DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN m 50ste Jaargang Zaterdag 17 December 1927 No 15043 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS mm rif HET R K. ZIEKENHUIS OPENING OP 15 MEI MORGEN DE IJSBANEN GEOPEND PLUIMVEE- EN KONIJNEN- TENTOONSTELLING Heden geopend DIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN AANRIJDING OUDE SCHULD G EVONDEN VOORWERPEN MUZIKAAL EXAMEN BURGERLIJKE STAND UIT ROTTERDAM, SPECERIJEN VAN TROPISCHE HERKOMST. Ir. W. L. Utermark aan 't woord De Leidsche studenten in de Nutszaal F» AGENDA KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM i ROTTER DAMSCTIE BILJARTBOND NEP. HANDELS HOOGESCHOOL. 71 EXAMEN IT A LI A A NS C'H M. O. INDISCHE DIENST Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchêque cn Girodienst 81440. AD\ ERTENTI5N 1—5 regels 1.56. Elke regel meer SO ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct per regeL Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 6 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert 6 reg. ƒ0.50, 10 regj 0.75. 16 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in di De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam een duim; 75 bij verlies dit blad worden afgedrukt. De opening van het R. K. Ziekenhuis zal plaats hebben op 15 Mei 1928. De verpleging zal geschieden door de Liefde zusters van den H. Carolus Borromeus, Onder de Bogen, Maastricht. We zullen met onze verantworoding van de deze week ingekomen gelden ten bate van het R. K. Ziekenhuis even wachten, om des te beter de aandacht te vragen voor het feit, dat we deze week de laatste periode ingaan van de actie van het comité tot. ondei steuning van het R. K. Ziekenhuis. Kerstdag 1920 bracht de opening onzer hulp actie Kerstdag' 1927 zal de sluiting brengen. Ons doel is geweest, in de bekostiging van de installatie van het ziekenhuis een tegemoet koming te geven. De totale installatie-kosten ■waren beraamd op 50 duizend gulden; een derde deel daarvan kan nu gedragen worden door ons hulp-comité. Voorzeker een mooie tegemoetkoming', waarvoor te zijner tijd nog wel een extra woord van dank door middel van onze pers lot alle weldoeners zal woi den gericht. Maar voor heden zouden we graag nog eens allen willen opwekkeu, om mede te werken het succes van onze actie in deze sluitingsweek aanmerkelijk te versterken. Nog één, misschien nog twee lijsten zuilen ter vevantwooi ding' worden gepubliceerd: vóór en onmiddellijk na Kerstmis; mogen zij door aller offervaardige hulp een waardig slot vormen van de hu p- actie van hei Comité tot ondersteuning van het R. K. Ziekenhuis. Nieuwe Haven 117. Giro 69230. GIFTEN IN NATURA ZIEKENHUIS Men verzoekt ons opname van het volgende: Er zijn er onder de weldoeners' van ons ziekenhuis, die hun gave wilden geven in natura. Zij worden verzocht, nog eenig geduld te willen hebben, daar pas over eenige weken deze zaak kan worden afgehandeld. VOOR DE KERSTDAGEN Van een ruilden gever die onbekend wensclit te blijven mocht het R. K. Weeshuis een vet varken ontvangen, dat, he tspreekt vanzelf, in grooteu dank werd aanvaard. De vrij sterke vorst der beide laatste nach ten heeft slooteu en vijvers reeds met een stevige ijslaag bedekt. Hier en daar zagen we vanmorgen reeds een jeugdigen schaatser de beeuen uitslaan. Men zij iutusschen voorzichtig opdat er geen slachtoffers vallen van over moed en waaghalzerij. Het weder dienende zai morgen om tien uur de ijsbaan van de Sehiedamsche lJsver- eeniging worden geopend, terwijl bij doorgaan- 84de vorst Maandagavond de baan verlicht zal zijn. K AN ARIE-TENTOONSTELUN G Vanmiddag te 3 uur is door de vereeniging „Ons Genoegen" een kanarie-tentoonstelling geopend in de bovenzaal van café „De Amstel- bron", aan de Broersvest. Van de zijde "der leden bestaat goede belang stelling voor deze tentoonstelling, wat wel blijkt uit het groote aantal inzendingen, dat in totaal 115 bedraagt. Dit aantal is weer on- der verdeeld in 5 klassen, te weten: KI A I. Inzending van stammen van 4 vogels eigen teelt. 1927, voorzien van gesloten voetring; Kl. A II. Inzending stammen van 2 vogels eigen teelt 1927, voorzien van gesloten voet ring; Kl. A III. Inzending een vogel eigen teelt *927, als boven; Kl B I. Inzending een vogel eigen teelt 1926. als boven, KL C I. livzending een vogel, behoeft" geen «igen teelt, te zijn, voorts aangekochte vogels. De kwaliteit dezer vogels kan over het, Mgemeen goed genoemd worden. Een hezpek aan 'de expositie, die ook morgen geopend 's. loont dan ook alleszins de moeite. Van dê vele prijzen die beschikbaar gesteld 2Üu voor den zangwedstrijd, noemen wij o.a. e-n zilveren mefjaille, door het gemeentebe stuur, benevens een aantal bekers en lauwer takken geschonken door leden, particulieren en divers© dagbladen. De tentoonstelling wordt opgeluisterd door ■daids van de firma's Blazer, van Dijke en Mak, die uitkomen met opgezette vogels ('n andere dieren. De heer Mak toont tevens eeu groote collectie in broodkooien, materia- °h en gereedschappen. Traditie getrouw, heeft de Sehiedamsche Pluimvee- en Konijnenvereeniging „Onderling Belang" ook dit jaar weer; een tentoonstelling geopend. Ditmaal in het gebouw „Eendracht". Het eerst werd de tentoonstelling dezen morgen bezocht door een groot aantal scho lieren, onder leiding van onderwijzers en on derwijzeressen. Ook de Broederscholen waren flink vertegenwoordigd. Tegen 12 uur werd dè tentoonstelling voor het publiek opengesteld. Men had druk ge- werkt, teneinde van de circa 300 nummers een overzichtelijk, goed-geordend geheel te maken, en wij meenen wel te mogen constateoren, dat men in dezen opzet geslaagd is. Als een der mooiste nummers van -de ten toonstelling dient genoemd, een toom rose leg horns die ter opluistering zijn ingezonden. Dit zeldzame trio, bestaande uit 1 haan en 2 hen nen, munt uit door pracht van kleur. Op een Hollandsche tentoonstelling is een dergelijk trio nog niet ingezonden. Het toom is een ge- scheuk van den Sheriff van Ottawa (Noord- Amerika). Bij een rondwandeling langs de geheele ex positie vallen o.a. op: een mooie zending witte Wyandottes van den heer M. de Graaf. Ooi veel gekleurde Wyandottes en een ruime collectie leghorns zijn aanwezig. De Plymouth Rocks van den heer P, Kruit vormen met-de Rose Leghorns een der fraaiste inzendingen. De echte, oude Hollandsche kippen worden vertegenwoordigd door de inzending Goudpel- hoeuders van den heer H. Beuman. De reeds genoemde heer Kruit, brengt nog speciaal een paar ganzen, benevens een zeld zame collectie van witte en bronsaelitige kal koenen naar voren. Van de krielen vindt men ook vele' soorten waarvan de oudrEngelsche Vechtkrielen van den heer A. Groencveld wel de voornaamste zijn. Deze inzending is internationaal bekroond. Een enkele, zwarte Leghorn hen van den heer Sprij is een groote curiositeit. Duiven lief hebbers kunnen hun hart ophalen aan de vele prachtexemplaren die in deze cate gorie zijn ingezonden. De Fransche Bagadetten van'den heer Groeneveld, zijn vogels, die in ons land heel weinig geteeld worden. Ook zijn er heel wat eenden, loopeenden en „kwakertjes" aanwezig, waarvan de laatste hun naam alle eer aandoen. Onder de konijnen zien we heel wat: mooie, weldoorvoede exemplaren, als prachtige Vlaam- sc-he Reuzen van L. Beckers; zeldzame Japan ners van D. Plooy; gevlekte Rijnlanders van T. Sprij; Witte Weeners met hun prachtige, blauwe oogen, van B. Loog en K. Meerman; Havana's van A. Molenaar en bizonder opmer kelijke Belgian Hares van D. Bakker. Ook tref fen we exemplaren aan van de Chincilla, een pelskonijn. Enkele voerkandelaren hebben een aparten stand op de tentoonstelling. Het is een leerzame expositie, die een be zoek overwaard iij. Hoofd-eereprijzen zijn toegekend aan: T. Sprij, Vlaartlingeu; P. Kruit, Overschie; K. Meerman, Rotterdam; A. Groeneveld, Vlaar dingeu. De groote zilveren medaille die beschikbaar is gesteld door het Sehiedamsche gemeente bestuur, werd gewonnen door 'den lieer T, Sprij uit Vlaardingeu, voor de beste inzending van de tentoonstelling. Eerste prijzen zijn als volgt behaald: Wijandotte: M. de Graaf, Schiedam; S. G. Waasdorp, Schiedam; J. de Graaf, Schiedam; J. Luyerink, Vlaardinger-Ambaeht. Leghorns: T. Sprij, Vlaardingeu. Minorca's: J. K. Reynten, Schiedam. Plymouth Rocks: P. Kruit, Overschie. Leghorn Krielen: A. Groeneveld, Vlaar- dingen. Moderne Engelsche Vechtkrielen: J. Luye rink, Vlaardinger-Ambaeht. Eenden: N. Beuman, Schiedam. Kalkoenen: P. Kruit, Overschie. Duiven: A. Groeneveld. Vlaardingeu. Konijnen: A. (5. van Leeuwen, Rotterdam. Witte Vlaamsehe reuzen: L. P. Beckers, Rotterdam. Witte Weeners: B. Loog, Schiedam; K. Meer man, Rotterdam. Blauwe Weeners: J. Elen, Vlaardingeu. Rijnlanders, gevlekt:T. Sprij, Vlaardingeu. Belgian Hares: 'D. Bakker, .Schiedam. Papillons: A. C. van Leeuwen, Rotterdam. Havana's: A. Molenaar, Schiedam. Gouwenaars: H. Beuman. Schiedam. Ghineilla: -N.--de - Ligt, Viaardtngen. Zilver, licht blauw,;. N. Beuman. Vlaar- dingen, Aan dè tentoonstelling'is een verloting ver- bonden, waarvan de trekking .zal .plaats - heb-" ben, Maadag a.s. des namiddags te '2 uur! -Een toom kippen is als hoofdprijs, gestefd. De Zondagsdienst zal morgen worden.waar genomen door de geneeskundigen van den Broek. Schoolstraat 9; Elzevier Dom, Singel 70; Geerdes, Veenlantstraat 2 en Koene, Burge meester Knê.ppertlaan 30. Geopend zal zijn de apotheek van de firma Gouka en Co., Hoofdstraat 29. Gistermiddag te ongeveer half vijf werd de melkboer A. R., wonende in de Kethelstraat, in het Sterrebosch aangereden door een luxe- auto van den koopman A. M. XJ., te Rotter dam. Deze stelde zelf de politie van-bet-onge val in kennis en verklaarde dat R., die op zijn rijwiel zat, plotseling naar links uitweek toen hij met zijn auto passeerde. Het achter wiel van het rijwiel Was totaal vernield, ter wijl R. voorts klaagde over pijn aan een zijner beeneu. Door de politie is aangehouden cn ter be schikking gesteld van den ambtenaar van het kantongerecht, alhier de 42-jarige arbeider C. N„ die nog een vonnis moest ondergaan, van 5 dagen hechtenis of 5 boete. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid- 'dags: bontje, fabriekspenniug, alpenmuts, cein tuur, kinderhandschoentje, koperen dop, muil korf. paar kinderschoentjes, ijsmuts, wagenveer, tabakspijp. Bij vinders: briefkaart, M. Sparla, Mariastr. 84: ldndei'tasckje met inhoud, F. Kooij, Brou werstraat 6; rijwielplaatje, II. Kiia, L. Singel- straat. 35; idem, W. Scholte, Vriendschapstraat 4a; Idem, J. v. d. Horst, Hunnekenbuurt 15; dameshandschoen, W. Bosch,Broersvest 65; zakmesje W. HoozemansHeerenstraat 42 sleutels F. Groedelbach, van Leeuwenhoeckstr. 23; autowiel, politiepost, Nassaukade Rotter dam; vulpenhouder P. de Sruyn, Aleidastraat 7papieren geld, T. de koning, Burg. Knappert- laan 12; papieren geld, K. Wassenaar, Broers- veld 14; damestasclije. G. van Berck, Brug manstraat 41; damesltauid schoen J. v. Doorn N. Maasstraat 8; geld in papiertje, J. Bokhorst, Hoogstraat, 34, rijwielplaatje, H. Marrevee, Pa- ralelweg 208; portem. met inh. T. v. Deurseu Mariastr. 59; Franscher.boek M. Gerritse Kreupelstraat 52; Breiwerk M. Lems, Rott.dijk 31; rozenkrans G. Ronberegt, van Smaleveld van Smaleveldstraat 43; koperen gewicht, H. Horman Zijlstraat 34; lorgnet in etui J. Klaas- sen, Maasstraat 16; roode kindermuts. C. Krommenhoek, Hagastraat 6; port .m. inh. C. v, d. Laan Hagastraat 8; pols-riem, G. v. d. Most, Oostsingel 49; wringmachine G. van 't Geloof, Ged. Broersvest 25; werkmans- kieleu H. Timmers, Brouwerstraat 29; R.K. kerkboekje, M, Meszritsz, Hasastraat '7 sleutel P. Waunee Goereeschestraat 13b; kin: dermanteltje H, van Vliet Wattstraat 52b muts, den Uil Heerenstraat 25. Aan onzen stadgenoot den heer D. A. Voor- huyzen werd heden op het Koninklijk Com servatorimn te Den Haag, door den hoofd leeraar, den heer Andri Epoor een loffelijk getuigschrift toegekend als viool-paedagoog. Aangifte van 1416 Dec. 1927 GEBOREN: Johannes J-, z. y, A. Vreden- bregt en J. J. van Noort, Zwartew.str. Adrianüs II., z. v. D. Witter en p. M. Allewelt, Strijenschestraat Agnes M., d. v. C. Roest en A. M. Dahmen, Gr. Florisstr. Maria, d. v. W. Nels en J. Vinke, Doelehofje Antonius J., z. v. W. Oosterholt en J M. J. Albers, Damlana Cornelia M. T., d. v. J. G. M de Mol en C van der Lugt, L. Haven. OVERLEDEN: A. Fortuin, eelitg. C. Midden dorp, 76 j., Nassaulaan J. M. Greep, wed. J. van der Most, 81 j., Hoogstraat. Gisterenavond werd voor leden en genoodigden van de Koninklijke Vereeniging Koloniaal Instituut ia het gebouw der Handelsbooge- sahooï een voordracht met lichtbeelden gehou den over het onderwerp: „Specerijen van tro pische herkomst." De bijeenkomst werd geopend door den Algemeen-Secretaris, den heer E. P. Wester- veld, waarna het woord kwam aan Ir. W. L. ütermark, algemeen conservator van de Afd. Handelsmuseum der Kon. Vereeniging Kolo niaal Instituut. Spr. begon met er op te wijzen van welk een groote beteekenis voor het menschdom de spe cerijen door alle eeuwen heen geweest zijn. De oudste aanduiding van het gebruik van spece rijen voert spreker terug naar de XVIIe dynas tie, pï.m. 800 jaar v. Chr. Na behandeling van enkele teksten uit het Oude en Nieuwe Testa ment, gaf. hij eene uiteenzetting van het gebruik van specerijen bij de Grieken en Romeinen en later in de Middeleeuwen waarbij spr. met na druk wees op het verhand, hetwelk tusschen den specerijeuhandel en de groote ontdekkings reizen heeft bestaan. Een en ander gaf spr. aanleiding de volgende gebruiken van specerijen te behandelen: Bij de balseming van lijken en bijlijkplechtigbeden; de berooking of bewieroekingde zalving; hi spijzen en dranken en. in den Joodschen Gods dienst heden ten dage. Alvorens daarna over te gaan tot eene be schrijving van de voortbrenging der specerijen, bleef spr. een oogenhlik stilstaan bij den belang rijken botanischen arbeid, welke op de specerij eilanden verricht is, waar o.a, de naam van Rumphius aan verbonden is. Achtereenvolgens behandelde spr. de cultuur ran peper, kaneel, nootmuskaat, kruidnagelen, Spaansche peper en vanille. Na telken» een historische inleiding te heb ben .gegeven, beschreef spr. de wijze van het in cultuur brengen, zoomede oogst en bereiding van de respectieve producten. Zoo werd den bezoekers duidelijk gemaakt, wat het verschil is tusschen witte en zwarte peper, waarin kaneel zich van kaneelkassie onderscheidt, voorts dat kruidnagelen de ge droogde bloemknoppen zijn van een boom en dat vanille de vrucht is van eene orchidee, waarvan de bloemen kunstmatig bestoven moe ten worden. Een en ander werd door spr. toegelicht aan de hand van lichtbeelden. De bezoekers werden na afloop in de gelegenheid gesteld een aantal specimina te bezichtigen. De Aïgeineen-Secretaris, de heer Westerveld sprak een woord van dank tot den spreker. A e OKA. Do Maatschappij tot Nut van het Algemeen, heeft de Leidsohe studenten, die het tooneel- spel Afioka van prof. Gonggrijp instudeerden en ia den Haag en Leiden opvoerden, ook naar Rotterdam laten komen, waar het stuk giste renavond ging voor een stampvolle en "zeer aandachtige Nutszaal en veel suco.es had. De eind-hulde was een ovatie geworden als het gordijn gewilliger was geweest. Maar alïe spelers, opgesteld in een senoone groep, zijn toch onder luid applaus' niet bloemen en ge schenken gehuldigd. TOST#» 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang S uur. lederen Maandag repetitie R. IC Gemengde Zangvereeniging Lorenso Perosl. Gebouw R.K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. IC Mannenzangvereeni ging St. Caecilia, half 9, R. K. Volksbond;) bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", Gebouw R. IC Volksbond. i lederen Woensdagavond van S uur af club avond R. IC S. V. „Excelsior". Gebouw R. IC Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal£ 9 zitting bestuur Spaarfonds R. IC S. V. Excel sior; Gebouw R. IC Kring. Eiken Woensdagavond R. IC Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Woensdagavond cursus Leekenapos- tolaat. Gebouw R, K. Volksbond. Aanvang half negeu. lederen Vrijdag vergadering Katholiek Leven. Gebouw R. IC Kring. Aanvang half 9, Maandag 19 December Ledenvergadering A. R. IC A„ afd. Rotter- dam. Gebouw ,,'t Vergulde Spinwiel", Beurs plein, Rotterdam. Aanvang 8 uur. Vrijdag 23 December j Vergadering R. K. Volksbond. i Maandag 26 December j Uitvoering R. IC Tooneelvereeniging „St. Servatius", ten bate van de H. Hartkerk. Op gevoerd wordt „Het testament van Oom Jan", Donderdag 29 December Feestvergadering R. K. Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus", gebouw R. K. Volksbond. 18 Dec. Groote Schouwburg, Op Zicht (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor vol wassenen). IS Dec. Groote Schouwburg, Op Zicht (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). Groote Nutszaal, piano-recital Elly Ney, half drie uur, 19 Dec. Groote Doelezaal, viool-recital Mischa Elman, 8 uur. 20 D e c. Groote Schouwburg, Op Zicht, (Rott, Hofst.tooneel) 8.15 uur (voor volwassen), 21 Dec. Groote Schouwburg, Mignon (Ital, Opera) 8 uur. Dagelijks; Tivoll-Schouwburg, Dat is *t toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voor; volwassenen). Circus-Schouwburg, Jeanne Fortier de brooddraagster, (Spree-gezelsehap), 8 uur. Bioscopen? Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 22 dezer in: Olympia (voor volwassenen)Grand Théatre (voor vol wassenen)Royal (voor volwassenen) en Luxor. (voor volwassenen). Gisterenavond is de competitie voortgezet, met onderstaande uitslagen: Libre klasse (250 car.) Verhoeven verliest van Theeboom 117250 ;j le klasse (200 car.) Patingsvr. verliest van H. M. S. 322396, 4e klasse B (100 car.) De Pommerans wint van Patingsvr. a 291- 228; Feijenoord wint van Patingsvr. b 2S1256. 5e klasse A (80 car.) Concordia verliest van Patingsvr.b 207—212;' Het Noorden b verliest van de Amateur b 216 Het Noorden b verliest van de Amateur b 281- 234; De Rots a wint van K. en V. c 240183. óe klasse B (SO ear.) J IC O. O. T. verliest van K. en V. a 215226. S ROTTERDAM IN de stad. DE SNEEUW. Links achter: Een kijkje vanaf het Witte de St. Laurenskerk en het Huis op het Beursstation. Centrum van ROTTERDAM, 16 December. Geslaagd voor het doctoraalexamen Handelswetenschap do- heeren F. A. de Graaff, Tli. A. P. A. van Luyte- laer en H. Kilian. Te Amsterdam is geslaagd mej. Th. E. v. Dam, alhier. Bestemd voor uitzending naar Curagao: H. S. Mellema, loods in Curagao, alhier. A. van der Stoep, comm. 1ste kl. b. (1. P. T. T.; J. C. van Leunen, beiden alhier,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1