DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN •au -u$r Eèl® 50ste Jaargang Donderdag 8 December 1927 No 15036 Bit nummer Bestaat uit drie bladen DE STATENEN DE KOEMARKTBRUG STADSNIEUWS s H patean: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ325 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. franco per post /3.75 oer kwart. Afzonderlijke nummers 6 ct. Postchèque en Girodienst 81440. I ADVERTENTIëN 15 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 cl. lot een maximum van 50 woorden. KabouteradverL 5 reg. ƒ0.50. 10 reg. 0.75,15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend 1 Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlyden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij verliea van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge dezo verzekering zijn herverzekerd hij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam HET SUBSIDIE VOOR DE KOEMARKTBRUG VERHOOGING VAN SUBSIDIE DOOR DE PROVINCIALE STATEN VERWORPEN - VERDUISTERING KALENDERS R. K. S. V. „EXCELSIOR" MAANDELIJKSCH BEVOLKINGS OVERZICHT BURGERLIJKE STAND AANRIJDING UIT ROTTERDANt KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM AGENDA. Heden 1 Maandag 12 December Dinsdag 13 December Woensdag 14 December .Algemeene vergadering R. IC. S. V. Excel sior, afd. heeren. Gebouw It. K. Kring. Aan vang half negen. 1 Spiritus SCHEEPVAART NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT flfe De Provinciale Staten hebben gisteren Het verzoek van de gemeente Schiedam om een subsidie voor de vernieuwing van Koemarktbrug ook voor zoover deze - Dieuwing de verbetering betreft al landverkeer (krachtens de provinciale veror dening ter voorziening in schoep va belangen is reeds een subsidie verstrek y» 'ƒ25.000), met rond twee derden der n - gebrachte stemmen verworpen. Uit louter opportunistische overwegmgC f. Verbeteringen binnen de bebouwde kom, Zoo werd betoogd, behooren voor ie- van de gemeente te blijven. Op a Punt hebben de Staten reeds ««taan, en gingen ze daarvan afwijken, dan z voor consequenties komen o vei waarvan de gevolgen niet te oyemen zo den zijn. Waarbij als voorbeek weic gehaald de verbinding van den ïec link er-Maasoever te Rotterdam. Het komt ons voor, dat do Staten een standpunt blijven handhaven, dat voo 'dezen tijd een anachronisme is. lp zien reeds is dat standpunt onjuist. De btaten hebben zich bij het verleenen van subsi ie af te vragen of met een bepaald werk een provinciaal belang gemoeid is. Ontegen zeggelijk is zulks met do Koemarktbrug het geval en noch Gedeputeerden, noch de Provinciale Staten denkon er aan zulks te ontkennen. Dat brengt, we kunnen het niet anders zien, voor onze gemeente een recht mee, om uit de provinciale kas een bijdrage voor die brug te erlangen. Het gaat niet aan de lasten van een belangrijk werk op een enkele gemeente te leggen en van de lusten een zeer belangrijk deel der provin cie te laten profitceren. Door het handhaven-van hun r-igoristisch standpunt zullen intusschon de Provinciale Staten dringend noodzakelijke werken tegen houden, maai' die zouden moeten worden uitgevoerd door een gemeente, welker finan ciën zich niet in zulk een gezonnen toestand mogen verheugen als, n'en déplaise het rap port van de commissie uit het departement Schiedam der Maatschappij voor nijverheid en handel, dc onze. Wij kunnen trouwens geen enkelen rede lijken grond ontdekken voor het onderscheid, dat Gedeputeerden maken voor werken bin nen en buiten de bebouwde kom cener ge meente. Het maakt niet het minste verschil uit ton aanzien van de vraag of de pro vincie bij zulk een werk belang heeft. En daarop alleen komt het aan. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven In de buitengewone najaarszitting van Pro vinciale Staten kwam onder meer aan de orde liet afwijzend advies op het verzoek van de gemeente Sc-hiedam 0111 subsidie voor vernieu wing van de Koemarktbrug te Schiedam, ook vooi zooveel daarmede beoogde verbetering voor het landverkeer betreft. De heer de Brum (S.D.A.P.) bestrijdt do op- 1 Citing- van Ged. Staten eu bepleit het ver leenen van subsidie naar aanleiding van het feit, dat de gemeente den betreffenden weg in orde beeft gebracht voor het interlocaal ver keer. De beer v. d. Hout (V.B.) merkt op, dat de gemeente Schiedam ten koste van groote uitga ven steeds een open oog heeft gehad voor liet doorgaand verkeer. Daarbij kwam zij ook te staan voor 't grootste verkeersobstakel, de Koe- marktbrug, en zij beeft niet geaarzeld om bier een kunstwerk te scheppen. Spil1, schaart rich dan ook aan de zijde van de meerderheid der commissie, welke zich voor inwilliging van het verzoek om subsidie verklaarde. De heeren de Kanter (V.B.) eu van Voorst tot Voorst (R.K.) verklaren zich tegen het ver leenen van subsidie, omdat anders meer gemeenten niet een verzoek om subsidie zullen komen. De heer J. ter Laan (S.D.A.P.) acht het noodzakelijk, dat uit de overheidskas, ook van die der provincie gelden worden beschikbaar gesteld voor-kunstwerken voor interlocaal ver keer, ook wanneer die kunstwerken gelegen zijn binnen de bebouwde kom der gemeente. Vooral van kleine gemeenten mag niet worden verwacht, dat zij alleen het volle bedrag voor die kunstwerken zouden betalen. Het betreft hier een prineipieele kwestie, en na afneming van het beginsel zou elk geval op zichzelf moeten worden beoordeeld. De heer Schouten (A.-R.) acht het noodza kelijk 0111 de zaak geheel anders voor te berei den wanneer men een prineipieele beslissing wil nemen op dit gebied. Daarvoor la mede noo- dig de prineipieele vraag nader te omschrijven. In afwachting van de behandeling van deze kwestie, wil het spr. voorhands voorkomen dat de Staten goed zullen doen tot dan het standpunt van Ged. Staten in te nemen. Wanneer thans een beslissing zou worden ge nomen in afwijking van dat standpunt, zouden de consequenties daarvan met zijn te overzien. Om een voorbeeld te noemen zou de provincie dan ook subsidie moeten verleenen voor het gaoote werk van tien millioen gulden, dat de gemeente Rotterdam thans uitvoert ten be hoeve van het interlocaal verkeer. Bovendien acht spr. het verleenen van sub sidie aan Schiedam, voor een werk, dat reeds voltooid is, onjuist. De heer von Pisenne, lid van Ged. Staten, wijst eveneens op de groote consequenties, welke het gevolg zouden zijn van het verlee nen van subsidie aan de gemeente Schiedam en verdedigt bet afwijzend prae-advies. De lieer de Bruin repliceert. Spr. dient een motie in luidende: De Staten, van oordeel, dat het een provin ciaal belang is, dat de verbindingswegen door de bebouwde kommen der gemeente in vol doenden. staat wordt gebracht, besluiten, dat voor uitvoering van belangrijke kunstwerken in deze verbindingswegen steun uit de provin ciale kas kan worden verleend. -v DB3T HAAG STAAT EEN nUIS LEEG en <]e Haagsche jeugd vindt dit een '"ze-gelegenheid, 0111 haar miklust eens bot te vieren. Naar onze foto toont, zijn er heel wat sclierpschutt ers in de Residentie De beer Schouten repliceert. Spr. verklaart zich tegen de ingediende motie en hoopt, dat de Staten haar niet zullen aannemen. De heer J. ter Laan stelt voor het voorstel de Bruin om prae-advies naar Ged. Staten te verzenden. De heer de Bruin verzet zich daar niet tegen. De heer Rutgers (A.R.) acht prae-advies niet noodig, omdat de zaak voldoende voorbereid is. Het voorstel om prae-advies op de motie te vragen, wordt verworpen met 42 tegen 23 stem men. De motie-de Bruin wordt daarna verworpen met 46 tegen 19 stemmen, Aangenomen wordt, dat daarmee het afwij zend prae-advies is aangenomen. Dinsdagmiddag vervoegde zich in den winkel van heerenmode-artiKelen van den heer R. aan de Hoogstraat eeu vrouwspersoon zich noe mende Sea'dor en als woonplaat/3 opgevend Matlienesserplein 95. De vrouw kocht overhemden, een pullover en sokken, in totaal voor ongeveer 20.: Hst gekochte zou gisteren te barer huize worden bezorgd en worden betaald. Nadat de vrouw den winkel had verlaten, vermiste de beer R. van z>iu toonbank een bruin lederen handtasehje inhoudende twee zak doekjes, eeu paarsblauw portemonaietje met -1 cent, een hulsslutel en een mesje. Bij onder zoek aan bet opgegeven adres, bleek daar een mej. Serdor niet bekend, zoodat het ernstige vermoeden bestaat, dat zij zich aan de verduis tering van het tasclije heeft schuldig gemaakt. Het signalement van de vrouw luidt: 25 A 30 jaar, slank postuur, gekleed in bruinen man tel en met zwart fluweelen hoed. Ten nadeele van mej. A. v. d. B. aan den Havendijk is eeu partij wasehgoed, dat zij in een ennner op het balcon achter haar woning had staan, ontvreemd. Van de Hav-bank (Hollandscbe Algemeene Verzekeringsbank) alhier ontvingen wij een kantoorkaleuder in bladen In een der zalen Van den Katü. Kring?, hield gisteravond de dames-afdeeling van „Ex celsior" een algemeene vergadering. Namens het bestuur waren tegenwoordig de heeren E. A. Leeuderts, J. Kloos, A. Vollebregt en Th. Kreuger. Ook de geestelijk-adviseur, pater J. I. de Boer, O.P., alsmede de turnleeraar M. I. Bak, waren aanwezig. De voorzitter, de heer Leenderts, legde in zijn openingswoord vooral den nadruk op de buitengewone bloeiperiode die „Excelsior" thans doormaakt. Tevens sprak liij denwensch uit, dat de goede verstandhouding die op het oogenblik in de vereeniging heerscht, moge voortduren. Het jaarverslag, en de notulen van de laatst gehouden ledenvergadering in 192G, die inder tijd reeds door de heeren-afdeeling waren goedgekeurd, werden thans in beknopten vorm even weergegeven. Latei werden zij nog aan gevuld door den voorzitter, die o.a, mededeelde hoe thans liet aantal donateurs sinds de laat ste algemeene vergadering-, ^vecr is gestegen tot SO. Mej. Tïuus van Lingcn, die als bestuurslid aan de beurt van aftreden was, werd met bijna algemeene stemmen hei kozenIn de plaats van mej. P. van Wijngaarden, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen mej. Nel. Trouwborst. De voorzitter wensclite beide dames geluk met hun benoeming. Onder een hartelijk ap plaus had spr. tevoren reeds dank gebracht aan mej. v. Wijngaarden, die bijna van de oprichting af, een belangrijke rol in het be lang van de gymnastickafdeeling had vervuld. Eenige plannen werden vervolgens bespro ken, betreffende het deelnemen aan wedstrij den, het volgen van voorturnsterseursussen, enz. Voorts werd nog op initiatief van den heer Bak bepaald, dat gedurende de maanden Juni en Juli, in de open iUCht geturnd zal Worden, Nadat de voorzitter de aandacht van de da mes gevestigd had op het spaarfonds, waarvan door'dezen nog geen voldoende gebruik ge maakt wordt, kwam als laatste spreker de geestelijk-adviseur aan de beurt, Het deed spr. genoegen, dat hij voor het eerst ook een vergadering van de dames-afdee ling mocht meemaken. Speciaal wilde spr. thans naar voren brengen, dat men de propaganda niet uit liet oog dient te verliezen. Er is een twee voudige wijze van propaganda voeren; de pro paganda van liet spel, en op de tweede plaats, de propaganda als vereeniging. Voornamelijk de propaganda voor de veree niging" diene men in het "oog te houden „Ex celsior" is de eenige gelegenheid voor Katho lieke dames om zich op sportgebied bij elkan der aan te sluiten en om contact te houden met katholieke meisjes, Niet alleen het bestuur, maar ook de leden moeten onderling medewerken, teneinde de vereeniging voor allen zoo aangenaam mogelijk te maken. Spr. besloot met liet uiten van zijn beste wenschen voor den groei en den bloei van „Excelsior", dat er met het groote aantal leden, gunstig voorstaat. Door den voorzitter werd vervolgens de Vergadering gesloten. De bevolking onzer gemeente bedroeg op 31 October 43.205; vermeerdering in November door geboorten 80, vestiging 147, totaal 227; vermindering door vertrek 2.10 overlijden 21, totaal 231. Totaalvermfnderihg 4. De bevolking bedroeg dus op 30 November 43.201 Het aantal huwelijken in November voltrokken bedraagt 22, Geboren: 5 Dec. Truus Helena, d. van J. K. Rijnten en T. Lagendijk, Oostsingel; 6 Dec. Barend "Willem zoon van B. W. Belcker en M. Boeiers, Bakkershaven; 7 Dec. Hendrik z. van H. Kreuger en M. Stolk Stehponstraat, Overleden: 6 Dec, E. M. Hoek weduwe M. Bijl SI j. L. Nieuwstraat. De chauffeur J. H. Z. wonende alhier, deed bij de politie aangifte, dat hij Dinsdagavond met zijn autobus op den Rotterdamschendijk een wielrijder bad aangereden, die plotseling voor zijn auto den weg overstak. Toen de chauffeur den naam van den man vroeg, liep deze strompelend weg. OMDAT BE LAMP. WALMDE Kwam de brandweer in actie Gisterenavond bij achten zagen buren dat uit bet buis van J. K. aan den Schiedainseke Dijk een huns inziens angstwekkende rook kwam. De rook stonk afschuwelijk; de brandbluschlust is ook op den Dijk gelukkig groot. Daarom was in minder dan geen tijd middelalarm gemaakt. Tallooze spuitgasten kwamen op dit alarm en uit eigen beweging met in totaal zeven spui ten aanrennen, omsingelden het pand en zon nen op wraak tegen den vuurduivel. Doch helaas, geen heldenmoed, geen man-van-eer schap was te behalen. De petroleumlamp van K. was in een onbe waakt oogenblik gaan walmen en lag reeds op den Dijk, voor straf op straat gesmeten. AANRIJDING. Op den Westzeedijk is heden een tramwa gen van lijn 7 aangereden tegen eeu met een paard bespannen wagen van C. J. De wagen bestuurder remde krachtig met behulp van den zandstrooier, doch kon de aanrijding niet voorkomen. Paard en koetsier kwamen te val len. De koetsier verwondde zich licht aan zijn linkerhand. Het voorbalcon van den tramwagen werd in gedrukt. 9 Dec.: Groote Schouwburg, Beethovens IXe syniphouie (herhaling Herdenkingsfeest) S uur, 11 Dec.:' Groote Schouwburg, L'Illusion (Vieux Colombier), 2 uur (voor volwassenen); De wijze kater (Schouwtooneel), S uur (voor volwassenen) D a g e 1 ij k s Tivoli-Scliouwburg, Dat is 't toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voor volwassenen). Circus Schouwburg, Onze Wies (Spi'ee-gezelscbap), 8 uur (voor vol wassenen). Casino, Flip-Flap (Gezelschap Nap de la Mar), S uur (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot eu met Donderdag 8 Dec. in: Royal, Luxor (voor volwassenen)Priuses-tlieater, 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius, 8 uur, R.IC Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam» club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha» ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af club" avond R. IC S. V. „Excelsior", Gebouw R. IQ Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal| negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, Excelsior; Gebouw R. IC Kring, Eiken Woensdagavond R. IC Burgerjongen lingenvereenïging „Kath. Streven", Gebouw; Kath. Kring, Aanvang half zeven. Dinsdags: repetitie U.K. Mannenzangvereenf» ging St. Caccilea. half 9. R. IC Volksbond® bestuursvergadering R. K. Metaalbewerker»! bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond, R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden, St. Franciscus van Assisië. Be stuursvergadering. Gebouw Kath. Kring. Aan vang half negen. Zondag 11 December 1 Feestavond Mannenzangvereeniging „InteiJ Nds" Gebouw „Musls Sacrum" Aanvang 8 uur. Zondag 11 December Propagandavergadering R. IC Jeugdorganisa ties. Spreker pater J. Trimbos en J. Th. Nij- kamp. Gebouw R. IC Volksbond. Aanvang uur, i Vevtooning Landstormfilm door de afd. Schie dam Bijz. Vrijw. Landstorm. Gebouw „MusitJ Sacrum". Aanvang S uur. Radio-avond voor leden R. IC Volksbond met huisgenooten. Spreker de heer J. Smit, decla» matrice mevr. Ellen Russe. Toegang vrij. Go- bouw R. K. Volksbond; aanvang 8 uur. j Donderdag 15 December 'f Derde ontwikkelingsavond van "het plaatse^ lijk comité der IC S. A. Lezing met lichtbeel den door een pater der priesters van het H. Hart. Onderwerp: Finland en de Finscba Missie. Gebouw R. IC Volksbond. Aanvang 8, uur. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, S December. Offieieele noted» ring van de Commissie uit de Kamer yaij Koophandel. 4 Moutwijn 46 pet. 17.f Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. J SCHIEDAM, 8 December. Men noteert voo? melasse spiritus 100 pet. 32.per ILL. Ruwe graansplritus 60 pot. 17.— Per H.D. Spoeling j Noteering van de Coüp. Vereen. „Schied, Spoélingvereeniglng". Van Schiedam 7 Dec. vertrokken: a.s. Etna) naar Philadelphia; s.s, Jacatra, Ro-tt. Liöydj naar Rotterdam. Te Schiedam 7 Dee. aangekomen: s.s. Raila) van Sheerness en s.s. Beirn, ledig van Rotter dam, beide om hier te dokken in de Wil* kelmifialiaven. Van Schiedam S Dee, vertrokken: s.s. Har» denberg, naar Boston. iP;wwh™- «set: EEN GROEP-GEVECHT 01' HET FLORET bij liet Hall en spovtf eest van Turners t» -n Berlijn. - v"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1