DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN i GROOTE PARADES.™,™ Muziek- en Zangplaten DE BAZAR 50ste Jaargang Zaterdag 10 December 1927 No 15038 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Z!JN ONZE ARBEIDERS JONGENS EN MEISJES IN DE R K- VAKBEWEGING? Bij of kraclifcns wetten of verordeningen 1 voorgeschreven en andere officieele af- jè. en aankondigingen van het [f Gemeentebestuur HET R.K. ZIEKENHUIS HINDERWET. UITGAAN. 5. DE FILM VAN DEN BOOMPLANTÜAO. „ZWAKZINNIGENZORG" BIJ HET 25-JARIG BESTAAN DER SCHIEDAMSCHE ARBEIDSBEURS DE OUDSTE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS DES LANDS DEZE WEEK DE AGENDA. Dinsdag 13 December Maandag 26 December Uitvoering R. IC. Tooneelvereeniging „SR, Servatius", ten bate van de H. Hartkerk. Op gevoerd wordt „Het testament van Oom Jan", KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM "*r" B0TERSTRAAT 7 SCHIEDAM NIEUWE SCHIEDAM SCH E CO U RANT Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: pet 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwart Afzonderlijke nummers 5 ct Postcheque en Girodienst 81440. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames (usschen den tekst 60 cf, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van, 50 woorden. Kabouleradvert 5 reg. 0.50. 10 reg. 0.75,15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend r t- O llpnvpizekeiin" ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogcn; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog, ƒ150 bij verlies van een duim7o bij verliea Gratis-Ongevallenverzekerrn^.^ vingers%an'e£n haJ. f 25 bij verjie9 van eiken anderen vinger. De Verzekering oopt op de voorwaarden als eenmaal per maand m dit blad worden afgedrukt, van een wysvmDc De ujtkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Met kracht cn energie wordt aan alle kan ten gewerkt om het bezit van de jeugd. \Vat in de jeugdige hoofden aan ideeën en ontwikkeling is bijgebracht, zal van ont zettend grooten invloed zijn op de denkwijze van het jonge geslacht, wanneer zij later ook bij de ouderen zullen beliooi'cn. Zuullen wij, katholieken hot stil aanzien, dat. velen van onze katholieke jongens cn meisjes, op fabrieken cn werkplaatsen vol gepropt worden met revolutionaire ideeën, ingepalmd worden voor de moderne vakor ganisatie, waar verder het sloopingswerk van hun katholieke levensovertuiging' wordt voortgezet, zonder dat wij alle krachten in spannen de katholieke jongens en meisjes te brengen in onze eigen R.K. Vakbeweging. Wij weten toch wel dat er gewerkt wordt om t.usschen het N.V.V. waarbij de moderne vakbonden zijn aangesloten en de S.D.A.l'. een inniger samenwerking te krijgen. Zou dat dan nog niet meer in socialistische richting zijn? En voelen wij het dan met aan dat daarmee veel schoons en groote krachten voor de Kerk verloren gaan?? Het is hoog noodig en absoluut noodzakelijk, ja 1 het is onze dure plicht te werken dat dit niet gebeurt. Maar hoe staat het ermede in Schiedam? Wij hebben het nog niet verder gebracht dan dat wij een kleine 50 jongens als adspirant- lid hebben in onze vakbonden. Wij missen dus niet alleen nog zeer velen van de jeugd, die in de patronaten zijn georganiseerd en 'dus zoo in do goede banen kunnen worden geleid, maar ook nog zoo goed als alle jon gens en meisjes, die buiten alie organisatio- verband staan en die toch vooral, moeien wij 'als aspirant-lid hebben. Maar wat moet nu een jongen of meisje bij die vakvereeniging doen? Hier citeer ik een antwoord uit een brochure van het R.K, Werkliedenverbond met den titel ..Waakt! 1" „Omdat je, ook al kunt ge nog niet tot de volwassenen worden gerekend, tot. het ge heel van personen behoort, die in kantoren, winkels, magazijnen, fabrieken én werkplaat sen werkzaam zijn, en omdat er speciale be langen te behartigen zijn, die ook voor de jeugdige personen een groote betèekenis heb ben". Denkt hier aan het kiezen van een beroep, plaatsing.'bij een patroon, opleiding in een vak, ge'kunt werkloos worden of te maken hebben met staking en uitsluiting. Dat is alles nog stoffelijk. Maar bovenal staat het geweldig, groot belang' van de jeug dige zielen. Dat belang' is alleen veilig in de eigen R.K. Vakbeweging. Voorloopig zal alleen de mannelijke jeugd worden bewerkt. Morgen, Zondagavond 11 December te acht uur. wordt in de groote zaal van den R. K. Volksbond een groote vergadering gehouden, waartoe alle jongens tussehen 14 en 18 jaar zijn opgeroepen. Er wordt gesproken over het nut van de patronaten door pater Trimbos en over da noodzakelijkheid van aansluiting bij de vak honden door den heer J. Nijkamp. Katholieke ouders, helpt dit dringende werk ten uitvoer brengen, zendt uw jongens er heen.-.Hoeveel R.K. arbeiders hebben het zelf niet ondervonden, wat door de Vakbon den is tot stand gebracht, hoevelen hebben ook mede dooi' hun lidmaatschap hun ge loof behouden. Toont nu uw dank door uw eigen jongens daar te brengen, waar ze zijn moeten. J. BEKKERS, Pr. t B. en W. van Schiedam hebben hij hun be sluit van 8 December 1927 vergunning ver leend aan H. W. Saleming tot oprichting van een sigarenmaker ij in het pand Zijlstraat 38, kadaster Sectie A. no. 1685 (ged.), met een droogkast. Schiedam, 12 December 1927. Deze week draait in het Prinses-theater te Rotterdam, de bekende anti-oorlogsfilm „De Groote Parade". Waar bij de première reeds uitvoerige besprekingen van deze film versche nen zijn, meenen wij te kunnen volstdaan met een hartelijke aanbeveling' van dit schitterende kinétische werk. Terwijl films met, een tendenz gewoonlijk van middelmatige kwaliteit zijn, kan zulks van de Groote Parade niet g'ezegd worden. Men kan zeggen, dat het doel van deze film het pro- pageeren der vredesgedachte al of niet be reikt wordt. Toegegeven moet echter worden, dat vooral in het tweede deel, er tal van mo menten voorkomen van een geweldige span ning. r De toeschouwers wanen zich op het slagveld, wanneer zij de soldaten daar zien voortmar- cheeren, als in een hel. Projectielen slaan rondom hen diepe kuilen in den grond, vuur pijlen stijgen geregeld op en machinegeweren ratelen. Door het geheel is een onschuldige liefdes historie geweven, waarin de hoofdpersonen John Gilbert en Renée Andorée uitmuntend spel te zien geven. Een versterkt orkest verhoogt de stemming opder het publiek, door het uitvoeren van de speciaal voor .deze film geschreven muziek, "waaruit wij dikwijls bekende melodieën hoor den uit den oorlogstijd. Vorig saldo 15.599,33 Frankeland Wijk E 7.65 Frankeland Wijk F 15.50 v. H. 1.— N. N. Gorzen Wijk S. 6.60 Gorzen Wijk D. 8.— Gorzen Wijk P. 4.— Gorzen Wijk G-. 17.40 Gorzen Driemaaudel. bijdrage 14.— Voor ons Ziekenhuis v. N.N. 2.50 Havenparochie Wijk R. 15.55 Havenparochie Wjjk L. 15.60 Havenparochie Wijk W. 13,55 Havenpar. driemaandelijks B 2,50 Havenpar. driemaandelijks E 5.— Van enkele scholen 25.49 Totaal ƒ15.758,67 Hartelijk dank van HET COMITé. Gisteren draaide de boomplantdagfilm weer voor een goed gevulde zaal. Ditmaal voor leer lingen der bijzondere scholen. Ook vertoonde het jeugdige publiek zich ten zeerste met de film ingenomen, waarin zij zelf als figuranten hebben dienst gedaan. De film, zal naar wij vernemen ook buiten Schiedam worden vertoond, voornamelijk in schoolbioscopen. De tekst van het plautlied en de „regels" voor het boomplanten, die op de film minder goed zichtbaar zijn, zullen alsdan vergroot worden. Dé Vereeniging voor Zwakzinnigenzorg schrijft ons: Onze zustervereniging te VlaardSngen, waar reeds lang een werkinrichting voor maat schappelijk ongeschikte jongens bestaat, mocht dezer dagen een gift ineens ontvangen van 1000 voor de inrichting eener weefkamer voor geestelijk misdeelde meisjes. Laat echter ook Schiedam zongen vooi' een goede nazorg onzer zwakzinnigen. Helpt ons voorkomen, dat een groot deel der onderwijs kosten weer verloren gaat. Bedenkt, dat het hier, behalve een zaak van veel belang voor de betrokkenen en hun naaste omgeving, een belangrijk maatschappelijk vraagstuk geldt. Doet, nog vóór dit jaar ten einde is, een goed werk door het zenden van een gift ineens of n op te geven als lid onzer vereeniging! (Minimum contributie 2.—). Het adres van den secretaris, den heer F. v. d. Beek, is Plein Eendragt 3. AAN GENERA-AL SNIJDERS werci dezer dagen namens de onderofficierenvereeniging „Ons Belang" een huldeblijk aangeboden. Het schilderij stelt voor een militaire revue tijdens de mobilisatie-jaren en werd geschilderd door A. M. Luyt te Wassenaar Keel. 941S 10 Gisteren 9 December, was het 25 jaar gele den, dat onze gemeentelijke arbeidsbeurs, aan wien benoemingen tot dusver een 22.000-tal werkzoekenden aan werk, werkgevers aan de gevraa.gde werkkracht worden geholpen, in werking trad. Van den secretaris van de Arbeidsbeurs, den heer C. van Zon ontvingen we bij deze ge legenheid een overzicht van het ontstaan en de werking van deze gemeentelijke instelling, waaraan we het volgende ontleenen: De heer M. O. M. de Groot, destijds lid van den gemeenteraad, was degene die er den stoot toe gaf om - tot oprichting van een arbeids beurs te geraken. In de raadsvergadering van 30 September 1902, kwam een door hem ingediend schrij ven in behandeling, waarin werd voorgesteld om, bij wijze van proef voor een jaar, een ar beidsbeurs in te stellen en waarbij B. en W. werden uitgenoodigd vóór 1 November van datzelfde jaar een regeling voor te stellen. Met algemeene stemmen werd besloten dit voorstel ter visie te leggen en het in eene vol gende vergadering te behandelen. In de vergadering van 21 October werd hier aan gevolg gegeven; de heer de Groot wees er o.m. op dat de gemeente, als middel ter be teugeling van de werkloosheid, eenigszlns ver plicht was eene arbeidsbeurs te stichten; hij zag zijn voorstel met 13 tegen 6 stemmen aan genomen en hiermede was de oprichting, zij het dan ook bij wijze van proef, een feit ge worden. Bij besluit van B. en W. van 4 December 1902 werd met ingang van 9 December d.a.v. de heer Th. Kudders met de leiding heiast en trad, met ingang van dienzelfden datum, de beurs in werking. Een verordening van 2 Mei 1905 riep een bestuur in het leven dat onder toezicht van B. en W. de beurs zou beheeren. Tot voorzitter van dit bestuur werd benoemd de heer Mr. D. Lodder; tot plaatsvervangend voorzitter Mr. M. J. C. M. Kavelaars en tot secretaresse mej, L. Maas. Dit bestuur dat de eerste maal bijeengeroepen werd op 26 Octo ber 1905, werd door den toenmaligen burge meester, den heer H. J. Versteeg, geïnstalleerd. Op 15 Maart 1910 werd, in de plaats van den heer Mr. D. Lodder, door den gemeenteraad tot voorzitter benoemd de heer nu*. M. M. van Velzen. Gelijktijdig werd een geheel nieuw be stuur benoemd onder den naam van commissie van toezicht op de gemeentelijke arbeidsbeurs, bestaande uit 6 patroons en 6 werklieden. Deze commissie ving haar werkzaamheden ten cantact te verkrijgen met omliggende ge- voorloopig secretaris werd gekozen de heer J. H. Scheuerman, terwijl op voorstel van de com missie, door den gemeenteraad in zijn verga dering van 12 October 1910 tot secretaris aan gesteld werd de heer C. van Zon, Waar de verkregen resultaten in de jaren 1902 tot 1909 geen bevrediging gaven, aange zien de beurs slechts enkele uren per dag ge opend was, werd in het begin van het jaar 1910 aan B. en W. door de commissie voor gesteld een directeur te bènoemen, die zich ge heel aan zijn taak zou kunnen geven. B. en W. gaven hieraan gehoor en plaatsten in verschil lende bladen eene oproeping voor sollicitanten. Aan de commissie werd opgedragen uit de 136 sollicitanten een voordracht van 4 perso nen, later aangevuld werd tot 6 personen, op te maken en aan den raad in e zenden. Uit deze voordracht benoemde de raad in zijn ver gadering van 20 December den heer R. van Gorkum die den len Februari 1911 in dienst trad. Dat het ernst was met het voornemen de zaak flink aan te pakken bewijzen wel de ver gaderingen, welke er een 9-tal in 1911 gehou den zijn. Vóór diens indiensttreding was reeds een in structie voor den directeur in de raadsverga dering van den 24en Januaii van dat jaar vast gesteld, terwijl bij raadsbesluit van 4 Juli d.a.v. een reglement op de gemeentelijke ar beidsbeurs, waarin de uren van openstelling definitief werden vastgelegd, tot stand kwam. Om aan het bestaan van de beurs meer pu bliciteit te geven zond de directeur aan de verschillende werkgevers hier ter stede kaar ten, vermeldende de uren van openstelling, terwijl bij een schrijven aan de hoofden van scholen verzocht werd den leerlingen, die na volbrachten leertijd de school zullen verlaten, op het bestaan van de beurs attent te maken. In verschillende openbare gebouwen en instel lingen werden reclame-kaarten van de beurs opgehangen, een reclaem-bord werd nabij het station geplaatst, lijsten Van vraag en aanbod werden in de daarvoor gemaakte kastjes op. gehangen, terwijl de uitgevers van de verschil- lende dag- en weekbladen zich op verzoek van den directeur bereid verklaarden deze lijsten wekelijks in hun bladen belangeloos op te ne men. Bovendien werden nog, om steeds de aan dacht op de beurs te vestigen, op in aanbouw zijnde werken borden geplaatst met het op schrift „"Wendt U tot de gemeentelijke arbeids beurs". Door toetreding als lid van de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen, in April 1911, verkreeg de beurs samenwerking met andere arbeidsbeurzen in het land en met de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen. Het gevolg van dit alles was dat de resulta ten over- 1911 (het eerste jaar na de reorgani satie) gunstig afstaken hij die over 1910. Kon den in 1910 slechts 175 plaatsingen genoteerd worden, (het hoogste cijfer dat tot dusver bereikt was) in 1911 steeg dit cijfer reeds tot 3S9, waarvan 30 in andere gemeenten van ons land en 12 in Duitschland. Gevolg gevende aan het besluit, genomen in de vergadering van de Vereeniging van Ne derlandsche Arbeidsbeurzen, den 2Ssten Fe bruari 1911 te Arnhem gehouden, om te trach- aan in de vergadering van 7 April 1910. Tot meenten, verkreeg de directeur in 1912 dat het gemeentebestuur van Vlaardingen zich bereid verklaarde, de bij de beurs ingekomen aanvra gen van werkgevers te publiceeren. Ofschoon men de gelegenheid tot inschrijving van werk zoekenden niet aanstonds wilde openstellen, bestond er, zij het dan ook op bescheiden schaal, samenwerking en was de eerste stap op het terrein der intercommunale arbeidsbe middeling gezet. De invoering van het plan tot intercommu nale arbeidsbemiddeling, ontworpen door het bestuur van de Vereeniging van Ned. Arbeids beurzen, kreeg in 1915 haar beslag. Het land werd verdeeld in 30 districten waarbij de ge meenten Kethei, Maasland, Maassluis, Over- schie, Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht aan het district Schiedam werden toegevoegd en de arbeidsbeurs te Schiedam van 1 Januari 1916 af als districts-arbeidsbeurs optrad. Aanvankelijk stond in de verordening op de beurs de bepaling dat, bij bemiddeling, in ge val van Werkstaking of uitsluiting, resp. aan den werkman en aan den werkgever daarvan mededeeling zou worden gedaan. Van de zijde der organisaties was reeds meermalen op wij ziging van het desbetreffende artikel aange drongen; daarom besloot de raad In zijn ver gadering van 7 December 1920 het zoodanig te wijzigen dat, in geval van staking of uit sluiting, hetzij van algemeenen aard of alleen 'b Maandags, repetitie Muziekgezelschap SÉ, Ambroslus, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. IC Darm club I, D. O., Patronaatsgebouw Lange Hm ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af c!ub« avond R. IC S. V. „Excelsior". Gebouw R. K, Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal? negen zitting bestuur Spaarfonds R. IC S. Si Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Eiken Woensdagavond R. IC. Burgerjonge- liugenvereeniging „ICath. Streven"; Gebouw! Kath. Kring, Aanvang half zeven. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl, ging St. Caecilea. half 9, R. IC Volksbond j bestuursvergadering R, IC Metaalbewerker» bond „St Eloy". Gebouw R. IC Volksbond. lederen Maandag repetitie R. IC. Gemeng de Zangvereniging Lorenso Perosi. Gebouw R. IC. Volksbond (groote zaal). Aanvang hal? negen precies, JJ l Zondag 11 December Feestavond Mannenzangvereeniging Inter! Nós" Gebouw „Musis Sacrum" Aanvang 8 uur, Propagandavergadering R. IC. Jeugdorganlsa- ties. Spreker pater J. Trimbos en J. Th. Nij. kamp. Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang uur. Maandag 12 December 1 Vertooning Landstormfilm door de afd. Schie dam Bijz. Vrijw. Landstorm. Gebouw „Musig Sacrum". Aanvang 8 uur. Radio-avond voor leden R. IC. Volksbond mëfi kuisgenooten. Spreker de heer J. Smit, decla* matrice mevr. Ellen Russe. Toegang vrij. Go- bouw R. IC Volksbond; aanvang 8 uur. Woensdag 14 December Algemeene vergadering R. IC S. V. Excel!" sior, afd. heeren. Gebouw R. K. Kring. Aan* vang half negen. j Donderdag 15 December I Derde ontwikkelingsavond van het plaatse, lijk comité der IC S. A. Lezing met lichtbeel den door een pater der priesters van he? H. Hart. Onderwerp: Finland en de Finscha Missie. Gebouw R. IC Volksbond. Aanvang uur. Mandag 19 December. Ledenvergadering A. R. K. A., afd. Rotter dam. Gebouw ,,'t Vergulde Spinwiel", Beurs plein, Rotterdam. Aanvang 8 uur. 10 Dec. Groote Schouwburg Traviata" (Itaï, Opera) 8 uur (voor volwassenen). 11 Dec.: Groote Schouwburg, LTUusioiI (Vieux Colombier), 2 nur (voor volwassenen);) De wijze kater (Schouwtooneel), 8 uur (vooii volwassenen). 12 De c.: Groote Sokouwburg, Rigolettd (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). Groote Doelezaal, le concert van het Concert gebouw-orkest (solist Miscka Elnian, viool); kwart over 8 uur. 14 De c.: Groote Schouwburg, Do bruiloft van Figaro (Co-Opera-tie) 8 uur (voor volw.); Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Dat la 'f toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (vooi? volwassenen). Circus Schouwburg, Onzo Wies (Spree-gezelschap), S uur (voor vol wassenen). Bioscopen:" Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 15 dezer in: Grandt Théatre (voor volwassenen); Royal (voor vol wassenen). i benevens een prima GRAMOPHONE koopt U op zeer gemakkelijke betaling in bij een bepaalden werkgever of onderneming geen bemiddeling wordt verleend zoolang lie? arbeidsconflict voortduurt. Wij meenen te mogen aannemen dat dit be- sluit aan de werking van de beurs ten goede is gekomen en hiermede voor de arbeiders een. struikelblok is weggeruimd. Bij raadsbesluit van 26 November 1920 werd het aantal leden der commissie, buiten den voorzitter, teruggebracht op 6, n.l. 3 leden werk gevers en 3 ledenwerknemers, terwijl bij bet- sluit van B. en W. van 6 December d.a.v., in de plaats van den heer mr, M. M. van Velzen, de heer D. Boddeüs tot voorzitter der com missie werd aangewezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1