will en till. FEUILLETON VRIJDAG 16 DECEMBER 1927 TWEEDE BLAD PAGINA 2 het gasbedrijf DE INBRAKEN IN DE MIJNSTREEK DE KORTEGOLFZENDER TE KOOTWIJK DE VACCINATIE-KWESTIE HET ABONNEMENTSGELD VAN DE RIJKSTELEFOON. DE ARBEIDSMARKT AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. DE ST. GREGORIüSVEREENIGING Het gouden feest De heer Fock tot hoofdinspecteur _i benoemd verbetering merkbaar was, ongunstiger dan ver leden jaar, terwijl bij toen vergeleken over het bouwbedrijf dooreengenomen evenmin valt te roemen, als was de werkgelegenheid In een deel der plaatsen nog bevredigënd. De lijmgelatine- en eenzwartfa- b r i c a g e bleven gebukt gaan onder de moei lijkheden met de grondstoffen (beenderen). De verf- en vernisfabricage hadden meerendeels voldoende werk, maar men wees er deels op dat orders veelal slechts werden ver kregen tegeiv te lage prijzen. In den slechten toestand der klompen industrie kwam, behoudens eenige ser- zoenverlevendiging, over het algemeen geen verandering. Bij de meubelindustrie heevsehte deels slapte en soms belangrijke werkloosheid, maar anderdeels was er voldoen de of zelfs groote bedrijvigheid (o.a. door scheepsbetimmeringen.) Voor de schoen industrie valt, althans globaal genomen, niet over slapte te klagen, vooral niet in de tweede helft van het kwartaal. Meer speciaal in het kleinbedrijf (o.a. te Kaatsheuvel) werden eind September echter nog wel slapte en werk loosheid aangetroffen. De invoer van meel was in het laatste gedeelte van het kwartaal minder groot dan verleden jaar, hetgeen aan de bedrij vigheid van de meelfabrieken ten goede kwam. De toestand in de r ij s t p e 1 - ie r ij en werd dit kwartaal nog slechter (vrij veel arbeiders ontslagen). In de m a r g a r ï- nefabricag e besloten de beide grootste ondernemingen na een in den Iaatsten tijd ver scherpten concurrentiestrijd tot samenwerking. Het aantal arbeiders in de s t e e n k o 1 e n- rn ij n e a nam in dit kwartaal met 675 toe en was op 1 October 2075 hooger dan een jaar geleden. Do werkgelegenheid in het havenbe- d r ij f is ua den achteruitgang in het vorige kwartaal weder verbeterd, doch stak vooral te Rotterdam ongunstig af bij verleden jaar. Bij de Zuiderzeewerken bleef het aantal arbeider» gestadig toenemen en eind September bedroeg het bijna 2100 meer dan een jaar geleden. Aan de zoevisscherij namen minder vaartuigen deei dan in 1926, hoewel de stoom- treüvisseberij thans drukker werd uitgeoefend. EEN HUISZOEKING BIJ DEN HOOFDDADER. Het goede leventje in een mooi heerenhuis is nit Op last van den Commissaris van Politie to. Kerkrade, vertrokken Dinsdag naar Keulen de heeren Genders, hoofdagent-rechercheur, Bak ker, rechercheur, en Jacobs, wachtmeester der Kon. Maréohanssée van Spekholzerheide, om ten huize van den beruehten inbreker Sinthern huiszoeking te verrichten rueWt het ,,L.D." Zooals wij reeds vermeldden, is deze Sinthern Maandagmorgen op last van den Officier van Justitie in het Huis van Bewaring te Maas tricht opgesloten, als verdacht van een groot aantal inbraken gepleegd onder de Gemeenten: Kerkrade, Heerlen, Hoensbroek, Brunssum, Vaals, enz. Een deel van den buit vau deze in braken is thans door de rechercheurs, onder assistentie der Keulsche Krimiualpolizei, in beslag genomen. Gezien het mooie heerenhuis, dat Sinthern te Keulen bewoont, moet zijn beroep van in breker hem geen windeieren gelegd helblben. Vier groote mooie lederen koffers werden in beslag genomen, welke zeer goed te pas kwa men om den overigen buit te bergen, die o.a. bestond uit: enkele overjassen, heereuhemden, handschoenen, kousen zoowel voor dames als voor heeren, 3 paar hruiu-ledereu boeren schoenen, 'n wekker, zilveren bestekken, twee verrekijkers, scheermessen, boorden, 'li lederen aktenmap, bretels, sportpantalons, potlooden, flessehen eau de cologne, flacons augurkjes, portemonnaies, tabakspijpen, zakmessen, een uilenbril, dobbelsteenen, 'n signaal-fluit, me dailles, worst, enz. enz. Alle goederen welke van do inbraken te Kerkrade, Hoensbroek, Heerlen, Brunssum, enz. afkomstig bleken te zijn. Ofschoon de gestolen gelden een vrij aan zienlijk bedrag beloo-pen, is hiervan niets ge vonden. Dit geld schijnt Sinthern geregeld te hebben verbruikt in een goed leventje, zooals dit bij zijn heerenhuis past. Naar het blad verneemt, heeft de Justitie de oudsten der gebr. Sebo, die de v-orige week te Heerlen, werden gearresteerd, o-p vrije voe ten gesteld. Een pioefuitzeiuling onder allerongunstigste omstandigheden. SCHITTERENDE RESULTATEN. WELTEVREDEN, 15 December. (ANETA). De derde proefneming met de radiotelefoon voor persdoeleinden, waarbij de hoofdvertegen woordiger van het Nedevlandsch-Indiseh Pers bureau Aneta gedurende ongeveer drie kwar tier het hoofdkantoor in Indië beeft toegespro ken is wederom een succes geweest. Ondanks het snelle dicteeren kwam 75 procent van bet gesprokene uitnemend over, terwijl de rest on danks den ongunstigen tijd van uitzending eveneens werd ontvangen. Deze proefneming toonde aan, dat Holland in Indië liet duidelijkst wordt verstaan, na S.20 Java-tijd. Ook deze proefneming werd gehouden In de Studio van het Hoofdbestuur der Telegrafie aan de Kortenaerkade te 's Gravenbage, ter wijl dr. N. Kooemes persoonlijk de uitzending op Kootwijk regelde. Het uur van uitzending was ongunstig en het jaargetijde is het slechtste van het ge'neele jaar, zoodat deze proef onder de zwaarste omstandigheden genomen is. De heer SaiomoiSon dicteerde met de snel heid, die opneming door een geoefend steno graaf vevgt. De proefnemingen werden door eenige hoofd ambtenaren bijgewoond en eindigden met een vroolijk muziekstukje op de gramoplioon. Onder de spoedig daarna inkomende tele grammen over do proefneming, waarvan bet eerste enkele minuten na de laatste woorden inkwam, was een gelukwensch van dsn Direc teur van Aneta, den heer D. W. Bervetty aan den rijmelaar Melis Stoke voor het door hem bepaalde wereldrecord. Besprekingen tusschen Nederlandsche en Eugelsehe deskundigen.. In verband met de onderzoekingen, in En geland verricht naar aanleiding van de stoor nissen van het zenuwstelsel, die na inenting met koepokstof cok daar te lande zijn waar genomen, heeft de Commissie uit den Gezond heidsraad, die zich met dit onderwerp bezig houdt, besloten eene bespreking uit te Jokken tusschen enkele Engelscbe en Nederlandsche geleerden. Dit heeft voornamelijk ten doel de anatomi sche veranderingen, die in beide landen zijn waargenomen, met elkaar te vergelijken en de punten van overeenkomst vast te stellen. Er vlcg bij met de inning. In de vergadering der Middenatands-C-entrale voor Gouda en omliggende gemeenten is beslo ten een adres te richten aan den directeur- generaal der posterijen en telegrafie, oni te protesteeren tegen de wijze van inning van het abonnementsgeld van de rijkstelefoon. Reeds op 1 December van dit jaar werden de kwitan ties gepresenteerd voor het abonnement, dat op 1 Januari 192S Ingaat. Echter richt zich het protest nog meer tot do wijze, waarop genoemd bedrag, zonder meer, van het tegoed van houders eener postgiro rekening wordt afgeschreven. Bij de toch reeds hooge tarieven der telefoon, zegt het adres, Is' dit voor vele kleine zakenlieden een groot in convenient, daar het voorkomt, dat daardoor hftn rekening beneden het voorgeschreven be drag komt, dat daarop behoort te blijven staan IN HET 3e KWARTAAL VAN 1927. Wio mocht hebben verwacht aldus lezen wij in de jongste aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statis tiek dat na het herstel van rnieer stabiele toestanden in onze voornaamste in- en uibvoer- landen, en in het bijzonder als gevolg van het terugtreden van de valuta-ooncurrentie, zich in den toestand van -de Nederlandselie nijverheid een verbetering over de gebeele lijn zou voor doen, heeft zijn verwachtingen nog steeds niet verwezenlijkt gezien. Immers ook in het afge- loopen kwartaal stonden tegenover vele onder nemingen, die zich kenmerkten door een vol doende, bepaald bevredigende of een althans toenemende bedrijvigheid, niet weinig andere die over slapte, ten deele zelfs over achteruit gaande bedrijvigheid, te klagen hadden, of dio door scherpe binnen- en buitenlandsche concur rentie meermalen hunne producten slechts konden plaatsen tegen te lage prijzen. In de cijfers van den omvang der werkloos heid vindt meiï dezen niet uniformen ontwik- kellnsegang, tot op zekere hoogte weerspiegeld Intiussohen valt het op, dat de werkloosheid in verschillende (w. o. de belangrijkste) bedrijfs groepen, zij het dan ook in tegenstelling mot andere, minder omvangrijk was dan een jaar geleden. Vooral voor de textielindustrie is een niet onbelangrijk toegenomen werkgelegenheid vast te stellen. ~Èoo wees men er ten opzichte van de katoenindustrie van sommige zijden op, dat de prijzen, hoewel verbeterd, niet op een peil konden worden gebracht in overeen stemming met -de duurte der grondstoffen. Ook de toestande der wo I - i n d u s t r i e be woog zich, hoewel niet overal, in opwaartsche richting. De totalis perseneelst-erfcte in de k n n s t z ij d c industrie was, ondanks vermindering in een der oudemem ingen, eind September pl.m. 500 man groeier dan eind Juni. In de metaal industrie zijn de omstandigheden voor den scheepsbouw er over het algemeen niet op verbeterd. Verscheidene machinefabie- ken heeft het niet aan orders ontbroken (deels beter dan verleden jaar), maar de voldoening hierover wordt, getemperd door de van sommige zijden vernomen klachten over liet uitblijven van prijsverbetering en door de slapte of achter uitgang in een aantal andere fabrieken. Ook de in een aantal rapporten omtrent constructi-ewerkplaatseu en ijzergieterijen aangetroffen weinig gun stige mededeelingen (slapte, hier en daar on gunstiger dan verleden jaar, scherpe binnen- en buitenlandsche concurrentie, enz.) verzwakken den meer bevredigenden indruk, welke uit de berichten over verschillende andere gelijksoor tige ondernemingen werd verkregen (b.v. meer vraag zoowel hier te lande als in Indië, vol doende werk of drukte iets heter dan verleden jaar). De meeste emailleerfabrie ken konden slechts met moeite en opoffering in gang gebonden worden, terwijl een gunsti ger toestand dan verleden jaar uitzondering was. Het hoogovenbedrijf werkt sinds begin September met volle capaciteit (2 hoog-, ovens en 2 kooksbatterijen). Uit de meeste, zij bet nog niet alle rapporten omtrent de fabri cage van eleetrische werk tuigen en toestellen treedt een vrij bevredigende en gedeeltelijk zelfs flinke bedrij- tuigen en toestellen treedt een vrij bevredigende en gedeeltelijk zelfs flinke bedrijvigheid naar voren. In de gloeilampenindustrie trekt do sterke groei der grootste ondernemingen de aan dacht. Een scherp contrast hiermede vormt de ongun stige bedrijfsgang In de aardewerk- en 'glasindustrie in het Zuiden des land» (eind September pl.m. 350 arbeiders min der dan een jaar geleden). De venster glasfabriek is, na slechts enkele maan den te hebben gewerkt, wederom stopgezet. Bij de spiegelglasfabvlak bleef de minder gunstige toestand van verleden jaar bestendigd. Ook in de diamantindustrie was de toestand, ofschoon in dit kwartaal eenige Te Broek op Langendjjk. De gemeenteraad heeft zich vereenigd met de conclusie van de gascomxnissie der gemeen schappelijke lichtbedrijven te Langendijk en St. Pancras, waarbij de onschuld van den di recteur, die door den heer Van der Stel be schuldigd werd van medeplichtigheid aan de bekende gaseorrupties, is komen vast te staan. Te Amersfoort. B. en W, van Amersfoort deelden den ge meenteraad naar aanleiding van een adres, inzake corruptie in do gasindustrie, mede, dat voor het instellen van een commissie van onderzoek geen reden bestaat. Bij onderzoek is B. en W. gebleken, dat zich bij de gas fabriek in die gemeente één geval heeft voor gedaan, waarbij een onbeduidend bedrag aan geld als fooi in ontvangst was genomen, waartegenover echter nog stond het verrich ten van eenige diensten voor de betrokken firma; betrokkene is daarover berispt. In de gemeente Nijmegen De Raad der gemeente Nijmegen besloot niet meer als gasinstallateur op te treden. Verder werd een voorstel tot gasprijsver- 1 aging voor de g-rootverbruikers verworpen. Voorts werd opgemerkt, dat op de Nijmeeg- scbe gasfabriek niet het minste spoor van corruptie voorkomt. Machinisten-examen. 'S-GRAVENHAGE, 15 December. Geslaagd voor Bewijs C, theorie: C. Ten. Have, H. Froling. Ï>E BOEFJES TE HUIZEN Hebben meer op liun geweten Vorige week werden te Huizen, gelijk ge meld, twee li-jarige jongens door de politie bij het Hicihten van winkelladen gesnapt. Door het onderzoek is thans komen vast te staan, dat deze jongens zich mede hebben schuldig- gemaakt aan de inbraken in leegstaande land huisjes nabij den Sfjsjesherg, welke den Iaat sten tijd daar meermalen gepleegd zijn. POGING TOT BRANDSTICHTING. De derde vcroordeeliiig De Vierde Kamer der Amsterdamsche Recht bank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen C. G., die terecht had gestaan wegens poging tot brandstichting in een houten loods in den Zandhoek aldaar. Voorts was hem land- looperij ten laste gelegd. De Rechtbank legde hem voor de brandstichting twee jaren gevan genisstraf op en voor de landlooperij drie da gen hechtenis met opzending naar een Rijks werkinrichting voor den tijd van één jaar. Verdachte is reeds tweemaal wegens brand stichting veroordeeld; heide keeren voor den tijd van zes jaren. In de Domaniale Mijn te Kerkrade geraakte de houwer Vleugels uit Spekholzerheide be- bekneld tusschen 2 koienwagentjes. Woensdag is de man in het hospitaal te Kerkrade overleden. GROOTE LANNEN VOOR DE VIERING In de Decemher-aflevering van het St. Gre- goriusblad schrijft de zeereerw. heer Th. M. Beukers, voorzitter de*' St. Gregoriusvereen. In den zomer van het jaar 1928 zal het 60 jaar geleden zijn, dat onze vereeuiging- werd opgericht. Zij heeft in de lange jaren vau haar be staan zeer veel bijgedragen tot de ontwikke ling van den kerkelijk-muzikalen en liturgi- sehen geest in ons land, tot de godsdienstige vorming van dë zangers en tot stichting der geloovigen, tot opluistering van de kerke lijke plechtigheden en tot lof en eer van God. Daarom hebben wij gemeend, het gouden feest luisterrijk te moeten herdenken, om Hem vooral dank te brengen, Die ons tot het bereiken van ons heilig doel Zijn rijken zegen geschonken heeft. Het feest zal gevierd worden te Utrecht op Donderdag 30 Augustus 192S; de drie voor afgaande dagen zullen door kerkelijke plech tigheden en muziekuitvoeringen en door leer zame voordrachten een waardige voorberei ding zijn. RIJKSCOMMISSIE WERK VERKU1 Ml NG Altijtl dezelfde moeilijkheden N De Rijksoommiesie Werkverruiming verga derde dezer dagen te 's-Gr'avenhage onder voor-, zatterecbap van mgr. prof. dr. W. IL Nolens. Overwogen werd op welke wijze de verschil lende overheidsorganen, die onder» hebben te plaatsen, op de hoogte zonden kunnen worden gesteld van de adressen van Nederiandsche fabrikanten aangezien nog telkens blijkt, dat door onwetendheid orders in het buitenland worden geplaatst. Aan het bureau der com. misele werd opgedragen te zijner tijd hier omtrent nadere voorstellen te doen. Mededeeling werd gedaan van een groot aarutal gevallen, waarin de commissie haar be middeling had verleend om te bereiken, dat zooveel mogelijk de voorkeur zou worden ge geven aan producten der Nederlandsche nijver-s beid. Uit deze mededeelingen bleek o.m. eener- zijds van hoeveel belang het plaatsen van or ders door de overheid bij Nederlamdsche fa brieken zijn kan voor de ontwikkeling dei- be treffende industrieën en anderzijds, hoeveel vooroordeel nog moet worden overwonnen, om orders hier te lande geplaatst te krijgen, ook al speelt de prijs nagenoeg geen rol. SCHEEPVAARTINSPECTIE. Bij Kon. besluit is, met ingang" van 16 Deo, 1927, benoemd tot hoofdinspecteur voor de scheepvaart de heer C, Fock, gep, vfee-admi- raal, te 's Gravenhage. EEN BOETE VAN 27.080 GE ISCHT TEGEN DE NED. SPOORWEGEN. :1 Verkeerde opgave aan de douane Door den rijksadvocaat, naar. G. Zinnicq Berg maan te 's Hex-togenhosch werd voor de Breda- sehe rechtbank een geldboete geëischt van 27.000 tegen de Nederl. Spoorwegen, omdat deze maatschappij voor export aan de Neder landsche douane een wagon had aangegeven als bevattende meel, terwijl de inhoud inder daad uit suiker bestond. De officier van justitie eischte een subsidiairs hechtenis van één dag. Een verhaal der zonden en deugden van een tweeling. In een voorspel en zestien staties door LUDWIG MATHAR. 13.) Monschau, vriendelijk nest tusschen Slot- berg om Ranrenberg gevleid, zttlli een communie feest is er tusschen jouw muren sinds de glorie rijke jaren van Karei den Groeten niet meer gevierd! Vader Roetmop maakt evenals twaalf jaar geleden de Kameeïen weer mobiel. Weer schittert het slakkenhuisje in pracht ei* praal De Dwergen beboeren ditmaal de knetteren de mortieren niet in het Oerwoud te verstop pen. Ezelskop kan zich opblazen van nijd, men heeft toestemming van den landvoogd gekre gen. EU de kloosters en kerken Tan Monschau z';n het'er alle over eens: hier moet met alle macht geluid worden, al zouden de klokketou- w«n breken! Till is een wonder van wonderlijkheden. Sinds de van zijn schandelijke beschuldiging vrijgesproken held van den dag nu ook op Vrijdag voor Beloken Paschen zijn generale biecjit gesproken heeft en in goedgemeende boetvaardigheid een heel notitieboekje moord dadige doodzonden, een heel magazijn, een wa re monstercollectie van hoofd- en" wraakroe pende zonden heeft beleden, straalt hij in der daad helderder dan de lentezon. Ja, nu blankt da scharlaken ronde zondaar witter dan sneeuw; nu glinstert hij even frïsch als het van hoven tot onder afgeboende oude huis: in den ouden Erker. Werkelijk het vuur van zijn berouw, de heete tranen van zijn deemoed, da diepe zuchten om .de verschrikkingen van zijn zoudaarsleven, het werkelijk ongehoord open lijke bekennen van zijn uitgebreid zondenre* gister, hebben den dollen rakker wonderlijk gelouterd. Marie monkelt, eens welgevallig tegen den Vleugelman. Ziezoo, dien behoeft ze voorloopig niet meei met den mattenklopper achterna to zitten, omdat bij het jongste knechtje onder zijn arm gekieteld heeft, terwijl het den Iaatsten vorm naar de drukmachine droeg. Zonder te genstribbelen aanvaardt hij alle lastige bood schappen en komt nu vlugger dan men van hem gewend Is weer terug. Met het luie kopie- ventje brengt bij in alle vroegte de kranten rond, ja, ontvangt zelfs zonder blikken of blo zen, iedereen vrij in de oogen ziende, de maan- delykscha abonnementsgelden. Hij staat nu keu rig stil, als Heintje Kwik, het beweeglijke kleermakerijs hem voor den allerlaatsten keer iaat liassen, bem van voor naar achter betast, met een speld in zijn arm steekt en het nog eens geniepig herhaalt, omdat de wildzang werkelijk geen kik geeft. Nee maar, zegt Hein tje, zoodra hij thuis komt tegen zijn luie vrouw, die natuurlijk weer ingemaft is en dat nota bene boven. ,,De Kluizenaar aan het booge Ven"' zoo deed ik tweemaal bij dolle Till en hij ver- i■berde geen vin. Met een gil schrikt het vieze wijf wakker en Heintje prikt haar nog eens ea nog eens totdat ze heelemaal wakker is. Till krijgt voor de eerste maal een lange broek. Nu wordt hij een man, geen bretels meer, geen lange stelten uit je broekspijpen. Wie zijn communie doet, Iaat zijn jougensschoenen voor zijn jongere broertjo staan. Hij zou van plezier zijn aude plunje wel stuk willen trekken, ais het maar niet tot die categorie van daden gerekend werd, die hij voorloopig niet meer wenscht op te teeltenen! Als een ezel sjouw t hij de zwaarste platen met kersenkoekea en vla naar den bakker. Komt met de dampende broodjes terug en waaratje, d'r ontbreekt er niet een! "Wat moet da', kind geleden hebben! grijnst Wilde Norbert, die wan hopige pogingen doet om den braven Till weer tot zijn vroegere glorie terug te brengeu. Teute Marie slaat met angstige zuchten haar lastdier gade. Och, als het maar zoo bleef! ais liet maar zoo maar bleef! Na regen volgt zonne schijn, doch zij kan het maar niet uit het hoofd zetten^iat op eeu lentedag wel eens een Maart- sche bui wil volgen. Die is haar ineens te heilig van stapel geloopen. En met bange voorgevoe lens voor de toekomst van dit heetbekeerdo ventje keert ze naar de drukkerij terug En hoe diehter de groote dag nadert, des fa vlekke!oozer wordt het, gedrag van dollen Till Zelfs Servatius Palmatius. die in deze dingen toeh zijn eigen „verlichte" meening heeft, krijgt een angstige bewondering voor zijn on- begrijpeüjken jongen. Vader Roetmop en do Dwergen vreezen met groote vveeze! Z'n moeder, de Vleugelman, valt van de eeue verrukking in de andere. Bij Will gaat het allea echter veel geleidelij ker, nuchterder. Waar zou men zich druk oni maken. Zijn balans is in orde. Zijn algemeen.3 biecht was kort. helder en zakelijk. Geen zonden te veel, geen foutje te weinig'. HU vindt het minder erg van <le zonden dan wel van da noodzakelijkheid ze te moeten belijden. Even gelijkmatfg als vroeger gaat hij zijn kalme 11 gang. Hij gunt Till van harte de eer van het opzeggen van de doopbelofte. Dat heeft hij na al die verdachtmakingen wel verdiend. En stie- Rum vindt hij het maar wat fijn, dat hij van die zwarte kat van een Paula verlost is, die hem wist over te halen om het plannetje met meneer pastoor te beramen sufferd, dat hij nu pas ziet hoe hij erin gelnopen is! Even kalm als vroeger speelt hij op de Nieuwe Markt en drijft zijn tol waar hij haar hebben wil. Met den heiligen TUI h0^ Ving zijn de Monsehaners erbij om zelfs iemands bekeering tot voorwerp van hun sp°t te maken is op den dag van zijn H. Communie heelemaal niets meer te beginnen. Hij kijkt verrukt om zicii heen. Hij loopt als in voortdurende geestvervoe ring. De ouders, de familieleden, zelfs Wilde Novbert, kortom de geheel» gemeente wordt gesticht door dit felle verlangen, die deemoe dige houding. Ea zoo schrijdt hij dan, geheel in eigen vrome gedachten verdiept, naast den rustig met wel overwogen afgemeten stappen loopenden twee lingbroeder ter heilige tafel. Geheel door het vuur van liefde en dankbaarheid verteerd keert hij nar zijn plaats terug, loopt een rij te ver, keert terug en duwt z'n vuisten in de oogkassen. De Vleugelman zit hartverscheurend te snik ken; vader Johelius trekt alsof hij erg boos is aan zijn sik; zelfs ia de oogen van vader Roet mop, die keurig opgetuigd in zijn gala-nniform als de Commandant recht is blijven staan, vindt het zonlicht een paar tranen om er zijn zeven kleuren in te laten dansen. De Dwergen gaan verlegen van het eene been op bet andere staan. Eefje Vla zucht met roodbekreten oogen haar berouw uit over zijn vaak onverdiende toege paste afdrogerijen. .Marie is nu heelemaal bekeerd als een twee de ongeloovige Thomas Met dit wereldsch kind moet een wonder geschied zijn, en zij breekt omdat ze nu eenmaal geen wonder vatten kan, in een zee van tranen los. En als hij tenslotte zijn doopbelofte her nieuwt: geen zonden meer, nooit geen zonden meer! uitroept, dat de tenor op het koor ja- loersch wordt op zijn heldere stem staat ieder stom van zoo heet geloof. 1 De mooie Paula, die snibbig haar kopje in do hoogte steekt in haar moesselipekleedje wel erg af naast dezen vromen jongeling. Wat zal ik U nu nog van het Communiefeest in het Slakkenhuisje vertellen! Dat het in alle opzichten buitengewoon was, dat het er natuurlijk aan niets ontbrak, weet leder, die-Vader Roetmop nu zoo langzamerhand heeft lecren kennen. En Maria en Jobelius vul len door luidruchtigheid aan, wat Vader Roet mop ondanks zijn gulheid vergeten mocht hebben. Nee, daarover was iedereen het den and i-n dag' volkomen eens: het communiefeest van. den tweeling Jobelius was 't schitterendste, dat sinds jaren in Monschau was gevierd. Moezelbewoners laten zich bij dergelijke ge legenheden nog" minder kennen dan Mon- schauers. De edelste wijn vloeide bij stroomen. De amandeltaart trotseerde in omvang en hoog te den Ezelstoren, en hield tot aan het einde van het feest, ondanks den eetlust der talrijke gasten dapper stand. Do vrienden van 't grootvaderlijk en ouder lijk huis wareu natuurlijk tot op den Iaatsten man uitgenoodigd. Ferdinaudje, die kostelijke geschenken had meegebracht, Brood-to-Kort, die zich ditmaal eens netjes gedroeg, Kris de Schot die het grootste deel van den heerlijken wijn geleverd had; De Vette, aan wien men de zuivere en werkelijk heerlijke haringsla had te danken; Meelmanneke dat het minste mee bracht, maar het meeste mee naar huis nam. Van de vrienden van den Drufoutenduivel moe ten we vöor allen noemen De Brommer, die met zijn bas alle dames Ineens gewonnen had. Ook de Stelt had men van w-ege de mooie Paula om z'n fatsoen uitgenoodigd liet zich echter, daar hij zelf een communicantje had, ver ontschuldigen. En wat het schitterendste van alles was, meneer pastoor was in hoogsteigen persoon onder do gelukwenschers verschenen, had even den rooden bol van den nog' steeds vurigen Till vriendelijk gestreken, had ook Will, wiens kalme koele stemming hem maar half aanstond, even do vingertoppen gereikt. Had zelfs met de ouders en met den onmiddellijk in de houding' staanden Vader Roetmop geklonken en was volle twee en twintig minuten, zooals Meel manneke het in allen ijver als kerkmeester op zijn horloge had nagekeken, gebleven. En zooveel geschenken had men nog nooit bij elkaar gezien! Natuurlijk van grootvader een prachtig zilveren horloge met ketting. Van Vader een portefeuille van krokodillenleer, van moeder eeu Russisch ieeren portemonnaie. Marie heeft voor haar Till een echt zilveren spaarpot gekocht en ze steekt iu aller tegen woordigheid er een fonkelnieuw twintigmark stuk in! Ziezoo, maar die slinger je niet meer in den vijver, hoor! Wilt maakt ze overgelukkig met een vulpen houder. Maar, lievedengd, de dwergen laten zich niet onbetuigd. En wat sleept Wilde Norbert daar voor zijn lieveling aan. Gehikig maar dat me neer do pastoor Karl May's verzamelde werken niet heeft ontdekt. MeeUnanneko schenkt Till een bijna nog nieuw kerkboek en voor Will heeft hij een kas- sahoek meegebracht, waarin alleen achteraan enkele bladzijden ontbreken. Till, heeft echter vandaag, nog boordevol van zijn nieuw geluk, geen oogen voor dezen berg heerlijkheden. Will, de practicus, brengt met ijver en over leg orde in zijn zaken. Nog meer merkwaardigs moet ik U vertellen. Waarachtig war, Zwrt roode Michae) laadt met een handigen zwaai de heele tarbot op zijn bord, omdat hij als hartstochtelijk viseheter toch niets van de rest gebruiken zai. Als de koffie rondgediend wordt maakt hij de maat vol door Tammen Hendrik, die een spiksplin ternieuwe gekleede jas aan heeft, eeu heel scho teltje room over zijn goed te morsen. Zoo'n on beschofte woesteling, Iaat die bij zijn hamer ea aambeeld blijven! Servatins Palmatius Jobelius de gelukkige" vader moet natuurlijk een feestrede houden met als kern en kroon, als uitgangspunt en peroratie Napoleon, dia zelf op St. Helena verklaarde, dat deze dag de mooiste van zijn leven was geweest. Zelfs de groote Korsde groote Korsi.... stottert hij, maar daar hem de wijn bedenkelijk naar het hoofd is gestegen komt hij niet veel verder, raakt den draad kwijt on zit vast. Gelukkig heeft hij de rede echter op een blaadje geschreven, dat naast zijn bord ligt. I-Iet Ballonlampje grijpt ijskoud het bewuste papier en leest in plaats van den inelkaar- gezakten broeder, zonder ook maar een spier te vertrekken het grandiose geestesprodukt verder. Verschillende malen worden de glazen teil heildronk geledigd. Nog andere meer of minder goed geslaagde speeches worden afgestoken en menige gepaste of ongepaste grap doet bon lachen, dat de ruitjes rammelen. De Vette zet met ziin diepen bas het smsrt- lied in: ,,In donker hol hokt grijs en stom"..., daarbij waardig door d» valsche bas van den Brommer bijgestaan. Kris de Schot, wiens augurk glinstert on danks den tabakswalm tapt zijn bekende bak ken, waarom hij zelf het hardst lacht. En Fer- éi and je tracht hem nog te overtroeven. Gelukkig' kraken juist de mortieren iu liet Oerwoud los. Dan knettert achter het Slakken huisje tot ver over de Nieuwe Marlet zichtbaar een sprookjesachtig vuurwerk los. Qudertussehen heeft de Drukfautenduivet zich weer volkomen hersteld van zijn smadelij ke nederlaag en zich met enkele overmoedige woorden en holle zinnen tot zijn vorigen roem omhooggepraat. Hij wil juist vol vuur over de divergentie beginnen naar lichaam en ziel.... Maar Marie wenkt even naar de twee feeste lingen en stapt met aan eiken arm een be schermeling nog juist op tijd van dit al te luid ruchtige en loslippige gezelschap weg. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 6