Zaterdag 3 December 1927 Tweede Blad Pagina 1 TWEEDE KAMER EEN HOPELOOZE REDE VAN DS. ZANDT MEVR. ANNIE MEIJER PLEIT VOOR 'N HETERE HEWELIJKSWETGEVING EEN AS. JEUGDGEVANGENIS TE ZUTPHEN? pw» - - PINANCIëN IN DE KAMER BESCHOUWINGEN OVER DE OU D-GEPENSION NEERDEN ER ZIJN TWEE MOTIES INGEDIEND f HANDEL IN DE KERK BENOEMINGEN In het Bisdom Roermond Onderzoek te Bergen-op-Zoom DE HOOGERE KRIJGSSCHOOL. Vergadering van 1 December 1927. Het wag een heel rustige sfeer waarin de bespreking van de begrooting gehouden werd. Over het algemeen is men vol waardeering voor de aangekondigde wetsontwerpen en felle eri- ;tiek bleef dan ook achterwege. Het 'was slechts een lange lijst van verlangens die ter kennis van den minister werden gebracht. De eerste spreekster was mejuffr. Meijer, als ieder jaar daarna op het gebied van de huwe lijkswetgeving bestreden door mevr. Bakker- Nort. Zeker zelfs met behoud van de.Christe lijke beginselen kon cr volgens mejuffr. Meijer in die wetgeving wel eenige verbetering wor den aangebracht, maar wat de anderen willen is veel meer. De minister is op zijn reeds bekend stand-, punt ook in dit debat blijven staan en van hem zijn geen wijzigingsvoorstellen gebaseerd op wat men in het huwelijk'noemt de „nieuwe"' rechtsopvatting, te wachten. Heel veel is er gesproken over de instelling van een jeugdgevangenis, die de minister wil stichten, als de onderhandelingen met de ge meente slagen, in de strafgevangenis te Zutphen, De S. D. A. P., alhoewel toejuichend liet plan, was het over de uitvoering onderling niet eens. Wilde de een Haren, als plaats van vestiging zien aangewezen, omdat de natuur daar zoo mooi is! Een ander pleitte voor oen mooi nieuw gebouw, ook al kost dat veel geld. Het gold hier volgens den heer Kleerekoper een ziel kundig vraagstuk en de ziel was niet synoniem met geld. Een schitterende vinding. Tot breede gedachten wisseling gaf ook aan leiding de vraag of de naam moest zijn gevan genis of wel jeugdgesticht. Dominé Zandt toon de uit den Bijbel het verderfelijke van dezen laatsten naam aan, niettegenstaande hij kon weten, dat de minister niet van plan was de naam gevangenis prijs te geven. Verder vroeg spr. den minister een wets ontwerp, waarhij het dansen in het openbaar op Zondag radicaal verboden werd, als zijnde in strijd mot Gods Wet. Geen der sprekers had zooveel belangstelling en verwekte zooveel hilariteit. Het was de note gaie in dit overigens deftig justitieel debat, al riep dan ook de heer Duymaer van Twist, dat het schande was zoo te spreken. Toen de heer Beumer deze hope- looze redevoering met enkele opmerkingen wilde weerleggen liep dominé Zandt weg en ging achter de glasdeur staan rooken. Dank zij het hoonen der in zaal aanwezigen keerde hij na eenigen tijd terug. Wat moet men eigen lijk van dat heele optreden denken. "Do minister was zoo wijs er maar niet op te antwoorden. Hij zal een commissie samenstel len om na te gaan op welke wijze toezicht gehouden kon worden op de notarissen. 'Ieder der afgevaardigden had zoo zijn bij zonder onderwerp, dat hij behandelde. Dominé van der Heide, die zich bij de begrooting van Birihenlandsche Zaken druk had gemaakt over het Haagsche geval, waarhij- een dame naar een krankzinnigengesticht was gebracht, hield na voor den minister van justitie nog eens een dergelijke redevoering. Stelde minister Kan wijziging van de Krankzinnigènwiet in uit zicht, hier bereikte hij dat de minister als zijn meening kenbaar maakte, dat voortaan de burgemeester persoonlijk last moet geven voor het binnentreden van een woning. De heer van Rappard, die een beschouwing hield over het Wetboek van Strafvordering, noemde artikel 29, waarbij aan den verdachte hij het onderzoek moet worden medegedeeld, dat hij niet verplicht is te antwoorden, het meest bespottelijke artikel uit ons heele wet boek. Het gebeurt <lan ook heel dikwijls, dat als do rechter van Instructie dit den verdachte heeft medegedeeld en hij begint met vragen, hij te hooren krijgt, waarom hij vraagt als er toch geen antwoord op behoeft te volgen. De minister denkt er niet aan dit te ver- andereu, want voor het twee jaar geleden in de wet kwam is het uit en ter na hekeken. Merkwaardig was nog het betoog van den jongen advocaat den heer Days, die zich na tuurlijk, hoe zou dat anders kunnen, reeds heriep op zijn ondervinding. Het ging over de bestrijding van de heling en de door hem aan bevolen maatregelen waren radicaal, dat moet gezegd. Van de sociaal-democratie naar de auto cratie is ook maar een stapje. Heling is heel erg,, men kon dat niet. ontkennen. Hij wou nu maar liefst dat iemand, die goederen kocht heneden de waarde, waarvan het later uitkwam dat ze gestolen waren en waartegenover de justitie machteloos stond, bij herhaling van zulk ,een feit, verboden werd voortaan handel te drijven. Voorzoover we weten is dat behalve aan onder cura.teele gesteldeu, aan niemand verboden. Dat zou dus een nieuwe categorie worden. De minister voelde voor deze nieuwe juridische vinding niet veel. De algemeene beschouwingen waren daar mede ten einde. EEN VEGERKLEED VAN ZAAGSEL was ter gelegenheid van het bezoek van het Koninklijk echtpaar op den grond van de arena der Amersfoortsche Rijschool „geweven", Ook was de zoldering rijk met vlaggen versierd, gelijk de foto toont, Een onzer lezers vraagt ons, hoe wij Ka tholieken ons kunnen verontschuldigen over den handel, die in onze kerken ge dreven wordt, 's Zondags onder de II. Mis, zoo schrijft hij, wordt geld opgehaald voor plaatsen en kaarsen en hij zag ergens in een kerk zelfs een rekje, waarin de hoekjes met Misgezan gen te koop lagen voor tien cents. Onze inzender ergert zich daaraan en' zou krasse maatregelen willen nemen. Hij her innert er zelfs aan, hoe Jesus de kooplieden wel met geweld uit den tempel dreef, of schoon zij toch ook waren aanboden, die dienen moesten voor de offeranden. De vraag van onzen lezer is niet nieuw en hij is waarlijk niet de eenige, die bezwa ren heeft tegen de „geld-ophalerij" in de kerk. Maar.... er is toch een maar'bij zijn vraag. Collecteercn in de kerken is zeker niet strijdig met het karakter dei' godsdienst oefeningen. Integendeel, de collecte behoort erbij en is een der tastbare middelen om deel te nemen aan liet Heilig Offer Vroe ger brachten de goloovigen hun gaven pi natura; de tijdsomstandigheden hebben ge maakt, dat men zich bediende van het ge wone ruilmiddel, geld. Men moet daarbij bedenken, dat de Ka tholieke Kerk in ons land door de Hervor ming van al haar goederen beroofd is, De Kerk bezat geen gebouwen meer, geen pasto rieën, geen seminaries, geen scholen. Hoe moest dit alles er komen, als er niet. voor gezorgd werd door de giften en gaven der geloovigen en waar zijn deze gemakkelijker te bereiken dan in de keiken onder de hei lige Diensten? Men vergete verder niet, dat verreweg het grootste deel onzer priesters zonder inko men van staatswege leeft. Zij, die iets ont vangen, krijgen" niet, zooalsn de predikanten der groote kerk, die toch haar belasting heft, zulke salarissen van den Staat, dat zij er van leven kunnen. Hoe zouden de priesters nu kunnen le ven zonder vasten steun der geloovigen? Het grootste deel onzer kerkgebouwen is nieuw en wordt gedrukt door zware schul den, waarvan de jaarlijksclie renten moe ten worden betaald aan de banken, die geld leenden aan bouwpastoors. Hoe zouden deze schulden betaald kunnen worden als er geen plaatsengeld geheven werd? Maar moet dat geld opgehaald worden in de kerk? Indien iedere parochiaan een vaste plaats had, waarvan de huur jaarlijks kon ge- ind worden, behoefde waarschijnlijk geen plaatsengeld in de kerk te worden opge haald, maar er zijn talrijke oh verhuurde plaatsen en het is toch billijk, dat zij, die daarvan gebruik maken, ook den pastoor helpcn en diens financieele zorgen verlich ten. Hoe. zou dit nu anders kunnen dan op het oogenblik, dat de plaatsen bezet zijn, dus onder de godsdienstoefeningen? In de kerk worden geen kaarsen ver kocht, want knarsen zijn gewijd en de ver koop van gewijde voorwerpen is verboden. Maar men vraagt dengene, die met de zorg voor de kaarsen belast is, er een op te ste ken en men overhandigt tevens het bedrag. De pastoor moet zijn kaarsen natuurlijk ook betalen en hij kan toch slecht een aparte administratie inrichten voor de kaarsen, die in de kerk worden verbrand! Men moet hij deze zaken ook het nuchter oordeel laten spreken. Een soortgelijk geval is de verkrijgbaar stelling van boekjes achter in de kerken. Het is weer een verbazend gemak voor ve len, die meer willen weten van hun geloof, als er in het kerkgebouw een keurig ver zorgd rekje staat met werkjes, die men eerst kan inzien en waarvoor men dan het vastgesteld bedrag in de bus werpt. In iedere Engelsche kerk vindt men zoo'n rekje en niemand ergert er zich aan. Inte gendeel, men maakt er gretig gebruik van. Natuurlijk gaat men niet in zoo'n rekje snuffelen gedurende een godsdienstoefening! Maar dat de Kerk ook zorgt voor schrif telijk godsdienstonderricht en tot dat doel zelf een keuze voorlegt aan de bezoekers, is te prijzen. Het heeft, volstrekt niets te maken met handel". Handel zou er worden gedreven als men- schen er gingen verkoopon met winst ten eigen bate. Dat geschiedde te Jeruzalem. Christus verjoeg dan ook de handelaars niet uit den tempel, omdat zij warén le verden, maar omdat zij een „roofhol" maak ten van het Godshuis. Dat is toch waarlijk Wat anders! Er zijn er meerderen onder ons, die de collectes in de kerken gaarne verminderd zouden zien, maarweten zij een heter, practiseher en doeltreffender middel, waar door de Kerk datgene krijgt, wat zij noodig heeft? Dat zij er dan gerust mee voor den dag komen, want er wordt naar gezocht. Maar het minder aangename (en dat is offeren op zich zelf al, afgezien van den vorm, waarin het geschiedt) afschaffen zon der er iets beters voor in de plaats te stel ten, dat gaat niet En men moet offeren vooral niet verwar ren met handelen. Wat op elkaar lijkt, i s log niet hetzelfde! Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bis schop van Roermond, heeft benoemd tot pastoor te Ranningen, den Weleerw. heer J. H. Huy- ben, en tot pastoor te Obbiclit den Weleerw. heer H. M. Grijs, die Aalmoezenier van den Arbeid was te Sittard. In het Bisdom 's-Hertogenbosch Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft den weleerw. heer R. M. Barten belast met de voorbereiding eener nieuwe parochie aan den Graafschen Weg te 's-Hertogenbosch. Z.E. zal intusschen zijn intrek nemen in de Pastorie van den H. Antonlus (Mantel), aldaar. Verder heeft Z. D. H. benoemd tot Kapelaan te Tilburg (Korvel) den weleerw. heer L. C. van Berkel, tot kapelaan te Uden den weleerw. heer W. H. Brekelmans, tot kapelaan te Mierlo (Hout) den eerw. heer J. A. J. van Herpt, priester van het seminarie. (St. Janski.). CORRUPTIE IN HET GASBEDRIJF Een ontslag te Ede De gemeenteraad van Ede heeft zijn scherpe afkeuring uitgesproken over de handelingen van den heer Noorman, als directeur der gas fabriek, doch ook zijn buitengewone verdien sten, aan de gemeente Ede bewezen, naar voren gebracht en ten slotte met 118 stemmen be sloten het gevraagde ontslag te verleenen, over eenkomstig zijn verzoek, en overeenkomstig het voorstel van B. en W, In de te Bergen op Zoom gehouden raads vergadering is besloten tot instelling van een commissie welke zal worden belast met eern onderzoek naar eventueel gepleegde on- regeluilaitigibeden in de gemeentebedrijven. VERVROEGD PENSIOEN VOOR INDISCHE AMBTENAREN EN GOUVERNEMENTS ONDERWIJZERS. De bijzondere onderwijzers uitgesloten. WAARTOE DIE ONGEMOTIVEERDE ONGELIJKHEID DIENT? Door het Tweede Kamerlid van den Heuvel zijn aan den Minister Yan Koloniën de vol gende vragen gesteld; 1. Is het juist, dat voor de Indische ambte naren en Gouvernementsonderwijzers met. in gang van 1 Januari 1927 een regeling voov vervroegd pensioen in werking is getreden, welke niet geldt voor de onderwijzers aan par ticuliere of vereeuigingsscholen? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat zulk een ongelijkheid ongemotiveerd is, omdat deze onderwijzers dezelfde pensioenpremie betalen? 3. Is de Minister bereid om te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk in dit opzicht gelijk stelling wordt verkregen, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1927? Viering van het 60-jarig bestaan. Naar wij vernemen, zal het eind April 1828 60 jaar geleden zijn dat de Hoogere Krijgsschool te 's Gravenhage als Stafschool werd opgericht. Dit feit, beuevens het feest dat 't alsdan 10 jaren geleden zal zijn. dat de Hoogere Marine Krijgsschool, die in hetzelfde gebouw huist, werd opgericht, zal aanleiding zijn tot een feestelijke herdenking van een en ander. BURGER-LUCHTVAART IN INDIë De Volksraad besluit tot steun De Volksraad heeft den post t.ot: steun- verleening aan de luchtvaartdiensten in Ned.- Jndië aangenomen mét 39 'tagdn 9 stemmen. (Anata) Minister de Geer is niet voor niets hoofd van het kabinet. Als hij in de Kamer komt, wil blijkbaar ieder wat tegen hem zeggen. Hij kan er zich dan ook op beroemen, dat hij hot record van het (aantal sprekers bij de algemeene beschouwin gen geslagen heeft. 24 spreker® bij het Hoofd stuk Financiën is geen kleinigheid. Het meest is er gistermiddag gesproken over de oud-gepension- JHR. DE GEER neerden en don accijns. Vooral het eerste vraagstuk is niet zoo eenvoudig als liet wel voorgesteld wordt. Twee moties zijn ingediend, waardoor zoowel de heer Oud als de heer Ter Laau meenen dat men uit de moeilijk heden kan komen. Bij de wet van i9 Mei 1920 zijn" de pensioenen van hen, die op dat oogenblik gepenslonneerd •waren, met 40 pr-ocent verhoogd. De heer Oud wenscht lu de wet dit percentage gebracht te zien op 70. De heer ter Laan spreekt niet over het procent, maar wenscht niet alleen een wetsontwerp, waarhij de pensioenen van oud-gepensionneerden en van weduwen en weezen worden herzien, maar ook pensioen voor de weduwen en weezen van hen, die vóór 1909 zijn gepenslonneerd en daar krachtens de wet thans geen recht op kunnen laten gelden. Hoe is nu de toestand. Behalve de ver hooging met 40 procent der oude pensioenen door de wet van 19 Mei 1920, is er nog een wet van 16 Juni 1926, waarbij een regeling wordt getroffen om langs anderen weg te voorzien in den nood van hen, die vroeger ter zake van rijksdienst gepenslonneerd zijn. Door deze wet is in het leven geroepen een stichting, die uitkeering doet naar behoefte, waarhij een naar den aard der woonplaats en naar de samenstelling van het gezin varieerend tarief is vastgesteld voor de gezins-inkomsten, waarboven geen uitkeering verleend wordt. Het zijn voornamelijk de oud-leger en marine mannen waarover de bemoeiing van de stich ting zich uitstrekt. Het bedroegen er ongeveeT 16.000. Na onderzoek vielen er al dadelijk 4000 af, die zulke hooge inkomens hadden, dat er van uitkeering geen sprake kon zijn. Ook onder de 12.000 overgeblevenen waren er nog velen, die in geen enkel opzicht aan een uit keering behoefte hadden, zoodat er tenslotte maar 2400 een geregelde uitkeering krijgep boven hun pensioen. Tot lieden bedroeg die uitkeering 230.000 per jaar of ongeveer 96 per gepensionneerde, met 1 Januari 1928 wordt die uitkeering 480.000 of gemiddeld 200 boven en behalve het pensioen per man. Onder de oud-gepensionneerden zijn er zeer velen, die niet oud en grijs zijn geworden In den dienst, maar die slechts in hun jeugd eenige jaren het rijk hebben gediend. Dat is een gevolg van de militaire pensioenwetten, waarin bepaald is dat men reeds pensioen krijgt-na 16 öf 20 jaren dienst. Het was juist voor deze mannen, dat de heer ter Laan pleitte, toen hij in herinnering bracht, dat ze in Atjeh hadden gevochten tegen Toekoe Oemar en andereu. Als deze mannen er niet waren ge weest, zouden we nu geen couponnetjes kun nen knippen van Indische effecten, riep hij uit. Een dergelijke redeneerlug mag even indruk maken, maar als men -nadenkt, wordt spoedig het onjuiste ,van een recht, op die feiten ge grond, ingezien. Hoevelen zijn er niet, die in hun jeugd gewerkt hebben in een bedrijf, dat later groot is geworden, maar die daaraan tocli niet het recht kunnen ontleenen van een verdere onbezorgde toekomst. Nu Wil -de heer Ou-d alle oud-gepensionneer den 70 procent geven, ook al hebben ze het niet noodig, want uitzonderingen maakt hij niet. Dat zou het Rijk komen op ruim 4 miilioen gulden per jaar. Hieraan zouden degenen, die aan verh-ooging van pensioen het meest behoef te -hebben, het minst hebben. Door een derge- lijken maatregel zou aan de ontevredenheid in geen enkel opzicht een einde komen. Als het pensioen verhoogd zon moeten worden, zouden de lagere pensioenen met een veel hooger pro cent moeten verhoogd worden dan de hoogere pensioenen. Dat is echter ook weer onbillijk, want daardoor zou een zeer ongelijk recht ont staan, omdat iemand -met korten diensttijd dan meer pensioen krijgt, dan iemand met langer diensttijd. Bij de verhoogin-g met 70 procent zouden zij, die na voleinding van hun diensttijd werden gepenslonneerd en volgens -de oude wet recht hadden op 2/3 van hun tractement, nu krijgen 1 2/15 maal hun vroeger tractement, wat ook al een vreemde figuur zou vormen. De heer ter Laan wil door zijn motie, waar bij de pensioenen dienen te worden herzien, de oude pensioenen eigenlijk gelijk maken aan de nieuwe. Aan welke nieuwe pensioenen, zouden we willen vragen, want volgens de Pensioenwet van 1922 worden de pensioenen bepaald naar het in de laatste jaren genoten tractement. Onder de nieuwe wet zijn er gepenslonneerd op den pensioengrondslag van het tractement vóór de verhooging, op het hoogste tractement en op -tractementen na de opeenvolgende ver lagingen. Zelfs hij matige pensioenen maakt dat een enorm verschil. Nu wil men volgens den heer Oud een definitieve regeling. Die heeft men krachtens de herhaalde uitspraken reeds in 1920 ge troffen. Het heette toen, dat het de uiteinde lijke, definitieve regeling'was, als de regeering de verhooging bracht van 20 op 40 procent. Men ziet wat er van geworden is. Het voorstel-dud is bovendien zoo onlogisch mogelijk, omdat reeds honderden oud-ge- pensionneérden van de stichting 50 pet. Uit keering krijgen over liet pensioen met de 40 procent, dus nu reeds ln feite een verhooging hebben van totaal 110 procent. Deze menschen zou men dus 40 procent afnemen. Wat de heer ter Laan wil, is de wet van 16 Juni 1926 en die Is er. Moet men nu reeds op die wet terugkomen? Er is een stelsel dat reëel is, al kleven er ook fouten aan. Vooral de oud-militairen leveren moeilijkheden op. De oorzaak hiervan zit echter ln de oude militaire pensioenwet. De Minister, die verantwoordelijk blijft voor de stichting, zal echter trachten al de fouten zooveel mogelijk weg te nemen. «P De verlaging van de Inkomstenbelasting moet zoo spoedig mogelijk komen, want leder wil het overschot van 20 miilioen hebben. De liefhebbers hebben reeds voor 80 miilioen be slag er op gelegd Daarmede was ook de ver laging van den accijns op het geslacht afge wezen. Dank zij het doortastend optreden van den. voorzitter en de aanwezigheid van nog maar enkele leden op dit late Vi-ijdagmiddag uur, konden replieken zoo goed als voorkomen wor den en daarmede is het debat over de financiën gesloten. Dinsdag kan nu begonnen worden met de afdeelingen der begrooting. BIJ DE GELDERSCHE TRAMWEG MAAT SCHAPPIJ zullen op het traject DierenZut phen vrouwelijke conducteurs op de autobus sen dienst doen. We hadde totnogtoe altijd gedacht, dat er nog groote werkloosheid on der de mannen heerschte. Of deugen die nie* voor conducteur? v EEN EXTERIEUR FOTO van de versierde Rijschool te Amersfoort, waarvan liet 70-jarig bestaan dezer dageij feestelijk werd herdacht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5