DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. I 50ste Jaargang Dinsdag 13 December 1927 No 15040 Dit nummer bestaat uit drie Waden STADSNIEUWS KANTONGERECHT Uitgesteld FAMILIETRAGEDIE .KATHOLIEK LEVEN" FINLAND EN DE FINSCHE MISSIE Derde ontwikkelingsavond van de K.S.A. DE LANDSTORMFILM VERDUISTERING AANRIJDING waarschuwing CASSATIE IIOOGER BEROEP TEGEN EEN WONING GEREDEN BEVORDERING SCHEEPVAART AGENDA. Woensdag 14 December Donderdag 15 December Spoeling KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM "3 BURGERLIJKE STAND Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden 3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post /3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 6 ct. Postchêque en Girodienst 8144a ADYERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusscben deD tekst CO cL per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van £0 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. 0.50. 10 reg.0.75. 15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voel of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Openbare terechtzitting van Maandag 12 Dec. Als; waarnemend kantonrechter fungeerde jnr. J. C. H. Kok. Ben zaak tegen M. J., alhier, waarin de Tiootd-commies ter secretarie, de heer P. M. nog als getuige moest voorkomen, is wegens ziekte, van mr. Weleker, die deze affaire behandelde uitgesteld tot 2 Januari a.s. De 28-jarige melkhandelaar J. V. L. uit "Vlaardingen, die op 5 Oct. j.l. den mensehen luargaripe voor natuurboter wilde verkoopen, is veroordeeld tot 5.— boete, subs. 5 dagen hechtenis. Het O.M. had 10.— geëischt. Waar de biggen wandelen... Door de vele malen, dat er inwoners van Maasland voor ons Schiedanfsche kantonge recht zijn verschenen, zijn wij dit plaatsje gaan kennen als een liefelijk en welvarend dorp. Boulevards kunnen we er uit den aard der zaak niet verwachten, do wegen echter hunnen den toets dev eritiek goed doorstaan. Jammer is het, dat de inwoners deze straten gebruiken om er hun vee te laten paradeeren Integendeel, langs den rand van den weg groeit, meestal nog flink, malsch g:as. Is liet nu te verwonderen, dat het Maasland- sche vee in dit vee-paradijs, dit luilekkerland langs den weg, weieens iets eetbaars vindt? Ook zeven varkens van den veehouder A. B. Azn., waren er van beschuldigd, op deze ma nier het landschap ontsierd te hebben. Hun eigenaar stond nu voor dit feit terecht. Volgens gedaagde waren het geen varkens ïv.mr zeven biggen, die het gras tot Jmn ver blijfplaats hadden uitverkoren. Bovendien merkt, gedaagde op, dat de Boezemfcade, waar de beesten- wandelden, in do onmiddélijke nabij heid, van zijn huls is. Waarop mr. Kok inviel: „Ja, dat is juist r.oo verleidelijk voor je?". Beklaagde werd dan ook veroordeeld tot 5 subs. 5 dagen hechtenis. Het OM. had voor elke big een boete van f 1 gedacht subs. 1 dag hechtenis. De chauffeur Bastiaan B. uit, Rijswijk werd wegens het rijden zonder een rood ach terlicht veroordeeld tot een boete van 5 subs. 5 dagen. Eisch gelijkluidend. Een ongeduldige De reiziger J. v. d. G. uit Vlaardingen heeft in den middag van 5 November blijkbaar niet geweten, waar een vuilnisbak toe dient. Hij heeft op dien middag een lading kolen-asch en and-papier op een openbaren weg gedepo neerd. Gedaagde heeft niet kunnen wachten tof do gemeente-reinigingsdienst ook voor zijn woning zou gaaii ratelen. Als verdediging voerde beklaagde aan, dat bok anderen deze zelfde ernstige overtreding begaan. Zelfs een gemeente werkman! Conform den eisch, die luidde 1 boete subs 1 dag hechtenis werd verdachte veroordeeld. Als verdediger voerde belaagdeiè,i:hevatsed Hij was- niet de eenige De Schiedamsche koopman J. K., die er van beschuldigd was, op 6 Dec. j.l. de Emmastraat in verkeerde richting te hebben hereden, werd conform den eisch veroordeeld tot 1 boete Knbs. 1 dag hechtenis. Verdachte kon met deze uitspraak niet ac- coord gaan. .Feitelijk zou hij een klacht willen indienen tegen den verbalisant, daar ook ande re personen deze straat in verkeerde richting berijden. Bórst wil hij het echter eens met hooger be roep probeeren. In de voortgezette zaak tegen den chauf feur A. v. B. uit Rotterdam, werd nog als ge tuige gehoord de los-werkman J. J. G. uit Rotterdam. Op een afstand van plm. GO meter had deze getuige het ongeval zien gebeuren. Mr. Kok, die anders over deze zaak scheen te denken dan mr. Weleker voor 14 dagen ver oordeelde den chauffeur, tot 20 subs 20 da gen hechtenis. De eiv.h was 25.subs 25 dagen hechte nis. Gisteravond te ongeveer 7 uur sprong de 24-jarige arbeider D. K., wonende te Maas sluis, in overspannen toestand in de Zijl- gracht alhier. Een bewoner uit de buurt, die het ongeval zag gebeuren, baalde den man op het droge, bracht hem in zijn woning en Voorzag hem van droge kleeren. K. verklaarde dat zijn vrouw met twee kindertjes kwaad- Willig van hem was weggeloopen en haar in trek had genomen bij haar moeder aan de Zijlstraat. De man had herhaaldelijk vergeefs gepoogd zijn vrouw over te halen met lient Haar huis te gaan. Men liad hem echter niet ÏSViUen opendoen. Vrijdag 1.1. hield deze vereeniging haar twee den oefeuingsavond, die evenals de eerste als volkomen geslaagd kan worden beschouwd. Drie verschillende leden hadden zich opge geven om op dezen avond een korte inleiding te houden. Nadat de voorzitter do vergadering geopend had en de notulen waren voorgelezen, kreeg de heer C. Witberg 't woord. Deze had als onderwerp „De A. J. C. en wat daaruit te leeren valt". Spr. schetste ons op duidelijke wijze het ont staan en de snelle ontwikkeling der A. J. C. Er zijn zeer veel dingen in de A. .T. O. die wij niet kunnen bewonderen, en ook zeer veel redenen waarom wij er niet mee kunnen sym- pathiseeren. Maar een ding. vond spr. toch wel mooi, en dat .was de groote eenheid die er heersebt in' deze organisatie. 1 ederc afdeeling voelt zich onderdeel van één groot geheel. Zooals te verwachten was, gaf dit actueele onderwerp aanleiding tot veel debat. Er ont wikkelde zich een aangenaam dispuut en de spreker had het. soms zwaar te verantwoorden. Een en ander nam echter zoo veel tijd in beslag, dat de voorzitter voorstelde de andere spreekbeurten tot den volgenden oefenings avond uit te stellen, hetgeen werd goedgevon den. Nadat de voorzitter vervolgens dank gebracht bad aan den spreker en nog enkele mededee» lingen bad gedaan, sloot hij de vergadering, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. Op Donderdag 15 Dec. a.s. wordt in de zaal van den R. K. yolksbond alhier, des avonds om 8 uur eene lezing gegeven met lichtbeel den door een der paters van de missieproeuur der Priesters van het H. Hart te Rotterdam. Deze lezing zal gehouden wórden over Fin land en de Fiusche missie. In het algemeen heeft men een verkeerd denkbeeld over deze missie, omdat het woord „missie" gewoonlijk doet denken aan de heiden-missies van Afrika, in onzen Oost of elders. Om dan te laten zien wat Finland voor een missieland is zal de pater aan de hand van zeer mooie lichtbeelden in 't eerste gedeelte liet land en deszelfs bewoners doen aanschou wen en iu 't tweede gedeelte spreken over het eigenlijke missiewerk in dit moderne land. Finland is een land 13 maal zoo groot als Nederland met 3J-4 millioen inwoners. Finland is een kultuurland, 'n land met een hoogstaan de uiterlijke beschaving. De groote steden van dit - volgens de natuur - prachtige land behoe ven voor onze steden in geen enkel opzicht on der te doen. Verkeersmiddelen juist als hier, architectuur op zeer hoog peil, onderwijs wordt zeer hoog opgevoerd en alle zorg wordt besteed aan de inrichting der scholen. Finland wordt genoemd het land der duizend meren, doch in waarheid heeft het er veel en veel meer. De winter, die er reeds in September begint en tot balf of einde Mei duurt kau er zeer streng wezen; de sneeuw blijft er maanden liggen. De bevolking van Finland bekoort tot den Lutherselien godsdienst. Prachtige kerken, die voor onze Katholieke kathedralen niet onder doen bewijzen voldoende dat 't volk in 't al gemeen geloovig Is aangelegd In het tweede gedeelte der lezing wordt ge sproken over de missioneering in Finland. In de middeleeuwen was Finland een katholiek land. De protestantsche proost Bergratli zegt dan ook van dit bloeitijdperk: Als we den Ka tholieken tijd overzien, dan moeten we zeggen, dat de Iloomsche Kerk in ons land in voor- deeliger licht staat dan in menig ander land". In 1528 werd de zetel van den laatsten Ka tholieken bisschop, Arvid Kuski, ingenomen door den hervormer Martin Skytte, die als ver tegenwoordiger van den Zweedscheu koning Gustav Wasa „op vreedzame wijze den over gang van het oude naar het nieuwe" be werkte. Op vreedzame wijze. Hier ligt liet be drog. Want niet alleen bleven altaren en heilig vaatwerk behouden, maar ook mis-gewaden en altaarparamenten; zelfs las men het verminkte Roomsche misoffer nog langen tijd in 't Latijn. De overgang van het oude naar het nieuwe geschiedde op vreedzame wijze eenvoudig daar om, omdat het Noorsclie Protestantisme te rugschrok voor de logische gevolgtrekkingen zijner leer. Een radicale omkeer zou het in merg en heen Katholieke volk al aanstoncls: de oogen geopend hebben, daarom moest het be drogen worden. Het Katholicisme stierf uit. Zoo bleef het tot 1906. Sedert 1906 arbeiden de eerste twee Finsclie priesters sinds de Reformatie in *t land der duizend nieren. Van 19061909 waren ook en kele priesters van het H. Hart, waaronder de tegenwoordige mgr. dr. Buekx, in Finland werk zaam, doch de Russische regeering zétte deze „vreemdelingen" als staatsgevaarlijk buite». Toen kwam Finland's groote dag, den Sen Juni 1920, waarop Z. H. Paus Beuedictns XV z.g. Finland tot een zelfstandig Apostolisch Vica riaat verhief. Den 17en Maart 1921 werd daar op dr. J. M. Buekx tot Apostolisch Admi nistrator met bisschoppelijke bestuursmacht benoemd van het nieuw-opgerichte Vicariaat van Finland. Den 23e« Mei 1923 volgde zijn benoeming tot Apostolisch Vicaris en den 15den Augustus van 't zelfde jaar was hc-t KEN OVERZICHTSFOTO VA-V DE TVERKZ AAMHEDEN voor den oprit aan bet Bolwerk N te Rotterdam, welke oprit met dien van de Boompjes worclt verbonden. Het vlechtwerk voor de betonconstructie Z. E. Willem Kardinaal van Rossum zelf, die den nieuwen bisschop wijden kwam. Sinds dien gaat de missie van Finland, zij het dan ook langzaam, vóóruit. Met mgr. dr. Buekx werken nu 7 priesters. In September 1922 kwamen de eerste drie zus ters van Moerdijk de missionarissen helpen in hun arbeid en einde September van dit jaar vertrokken wederom vier zusters van dezelfde congregatie naar Finland Nog veel meer zou over deze missie te ver tellen zijn, doch men lcöme Donderdagavond maar eens luisteren en kijken naar de wer kelijk fraaie lichtbeelden. Het beloofd een interessante avond te worden, te meer wijl men in 't algemeen, niet veel weet van Finland en men dus nu in de gelegenheid is met dit heer lijke land kennis te maken. Heel wat mensehen hebben gisteren den geheelen avond genoten Van de Land storm film, die vertoond werd in „Musis Sacrum", Eerst werden door alle aanwezigen staande twee coupletten van het Wilhelmus gezon gen, waarna de vertooning een aanvang nam. De film geeft een goed overzicht van de geweldige organisatie welke de bijzondere vrijwillige landstorm, die momenteel 1157 plaatselijke afdeel in gen telt, wel is. Landdagen en feestelijke gebeurtenissen, waarbij de landstormers een rol spelen, zijn. door de Mij. Orion uit Den Haag, op de film vastgelegd. De film Mij. „Haghe" onder leiding van den bekenden Willy Mullens, zorgde voor het op nemen van episodes wit het leven van H. M. de Koningin. Het bezoek van de Noorsche en Zweedsche souvereinen; de zegetocht van H. M door Limburg en Zeeuwseh-Vlaanderen bet bezoek van H. M. aan door den waters nood geteisterde gebieden, terwijl een opna me van de grootsche huldebetooging die in 1918 op het Malieveld te 's-Gravenhage ge houden werd, wel de kroon op het werk ditmaal de film zet. In een foto-biogriafie passeerden verschil lende voorvaderen van de Koningin achter eenvolgens de revue. Alles bij elkaar genomen was het een inte ressante: film, die liet publiek een geheelen avond weet te boeien. Luitenant L. van Pelt, die ook aan het begin van den avond enkele woorden sprak, bracht aan het. einde dank aan het IIakkert- strijkje, dat zich door muzikale opluistering verdienstelijk maakte. Gistermiddag te ongeveer 12 uur is door de recherche alhier in samenwerking met de te Rotterdam op het kantoor van Swartouw's machinefabriek aan de Havenstraat alhier, aangehouden de Duitsche handelsreiziger M. H„ 27 jaar oud, wonende te Rotterdam, die ten nadeele van den heer R. B„ wonende Claea de Vrieselaan te Rotterdam een geld kistje had ontvreemd inhoudende nog te in- casseeren kwitanties ter waarde van 2000. Onder die kwitanties bevond er zich een ten name van de firma Swartouw, groot 500. Toen de Buitsclier zich aan het loket van het kantoor meldde en de kwitantie ter incas- seering aanbood, werd hij door de rechercheurs gearresteerd. De overige vermiste kwitanties werden nog op hem gevonden." Door den commissaris van politie wordt ge waarschuwd tegen de stichting voor Evangeli satie „De Heilsbrigade", gevestigd in perceel de Riemerstraat 174 den Haag, en waarvan leider is zekere Gerrit Frederik Eichhorn, 36 jaar, van beroep journalist. Bedoelde „Heils brigade" laat aan de woningen der ingezetenen de „Evangeliebode" verkoopen, om zoodoende geld te verzamelen zoogenaamd voor maat schappelijk werk enz. Door den commissaris van politie wordt eveneens gewaarschuwd tegen de „Electrische schoenreparatiefabriek", gevestigd te 's Gra- venhage, aan de v. d. Vennestraat 140 en waar van een filiaal is gevestigd Hoogstraat 156b alhier. De filiaalhouder neemt de schoenen iu ontvangst cn zendt ze ter reparatie op naar Den Haag. Meermalen is het voorgekomen, dat per; sonen die hun schoenen ter reparatie aan ge noemde inrichting hadden afgegeven, ze niet terugontvingen, terwijl op reclames geen ant woord gegeven werd. De metselaar J. H. wonende te Rotterdam, Groene Hilledijk, deed bij de politie aangifte (Jat hij Zaterdagmorgen op den Rotterdamsche dijk is aangereden door een auto van de kunst zijdefabriek te Hillegersberg, waarmede de zijdenwerksters alhier worden afgehaald. De man werd met zijn flets op de tramrails ge worpen. Zelf bleef hij ongedeerd, doch zijn rijwiel werd vrij ernstig beschadigd. De bloemist J. Krabbendam, die op 22 No vember door de Rotterdamsche Rechtbank veroordeeld werd tot 0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis, wegens overtreding van art. 8 der Gem. verordening, heeft tegen dit vonnis cassatie aangeteekeml. Naar wij vernemen, heeft de' 30-jarige schipper v. V. uit Vlaardingen, hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter, waarbij hij veroordeeld is tot een straf van 3 maal 7 dagen hechtenis, wegens overtreding van art. 52 van de wet op de scheepvaart. De eisch was 3 x 15 dagen subs. 3 x 500 gulden boete. Gistermiddag te ongeveer balf een reed de 20-jarige J, v. D. wonende te IJsselmonde, met een groeten vrachtauto van Lamings Hout handel te IJsselmonde, tegen een woning staande op den hoek Nieuwe Haven en Maria- straat. De deur en een kozijn van de woning werden er finaal uitgereden, terwijl een gat in den muur werd geslagen. Door B. en W. is de heer A. M. van den Bos, commies-chef ten kantore van den ge meente-accountant, bevorderd tot hoofd-com- mies bij dien dienst. Schiedam, 11 December:. Aangekomen: Noor sche s.s. Listra, van Buenos-Ayres, om hier kolen te bunkeren, liet schip vertrok 12 December naar Oslo; s.s. Zwarte Zee, van Rotterdam, in de Wiltonhaven. Schiedam, 12 December: Aangekomen: Noor sche s.s. Wanja, van Sundsvall, om hier kolen ie hunkeren, het vertrok naar New-York; s.s. Hernia, van Lowestoft, om hier te dok. ken in de Wilhelminahaven, Schiedam, 12 December: Vertrokken: s.s. Raltmor, naar Dantzigs.s. Laval County, naar West-Haftlepool; s.s, Bora, naar Goll'jord Schiedam, 13 December: Vertrokken: s.s. Rotterdam, Holl. Am. Lijn, naar Rotterdam, 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. IC Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lang® Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. IC Gemengd® Zangvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. IC Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. IC. Mannenzangvereeni- ging St. Caecilia, half 9, R. IC. Volksbond;; bestuursvergadering R. IC, Metaalbewerkers- bond „St. Eloy". Gebouw R. IC. Volksbond. lederen Woensdagavond van S uur af club avond R. IC. S. V. „Excelsior", Gebouw R. IC ICring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot balf 9 zitting bestuur Spaarfonds U. K. S. V. Excel- si or; Gebouw R. K, Kriug. Eiken Woensdagavond R. IC. Burgerjonge- lingenvereeniging „ICath. Streven", Gebouw Katli. Kring. Aanvang half zeven. lederen Vrijdag vergadering Katholiek Leven. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half 9, Heden Radia-avond voor leden R. IC. Volksbond met huisgenooten. Spreker de lieer J. Smit, declamatrice mevr. Ellen Russe. Toegang vrij! Gebouw R, IC. Volksbond; aanvang 8 uur. Algemeene vergadering R. IC. S. V. Excel, sior, afd. lieeren. Gebouw R. IC. Kring. Aan vang half negen. Derde ontwikkelingsavond van het plaatse- lijk comité der IC. S. A. Lezing met lichtbeel den door een pater der priesters van het H. Ilart. Onderwerp: Finland en de Finsclie Missie. Gebouw R. IC, Volksbond. Aanvang 8 uur. Maandag 19 December Ledenvergadering A. R. IC. A„ afd. Rotter dam. Gebouw ,,'t Vergulde Spinwiel", Beurs plein, Rotterdam; Aanvang S uur. Maandag 26 December Uitvoering Tl. IC Tooneelvereeniging „St. Servatius", ten bate van de H. Hartkerk. Op gevoerd wordt „Het testament van Oom Jan". BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 13 December. Offieieele note®, ring van da Commissie uit de Kamer v&Q Koophandel. u Moutwijn 46 pet. 17. Namens de commissie voor de noteerln^ H. J. JANSEN. Spiritns SCHIEDAM, 13 December. Men noteert YQOlj melasse spiritus 100 Pet. 32.— per ILL. Ruwe graansplrltus 60 pet. ƒ17.— Per H.U Noteering 2.20. 13 Dec.: Groote Schouwburg, Op Zicht (Rot. Ilofstadtooneel) 8.15 uur. (voor volwasse nen.) 14 Dec.: Groote Schouwburg, De bruiloft vau Figaro (Co-Opera-tie) 8 uur (voor volw.) 15 Dec.: Groote Schouwburg, Ballet-Anna Pawlowa, S uur (voor volwassenen). D a g e 1 ij k s Tivoll-Schouwburg, Dat is 't toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voor volwassenen). Circus Schouwburg, Onze Wies (Spree-gezelscbap), 8 uur (voor vol wassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 15 dezer in: Grand Théatre (voor volwassenen)Royal (voor vol wassenen). Aangifte van 913 December 1927 GEBOREN: Cornelia C„ d. v. J. van den Hoek en IC. B. M. H. Ruts, Wattstraat Thomas J. II., z. v. C. S. C. Heinsbroek eü C. A van Kampen, N. Maasstraat Adrianus J. A„ z. v. L. R. A. van Lingen en C. II. M. de Leede, A. Muijsstraat Joseph, z. v. G. van Eden en N. A. den Hartog, Verbr. Erven Wilhelmus, z. v. W. Damen en F.J.Suttorp, Ged. Broersvest Gerrit W„ z. v. F. J. Fok kink en A. Kant, Aleidastr. Nicolaas W., z. v. J. Jansson en M. G. L. Verlioeckx, Verbr. Erven Johannes J„ z. v. D. Ooijkaas .en C. W van Dijk, Aleidastfaat Catharina M J., d. v. L. C. Rijkuiter en C. M. Bakker, Vlaar- dingerstraat Johanna M„ d. v. A. de Blank en M. T. Heijdens, Mariastraat Michael C., z. v. M. II. Ruigrok en A. M. Buckers, Broers- vest Adriana, d. v. A. Kooijman en L. Lans, Pendrechtschestraat. OVERLEDEN: P. F. van Dongen, 9 m„ Noordvestsingel J. Boerman, eehtg. van J. 't Hart, 48 j., Nassaulaan C. M. van der Windt, echtg. C. Plooij, 58 j., Mariastr. M. C. Viijenhoek, echtg. F. W. Ruseier, 64 j., Ilavendijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1