door kapelaan Cornet een lezing gehouden voor de leden, welke lezing een iuiei.'ing bedoelde te zijn voor de behande- linug van de liturgie der H. Mis. De Eerw. spr. zette het doel en wezen der liturgie duidelijk uiteen. Het brengen van offers aan God begon reeds na de verdrijving uit het paradijs. Spr. vergelijkt de offers aan het oude en nieuwe testament. In het algemeen weet men weinig af vau de liturgie en het zal sprekers doel zijn meer kennis hierover en daarmee meer liefde bij te brengen voor het hoogste en heilig ste wat v/ij als mensehen bezitten. Na de beteekenis uiteen gezet te liebben, wat een offer is en dit te hebben toegepast op da H. Mis eindigt de Eerw. spr. om in een volgen de cursus meer speciaal de liturgie der H. Mis het kerkgebouw en de liturgische gezan gen te behandelen. Hierna vertoonde de hese Gunneweg eenige filmplaatjes over de nazorg der genezen t.b.c.-patiënten te Berg en Bosch, daarbij allen opwekkend dit sclioone doel met de vrijwillige 5 ct. contributie te steunen. GOED AFGELOOPEN Donderdag had de 17-jarige boetster M. v. 3. werkzaam op den tweeden zolder van de boet- sehunr van v. Toor's HaudelMij. aan de Oost- bavenkade, het ongeluk naar beneden te val len uit de geopende deur. Toevallig stond voor de deur een wagen mot netten, waar zij boven op terecht kwam en daarna op straat viel. Zij kwam vrijwel met den schrik vrij. VOOR DEN SLOOP Door den heer S. Frenlcel zijn voor den sloop aangekocht twee motorschepen van de marine werf Den Helder. De schepen zijn alhier aan gekomen. EEN SPIRITUS DRINKER. Een tmbekende landlooper werd Zondag dronken langs den weg naar Vcnray gevonden. Twee fle&seh'en spiritus lagen naast hem. Do man werd naar Boxmeer gébracht en is daar aan de .gevolgen van zijn spiritus gebruik over leden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 10