FEUILLETON 1927 DERDE BLAD VERPLAATSING BRIEVENBUS. MAANDAG 12 DECEMBER U4T ROTTERDAM. VERDE5UNG DER KUNSTSUBSIDIES WiLL EN TILL PAGINA 2 vaa de N.V. „Vereenigd Tooneel" zou de com missie evenwel gaarne nader willen bezien, na dat omtrent de moties van de heeren Lührs en dr. Reeser door den raad een beslissing zal zijn genomen. B. en W. hebben zich in meerderheid met de beschouwingen van de commissie vereenigd, zoowel wat bterett de bepaling, in afwachting van de met betrekking tot meervermelde moties van de heeren Lührs en dr. Reeser door den raad te nemen beslissing, van het In totaal voor het verleenen van kunstsubsidies beschik baar te stellen bedrag op 35000, als ten aan zien van de wijze, waarop dit bedrag ware te verdoelen. Onder mededeeliug, dat zij op de aanvragen van „Het Vlaamsche Volkstoonee'' en „Le Vieux Coiombier'' bereids afwijzend hebben beschikt, en onder opmerking, dat zij te zijner tijd den raad nader van advies zullen dienen omtrent het aan de aanvrage van de N.V. „Vereenigd Tooneel" te geven gevolg, geven B. en W. den raad in verweging te besluiten tot verleening over het seizoen 19271928 van: a. een subsdie van 5000 op den voet van ar tikel 2 sub A der verordening, Gemeenteblad no. 1 van 1919, benevens een subsidie van 2500 voor 5 voorstellingen tegen verminderde prijzen op den voet van artikel 2 sub B dezer verordening aan de N.V. „Italiaansehe Opera Cav. M. de Hondt", laatstgemeld subsidie onder voorwaarde, dat do regeling van den kaartver koop aan de goedkeuring van het college wordt onderworpen; b. een subsidie van 5000 op den voet van artikel 2 sub A van bovengenoemde verorde ning, benevens een subsidie an 2500 voor vijf voorstellingen tegen verminderde prijzen op den voet van artikel 2 sub B dezer verordening aan de Coöperatieve Vereeniging tot Bevordering der Muziek-Dramatïsche Kunst in Nederland, laatstgemeld subsidie onder dezelfde voorwaar de, hierboven sub a vermeld; c. een subsidie van ƒ5000 op den voet van ar tikel 2 sub A van meergenoemde verordening aan de N.V. „Het Schouwtooneeï" d. een subsidie van 5000 op den voet van artikel 2 sub A van voormelde verordening aan de N.V. „Het Nieuw Rotterdamsche Tooneel"; e. éen subsidie van f 10.000 voor het geven van 10 populaire Zaterdagmiddag-concerten aan het ,K otterdam sc.li Philharmonisch Genoot schap". GEMEENTERAAD. De agenda van de Raadsvergadering van Don derdag a.s. bevat o.m. de navolgende punten: Het voorstel betreffende onteigening ten be hoeve van de uitvoering van het uitbreidings plan aan den Linker Maasoever. Het voorstel tot uitbreiding van de gasfa briek aan den Linker Maasoever. Het voorstel betreffende het sluiten van een overeenkomst met de gemeente Schiebroek voor de levering van gas. Het praeadvies inzake subsidiecring van kunstinstituten over het seizoen Ï927—'28. Dr. M. J. M. VTJYLSTEKE. B. en W. stellen den Raad voor om den heer M. J. M. Vuylsteke met ingang van 1 April 1928 eervol ontslag te verleenen als genees- en heelkundige bij den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. DE BENZÏNEHAYEN. B. en W. doen den Raai het voorstel tot aan koop van het Rijk van een perceel grond en een perceel water ten behoeve van de benzineha ven bewesten de Keüehaven resp. groot phm. 1.85 H.A. en 1 H.A., tegen onderscheidenlijk f 7 en f 3 per c.A. BESTUUR AMBACHTSSCHOOL. Het bestuur der Vereeniging „De Ambachts school" beveelt aan voor de benoeming van een lid in dat bestuur ter voorziening in da vaca ture, ontstaan door het aan den heer M. A. van der Perk verleende eervolle ontslag, le. den heer C. F. M. van Berkel, 2e. den heer F. C. J. Bet- tenhausan. DE KINDERPOSTZEGELS. De verkoop begint 15 December. GEDURENDE EEN MAAND VERKRIJGBAAR Nu wij opnieuw staan aan den vooravond van een verkoop van weldadigheidspostzegels voor het misdeelde kind, willen wij gaarne aan het verzoek van het Comité, dat zich voor de regeling van den verkoop hier ter stede heeft gevormd, voldoen en eenige woorden ter aan beveling van dezen verkoop schrijven. Gelijk wij als bekend mogen veronderstel len, wordt deze verkoop georganiseerd in na volging van andere landen, waar zij ook om streeks dezen tijd van het jaar wordt gehou den en waar zij een volledig succes is gewor den. De winst wordt verkregen doordat de trankeerwaarde met een paar centen wordt verhoogd. Van het viertal postzegels, dat dit Jaar weer wordt aangeboden, komt die van 2 op 4 cent, die van 5 op 8 cent, die van 7% op 11 cent en die van 15 of 18 cent. Ook dit jaar zijn, gelijk we reeds eerder vermeldden, door den ontwerper, A. H. J. Mblkentooer, vier provincie-wapens in de zegels verwerkt, resp. van Drenthe, Groningen, Limburg en Zeeland. Wie deze postzegels koopt, geeft dus op el- ken zegel 2 of 3 cent voor een uitnemend doel en de landelijke organisatie, die dezen verkoop onder de toegewijde leiding van Jvr. Mr. J. E. B. Alting von Geusau behartigt, zorgt niet alleen voor een zoo zuinig mogelijk bekeer van de verkregen winst, maar ook voor een zoo eerlijk mogelijke verdeeling onder de ver- eenigingen, die zich de verzorging van de misdeelde jeugd in den breedsten zin des woords tot taak hebben gesteld. Vereenigin- gen, die zorgen voor de opvoeding van verwaar loosde en misdadige kinderen, vereenigingen, die de zwakke en ziekelijke jeugd verplegen en tenslotte die vereenigingen, die de opleiding van achterlijke, blinde, doove of doofstomme kinderen zich ten doel stellen, van welke gods dienstige gezindheid zij zijn, van welke politieke kleur, zij allen deelen van de opbrengst mee. De opbrengst Is sinds 1924, ln ons land be langrijk gestegen. In het Tijdschrift voor Armwezen, Maatschap pelijk Hulpbetoon en Kinderbescherming van October dezes jaars lezen wij, dat de totale op brengst in de drie laatste jaren, toen die tel kens ten goede kwam aan de Kinderbescher ming, bedroeg: in 1924: f 56.723,32%; in 1925: f 77.356.77; in 1926: f 108.721,1114. Als men weet, dat in het eerste jaar, 1923, toen de zgn. Tooropzegels werden uitgegeven, de opbrengst slechts f 18.656,82 was, dan valt de stijgende lijn nog meer op. Die stijgende lijn Is ook op te merken, als men den verkoop in de verschillende ge meenten onder elkander ziet afgedrukt. Maar tot beschaming van ons, Rotterdammers, ziet men dan meteen, dat wij, al hebben we de Residentie in de drie genoemde jaren inge haald, bij de hoofdstad nog teveel achterblij ven. Zie het volgende kleine staatje: 1924 1925 1926 Amsterdam: 16.801,98% 19.009,45% 25.403.41 Rotterdam: 5.266.10 10.985,08 14.939.87 Den Haag: 6.885,15%- 8.097.81% 11.134.12 Wij stellen ons voor, dat de Rotterdammers niet in de eerste plaats zullen zien op den vooruitgang van 5000 tot bijna 15000 gulden, maar dat zij zich een beetje zullen schamen over hun achterstand bij het prachtige cijfer waarop de hoofdstad kan wijzen. De zegels zijn op alle postkantoren te verkrij gen en in het hoofdpostkantoor en m het hulppostkantoor Avenue Concordia zullen kraampjes staan waar men zoowel de zegels als de kinderprentbriefkaarten kan koopen. De verkoop duurt van 15 December tot en met 15 Januari. Deze speciale zegels kan men te allen tijde gebruiken, zoowel in het toinnenlan-dsche als ïu het buitenlandsche postverkeer. HET ZWEMMEN IN DE BERGHAVEN TE HOEK VAN HOLLAND, In de raadsvergadering van 22 September 1.1. Is aangehouden het voorstel van de oommissie voor de strafverordeningen tot toepasselijk- verklaring op Hoek van Holland van de Ver ordening op het zwemmen en baden binnen de gemeente Rotterdam, nadat daartegen nit den Raad enkele bezwaren waren geopperd en na dat door den voorzitter was toegezegd, dat het College bereid zou zijn ter zake, na een in te stellen onderzoek, den Raad nader in te lichten. Het voornamste bezwaar tegen het aange houden voorstel was eigenlijk, dat daardoor de eenige gelegenheid om te Hoek van Holland het zwemmen en het reddend zwemmen te leeren zou worden weggenomen. Dit bezwaar nu moet geheel ongegrond worden geacht. Het is toch geenszins de bedoeling ln het vervolg het geven van zwemonderrichft in de Berghaven geheel tegen te gaan. De Rotterdamsche Verordening verbiedt alleen het zwemmen, enz. in het open haar, tenzij op de plaatsen, voor zwemm'en en baden door bet 'College aangewezen, en met In achtneming van de daarbij gegeven voorschrif ten. Het ligt nu in het voornemen van B. en W, om, indien het ontwerp van de Commissie voor de strafverordeningen wordt aangenomen, aan de Rotterdamsche Vrijwillige Brigade tot het Redden van Drenkelingen on Stranflwaeht te Hoek van Holland, welke sedert 1926 op vaste tijden en onder behoorlijk toezicht in de Berg haven onderricht geeft in het zwemmen en die, blijkens een hij de stukken gevoegden brief, voorstandster is van het voorstel der Commissie voor de strafverordeningen, het doorgaan met dit nuttig werk mqseiijk te maken door de Berg haven als zwemplaats aan te wijzen voor de da gen en uren, in overleg met genoemde vereeni ging vast te stellen. •Ook öe vraag -of hst niet mogelijk zou zijn in de Berghaven een eenvoudig zwembad te plaat sen vond uiteraard haar oorzaak in de gedachte, dat zwemonderriebt in de toekomst in Hoek van Holland niet meer zou kunnen worden gegeven. Daar -dienaangaande in den bestaanden toe stand geen verandering zal komen en het ma ken van een zwembad, nog afgezien van de hooge kosten, niet zal kunnen geschieden zonder toestemming van de Directie van den Rijkswa terstaat, wier toestemming in het gunstigste geval nog slechts tot wederopzeggens zou wor den verkregen, meenen B. en W. dat voorshands in die richting geen stappen moeten worden gedaan. DE R. E, T. 'Het boogere personeel vaar de voorloapïg ate gemeentelijk bedrfjf geëxploiteerd wordende Rotterdamsche Eleetrisehe Tram wordt, aldus de N. R. Ort., -uitgebreid möt twee ingenieurs en eon adjtmet-inspectenr. Deze uitbreiding houdt verband met een reorganisatie van den tnwentiigen (fiewst. Van de twee ingenieurs is er één civiel, de ander elecfcrotechnisch inge nieur. Onder eerstgenoemden titularis zal de afdeeling uitbreiding en verbetering van het tramnet komen Ste ressorteer an, of zooals het technisch heet, het bouwbureau. Voor betere huisvesting van de administratie worden op het oogenhllk kleine verbouwingen uitgevoerd aan het bestaande kantoor aan de Isaac Hubertatraat. Het ligt echter in de be doeling, binnen riet ta langen tijd over te gaan tot grootere wijzigingen in de huisvesting van de administratie. Omtrent de vraag, wanneer de plannen voer het nieuwe lijnemret van de R. E. T. zouden kunnen worden gepubliceerd, kon de directie ons nog geen inlichtingen verstrekken. ZSj is nog steeds met haar telling,-en bezig, die voor de nieuwe regeling van de tramlijnen mede de noodlge gegevens moeten verstrekken. De directeur van 'het postkantoor hier ter stede maakt hekend, «lat de brievenbus staande aan den 's Gravendijkwa! bij de Schermlaan is verplaatst tegen het pand 's Gravendijkwal hoek Middelifimdstraat. t VOOR DIT SEIZOEN ƒ35000. Aas de Italiaansehe Opera, Co-Opera-tie, Schouwtooneel, Nieuw Rotterdamse!» Tooneel en Rotterdamse!» Philh- Orkest, Achtereenvolgens werden in handen van B. en "W. gesteld adressen van öe N.V. Italiaan sehe Opera Cav. M. de Hondt", van de Coöpera tieve Vereeniging ter Bevordering der Mu- ziek-Dramatisehe Kunst in Nederland en van de N.V. ,,Het Sehouwtoonoel", houdende ver. zoek om over het seizoen 1927—28 subsidie uit de gemeentekas aan deze instellingen te willen toekennen. Beide opera-instellingen zagen zich gaarne een subsidie van 15.000 toegewezen, waarvoor et-rstvermelde zch voorstelt te dezer stede te geven minstens 20 voorstellingen, waaronder 5 of een nader door den Raad te bepalen aantal tegen verminderde prijzen, ter wijl de laatstgenoemde het voornemen te ken nen heeft gegeven ±15 voorstellingen te doen plaats vinden, waaronder eveneens verschillen de tegen verminder prijzen. De N.V. „Het Ëchomvloonce-" heeft het plan, in totaal in het ioopende seizoen 50 voorstellingen te geven en vraagt daavoor een financieele tegemoetko ming van ÏO.OÖO. Bovendien hebben zich met subsidie-aanvra gen voor het seizoen 192728 tot het college gewend de N.V. „Vereenigd Tooneel", de N.V. „Het Nieuw Rotterdamse!! Tooneel", het Rot- terdamseh Philharmonisch Genootschap, het Vlaamsche Volkstooneel en het Gezelschap ,,Le Vieux Colombïer". Do N.V. „Vereenigd Too neel" zou een subsidie van 5000 willen ontvan gen voor 11 voorstellingen, of, inden tegen de toekenning een financieelen steun op dezen voet bezwaren mochten bestaan, althans een subsi die per voorstelling voor de opvoering van die stukken, die als stukken met bijzondere kunst waarde kunnen worden beschouwd. De N. V. „Het Nieuw Rotterdamsch Tooneel" heeft ver stekt voor een subsidie van ƒ10.000 in aanmer king te komen voor een vijftigtal voorstellin gen. Het Rotterdamsch Philiiarmonisch Genoot schap heeft verband gelegd tussclien zijn sub sidie-aanvrage en de door de heeren Lührs en «Ir. Reesv d.ö. 24 November 1926 ingediende moties om het voor het verleenen van kunst subsidies beschikbaar te stellen bedrag te ver. h oog en tot resp. ƒ100.000 en ƒ50.000 per jaar. Voor bet geval de motie van den heer Lührs door den Raad mocht worden aanvaard, zou het Genootschap over het seizoen 1927—28 een sub sidie van ƒ50.000 en ndien de motie van den heer dr Reeser mocht worden aangenomen, een subsidie van 30.000 willen ontvangen. Het Vlaamsche Volkstooneel en het Gezelschap „Le Viex Coiombier" hebben beide verzocht voor en- t kele bepaalde voorstellingen op een tegemoet koming uit de gemeentekas te mogen rekenen. Destijds werd bij de adviezen omtrent de over het, seizoen 192627 te verleenen subsidies vooropgesteld, dat de te verdeelen som tot 30.000 zou beperkt blijven, doch bij besluit van 31 Maart 1927 heeft de Raad 5000 méér toe gestaan teneinde ook de N.V. „Het Nieuw Rot terdamsch Tooneel" in het genot van' subsidie te stellen. Wat de verdeeling van het in totaal te votee- ren bedrag betreft, heeft de commissie in over weging gegeven om dezelfde instellingen, die over het vorige seizoen subsidie hebben genoten (de beide opera-instellingen, de N.V. ,,Het Schouwtooneel", de N.V. ,,Het Nieuw Rotter damsch Tooneel" en het Rotterdamsch Philhar monisch Genootschap) ook over het loopcnde seizoen op rtai zelf den voet als het vorig jaar financieel te steunen. Voor subsidieering van de NV. Vereenigd Tooneel", het „Vlaamsche Volkstooneel" en „Le Vieux Coiombier" zullen dan evenwel geen gelden beschikbaar blijven. Voor inwilliging van de subsidie-aanvragen van laatstgenoemde beide instellingen achtte de eommissie onder de tegenwoordige omstandig- hedn geen aanleiding aanwezig. De aanvrage Een verhaal der zanden en deugden van een tweeling. In een voorspel en zestien staties 'door LUDWIG MATIIAR. 9.) Dat moet ze het Balkmlampje tot haar eer nageven: ze houdt orde in huis, de zaken aan den gang e'n brengt weer. op pooten wat haar fantastische man, met z'n duizend plannen per dag weer verbruid heeft. Voor niemand is ze bang, en als P.almatius Servatius te lang op *n napraatje van een repetitie is gebleven, zorgt Marie wel, dat zijn lallende stem niet verder dan de schuur gehoord wordt. Want onverbid delijk pakt ze haar broer in z'n kraag en smijt hem in het schuurtje in het stroo. Zeker, dan Js de Vleugelman ondanks haar forschen bouw de minst hordate en den anderen morgen ver zorgt ze met eigen band de koffietafel en doet ze een paar extra schopjes suiker in de nop van het Ballonlampje. Maar toch, 'n heel klein beei je zou je toch van tijd tot tijd ook wel te zeggen willen hebben. Ook aan de broers heb je minder dan niks. Halen nog doller streken uit dan in hun jon gensjaren. Brengen daarbij hun kleinen neef met alle geheimen van het stroopersvak op de hoogte. Je ziét hem nu nooit meer thuis, den deugniet. Ze bederven hem ln den grond. O, kon ze d'r ook maar op los slaan als het Ballonlampje! Maar haalt men eens een keer extra uit. onmiddellijk klinkt haar het uit haar jeugdjaren nog zoo vertrouwde: Bek dicht. In de houding, in de ooren. Wilde Norbert, die juist binnenkomt om den Kluizenaar voor een morgenbiertje af te halen, vindt met de nieuwste heldendaden van zijn lieveling Till geeh genade. Dat Yei-hindert don onverbeteriijken spot- Vogel echter niet Till's laatsten streek onder iflaverend gelach op te disschen: Je liadt Peter, den valschen kater, door /het Oerwoud moeten zién razen. Met de iel van den drommelschen bengel aan zijn staart. *k Zou wel eenB willen weten, hoe hij hem dat gelapt heeft, de waaghals. Let eens op, wat ik je zeg, dat wordt 'n reuze hulpje voor het vo gelstrikken Nu spuwt de Vleugelman gal van nijd! Zoo denk je dat we 'n strooper van hem Stillen maken. Zoo'n dief als jij! Nee, manne tje! Laat je dat alvast tijdig gezegd zijn: daar zullen wij wel een stokje voor steken. Maar wilde Norbert Is door dezen onverhoed- schen aanval niet In het minst nit het veld ge slagen. Hij snijdt zich met een doodkalm ge zicht een vingerdikke snee tarwebrood af, be legt die even royaal met boter, besluit de orna mentatie met een vette plak ham. Deze verrich tingen worden telkens even onderbroken om hem gelegenheid te geven zijn buik vast te hou den, van het luide schoklachen was het nit pret, of om z'n zuster, die nu eindelijk ook eens reageert op z'n telkens herhaalde speldeprik- ken te plagen? En ondertusschen vertelt hij tussehen kreede ltaakbewegingen door: Sta ik daar gisteren een beetje naar de tarwe te kijken, of er misschien ook een on voorzichtig haasje te verschalken zou zjjn, toen ik Ezelskop, als een beer, die op vossenmanier wil sluipen, door het veld hoorde aankomen. Zoodra hij me in de gaten kreeg, zette hij een borst op, als bij de doopvisite: Opgelet, daar most ik bij zijn. plicht is plieht.! Op dit oogenblik komt Vader Roetmop, die juist opgestapt kwam om Jobelius, den lijm- koning, te laten aantreden voor het morgen- biertjj, met krijgshaftig kletterende sabel in de keuken gerammeld. Ezelskop! De naam van den gehaten 'mededinger nagelt hem aan den drempel vast. Hahaha, denkt Wilde Norbert stiekum, dat is koren op den molen van den oude. Hij doet echter alsof hij in den ijver van zijn gesprek den ademloos luisterende niet gezien heeft. Ik zeg je, als een baviaan kwam hij aan: gestapt, alsof hij zeggen wou: Ja, ja Vader Roetmop, al kijk je nog zoo kwaad, de"eenige dio hier in het stadje wat te zeggen heeft, ben ik. En net als hij een beetje in mijn buurt komt en natuurlijk door m'n jas heen wilde kijken, omdat aan den linkerkant m'n ffliiddag- boterham zat, wat moet hij daar, of hij wil of niet hooren: I-a, i-a; i-a, l.a. Die Reicfcensïei- ner ezel kon het niet beter nadoen. I-a, i-a, i-a. Uit z'n dikken diepen hals bootst de vertel ler het valsche, ezelsgehuilebaJk na, vooral nu hij door het venster den gesmaden veldwachter over de Nieuwe Markt ziet komen. I-a, i-a, en Ezelskop liep met zware passen voorbij en vroeg me niet of het con pakje boterr hammen of een mooie haasje was, dat ik tegen mijn borst had aangevteid. I-a, i-a, en hij liep even hard als nu, tijk maar! Daar lacht Vader Roetmop zo® geweldig, dat do tranen in zijn bakkebaard glinsteren en zijn verschrikkelijke sabel als een danseresje over de tegels van den keukenvloer huppelt. Maar Wilde Norbert speelt met voorbedach ten rade zijn grootsten troef uit, terwijl zijn listige schalksche oogen glinsteren van de voorpret. En wie denk je, dat ik nog net door het kreupelhout zag loeren cn grinniken. Dat was de grijnzende rooie. Ik mag Ezelskop en niet Wilde Norbert heetea, ais dat onze rakker Till niet was. Dat is voor TiHmann Schönewald in eens te veel. Daar wordt hij zoo door vreugde over mand, dat hij zich schuddebuikend op een krakenden keukenstoel moet laten neervallen. Zijn veldwachtersbuik slaat geweldige golven in de lucht en hij moet ziju koppelriem losha ken, wil ze niet barsten. Eerst beetje voor beetje kan hij enkele lallende vreugdedronken woor den uitbrengen: Da-at is to-ch hahaha 'n reuze ba-ak! Da-at i-is 'a pra-achtige poets voor dien ezels kop hahaha ka. Een do-olle rakker, die Till. Daar kunnen we nog eens iets grootsch van verwachten. De hengel heet ook niet voor niets naar zijn grootvader. De Vleugelman zet hij dit alles echter een gezicht, als dronk zij de bitterste gal, den zuursten azijn. Natuurlijk, dat onbrak er nog maar aan. Till, dien straatrakker, met allerlei loftuitingen z'n dollen kop heelemaal op hol brengen. Afdrogen, zooals Eefje Vla altijd roept, dat was misschien nog het beste. Doch in dit gezelschap waagt zij het niet tegen te spreken. Waar Ezelskop maar 'n poets gebakken wordt, is Vader Roetmop als bezeten van vreugde. Bek dicht. Opgemarcheerd, zou het onherroepelijke antwoord zijn, als men ook maar heel bescheiden een woordje mee zou willen praten. Maar ze kon toch in ieder geval wel eens probeeren wat koud water in dien bruisenden wijn te gieten. Het dolle gebrul heeft warempel Marie en Eefje Vla, dis mot een natte dweil uit het wasckbuis komt aandraven naar de keuken gelokt. Met vragende, zwijgende gezichten staan zij ia rle keukendeur. Alleen haar man de Phantast schijnt over lijmpot en schaar gebo gen, dat helsche spektakel niet te hooren. Nou ja, zegt ae met fijnen spot, dien men bij haar omvangrijken lichaamsbouw nauwe lijks verwacht zou hebben, maar ook Will is -een aardig ventje Hij rekent als een echte ■"boekhouder op een kantoorkruk, en kent alle tafels op zijn duimpje, heeft Hendrik me ge zegd, dien hij ais eea hondje naloopt. Maar da.t is juist olie op helt vuur bij Vader Roetmop, in plaats van water in. den wijn. Wat zei Je daar! Klerk, boekhouder, Pen- nelikker! Rekenmachine! brult hij, terwijl bij vuurrood van ergernis van zijn steel opspringt en bijna struikelt over zijn sabel. Zoowaar als ik Tillmann Schönewald heet, daar komt niets van. Ik Tillmann Schönewald, ex-wachtmeester ln de Garde du Oorps, Ik zeg je, zoodra hij een penhouder tuBsotan zijn vingers neemt, hak ik hem met deze sabel alle toppen af. Voor een dergelijk doorslaand argument moet de Vleugelman wel zwichten en ze laat dan ook doodsbedrwefd haar Medusahoofd op de horst zinken. Ze ®tjn allemaal blind, maar haar vader loopt met open oogen in de sloot. Men ton echter toch -eensverstout Eefje Vla zich ongelukkiger wijze op te merken. Maar vader Roetmop jaagt haar als de engel met bet vlammende zwaard uit de keuken: Wat zou jij willen kunnen, kletskous, istrooplikster. Rechtsomkeert! En met looppas naar je waschhuis, marsch! Wat beeft zoo'n wascMebba versier: d van boekhouden of mili tairen dienst! En Ecifje raamt zoo vlaag haar boenen haar dragen kunnen het veld als een afgeranseld monmei. Eilnandj® zit voor öe zooveelste maal in het Hondekot .Een vervaarlijk geschreeuw doet Wilde Nor bert -opeens naar buiten rennen. Meelmanneke zit Till Schonevald Jr. met een eind hout ach terna. Eai slaat hem met hei br.eede einde van dit instrument lafhartig op zijn rug en zit vlak, armen en boenen. Met één .sprong Is Wilden Norbert bij den van nijd purperkleuri- gen bakker. Wal jij mijn Till wel eens loslaten? don dert het nijdige bakkertje toe. Waar bemoei jij je mee? blaast hem Meel- mannoke terug, en begint dan het volgende verhaal telkens woester wordend, naarmate Norbert harder lacht. Weet je wat hij gedaan heeft, de vlegel? Heb ik me daar voor de bruiloft van den bur gemeester een fijn beslag laten maken, en komt 'die kwajongen met mijn Vlechje den winkel binnen loopen. Heeft hij het kind-met z'n schijnheilig gezicht wijs gemaakt dat er elfjes en kaboutertjes in het deeg wonen, die bet allemaal doen rijzen. Kostelijk! dondert Novbert. - Kostelijk herhaalt Meeimanneke, kostelijk? als dat arsme lrind zich laat overhalen om zoo ver in -de trog te kijken dat. het voorover valt? Kostelijk? Famens! buldert Norbert. Fameus? krijt Meenmanneke, maar hij heeft zijn loon gehad, de rakker. De meester knecht kwam puist bijtijds om het kind van den verstikkingsdood te redden, en den ben gel met een meelzak om zijn ooren te slaan. En toen Is de kwajongen zoo geschrokken, -da. Mj achterover ln een leege 'stroopten duikelde. En Till, het voorwerp van nijd en vreugde, VAKGROEPEN ELECTROTECHNIEK EN WERKTUIGKUNDE. Voor de vakgroepen in electnrtedhmiek en werktuigkunde van fle Vereeniging tot Bevor dering van Vakopleiding in Nederland en voor den Bond van Leeraren en Leeraressen hij het Nijverheidsonderwijs sprak Zaterdagavond in de gehoorzaal van het SeheepvaarUPFindflg Museum aan het Haringvliet een viertal spi-eter® over het ondenvjja ia smeW.la&scben o® de nijverhaidssabolfin. De heer D. N. Heuff betoogde de vensehe- lijkbeid van het onderwijs in het antogeen- lasschen. In alle landen worden voor de ingenieurs te genwoordig colleges gegeven in het lasscben. In ons land is dit onderwijs over het algemeen nog vrij achterlijk. Voor het onderwijs is het smeltlasschen even eens een onderwerp van zeer veel belang. Im mers bet onderwijs moet zich toch zooveel mo gelijk aan de praktijk aanpasten. Spr. kwam tot de conclusie, dat het wenschclijk is, dat op de nijverheidsscholen onderwijs in het smelt lasschen wordt gegeven. Dat 't ook mogelijk is, toonde spr. met voorbeelden aan. De heer C. van Wagenvoorde toonde in zijn voordTacht eveneens aan, dat het smeltlasschen een vak is, dat in het program van het nijver heid soncleTwijs thuishoort. Immers het nijver heidsonderwijs moet gelijken» tred houden met den vooruitgang van de praktijk. Allereerst moeten daarom de leeraren in de gelegenheid gesteld worden zich op de hoogte te stellen van het lasschen, zooals dit in de praktijk geschiedt. De heer R. C. v. Ree hesprak vervolgens de gevaren die aan het autogeen lasschen verbon den zijn en de veiligheidsmaatregelen die ten dienste staan. •Spr. zou het zeer logisch vinden, dat bepaal de, zeer gevaarlijke werkzaamheden absoluut verboden werden, niet alleen op de school, maar ook in de werkplaatsen. Spr. verdeelde de gevaren in drie categorieën, nl. de omgevallen die hij het gebruik van den ontwikkelaar kunnen plaats hebben, de onge vallen bij bet .gebruik van den zuurstof-cylin- der en de ongevallen bij het lasschen zelf. Het gebruik van den zuurstorfcylinder en het 'las- Bchen ze'K zijn practise!» genomen gevaarloos. Het gebruik van den ontwikkelaar op schoten meende spr. te moeten aifradeai. De heer M. P. J. de Bruin betoogde tenslotte de wenschelijkheid van het onderwijs in het electrisch lasschen. In klasseverhand achtte spr. dit onderwijs niet mogelijk. Kleine groep jes zullen de lessen ïn het electrisch lasscben echter W vrucht kunnen volgen. Spr. ging na wat het onderwijs in dit vak mag zou moeten omvatten. Goede onderwijzer# zullen waarschijnlijk gevonden moeten worden onder geroutineerde fabriekslasschers. De theo rie dient echteT niet verwaarloosd te worden. Spr. had een programma ■samengesteld dat voor dit onderwijs dienstig kon zijn. Het electrisch en antogeniseh lasschen anllen elkaar miat ver dringen, maar juist aas vullen, meende spr. Tenslotte werd besloten bet volgende onder de oogen van de Onderwijsinspectie te brengen: le. De wenschelijkhUfl wordt uitgesproken aan alle scholen waar les in metaalbewerking wordt gegeven, ook de aandacht op de autogene metaalbewerking te vestigen. 2e. Bij bet onderwijs in smeden worden dn leerlingen er op gewezen boe de metaal verbin dingen moeten zijn om ze autogenisch te kun nen bewerken. Se. Er worde gelegenheid geschapen om leer krachten voor deze nietaalbewerlting op te leiden. 4e. De practisehe toepassing van den acety- leen-ontwikkelaar dient te wonden vermeden. Na rondvraag, sloot de voorzitter, de heer L. K. A. van Duuren, na een woord van dank aan de sprekers gebracht te hebben, de verga dering. HULPBESTRATING IN BUJDORP. B. en W. stellen den Raad voor tot het toe staan op de toegrooting 192.7 van f 10.000 voor het vervoer van oude keien ten behoeve vee de hulpbestrating in Biijdorp. verroert geen vin ondanks de verschillende uit reepen voor het kringetje omstanders dat zich al spoedig ep het gerucht heeft gevormd; on danks de vele zichtbare en onzichtbare blauwe t plekken. Nu nog wat. veeren, en de laatste der Mo- hlkauen staat in levendon lijve voor ons, roept Ferdinandje, die juist van zijn kantoortje komt. In den wandelenden Benkorf! roept Stelt man terwijl hij vergenoegd zijn handen wrijft #m dit aensatiowsele nieuwtje voor de Stati on Landbode. Naar buis.! schreeuwt Norbert tegen .den boosdoener, maar zijn oogen verraden dat die booze stem maar komedie is. Doch de plakkerige, geurige Till is er nog niet. Kerel! dondert Vader Roetmop als hij den als een natten hond kleverig tui deBawiuent ziet aankomen. Komt men zoo in een behoorlijk huis? Vooruit'! marsch, in de waschtobbe. Daar gaat Marie met zeep soda aan het werk. Zij zet hem met kleeren en al in een tobbe heet water. Verroer geen vin, brengt de van trots gloeiende grootvader Tapport uit aan de on troostbare moeder. Die zal nog eens in het Hoadekot eindi gen, z.ucht Frits nog altijd ia de war. Ach wat, 'lacht Vader Roetmop, en slaat daarhij de jammerende moeder kameraadschap pelijk op den schouder. Jonge bengels en jonge honden moet je ijskoud in het water gooien, 'dan zwemmen ze vanzelf. Verdwijnt dan met Wilde Norbert in bet kantoortje om Jobelius, dan kluizenaar, uit zijn cel te halen voor een morgenbiertje. Do Vleugelman troost zich echter met den onder tusschen uit school thuis gekomen Will, die zijn boeltje netjes uitpakt, en alias vast gereed legt voor zijn huiswerk. Een heerlijke opge wekte krullebol, mot vurige zwarte oegen en heelemaal geen suffer. Ook geen geniepigerd of verklikker. Over Till's ondeugende streken iaat hij geen letter los. Men kan het dien fijngevormden mond, dien slimmen, starenden oog-en wel aanzien: die weet wat hij wil. Hij onttrekt zich met zacht geweld aan de al te wilde liefkozingen van zijn al te vriende lijke moeder, eet staande ving een boterham, en wil al weer naar de jongens in de drukkerij. De moeder kijkt haar aangebeden lieveling hing na. Ja, dat wordt er een, waar men huizen op kan hoawen. Die brengt de karren we! over dón berg. (Wordt vervolgd.) j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 10