DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 338' In 8p Hr Jji lil* 1 50ste Jaargang Woensdag 14 December 1927 No 15041 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS fiSlHl hinderwet RADIO-AVOND VOLKSBADirUIS ONTWIKKELINGSAVOND K S. A. POGING TOT OPLICHTING WM Él f' Sr" s r- - f*WÊ -v.; WÊL ggjP«« «.mn LORENZO PEROSI VOOR DE ZUIGELINGEN - VEREENIGING ..VERJAARDAG" DISTRICTS-ARBEIDSBEURS BURGERLIJKE STAND to alie roede POEM zaken verKri.'nii AGENDA. O. B. K. Vrijdag 23 December KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moatwqn SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. S8085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per Dost f 3.75 oer kwart. Afzonderlijke nummers 6 cl. Postchêque en Girodienst 81440. ADYERTENTlêN 1 —6 regel9 1.56. Elke regel meer 80 ct. Reclames tusscben den tekst 60 cL per regel Kleine advertenties: 80 woorden 26 ct. eik woord meer 6 cL tol een maximum van 50 woorden. Kabouleradvert 6 reg 0 60 10 reg0.76. 15 reg. 1„ Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinder; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de IN i en we HAV Bank, Lange Haven 105, Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen ■voorgeschreven en andere officiecle af» en aankondigingen van het Gcmoentohestnnr Ingekomen zijn verzoeken van: lo. de Bataafsche Import Maatschappij (v. b. „Acetylena") te 's Gravenhage om vergun ning tot oprichting van een ondergrondselie benzine-ihstallatie, inhoudende 4000 L. met een hovengrondsche- aftap-inrichting in en op het terrein van de N.V. Wilton s Machinefa briek en Scheepswerf in het buitenland van Klein Babberspolder kadastraal bekend als sec tie N. No. 383; 2o. de Sinclair Union Petroleum Company te Amsterdam om vergunning tot oprichting van een ondergrondsche henzine-bewaarplaats, inhoudende 2000 L. met een hovengrondsche aftap-inrichting in en op het open terrein ten Westen van het pand Plein Eendragt 3, Ka dastraal hekend als sectie L. No. 2205. 3o. de N.V. Schiedamsche IJzer- en Staal- bewerking om vergunnning tot uitbreiding van de machinefabriek, construe tiewcrkplaats en werkplaats van ijzern reservoirs in het pand Groenweegje 23, kadaster Sectie A No. -1029, door vergTooting van de ij zere on tructic v,r er k- plaats en door hijplaatsing' van een electro motor van 2 P.K. drijvende een electrisclie hlinkmachine zulks ter vervanging van de d.d. 11 Mei en IS Augustus 1927 afgekondigde verzoeken. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 28 December, des voor- middags ten 11 ure, zal ten raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen bot toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór hét tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter Zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 14 December 1927. f Waar de radio tegenwoordig zoo populair is, dat bijna elkeen zijn eigen ontvangtoe stel heeft, mag het aantal belangstellenden dat gisterenavond in den R. K. Volksbond bijeen was, behoorlijk genoemd worden. Aan bet begin van den avond, die speciaal voor de katholieke werknemers bestemd was, zong de 72-jarige oud-voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond, de heer J. W. Smit, het „Strijdlied" van het R. K Werkliedenverbond .Voor de microfoon. In een met overtuiging uitgesproken rede, met als onderwerp; „De wereld wacht op da den", gaf deze veteraan vervolgens openlijk Uiting van zijn sociale beginselen. De bekende schrijfster, mevr. Ellen Russe, declameerde fragmenten uit „De Stad" (La ville) en Opgang tot het' H. Hart, uit „Het «ene noodige! Beide werken van pastoor J. W. d. M. Möller. Het R .IC O. kwartet vertolkte piano kwartetten van H. Schumann en A. Dvórak. Op 9 en 10 December werden genomen 530 haden en wel in de le klasse 32 kuipbaden, 64 rogenhaden, 2 kinderbaden en in de 2e klas se 36 kuipbaden, 380 regenbaden en 16 kin derbaden. FINLAND EN DE PINSCHE MISSIE. De lezing met lichtbeelden over Finland en de Finsche Missie op morgenavond 8 uur in den R. Iv_ Volksbond zal gehouden worden door den welbekenden Missie-propagandist hater J. Scholten. De toegang tot de bijeen komst, die zich ongetwijfeld in groote belang stelling zal mogen verheugen is vrij. Door den lieer J. P. IC., wonende IJssel- hiondescheslraat 56, alhier, is gisterenavond b'i de politie aangifte gedaan, dat een net Sekleed heer van omstreeks 28 jaar in den 'oop van den middag aan zijn woning kwam 811 aan zijn vrouw vertelde dat haar mail vau hem een lap stof had gekocht, die zijn trouw in ontvangst zou nemen. Do vrouw vertrouwde het zaakje niet en 'roeg den koopman tegen zeven uur, als haar ban thuis zou zijn, terug te komen. Bij zijn 'uitkomst bleek K. van den zoogenaamden .mopinan niets af te weten. De koopman liet och niet meer zien. ai» i _f"*W l\.»~ DE ITALIA .1 A' SO HE MINISTER VAN OORLOG, ITALO RA LBO, bracht een bezoek aan de Nederlandsche Fokker-vliegtuigenfabriek en het Nederl. vliegveld Schiphol, alwaar een proefvlucht werd gemaakt met de nieuwe drie-motorige-Fokker F 7. Onze foto toont den bezoeker (in het vliegtuig) gereed tot het ondernemen van de proefvlucht. Met x Ir. B. Stephan, die den Italia anschen gast ontving. Maandag j.l. was het de eerste repetitie-avond van bovengenoemde Zangvereeniging. Een zestigtal dames en heeren, meestal dames, had den trots de snerpende koude van dien avond zich naar den R. IC. Volksbond begeven om, van hun sympathie voor Loreüzo Ferosi en van hun liefde voor de zangkunst te doen blijken. Pater Schuurman, modevator deze» vereeni- ging, sprak een openingswoord op deze bijeen komst van „Perosi redivivus" en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid den nieuwen directeur, den heer J. Domes, dien het bestuur bereid had gevonden om de lang niet gemakkelijke leiderstaak van deze ver- eeniging op zich te nemen. Spr. memoreerde hoe de geschiedenis van Perosi in de laatste jaren een wave lijdensgeschiedenis is geweest en hoe er dezen zomer ernstig aan gedacht is de vereeniging voor dood te verklaren en ze in alle stilte te gaan begraven. De overweging echter, dat het verdwijnen van een zoo nood zakelijk instituut voor katholiek Schiedam een niet te vergeven zonde zou geweest zijn, heeft het bestuur er toe gebracht nog een laatste poging te wagen om de stervende vereeniging weer nieuwe levensgeesten hij te brengen. En dat deze poging geslaagd mag heeten, daarvan levert de opkomst op dezen avond het tast bare bewijs. Pater Schuurman bracht den dank van het bestuur over aan de aanwezige dames en heeren voor de bereidwilligheid, waarmee ze reeds aan den eersten oproep in de „Nieuwe Schiedamsche Courant" hadden gehoor gege ven en sprak daarbij de hoop uit, dat ze ook in de komende tijden de steunpilaren van Lorenzo Perosi mochten zijn. Wanneer de leden zich beijveren om geregeld entrouw de repetities bij te wonen en het bestuur zijn best doet om deze bijeenkomst zoo aangenaam mogelijk te maken, dan spr. twijfelt er niet aan zult gij werkelijk schik krijgen in onze vereeniging en katholiek Schiedam zal het op prijs leeren stellen een vereeniging als Lorenzo Perosi rijjk te zijn. Met den wensch aan direc teur en leden, dat ze veel succes mogen hebben met het werk, waaronder ze nu hun schouders gaan zetten en dat Lorenzo Perosi voortdu rend stijgen móge in liefde en sympathie van al diegenen, die in katholiek Schiedam iets voelen voor de edele zangkunst, beëindigde spr. zijn door applaus gevolgde toespraak. Nadat de voorzitter der vereeniging, de heer B. A. Hengst nog eenige medeelingen had gedaan van huishoudelijken aard, nam de eigenlijke repetitie een aanvang. De nieuwe directeur toonde zich hierbij op zijn best en legde onmiskenbare directeurs-kwaliteiten aan den dag, kwaliteiten, die veel beloven en het beste vertrouwen wekken voor de toekomst. Begonnen werd met het instudeeren van „Avondlied" en „Op het water", gecomponeerd door den bekenden Fr. Abt twee melodieuse nummertjes, die deel uit kunnen maken van een varieereud programma, waarmee te zijner tijd Lorenzo Perosi voor het Publiek hoopt op te treden. Het bestuur ziet met tevredenheid op dezen avond terug. Het is tevredenmaar niet voldaan. Hoe zou men ook voldaan kunnen zijn zoolang er nog te wensehen overblijft? En te wensehen blijft het, dat steeds meer nieuwe leden, speciaal ook heeren, zich hij de vereeniging mogen aansluiten'; dat al wat katholiek is en aan zangkunst doet, lid moge worden van Lorenzo Perosi. Alle katholieke zangeressen en zangers in één Roomsch ver hand, dat blijft immers het ideaal, W. S. DE VESUVIUS EN DE. OPGRAVEN'GEN VAN POMPEJI Causerie Kapelaan J. Bekkers Op uitnoodiging vau het bestuur van de Hanze hield gisteravond in het gebouw van den Kath. Kring de weleerw. heer Kapelaan J. Bekkers, voor de leden van Uc R. K. Mid- ctenstandersvereeniging l-n fun dames een met lichtbeelden geillustreerde causerie over den Vesuvius en de uitgravingen van Pompeji. Toen te even over half negen de lieer J. Brounts, voorzitter van de Hanze-afdeeling, de bijeenkomst opende, bleek de zaal vrij goed bezet. Kapelaan Bekkers begon zijn*causerie met op te merken, dat wanneer men over Italië wil gaan spreken men verlegen zit, welk on derwerp men eigenlijk kiezen zal. Zal men het hebben over Rome, Venetië, Florence? Daar valt zooveel te genieten van natuur schoon en van kunst in het land over de Alpen, dat men tenslotte wel een keus moet maken. Spreker heeft die keus laten vallen op de uitgraviugen van Pompeji, omdat men hier zulk een volledig beeld krijgt van de be schaving, het leven tier Romeinen in den tijd, dat het Christendom de worsteling aan ving met het heidendom, een worsteling waar uit de Kerk zegevierend te voorschijn zou treden. Kapelaan Bekkers herinnerde er dan aan, hoe op 24 Augustus van het jaar 79, nadat tien jaar te voren een geweldige aardbeving Pom peji bijna geheel verwoest had, deze stad met haar zusterstad Herculanum onder gloeiende asch en lava uit den Vesuvius, uien men reeds lang uitgedoofd waande, tot zes zeven meter diep werd bedolven. Plinius de Jongere geeft van dit schrikkelijke voorval, dat aan 2000 van de 20.000 inwoners van Pompeji het leven kostte, een levendige beschrijving. De Vesu vius zelf is 1200 meter hoog. Bij een hevige eruptie verheft zich echter een rookkolom tot 6000 M. hoogte. Toen men in 1748 door het gebied van de bedolven stad een waterleiding wilde aanleg gen werden munten en standbeelden gevon den, die de geleerde wereld op het terrein opmerkzaam maak tem In het wilde weg eerst, later systematisch en georganiseerd werd hu de bedolven stad voor het grootste en voor naamste gedeelte uitgegraven. De daken van de woningen zijn alle ingestort, maar overi gens is veel intact gebleven en valt eveneens nog veel te reconstrueeren. Achtereenvolgens kregen we thans te zien het plan der stad, het hoofdplein, forum ge- heeten, met den tempel van Jupiter en dien van Apolio, de beide theaters voor onder scheidenlijk 5000 en 1500 zitplaatsen, het amphitheater met 200 plaatsen, waar zulke bloedige voorstellingen werden gegeven; de particuliere woningen, met in het atrium in mozaiek de afbeelding van een hond met liet onderschrift „cave canem", „pas op voor den houd", voorts het peristylium, het huisaltaar, de particuliere vertrekken, vaak met kostbaar marmer en mozaiekwerk versierd enz. Vervolgens werden ons nog aanschouwelijk voorgesteld de scheepvaart, het winkelbedrijf, de bakkerij, terwijl tot slot een groot aantal huishoudelijke artikelen, waaronder zelfs een poffertjespan werd ontdekt, en waaruit kan worden afgeleid dat gaud- en zilversmeedkurist tot liooge ontwikkeling waren gekomen, de revue passeerden. Tot dusver is niets ontdekt wat er op wijst dat ten tijde van de ramp reeds Christenen in Pompeji leefden; het feit echter, dat Paulus in een havenstadje bijt Pompeji landde op zijn reis naar Rome en dat hij daar broeders vond, wettigt het vermoeden dat ook Chris tenen de geweldige catastrofe '-ebben meege maakt. De heer Braunte dankte den spreker in een hartelijk woordje voor zijn hoogst interessante en leerzame causerie en betrok iri dien dank ook den-pianist, en violist' die op aangename en belanglooze wijze de pauze hadden aange vuld en ook na de voordracht nog een num mertje ten beste gaven. Van de Schiedamsche Tooheelvereeniging „Utile Dulci" "ontving 'de Schiedamsche Ver eeniging tot Bescherming van Zuigelingen een bedrag vau 157.11, zijnde de helft van de opbrengst van de weldadigheidsvoorstelling op Vrijdag 23 November j.l. door „Utile Dulci" gegeven. Deze belangrijke steun is dankbaar aan vaard. Gisterenmiddag" heeft bovengenoemde ver eeniging haar Decemhervergadeïing gehouden waarin de resultaten van den liefde-arbeid van .dé. da meebestuur sled en over (le maanden Oct. on Nov. werden vastgesteld. Dè opening der busjes gaf wederom een ver blijdend èijfer te zien, waardoor de vereeni ging aan alle aanvragen kon voldoen. Goedgekeurd werd, financieeïe steun te ver- leenen aan een vrouwelijke en vier mannelijke patiënten te weten: 'één vóór den tijd van zes maanden ter ver pleging in het zeehospitium te Katwijk aan Zee; een, voor den tijd van vijf maanden, ter 'verpleging in de „Sophi&stiehting" te Sehe- veningen; twee voor den tijd van zes maanden ter verpleging in het christelijk sanatorium „Sonnevanck" te Hardeïwijk; een voor den tijd van zes maanden in het R. K. Sanatorium „Barg en Bosch" terwijl voor twee patiënten verlenging van de bijdrage voor twee maanden werd toegestaan. Tot de damesbestuursleden is op verzoek van den voorzitter toegetreden mevr. mr. J. H. C. Kok en tot le penningmeesteres benoemd mevr. Jonker Roelants-Kleipool en tot 2e pen- ningmeesteres mevr. J. H. Evers. Aan het einde der vergadering nam de voor zitster mevr. S. Hymaa hei woord-om namens hét bestuur, de, scheidende penningmeesteres mevr. D. Boddeus hartelijk dank te zeggen voor het vele werk, dat zij in haar functie voor de vereeniging „Verjaardag" verricht had. Groote steun heb ik. aldus de voorzitster, bij de oprichting- van u mogen ondervinden, cn de wijze waarop gij de gc-lden voor onze zieke, lijdende mede-stadgenoóten hebt beheerd, is! hoven mijn lof verheven. Als uiting onzer waardeering bied ik u, 'naméns alle dames- br^tuureleden, deze vaas niet bloemen aan. Wij bevelen onze vereeniging, wier deel door u zo£ volkomen wordt gevoeld en begrepen, in uwe voortdurende belangstelling ten zeerste aan! Moge het u en uw gezin in Hillegom wel gaan. Zeer getroffen dankte mevr. Eoddeus voor deze vriendelijke attentie en gaf de verzekering dat zij de aangename samenwerking in de ver. „Verjaardag" niet zal vergeten. Onder vriendelijke dankzegging aan de da- mesbesfcuursleden voor Inm aanwezigheid werd de vergadering door de voorzitster gesloten. Aangeboden arbeidskrachten: aanhouders, aut. lasschers, bankwerkers, betonwerkers, boekhouders, boekbinders, brandersknechts, broodbakkers, chauffeurs, disteliateursknechts, eleetrieeins, glasblazers, grondwerkers,, kisten makers, klinkers, kuipers, ketelmakers, koper slagers, kantoorbedienden, letterzetters, losse- werklieden, mandenmakers, metselaas, metaal- hoorders), metaalsc-havers, machinisten, mon teurs, magazijnbedienden, molenaars, mouters, opperlieden, ponsers, plaatwerkers, schilders, sigarenmakers, seheepf-tJitte. s, iseheepskoker, Scheepstimmerlieden, smeden, stellers, stokers, stukadoors, timmerlieden, transportarbeiders, varensgezellen, voerlieden, vuurwërkes, winkel bedienden, ijzerwerkers, zand- en leemvormers en zakkedragers.- Gevraagde arbeidskrachten- te Schiedam; ijzerwerkers, aut. branders, hout-scheepmakers anlterwikkelaars, schildersleerlingen, ijzerwer- kers-leerlingen; eonfecttenaaisters, jongste be diende; te Rotterdam; Civiel-ingenieur, Eelct. tech. ingenieur en adjuet-inspecteur. (afdeeling vervoer) Voor nadere inlichtingen wende men zich tot Gemeentelijke arbeidsbeurs, Rroersveld 142. GEBOREN: 13 December: Willem, z. v. N. Kapteijn en. M. V. L. Zsgwijn, Lan; 12 December: Adrians Hennina Theresia, d. v. H. F. J. Landsbergen en S, J. P. Meeder, A. Muijsstraat; 11 December: Cornelia, d. v. N. in 't Hol en C. Sluijtfers; Laan Ons Genoe gen; 12 December: Abraham; z. v. J. L. van Dijk en E. J. van der Windt, Villastraat; 13 December: Jacoba Antoinette, d. v. F. C, J. van de Goorbergh en H. P. van Schaick, Zwartew.straat21 December: Hendrik, z. v. A. Sla en C. van Eijk, Lekstraat. OVERLEDEN: 12 December: M. C. Keij, 1 j„ Heenvlietschestraat12 December: J. J. Bvök- ling, weduwnaar A. "Wage-mans, S2 j.. Tuin straat. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. Iï. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. IC Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. IC Gemengde Zangvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. IC. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. IC. Mannenzangvereeni ging St. Caecilia, half 9, R. IC. Volksbond;' bestuursvergadering R. IC. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy". Gebouw R. IC. Volksbond. lederen Woensdagavond van 8 uur af club avond R. IC. S. V. „Excelsior", Gebouw R. IC. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. IC. S. V. Excel sior; Gebouw R. IC Kring. Eiken Woensdagavond R. IC. Burgerjonge- lingenvereenigiug „Kath. Streven", Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Vrijdag vergadering ICathoHek Leven. Gebouw R. K. ICring. Aanvang half 9. lederen Woensdagavond cursus Leekenapos- tolaat, Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang half negen. Heden Algemeene vergadering R. IC. S. V. Excel sior, afd. heeren. Gebouw R. IC. ICring. Aan vang half negen. Donderdag 15 December Derde ontwikkelingsavond van het plaatse- lijk comité der IC. S. A. Lezing met lichtbeel den door een pater der priesters van het H. Hart. Onderwerp: Finland en de Finsche Missie. Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang 3 uur. Het muziekgezelschap „Oefening Baart Kunst" zal Zondag 18 December in het gebouw van den R. IC. Volksbond een winterconcert geven, terwijl ter afwisseling de humorist Joop van Leeuwen op de planken zal ver schijnen. Maandag 19 December Ledenvergadering A. R. K. A„ afd. Rotter dam. Gebouw ,,'t Vergulde Spinwiel", Beurs plein, Rotterdam. Aanvang 8 uur. Vergadering R. IC Volksbond. Maandag 26 December Uitvoering R. IC Tooneelvereeniging „St. Servatius", ten bate van de H. Hartkerk. Op gevoerd wordt „Het testament van Oom Jan". Woensdag 28 December Feestvergadering R. IC. Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus", gebouw R. K. Volksbond. 14 De c.: Groote Schouwburg, De bruiloft van Figaro (Co-Opera-tie) 8 uur (voor volw.) 15 Dec.: Groote Schouwburg, Ballet-Anna Pawlowa, 8 uur (voor volwassenen). 16 Dec.: Groote Schouwburg, Op Zicht (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volw.) 17 Dee.: Carmen (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). D a g e 1 ij k s Tivoli-Sckouwburg, Dat 13 't toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voor volwassenen). Circus Schouwburg, Onze Wies (Spree-gezelscbap), 8 uur (voor vol wassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 15 dezer ln: Grand Theatre (voor volwassenen)Royal (voor vol wassenen). SCHIEDAM, 1'4 December. Officieels notee ring van de Commissie alt de Kamer .vaq. Koophandel. ,-j Moutwijn 46 pet. 17. Namena de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritns SCHIEDAM, 14 December. Men noteert vooi< melasse spiritus 100 pet. ƒ32.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. f 17.— Per H.U Spoeling Noteering 2,20. - 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1