DA€BLA^ VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. LUXE AUTO VERHUUR 50ste Jaargang Vrijdag 16 December 1927 No 15042 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS 1 Garage „UNIQUE". DERDE ONTWIKKELINGSCURSUS VAN DE K. S. A. Finland en de Finsche Missie IIOE DE VEREERING VAN ON^E .STADSHUILIGE OOK IN AMERIKA toeneemt schoorsteenbrand AANRIJDING DOOR DE GLADHEID OPENBARE VER KOOPING EN Burgemeester Knappertïaan Xj Tel. 68817 AGENDA. KUNST-AGENDA. NIEUWE SC Bureau: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Teleloon Intercommunaal no. G8085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 9 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10. per week 25 cent. Franco oer post /3 75 Der kwart Afzonderlijke nummers 6 ct Postcheque en Girodienst 31440. ADVERTENïléN 15 regels 1.65. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct» per regeL Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 6 et. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert 5 reg. 0.60. 10 reg./0.75. 15 reg. 11.. Incassokosten worden berekend 1 r .1 iiunv-r-pliprine ƒ500 bii overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 2a0 bij verlies van een hand, een voet of een oog; ƒ150 bij verlies van een dunn; flo bij verlies Lratis-Ungevallenveize g i ledemalcn aI]e villgei.s van eel) hanc|; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, van een wijsvinder, De uitkeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBanfc, Lange Haven 103, Schiedam Bij of krachtens wette» of verordeningen voorgeschreven en andere officieclo aï- ii aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van A. M. van Kat wijk, Mariastraat 106b.,-alhier, om verlof voor den verkoop van alcohoudenden drank, an deren dan sterkeu drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het schaftlokaal op het terrein van de N.V. Wilton's Scheepswerf en Machinefabriek aan den Vlaardingerdijk, alliier; en i herinneren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen liet verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwa ren kunnen worden ingebracht. Schiedam 16 December 1927. De derde ontwik kei ia gs a v oud door het plaatselijk comité der K. S. A. georganiseerd, mag evenals de tweo vorige avonden, uit stekend geslaagd heeten. De zaal van den R. K. Volksbond was flink bezet, toen de heer Th. Mouwens do vergadering gpcude. De heer Mettwens merkte iu zijn welkomst woord op, hoe het plaatselijk comité der K. S. A. thans een góed jaar werkzaam is. Spr. releveerde vervolgens den arbeid, die .in het afgeloopen jaar is verricht: het oplichten van een plaatselijke Katholieke Radio-vereeni- ging, benevens het organiseeren van een avond, waarop pater Hendrichs fc>.J. een lezing hield over de catacomben. In dit sei- zoen zijn reeds een tweetal leerzame avonden achter den rug. De bekende missie-propagandist, pater X Scholten S.C.J., van de missieprocuur der priesters van het H. Hart te Rotterdam, liield vervolgens een lezing met lichtbeelden over Finland en de Pinscho Missie. In het eerste gedeelte van zijn voordracht behandelde de eerw. spreker voornamelijk Finland en zijn bewoners. Om een goed idéo te krijgen van de be woners van Finland, moeten wij terug keeren, tot vóór het jaar 1100, toen de oudste be woners van bet land de schrik waren van Katholiek Zweden. De eerste stichting en grondveste van het Christendom is wel de kathedraal van Abo, die dateert uit 1300. Na 1323 keerschte in Finland doorloopeud vrede. Benedictijnen, Dominicanen en Fran ciscanen konden toen hun eerste kloosters stichten. Twee honderd jaar' later, wist Gustav W'asa op gemakkelijke, vreedzame wijze de hervor ming in te voeren. Op vreedzame wijze! Ziedaar het probleem van Finland. De Kerkelijke inrichting bleef dezelfde en men vergat de Kerk, Zoo kon bet dan ook gebeuren, dat men van de Katho lieke Kerk niet veel meer wist, dan als van een overblijfsel uit vroeger tijden, toen in 1923 Kardinaal van Rossum aan vicaris dr. J. M. Buekx de bisschopswijding kwam toe- dieneü. Finland is een mooi land, met meer dan 35000 meren, die een oppervlakte beslaan, vijf maal zoo groot als Nederland. Bijna even groot is de oppervlakte, die met bosch be plant 'iè. Wij zagen vervolgens afbeeldingen van de Imatra, den grootsten waterval van Europa, van de Finsche golf en van de hoofdstad Helsiugfors, tegen de bergen liggend als een witte droom, opstijgend uit de blauwe zee. Wist men niet beter, men zou wanen in een moderne badplaats te zijn. Ook de straten z-ijn er uitstekend onderhouden. Dit geheim •is al gauw opgelost, wanneer men bemerkt, 6at het ambt van straatveger door vrouwen vervuld wordt. Over het geheel genomen, is 51' in Finland veel vrouwelijk personeel, dat zelfs voor zware werkzaamheden gebruikt Wordt. Toch zijn er ook veel vrouwen, die intellectueel zeer hoog staan. In cultuur en emancipatie, is Finland ver vooruit. Dc stille'omgeving heeft van de Fin nen stille mensehen gemaakt. Het diep som bere van den plattelands-Fin contrasteert echter sterk met het wuft leven dat te I-Iel- iïfors hèerscht. ''inland heeft op do andere missie-landen voornamelijk zijn algeheele moderniteit tegen. Waar andere missie-gebieden door den missio naris beschaafd moeten worden, kaai de Priester ziek ju Finland niet in den arbeid der regeering mengen. Evenals België, heeft Finland ook zijn aalstrijd, die gestreden wordt titsscken de 'w-Finnen en de Zweedsch-Finnen. Deze matsten hadden vroeger eeii volstrekte meer- DOOR DE VER. JfEDERL&SDSOR FABRIKAAT" werd in de school voer „Kunst, Tech niek en Ambacht", te s Hertogenboseh een demonstratie-tentoonstelling gehouden. De be doeling hiervan was het naar voren brengen van de Nederlandse-li® prcuucte.it. Een foto van de afdeeling klompen, welke industrie momenteel in Nederland noodlijdend -is, tengevolge van de Belgische concurrentie. derheid in de bevolking, hetgeen na de be weging van 19X8 veranderd is. Waren er voor heen 83 pet. Zweedsch-Finnen, thans tellen de Fin-Finnen 93 pet. der bevolking. Voorts zagen wij enkele mooie stadsbeel den van Wiborg, Tannerfors, Obo en Terijoki. Prachtig is het nationaal museum te Helsing- fors. De Finnen zijn een fier volk. Zij wilden een eigen geschiedenis hebben, waar zij met trots op konden wijzen. En, zij hebben zich er niet voor geschaamd, terug te gaan naar de middeleeuwen, naar het bloeitijdperk der Katholieke Kerk. De oude vondsten echter blijven voor hen alleeu van geschiedkundige waarde; zonder"eenige piëteit worden zij be handeld. Toch is de Fin geloovig en is in Finland veel van liet Katholicisme behouden gebleven. Spr. behandelt vervolgens het laalvraag- stuk. In Finland kent men 16 talen, en de echte Finsclic volksdansen. De Lappen, die niet aan een vaste woonplaats zijn gebonden, zijn moeilijk voor den priester te bereiken. Na de pauze behandelde spr. het moeilijke missiewerk in dit moderne land, met een absoluut moderne bevolking, die cultuur meer vooropstelt, dan de een o£ andere godsdienst. De sport is hun cultuur, hun godsdienst. Wanneer het volk die funeste cultuur blijft behouden, gaat het verloren voor het geloof. Voor de komst van mgr. dr. J. M. Buekx, bestond er voor de Katholieken geen pers, geen school en geen godsdienstvrijheid. Wat het grootste gemis is, valt moeilijk te zeggen. De pers is immers de school van liet volk. Thans is daar verandering in gekomen. In het begin ondervonden de Katholieken in Finland weinig sympathie. Het optreden der priesters is echter van grooten invloed geweest op het winnen van het volk. Zoo studeert b.v. pater Hartwijk thans aan de Finsche Universiteit, hetgeen vooral door do Fin-Finnen op hoogen prijs wordt gesteld. Nadat spr. van het .werk der eerw. zusters verhaald had, toonde hij aan, welke groote moeilijkheden de missionaris nog te over winnen heeft. Tot slot werd een plaat vertoond, die voor stelt, de gelijkenis van de twee blinden. Vooral op Finland is deze gelijkenis In toe passing, daar in dit land ruim SOOO blinden zijn. Het vérwamiingssysteem in de Finsche iboereuwoningen schijnt hiervan de oorzaak te wezen. Wanneer wij onzen blik echter terugslaan op het geestelijk leven, bezitten de Finnen ook het grootste aantal blinden. Zij hebben geen oog voor het ware, juiste licht. Mgr. Buekx heeft in zijn wapenspreuk de woorden staan: „Misercordia et Veritas", Medelijden en waarheid" dat heeft het Fin sche volk noodig. (applaus). Namens het bestuur der IC. S. A. dankte kapelaan Jos. Bekkers pater Scholtcn voor zijn interessante lezing. Vooreerst heeft de lezing veel nut gesticht, door ontwikkeling te brengen, hetgeen het doel is der IC. S. A. Ten tweede kunnen de aanwezigen na deze lezing weer goed aan voelen en beter waardeeren, wat zij voor hebben op degenen, die buiten het Katholieke geloof staan. Sur. spport allen aan, steeds de priesters te blijven steunen. Op de gebruikelijke wijze werd hierna de vergadeaau'g gesloten. Uit een particulier schrijven van pater dr. F. X. J. Exler, Norbertijn, West de Fere (Wis consin) ontlesnen wehet volgende: Er is hier een vereeniging onder de be scherming van H. Lidaiua, genaamd j.The Apostolate of Suffering. Het Lijdensaposto- laat". Het is hier gesticht door een zieke vrouw Clara, Tiry lc, Milwaukee. Het heeft Voor doel hen die lijden te helpen, hun lijden niet christelijk, geduld te verdragen volgens hot voorbeeld der H. Lid ui na. Ik weet niet liaevelen tot dievereeniging behooren, maar het aantal groeit vlug. Natuurlijk, de vereeni ging heeft kerkelijke goedkeuring. Hedenmorgen ontstond ten huize vim 'G. do G., West-Frankelandsche straat 52a een schoor steenbrand. Door twee brandweerlieden werd het vuur met een slang op de waterleiding gebluscht. Gistermorgen werd- de loopjongen A. v. d. F., in dienst bij den goudsmid I£., aan de Broersvest, terwijl hij z-ich per rijwiel in de richting van den Singel Ijegaf, aangereden door een auto, bestuurd door KK., wonende Broersveld. Het achterwiel van de fiets werd vrijwel vernield. Een onderzoek wordt inge steld. Gistermorgen gleed op de Overschïesehe- straat een mallejan, beladen met heipalen en bestuurd door A. v. d. V. te IJsselmonde, tegen een auto aan van den Hollandschen wijnhandel, waardoor deze auto aan de achter zijde beschadigd werd. v. (1. V. betoogde, dat de gladheid eu de schuine ligging der straat het besturen van de mallejan zeer moeilijk maakten, de chauf feur van den auto had dienen te wachten, tot hij gepasseerd was. Bij de heden teu overstaan van notaris Markusse in het gebouw van den R. K. Volks bond gehouden verkooping weiórd het pand Hoogstraat 14 afgemijnd op 9990. Bij de lieden iu het gebouw vau den R. K. Volksbond ten overstaan van notaris H. B. Blaisse gehouden verknoping werden de vol gende panden als volgt ingezet: i perceel I, een heerenhuis, St'hie SO, op 7100; perceel II, een iu bedrijf zijnde distil leerderij met kantoor en twee open plaatsen, Schie 82a en b, op 7000; perceel' III, éeii pakhuis, V ij ges teeg 11, °1> 1550; perceel IV, een huis en erf, Broersvest 155, op 2200; perceel V, een huis, verdeeld in twee wonin- gén, Heerenstraat 41IV en 4111, op 340; perceel VI, een huls, verdeeld iii boven- en benedenwoning, met erf en open plaats, Heerenstraat 45, op 1225; perceel VII, een huis met erf en open plaats, Heerénstraat'43, op: 300; perceel VIII, een kjds en erf, Broersveld 39b, op 140; perceel IX, een huis en erf, Parallelweg 12Sa, b en e op 60ÓÖ. Bij de lieden ten overstaan van notaris P. R. van Ellekont in liet gebouw van den R. K. Volksbond gehouden verkooping, werden de volgende panden als volgt ingezet: perceel I, heerenkuis met loods, erf en tuin, Warande 57 op 7600; perceel II, heerenhuis bestaande uit afzonderlijke be neden- en bovenwoning, met schuur, erve en plaats, Vlaardingerdijk 6a-b, op 5900; perceel III, een huis bestaand© uit een be neden- eu twee bovenwoningen met erf en open grohd, Parallelweg 126 a, 1) en c, op 5000.— perceel IV, een huis, bestaande uit afzonder lijke beneden- en bovenwoning met erf en open grond, Ouddorpsehestraat 27, op 3700; perceel V, een winkel en 'woonhuis met erve en open grond, Dwarsstraat 31, hoek van der Zalmstraat op 3700. 1-Iet ten overstaan van notaris A. P, W. van Meurs te Rotterdam vorige week in veiling ge brachte heerenhuis aan de burgemeester Knap- pertlaan 102, en ingezet op 10.300.is uit de hand verkocht. COMMISSIE VAN ONDERWIJS AAN VOLWASSENEN Afscheid van dc heeren M- Horn on 'J: E. Bakker Woensdagavond j.l. is door de Commissie voor Onderwijs aan Volwassenen in een spe ciaal daartoe belegdo vergadering, waartoe ook de docenten der verschillende vakken van onderwijs uitgenoodigd waren, op waardige wijze afscheid genomen van den oud-voorzit ter en den secretaris van -genoemde Commis sie, de heeren M. Horn en J. E. Bakker. •Als eerste spreker wijdde de tegenwoordige voorzitter de heer W. J,. Goslingamede namens het gemeentebestuur ën inzonderheid "namens den heer wethouder van onderwijs, die tot zijn leedwezen verhinderd was tegen woordig zijn woorden van warmen dank en hulde voor het vele en goede werk door de scheidende heeren verricht, in het belang van hen, die in hun jeugd door verschillende omstandigheden een onvoldoende ontwikkeling opdeden, het gemis daarvan op later leeftijd ondervonden, eu dit nu nog door „het onder- wijs aan 'volwassenen" kunnen aanvullen Doch ook voor lien, die iets meer dan de ele mentaire vakken weuschten, werd gezorgd, ge tuige do cursussen; Boekhouden, Engelsch en Duitseh. Dat het onderwijs ten zeerste op prijs gesteld wordt door do deelnemers, daar van kwamen achtereenvolgens de afgevaar digden der verschillende vakorganisaties ge tuigen voor den Prot. Clir. Besturenbond do heer Goedvolk, voor den R. K. Volksbond de heer Mouwens, voor den Sehiedamschen Be- stuurdersbond de heer Schellebeek; van het Instituut v. Arbeidersontwikkeling' was een sympathiek schrijven ingekomen die na mens hun vereenigingeu hartelijken dank brachten aan de scheidenden. De heer Mou wens wees iu zijn keurige speech o.m. op den grooten steun, die de commissie steeds onder vond van de zijde van he Gemeentebestuur. Namens de docenten sprak als oudste de heer Blijdorp, die o.m. gewaagde van do blij vende jeugd en werklust van den heer Hora. De voorzitter bood daarna namens de com- 'rnissie een fraai bloemstuk aan voor mevrouw Hom ais blijk van waardeering, daar zij het gezelschap van haar man zoovele avonden voor deze zaak had moeten ontberen en aan den heer Bakker een boekwerk in drie deelen. Hierop verkreeg de oud-voorzitter het woord om z'u dank te betuigen voor al het „goede -en mooie" dat door de diverse rede. naars oyer hem ge?egd is. Veel van Uien dank moet liij echter eiiclosseeieu aan de overige commissie-leden, het gemeentebestuur, dat door zijn financieelen steun vooral het werk mogelijk maakte en „last but uot least" de docenten, die door hun onderwijs het werk niet voor het minste dee4 hielpen slagen. Dank wil hij niet voor hetgeen hij zoo gelukkig was voor dit onderwijs te mogen doen, immers ruimschoots is hij daarvoor beloond door het feit alleen,, dat hij tot deze mooie taak heeft mogen meewerken; met hart en ziel heeft hij getraclit die taak zoo goed mogelijk te vervullen. De heer Horn wees er op, dat in den laatsten tijd velen er een bijzonder genoe gen in vinden alles af to breken, wat Schie dam goeds heeft en te verheerlijken wat el ders gevonden wordt, maar in geheel Neder land zal men nergens het onderwijs aan vol wassenen beter geregeld vinden dan in Schie dam, waar alle politieke partijen eendrachte lijk samenwerken, om dit onderwijs zoo goed mogelijk te doen slagen. Maar ook bij het oudeipvijs in liet algemeen staat Schiedam op een hoog peil, onze scholen zoowel openbare als bijzondere kunnen zich met gc-rustheid meten met die in de grootere plaatsen. Men staart zich blind op het aan tal leerlingen en beschouwt het als een axio ma: veel leerlingen in de klasse slecht onder wijs, weinig leerlingen in de klasse goed on derwijs. Men vergeet echter daarbij den groot sten factor: de toewijding, de plichtsbetrach ting van den onderwijzer; een goed ondenvij- zei' doet in een groote klasse heel veel meer dan een middelmatig of slecht onderwijzer iu eeu kleine. En nu is het hem een vreugde hier eens te zeggen dat de toewijding en plichtsbetrachting onzer leerkrachten over het algemeen genomen buitengewoon groot is; liij heeft geheele dagen doorgebracht iu ver scheidene Rottei'damsche en Haagsche scho len. Daar zag hij zeer zeker heel veel moois, maar ook heel veel middelmatigs. Als geheel waren do resultaten volstrekt niet beter dan iu Schiedam, hij trof zelfs klassen aan van 16 leerlingen, waar de resultaten ook naar de meening van den klasse-onderwijzer zelf beslist slecht waren. De voorzitter heeft ook woorden van sympathie gesproken namens het 'gemeentebestuur, met name van den wet houders van onderwijs, hij verzocht den voor zitter zoowel het gemeentebestuur als den wethouder van onderwijs daarvoor zijn dank over te brengen; hij heeft zoowel van het ge heele college als bijzonder van den wethou- der van onderwijs de grootste medewerking ondervonden. Het onderwijs aan volwassenen heeft, zooals de heer Mouwens heeft opge merkt, voor eeu deel zijn goede resultaten daaraan te danken. Oolr de heengaande secretaris, de heer .1, E. Bakker, kón op grond van betrouwbare in lichtingen getuigen, dat het onderwijs aan i volwassenen in Schiedam in de voorhoede Heel. !>76S 16 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. AmBrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub I. D. O., Patrouaatsgebouw Lang® Haven; aanvang 8 uur. Iedereu Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. K- Volksboud (groote-zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. IC. Mannenzaugvereenl- ging St. Caeeilia, half 9, R. K. Volksbond;] bestuursvergadering R. IC. Metaalbewerkers* bond „St. Eloy". Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van S uur a£ club avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. IC S. V. Excel sior; Gebouw R. IC. Kring. Eiken Woensdagavond R. IC. Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw. Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond cursus Leekeaapos- tolaat. Gebouw It. JC Volksbond. Aallvangj half negon. lederen Vrijdag vergadering Katholiek Leven. Gebouw R. IC. Kring. Aanvang half 9, Maandag 19 December Ledenvergadering A. R. IC. A., afd. Rotter* dam. Gebouw ,,'t Vergulde Spinwiel", Beurs- plein, Rotterdam. Aanvang 8 uur. Vrijdag 23 December Vergadering R. IC. Volksbond. Maandag 26 December Uitvoering R. K. Tooneelvereeniging „st. Servatius", ten bate van de H. Hartkerk. Op gevoerd wordt „Het testament van Oom Jan", Donderdag 29 December Feestvevgadering R. K. Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus", gebouw R. IC, Volksbond. TE ROTTERDAM 17 Dec.: Carmen (Ital. Opera) 8 uur (voot) volwassenen. Circus Schouwburg: Jeanne For tier de brooddraagster (Spreegezelscliap) 8, uur. 18 Dec. Groote Schouwburg. Op Zich# (Rott. Hofstadtooneel) S.15 uur (voor vol wassenen.) Circus Cchouwburg, Jeanne For tier de brooddraagster (Spreegezelschap) 8 uur. 18 Dec. Groote Nutszaal, piano-recital Elly Ney, half drie uur. 19 Dec. Groote Doelezaal, viool-recital Mischa Elman, 3 uur. D a g e 1 ij k s Tivoll-Schouwburg, Dat Ia toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (vooy volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 16 December. Officieclo noteo* ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pet. 17. Namens do commissie voor de noteerlng H. J. JANSEN. t Spiritn9 SCHIEDAM, 16 December, Men noteert voer melasse spiritus 109 Pet. ƒ32.per H.L. Ruwe graanspiritus GO pet, ƒ17.— per H.U Spoeling Noteering' 2,20. staat. Door de vertegenwoordiging van de organisaties in de commissie verkrijgt men juist dat men die lagen der bevolking bereikt, die men hebben moet. Spreker uitte ook zijn hartelijken dank voor de vele waardeerendó woorden en het souvenir. Na dit officieelo gedeelte volgde het meer intieme waarop de humor niet ontbrak. ONBESTELBARE POSTZAKEN In de le helft der maand December 1927; werden ten postkantore alhier terugontvangen. Brieven binnenland: Corel, Rotterdam; Mi nister van Oorlog, Haag. Briefkaarten binnenland: A. Wuyster, Rot terdam. Brieven buitenland: May Herzberg, Daves- Platz. Briefkaarten buitenland: Meta Kanker,KI. Joduponen; A. Rasokat, Piljau; 1 ongeadres seerde briefkaart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1