II Donderdag 15 December 1927 Pagina 1 t EEN EERLIJKE REDE ZEVENJARIGE LEERPLICHT t SCHAAMTELOOS HERINNERINGEN AAN DEN SCHOOLSTRIJD STEEDS NOG: ONTWAPENING! DE MINISTER GAF >N ERNSTIGE WAARSCHUWING GESTICHTS BESTUREN EN VAKORGANISATIE Herstel van contact? Het verzet moet gebroken worden *1 DE AUTOBUSDIENSTEN DIPLOMATIE. Wal liet gevolg is der concessievérleening door Gedeputeerde Staten? INSTELLING VAN EEN POSTRAAD RAADSHEER IN DEN HOOGEN RAAD DE ROOSENDAALSCHE GEMEENTE BEDRIJVEN Een onderzoek gevraagd DE FINANCIëN VAN DEVENTER DE NIEUWE HOOFDINSPECTEUR VOOR DE SCHEEPVAART. HET LIJK IN HET DUIVENHOK DIENSTWEIGERAAR. Do heer Frank van der Goes, 'een van de veteranen uit de socialistische beweging, heeft dezer' dagen in Den Haag gesproken over „proletarische levensbeschouwing". Hij heeft klaren wijn geschonken. Van een verbinding van socialisme en godsdienst wil v. d. Goés niets weten. Hij weet echter, dat „velen die met den gods dienst voor 'n groot deel hebben afgerekend, over bepaalde punten niet kunnen heen stappen"." Als voorbeelden gaf despreker het vast houden aan, wat hij noemde, „Het zedelijk gebod" en de „onsterfelijkheid'. Hoe socialisten kunnen vasthouden aan „het zedelijk gebod, «de stern van binnen, de waarschuwende stemmen tegen inferieure (lage) daden ten opzichte van medemen- schen", is voor den lieer v. d. Goes een vraag. „In deze maatschappij is dit (geweten) wel-, licht noodig'", zegt hij, „maar in de komende, socialistische maatschappij zal het zedelijk gebod niet noodig zijn". Het geweten is dus voor dezen socialist- wat het voor Marx was: een voorbijgaande zaak, die niet boven alle wisselende ding'cn staat, maar dia men terzijde kan stellen in de komende maatschappij van „één voor al len, allen voor één". Het is maar jammer, dat de heer- v. d. Goes ons niet verklaart, hoe de zedelijkheid in den tusschcntijd bewaard moet worden enhoe zijn ideaal onder gewetenloozen kan worden verwerkelijkt. Het gezinsleven is voor den heer v. d. Goes de bron van hot geloof in de onsterfelijkheid Hij bewijst dat niet, maar beweert dat één voudig zooals men ook zou kunnen beweren, dat het zakdoeken-gebruik samenhangt met de gemeene lucht van fabrieksschoorstéénen. Maar „het is zeker", aldus v. d. Goes, „dat het socialisme het gezinsleven zal opheffen. Dit „verlies" hij acht het dus nog een ver lies zal „echter ruimschoots onderhet socialisme vergoed worden". Socialisten gelooven niet in de persoonlijke onsterfelijkheid; voor hen is de dood „eert heel natuurlijke zaak"; de socialist is on sterfelijk „door zijn nuttige functie die hij als deel vervult' van de gemeenschap". Spreker legt er den nadruk op, aldus be sluit het verslag, „dat het socialisme een nieuwe levensbeschouwing brengt, dat het socialisme anti-religieus is". Hier hebben wij don waren Marxist te pak ken: hij flapt er uit wat hij denkt én wat hij zegt, is althans de kern van het Marxisme en do essentie van de levensbe schouwing der moderne socialisten. Geen God, geen ziel, geen geweten, geen onsterfelijkheid, geen gezin 't is waarach tig wonderlijk, dot de verkondiger van zoo'n stelsel nog moet verzekeren, dat het anti religieus ia. En men zal het wel laten in de S.D.A.P. om dezen verklaarden godloochenaar te vertellen, dat hij het mis heeft. Men zal alleen probéerén op de onhandige wijze van den heer Stenhuis, katholieken ar beiders wijs te maken, dat katholicisme en socialisme wel zoo ongeveer hetzelfde zijn. De heer F. v. d. Goes heeft ons verteld, dat het socialisme anti-religieus is en de com munistische „Tribune" is wel zoo eerlijk daar geen doekjes om te winden, maar haar haat tegen den godsdienst zoo vaak zij kan, te luchten. Intusschen, die godsdiensthaat kan de arbeiders kopschuw maken en zoo mag er ook wel eens uit een ander vaatje worden getapt. Wij krijgen dus het verslag eener rede van 'n afgevallen geestelijke, die „kerkendom en kapitalisme" vereenzelvigt en aan Haagsche vrijdenkers komt vertellen, dat „de sovjets wel de leuze godsdienst is opium voor het volk op de muren van het Kremlin schil derden" maar dat „er in Rusland niets is, dat wijst op godsdienstvervolging!" De afvallige, verklaart, dat al het tegen overgestelde „leugen" is. ,0, hij erkent dat de cigondomihen der Kerk werden gestolen en ook dat. er een verbod bestaat aan personen beneden de 18 jaar godsdienstonderricht te geven, maar de uitoefening van den kerkdienst is Vrij, er. daartoe wordt na. verbek aan den commissaris, belast met deze zaken, een «kerkgebouw in bruikleen gegeven". Eigendommen worden gestolen, gods dienstonderricht aan kinderen mag niet ge geven worden en voor liet houden van ker kelijke diensten moet verlof gevraagd wor den. Dat noemt men vrijheid! „De vervolging van een aantal geestelijken Was tengevolge van hun weigering om tij dens de hongersnood-periode een deel der kerkschatten af te staan om brood te koopen Voor menschen, die van honger stierven". Dit is een brutale onwaarheid, want de Waarheid is," dat de Paus van Rome aanbood de waarde der inbeslaggenomen heilige va- te betalen. Dit werd ruw geweigerd! De waarheid is ook, dat talrijke bisschop- Pen en priesters werden gedood, gekerkerd en verbannen door de sovjets, omdat zij hiet tegen hun geweten wilden handelen, ■Waartoe de goddelooze wetgevers lien wilden dwingen. Wie deze dingen loochent, handelt schaam- oos, want hij loochent feiten, dié zoo' vast aan, dat men totaal onwetend of krank- flnmg moet zjjn om daaraan te twijfelen. 1. spreker in „De. Dageraad" moet weten, De leider 4er rooden sloeg een figuur De Kamer liad zich bereid verklaard de ou- derwijsbegrootlng met dsn minister van onder wijs ad interim te behandelen, maar zag van de algemeens beschouwingen, ook bij de af- deelingen - af. .Deze zouden- later, als minister Waszink hersteld was, gehouden kunnen wor den bij een nota, die' de Kamer nog bereiken moet. Het ging nog vlugger dan bij de begroo- tiug' voor 1928 toen de Kamer de algemeene beschouwingen ook later hield. In den tijd van een kwartier was alles klaar en had minister Kan de begrooting binnen. Er was enorme belangstelling, want maar hoogst zelden is in een avondvergadering zoo'n groot aantal lede ntegenwoordig, als Dinsdag het geval was. Over de invoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar is al heel wat te doen geweest. Het is het onderwerp, waarover met het kabinet de Geer wel de hevigste strijd is gevoerd. De heer Albarda verlede' Woensdagavond in de Kamer 'tal van onjuistheden over de paci ficatie, waarbij hij de rechterzijde toeschreeuw de, dat het wel scheen dat het deze alleen te doqn was geweest om geld, geld en nog eenn geld. Het was meer dan schande en hulde aan den beer van Wijnbergen, die daartegen e-ta fel protest aanteekeude. Onder leiding' van Troelstra zou zooiets nooit verkondigd zijn. De rechterzijde, die jaren lang haar eigen onder wijs bekostigd heeft, terwijl het openbaar on derwijs maar uit de staatskas putte, zooiets te verwijten was beneden de waardigheid van een leider van een zoo groote partij, Ook de voorstelling, dat niet recht verkregen wtas, maar iets beloofd dat nu moest worden inge lost, was bezijden de waarheid. Later, bij repliek -werd alles ze-.r verzacht, maar dat neemt niet weg, dat de roóde leider niets verdedigd heeft, maar slechts bedreiging op bedreiging heeft geuit tegen de rechterzijde, die hem niet vol gen Wil en zich niet kromt onder zijn zweep. Het was e-. m debat dat herinnerde aan de tijden van den heftigsten schoolstrijd.- Albarda ontzag zich'zelfs niet tót het uitspreken van de profanatie, dat als de heer Suring niet voor zijn ontwerp stemde, hij, voor de Kerstklokken luiden, zijn eigen motie voor ds derde maal zou hebben verraden. Hiertegen protesteeren we; hebben we niets dan minachting voor der gelijke profaneerende argumenten. Het; toppunt was echter dat Albarda tie" rechterzijde uit maakte vóór ministerslakeien, en regeerings- knechten en dadelijk daarna een beroep op haar deed. Ook hel argument, dat de Katho lieke, demoeraten slechts op de Katholieke lijst paradeeren om de Katholieke arbeiders af te houden van het uitbrengenvan hun stem op de S. D. A. P. Is meer dan schandelijk. Men moest het eens probeeren dergelijke karakter- looze ding,.tn te zeggen van de S; D. A. P. 's Lan^ls vergaderzaal zou te klein zijn. Het slot was voor den rooden leider meer dan tragisch. Ten opzichte van den he>.ir Suring moest hij erkennen na het voorlezen van de betrokken, passage uit de 'handelingen.- dat deze Zich bij de toezegging van de regeering had neergelegd. Eeh méér dan bespottelijk' f iguur sloeg hij' echter tégenover den heer Rutten, dien hij in het debat betrokken had en van wieii hij beweerde, dat deze gezegd had, dat aardappeirooien prachtige kinderarbeid was. •Dat-is niet mogelijk, verklaarde de heer Rutten en zeer terecht, want het rooien is arbeid voor Volwassenen. Kindereu kunnen aardappelen op rapen, dat is wat anders. De handelingen kwa men erbij te pas en de heer Albarda werd onder luid gejoel aan de kaak gesteld voor zijn fantasie over den landarbeid. Het resultaat was (gelijk wij gisteren nog in een deel onzer oplage konden meldden) dat het voorstel Albarda verworpen werd. BEMIDDELING VAN DEN MINISTER VOORLOOPIG NIET MEER TE WACHTEN Op de vragen van mej. Groeneweg betref fende het nemen van maatregelen van Re- geeringswege tot herstel van het contact tus- schen het bestuur der samenwerkende gestich ten voor geesteszieken te Zutphen, Deventer en Apeldoorn en den Centralen Nederland- schen Ambtenaarsbond, luidt het antwoord van Minister Kan als volgt: De ondergeteekende heeft zich op de hoogte gesteld van de oorzaken en den omvang van het geschil en zich er van vergewist, op welke wijze contactherstel mogelijk was. Hem bleek, dat de samenwerkende gestichtsbesturen in de eerste plaats voldoening, door den Cen tralen Nederlandsehen Ambtenaarsbond, aan zekere voorwaarden eischten en daarna wil den overwegen of zij met het hoofdbestuur van den boud weder zouden spreken. Daaraan wenschte het hoofdbestuur zich niet te onder werpen, waarop aan de samenwerkende be sturen is voorgesteld, dat beide partijen een bespreking zouden hebben onder leiding van den ondergeteekende. De besturen handhaaf den echter het standpunt: geen bespreking met den bond, voor dat aan de voorwaarden zou zijn voldaan. De bond heeft daarna een wijziging van de voorwaarden voorgesteld. De besturen bleken tot wijziging niet bereid, doch deden wel deze concessie, dat zij herstel van het contact toe zegden, wanneer de oorspronkelijk gestelde voorwaarden zouden zijn nagekomen. Het hoofdbestuur van den bond heeft toen positief geweigerd op de voorwaarden in te gaan en medegedeeld, dat de onderhandelingen als afgebroken Werden beschouwd. Daar de ondergeteekende bij den huidigen stand van het geschil van verdere bemidde lingspogingen geen resultaat verwacht, meent hij zich van verder intermediair voorhands te moeten onthouden. dat hij onwaarheid spreekt: zijn overtuiging blijkt echter van dien aard, dat een onwaar heid meer of minder er. voor hem niet op aankomt. Dan is Frank v. d. Goes ons nog liever: die spreekt tenminste zooals hij denkt en wij weten wat wij aan hem hebben. Het was gisteren blijkbaar moeilijk voor de Kamer om aan het jwerlc te komen, want twee volle uren werden "besteed aan stemmin gen en kleine debatten over verzoekschriften. Dat het wetsoutwerp-Alharda tot invoering van den zevenjarigen leerplicht, verworpen zou worden, was te voorzien. Toen na eindelooze stemmingen (voorafge gaan door' een debat omtrent diverse verzoek schriften) eindelijk de twee aanbevelingen voor Raadsleden in den Hoogen Raad waren opgemaakt, begon de verdere behandeling van de Oorlogsbegrooting. Thans werd er neg minder verteld dan den vorigen dag. De Kamer mocht wel in het Voor- loopig Verslag schrijven, dat" ér over de ont wapening al zooveel gepraat -was,-dat men zich bij deze begrootiug zoo niet zou onthouden, dan toCh zeer beperken kou. Allé drie'de. spre kers hebben bet grootste .deel van hun tijd- er aan besteed en den minister bleef "dan ook niets anders over, dan in bet half uur, dat. hij aan het woord is geweest, de voorstanders van - ontwapening te' weerleggen; eh 'te bestrijden, Hij is daar langzamerhand-specialiteit in ge worden. Zoodra een minister van oorlog maar in de Kamer komt, beginnen de ontwapehaars. en in het bijzonder dé' socialisten, met. hét pro- pageeren van liun theorieëji. zoodat hét den schijn heeft, alsof zich hiertegen te verdédigen het voornaamste werk is voor den .bewindsman. Toen het gevaar er was, sprak Imhiers Troelstra, in Augustus 1914, dat de eenigè mogelijkheid om Nederland buiten den oorlog te houden, gelegen was in het mobtliseeren van onze strijdkrachten. Nu roepen de lieeren Ter Laan en Zadelhoff wel, dat dat moest, om dat wé eenmaal een leger eii een vloot hadden. Dachten de heeren dan, dat, als er geen weer macht was, we ons buiten een oorlog konden houden als de ontwapeniugs-propagandisten met een vriendelijk gezicht aan de grens gingen staan en den oprukkenden legérs met den hoea in dé hand mededeelden, dat wij niet mee doen'.' Een héél ernstig woord sprak de .minister tot de S. D. A. P., die, zooals we eerder reeds aanstipten, in tijden van gevaar zou aanzetten •tot massale dienstweigering en massa-staking. Dat. kan geen ernst zijn, maar als dit wel het géval is, dan moet de regeering haar tegeh- jnaatregélén nemen reeds in Vredestijd' en zorg dragen verzekerd te zijn, dat de "overheids- jorgaiien in tijden vau gevaar gehoorzamen. Dat de fabrieken, noodig voor de verdediging, werken en de treinen looped,'is een gebiedende elsch. Verzet zal dan gebróken moeten worden met alle middelen, waarover de Staat beschikt, én de gevolgen zijn voor li#, dieijiahs het volle in die richting opvoeden1.'; De roode 'ontwapenaars kunnen liet zich voor gezegd houden. De-vrijzinnig-democraten denken er eènlgs- zins anders over; zij hebben alleen geen ver trouwen in de verdediging, maar tot de mid delen, die de socialisten gebruiken willen, nemen zij niet hun toevlucht. Hun critiek op den minister vloeit over van vriendelijkheid. De heer Tilanus ik blij dat d.e minister erkent, dat de grens Ivan bezuiniging" bereikt is en vraagt nu de; schroef wat losser te draaien. Heden vervolgt de minister zijn rede en komen diverse kleine puntjes ter sprake. HET INTER PELLATIER ECHT DER STATEN De senaat betoogt STAATSREOHTELIJKE DE BATTE N. De Senaat had zich gisteren geprepareerd op 'n debat ever 't collectief arbeidscontract, maar nu Minister Donner door een plotseling sterf geval in de familie verhinderd was, heeft men den dag maar vol gepraat over de wijziging van de Provinciale Wet. Heel den dag is er zwaar staatsrechtelijk betoogd over.de verant woordelijkheid van Gedeputeerde Staten aan Provinciale Staten, een kwestie héter bekend onder dén naam vau het interpellatie-recht van de Provinciale Staten: De bezwaren tegen déze wetswijziging zijn zoo groot, dat S.D.A.P- en V.D. daarvoor de wetswijzigingen alle zouden verwerpen indien ze konden, maar in ah© fóeval daarvoor tegen de wet zouden stemmen. Het was te verwachten, dat daarover in de üierste Kamer strijd zdii komen,- want de. heer Mendéls had zich daarvoor, reeds in de. Pro vinciale Staten van Noord-Holland geprepa reerd. De heer Mendels is een ónderhoudend en aangenaam spreker en het moet gezegd, dat hij <lit vraagstuk behandeld heeft op een wijze, die hét aanhoorén waard was. Zooals bij allés, wat door de uiterste linker zijde bestreden wordt, is de xlemoeratie in ge vaar, want het is bij deze wijziging nergens anders om te doen, dan om dien lastigen rooden heeren een beetje het zwijgen op te leggen. Als Gedeputeerde Staten maatregelen van de gemeenten afkeuren, dan moeten de wét- houders, dié lid zijn van de Staten, niet de gelegenheid hebben hen daarover in de ver gadering van de Staten ter verantwoording te roepen. De Minister ontkent deze bedoeling ten eenen male. Een dergelijke gedachte is hem, die volgens den heer Mendels een ui en een klein stukje roode peen is in dit hutspotje van een kabinet, absoluut vreemd. De praktijk heeft ook wel uitgewezen, dat daarvoor deze wijziging niet noodig is. Uiterst zelden wordt er geïnterpelleerd. Den Minister werd de ver dediging zeer makkelijk gemaakt door de heeren vau Lanschot en de Savornin Lobman. Waar gaat het om? Gedeputeerde Staten oefenen toezicht uit op de gemeenten in op dracht van de Rijksregeering. Bij de uit oefening van tal van wettelijke maatregelen wordt hun dat opgedragen. Nu gaat hettoch niet aan, dat de Provinciale Staten, al vormen daarvan Gedeputeerden het dagelijksch bestuur, deze daarover ter verantwoording roepen. De regeering is verantwoordelijk en die kan haar goed- of afkeuring aan Gedeputeerde Staten kenbaar maken. De heele geschiedenis van de Grondwet van 1848 kwam er bij te pas, maar het is moeilijk uit te maken wat Thorbecke bedoelde, daar het niet omschreven is, nog minder of hij toen een domheid begaan heeft. Men kan daar lang over twisten, maar er is niemand meer die nu precies z«u gedachte vertellen kan. AW Hfii KERSTFEEST KADERT heeft iedere stad zijn kerstboomen-markt, waar da boompjes bij duizenden worden verhandeld. Op onze foto ziet men iemand bezig, met aan de boompjes kruislatten te timmeren, zoodat zij tenminste behoorlijk kunnen staan. EEN ADRES AAN~DE KONINGIN. De door Ged. Staten genomen beslissingen inzake het verleenen van vergunning tot het instellen van' autobusdiensten, hebben tot ge volg gehad, dat talrijke beroepen tegen die beslissingen zijn ingesteld bij de Kroon. Daar thans dus in hoogste instantie zal worden be slist langs welke banen de ontwikkeling van liét intérlöcale vervoer zal worden geleid, heb- ,ben de hoofdbesturen van den Prot. Chr. Bond van Spoor- én Tramwegpersoneel, de Ned. Vereeniging en „St. Raphael" een adres ge richt tot H. M. de Koningin, waarin zij op verschillende gronden betoogen: dat het vergunningsrecht ontnomen moet worden aan de Gedeputeerden en gelegd móet worden in handen van de Kroon; dat een Verkeersraad moét worden ingesteld tot het geven van advies ih vervoersvraag stukken dat -met het oog .op een goede regeling van het vervoer van personen én góederen tie autobus aangewend dient te worden als aan vulling van en toevoer voor de spoor- en tram wegen, doch den autobus-ondernemingen geen vergunningen mogen verleend woéden,wan néér zij dat vervoer afleiden dat, indien voor de exploitatie, vaj) autobus- ondernemingen vergunningen 'worden ver leend, nopens de arbeidsvoorwaarden van het personeel de bepaling zal worden gemaakt, dat de minister daaraan zijn goedkeuring moet geven, zuiks in het belang van de veiligheid zoowel van het publiek als van het personeel zelf. AUTOBUSDIENSTEN IN ZUID-HOLLAND. RotterdamNieuwcrkcrk Ged. Staten van Zuid-Holland hebben hun .besluit in dien zin gewijzigd, dat aan de N. V. „De Ster", gevestigd te Rotterdam, vergunning wordt verleend tot het In werking houden van een autobusdienst van Rotterdam (Oostplein) langs den 's-Gravenweg naar Nieuwerkerk aan den IJssel (kom van het dorp) en omgekeerd. Het wetsontwerp is door de Eerste Kamer goedgekeurd De Eerste Kamer heeft z. li. st. het wets ontwerp goedgekeurd tot instelling van een postraad voor liét Staatsbedrijf van de P, T. en Tc De voordracht der Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft als nummer één geplaatst op dé nominatie voor de benoeming van éên 'raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, tér ..vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van <jr. Ont, dr. W. A. van Woudenberg Ilamstra, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam. Een groep van de R. K. Raadsfractie te Roo sendaal heeft een voorstel ingediend, om een raadscommissie te benoemen, teneinde een on derzoek in te stellen naar de gesties in alle gemeentebedrijven van Roosendaal. Een tekort van f 60.000 80.000. ZULLEN NIET NOODZAKELIJKE WERKEN UITGESTELD WORDEN? Naar wij vernemen levert het sluitend ma ken van de gemeentébegrooting van Deventer, ditmaal bijzondere moeilijkheden op. Zijn wij wel ingelicht, dan is er als gevolg.van de groöte eischeiiy welke tengevolge van de werk loosheid aan de gemeentekas worden gesteld een nog ongedekt tekort van 60.000 a 80.000, Pogingen om dit tekort weg te werken, hebben tot nog toe gefaald, zoodat gisterenmiddag een vergadering van vertegenwoordigers der ver schillende raadsfracties vras bijeengeroepen, waarin door leden van het dagelijksch bestuur een uiteenzitting van den toestand werd ge geven. Aangezien men voor belastingverhoo- ging terugschrikt, zal de oplossing vermoede lijk worden gezocht in het uitstellen van alle niet strikt noodige werkeiv De nieuwe gezant van Uruguay te 's-Gravenhage. I H. M. de Koningin heeft gisterenmiddag teii Koninklijken Paleize in het Koordeinde te 's-Gravenhage ontvangen den heer Eurlgae Buero, ter overhandiging aan Hare Majesteit van zijnen geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Uruguay bij Hr. Ms. Hof alsmede van den terugroepingsbriet van zijn ambtsvoorganger. De heer C. Fock komt in aanmerking Naar wij vernemen, heeft thans de voor-, dracht van den Minister van Waterstaat voor. ds benoeming van een nieuwen Hoofdinspec teur voor de Scheepvaart als opvolger van den lieer A. D. Muller, die op 1 October -j.l.. wegens gezondheidsredenen den dienst heeft verlaten, het Departement veriaten. zoodat de benoeming thans zeer spoedig te verwachten is. 'Naar wij, nader vernemen, zal tot hoofd inspecteur voor dé Scheepvaart worden be noemd de liter O. Fock. HET GIRGPERSONEEL Een onbillijke behandeling Dë vakgroep giro-personeel van den Centr, Ned. Ambtenaarsbond, heeft Dinsdagavond in „Hollandais" te 's-Gravenïiage, een openbare vergadering gehouden, waarin de heer R. H. Waterberg, lid van het hoofdbestuur, sprak over de vraag: „Waarom wordt 'het grootste deel van het giro-personeel op arbeidsovereem komst aangesteld?" Biet algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat het in geen enkel opzicht gemotiveerd is om een zeer groot gedeelte van het personeel van den postcheque- en giro-dienst, dat geheel de plaat3 inneemt van vast aangestelde.ambtenaren, op arbeidsovereenkomst werkzaam te stellen; dat als gevolg hiervan de rechtspositie van dit personeel zeer onvoldoende is geregeld, dat het daarnaast een zeer vergaande onbillijkheid is om dit op arbeidsovereenkomst ^werkzame glropersoneel voor volkomen gelijke werk zaamheden nog slechter te beloonen dan met de vast aangestelde ambtenaren het geval is, door onthouding van huwelijks- en kindertoe slagen, en waarin er bü de regeering op aan gedrongen wordt, maatregelen tot verbetering te nemen. De twee verdachten aangehouden, Door de politie te Gorinchem zijn gisteren aangehouden H. P. en K. M., de twee Hage naars, die verdacht worden betrokken te zijn bij den dood éan de Duitsche dienstbode, wier lijk in de Waalhaven te Rotterdam in een {juivenhok drijvende werd gevonden. Zij werden heden naar den Haag over gebracht. Gevangenis en ontslag H. J. de R. uit Alkmaar, soldaat hij het 7e reg. Inf., gedetineerd te Den Haag, had op 15 Nov. 1927 te Harderwijk geweigerd een mili taire uniformjas aan te trekken. Conform den eiseh werd verdachte door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. NAAR DF. KONINGIN OM RAAD. Het ging niet door Aan jt station te Apeldoorn arriveerde met den trein uit Zwolle een 18-jarig jongmensch, dat een taxi aanriep naar het Koninklijk Paleis. Den portier verzocht hij om een onderhoud met H. M. de Koningin. De portier vond het gewenscht de politie op te bellen, die den jon geman met z'n taxi naar het politie-bnreau vervoerde. Bij onderzoek bleek, dat hij het ouderlijk huis was ontvlucht uit vrecte voor zijn buurman, die hem telkenmale bedreigde. De politie heeft hem naar de ouderlijke woning teruggebracht. ->

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5