ONZE VROUWENRUBRIEK ffiem w t VRIJDAG 16 DECEMBER 1927 DERDE BLAD HUWELIJKSGELUK. JONGENSPAKJES RECEPTEN. PUISTJES. ZIEKENVERPLEGING IN HUIS. DIVANKUSSEN. Patronen naar Maat. AAN IDGN NELLY, - Overname uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden. Er gaat bijna geen week voorbij, zon der dat men hoort van een nieuwe ver loving oi van een pas gesloten huwelijk in de daarvoor passende enthousiaste bewoordingen over de zoo goed bijeen komende karakters en de vurige liefde van het jonge paar. Maar er gaat ook bijna geen week voorbij, dat men niet boort van een verbroken engagement, of van een huwelijk, waar de liefde reeds het venster is uitgevlogen en van eendracht geen sprake meer is. Het laatste verhaal gewoonlijk gedaan op den daartoe meest gebruikelijken toon. vol afkeuring of deernis en ook wel met de fluisterstem van op schandaaltjes be- lusten, vol begeerige nieuwsgierigheid. Als men luisteren wil naar al die ge schiedenissen van veelbelovend geluk dat tot tragedie is geworden, dan voelt men er zich droevig door gestemd wor den. Het „waarom" en waardoor" dringt zich naar voren. Duizend vragen zou men beantwoord willen zien. Hebben die -menschen, wier gevoelens zoozeer overeenkwamen, dat zij een band durfden sluiten, elkaar dan in wer kelijkheid niet lief gehad, of waar is anders die liefde opeens gebleven? Verschillende redenen worden er gege ven, soms zoo nietig en oppervlakkig, dat pen het een geluk moet noemen, dat een verloving verbroken werd, die niet tegen zulke kléine schokjes was bestand. Want de gevolgen van een huwelijk zouden in zulk een geval niet te overzien zijn geweest. Somtijds weet men geen reden; heet het eenvoudig: we voelen niets meer voor elkaar of wel: bet begint me te vervelen. En men moet zeggen, dat het gelukkig is, dat het gebrek aan liefde bijtijds werd ontdekt en er nog geen onverbreekbare band was gesloten. Maar toch wijzen het ge mak en de luchthartigheid, waarmee een eensgegevcn woord terug wordt ge geven en genomen, erop, dat er een groot gebrek aan ernst bestond bij het aangaan van de verbintenis. Over liefde wordt dikwijls zoo pla gend en gekscherend gesproken; de rcmantische, maar meest de financieele zijde wordt bekeken, en veelal wordt vergeten, dat voor duurzame liefde voor namelijk de ziel geraadpleegd moet worden. Jn het dagelijksche leven, dat voor de meeste menschen weinig variatie bied' wordt alles een gewoonte, zelfs de prachtigste illusies worden, zoodra ze in vervulling zijn gegaan, heel gewoon. alles waar men aan gewend is, lijkt aiels bijzonders meer. Dan komt de verveling aankloppen. Men begint onte vreden te worden en verwijt eerst zich zelf, dat men niet beter over zijn leven heeft beschikt en dan anderen, dat zij niets bijdragen om het aangenamer te maken. Van verwijten komt men tot ruzietjes, tot tranen, tot mokken, tot een heele serie onaangenaamheden, die alle het geluk ondermijnen, de kloof steeds dieper maken en eindelijk leiden tot de droevige bekentenis, dat men een onher stelbare fout heeft begaan, zich in de liefde heeft vergist. Een verloving en eon huwelijk, aange gaan op grond van physieke aantrekking en uit materialistische beweegredenen, kan onmogelijk ware liefde en geluk aanbrengen. Zooveel jonge menschen ontmoeten elkaar op een feestje of va- cantiereisje, zij voelen zich tot elkander aangetrokken, raken verliefd, verloofd en getrouwd in een ommezien van tijd. Zij weten alles van eikaars uiterlijke omstandigheden, doch hebben er niet aan gedacht ook het innerlijk eens goed ie bezien; bet is onvermijdelijk: het fiasco kan niet uitblijven. Liefde op hel eerste gezicht is verbazend romantisch, doch verflauwt gewoonlijk met den tijd. Om elkander te waardeeren en lief te hebben, is noodig, dat men elkaar door en door kent, en daarom is een over haaste verloving en een overhaast hu welijk heel zeker uit den booze. Het is toch. de heele toekomst, of, f>eler gezegd, de eeuwigheid, die er mee is gemoeid. Want als men samen op weg gaat, moet men samen ook de gevaren trotsee-en tot het einde toe. En daar jnen tevoren niet weet, wat men zal ontmoeten, moet men op alles zijn voor bereid, mag niet de een worden een hinderpaal voor den ander, en moei men dus bijgevolg op elkaar kunnen vertrouwen en wederzijds sterk zijn om ie kunnen leiden en steunen, al naar ge- iang dit noodig zal zijn. Men onderneemt toch ook niet met een wildvreemde een langen moeilijken wandeltocht, zonder zich tevoren te verzekeren, of het gezelschap wel in ölle opzichten passend voor u is. Hoe veel te meer dan als het gaat om den ievensfocht, waarvan het eeuwig heil afhangt. Niet alleen wordt het tijdelijk geluk in de waagschaal gelegd, de rust èn de tevredenheid gedurende het leven geriskeerd door een ondoordacht huwe lijk, maar, wat veel erg<Jj- is, men loopt gevaar zijn eeuwig doel niet te bereiken, omdat men met beantwoordt aan de plichten, door het huwelijk gesteld. Vóór alles moet er dus gezien worden naar de gesteldheid van de ziel, voordat men zich bindt en waarschijnlijk zullen velen, door hun gevoelens misleid, daar aan niet genoeg aandacht schenken Men denkt en verwacht immers zoo- graag het beste en mooiste van dengene dien men liefheeft, liefheeft in dien zin nat het hart in boeien is geslagen. Dat lijkt wel voor ieder en telkens weer een wondere gebeurtenis, maar hei is op zich zoo zuiver natuurlijk, dat er niets bijzonders aan is. Het is alleen iieel moeilijk en eischt ernstige studie, om liefde van liefde te kunnen onder scheiden en zelfs dan nog, als men van zichzelf overtuigd begint te raken, is het .geval soms bedrieglijk, omdat men zoo gaarne gelooft w.at men wenscht. Als men zijn eigen inzichten ziet, zuiver en pnberekend, als men in zich weet de liefde, zooals ze zijn moet, oprecht en opofferend, de ware liefde, rein van ziel voor ziel, de liefde, die voert tot God,' dan wil men zoo gaarne gelooven, dat Let voorwerp dier liefde waardig is, al die gevoelens deelt, met die zelfde in tenties is bezield en dat men te zamen 't rein geluk zal vinden, dat alleen moge lijk is door de sterke macht van die liefde, die zich boven het aardsche ver heffen kan. En hier is wel een waar schuwing noodig. omdat het begin van een fout soms ligt in het gelooven en vertrouwen in een ander, die zulk een liefde niet waard is. Niemand is vol maakt en gelukkig zijn velen voor ver betering vatbaar, maar toch mag men niet blind zijn voor eikaars fouten en zeker niet trachten weg te redeneeren, wat degelijk bestaat, in het overmoedig en lichtvaardig vertrouwen, dat liefde dat alles veranderen en verbeteren kan. Beter is het tijdig te wikken en te wegen, dan te laat te moeten bekennen, dat men elkaar overschat heeft. En vooral moet dit gelden op het gebied van den godsdienst. Toch is juist dat het gevaarlijk terrein, omdat er zooveel nuances van vroomheid bestaan tusschen een kwezel en een ongeloovige. En men heeft er zooveel verontschuldigingen voor gereed, die te pas of te onpas wor den aangevoerd. De grondslag voor een echt gelukkig huwelijk is echter alleen te vinden in geloof en godsdienstzin. Men kan de maat van het geluk gerust daaraan afmeten en daarom op dat punt vooral mag men niet te optimistisch en toegeeflijk zijn. Aan een Katholieke man of vrouw past een Katholieke gezel of gezellin voor het leven, en daarin vooral moet de overeenkomst van denken en voelen wo-den gezocht. Niet of de een graag kaartspeelt of liever naar de cinema gaat, zal gewicht in de schaal leggen, maar wel of men overeenstemt in de dingen, die het diep innerlijk bet-effen, want daarvan hangt het af, of de een voor den ander een steun kan wezen. Als de eensgezindheid ontbreekt ia die ernstige zaken en men van levensopvat ting verschilt, als voor den een onver schillig is, wat de ander als heilig en van hoogste waarde beschouwt, dan moeten er immers oogenblikken komen, dat dit gebrek aan eensgezinde gevoe lens pijnlijk wordt, ja zelfs gaat knagen als een onophoudelijk schrijnend leed. Het geluk van het huwelijk berust op de saamgedeelde vreugde en het saam- gedeelde leed, doch men draagt het leven immers niet samen, als men in de voor naamste punten van meening verschilt. En hierbij hoeft men niet alleen te denken aan een gemengd huwelijk, doch, zelfs als beide partijen Katholiek zijn, is het mogelijk, dat er een heihelsbreed verschil bestaat in godsdienstige gevoe lens, en dikwijls is daarvoor de liefde erg kortzichtig. Velen, die geen seconde zouden denken over een huwelijk met iemand van een ander geloof, zijn niet voorzichtig genoeg, als het gaat om een verbintenis met lauwe,, z.g. „breede" Katholieken. De naam van Katholiek is dan de dekmantel, maar men vergeet, dat een verwaarloosde godsdienst niet plotseling de genaden en troost brengen zal, als men er zelf nooit iets voor over heeft. Ook met een lauw, slechts naam- Katholiek riskeert men zijn eigen kost bare geloofsovertuiging, hoewel velen zoo graag het tegendeel gelooven en verwachten, dat bun voorbeeld den- ander zal meesleepen. Meestal denkt men daarbij niet aan da menschelijke natuur, die tot het kwade is geneigd en aan de mensche- liike zwakheid, die zoo spoedig tot een sleur en tot vcrwaarloozing overhelt, te meer nog, als men inplaats van aanmoe diging te ontvangen, van overdrijving wordt beschuldigd. De eigen wil is veelal niet sterk genoeg om zichzelf staande te houden, hoe kan men dan verwach ten, dat zij sterk genoeg zijn zal voor twee, als er geen medewerking is. Door ee natuurlijke liefde en aantrekkings kracht geleid, ziet men de dingen soms zooveel mooier dan ze zijn, men gaat dan met zichzelf redeneeren om alles maar mooi te praten. Vol ijver en goe den wil kan men het zelfs gaan beschou wen als een door God opgelegde taak om een afgedwaalde ziel weer terug te voeren. Die onderneming blijft steeds gevaar lijk, omdat men nooit met zekerheid zeggen kan, of die taak werkelijk van God komt of slechts door het verlangend hart als plicht werd beschouwd, Bekee- ringswerk is van hemelsche genade af hankelijk, woorden baten weinig, goed voorbeeld en gebed ziin krachtiger mid delen, maar op de allereerste plaats is ieder voor eigen ziel verantwoordelijk. Het leven mag men wagen, maar als het om de zaligheid gaat, is men verplicht eerst eigen ziel te redden. En slecht' als aan heide zijden bestaat het diepe geloof en de ware godsdienstzin, die dus als vanzelf leiden tot overeenkomst van vrome gevoelens en een zelfde levens beschouwing, zal men met tamelijke zekerheid mogen zeggen, dat de verbin tenis gelukkig zal worden en zegen zal brengen voor de toekomst. Dit is bet zwakke punt, de oorzaak van de verfc-oken verloving en he.t be treurenswaardige huwelijk. Omdat zc zijn aangegaan op te losse gronden, omdat de liefde niet is getoetst aan de vroomheid en men te luchtig of te overmoedig heenglijdt over de bezwaren, die in den eersten liefdestijd zoo onbelangrijk schij nen, m~ar later ejio-me hinderpalen blijken; die eerst het tiidelljk geluk in -don weg staan, doch later niet meer te verwijderen zijn en de ziel belemmeren :an eigen zaligheid te werken. iyc ernst van den stap, die beslissend is voer het aardsche leVen en het eeu wige leven beide, dient wel mei groo- te-e zorg te worden overwogen, dan menig maal het geval is in de dramati sche verhalen van liefde en ontrouw, die we tegenwoordig meer dan ons lief is, te hoorei krijgen. Deze week alléén modelletjes voor kleine jongens, een volgenden keer komen onze kleine meisjes aan de beurt. Ik heb dit juist gedaan, opdat Moeder meer verscheidenheid ziet en dus gemak kelijker kan kiezen. Iedere moeder vindt het prettig, haar kind leuk te kleeden en zij kan dit zeker met veel liefhebberij en geringe kosten bereiken, ja, zelfs kunnen we die grappig- kleine jongensbroekjes vaak nog heel goed maken uit een gedeeltelijk afge dragen rok of mantel. Koopen wc het nieuw, dan nog be hoeven de uitgaven daarvoor niet groot te zijn. We hebben in de meeste gevallen maar weinig stof noodig. Voor broekjes en pakjes wordt vaak rib-fluweel genomen No. 1. Is een blousje en broekie voor den leeftijd van 2 tot 6 jaar. Het broekje maken we van fluweel of stof, het heeft van voren een aardigen vorm en is van achteren recht. Het blousje kunnen we maken van flanel: licht-blairw, rose, crème, lila of andere keuren. Bij een zwart fluweel broekje staat een licht-bl&uw flanellen blousje snoezig en bij 'n bruin broekje 'n beige kleur blouse. Broek en blouse worden met knoop en knoopsgaten bevestigd, No. 2. Aardig pakje voor den leeftijd van 1% tof 3 jaar. Het blousje heeft twee aparte schouder stukjes en van voren een breede, platte plooi, die er een eindje wordt ingestikt. Het modelletje hangt verder voor en achter ruim neer. Kraagje en manchetjes zijn geschulpt en bewerkt met den flanelsteek. We kunnen aan het broekje een voering lijfje zetten, doch eenvoudiger is het, door den bovenkant een elastiek te halen. No. 3. Pakje van stof of rib-fuweel, leeftijd 3 tot 6 jaar. De voorpanden zijn ver over elkaar gesloten, met vier knoopen. Broekje en jasje zijn aan elkaar beves tigd met knoop en knoopsgaten. No. 4. Fluweel pakje met korte inge zette mouwtjes, voor den leeftijd van 2 tot 5 jaar. Het pakje is eenigszins op zij gesloten met een rij knoopen. Een smal ceintuur tje dient voor afwerking. Kraagje en manchetjes zijn van batist. ANEMOON. Voordat men de maat gaat nemen, bindt men een bahdje om de taille, waar door meiyde juiste lengte van voor-, zij- in ruglengte ef kan meten. De maten gelieve men bij bestelling van een patroon met het nummer var, iet gewenschte model -duidelijk op te geven aan: „Het Patronen-Kantoor" Post bus no. 1, Haarlem, onder bijvoeging van het bepaalde bedrag in postzegels. Men verwijze daarbij naar dco naam van dit blad. Binnen enkele dagen volgt dan franco toezending van het patroon. PRIJZEN DER PATRONEN: No. 1. 0.90. No. 2. 0.90. No. 3. 0.90. No. 4. 0.90. Groentesoep (4 pers.). 1 flinke kalf spoot 1 ons rundergehakt 30 gr, rijst zout soepgroenten van liet seizoen maggi-aroma. Bereiding; Zet de gehakte kalfspoot op met iü L. kokend water en zout en laat ze een paar uur zachtjes koken. Neem de bee- nen cr uit. Maak dc groentes schoon, kook het sekkvijgroen en voeg alles bij de bouillon; eveneens de gewasschen rijst. Kook dit ongeveer uur. Maak in dien tijd het gehakt smakelijk aan met peper, zout, noot, iets melk en wat bescln iikruim en laat ze het laatste kwartier in de soep gaarkoken. .Maak ze op smaak af met zout en maggi- aroma (een restje bruin van jus er in is zeer smakelijk) en roer er, vóór het opdoen, de fijngehakte peterselie door. Wntergruel (4 pers.). 75 gr. parelgort 1 'A I- water 80 a 10-0 gr. suiker 2d.L. bessensap 60 gr. krenten 60 gr. skltanen stukje pijpkaneel citroenschilletje. Bereiding: Wasch de gort en zet ze metjiet kou de water een nacht le weeken. Zet ze dnn volgenden dag op met het week- water, pijpkaneel en citroenschil. Laat dit samen zachtjes koken gedurende i'A uur. Maak in dien tijd de pren ten en de sultanen schoon, door ze met bloem bestrooid op een grove zeef te leggen. Wrijf ze over de oppervlakte, waardoor de steeltjes afbreken en er door vallen. Wasch ze vervolgeus een paar keer in lauw water, voeg ze dan met de suiker bij de gort en .laat alles nog uur, onder af en toe roeren, koken, tot de watergruel gebonden is. Neem pijpkancel en citroenschil er uit en voeg daarna het bessensap toe, Tromraelkcek (4 pers 200 gr. bloem 1 ei ruim lA d.L. lauwe melk 20 gr, gist 5 gr. zout 75 gr, krenten 75 gr. sultanen Bereiding. Maak een gistbeslag. Doe hiervoor het meel in. een kom, maak in het mid den «en kuiltje, breek hierin het ea, Je hebt van die benijdenswaardige menschen, die je nooit van z'n leven betrapt op puistjes langs neus of kin, en andere stumpers, die aWijtrl „vól zitten". De meeslen van ons bewande len den gulden middenweg: 'n heele poos zijn we gaaf en glad, en op 'n morgen worden we wakker met zoo'n ontsierend bultje. Daar ook zoo'n onge luk zélden alleen komt, volgen er ge woonlijk binnen enkele dagen nóg een of twee, tot we ons zelf tamelijk „mottig" vinden. Dan verdwijnen ze met z'n allen weer.... tot wederziens! Ik bedoel nu niet de chronische „vet- woi-mpjes" met hun zwarte kopjes, die geen eigenlijke puistjes zijn, maar de acuut-optredende, eenigszins pijnlijke bultjes, eerst rood en uitgebreid, dan zich toespitsend tot 'n wit kopje,, dat sommige menschen altijd voor 'n spiegel staan uit te drukken. Onsmakelijke gevalletjes van *t begin tot het einde. Bloem van zwavel en nog verschillen de andere middelen voor inwendig gebruik worden sterk aanbevolen ter voorkoming van deze narigheidjes door bloedzuivering maar die liggen niel zoo op mijn terrein. Ik houd me, zco- als mijn raam al aanduidt, gewoonlijk beïig met het uiterlijke alleen. En nu is er een heel eenvoudig middeltje, dat bijna niemand kent, en dat het euvel zooal niet heelemaal voorkomt, dan toch in de kiem verstikt en onzicht baar maakt.. Dit is niets meer of min der dan doodgewone salicyl-spiritus in vrij straffe oplossing, 't Vocht is ieiwi kostbaar, maar met een heel klei' fleschje van 'n para* dubbeltjes, komt onbepaalden tijd toe. Laat 't nooit uw waschtafel ontbreken. Zoodra u c opkomend bultje voelt dreigen, stipt dat, zoo vaak u maar in de buurt va t fleschje komt, met de natgemaakt kurk even aan; 's avonds vóór he slapen gaan, wat uitvoerig. Het puist) verdroogt dan vanzelf en kan niet dooi' komen, de roodheid verdwijnt, en een hatelijk rijp kopje komt het nooi Hoe vaker u stipt, hoe eerder u 't kwï öent. 't Middel is eenvoudig onfeilbaai Misschien prikt of jeukt 't even, ma: dit kan niets geen kwaad. Sommige menschen gaan in hun waai deering van dit middel zóó ver, dat 1 eiken avond hun heele gezicht er m© wrijven. De huid wordt daardoor spie '"clölad en fijn, en de puistjes kunne zich eenvoudig niet vormen. Maar tod is dat allerminst aan le raden. D poriën worden geheel afgesloten e dieh'gebeten en de huid wordt abnoi maal droog, wat het ontstaan van rinr peltjes bevordert. Laat u hierta nooit verleiden. Maar 't voorzichtig en plaatselijl aanstippen blijft een onschadelijk red middel, dat u niet genoeg op prijs kuit stellen en waarvoor u me, bij gelegen; heid van 'n partijtje of schouwburg avond, nog wel eens dankbaar zult zijl EVA. EEN PRAATJE OVER MEDICIJNEN. Geneesmiddelen worden op verschil lende wijzen toegediend, en wel: lste plaats door den mond 2de per rectum 3de door de huid 4de onder de huid - 5de door de longen (inhalatie). In de meeste gevallen zal de verzorg ster den patiënt, die thuis wordt ver pleegd alleen de drankjes, pillen en poe ders mogen toedienen door den mond. Ook de huid zal zij mogen verzorgen met de diverse geneesmiddelen (zalven etc.). In enkele gevallen clysmata met medi cijnen per rectum en inhalaties met men thol, ©ucalyptusolie, dennennaaldenolie enz. door de longen. Maar de injecties zullen haar niet toe vertrouwd worden, omdat de toediening hiervan nauwkeurigheid en groote steri liteit vereischt en de geheele behandeling van voorbereiding en materiaal en inspui ten zelf, zéér nauw luisterd. Zelfs voor de geroutineerde verpleegster is 't toe dienen eener injectie altijd een zéér ern stig werk. Medicijnen worden in verschillende hoeveelheden voorgeschreven: De dosis is vaak: 1 of 2 eetlepels, 1 paplepel, thee- of eierlepel of een aan tal druppels in een of andere vloeistof (water, melk, wijn, soep, enz,). Een eetlepel wordt geschat op 15 gram een paplepel wordt geschat op. 8 gram een thee- of eierl. wordt geschat op 4 gram. Een bierglas rekent men op J80 gram. Een wijnglas rekent men op 80 gram. En nu moet ik er op wijzen, dat 't in geven van medicijnen moet geschieden: lste plaatsstipt op tijd 2de plaats zeer nauwkeurig en fn de juiste voorgeschreven hoeveelheid. Dus geen paplepel geven als 't een eet- of eierlepel moet zijn en omgekeerd. 'k Herinner me nog altijd een wacfc uit m'n verpleegsterstijd, toen de zaal zuster 8 van de 12 patiënten cascan (vloeibaar op doktersadvies moesttoe dienen en ik den gehcclen nacht op zaa met 't bekende „meubel" van. den eenei patiënt naar den anderen holde om de# volgenden morgen bij navraag tot d( conclusie te komen, dat de zaalzustei overdag inplaats van de goede dosis 6 paplepel) een flinken overloopenden eet lepel aan haar patiënten had toegediend De arme stakkers deden geen oog dichi dien nacht 't had z'n uitwerking niet gemist. Moeten de medicijnen geschud worde' voor 't gebruik, houd dan den vingel goed op de stop om morsen te voorkop men. 't Neerzetten der kurkjes moei steeds geschieden met den natten kari naar boven. Moet ge druppels toedienen, doe nauwkeurig, een druppel te veel vooral maar ook een druppel te weinig kadi ernstige gevolgen hebben. Druppelflesch* jes zijn 't geschikste. Niet alleen verdient 't aanbeveling, met 't ingeven van medicijnen uitersit precies te zijn, om 't vertrouwen van den zieke in den dokter, in de verzorg* ster en in de medicijnen te behouden. (Dit is de halve genezing van den ziekel) maar 't is ook van 't grootste belang de werking der medicijnen na te gaan, tem* einde eventueele opmerkingen, verande* ringen in den toestand van den patiënt aan den arts te kunnen mededeelen. Een volgende maal zal ik u iets ver* tellen over die werking der medicijnen, wat we er alzo© bij kunnen opmerken^ hoe we sommige medicijnen moeten toe* dienen en tevens zal ik dan de „mond* verzorging" van uw patiënt met u be* spreken. CORMA v. 'T LAMP—TEEPE, doe er de gist bij, die met wat suiker of lauwe melk vloeibaar geroerd is. Voeg een gedeelte van de overige lauwe melk toe. Roer nu, vanuit het kuiltje beginnend, met een houten lepel het omringende meel bij de vloeistof. Vermeng daarna alles tot een stevig be slag. Besla de massa flink, roer de rest van de melk er dan door. Laat het be slag op een lauwe plaats dichtgedekt rijzen gedurende ongeveer uur. Maak in dien tijd de krenten en sultanen schoon. Roer ze, als het beslag gerezen is, met iiet zout er door. Dob de massa jn een warmen puddingvorm, die met boter is ingewreven (ook het deksel) en met paneermeel bestrooid is. Vul den vorm voor^ deel. Kook den trom melkoek zachtjes 2 uur in een pan met water. Zorg, dat het water een paar vingers breed onder den sluitings- rand van den vorm staat. Vul het ver dampte v/ater af en toe bij. Neem, als dc trommelkoek gaar is, het deksel er af en zet hem even in den oven, om van de kanten wat los te trekken. Keer hem op een verwarmd bord. Geef er stroopsaus of boter en suiker bij. Filosoof (pl.ni, 6 pers,). pl.m. 400 gr. koud vleesch 500 gr. koude aardappelen uien pl.m. 2 d.L. bruin van jus met water verdund pl.m. 2 d.L. melk pl.m. 30 gr. vet van jus of boter laurierblad zout kruidnagel noot. Bereiding: •- Fruit de gesnipperde ui in het vet of de boter. Zorg dat ze licht van kleur blijven. Voeg de verdunde jus toe, lau-1 rierblad en kruidnagel. Snijd het vleesch I in stukjes of hak het fijn en stoof het in de uienmassa. Maak van de aardappelen een smake lijke purée met melk en maak ze op smaak af met zout en iets noot. Leg in een vuurvasten schotel, laa£ cm laag, het vleesch en de aardappelen. (De vleeschmassa moet vrij vochtig zijn.) Zorg, dat de bovenste laag uit aardap pelen beslaat. Maak den schotel af met paneermeel en kluitjes boter of jusvet en laat hem in den oven door en door warm en bruin worden (pLm. 14 unr). CATHARINA, -fiv- De gezelligste tijd van den dag is wel haast het thee-uurtje 's avonds en voor al deze lange winteravonden voor Kerstmis, wanneer de geheele familie thuis is, geschaard om den open haard, waar het vuur een fantastisch schijn sel verspreidt. Niet denkende aan de koude buiten, zich behaaglijk voelend in de gemakkelijke fauteuils, hoort men spreken over het nieuws van den dag, vertelt ieder zijn wederwaardig heden. Af en toe valt er een stilte cn geniet ieder op zijn eigen manier van de rustige, drocmerige sfeer, waarin jc niets anders hoort, dan het regelmatig getik van de klok en het knetteren van de houtblokken, die de grilligste vormen vertoonen. Een heel gewoo* en toch zoo'n on* misbaar voorwerp is wel een kussen. Hoeveel kussens ku* je niet gebruiken?, Ik voor mij heb er nooit genoeg. De teekening geelt een divankussen.. Op het middenstuk kaa men een versie* ring aanbrengen, zooals men op de tep* kening ziet. Men kaa dit motief, waar van een deel op ware grootte gegeven' is, borduren of schabloneeren. Borduurt men dit patroon, dan kan men het beste den platten borduursteek toepassen eai uitvoeren met bijv. kunstwol. Het ge heel is een doorloopend patroon. Het laatste niotielje rechts wordt ook recht hoekig afgemaakt. Op de teekening i« het begin al met een stippellijn* c aan* gegeven, terwijl lijn d, tot aan den rand Jammer het oogenblik, als de vrouw des huizes, denkende aan 'haar verstet- mand, een te beginnen of een af te ma ken handwerk, energiek oprijst en het electrisch licht aanflapt. Ieder zoekt nu zijn avondbezigheid op. Vooral zoo tegen Kerstmis heeft ieder het extra druk met de noodige ca deautjes en is het geen Kerstmis, dan is het voor de diverse yerjaaxdagen of bruiloften. ioe doorloopt. De twee zijstukken zijn, ruim aan het middenstuk gezet en d© afscheiding wordt met een koord afge maakt. Deze twee zijstukken kan mca ia ten eindigen in een toef. Inplaats van dat m^n het middenstuk' borduurt, kan men voor dat stuk ook een mooi lapje brocaat nemen. -5 i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 10