Vrijdag 30 December 1927 Derde Blad Pagina I ALGEMEEN OVERZICHT TS JËCHO-SLOW AKI JE EN DE H. STOEL ROEMENIë AAN DE BEURT? t WEER. EEN NEDERLANDSCHE BISSCHOP IN CHINA Mgr. Spruit EEN VORSTELIJK BEZOEK AAN MOSKOU? ITALIë EN BELOIë Onaangename vcrlöviiigggernehten Ecu sckeadc van drie en ïialf inillioen EEN RARE DOKTER Een bloedig gevecht DE KERSTREDE VAN DEN H. VADER De Kerkvervolging in' Mexico- Rusland cn Cliina Een waarschuwing aan het fascisme Een Ifaliaansehc krant antwoord; Protest der Amerikaanselie vrouwen I WARE NOOD-TOESTAND !N ENGELAND HET PLATTELAND TOTAAL VAN DE wereld afgesloten De wegen zijn onberijdbaar Oolc Lomlen kveeg zijn deel DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN BULGARIJE MEN POOGT GEVANGENEN TE BEVRIJDEN j Het geld kwam via Duitsclilftud Weer een complot ontdekt DE ACTIE DER FRANSCHE COMMUNISTEN -i Een bevel tot opsporing van afgevaardigden OLIE LUCHT IN ROEMENIë LETLAND SCHAFT DE DROOGLEGGING AF DROOGLEGGING IN SCHOTLAND? u/!3 Tascli met ruim 35000 gtiMeu gestolen De nieuw-gevormde Tsjecho-SIowakische republiek leefde sinds 1925 in onmin met den H. Stoel. De ongeloovige vrijmetselaars die den jongen Staat beheerschen, hebben al het mogelijke gedaan om een schisma te verwek ken onder de Katholieken. Alle vaderlands liefde werd in het tceken gesteld van Jan Hues, den Tsjechisclien priester, die wegens ketterij veroordeeld en op bèvèd van den kei zer verbrand werd, Er werden jaarlijks groote Huss-feesten georganiseerd, waarbij ook re- geeringspersonc-n tegenwoordig waren en waar het katholiek geweten gekwetst werd. Daar om verliet de Pauselijke, gezant ais teeken van protest Praag. De Tsjechische regeering, die ook met de millioenen katholieken Slovak. ken rekening te houden heeft, schijnt begre pen te hebben, dat een toontje lager zingen, noodig was. Tussehen haar en den H. Stoel is nu althans een voorloopige overeenkomst ge sloten die midden Januari wel van kracht zal worden, Beide machten hebben nu haar wederzij clscko belangen geregeld. Voor laan zullen de grenzen der bisdommen samenva! len met die van den Staat: Hongaarsche of Duitsche bisschoppen zullen dus geen geeste lijke rechtsmacht meer in Tejecho-Slovvakië hebben. De Paus benoemt dé bisschoppen; de Staat mag alleen bedenkingen uitspreken te gen benoemingen die het burgerlijk gezag om een of andere reden bedenkelijk mocht vindon. Het eindoordeel blijft echter bij Rome. Het is te hopen dat, na de in werking-lre- ding van dit verdrag, de kerkelijke toestan den in den jongen Staat verbeteren. Er is nog een nieuwe Staat, die nog lang niet geconsolideerd is c-u waar bijgevolg ook de positie der Kerk nog niet op stevige grond slagen is gevestigd. De katholieken in Roe menië klagen steen en been over de behan deling der orthodoxe overheid, tiet zijn vooral de ingelijfde minderheden di© niet ophou den het Roeijjeejische bewind aan te klagen ais de verdrukker van hun gods&üenst en van hun onderwijs. Nu heeft de Roemeensehe pre mier dezer dagen in de Kamer gevraagd of er wel C-én volk in den loop der geschiedenis zoo verdraagzaam was als het zijne? Maar dat is natuurlijk geen antwoord op concrete klachten. Hij heeft ook gezegd: wij zelf trach ten een program van eigen beschaving te verwezenlijken; zouden wij in staat zijn, deze beschavingsUaarden van andere volken te ver nietigen? Inderdaad, kan men daartoe in Boekarest in staat zijn'. Het zou niet de eerste keer we zen, dat een Staat op die manier probeert ingelijfde burgers gelijk to maken aan de andere. De minister sloot zijn rede met de woor den: Laten wij de zaak open en eerlijk stel len: de minderheden dienen te weten, dat wij niet de erfgenamen zijn van den apostolischen koning van Hongarije, noch van het middel- eenwsch keizerrijk Oostenrijk. Wij zijn de ver tegenwoordigers van een modernen,, natio- nalen, democratischen slaat. De laatste verzekering kunnen wij voor kennisgeving aannemen: iedereen weet, dat in Roemenië ecu dictatuur heersclrt. Maar waar is, dat de overwonnen Hongaren niet meer in hun „apostolisch rijk" wonen. Dit feit is echter moeilijk als blijvend'te aanvaar den voor de Hongaren. Daarom zal hier een regeling der Kerkelijke toestanden zoo moei lijk zijn. Zoain regeling zou tussehen Rome c*n Boekarest moeten plaats vinden. Maar daarmee zou Rome meteen den l>estaanden toestand erkennen. Men begrijpt dat er een storm op zou gaan in heel Hongarije. Ja, de toestand is toch werkelijk zoo ge makkelijk niet voor de Kerk en er zullen heel wat jaren moeten verloopen en heel wat woor den gesproken moeten zijn vooraleer de rege ling kan worden ter hand genomen van Ker- kelijk-etaatlcundige vraagstukken, die de na- oorlogsche toestand opgeroepen %eeft. Tot apostolisch vicaris van Luanda, in Zuid Chansl, is door Z.H, den Paus benoemd pater Eortunatus Spruit O.F.M. Fortunalus Spruit is geboren te Haastrecht in 1880 eu trad op 19-jarigen leeftijd in de orde der Franciscanen. In 1907 vertrok hij als missionaris naar Zuid Chanel, waar hij zich o.a. als kenner der Cliineesche dialecten, on derscheidde. In 3 925 werd liij henoemd lot overate der missie aldaar. Pater Spruit volgt mgr. Odoricüs Timmer O.F.M. op, die meer dan een kwart eeuw, bisschop in China was. HET NOODWEER IN BELGIë Negen vissclierssloepsn vermist. OnzeBrüsselsehe Correspondent meldt ons: Tengevolge van den storm op de Noordzee zijn negen visscherssloepen van Ostcnde nog liiet in de haven teruggekeerd. Een andere sloep heeft gerapporteerd, dat do patroon door een golf in zee is geslagen cn verdronken. To Antwerpen ving het loodswezen een S.O.S.- signaal op van don zich op 20 K.M. van Hoek van Holland bevindenden Italiaansehcn stea mer „Capo Vado". Twee Antwerpsche sleepboo- ten, die zich in zee bevonden, zijn naar het schip in nood gevaren. Sedert heeft men over do ,,Capo Vado" on over de sleepbooteu niets meer vernomen. int Wallonië wordt gemald, dat liet Maas water iets gedaald is, maar dat anderzijds de Sambre nog steeds stijgt. In de Brüsselsehe omgeving is de Zonne nabij Halle buiten haar oevers getreden. In West-Vlaanderen is men nog steeds zeer ongerust over den waterstand van de Leie. Sneeuw- en regenval zijn Woensdag uitge bleven. De Koning van Afghanistan zou naar Rusland gaan Koning Aroanoeilah van Afghanistan, die op zijn reis naar Europa thans in Egypte ver toeft, zal achtereenvolgens naar Italië, Frank rijk cn Engeland on België gaan. In de „Westminster Gazettp" wordt zelfs medegedeeld, dat de koning na Berlijn ook Moskou zal bezoeken. Indien dit ongelooflijke bericht waar is, zal dan de eerste vorst door de sovjets ont vangen worden. DE KINDERMOORD TE LOS AMEELES Het meisje van schrik gestorven? De lijkschouwing in de gruwelijke moord zaak te Los Angeles'heeft .aan -het licht ge bracht, dat het meisje waarschijnlijk reeds dood zal zijn geweest, toen de moordenaar haar beenen afsneed. Zij is waarschijnlijk ge storven van schrik en uitputting, want gedu rende de dagen, die Hickman haar gevangen heeft gehouden, gaf hij het meisje niets ie eten. Het rapport van de lijkschouwing zegt, dat toen de Overweldiger den draad om haar hals bond, zij waarschijnlijk begreep, wat cr ging gebeuren, en dat toen van schrik haar hart is blijven stilstaan. Onze Brüsselsehe correspondent meldt ons; Ondanks de pertinente berichten, die uit Italië koraen in verband met de verloving van den kroonprins van Italië met prinses Marie- Josó van Beigië, blijft het liof van België nog 'oen negatievé houding aannemen voor wat be treft het bevestigen dezer vorlovingsberichten. Men schrijft dit in zekero kringen hieraan toe, dat prins Umherto weinig neiging zou vortoonen om reeds in het .huwelijk te treden eu dat beide koninklijke families liever zou den gehad hebben, dat nog geen ruchtbaarheid aan de 'vërlovingskwestie werd gegeven, te-n- eindo het huwelijk volledig te kunnen prepa- reerein met uitsluiting van persoonlijken tegen stand. Een B.T.A.-telegraru uit Brussel di. 20 dezer meldt: Belgische en buitenlandscUe bladen pu- hliceoren nog steeds berichten over een a.s. verloving van prinses Marie José, Op grond van inlichtingen uit goede bron kunncu wij die berichten als volkomen ongegrond tegen spreken. GROOTE BRAND TE NEW-YORK. Reuier seint ons uit New-York: Een warenhuis aan den Broadway alhier is geheel door brand vernield. Meer dan 150 brandweerlieden poogden te vergeefs het vuur te blus sell en. Do schade wordt op 3.600.000 gulden geschat, EEN F AMI LI E-D R AM A Een heel gezin vergiftigd Wolff seint ons uit Theilheim: Een gezin van S personen van den vroege- ren herbergier Nader is hier ziek geworden van het ete-n van vergiftigde spijzen, De 19-jarige zoon en de 18-jarige dochter zijn reeds gestorven. Aan het herstel der overige familieleden wordt getwijfeld. De politie te Parijs heeft een geneesheer gearresteerd, dien zij reeds langen tijd had gadegeslagen. Hij gaf zijn patiënten telkens inspuitingen, ten einde hen een langdurige eu kostbai e kuur in zijn kliniek te laten onder- gaan. IN DE STAD VAN DEN DOODLE SNEEUWSTORMEN IN FRANKRIJK Parijs AT'ecst voor overErooming Een zware sneeuwstorm lieeft verschillende plaatsen van Noord-Frankrijk met een dikke laag overdekt en do wegen onbegaanbaar ge maakt. De rivieren stijgen nog in die mate, dat men te Parijs voor overstrooming vreest. BOOS WEER IN PORTUGAL Draadloos wordt gemeld, dat op Madeira on in Portugal door den storm en de overstroo- mingen groote schade is aangericht. In Portu gal zijn véle mensckeu verdronken. JERUSALEM, 29 December. (R. O.) Wegens een gewe ttigde verplaatsing van grenspaten had gisteren te Ainkarexn, vier mijl van hier op'den weg van Jaffa naar Jerusalem, d!a vermaarde geboorteplaats van St.'Johannes den Dooper, ■een gevecht plaats tussehen Marokkaansche Arabieren en eenigc honderden gewapende dorpelingen. De politiemannen, welke dc offi cieel© inspecteurs, die in 't gevecht betrokken werden, vergezelden, werden ernstig gewond. Een sterke troep bereden politie, welke van de stad uit naar de plaats van *t gevecht gestuurd werd, arresteerde de leiders. WOLVEN IN HONGAARSCHE DORPEN BOEDAPEST 29 December. (R. O.) Door hon ger on hevige dorst worden de wolven naar Transsylvaansc-he dorpen gedreven van waar ernstig vërwoestïgen onder de schapen wor den gemeld, - Na. den korten inhoud en een enkel citaat, welke wij van 's Pausen Kersttoespraak tot do kardinalen reeds gaven, publiceeren wij hier nog enkele gewichtige pasages uit 's Pausen rede. Van verschillende zijden kobben, ongelukki gerwijze smartkreten niet ontbroken, en zelfs laten ook thans nog zich hooren. In deze aller laatste dagen en zelfs in de laatste uren meldt men Ons uit Mexico, uit Rusland en uit China zeer droeve dingen, onniensehelijkheden zonder weerga, wreedheden en afschuwelijkheden nau welijks te gelooven fn het volle licht der be- schaving in het gezicht van alle volken; nauwe lijks te gelooven zonder dat allo volken zich met een kreet van afschuw en.gruwel oprichten. God heeft Zijn geheimeu. God weet wie voor 1-Iem lijden cn sterven Deze gedachte hebben Wij noodig, wanneer zoovele slachtoffers, men kan zeggen van de wereld vergoten, sterven, begraven onder den grafsteen van 'n werkelijke samenzwering van stilzwijgen. God kent lien en God bereidt vóór hen de kroon van den triomf, van de glorie, van de vreugde. Maar reeds zijn stralen, welke niet gedoofd kunnen worden er uit voortgekomen, in dft opzicht, dat in de geheele Kerk zich een groote vreugde en een groote stichting verspreid heeft: vreugde, te zien. dat zooveel glorie op zulk een schitte rende wijze naar het I-Ieilig Hart van Jesus uit gaat; stichting voor zóóveel kracht en 'volhar ding onder de losbarsting van zooveel pijnen en smarten. Zooals Gij ziet, zijn dit tezelfdertijd Goddelijke droefheden en vreugden, welke kie men en bloeien op do mensckelijke droefheden, Zoo zijn Wij dan, zeer geliefde Zonen, terug gekeerd tot ons dierbaar Italië. Wij zeggen dierbaar Italië, niet alleen, omdat het onze ge boortegrond is, maar juist in Onze hoedanig heid van Paus, want, indien een gedeelte van Italië altijd Italië is gebleven en in het bezit der Italianen, dan was dit te danken aan den Paus van Rome. Wij kunnen niet nalaten onze voldoening uit te spreken Dij hot zien van verschillende groote eu kleine redenon tot opbeuring en troont; étoé van dio redenen is voorzeker het godsdienstige onderwijs: óver 't algemeen zoo goed georganiseerd, en zooveel vruchten van Christelijk léven voortbrengend, niet alleen in de lagere, maar ook in de lioogere klassen en Wij vertrouwen, dat de resultaten van dit onderwijs steeds meer zullen blijken en steeds beter zullen worden. Maar oek kunnen Wij enkele redenen tot bezorgdheid niet verbergen, Gij weet, dat Wij noch van nature noch door overweging van den. toestand pessimistisch zijn. Wij danken God, dat Hij Ons hart steeds dat optimisme heeft inge stort, zonder lict-.velk Wij niét zouden weten, lice te midden van zooveel gcyaren en bedrei gingen steeds voorwaarts tc gaan. Het is Ons echter onmogelijk Ons niet be zorgd te maken, wanneer "Wij zien, hoe het bestaan van onze dit;-bare patronaten bedreigd Wordt (gisteren tenminste was dat nog zoo). Wij weten, dat enkele 'reeds gesloten zijn, cn HIJ M.W nf ,-vcu.v BPlMtt'he'. den gesloten in strijd met de rechtvaardigheid en zonder een enkele goede pedagogische reden, om van andere nog niet te spreken, want do goede opvoedkunde leert, dat 't ónderwijs, ook het godsdienstig onderwijs, afgewisseld moet worden mét gezonde lichaamsbeweging. Ons op timisme laat Ons niet in den steelt, maar Wij weten niet, of de verklaring, die Wij in Onzo eerste encycliek ingelasekt cn sindsdien dik wijls herhaald hebben over dc Katholieke actie, wel overal en altijd haar uitwerking heeft; Wij zeiden daarin, dat de aard van onze orga nisaties van Katholieke actie niet alleen op do eerste plaats, maar essentieel godsdienstig is; haar karakter is zoo essentieel religieus, dat Wij niet geaarzeld hebben te verklaren, dat deze vereeniging volgens definitie is eu moet zijn het deelnemen dor leeken aan het aposto lisch werk van de geestelijkheid. Toch herhalen Wij, dat Wij optimistisch zijn en willen blijven, en met U, zeer geliefde Zonen, bidden Wij den goeden eu grooten God,-dat Hij in ruime mate en op de beste wijze alle wen- schen moge vervullen, die Wij vanaf het begin van deze rede op Onze beurt, uitgesproken hebben, zeer beminde Zonen, voor U en voor heel de Katho lieke familie, ter beantwoording van de wen- sehen die Wij van U in ontvangst mochten ne men, ea Wij adressc-eren ze op heel bijzondere cn liefdevolle wijze aan lien, die, in hun moei lijkheden, er gróoter aanspraak op hebben, om getroost en opgebeurd te worden. Men schrijft ons uit Rome: De officieeie „Tribuna" gaf Maandagavond zeer lange uittreksels uit de Kerstrede van den H. Vader en drukte cursief de passages af, waarin de H. Vader zegt, dat ook aan dezen kant van de Alpen er gevonden worden, die Hem politieke doeleinden en meeningen toeschrijven, waar alleen gods dienstige ideeën en beweegredenen bestaan. De Paus stelde dan de vraag: „Ziju zij leerlin gen, medeplichtigen of slachtoffers van de school over de Alpen?" De „Tribuna" geeft geen commentaar op do rede van den II. Vader, maar zegt alleen: „Deze passage betreft ons direct. De eerbied voor den II. Vader verbiedt ons bij deze gele genheid te demonstreeren, dat er noch mede plichtigheid bestaat nocli kwestie van slacht offers is met de school van over de Alpen". Ter verklaring van deze nota der „Tribuna" tliene, dat dit blad den laatsten tijd meermalen opmerkingen gemaakt heeft op dé Vaticaansclio politiek. Het blad beweerde o.a. dat déze lang niet fel genoeg de vrijmetselarij bestrijdt en wel uit politieke nevenbedoelingen. JVIen kan hier zeggen: „Wi'en de schoen paste, trok hem aan". DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. WASHINGTON, 29 December. (N.T.A. draad loos). In een adres aan president Coolidge pro testeerde de nationale raad van Katholieke vrouwen tegen de onchristelijke en onbegaaf de vervolging, welke in Mexico door de Calles- regeering geroerd wordt. V"'. De sterke Noord-Oosten wind heeft in veie doelen van Zuid-Engeland stormkracht bereikt e# hot ziet er niet naar uit, of er spoedig ver andering zal intreden. Afgezien van de steden en enkele hoofdwegen In de provincie, die ge ruimd zijn, wordt het verkeer nog steeds aanzienlijk belemmerd door de opeengehoopte sneeuwmassa's, in de kleine distrieten ligt het geheele verkeer per as stil. De storm in het Kanaal houdt nog steeds aan en gisteren werd voor den vierden keer de bootdienst van Dover stopgezet. Op de spoorwegen is do toestand beter ge worden, zoodat de diensten op de moeste lijnen thans weer normaal zijn. u De voedselvoorziening moeilijk Een draadsloos N.T.A.-telegram lilt Londen meldt nog d.d, gisteren: In vele kleine dorpen, die door den storm zijn geïsoleerd, zooals Dartmoor, veroorzaakt het vooruitzicht van voedselschaarachte eenige bezorgdheid, vooral wijl de positie der -Inge sneeuwde dorpelingen steeds ongunstiger wordt daar de storm de sneeuw voortdurend hooger opjaagt. Een bijzonder soort „tanks" werd gisteren gebruikt om een weg door de sneeuw te banen voor een busdienst van Salisbury naar het militaire kamp te Tidworth, dat, evenals vele kleine dorpen in de naburige graafschappen, sinds drie dagen reeds geïsoleerd is. Met de ergste gevolgen van den sneeuwstorm heeft men in Kent te kampen, waar groote aantallen automobielen ia de sneeuw zijn blijven steken en sommige buitenhuizen in het hoogland bijna onder de sneeuw begraven liggen. 'De grootste schade is echter in Kent aange richt door de overstroomingen en te Canter bury heeft men een hulpdienst met kleine booten en karren georganiseerd voor het bezor gen van voedsel, brandstoffen en post aan de gezinnen, die opgesloten zitten, daar het water ia de straten 2 of 3 voet hoog staat door het buiten haar oevers tredc-n van dc rivier do Stour. Alle beschikbare zalen ziju door hulpcomi- tê's gerequireerd voor de huisvesting van hen, wier woningen onbewoonbaar zijn geworden. Do boven-Medway-rivier heeft gisteren Maidstone overstroomd en de tramdienat ea de electviciteiitevoorziening waren gestoord, doordat de electrische centrale onder water stond. De toestand is thans, naar gemeld wordt, beterend, Vliegmachines brengen voedsel aan Reuter seint ons uit Londen: Do autoriteiten hebben heden vliegtuigen gebruikt om levensmiddelen te brengen naar Wosterbam en andere naburige dorpen in het graaisenap ivent, waarvan u@ iiiwoueia m de sneeuw zijn ingesloten. Het was den vliegtuigen niet mogelijk te landen, r egens de sneeuw en bijgevolg deed men de levensmiddelen in zakken en liet deze vallen met behulp van parachutes. Dc nood op het platteland Een draadloos H.N.-bericlit uit Louden meldt nader d.d. gisteren: De laatste weerberichten wekken do hoop, dat zachtere weersomstandigheden het lot van de bewoners der steden en dorpen, ilie thans nog door de sneeuw geïsoleerd zijn, zullen ver lichten. In vele' dezer plaatsen is tengevolge van het gebrek aan brandstof en levensmiddelen-voorra den werkelijk geleden. Vau alle kanten komen berichten, waarin geschilderd wordt, hoe man nen mijlen lang te voet of te paard door de met sneeuw bedekte velden trachtten te worstelen, teneinde levensmiddelen naar do geïsoleerde Plgatsen te brengen. Ook worden de dappere pogingen vermeldt van doctoren, om hun pa tiënten op geïsoleerde plaatsen te bereiken. Het opruimen van de sneeuw is nog bemoei lijkt door do hevige vorst, die de sneeuwhoó- pen in een ijsmassa heeft veranderd. Zelfs Londen is door gebrek aan brandstof en levensmiddelen bedreigd geweest. De kolen handelaren hadden voldoende voorraden per trein aangekregen, doch waren niet in staat, kolen aan particulieren te leveren door de glad heid van de straten. In Convent Garden is de aanvoer van groente zeer gering, daar alles per as moet worden aangevoerd. De zee onbevaarbaar Tal van Franschen worden in Engeland'opge- houden, door dien de booten over liet Kanaal niet konden varen. De „Aquitania" kon niet binnenkomen Toen het stoomschip „Aquitania" van de Cu- nard lijn gisterenavond te Cherbourg aankwam op weg naar New York, besloot de kapitein sir James Charles, dat het in verband met den krachtigen wind en de zware zeeën te gevaar lijk zou zijn om de haven binnen te varen. Het stoomschip moest den geheelen nacht buiten gaats blijven kiuisen en kon eerst vanmorgen om 9 uur met een vertraging van ruim 32 uur de haven binnen varen. Over de pogingen, van communistische zijdfl ondernomen, om geld voor de veroordeelde Bulgaarache partijgenooten in de gevangenis van Sofia binnen te smokkelen worden nog de volgende bijzonderheden uit Sofia gemeld: Het geld in kwestie was afkomstig van Riju- landsche communisten uit Keulen; het was een bedrag van 500 Mk. het werd door een zekere mevrouw Topenitscliarowa in een eetketel bij de gevangenen gebracht. Het geld was bestemd voor zekeren Alexieff, een der gevaarlijkste Bulgaarache anarchisten, die tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld is. Dit, en ook liet feit, dat genoemde dame als een fanatieke anarchiste bekend staat, die reeds bij tal van delicten betrokken is geweest, is voor de autoriteiten een bewijs, dfit men hier met een weloverwogen bevrijdingspoging te doen heeft. In dit verband wordt er aan her innerd, dat in de politieke gevangenis veed3 in den afgeloopen zomer, door het ondergraven van een muur, een massa-ontvluchting werd voorbereid. Bij eeu inmiddels ingestelde huiszoeking bleek, dat mevrouw T. inderdaad met Bulgaar- scho en Duitsche communisten in verbinding staat. De politie doet. thans nader onderzoek naar de rest van het bedrag, aangezien het zeer wel mogelijk is, dat dit zijn weg naar dc provincie gevonden heeft, om aldaar voor soortgelijke doeleinden gebruikt te worden. Nieuwe onthullingen in deze affaire worden binnenkort verwacht. DE COMMUNISTEN-ACTIE IN LITAUEM. i i 'Naar de „ICurjer Warszawski" uit Rome meldt, heeft de Litausohe politie opnieuw een uitgebreid communistische complot ontdekt. Bij het onderzoek is veel materiaal in beslag ge nomen voornamelijk bij een der bestuurderon, van de Litausclie communistische partij. Verder is oen drukkerij gesloten, waar oom* irmnistisclie geschriften werden gedrukt. PARIJS, 29 December. (B.T.A.) De iirocu- reur-generaal gaf bevel tot opsporing van de communistische afgevaardigden Cachin, Doriot. Marty en Duclos, die thans verdwenen zijn en dio na het. einde van de parlementaire zitting weer in de Santé-gevangenis hadden moeten terugkeeren. De Staat op grooten schaal benadeeld BOEKAREST, 29 December. (MB.) De vroe* gere afgevaardigde Floresco Ticht in een op zienbarend hoofdartikel zeer ernstige beschul digingen tegen leidende persoonlij kb eden van do RoenieenschAnierikaansche petroleum- maatschappij. Zoo moeten er met medeweten der bcstuurs- autoriteitcn in een bosch van het pctroleum- gebiöd 80 II. A. grond afgescheiden zijn, waar door de staat ongeveer 1.S00.000 gulden schade geleden heeft. Floresco beschuldigt de maatschappij van doorloopende onregelmatigheden en beweert, dat ook het contractueele 30 pets. aandeel van de petroleumproductie voortdurend aan dea staat is onttrokken. Met het bedrag, waarvoor de staat bij de petroleumproductie is benadeeld, hadden vol gens de meening' van Floresco alle staats schulden van Roemenië gedelgd kunnen wor den. EEN DIEF DIE VOOR GENEESHEER SPEELDE Naar uit Laibach gemeld wordt, is de aldaar practiseereude geneesheer dr. Ludwig Cerney, die zich sedert korten tijd in de stad geves tigd had en zich in het bezit van een groot aantal patiënten verheugde gearresteerd. Vast is komen te staan, dat deze „arts" een bekende dief, n.l. zekere Gustav Fobott, is. De arrestatie heeft begrijpelijkerwijs te Lai bach groot opzien gebaard. Zij deed meer kwaad dan goed RIGA, 29 Dcomber. (V. D.) Na langdurige debatten heeft het Let land sch parlement be sloten, do voor 2 jaar ingevoerde drankwet, waarbij verboden werd alcohol te verkoopsn na 10 uur des avond en tussehen Zaterdag middag en Maandagochtend, in te trekken. Motief hiervoor was het feit, dat de wet liet alcohol-gebruik in Letland hoegenaamd niet lieeft doen verminderen, on de consumptie van schadelijke stoffen als hóutspirltus en andere surrogaten in de hand heeft gewerkt. Tot zelfs de krantenjongens toe werkten aan dezen clandestiencn handel mede. NOODTOESTAND IN DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE Tientallen mijnen gesloten Sinds de mijnwerkersstaking van 192G zijn er in Schotland tachtig, in de Midlands der tien, in Lancastershire ongeveer dertig, In Zuid-Wales ongeveer veertig cn in Durham en Northumberland nog meer mijnen gesis- ten. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat er weer een hiervan in ontginning zal worden geno men, - - T De volledige uitslagen der in 1G Schotscha districten gehouden stemmingen over de kwest ia „droog" of „nat" hebben uitgewezen, dat de natten in het geheel twee overwinnin gen boekten en geen enkel verlies.. v - i. 4 EEN KWADE RUIL In een Brüsselsehe bank is een banklooper beroofd van zijn tasch met 360.000 francs. In- plaats van zijn eigen tascli, had een slimme dief een andere met waavdelooze papieren neergelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 9