HÉL DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit drie bladen 50ste Jaargang Donderdag 29 December 1927 No 15052 SCHIEDAM IN 1927 STADSNIEUWS MR. VON BR1EL SASSE R. K. S, V. EXCELSIOR Installatie Kapelaan Beune FEESTCONCERT STEDELIJK j MUZIEKKORPS KINDERPOSTZEGELS EN KINDER BRIEFKA ARTEN DE SNEEUW brandje AANRIJDING GOED AFGELOOPEN BURGERLIJKE STAND SCHEEPVAART UIT ROTTERDAM VOOR OUDEJAARSAVOND IJSCLUB KRALINGEN Het ijs ligt er nog slecht bij HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW AGENDA. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM CHIEDAMSCHE COURANT Buieao: KOEMARKT l, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden 3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 6 ct. Postchêque en Girodienst 81440. ADYERTENTIGN 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 80 ct. Reclames tusschen den lekjt 60 ct< per rcgeL Eleine advertenties: 30 woorden 25 cl. elk woord meer O ct. tot een maximum van 50 woorden. EabouieradverL 5 reg. 0.50. 10 reg. 0,75. 15 reg. 1„ Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam van een TI Wanneer wij van het gemeentebestuur onzen blik naar het economisch leven wenden, clan is er geen reden vooralsnog tot bijzonder optimisme. Blijkens de mededeelingen van de Ar ia e i d s 1) e u r s, welke U dezer baar 25-jarig bestaan vierde zij is op dit gebied de oudste gemeentelijke instelling in den lande valt ten aanzien van de werkloos- beid geen verbetering van beteekenis te bespeuren. Over de eerste elf maanden des jaars kwamen bij haar 5992 aanbiedingen van werkzoekenden in. Neemt men in aan merking dat de laatste maanden des jaars niet de meest gunstige plegen te zijn November gaf met 683 tot dusver het hoogste cijfer - dan kunnen we veilig concludeeren, dat het aantal aanbiedingen weinig benéden dat van 192o en 1020 zal blijven, toen het onderscheidenlijk 6967 en 6831 bedroeg. Het aantal door de beurs geplaatsten bedroeg over de eerste elf maanden 1673, zoodat wal vast staat, dat hier het cijfer van de laatste jaren niet wordt gehaald en ook het aantal aanvragen van werkgevers zal dit. jaar beneden dat 'der laatste jaon blijven. Gingen wc het ja'ar in met rond 900 werkzoekenden, op het einde van November stonden er bij do Arbeidsbeurs 1125 ingeschreven. De kentering ten goede, waarvan de burge meester in de eerste zitting van den raad van dit jaar- gewag kon maken, liceft, zich derhalve niet voortgezet. Het ha ve u v er k e c r vertoont tegenover het vorig jaar al een heel ongunstig beeld.' Terwijl in 1926 het aantal schepen' dat onze havens binnenliep, volgens officieelo statistiek, 2516 bedroeg, haalden wé ditmaal slechts even de 950. Intussdien mag hier niet vergeten worden, dat de staking in de Engelsehe kolenmijnen op hot vertier in onze havens het vorige jaar, evenals op dat van die in Rotterdam van grootcn invloed is geweest. Een vergelijking met 1926 gaat clan ook niet op. Uitgangspunt van vergelijking zou 1925 moeten zijn. En dan blijkt dat er voor ongerustheid ten aanzien van ons. havonverkeer geen reden hoeft te zijn. Een kalme maar gestage voor uitgang is de beste waarborg voor haar levenskracht. Wel hijzonder opvallend is de groote vlucht, dien de woningbouw dit jaar in ónze gemeente heeft genomen, en dat terwijl van een woningtekort niet kon worden gesproken en het zielental van Schiedam ook dit jaar, mede als gevolg van do malaise die nog steeds over onze voornaamste industrieën hangt, weer geen toename zag. In verband met dien naarsti ge» woningbouw mocht ons gemeente- llijk grondbedrijf een jaar van onge leenden bloei notoeren. In de laatste week van November besteedde de Raad ander halve zitting aan de vraag, of dat voor onze stad zoo belangrijke bedrijf wel op de juiste wijze beheerd wordt. Onze groncl- politiek is in grooto Rekken daarop geba seerd, dat fabrieksterreinen en terreinen langs de havens, over het algemeen die gronden waarvan redelijkerwijze mag wor den verondersteld dat ze eerlang aan merkelijk in waarde zullen stijgen, in erf pacht worden uitgegeven, terwijl de grond voor woningbouw wordt verkocht. Tijdens de debatten heeft men er ons niet van kunnen overtuigen, dat deze politiek voor onze gemeente in de bestaande omstandig heden niet do meest passende zou zijn en wethouder Houtman mocht het genoegen smaken dat zijn beleid ten deze door den raad met groote meerderheid werd ge- sanctionneerd. Wat de overige gemeente-bedrijven aan gaat zij vermeld dat wethouder Van Velaren met goed succes de invoering van een Vastrechitarief voor gas verdedigde en dat de tarieven zich in dalende lijn hieven bewegen. De doorsteking van den Maasdijk op 7 November ter hoogte van de werf Gusto ten behoeve van het Drièhavenplah, beroofde onze gemeente van haar Zuidelijken verbin dingsweg met Rotterdam, waardoor de Rot- terdamsche dijk nog meer aan beteekenis Won. Ook daarom was het voor onze stad ficn gewichtige dag toen eindelijk den 23en November de Nieuwe Koemarktbrug door den burgemeester voordiet verkeer kon wor den opengesteld. De oude brug beantwoordde sinds lang niet meer aan de moderne ver- keerseischen. Het autoverkeer, met de auto bussen nog aanzienlijk uitgebreid, is de laatste jaren in intensiteit zoozeer toege nomen, dat de oude brug een anachronisme, een antiquiteit was geworden. Men herin nert zicli, dat wij indertijd enkele bezwaren tegen de ligging van de nieuwe brug en haar omgeving hebben.ontwikkeld. Al handhaven wij die bezwaren ten volle, overtuigd als we zijn dat ze in den loop der jaren steeds dui delijker zullen gaan spreken, toch herhalen we ook hier gaarne nogmaals dat de •ont werpers van de brug van vooruitziende» blik hebben blijk gegeven en dat er een verkeers- verbetering mede tot stand, is gebracht,-wel ke tot in lengte van jaren het groeiende verkeer zal kunnen opnemen. In de maand Juli ontstond in het bus- verkeer tijdelijk ecnige stagnatie door de sta king bij de Broekway. Het conflict kwam tot een oplossing, doordat de bussen van den exploitant, don heep van der Wal, werden teruggetrokken en de vergunninghouder de heer van Leeuwen met eigen bussen ging rijden, daarbij personeel van v. d. Wal aan nemend. Overigens werd dit jaar hc-t be drijfsleven niet door stakingen of uitsluitin gen getroffen. Vermeldenswaard is nog, dat de midden stand in Juni wederom een krachtige po ging ondernam om den Schiedammers do overtuiging hij te brengen, dat zij allerminst een reis naar Rotterdam hoeven te onder nemen om hun inkoppen te gaan doen. De A.S.M.LT. heeft afdoende bewezen, dat men op allo gebied in Schiedam zelf zijn keus kart maken. Door haar toonzaal, voor gas- en electric! teits-ai-tikelcn stelde de gemeente voorts onze fitterspatroons in staat hun clien- teelo het modernste in de uitgebreidste sor teering te laten zien. De A.S.M.LT. zelve gal liet aanzijn aan een permanente contact- "commissie tusschen do drie Sohiedamecho midcienstancisvereenigingen, ook al met do bedoeling de Schiedammers permanent voor oogen te houden, dat liet in hun eigen be lang is hun geld niet in Rotterdam, doch in eigch stad te besteden, omdat een bloeiende middenstand mede tot aigemeene opleving van onze stad grootelijk's zal bijdragen. Al te veel verliest men zulks uit het oog en voor een krachtige dagelijksche actie van onzen middenstand is er dan ook nog volop ge legenheid. Naar de „Rott" verneemt, zal m. J. G'. von Brie] Sasse, kantonrechter alhier, die reeds geruiimen tijd wegens ziekte zijn functie niet heeft kunnen vervullen, ontslag als zoodanig aanvragen. De installatie van den nieuwen geestelijken adviseur in het bestuur zal plaats vinden op Woensdag 11 Januari a.s.; voor de leden on Woensdag 18 Januari, telkens in het gebouw van den R. K. Kring. Zomertoer 1928 De deelnemers aan den zomerteer van „Ex- selsior" in 192S hebben gisteren ia den R. K. Kring een bijeenkomst gehad. Besloten is in Juli of Augustus wederom een vacantietoer te organiaeeren en wel voor circa vier dagen. In principe weid. besloten naar Nijmegen te gaan, doch. van daaruit op een dag Kleef en op een anderen dag Arnhem te bezoeken. De voorbereiding i3 in handen van da hee- ren C'. Janse, M. v. Kemenade en B. Seliolte. Er zullen wederom o.a. eenige cricketwedstrij den gespeeld worden. 11e leden van „Union", Nijmegen, wier gast Excelsior" bij den voi-igen toer geweest fa, zijn voornemens in het a.s. zomerseizoen eenige dagen naar Schiedam te komen. Door het stedelijk, muziekkorps Directeur de heer H. H. v. Vleuten zal Zaterdag 7 Januari a.s. in het gebouw van den R. K. Volks bond liet jaarlijks feesteoncert worden gege ven. Naast het muziekprogramma uit te voeren door het korps, zal welwillend medewerking worden verleend door de Sckiedamsche Too- neelvereeniging „Utile Dulei" en het „Utile strijkje", - Vanwege de commissie voor 't hulp en be scherming behoevende kind wordt ons geschre ven: De kinderen zien vol verwachting tot U op. Er i-s een groot aantal, circulaires met 2 be- stéHwiefkaarten voor k>"dei-postzegels en ki;i. dergriefkaarten rond ge-zanden maar nog wei nig kaarten zijn terugontvangen. Zoo dikwijls heeft men het goede voornemen om kinder postzegels en kinderbriefkaarten te bestellen, maar ook zoo dikwijls wordt dit uitgesteld tot een later tijdstip en dan vergeten, Daarom, nu het nieuwe jaar, de tijd voor liet verzenden van gelukweiischen nadert, komt de commissie u vragen: koopt nu en stel uw 'goede voornemens niet langer uit! Evenals gisteren ia ook heden het ruimings- werk door 36 gemeentewerklieden, door een 200-tal werkloozen versterkt, voortgezet. Een achttal particuliere koeteiers zijn weder voor het wegrijden der sneeuw in dienst genomen. In het pand Fabristraqt 53b bewoond door A. v. IX., vatten hedenmorgen eenige stroo- inatrasseu, welke op den zolder tegen den schoorsteen waren geplaatst, vuur. De bewo ners, die liet brandje tijdig ontdekten, wisten het met enkele emmers 'water te blusscken. De brandweer hoefde geen dienst te doen. Gisterenmiddag werd de 17-jarige J. II., wonende te Rotterdam, op de. Hoofdstraat 'aan gereden door een Fordvrachtauto van den dis tillateur D. V. alhier. De wagen, waarop nieu we meubelen waren geladen, werd dwars over den weg geslingerd, waarbij een spiegel van den wagen kwam ie vapën en brak. De jon- geh werd tegen den groiRL geworpen, doch bekwam geen letsel Over «ie oorzaak van Je aanrijding, W«Ke door den bestuurder van den handwagen aan den chauffeur werd geweten, stelt de politie een onderzoek in. Gisterenmorgen kwam de wielrijder J. V. M„ wonende Jan van Aveunestraat, in de' Gei-rit Vorbooustraat alhier met zijn fiets te vallen. Van tegenovergestelde zijde kwam -op hetzelfde moment een auto aan. De chauffeur had do tegenwoordigheid van geest het trottoir op te rijden, zoodat de wielrijder ongedeerd bleef. Het voorwiel van de fiets jfer-a echter geheel verbogen. GEBOREN: 27 December. Elizabeth, docht, van A. Molenaar en B. Meerhof, Brandpad; Cliristiaa», van J. Wiilems en A. Snijders, Zijlstraat; Dirk z. van D. v. Eijk en N. van der Eijk, Overschieschestraat; 26 Dec. Hendrï- ka Wilhelmina, d. van J. Katwijk en A, Jansen Wilhelminaplein; 28 Dec. Margaretha, dochter va J. Reherman en C. yan Stralen, Maasstraat; 23 Dec. Francois, z. van M. p. jen Hartog en J. E. Baron, Laan. OVERLEDEN: 27 Dec. M. v Assen 86 jaar, wed van J. v. tL Most, Broersvest; M. L. H do Kaper, 3 maanden Heerenstraat 37. Schiedam, 28 Dcc. aangekomen: s.s. Veen- dam, H.A.L. van Rotterdam om hier te dokken in de WiltonhaNren Schiedam, 28 December vertrokken: s,.s. Som- melsdijk, H.A.L. naar Rotterdam; s.s. Itter. sum, ledig naar Rotterdam; 29 Dec. s.s. Grutto ledig naar Rotterdam. - A Wafels hakken Wij geven bier het recept van eenvoudige wafels. Noodig zijn: 250 gram bloem, 100 gr. boter, 125 gr. basterdboter, I ei, iets zout (en indien men dat smakelijker vindt: een thee lepeltje fijne kaneel). Al deze ingrediënten door elkaar kneden en er balletje van vormen ter groote van een knikker. Het wafelijzer met boter bestrijken, warm laten worden boven een gasvlam of boven in het opengedekte for- ïniisvuur en daarna het balletje deeg precies middenin leggen het ijzer dichtknijpen en het wafeltje aan beide kanten lichtbruin bakken, dan uit het ijzer nemen en laten bekoelen. Een andere smakelijk lekkernij vormen de Ofidcvwetsciie knijp- of Nieuwjaarskoekjes 140 gr. boter, -300 gr. bloem en 100 gr. suiker worden flink dooreen gekneed, waarna wij van het deeg ook weer knikker-groote balletjes maken, die in het wafelijzer, dat wij in het vuur lioudeD, lichtbruin worden gebakken. Het ijs op de ijselub Kralingen te Rotterdam ligt er slecht bij: het i-, sneeuwijs, dat men tracht door het met water te begieten berijdbaar te maken. Wanneer de IJsclub voor de leden zal kunnen worden opengesteld, kon men ons nog niet zeggen. Heffing van boomgeld 15 ct. per rund Hedenmorgen beeft de Hollandsclie Maat schappij van Landbouw, afdeeliug Rotterdam, Schiedam en Omstreken, in het café-restaurant ,,'t Vergulde Spinwiel" aan de Zuidblaak een bijzondere aigemeene vergadering- gehouden onder voorzitterschap van den heer W. de Kroes, teneinde een bespreking te houden over de heffing van boomgeld in verband met de bestrijding van mond- en klauwzeer. Nadat de notulen van de vorige vergade ring waren goedgekeurd, werd het pro voor de heffing van hoorugeld verdedigd door den heer W. de Kroes (Overschie). Spr. wees erop, dat hij deze inleiding niet hoadt, om aan de boeren een belasting op te leggen. Zoo weinig landbouwers zijn er nog van overtuigd, dat mond- en klauwzeer schade berokkent aan het geheele bedrijf. Volgens spr. komt het neer op 25 per rund per keer. Als dat nu vast komt te staan, en ik dan verder beweer dat dit bij mij acht maal per vier jaar is voorgekomen onder een veestapel van plusminus 100 stuks, dan is de schade niet gering. Het komt, volgens spr., vast te staan, dat do schade voor de Nederlandsche veehouders met elkaar bedraagt ongeveer twee millioen gulden, daarbij niet gerekend de indirecte schade. Want hoeveel dieren zijn er niet onder, die het geheele seizoen niet meer op de productie konden komen. Met deze cijfers voor oogen beteekent mond- en klauwzeer een nationale ramp. Naar meening van spr. zou mond- en klauwzeer bestreden kunnen worden door in iedere gemeente een commissie samen to stelten», wel ito kosteloos advies zou kunnen uitbrengen. In iedere provincie verder één voorman met aan liet hoofd een ambtenaar van het Rijk. Deze commissie moet verder vrijheid hebben van handelen. Uit de hoornbelasting moet dan de bestrijding van mond- en klauw zeer voortkomen. Met do menschen uit den handel moet natuurlijk rekening worden gehouden. Bij spr. staat Vast, dat dikwijls wanneer het vee ter markt ging, de beesten reeds mond en klauwzeer onder de leden hebben. De han del, aldus spr., moet wat beter meewerken. Het gevaar moet inkrimpen. Het zou bevor deren, dat de boeren niet langer meer mond en klauwzeer zouden verzwijgen. Do heer van Gelder, secretaris van den Bond van vleeschexporteurs verdedigt hierna het contra. Spr. wees er op, dat hij in vele opzichten mee kan gaan met de bespreking van den heer de Kroes. Spr. vindt alleen het hoorngeld een bewijs van onvermogen ten opzichte van den veeartsenijkundigen diepst, verder een blamage voor de Regeering. Iedere dierenarts heeft toch minstens eens in zijn leven geprobeerd de oorzaak van mond en klauwzeer op te sporen. Bij mij, aldus spr., lieeft de veerartsenij-dienst gedaan wat gedaan kon worden. Wanneer wij hoorngeld zouden gaan heffen, dan gaan wij op den verkeerden weg. Het eenige fonds, waaruit mag worden geput voor de bestrijding, is de Regeeringskas en dus geen hoorngeld, dat beschouwt spr, als een collecte onder de boeren. Volgens spr. heeft de heer de Kroes niet genoeg rekening gehouden met de indirecte schade. Wanneer de waarde van onzen vee stapel door mond- en klauwzeer naar beneden gaat, dan worden de boeren slechte belasting betalers. Wanneer de boeren achteruitgaan, 'dan is de lieele maatschappij daar de dupe van. Zoolang de mentaliteit van de veehouders (boeren etc. niet verandert, d.w.z. om zoodra, wanneer, mond- en klauwzeer zijn veestapel heeft aangetast dit euvel aan te geven, zullen bestrijdingeii niets helpen. Een groot deel van de boeren traebt de ziekte te verbergen en zij ontdoen zich dan van de beesten, zonder keuringsmeester. De bestrijding moet volgens spr. veel beter gehandhaafd worden. De strafrechter heeft daartoe de middelen. De commissie, die de heer Kroes lieeft aangegeven, ziet spr, gaarne ge boren, Ik zou er mij mee kunnen vereenigen, aldus spr. dat de geleden schade eenigszins zou vergoed worden. Maar ook daarmede heb. ben wij geleeTd. Vergoeding van schade ls een buitengewoon moeilijk terrein. Wel moet Ié dere boer bij de bestrijding van mond- en klauwzeer worden geholpen. De heer W, de Kroes antwoordde op dit be toog. Als een boer een zieke koe slacht is het niet zoo erg, wanneer de handel een ziek beest aflevert dan wel. Het afmaak-wysteem heeft veel tegenkantingen, echter niet bij mij. Wat betreft liet instituut, moet naast het afmaak-systeem, natuurlijk staan de weten schap, dus bestrijding. Maar die wetenschap heeft niet zooveel waarde meer, want er is niet één sóórt mond- en klauwzeer, maar er zijn verschillende stammen in die ziekte. De veehouders voelen voor de wetenschap niet veel gezien de vele tegenvallers, maar de boeren 'e Maandags repetitie Muziekgezelschap Sta AmbroBius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub I, D. O., Patronaatsgcbouw Langt Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitlo R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (grooto zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie U. K. Mannenzangvereeni* ging St. Caeeilia, half 9, R. K. Volksbond;] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy". Gebouw R. IC Volksbond. - lederen Woensdagavond van 8 uur af club avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half! 9 zitting bestuur Spaarfonds R. IC S. V. Excel sior; Gebouw R. K. Kring. Eiken Woensdagavond R. IC Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw; Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Vrijdag vergadering Katholiek Leven. Gebouw R. IC Kring. Aanvang half 9, Heden Feestvergadering R. K. Bond van Over. heidspersoneel „St. Faulus", gebouw R, K. Volksbond. Zaterdag 7 Januari Feesteoncert Stedelijk Muziekcorps, met me dewerking van „Utile Dulci". Gebouw R. K; Volksbond. SCHIEDAM, 29 December. Officieels notee ring van de Commissie uit de Kamer vatt Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 16.56 Namens de commissie voor de noteering EL J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 29 December. Meii noteert voor melasse spiritus 100 pet ƒ32.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet f 17.— per H.Ii> Spoeling Noteering ƒ2,20, 29 Dec. Groote Schouwburg, De fee van de bron (Bunks Kmderop&rette) 8 uur 30 Dec. Groote Schouwburg, Wat zijn man nen? (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). 31 Dcc. Groote Schouwburg, Bohème (Ital, Opera) kwart voor 8 uur (voor volwassenen), 1 Jan.: Groote Schouwburg. Een wereld waarin men zich verveelt (Rott. Hofstad tooneel) 8 uur (voor volwassenen), gevolgd door Oude en Nieuwe jaar Tivoli Schouw burg, Blackie (Schouwtooneel) 8 uur (voor, volwassenen). 2 Jan.: Groote Schouwburg, Een wereld waarin men zich verveelt (Rott. Hofstadtoo neel) S uur (voor volwassenen), gevolgd door Oude en Nieuwe Jaar. Tivoli-Schouwbuvg, Blackie (Schouwtoooneel) 8 uur (voor vol wassenen). Dagelijks:" Tivoll-Schouwburg, Dat Is 't toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voor: volwassenen) Casino, Tijl Uilenspiegel (De Narren) 2 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 29 dezer in: Grand Thêatre (voor volwassenen)Thalia (voor volwas senen)W B-Theater (voor volwassenen,) Royal (voor volwassenen.) moeten meer rekening houden met de weten schap, dan komt de rest vanzelf. De heer de Haas betreurt, dat er zoo wei nig belangstelling bestaat voor dit vraag stuk. Deze vergadering bad veel gewicht In de schaal kunnen leggen. Wij moeten trach ten het mond- en klauwzeer te bestrijden, maar, wij moeten oppassen, dat de menschen uit mond- en klauwzeer geen voordeel trachten te slaan. Wat betreft den vee-artsenij dienst, wijst spr. dat deze dienst gebonden is. Laten wij aan de regeering toonen, offertjes te willen brengen, dan zal de regeei'ing spoediger met onze men schen mee gaan. Als het waar ls, dat mond en klauwzeer een onzer grootste vijanden ls. dan moeten wij dien vijand tegen ellcen prijs kwijt. Inspuiten met serum is volgens spr. mo menteel, althans voor 90 pet. een voorbehoed middel. Laten wij niet verder debatteeren, wat wij daarvoor moeten betalen. Er is maar één weg n.l. het mond- en klauwzeer instituut. Dat instutuut moet er ook zijn, om nog een beter serum te produceeren. Wij moeten eerst offeren, voor wij iets willen winnen. Aan de hand van vele voorbeelden bewijst &pr. dat inspuiting wel degelijk vele gevallen van mond- en klauwzeer heeft voorkomen, Inspul-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1