1 e DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ■Kif» BERJCHT. 50ste Jaargang Maandag 12 December 1927 No 15039 fe D. B. TE KOLSTÉ: Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS fill f! T M 1 Met ingang van heden is door ons lot Administrateur van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, als- mede tot Chef van het Bijkantoor van DE MAASBODE te Schiedam, aan gesteld de heer N V. de Courant De Maasbode, Rotterdam, 12 December 1927. R.K, JEUGDPROPAGANDA DE VAKBEWEGING VOOR DE RIJPERE JEUGD HET PATRONAAT NOOIG ALS HET DAG ELI J i 1 INTER NOS" TE WATER KEURING KIPPEN EN KONIJNEN SCHEEPVAART KALENDERS AGENDA. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn Spiritus Spoeling KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM BURGERLIJKE STAND :vW IS •Tx - KV EDAMSCHE Bureau: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3 25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.70 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 8144a ADVERTENTIëN 15 regels ƒ1.56. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct, per regel. Kietne advertenties: 30 woorden 26 ct. elk woord meer 6 cl. tot aen maximum van 50 woorden. Kaboulerndvert. 6 reg 0 50. 10 reg. 0.75. 15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend C t' .Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogcn; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies u "vinger jq twee voorste ledematen allo vingers van een band; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, tan een j j-je uitkeerjngen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Elaven 103, Schiedam II, KUJJPERS, Directeur. De maruaenzangvereeniging „Inter Xos" Meld gisteravond in „Musis Sacrum" haar jaar- lijhschen feestavond. De voorzitter, de heer v. d. Berg, sprak een kort openingswoord, waarin hij alie aanwezi gen een hartelijk welkom heette. Het verheugt spr. dat de vereeniging zulk een groote kring van vrienden heeft veirwotven. Spr. hoopt, dat deze feestavond, evenals die van het voiig jaar weer uitstekend nrag slagen. Hierna hoorden wij de zangers in „Holland's duinen" en „Hymne aan de Vrede". Hierbij hleelt dat „Inter Nos" over betere baritons en bassen dan tenoren beschikt. Na de pauze volgden nog: „Deus in Nomine Tuo" en „De Kuiper". De lieer H. van Dijl voerde energiek de dirigeerstok. Door eenige leden van „Inter Nos" werd nog een „Artistenrevue" uitgevoerd, terwijl de heer de Haas den verderen tijd met zijn voor drachten aangenaam kortte. Hedenmorgen to omstreeks half 9 is de 15- jarige loopjongen II. Vink, wonende Maasdijk 102, met zijn rijwiel in de Lange Haven ge reden. Hij lag in liet midden van de vaart. Door den heer Hosman, werd de jongen met behulp van eenige burgers door het toesteken van een stok gered en vervolgens het café van den heer D. Wasman binnengedragen, waar hij in een deken gewikkeld werd. Per auto is hij daarop naar huis vervoerd. Waar het publiek in dezen tijd van het jaar nogal veel gebruik maakt van den keu- ringdienst van vee en vleesch voor het keuven van kippen en konijnen, is het niet ondienstig mede fe deelen. dat de keuringsdienst gaarne bereid is deze dieren gratis aan keuring te onderwerpen, doch dat het voor een goede keu ring noodzakelijk is, dat do ingewanden enz. eveneens worden onderzocht. Hij, die geslachte kippen of konijnen ter keuring aanbiedt, zorge dus ervoor, dat hij de ingewanden enz. tegelijkertijd medebrengt. In de groote zaal van den R. K. Volksbond had gisterenavond een druk bezochte bijeen komst van jongens tusschen de 14 en 18 jaar plaats waarin een tweetal sprekers, de heer Nijkamp, tweede voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond en Pater Trienbos, priester van het H. Hart, hen onderhielden over het groote belang van de R. K. Vakbeweging, reeds voor de rijpere jeugd en van het patronaat. De vergadering werd geleid door den Weleerw. heer A. F. Goosseus, kapelaan van de parochie van het H. Hart. lil zijn openingswoord zei de deze, den ge- heelen dag het gevoel te liebben gehad, dat Petrus meet hebben bezield, toen hij op Jesus' hevel de netten had uitgeworpen. Den geheelen nacht was hij druk in de weer geweest en hij had niets gevangen. Doch nu, een overvloedige vangst was zijn belooning. Zoo ook hier; lang is er gewerkt om wat animo te krijgen in de Katholieke jeugd organisatie, zonder tastbaar succes evenwel. Thans, na lange voorbereiding zijn de netten uitgeworpen en een volle zaal van Schiedam- sche katholieke jongens, die allen wat voelen voor vakbeweging en patronaatswezen, is het resultaat. Kapelaan Goosseus heette vervolgens welkom de contactcommissie, den heer Nijikamp Pater Trimbos zou eerst later arriveeren de mandolineclub „Vader Kolping", die den avond met een aantal muzieknummers opluis terden, en voorts de jongens zelf, die door hun flinke opkomst bewijs hebben gegeven, dat er in Schiedam echte jongens van Jan de Witt bestaan, die als ze nog niet weten wat ze willen, althans willen leeren wat ze weten moeten. Schiedam, aldus de heer Nijkamp, is in heel de wereld hekend en nu spr. deze groote groep jongens voor zich ziet, heeft Schiedam toch ook wel reden om op verschillende zaken groot te gaan. Spreker hoopt, dat de schitte rende opkomst gepaard zal gaan met een aandachtig in zich opnemen van hetgeen spre ker hier zal zeggen. Wat spr. te zeggen heeft, is van het aller grootste gewicht. Onder zoovele jongens zijn er natuurlijk die al over R. K. Vakbeweging wat hebben gehoorder zijn er onder, die al lid zijn van de aspiranten-afdeeling van een of anderen Katholieken vakbond. Voor alle bedrijven bestaan Katholieke vak honden. Welk belang hebt nu gij, jongens, bij de Kath. vakbeweging? Daarover heben wij ons af te vragen, wat de Kath. vakbeweging wil, wat zij zich ten doel stelt. Het doel van de R. K. Vakbeweging is geen ander, dan dat de arbeiders door aaneenslui ting een zoodanige macht vormen, dat bij de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden reke ning met die arbeiders wordt gehouden. Is daarvoor een Kath. vakbeweging noodig? Allen, aldus spr., hebt ge wel eens gehoord van de Encycliek „Rerum Novarum" van Pans Leo XIII. In die encycliek, voornamelijk gewijd aan den toestand der werklieden, leven we, dat aan de arbeiders een juk was opgelegd, dat heel weinig van dat der slaven verschilde. Inderdaad was de toestand voor veertig, vijjftig jaren voor de arbeiders ellendig. Er bestonden ontzettende misstanden. Zoo gingen reeds kleine kinderen van S, 9 jaar naar de fabric- j#»S OPSTAND -JN DB GEVANGENIS TE EOLSON (Colifornië). Elf personen werden gedood en 27 gewond; door een mitrailleuse werd de hoofdpoort bewaakt ken, maakten er lange werktijden onder de slechtst denkbare omstandigheden. Ouderen onder ons kunnen zich* dat nog wel herin neren. Op bet oogenblik wagen we ons af, hoe het mogelijk is geweest dat kinderen op zoo af schuwelijke wijze werden geëxploiteerd. En, 't spreekt vanzelf, voor de volwassenen waren de toestanden niet beter. Hoe was het zoover kunnen komen? De arbeiders stonden los van elkaar, zonder ver hand, er was geen Kath. vakbond, geen Kath. vakbeweging. De gilden waren afgeschaft; organisatie was zelfs wettelijk verboden. Zoo was de arbeider, die alleen stond tegen over eên werkgever, aan diens willekeur onderworpen. In „Rerum Novarum" werden de arbeiders tot aaneensluiting aangespoord om aldus tot machtsvorming te geraken. Waar een arbeider, alleen staat, zonder er- band, niet in staat is behoorlijk zijn rechten te doen gelden, daar kunnen zij in aaneenge sloten verband, hun eischen stellen. De aansporing van Paus Leo XIII heeft succes gehad. De Katholieke vakbeweging werd opgebouwd. In den eersten tijd ging zulks buitengewoon moeilijk. Het beteekende heel wat, wanneer een arbeider zoo stout dorst zijn, zich te organiseer en; het kostte hem vast zijn brood. De arbeiders waren weinig ontwikkeld. Langzaam, steen voor steen, is de R. K. Vak beweging in de hoogte gestegen. In 1909, toen de centrale tot «tand -kwam, telde deze 12.000 leden, thans 1Ö5.Ö00. Deze cijfers zeggen wel iets omtrent, haar ontwikkeling. En heeft de Kath. Vakbeweging iets bereikt? Men vergelijke slechts de toestanden van nu en van 40, -50 jaar terug en men zal moeten erkennen, dat de arbeiders aan de R. K. Vak beweging grooten da vb verschuldigd zijn. Men vergelijke de ontwikkeling van de arbeiders. Vroeger kwam het niet voor, dat een arbeider in een belangrijk college kon zitting nemen, als gemeenteraad, Provinciale Staten, Tweede Kamer. Op godsdienstig-zedelijk terrein heeft de vakbeweging ten goede gewerkt. Op stoffelijk gebied, het speciaal terrein der R. K. Vakbe weging, is een beduidende verandering ten goede te hespeuren. Men denke ook aan de belangrijke sociale wetgeving. En de Katholieke Vakbeweging heeft aan dat alles een groot aan deel gehad. Waar aldus zooveel is bereikt eu de Kath. vakbeweging er naar blijft streven voor de be langen der arbeiders te werken, daar spreekt het, dat ook de jeugdige arbeiders moeten worden aangespoord tot hun vakbond toe te treden. Ouderen en jongeren hebben vrijwel dezelfde belangen, 't Is toch ook voor den jongen arbeider niet onverschillig, welks de arbeidsvoorwaarden op zijn fabviek zijn, en of hij in staat wordt gesteld grondig hun vak te leeren. Spreker spoorde zijn hoorders daii ook aan toe te treden tot hun vakbond. Elke jongen van zijn 14e jaar af en werkzaam in fabriek of werkplaats, of die een of ander vak be oefent, kan aspirantlid zijn van een vakbond, en daardoor helpen de Katholieke vakbeweging groot te maken, haar invloed te versterken. Op uw leeftijd, aldus spr., zult gij wellicht nog niet voldoende beseffen, wat gij aan die Kath. Vakbeweging hebt, maar denkt er wel aan, dat ge alléén tot niets in staat zijt, denkt nog eens aan hetgeen door do R. K. Vakbewe ging werd tot stand gebracht, en niet eens raad; dan moet ge bemerken dat er nog Vele misstanden zijn en dan zult ge tot het besef komen, dat wat bereikt is behouden moet blij ven op de eerste plaats-en dat nog veel ver beterd dient te worden. Wordt ge aspirant-lid, dan kost dat een offertje aa neontributie. Doch schrikt voor niet terug, voor ieder grootscli werlc zijn offers noodig. Ook de Kath. vakbeweging heeft geld noodig, doch uw contributie is geen weg gegooid geld, ze zal in de toekomst volop haar rente opbrengen. Met een opwekking' aan allen om voor zoover mogelijk tot den Vakbond toe te treden, bij hun ouders op toestemming daarvoor aan te dringen, zoodat Schiedam ook bekendheid moge verwerven door zijn schitterende Kath. Jeugdorganisatie, besloot, spr. zijn hartelijk toegejuichte rede. Na een korte pauze waarin zich de mando lineclub, onder leiding van den heer Iïakkert, danig weerde, beklom Pater Trimbos, direc teur van het St. Francisous-LioCdewerk, te Delft, het spreekgestoelte voor zijr. rede over „De patronaatsbelangen voor de Katholieke jeugd". Spreker heeft veel sympathie voor Schiedam. In zijn congregatie zijn veel Schiedammers, waarvan meerderen tot hooge posten zlju ge komen. Zoo juist komt spr. van de dooden-metten voor een koogen priester, den deken van Welft, en dat brengt hem weer op de gedachte, dat we toch eigenlijk alleen op de wereld zijn om goed dood te gaan. Om goed dood te gaan. Wat hebben we daarvoor te doen? De catechismus geeft het antwoord. Ons levensdoel is God dienen en daardoor in den hemel te komen. Het patronaat helpt ons om God te dienen In onze jeugd. Honderd of vijftig jaar geleden bestonden de patronaten nog niet. In dien tijd wisten we ons thuis te amuseeren. Door den harden nood der tijden is het familieleven als het ware uiteengerukt. We zijn vaak uit huiziger geworden dan onze vaderen. Kr is veel veranderd, ook al door den rampzaligen oorlog van 1914—'18. Men is zijn pleister gaan zoeken ver van huis. We hebben de zaken t.e aanvaarden zooals ze ons gegeven zijn. Maar we moeten ons te weer stellen tegen de verwording van en de verleiding in de huidige maatschappij. En dat doen we in het patronaat. Allen zijt ge boven de 14 jaar en ge kent dus verder min of meer den grooten inwendig'en strijd, den strijd tusschen het vleesch en den geest, een strijd die vooral op uw leeftijd moet wor den uitgevochten. Was er het patronaat niet dat hen tegen hield, hoevelen zouden er afglijden langzaam maar zeker naar den ondergang. Men zie eens in de groote steden, 's avonds tusschen 7, 8 uur; die jongens die daar loopen te lanter- flanten, grappen verkoopen van minder allooi, de sigaret in den mond, wachtend al voor den bioscoop! Onder den rook van de groote stad, waai de genoegens lokken, genoegens gekocht vaak met het heil der onsterfeflijke ziel, is het vooral voor u van beteekenis, u te organiseren in het patronaat, daar uw toevlucht te zoeken, als de drang naar het vermaak zoo sterk wordt. De wereld is zoo doortrapt slecht; over al loert de verleiding. En omdat de vijand van onze ziel aldoor tracht ons te verderve te voeren, laten we wijs zijn en luisteren naar degenen die ons aansporen ons te vereenigen in het patronaat om daar de gevaren te ont vluchten die ons huiten bedreigen. Die gevaren zijn voor ons veel grooter nu, dan enkele jaren geleden. Er zijn jongens van 14, .15 jaar, die al een aardig loon verdienen. En ze willen zich laten gelden. In ons aller hart leeft min of meer de zucht naar opstandig heid, naar vrijheid van beweging. Doch die zucht hebben we te bestrijden. Eu daarvoor weer is het patronaat. Het patronaat is voor onze ziel noodig als het brood voor ons lichaam. Het patronaat moet voor ons zijn een vader en een moeder tegelijk. Hier wordt het karak ter gevormd en gestaald; hier wordt de jonge ziel gekneed; hier groeit de jongen tot een dergelijken flinken, Roomsehen man, die heel zijn leven door zijn ziel zal beschouwen als zijn hoogste bezit. En vooral voor die jongens, die reeds ar beiden op fabriek of werkplaats, kantoor of magazijn is het patronaat van het hoogste ge wicht. Zij zullen reeds dikwijls in hun jeug dige ooren moeten hooren al bij den aanvang van het werk den vloek, kwinkslagen van verdachte allure. Dagelijks misschien druipt het vergif in uw zielen. En daar is tegengif tegen noodig. Dat tegengif voor uw ziel is het patronaat. Met een krachtige aansporing aan de jon gens om altijd aan hun patronaat trouw te blijven eindigde spreker zijn geestdriftige rede. In een hartelijk woordje bracht kapelaan Goosseus den beiden sprekers dank. En hij hoopte dat allen zouden hebben begrepen hoe een Roomsche jongen thuis hoort in de Room- sche vakbeweging- en is het patronaat. Spreker maande de jongens aan toch allen in hun eigen parochie tot het patronaat toe te treden. Spreker dankte nog de mandolineclub, die dezen avond op zoo verdienstelijke wijze op geluisterd heeft. Voorts deelde kapelaan Goossens nog mee, dat de heer Nijkamp in de Vasten, dus over een paar maanden aan een groep jongens een cursus in 4 lessen zal geven over de beteekenis en het doel der R. K. Vakbeweging. Spreker hoopt een 20 a 30 jongens bijeen te krijgen, die het belang van zulk een cursus voldoende zullen inzien om er aan te willen deelnemen. Te Schiedam aangekomen 9 December; s.s. Lavre County, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminatiaven; s.s. Swijn- fleet, met steenkolen van Goole, het vertrok heden ledig naar Goole; s.s. Baltmore, van Niehilla, om hier kolen te hunkeren. Te Schiedam aangekomen 11 December: Ja- pansch s.s. Liverpool Mam, van Hamburg om hier te dokken in de Wiltonhaven Van Schiedam vertrokken 9 December: s.s. Vredenburg ledig naar Narvik; s.s. Poitiers, naar Gaboom; ss. Hadiotis, naar Cardiff. Te Schiedam aangekomen 11 December; Eng. s.s. Agility, kapt. D. Gillies, mét olie van Har- burg-, voor N.V. Schievëen aau de Wilhelmina- haven, het schip vertrok heden ledig naar Amsterdam. Te Schiedam aangekomen 12 December Eng. s.s. Aechymist, kapt. C. Wingfields, van Huil voor N.V. Schieveem aau de Wilhelminahaven het schip vertrok heden ledig naar Zwijn- drecht. Van de firma De Mol Jansen, electro-teeh- nisch bureau Lange Haven 122, ontvingen we een weekkalender voor 192S, practisch vooral voor degenen die op hun kalender dagnotities plegen aan te brengen. 'e Maandags, repetitie Muziekgezelschap St, AmbrosiuE, 8 uur. R.K. Volksbond, lederen Maandagavond clubavond R. K. Dauw club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Hap ren; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af club* avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K, Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal] negen zitting bestuur Spaarfonds R. IC S. Excelsior; Gebouw R. K. Kring, Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge- lingenvereenlging „Kath. Streven", Gebouvg Kath. Kring, Aanvang half zeven. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenh ging St. Caecilea, half 9. R. IC Volksbond] bestuursvergadering U. K. Metaalbewerker^ bond „St Eloy", Gebouw R. IC Volksbond. lederen Maandag repetitie R. K. Gemeng* de Zangvereeniging Lorenso Pea-osi. Gebouw R. K, Volksbond (groote zaal), Aanvang hal| negen precies. lederen Vrijdag vergadering Katholiek Lé ven. Gebouw R K. Kring, Aanvang half negen. Heden Vertooning Landstormfilm door de afd. Schie dam Bijz. Vrijlt. Landstorm. Gebouw „Musisj Sacrum". Aanvang 8 uur. Dinsdag 13 December Radio-avond voor leden R. IC Volksbond mo( huisgenooten. Spreker de heer J. Smit, decla» matrice mevr. Ellen Russe. Toegang vrij. Go» bouw R. K. Volkshond; aanvang 8 uur, j Woensdag 14 December Algemcene vergadering R, K. S. V. Excel» sior, afd. heeren. Gebouw R. K. Kring. Aan vang half negen. 1 Donderdag 15 December 1 Derde ontwikkelingsavond van het plaatse lijk comité der IC S. A. Lezing met lJchtbeel* den door een pater der priesters van heti H. Hart. Onderwerp: Finland en de Flnscho Missie. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang uur. i Mandag 19 December. Ledenvergadering A. R. K. A„ afd. Rotter* dani. Gebouw ,,'t Vergulde Spinwiel", Beurs plein, Rotterdam. Aanvang 8 uur. Maandag 26 December Uitvoering R. IC Tooneelvereeniging „SC, Servatius", ten bate van de H. I-Iartkerk. Op» gevoerd wordt „Het testament van Oom Jan"* SCHIEDAM, 12 December. Officleele noteé- ring van de Commissie uit de Kamer vuj Koophandel. Moutwijn 46 pet. 17. Namens de commissie voor de noteertnfl H. J. JANSEN. SCHIEDAM, 9 December. Men noteert rooi! melasse spiritus 100 pet. ƒ32.per H.L. Ruwe graansplrltus CO pet. ƒ17.— per H.U» Noteering 2.20. 12 Dec.: Groote Schouwburg, Rigolettö (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen), Groote Doelezaal, le concert van het Concert* gebouw-orkest (solist Miseha Elman, viool)] kwart over 8 uur 13 Dec. Groote Scliouburg, Op Zicht (Rot. Hofstad looneel) 8.15 uur. (voor volwasse nen.) 14 Dec.: Groote Schouwburg, De bruiloft van Figaro (Co-Opera-tie) 8 uur (voor volw.) D a g e 1 ij k s Tivoli-Schouwburg, Dat Is 't toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (vooi; volwassenen). Circus Schouwburg, Onze Wies (Spree-gezelschap), 8 uur (voor vol wassenen). Bioscopen; Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 15 dezer in; Grand, Théatre (voor volwassenen)Royal (voor vol wassenen). GEBOREN; 10 Dec. Petronella Maria Gerar- dina, dochter van L. S. C. de Wolf en J. TV. Vlasblom, Buitenh. weg; 10 Dec. Theodorusi Qevardus zoon van H. J. Westerman en C. C. Huisman, Ant. Muijstraat; 10 Dec. Jan Roelof* zoon van M. Hakemulder en I. F. Boonstra* Warande; 9 Dec. Jacob, zoon van C. H, Plooij en M. A. Hiile Broersvest. OVERLEDEN: 9 Dec. T. de Zwart echtg. van S. de Waard 62 jaar, L. Nieuwstraat; 9 Dec. E. van Stijn, echtgenoot van W. Schulza 61 jaar, Zijlsta-aat; 9 Dec. M. van der Sluija E. Harkman 46 jaar binnen de gemeente.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1