DAGBLAD WOOD SOMS EDAM EN OMSTREKEN. r\ OE BAZAR - Botersfraat 7 Kabouters, zijn; 50ste Jaargang Zaterdag 3 December 1927 No 15032 Dii nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS THEETAFELS BLOEMT AFELTJES ROOKTAFELTJES K. K. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten VOETBAL-OVERZICHT SPAARBANK R. K. VOLKSBOND SINTERKLAAS PR ET OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK DIEFSTAL? TE WATER GEREDEN BURGERLIJKE STAND SCHEEPVAART GEVONDEN VOORWERPEN HP' -~5<i "H BOEK BESPREKING EN UIT ROTTERDAM. DE ARBEIDSVOORWAARDEN VAN HET PERSONEEL DER R. E. T. KINDERPOSTZEGELS VERVROEGDE WINKELSLUITING. AGENDA. ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN ONBESTELBARE POSTZAKEN KUNST-AGENDA. Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Teleioou Intercommunaal ao. 68885 Poatbus uo. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week '25 cent. Franco per post 3.75 Der kwart. Afzonderlijke nummers 6 ct. Postcheque en Girodienst 81440 ADVERTENTlëN 16 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames lusschen den tekst 60 cf) per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 5 reg, 0.50, 10 reg./0.75,16 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bi, verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim- 75 bii verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wórden afgedrukt. e «itkeermgen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officicclo af- en aankondigingen van hel Gemeentebestuur KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de ge meenteraad in zijn vergadering van den 1st en December j.l afwijzend beeft beschikt op het verzoek van de Stat-Wdillibroröiia aticMiing te Schiedam, om ingevolge artikel 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920 mede werking te vei'leenen tot de verbouwing van ba.re lagere school aan de IJssetoondesehe- b traaf. Ingevolge hef bepaalde bij het 2e lid van artikel 70 van voornoemde wet kan ieder ingezetene binnen 30 vrije dagen heden van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten Jn beroep komen. SCHIEDAM, 3 December 1927. Nieuwe aanwinsten: F. Anstey Baboo Tab- begee, B.A.; J. Böckling De heikneuters, (jeugdlect.)D. A. Cramer-Schaap Op vasten grond; A. Conan Doyle The tragedy of Ko- rosko; Fr. Erens Litteraire overwegingen; de H. Eucharistie in de kunst; I-Iilaire Beloe The freneli revolution; T. Greshoff Mengel, etofi'en op het gebied der fr, letterk.Headon Hill A traitor's woing; M. Gerard Check to the king; Kerstboek-boekenschouw's Graven- hage als woonstad; T. Oterdahl Ingei' skram; Selma Lagerlöf Charlotte Löwensköld; E. Mariot Caritas; Ole Luck-Oie The green curve; Orxczy A son of the people; J. Ra- Ttieau L'inoubliahle; B. Verhoeven De Pelgrim; J. Walcli Het leven van een heilige (St. Franeiscus)H. van Wermeskerken Een Indisch binnenhuisje; J. Werumeua Bunihg - Tooneel en dans. Do leeszaal werd gedurende de maand No vember bezocht door 456 personen (270 in Oct.) er werden 1878 hoeken uitgeleend (1587 in Oct.) Maandagavond 5 December is de leeszaal en bibliotheek gesloten. De blauw-witten gaan morgen een zwaren strijd tegemoet tegen hun ernstigste concur rente Quick in Den Haag. 't Is aldus een gewichtige dag voor de Hermes-D.V.S.-ers. Bij winnen staan zij 4 punten voor op Quick, dat hen dan geen kwaad meer kan doen. D.H.C., de volgende concurrent, is aan 't afzakken. Tegen Voorwaarts kon met groote moeite wor den gewonnen en met. den ruststand stond Voorwaarts zelfs voor met 31. De Delftena ren gaan morgen naar Fortuna en 't zou ons niet verwonderen, indien D.II.C. zou verliezen. Ook Quick struikelde in Vlaardingen. Wie zal er nu in Den Haag winnen? Beide teams beschikken over een uitstekende achterhoede en een goede halflinie. Daarentegen lijkt ons de Schiedainsclie voorhoede iets sterker. De Hermes-D.V.S. rechtshalf zal goed berekend moeten zijn voor z'n taak om de kracht van Quick, de linksbuiten Venneer, ongevaarlijk tis maken. S.V.V. krijgt 't Rotterdamsehe Neptunus op bezoek, één van die teams die vreeselijk wis selvallig spelen. Met slechts 2 verloren wed strijden staan de Rotterdammers er keurig voor. Toch zal niemand ze een „kampioens pretendent" durven noemen. S.V.V. mag .wel haar uiterste best doen, wil ze de puntjes in Schiedam houden. De Schiedammers mogen nu wel eens uit een ander vaatje gaan tappen. In 't begin zag 't er naar uit of S.V.V. kam- pioens-ideeën had. Een der zwaarste partijjen, O.D.S. uit, werd op kranige wijze gelijk ge speeld, maar daarna? D.H.S. heeft deze week rust. Op 31 Aug. j.l. bedroeg het ingelegd kapi taal ƒ455.207.29. Van 1 Sept. tot 30 Nov. Lwerd ontvangen 57.135.20 en terugbetaald 67.506.41, bijgeschreven rente 16.601, zoo- dat op 30 November aan inleggers verschul digd was 461.437.08. Reel. 908S 10 Gn avond te ongeveer 6 uur reed eeé als Sint XIco!aas verkleed persoon, namens de firma Kester, koefcjesfabrikant alhier, te paard door de stad, pepernoten rondstrooiend die hij in een zak meevoerde. Op de Koemarkt was hef een gejoel van kinderen, die de lekkernij trachtten op te rapen. Vermoede lijk werd het paard daardoor wat schichtig; het liep achteruit, met het gevolg, dat het 11-jarig meisje S., wonende Botersfraat, door •het paard op den vechtervoet werd getrapt. Het kind moest naar den politiepost aan de Koemarkt worden gevoerd, waarop het later pëi" rijwiel naar huis weijj gebracht. De openbare leeszaal en bibliotheek zal met hef oog op het St. Nicolaasfeesi Maan dagavond van 5 uur af gesloten zijn. Door den autohandelaar J. M. R., wonende te Delft, is bij de politie aangifte gedaan, dat hij, toen hij Dinsdag met een luxe-auto door onze gemeente naar Rotterdam reed, een autoband, merk ,,Dunlop" of „Miohelin" en uit de stuunkast een tijdopnemer is kwijt geraakt. R kon niet verklaren of hij deze artikelen verloren heeft, dan wel dat ze ontvreemd moeten zijn. Hedenmorgen omstreeks 7 uur is de chauf feur Kouweneerd, in dienst bij de Gebr. Byloo, expediteurs aan de Botersfraat, aan de Oversekiesckiestraaiti miet zijn ledigen Ford vrachtauto in het water geraakt van do Sohie. De chauffeur en een knecht, Heukeis ge naamd, die naast den chauffeur zat, werden door schippers gered. De chauffeur ver klaarde dat het ongeval te wijten was aan plotselinge weigering van het stuur. Aangifte van 30 Nov.—2 Dec, GEBOREN: PefroQiella W. A., d. v. J. Ver- mulst en S. Stegmaa, Warande Johanna J., d. v. C. A. Reeser en J. G. Terlaak, Lange Nieuwstraat Johanna P., d. v. C. J Avan (Hezen en P. van Steenoven, Villa- straat Aiberdina C., d. v. W. van der Knaap en O. G. Mooij, Lange Kerkstraat. Te Schiedam 2 Dec. aangekomen: Eng ss Audacity, kapt. William Miller, met* olie' van Harburg voor N. V. Schieveem, aan de Wil- helniinahave.ilhet vertrok heden weder der waarts; Duitsoh s.s. Lotte Leonhardt. met papierhoiiit van St. Petersburg in de VVilhel- minaihiaven; s.s. Jacatra van Hamburg; s.s. Badioitas, van Hamburg, beiden om hiér 'te dokken in de Wiltonhaven; Eng. s.s. Rhiloc- tetes, met olie van Japan via Londen voor N.V. Schieveem aan de Wilheüminahaven. Te bevragen aan het hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: sleuteltje van auto, rijwieübelas- bicogp laatje, kaarslantaarn, ki nderhlandecihoeu ktadertaschje met inik., handschoen, pakje inh. ceintuur en knoopen, voerzak, sleutel, sleutel van een melkbus, katholiek kerk boekje, portemomnaitje, ijzeren hamer zonder steel, kogellager. Bij vinders: damesportemonnaie met inh., J van Heerden, St. Lidutaasitraat 53A; bril in étui, W. van Leeuwen, St. Jiansteeg 6; breukband, J. Bliekendaai, Nieuwe Haven 303; aipenmuts, C. v, d. En,de, Goereeschestr. 4B; aipacca beursje met inh., H. Riedijk, Sitadhouderslaan 44; kind ei-port,emonnaie met into., J. Kers'semeijer, Nieuws tioht M2; heerentoandschoen, W. E. Wiehert, Rotter- damsctoe Dijk 118A; heerentoaindsctooein, A, Schot, Lourens Costerstraait 10; kiniderhand- sctooen, H. van Killen, Zuidlandsctoesitraat 15; rijwiel, J. N. Touw, St. - Pieftersteeg 1; witharig hondje, P. van Be,veren, Heenvlïet- sctoestraat 45; vulpenhouder, J. Bakker, Tiel- man Oemstraat 14; hond, G. v. d. Knaap, Roosbeek 1toeerenjas, A. Nieuwstraten, Grofbaa.n 81; heei-entoandsctooen, N. 't Hart, Rotterdamsehe Dijk 22A; zilveren vulpotlood, F. Hollender, Groenelaan 12A; kinderwantje, L. v. d. Bon, Lange Achterweg 32-3; sleutel, T. va,n Steijn, Nieuwstictot NZ 6; katholiek kerkboekje, P. Notenboom, Broersveld 112A; kinderschoen, H. Stoa-m, Zwartewaalsctoestr. 8; plankje met sleutel, D Keijzer, Nieuwe daven 23; rozenkrans, P. Mastenbroek, PufterS- baekschestraat 51; rij wiel belast ingplaatj e, C. v, d. Mast, Hoofdstraat 185-5; hadding, J. v. d. Graaff, Hoofdstraat 159-15; hond, A. van Deventer, Lange Ndeuwsitraat 73; pakje mat potlood on, H. van Leeuwen, Broersveld 60 B; isolatietang, J, S. Dekker, Rozenburger- plein 4B; bonboekje, W. Mak, Roonsctoestr. 22; herdershond, J. van Oostrom, Rozen burg, eirplein 2; rijwielbelastingpJaatje, J. v, d. Brink, Voomesdhestraat 13B; ring met sleutels, Wachthuisje Vlos, W i 1 i rl mi n ah ave n wallen handschoen, P. v. d. Linden, Maasstr. 48; lapje stof, H. Geul, Doelelhotfje 9; kinder handschoen, L, Bitter, Oosterstraat 77. :'v.' HEI hKK&'lE ILLEGRJdpiSCHP BEELD dat ter opening van den officieelen dienst van Meenen naar Berlijn werd gezonden. Het is de president van den op 5 December beginnende Volken,bónds-cohferenüe in Genève, Tscheng Loh, de gevolmachtigde vertegen woordiger van China in Parijs. Links: Het originieeie beeld, rechte: zooals het telegrafisch overkwam Het Misboek volgens den -ritus der Dominicanen, bewerkt naar de Nieuwe Pauselijke Decreten. I Wij vestigen bijzonder de aandacht onzer lezers op boven,staanden boektitel, dezer dagen door Henri Rebers' Boekhandel in de lees- kolommen van de Nieuwe Seh. Courant van 23 November 1.1. aangekondigd. Dit Mis saaltje zal velen Katholieken Schiedammers welkom zijn, vooral die gaarne de H Mis hoomi op de meest doeltreffende manier, door met den of-c. ebden priester luee te bidden, door de taal te spreken hem in den mond gelegd door de H. Kerk Zelf, Die als d;e Bruid van den Zich geheel gevonden Christus, bij uitnemendheid de heilige litur gische handeling van het Misoffer verstaat, begrijpt en doorvoelt. De H. Kerk nu, die hij monde van haar zich/bbaar Opperhoofd den Romeinschen ritus van Mis- en Breviergebed heeft herleid tot den njieuweren vorm, waarin hij door Pius X z.g. is teruggebracht, heeft ook Brevier en Missaal volgens den ritus van de H. Orde der Predikiheeren overeenkomstig de Bulla „Ddirno afflata" en het motu proprio „Ahhinc duos annas" van den genoemden Opperpriester hervormd. Met Nieuwjaar 1923 traden de nieuwe voorschriften daaromtrent in werking. Het spreekt vanzelf dat het reeds bestaande Hoillandsche Misboek, in 1913 uitgegeven, niet meer aan de gestelde eischen voldeed Zoo goed en zoo kwaad het ging, hebben wij in den Kalender iedere week aangegeven wat wij konden, doch moesten dikwijls onvolledig zijn, omdat in de nieuwe Missaal wijzigingen zijn aangebracht, die niet aan te geven waren. Zoo wordt b.v, volgens den hervormden ritus de Mis van den dag in de Vasten veel- vulddger gebeden dan vroeger. Omdat dit vroeger zoo vaak niet gebeurde was in het oude Misboekje die Mis weggelaten. Wij konden haar dus ito den wekelijkschen Kalender niet aangeven. Thans is met de verschijning van het nieuwe Misboekje aan een dringende behoefte voldaan. Het bevat alle Missen van den dag, volgt den nieuwen heiligenkalender, bevat alle Voitdefmissem, ook de versckiMfende Mis sen voor de overledenen, de nieuwe Prefaties van Simt Jozef, den H. Vader Dominicus, Christus-Koning en de overledenen, alle pas Ingestelde officies. Wat bovendien het nieuwe Misboekje bijzon der van zijn voorganger onderscheidt is dit: van eiken heilige geeft het kort en bondig leven en daden weer, zoodat het tegelijk: een gewichtig stuk Kerkgeschiedenis wordt. B.v. op 4 December: ,,H. Petrus Chrysologus, Bis schop-Belijder en Kerkleeraar. De H. Petrus, die om zijn groote wel sprekendheid den bijnaam „Chrysologus" of Gulden woord ontvang, werd op wonderbare wijze aangewezen tot Aartsbisschop van Ravenna. Hij stierf oihstreeks het jaar 450. Om de hooge waarde van zijne ge,schiften kreeg hij den titel van Kerkleeraar." Daarna wordt de Mis aangegeven en volgt op de gewone wijze de Oratie in Latijn en Hoillandsdh. Daarbij sluit zich aan de Ge dachtenis van de H. Barbara, MSafagd en Marte lares. Eerst lezen wij echter: „De H. Barbara werd te Nicomedlë in Bithynië onder de vervolging van Julius Verus Maximiinua ge marteld, Om haar schoonheid werd ze door haar vader, Dioxorus, in den toren opge sloten. Toen hij ontdekte dat ze Christin was, sloeg hij haar zelf voor het gezicht en schaamde zich niet om nadat zij gruwelijk mishandeld was, haar met eigen hand te onthoofden. Dit geschiedde omstreeks het jaar 235." Het Missaaltje Is door de Pauselijke Uit gevers Mij., N.V. Etablissement Biepols te Turnhout (België) in handig en sierlijk for maat gestoken, leent zich ook voor gebruik in kerken yam den Romeinschen ritus, daar het de Misgebeden volgens dezen ritus ook bevat. De heer Rebers moge en dat is zijn recht advertentiestijl gebruiken, wanneer hij bij het aankondigen van het nieuwe Misboek der Dominicanen spreekt van „het practische geschenk voor St. Nïcolaas", on omwonden is Mt de volle waarheid, want, is de H. Mis de voornaamste en verhevenste liturgische handeling, de geloovigen kunnen niet doelmatiger en vruchtbaarder de H. Mis hooren dan door dezelfde gebeden te bidden als de eelebreerende priester P. FR. A. v. DIJK O.P. Een adres aan den Raad. De Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegperso neel heeft in een adres aan den gemeenteraad verzocht te besluiten: a. dat het R. D. V. voor de ambtenaren en kantoorpersoneel van kracht zal zijn, met dien verstande dat hetgeen als gewoonterecht voor de ambtenaven en kantoorpersoneel bij de R. E. T. M, bestond, zal blijven gehandhaafd, indien dit gunstiger was, dan hetgeen het zieken- en ondersteuningsfonds voor deze groe- R. D. V. bepaalt, terwijl de deelname aan het pen niet verplichtend zal zijn gesteld; b. dat vanaf 1 Januari 1928 de vacantie- regeling voor het personeel der R. E. T. M. in overeenstemming- zal zijn, met die van het overige personeel c. dat het aantal vrije Zondagen voor hen, die niet regelmatig op Zon- en Feestdagen vrij zijn, tenminste 17 per jaar zal bedragen; d. dat eveneens vanaf 1 Januari a.s. de loonverordening volledig op dit personeel zal worden toegekend; e. dat eveneens vanaf 1 Januari de over- werkbepalingen van het personeel der R. E. T. M. in overeenstemming zullen zijn, met die van het overige Gemeentepersoneel; f. dat ten spoedigste zoodanige regelen zul len worden getroffen, dat het personeel der R. E. T. weder in het volle genot van zijn pen sioenrechten zal komen te verkeeren. Ook dit jaar wordt in het Groote Postkan toor een kraampje voor den verkoop van Kin derpostzegels ingericht, gedurende de periode waarin deze zegels worden verkocht, n.l. van 15 December tot 15 Januari. Dit jaar zal ook voor het eerst een proef worden genomen met zulk een kraampje in één der hulppostkanto ren, n.l. in het kantoor aan de Avenue Con cordia. De verkoop zal van 10 tot 1 en van 2 tot 5 uur plaats vinden. De bond van II. en K. bedienden wendt zich tot den raad De Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoor bedienden, afd. Rotterdam, heeft zich, terzake de vervroegde winkelsluiting, met een schrij ven tot het college van B. en W. gewend. In dit schrijven wordt er op gewezen, dat na de principieele uitspraak van den Raad op 31 Juli door belanghebbenden met gro-ote spanning spoedige invoering der verbetering werd tege moet gezien. Thans evenwel, gaat het schrij ven voort, zijn wederom een 5-tal maanden voorbij, zonder dat van een uiteindelijke oplos sing iets blijkt en de betrokkenen, i.e. de be dienden, verstoken blijven van de, oolc dooi den Raad als wenschelijk geoordeelde, verbe tering. Naar aanleiding van een en ander wordt de medewerking van het college verzocht om alles in het werk te stellen, dat alsnog dit jaar het vraagstuk in den Raad kan worden afge daan. 'a Maandags, repetltia Muziekgezelschap St, Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Hiv ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af club avond R. K. S. V. „Excelsior", Gebouw R. K, Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt! negen zitting bestuur Spaarfonds R. IC. S. V. Excelsior; Gebouw R. K. Kring, Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge- lingenvereeniging „Iiath. Streven", Gebouw; Katli. Kring, Aanvang half zeven. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea, half 9, R. K. Volksbond;] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerker* bond „St Eloy", Gebouw R. IC Volksbond. Donderdag 8 December R. I-C. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden, St. Franeiscus van Assisië. Be stuursvergadering. Gebouw Kath. Kring. Aan vang half negen. De geneeskundige dienst zal morgen wor den waargenomen door do geneeskundigen Groenewegen, Lange Haven 102; Hoogendijk, Tuinlaan 74, en de Leeuw, Westvest 12. Geopend zal zijn de apotheek van A. F. vanj Lissa, Hoogstraat 118. In de 2e helft der maand November wer den ten postkantore terugontvangen: Brieven binnenland: Gem. Arbeidsbeurs) Rotterdam; Beijerlandschelaan 108?, Rotter dam; De Amstel Waschprod., Amsterdam; Bernhard de Wols, Spekholzerheide; H. Hooi- man, IJmuiden; Stoomtabak Niemeyer, Gra ningen; C. II. Nordberg, Briefkaarten binnenland: W. Baars, Rotter dam; Coonerkas?, Rotterdam; J. van Grint- ven, Haarlem; A. Linnenbriult, Haarlem; dea' Ouden, Scheveningen; Verschoor, Den Haag)! Waltz v. 't Hoff, Hilversum. Brieven buitenland: Rudolf Masse, Frank furt am Main; F. v. d. Ree, Curasao; J. Uiter- wijk, Woltenou; Ivonne Pierson, Anvers; 1 ongeadresseerde briefkaart. TE ROTTERDAM 3 Dec.: Groote Schouwburg, Faust. (Ital, Opera) 8 uur. (voor volwassenen). Groote Nutszaal, Cello-recital Gerard Hekking, 8 uur. 4 Dec.: Groote Schouwburg, Het kraaien nest (Rott. Hofst.tooneel), 2 uur (voor vol wassenen). Groote Doelezaal, 3e middagcon cert Rees. Ork., half 3. 5 Dec.: Groote Schouwburg, L'Ancouitainq (Vieux Colombiér), 8 uur. 6 Dec,: Groote Schouwburg, II Trovatore (Ital. Opera), 8 uur (voor volwassenen). Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Dat Is 'Ij toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voor, volwassenen). Circus Schouwburg, Onze Wies (Spree-gezelschap), S uur (voor vol wassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's] tot eu met Donderdag 8 Dec. in:-Royal, Luxoi; (voor volwassenen). E= onovertroffen onversaagde handige geboren harde trouwe bijdehande pientere knappe goedkoope machtige kwieke onuitputtelijke uitnemende vurige kundige moedige duidelijke snelle speurders onderzookers bemiddelaars verkoopers werkers vrienden ondernemers veilingmeesters koppen krachten strijders reizigers raadgevers toezichthouders aanhangers publicisten handlangers omroepers succes-behalers Bedenkt in al uws Moeilijkheden, dat er nog KAB(*fTEHS zijn t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1