DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Ül LUXE AUTO VERHUUR 50ste Jaargang Vrijdag 30 December 1927 No 15053 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Garage „UNIQUE". NIEUW AGENTSCHAP SCHIEDAM IN 1927 Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere oïficieelo af-* en aankondigingen van het Gcmeentcbestnnr DIEFSTAL 01' HET EXCELSIOR-* TERREIN .SCHEEPVAART Het Iravenverkeer OPENBARE VERKOOPING BURGERLIJKE STAND Burgemeester Knappertïaari 1 Tel. 68817 MASTER'S VOICE SCHIEDAM HIS GROOTE MARKT 7B GEBR. STACHELHAUSEN DE IJSBAAN HEROPEND SNEEUWRUIMEN G VRACHTAUTO TE WATER SCHEEPVAART UIT ROTTERDAM: AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM 1 BEURS VAN SCHIEDAM ij Moutwijn 1 Spoeling j HEETWATERSTÖOF ONTPLOFT EXAMEN WISKUNDE L.O. (ART. 8Ö)j Burean: KOEMARKT 4, SCHIEDAM, Taleloon Intercommunaal no. 6808S Postbus no, 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.26 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per posl ƒ3.76 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 cl. Poslcbêquo en Girodienst 81410. ADVERTENTIëN 1—6 regels 1.56. Elke. regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct elk woord meer 5 ct tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert 6 reg. ƒ0.50. 10 reg. 0.75, 15 reg. l.. Incassokosten worden berekend ■■..„„„„„„t-prinr» f500 bii overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide Gratis- ngca twee VOoiste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. - - - van een vvija 0 pe aitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe IIAVBank, Lange Haven 103, Schiedam beide handen, voeten of oogcn; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies erlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, t III. (Slot.) In de onderwijswereld zijn er verschillende {•{its divers, die het teen êinde spoedende jaar om aandacht vragen. We denken op de eerste plaats aan de geruchtmakende II.B.S.- kwestie, toen heet Schiedam opschrikte op het vernemen van het feit, dat aan de helft der teerlingen van de hoogste klasse liet einddiploma werd geweigerd. Blijkens een op last van minister Waszink ingesteld on derzoek, zou het droevige resultaat van liet eindexamen ie wijten zijn aan liet slechte gehalte dor klas. Bezien intusschen, dat de eindexaraencijfers over de heele linie aan- merkelijk lager waren, dan de rapportcijfers en dat de minister gewaagde van een „vrij wel" gelijke beoordeeling van het schrif telijk werk door de deskundigen hier en in andere plaatsen, heeft dit leggen van het. idiurn van het slechte eindexamen op de klas en op cleze alleen niet kunnen bevredi gen. Het H.B.S.-gebouw onderging' dit jaar 'n hoognoodige moderniseering. Op 10 Juni werd de verbouwde St. Vin- centiussehool aan do Warande ingewijd; op 28 October volgde die dei' verbouwde Sint Thomasschool aan de Nieuwe Haven- Op speciaal katholiek gebied" trekt aller eerst de inwijding op 6 Januari vah de II. Hart,kerk in de Gorzen, gevolgd op 28 Juni door de plechtige consécratie door mgr. 'Cal- lier de aandacht. Oiize stad is daarmee een kerkgebouw rijker geworden, dat inwendig zoowel als uitwendig een sieraad is van het. Gorzenkwartier. Onder de geestelijkheid vallen verschil lende mutaties te vermelden. Begin Februari verliet pater Bisèla, cli- •recteur' van de U.K. "Haridèlsavohdschóql, adviseur van Katholiek Leven en van Katho liek Streven, de parochie van den Allerh. Rozenkrans; pater Jos. van Canipen werd zijn opvolger; een tweetal dagen daarna nam pater Th. van der Burg', geestelijk adviseur van „Excelsior", afscheid van de St. Jans- parochie- In zijn plaats werd tot kapelaan aan de St. Janskerk benoemd pater W. Schuurman, wicn het al reeds gelukken mocht do U.K. Gemengde zangvereeniging „Lorenzo Perosi" nieuw leven in te blazen. Pater de Boer nam de plaats van dc ver trekkende bij „Excelsior" in; ook voor hem intusschen sloeg het klokje van afscheid; zijn plaats in de St. Jansparochie werd ingeno men door pater Jos. Bergman, terwijl aan kapelaan L. Beune het adviseurschap van onze bloeiende sportvereeniging werd opge dragen. Begin Juni vertrok kapelaan Paulussen, do gevierde adviseur onzer standsorganisaties, als pastoor naai' Heemskerk; kapelaan Jos. Bekkers nam zijn plaats in- De parochie van bet II. Hart zag haar geestelijkheid aange vuld door de benoeming tot kapelaan van joen v 'cenv. heer A. Vollaei'ts. Ton aanzien van het katholieke vereeni- gingsleven, zij op de eerste plaats gewezen op de herleefde' actie van de K.S.A., ingezet met een schitterend geslaagden protestavond tegen de kerkvervolging in Mexico, en reeds Vlooi* eeii tweetal druk bezochte ontwikke- lingsavonden gevolgd. Dan zij vermeld het 20-jarig bestaan van Katholiek Leven, met, een triduum, door den oud-adviseur pater Biesta geleid, en door een feestavond op ge lukkige wijze herdacht. De H.Iv. Volksbond herdacht op 10, 11 en 1:3 November met een triduum, geleid door kapelaan Nolet en voorts met een feestavond zijn 35-jarig bestaan; de R-K. MctaaJbcwer- kersbond St. Eloy, vierde op 23 October zijn vierde lustrum; de R.K. Fabrieksarbeiders (sters)bond St. Willibrordus, herdacht óp 20 November en de R.K. Bond van Over heidspersoneel St. Paulus gisteren een ko peren jubilé. Dc R.K. Middenstandsvcréeniging de Han ze ving enkele weken geleden een actie aan tot uitbreiding van het ledental. De R-K. Volksbond slaagde nog altijd niet in zijn ijverige pogingen do noodige gelden bijeen te brengen tot verbetering der gehoorzaal Van het opgewekte leven onzer R.K. sport vereeniging „Excelsior" maakten we reeds eerder melding. Het tweede R.K. sportterrein werd in Au gustus geopend en wel voor do St. Jozef- gezellen van afd. IT (Frankeland), in de! sportwereld als S. G- V. bekend. Hot katholieke Ziekenhuis nadert zijn vol tooiing; op 15 Mei a.s. zal dc stichting van cir. Nolet in gebruik worden genomen. Do actie van het comité voor de installatie in het gebouw onder leiding van kapelaan Beune bracht in een jaar tijds ruim zestien duizend gulden bijeen. Evenals vorig jaar werd .ook dit jaar ju de kerk van O.L. Vrouw. Visitatie in de maand Augustus een uitstekend geslaagd ziekentriduum gehouden; Op muzikaal terrein moge de herdenking van hét-20-jarig bestaan van bet stedelijk muziekcorps, directeur de heer II. H. vah Vleuten, op 18 Januari, en dc in-gebruik- neming van de Orphcus-schulp in liet volks park op 28 Juli in herinnering worden ge bracht- De eerste Sehiedamsebe boomplantdag, waaraan door 1300 kinderen van de bijzon dere en openbare schoten werd deelgenomen en de tentoonstelling van Kath. Jeugdlec tuur in liet gymnastieklokaal van de St. Thomasschool tegen den Sinterklaastijd, zij hiermede met een enkel woord herdacht. Een ernstige brand legde op 6 October do groote kerkfabriek van v. cl. Toorn in ascli; andere branden van betcekenis waren die op 27 Januari van den manufacturenwinkel van de firma Hukshorn in de Hoogstraat; die op denzelfden datum in do graandrogevij van dc firma Heilker, aan de Noordvest en die op 12 Mei in het volkskleeclingmagazijn van de firma van Delden, in de Hoogstraat. Een sluwe jeneverdiefstal bij de firma Meeder zette onze recherche in actie; zo mocht het genoegen smaken de daders, zij het na maanden naspeuring achter slot te brengen. De onbewaakte overweg naar Kethel ei se li- te op 14 April een tweetal slachtoffers cïi eind Juli een derde. In de necrologie zij melding gemaakt van liet overlijden van zuster Maria Asa, sinds 1920 onderwijzeres aan de R.K. meisjesschool in de Gorzen en van het afsterven van dep heer L. Linnen brink vercficiistvoi lid van de St- Willibrord usst-i ch-ting. Op 27 November herdachtzuster Imelda hot zeldzaam jubileum van haar diaman ten professiefeest. Op 22 September werd onze stad met een filmstudio, verrijkt. Vermelden wij tenslotte dat op 1 Juli de Nieuwe Schiedamsche Courant aan de N.V. De Courant De Maasbode overging, waar door een beteekenendo uitbreiding van ons blad liet gevolg was. HINDERWET Burgemeester "en Wethouders van .'Schiedam hebben bij hun besluit van den 2!) December 1927, het verzoek van R. van der Werft om ontslagen te worden van de voorwaarde, ver honden onder le. aan de hem d.d. 29 Juli 1927 verleende vergunning tot oprichting va.n-een irichting voor den ombouw van Fordauto's in het pand Hoofdstraat 42, kadaster sectie L. uo. 263-6, luidende: „b. Vanaf 's avonds 8 uur tot 's morgens 6 uur mogen geen - machdnale werkzaamheden plaats hebben.'" Verdaagd, .aapjg'eiden hop desbetreffend, onderzoek nog' niet geëindigd. SCHIEDAM, 30 December 1927, Door den heer A. C. v. P., wonende Markt straat 32, is gisterenmiddag aangifte bij de politie gedaan van diefstal van c-hocolade, si. gareibten enz., uit een keet stsaande op het ter. rein van de R. K„ Sporitveveeaiiging Excelsior gelegen aan de Damlaan alhier. De daders hebben zich tot de keet toegang verschaft door het dak vaii de W. C, af te breken. Daar de pachter sedert 4 December niet meer op bet terrein was geweest, ia het niet mogelijk, dat de inbraak verband houdt met die welke kort geleden in het club-gebouw van Herme-s D. V. S. gepleegd werd. R. K. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL ..ST. PADLUS" De feestelijke viering van liet 12 li-jarig bestaan „St. Paulus'' is de afdeeling van den R. K. Volksbond, die dit jaar de reeks van t'eest- vergaderingen heeft afgesloten. Eerst waren het de metaalbewerkers, die bij hun 20-jarig bestaan een schitterend geslaagde feestver- gadei'ing hielden. Hierna kwamen de fabrieks arbeiders aan de beurt, wier afdeeling 12>/2 jaar bestond, en thans was het .„St. Paulus" dié het koperen feest vierde. Op den eigenlijken datum van het feest liad reeds een alg'C-meene vergadering plaats, waarop de boiidsafge-vaavdigdeh, de heerën Guit en v. Seg'gelen een tweetal propaganda- redevoeringen hielden. De avond van giste ren bepaalde zich daarentegen meer tot een feestviering in intiemen kring. De voorzitter, van „St. Paulus", de heer L. v, Rutteu", deelde in zijn "openingswoord o.a. mede, dat het 12 Jj.-jarig bestaan der afdeeling, op Zondag 15 Januari Kerkelijk zal worden herdacht. In dé kerk aan de Nieuwe Haven zal dan te half 3 een H. Mis worden opgedragen, waaronder algemeene H. Communie der leden. Spr. "vertrouwt, dat allen zooveel mogelijk hieraïth zullen deel nemen. Door de twee bekende humoristen de heeren A. V. Veisen en B. Paardekooper, werd hierna een programma ten gehoore gebracht dat er sterk toe bijdroeg, om de prettige stemming onder de aanwezigen te verhoogen. We hoorden o.m. van hen: „Terug van 't br-s'loftsfeest en??2" en een aardige voor dracht „Onzin", terwijl de humoristen tevens blijken van bekendheid gaven met de ge heimen der moeilijke telepathische Runst. De begeleidende pianist, die geheel onver wacht de plaats van een ander moest in nemen, bracht het er, dit in aanmerking nemend, niet kwaad af. Als speciale attractie was* in de zaal een „rad van avontuur" bpgesteld, waarhij de aanwezigen meermalen gelegenheid kregen, hun geluk ie Waar tele en mooie •prijzen beschikbaar waren gesteld, zullen ér weinigen huistoe zijn gegaan die niet een herinnering- aan den prettïgen avond mee namen. Tot laat iri den avond bleef men bij muziek en voordrachten gezellig bijeen, Ter aanvulling van onze opmerkingen in ons artikel van gisteren over de havenbewe ging in de laatste jaren voüge hier een statis tiek over de jaren 1923, 1924, 1925; 1928 en 1927. In 1923 zijn uit zee in onze havens binnen gekomen: 284 stoomschepen, 16 zeilschepen, 7 zeelichters en 3 zeesleepboo-ten. In 1924 kwamen binnen: 391 stoomschepen, 30 zeilschepen, 8 zeelichters, 7 zeesleepbooten en 3 7. ees t -ooomj achte n In 1925 waren deze cijfers: 6S0 stoomsche pen, 30 zeilschepen, 3 zeelichters en 10 zee sleepbooten. In 1926 kwamen uit zee binnen: 1520 stoom, schepen, 28 zeilschepe-n, 7 zeelichters en 23 zeèsleepbooten, benevens 669 Engdtsche stoom trawlers om bunkerkolen in te nemen. Ten slotte, in het- afgeloopeu jaar kwamen tot gisteren uit zee binnen 900 stoomschepen, 24 zeilschepen, 10 zeesleepbooten, 2 zeelich ters en 2 'kanoneerbooten. Men ziet, wanneer wij het abnormale 4926 buiten beschouwing laten, is cr een gestadi ge flinke vooruitgang- Bij de heden ten overstaan van notaris H. M. Markusse is het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond gehouden verkooping van een fa briekspand met terrein, drie bovenverdiepin gen, zijgang en erf aan do Hagastraat no. 71* werd het perceel Ingezet op 5900. y GEBOREN: 28 December: Catharine Maria Liduina, d. v. L. H. van Collenhurg en A. J. L, Veldhoven, Brouweretvaat OVERLEDEN: 28 Dec J. Hakkaart, weduw naar M. Lemmers 77 j., Nassau laan28 Dcc. J. Winkelman, echtgenoot© A. Wénsvoovt 72 j., Hoogstraat; 28 Dec. A. Noordijk, weduw naar A. C. Sehoonemeijer 77 j., Nassau laan; 29 Dec. M. 't Hart, weduwe O. van Kempen 9-3 j., N. Haven. ONDERTROUWD: 29 Dec. W. C, Richter 26 j. en L. Sickenga 26 j. GEHUWD: 28 Dee. W. J, Feeldera 29 j. en E C, Vredenbregf 32 j.; 28 Dec. J. Broekmeijey 29 j. en L. J. Laven 25 j.; 28 Dec. A. H. do Wilde 22 j. en M. van der Meijde 32 j.; 29 Dec. P. van Koetsveld 25 j. en C. M. L. Bosch 26 j.'i 29. Dec. L. G. van dei' Hoeven 24 j. en J S A, Post 24 j.; 29 Dec. W. A. van Hein» 27 j. en P. R. Roctus 26- j.; 29' Dec. H. A. Wig- gélaar 26 j. en C. G. G. Schot 25 j. VAN Reel. 1080 Nadat gisteren en ook. hedenmorgen met ijsschaven de ijsbaan aan den Spieringsdioek weer zoo goed mogelijk berijdbaar is ge maakt, werd hedenmiddag om 1 uur de baan officieel heropend. Dat de S. IJ. V. al het mogelijke in het werk stelt om haar leden zooveel mogelijk te bevredigen, bewijst wel het feit, dat zij nog den geheelen morgen de baan met een door een paard getrokken ijsschaaf heeft laten bewerken. Hoewel slechts gedeelte van de baan berijdbaar is, blijft er toch nog voldoende ruimte over, waarop rijders en rijderessen hun kunst kunnen vertoonen. De verlichting van de baan, die de vorige week blijkbaar niet zulke goede flnaucieele resultaten opleverde, zal dezen avond niet doorgaan. Daar echter het bestuur van de S. IJ. V. dezen cfond bijeenkomt, kan o.i. een besluit., om bij doorgaand vriezend weer de baan morgenavond te verlichten, wel wor den tegemoet gezien. 1-Iet ijs op de baan is ondanks alle maat regelen toch nog niet heelemaal „first class", terwijl het veldijs beslist onbetrouwbaar ge noemd mag worden. Vanmorgen werdén de spoelingschuiiteu met drie paarden door het ijs door de Scliie ge trokken. Va noniddag 2 uur is op den Boezem hij den Roiterdaimschendijk een jongen door het Ijs gezakt, daar hij ove-r een wrak reed. Met groote moeite is hij door passeerende schaatsenrijders gered. De snèeuwïuimingsdienst is beden op den zelfden voet als gisteren en eergisteren voort gezet, zoo-dat ook heden naast het vaste ge- meentepersoneel een 200 werk-loozen plus en kel© particuliere koetsiers met het ru-imingn. werk bezig zijn. Men ziet, een sneeuwbui kost de gemeente een aardig kapitaaltje. Voor de werk-loozen intusschen een graag gegunde bui tenkans. Te ongeveer lialf twaalf hedenmorgen reed de vrachtauto H. 48203 van de Ver. Steenkolen, h and els ver een i-gjng te Rotterdam, Admirali- teibskade, ter hoogte van de Walvischmolen in de Nieuwe Haven. De inzittenden C. de B„ A, B. en A, de K. de laatste chauffeerde, kwa men mede in liet- water terecht, doch wisten zich wel te redden. Bij geb. Dries, Westvost 72 werden ze van droge kleeven voorzien. SCHIEDAM, 29 Dec. Aangekomen: Eng. s.s. W&seani», ledig van Rotterdam om hier te dokkeu in de Wilkelminahaveu. SCHIEDAM, 29 Dee. vertrokken: Duitsck s.s. Wollin, met traan naar Lou-den; Eng s.s. Yewkili, ledig naar G-raugemoutb. HARBURG, 29 Dec. aangekomen: s.s. Age-litz, ledig van Schiedam om olie te laden voor Schiedam. DE VAART IN DE ROTTE. Red,9763 16 GEVAARLIJK VOOR DE WOONSCHEPEN Daarom tijdelijk verluiden Door de vorst is het verkeer In de Rotte sinds geruimên tijd gestremd, en moesten ver schillende fabrieken baar grondstoffen en pro ducten per as vervoeren. Dat bracht groote kosten mee. Men is dezer dagen begonnen het ijs te breken om de vaart weer mogelijk te maken. Doch het geval was dat enkele woon schepen lek werden en zonken, terwijl andere schade kregen. Thans is de vaart in de Rotte door de politie verboden. Hoewel dit voor de fabrikanten zeer nadee- lig is en er geprotesteerd wordt, is dit toch momenteel de eenige juiste maatregel, daar men zelfs al zouden de woonschepen verwij derd moeten worden, er thans voor dient te waken- dat zinkeu van nog meet; schuiten voorkomen wordt, 's Maandags repetitie Muziekgezelschap SE. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. IC, Damclub I. D. 0„ Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang S uur. lederen Maandag repetitie R. IC Gemengd^ Zangvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R.K, Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen' precies. Dinsdags repetitie R. K. Mannenzangvereent- ging St. Caecilia, half 9, R. IC Volksbond;) bestuursvergadering R. IC Metaalbewerkers- bond „St. Eloy". Gebouw R. IC Volksbond. lederen Woensdagavond van 8 uur af club avond U. IC S. V. „Excelsior". Gebouw R. IC lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel- Bior; Gebouw R. IC Kring. Eiken Woensdagavond R. IC Burgerjong®- llngenvereenlging „Kath. Streven", Gebouw; Katb. Kring. Aanvang half zeven. lederen Vrijdag vergadering Katholiek Leven. Gebouw R. IC Kring. Aanvang half Zaterdag 7 Januari Feestconcert- Stedelijk Muziekcorps, met me dewerking van „Utile Dnlci". Gebouw R. K. Volksbond. I 30 Dec. Grooto Schouwburg, Wat zijn man nen? (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (vooïi volwassenen). ^31 Dec. Groote Schouwburg, Bohème (Ital, Opera) kwart voor 8 uur (voor volwassenen)', 1 J a n.: Groote Schouwburg. Een wereld waarin men zich verveelt (Rott. Hofstad tooneel) 8 uur (voor volwassenen), gevolgd door Oude en Nieuwe jaar Tivoli Schouw burg, Blackie (Schouwtooneel) 8 uur (vooij vutvraasenen). 2 Jan.: Groote Schouwburg, Een wereld waarin men zich verveelt (Rott. Hofstadtoo neel) 8 uur (voor volwassenen), gevolgd dooïl Oude en Nieuwe Jaar. Tivoii-Scbouwburg* Blackio (Schouwtoooneel) 8 uur (voor vol wassenen). 3 Jan. Groote Schouwburg. Een wereld^ waarin men zich verveelt (Rott. Hofstadtoo. neel) 8 uur (voor volwassenen), gevolgd dooïi Oude en Nieuwe Jaar. Tivoli Schouwburg* Blackie (Schouwtooneel) 8 uur (voor volwas* senen.) Dagelijks: Tl voll-Schouw burg. Dat 13 'H toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (vooij volwassenen) Casino, Tijl Uilenspiegel (Del Narren) 2 uur. .I,. i SCHIEDAM, 30 December. Officieele noted, ring van de Commissie uit de Kamer rog Koophandel. J Moutwijn 46 pCt. 16.50— Namens de commissie voor de noteerln£ II. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 30 December, Men noteert vooi? melasse spli'itu3 100 pet, 32.per H.L. Ruwe graansplritus 60 pet. 17.— Per H.I1 Noteering ƒ2,20. Gisterenavond te ongeveer kwart voor tied is in de keuken van het pand Westkruiskadd 39, bewoond door den heer B. IC een heet- waterstoof ontploft, welke door de dienstbod^ op het brandends gasfornuis was geplaatst* terwijl do afsluitdop was vastgeschroefd. De ontploffing was vrij hevig. De dienst bode werd door ontsnappende stoom licht aan! haar oogen gekwetst, de ruiten van de keukea sprongen en er ontstond eon begin van brandt dat echter gebluscht was toen spuit 28 te? plaatse kwam. j R. K. PROPAGANDA-CLUBS. Z.\D. H. de Bisschop van Haarlem heeft béij noemd tot geestelijk adviseur van de parochiale!; R. IC Propaganda Club, afd. H. Antonius vaii: Padua, den weleerw. pater fr. A. Franken, O.F,' M.; afd. H. Lairrentius den weleerw, heer B» G. Bosman. MEISJESPATRONATEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft bé» noemd tot directeur van het Meisjespatronaalj op Katendrecht, den weleerw. pater fr. Cajetaé nus O. Cap; in de parochie van den H Antouiu® van Padua den weleerw. pater fr. A. Franken! O.PM, Te 's Gravenhage is geslaagd de heer P. ®j van Wijk van Brievingb, alhier. 4s •V - i A -fi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1