DAGELAB SCHIEDAM wSBm 50ste Jaargang Donderdag 15 December 1927 No 15042 Dit nummer Iiestaat uit drie bladen STADSNIEUWS wmm VOLKOMEN NORMAAL PATER J DE BOER O.P. RECOLLECTIE BEVORDERING R. K. S. V. EXCELSIOR" Het afscheid van Pater .T. de Boer O.P. DE SNEEUW GOED AFGELOOPEN AANGEREDEN EXAMEN WISKUNDE L. O. (ART. S6) ORPHEUS' PLANNEN DOOR DE RUIT PLUIMVEE-TENTOONSTELLING KANARIE-TENTOONSTELLING BURGERLIJKE STAND NIEUWE UITG AVEN UIT ROTTERDAM VERBETERING DER VOLKSHUIS VESTING AGENDA, Heden KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Burean: KOEMAHKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10. per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en Girodienst 81410. ADVEBTEN'1 lëN 15 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusscheD den tekst CO ct, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 cl. eik woord mger 6 cL tol een maximum van 60 woorden. Kabouteradvert 5 reg ƒ0.50. 10 reg. 0.75. 15 reg. ƒ1.. Incassokosten worden berekend - Gi iis-On<vevallcnverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van ecu duim; 75 bij verlies van een wijsvinder; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De nitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Tn het voorloopig vor'ètag op de begrooting ouderwijs, kunsten en wetenschappen waren een paai' vragen gesteld betreffende het eindexamen 11. B- S. hier en te Delft. In de memorie van antwoord nu wordt op VIie vragen volgend bescheid gegeven. „De slotsom van het onderzoek, door mi nister Waszink ingesteld, ten aanzien van de eindexamens van de hbogere burgerscho len te Delft en Schiedam is, dat het examen in ieder opzicht volkomen normaal is ge weest". Een dergelijk antwoord is gemakkelijk, het snijdt alle verdere moeilijkheden af, ten zij dan van do oudercommissie en ook deze beseft wel, dat thans, nu de eersle va- cantie van liet nieuwe schooljaar weei in zicht is, practisch voor de gedupeerden niets meer valt te bereiken, zoodat ook zij haai aclic nu wel zal gaan staken. We hoeven echter niet te verhelen, dat liet ministerieele antwoord ons en velen met ons niet bevre digt. Het laat in zijn beknoptheid vragen bestaan, die ook voor de toekomst be- teekenis hebben. Wil men over wat geschied is de groote spons halen, siot. We begrijpen de moeilijk heden waarvoor de minister zou worden ge plaatst, wanneer hij anders ging handelen. Maar nu blijft tóch nog de vraag van alle ouders en examinandi en van die exami nandi zelf: weikeu waarborg hebben wij nu, dat bij eindexamens door de commissies van deskundigen, een gelijkwaardige maatstaf wordt aangelegd, zoodat de gegeven cijfers overal dezelfde waarde vertegenwoordigen'? Wat weet eigenlijk een commissie van des kundigen van de kennis der examinandi omtrent een bepaalde leerstof af? Zijn het niet veel meer de leeraren, die wéten wat zij aan een leerling hebben? Poch wordt bij het afnemen en voor de beoordeeling van een examen aan de zoogenaamde deskun digen een buitengewoon groot overwicht, toegekend. Wil men de examens in liun tegenwoordigen vorm behouden, dan geloo- vo.ii we dat dit overwicht naar de leeraren moet worden verplaatst en dat de deskundi gen er zich toe hebben te beperken er voor te waken, dat de examinatoren zich, bewust of onbewust, aan ongelijkmatige behande ling der examinandi zouden schuldig ma ken. Dat is een terrein waar hun coriscientieus- hcid niet zulk abnormaliteiten ten gevolge zal hebben als de juiste eindexamens van de H. B. S. hebben te zien gegeven. Na een verblijf van slechts twee jaar in onze stad in October 1925 werd hij van de parochie van Onze Lieve Vrouw van dón Aller- heiligc'ten Rozenkrans te Rotterdam naar hier verplaatst, gaat pater J. I. de Boer O. P. kapelaan van de Sint Jansparochie, ons weer verlaten. Gisterenavond 'heaft hij reeds afscheid geno men van de R. K. Sportvereeniging „Excel sior," waarvan pater de Boer sinds enkele maanden geestelijk adviseur was, en heeft hij ook zijn St. Jozefgezellen van zijn aanstaand vertrek in kennis gesteld. Behalve van deze beide vereenigingeu, die den sympathieken adviseur en directeur noode zien vertrekken, is pater de Boer nog anderhalf jaar adviseur geweest van de R. K. politie agenten-vereen iging, de slagersgezellen, de transport- en de fabrieksarbeiders. In den korten tijd, dat hij hier zijn werk kring had, heeft pater de- Boer zich vele vrienden verworven, Wier beste wensehen hem naar Nijmegen, z'n nieuwe standplaats-parochie van O* L. Vrouw aan den Berg en Dalseken weg vergezellen. Als -opvolgervan pater de Boer voor de Have-nkcrk is aangewezen pater Jozef Berg man. Men verzoekt ons mede te deelen, dat morgén (Vrijdag) avond om 8 uur de gewone Maandelijksehe recollectie gehouden wordt in de Frankelahdsclie kerk. Dg heer J. L. A. Blok, hoofdklerk hij do Uolitie, ia door den burgemeester bevorderd Jet hoofdklerk le klasse. /.V TEGENSTELLING MET DEN HAAG mogen er te A rus ter dam géén honden met de train vervoerd worden. Op onze foto ziet men een Amsterdamsclien' conducteur, die met honderdduizend lieve woordjes een (blijkbaar Haagsehen) hond van de tram poogt te krij gen. Voor de gisteravond gehouden aigeineene ledenvergadering bestond van de zijde der leden groote belangstelling. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer E. A. Leenderts, deed deze de on aangename mededeeling, dat de weleerw. pater J. I. de Boer O.P., de geestelijk-adviseur van ..Excelsior", door zijn overheid geroepen is, om Schiedam te verlaten. Spr. ziet pater de Boer met leede cogen vertrekken, temeer waar in den korten tijd, gedurende welken pater de Boer het adviseur schap van „Excelsior" heeft bekleed, bestuur en adviseur elkander hebben leeren vinden en waardeereu. Pater de Boer heeft zeer zeker getoond, voor de vereeniging veel sympathie te gevoelen en met ijver en enthousiasme heeft hij zich op de hoogte gesteld van alle voorkomende vereenigingszaken. Ook van het voetbalveld was pater de Boer een trouw bezoeker. Spr. brengt mede namens bestuur en leden, den scheidenden adviseur hartelijk dank voor het vele, dat hij „Excelsior" gedaan heeft. Hij hoopt dat op zijn nieuwe standplaats God's beste zegen pater de Boer moge toe komen. Zichtbaar onder den indruk, sprak pater de Boer vervolgens een kort afscheidswoord. Het spijt spr., dat hij reeds zoo spoedig uit Schiedam moet vertrekken. Toen hij als adviseur van „Excelsior" be noemd werd, zat bij in alle mogelijke sociale vereenigingeu. Het viel liem moeilijk, deze te verlaten en zich op een ander gebied te gaan bewegen. De vereeniging „Excelsior" is spreker echter meegevallen. Dank zij het bestuur zijn de be zwaren dia spr. aanvankelijk gevoelde wegge vallen, zoodat hij zich nu werkelijk in „Excel sior" op zijn plaats gevoelt. Spr, vindt, het werkelijk jammer, dat hij hier niet verder kan werken. Nu hij er eigenlijk goed in is, begrijpt spr. pas, waar het in de kath, sportbeweging ont gaat. Spr. zal in zich blijven dragen hoog achting voor „Excelsior" en bij spreekt Jen wensch uit, dat „Excelsior onder zijn nieuwen adviseur tot nog grooter bloei zal komen, dan onder zijn adviseurschap liet geval is geweest, (algemeen applaus.) De voorzitter wil den dank van den adviseur afwijzen. Wij hebben, aldus spreker geen dank van hem in ontvangst te nemen. Steeds was het pater de Boer, die op bestuursvergaderin gen de gemoedelijkheid buitengewoon heeft weten te bevorderen. Spr. is overtuigd, dat pater de Boer een goeden indruk van „Excelsior" naar Nijmegen zal meenemen. Eenige oogenhlikken werd nu de vergadering geschorst, terwijl pater de Boer alle aanwezige leden persoonlijk de hand kwam drukken. Hier na moest zijn Eenv. de -vergadering verlaten, om ook de St. Jo-sepligezellen van zijn plotse ling' vertrek in kennis te stellen. Nadat de vergadering weder heropend was, deed de voorzitter mededeeling, dat zich on der de ingekomen stukken een schrijven be vond van de fa. Henri Rebel's, die thans te Schiedam als hoofdagent van de „Maandag morgen" optreedt. Spr. verwacht, dat de leden bij den aankoop van een Maandagochtendblad, steeds aan de „Maandagmorgen" zullen denkeu. Van het bestuur was er nog de mededeeling dat als afgevaardigde van de afd dames me;J. F. van "Wijngaarden was vervangen door mej. N. Trouwborst. Tevens weiy medegedeeld, dat op "Woens dagavond een bijeenkomst zal plaats hebben, van deelnemers aan den zomertoer in 1928. In plaatst van liet bestuurslid, de beer R, C. Wolf, die wegens buitengewoon drukke om standigheden als zoodanig ontslag moest ne men, werd bij enkele caudiöaatstelling, bij ac clamatie de beer W. Peters gekozen. De voorzitter heette in een hartelijke toe spraak den heer Peters welkom in het uitge breide bestuurscollege. Spr. hoopt, dat de heer Peters de functies van zijn voorganger op dezelfde eminente wijze zal mogen vervullen. Het „Spaarfonds"-veg!ement, dat sind» 15 Mei 1.1. als proef gegolden heeft, werd - thans zonder eenige discussie definitief vastgesteld. Als bestuursafgevaa jjgde in de commissie voor het „Spaarfonds", werd benoemd de heer W. Peters. De heer P. Haffmans wercl in deze commissie als secretaris gekozen. Besproken werd o.m. nog de ongevallenver zekering van voetballers, en de mogelijkheid tot het nemen van een collectief abonnement op de „R. K. Sportillufitratie". Nadat bij de rondvraag- nog enkele heeven het woord hadden gevoerd, sloot de Voorzit ter de geanimeerde vergadering. Nadat reeds drie weken lang), de meeste weerprofeten voorspeld hadden, dat er „sneeuw in de lucht zat", is dan gisteravond toch de eerste sneeuw van dezen winter gevallen. Eerst waren het wat natte" vlokken, die op de stra ten een vuile, slijkerige massa veroorzaakten. Later op den avond, teen er grootere massa's bleven neerdwarrelen, steeg ook de kwaliteit met de hoeveelheid. En tegen half negen was op verschillende plaatsen de winterpret al be gonnen. Sneeuwballen vlogen door de lucht, een en kel „hoedje" werd geraakt, en vooral het op de straat aanwezige vrouwelijke element in onze Schiedamsche bevolking moest het danig ontgelden Daar het vrijwel den geheelen naclit bleef doorsneeuwen, kon de pret ook vanmorgen voor de schoolgaande jeugd blijven voortduren. Plantage en Sterrebosch waren op hun mooist. Enkele fotografen waren al vroeg bezig, en kele plekjes te vereeuwigen. Menigeen beeft zich wat later op den dag tot een wandeling door ons prachtige bosc'a in wintertooi laten verleiden. De gemeentereiniging denkt over dien wiii- tertooi anders, dan althans in den vroegen morgen de meeste me use hen. Met schoppen, be zems en pekel gewapend, trokken 175 werkloo- zen in 42 ploegen verdeeld, door de geheele stad, teneinde zoo vuig mogelijk den „rom- mei" op te ruimn. Ook de paarden- en autosneeuwploeg waren in actie. Gisterenavond te omstreeks 5 uur had op den hoek van de Bnitenhavemveg en Rotterdam- schedijk een aanrijding plaats, tuuschen een auto, bestuurd door S. Z. uit Maassluis en een vierwieligen vrachtwagen bespannen met een paard, en bestuurd door den eigenaar H. V. aan den Rotterdamse bedijk, alhier. Door het krachtig remmen van den chauf feur liep de botsing nogal goed af. Een der booinen van den vrachtwagen, was gebroken. De lieer O., wonende in de Aleidastraat alhier, bracht' gisterenmiddag te 12 uur den 40-jarigeu J, van der K., uit Vlaardingen, met zijn auto naar het posthuis aan de Broersvest. Van der K. was op den Vlaardinger Dijk met zijn handwagen aangereden door auto H 55826. De man klaagde over Inwendige pijn. Na een poos aan het posthuis te hebben vertoefd, Is hij te voet huiswaarts gekeerd, -'"g- Te 's Gravenhage is gisteren geslaagd de heer-J. M. Schmidt te Ketliel. Naar aanleiding van de besprekingen op de laatste jaarvergadering: is door „Orpheus" het besluit genomen, dat Voortaan alle con certen der vereeniging toegankelijk zullen zijn voor de kunstlievende leden. De concerten die in de „Schulp" gegeven zullen worden, kunnoa door donateurs en buitengewone leden dus ook op vertoon van diploma worden bijgewoond. Nog 'een andere belangrijke maatregel is door Orpheus" getroffen. - Tot liet winterconeert, dat in de zaal van den R. K. Volksbond gegeven wordt, zal men niet. meer tegen betaling van entree toegang kunnen krijgen. Dit concert wordt uitsluitend voor donateurs en buitengewone leden ge geven. Om do kunstwaarde van deze concerten nog te verhoogen, zal „Orpheus" zich de medewer king verzekeren van solisten van bijzonderen naam. Het eerstvolgende winterconeert zal plaats hebben Woensdag 1 Februari 1928. Dan zal zich als solist doen hooren de wijdvermaarde pianist Paul Schramm. Do 17-jarige tuinman II. v. D. reed gisteren morgen op zijn rijwiel in de Gerrit Verboon- straat, waarbij hij eenige latten op een dei- schouders droeg. Toen de jongen de latten op den anderen schouder wilde brengen, stiet hij met een der latten door éen ruit van een autobus voor het stadsverkeer, die juist pas seerde. De jongeu zal de schade vergoeden. In het gebouw „Eendracht" aan het Plein Eendragt, zal Zaterdag en Zondag de jaarlijk- scho tentoonstelling worden gehouden van pluimvee, duiven, konijnen en Watervogels. Aan deze tentoonstelling zal ook nu weer een verloting worden verbonden. De tentoonstelling' welke dit jaar op Zater dag 17 en Zondag IS December a.s. gehouden wordt in de bovenzaal van Café „De Amstel- bron" recht ovel- de tramhalte aan de Broers- vest, belooft iets moois te worden, er zijn ruim honderd inzendingen welke verdeeld zijn in vijf klassen. KI. A I. Inzending van stammen van 4 vogels eigen teelt 1927, voorzien van gesloten voetring; KI. A II. Inzending stammen van 2 vogels eigen teelt 1927, voorzien van gesloten voet ring KI. A III. Inzending een vogel eigen teelt 1927, als boven; KI. B I. Inzending een vogel eigen teelt 1926, als boven; KI. C I. Inzending een vogel, behoeft geen. eigen teelt te zijn, voorts aangekochte vogels. GEBOREN 13 December. Henri Antonius, z. v. W. J. Dijkstal en M, P. M. Kuijpers, West- frankel.straat. 14 Dec. Susanna Apolonia d. 'v. G. T. Volk en S. A, van Troost, Villastraat. OVERLEDEN: 12 Dec G. van Eijk eclitge- noote C. A. van Sliedregt 52 j. Zuidlandsche- straat. „D e E e r b i e d w a a r d i g e M o e- der Maria van d e M e n s c h- w o r d i n g". J. J. Romen en Zo nen, Roermond (Ingen. 0.50. Een korte levensschets van de sticliteressa van het Ursulineuklooster te Quebec. Merk waardige roeping van een vrouw die twee ja den gehuwd is geweest, haar zoontje vaarwel zegt om den sluier aan te nemen en zelfs er niet voor terugdeinst om naar het toen nog onherbergzame Canada, in de eerste helft van de zeventiende eeuw, een klooster te gaan stichten onder de wilde Irokeezen. Bij Kon. besluit is ingetrokken de toelating als vereeniging, onderscheidenlijk, stichting uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam, van: de Algem. Woningvereeniging ,;Hoek van Holland; do Bouwver. van de afdeeling Rotterdam van den Volksbond tegen Drankmisbruik; de Woning- bóuwvereeniging „Nieuw Rotterdam"; de Wo ningstichting' „Eigen Haard", alhier, omdat van werkzaamheid in het belang der volks huisvesting van genoemde organisaties nim mer is gebleken of dat werkzaamheid niet meer verwacht kan worden, weshalve zij ge acht moeten worden dat belang niet meer of niet voldoende te behartigen. „A 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde ZaDgvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. IC Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. K. Mannenzangvereeni* ging St. Caecilia, half 9, R. K. Volksbond;] bestuursvergadering R. K-, Metaalbewerkets- boud „St. Eloy". Gebouw R. IC Volksbond. lederen Woensdagavond van 8 uur af club avond R. IC. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestnur Spaarfonds R. IC S. Y- Excel sior; Gebouw R. IC. Kring. Eiken Woensdagavond R. IC. Burgerjouge- liugenvereeniging „ICath. Streven", Gebouw; Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond cursus Leekenapos- tolaat. Gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang half negen. lederen Vrijdag vergadering Katholiek Leven. Gebouw R. IC. Kring. Aanvang half 9. Derde ontwikkelingsavond van bet plaatse lijk comité der IC. S. A. Lezing met lichtbeel den door een pater der priesters van het H. Hart. Onderwerp: Finland en de Finsche Missie. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang uur. Maandag 19 December Ledenvergadering A. R. IC. A., afd. Rotter dam. Gebouw ,,'t Vergulde Spinwiel", Beurs plein, Rotterdam. Aanvang 8 uur. Vrijdag 23 December Vergadering R. IC. Volksbond. Maandag 26 December Uitvoering R. K. Tooneelvereeniging „SS. Servatius", ten bate van de H. Hartkerk. Op gevoerd wordt „Het testament van Oom Jan", Donderdag 29 December Feestvergadering R. K. Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus", gebouw R. K, Volksbond. 15 Dec.: Groote Schouwburg, Ballet-Aunai Pawlowa, 8 uur (voor volwassenen). 17 Dec.: Carmen (Ital. Opera) S uur (voor, volwassenen), 18 Dec. Groote Schouwburg, Op Zicht (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor vol wassenen.) Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Dat Ia toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voor volwassenen). Circus Schouwburg, Onze Wies (Spree-gezelscbap), 8 uur (voor vol wassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 15 dezer in: Grand Thêatre (voor volwassenen); Royal (voor vol wassenen). BEURS VAN SCHIEDAM Montwijn SCHIEDAM, 15 December, Officieele noted- ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. j Moutwijn 46 pet. 17. Namens de commissie voor de noteerlnjj H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 15 December. Men noteert voo^ melasse spiritus 100 pet. 32.per ILL. Ruwe graanspirltus 60 pet, 17.— Per ILL. Spoeling Noteering 2,20. MISTBANKEN IN DE HAVEN. Op de oudo groen verweerde ducdalven kan nien dezeri dageu bij heele rijen de slanke zeemeeuwen aantreffen. 7-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1