ZATERDAG 31 DECEMBER 1927 VIJFDE BLAD MAROKKO BOOR OVER* STROOMINGEN G ETEISTER D PAGINA 2 Bezuiniging op marine en rijk-sneer VRIJHAVENS IN ITALIë DE KRUIMELS VAN DE TAFEL. .SINT SILVESTER DE ANTIQUITEITEN-STRIJD JN FRANKRIJK ff; yaséS&.m DE PATRONES VAN PARIJS OP EEN BRUG ON G ELUK IN EEN DUITSE WE MIJN EEN TRAMONGELUK DAT GOED AFLIEP AMERIKA EN DUITSER LAND ZWARE KETELONTPLOFFING IN DUITSCHLAND HET VOLKSGERICHT TE NIEKERK. SA MAAR IN EEN GRAF! ALLEEN JN DEN GROND 'i -Ji -u- Groote schade aangericht Ov-r Je overstroomingen in Marokko wordt pader gemeld: De was van alle rivieren, vooral van de bij rivieren van de Wadi Sebu, welke in het vlak ke land uitloopen, houdt aan. Bij de Wadi Onergha is de brug van Mjara door den vloed meegevoerd, waardoor da belangrijke stam van do Beni Zeroual geïsoleerd is. Een vliegtuig vliegt boven de overstroomde streken, waaruit Europeescho boerderijen, wel ke hier bijzonder talrijk zijn, als eilanden op rijzen. Wel is waar kan deze toestand niet vergele ken worden met dc jongste natuurrampen in Algiers, daar het in werkelijkheid slechts gaat om een vrij regelmatig terugkeerenden was, maar er zullen niettemin verwoestende gevol gen voor don landbouw aan vast zitten door de vernietiging van 't zaaisel c-n do overstrooming van de voorraadschuren, waar het graan van den laatste'n oogst ligt te verrotten. De overstroomingen zullen ook ernstige eco nomische gevolgen met zich meesleepen door de vernieling van de straat- en spoorwegen. Zij hebben een omvang nis sinas 1910 niet meer is voorgekomen. Op den rechteroever van de Sidi-Ailal-Tazi bij Soek-el-Tleta. Souk-el-Arba en Mechra-del- Kairi km de weg, welke een halve meter onder water staat, alleen door zware vrachtauto's be reden worden. Dank- zij den vervoermiddelen konden Ce ambtenaren van publieke werken en resident Steeg de getroffenen bezoeken. Op den linkeroever, aan de binnenzijde van de rivierbocht is de toestand nog ernstiger. Het water staat daar op bepaalde plekken, vooral 10 Sonb-él-Djemna, een meter höog. Do pontonniers hebben de wegen afgebakend opdat de voertuigen cn de ruiters niet in gaten zuilen vallen en hebben da brugpeilevs met zandzakken versterkt. Evenwel is de spoorweg verbinding van Rabat naar 'fanger bij Petit Mean en Meehra-del-Ksiri eveneens verbroken. Men tracht de Europcesehe boerderijen voor da -levensmiddelenvoorziening per boot te berei ken. Door het ondermijnen van den grond is een locomotief op een remisespoor omgeslagen en in den berm gerold. Do machinist was op- slag dood. Tengevolge van do overstroomingen in N. Marokko is dc stad Ouessast van de buiten wereld geheel afgesneden. Ook de treinen kun nen de stad niet bereiken. Men is voor gebrek aan levensmiddelen bevreesd; 30 Arabische huizen zijn ingestort. DE FcIJKSBEGROOTING 1928. BERLIJN, 30 December, i, W.B.) De rijks- begrooting voor 192S is heden aan den rijksdag toegezonden. Do besluiten van den rijksraad brengen hooger© uitgaven mede van 31.810.000 Mark. Tot dekking van deze grootere behoefte, zijn in het oorspronkelijke ontwerp bezuinigingen ten bedrage van 17.420.000 M. aangebracht, De bezuinigingen zijn op de eerste plaatn op de begvssoting van da marine en op die van het rjjksvo i'-nrinMteïie toegepast. Zoo werd een. bedrag van 9.3 miiltoen Mark voor den bouw van c -.i iKintserschip geschrapt. ROME. 20 .December (V.D.) Met ingang van t Januari I92S zijn de havens van Savone, Ge nua, Livorno, Napels, Brindisl, Bari, Aneona, Venetië, Triest, Fiume, Palermo, Messina Catania cn Cagliari tot vrijhavens verklaard. Het doel van dit heden in de staatscourant gepubliceerde decreet'ia' de ontwikkeling van de export-industrieën, alsmede het bevrijden der noodzakelijke producten en grondstoffen van filië" invoerrechten binnen de grenzen der vrij havens. Onze voorouders spraken over Sint Silvester- ïlag en verstonden elkaar, als ze' die woor den .gebruikten. Of wij dar, ook zouden doen? Iloevelen onder ons weten, dat Sint Silvester en Oude jaar een en hetzelfde is? We geven den datum niet mem* aan met katholieke benamingen, we staan een beetje verbluft over de aanduiding van; op Zondag-Gaudete of Quasimodo. Ee nteeken, dat liet uiterlijke, het burgerlijke, het wereldsche ons eenigsrins te pakken beeft? Van <Ren Sint Silvester verbalen ze vare dingen. Onder andere, dat hij gewoon was lederen dag een tijdje in zijn graf te gaan zitten meditecren. Nu is een heilige al een heel vaar persoon voor vele mensehen van vandaag. Dat ligt zeker ook aan de rare op vatting, die zulke menschep hebben over hei ligen: maar toch ook aan dat heilige van die Want dat veronderstelt een „levens houding ulo inderdaad anders is; een opvat ting, v a arde erin g van ceil bede boel nten3che- iijke dingen en daden, dia duidelijk la.R uitko men, dat ze dat alles bekijkt ondoi- ecu heel .ander opzicht! Hoe dat komt? Wel, door dat mediteeren van zoo'n heilige Alweer zoo'n raar woord Doch voor een bepaald gewoon ding, als je 't over menachen liebt. Het beteekeut doodge woon eens rustig nadenkpn over iets, da ge dachten en gevoelens die bij zoo'n nadenken vanzelf opkomen, eens even vast ie houden, ze te laten inwerken op het leven. Zeker, dat. be teekeut 'n beetje 'moed en 'u beetje eerlijkheid voor zich zelf en een beetje uithoudingsver mogen. En die dingen willen nog wel eens al leen bij apGthekersgowieht aanwezig zijn. Denken we nog? Hebben we nog lijd eens rustig onze ge- v .ui'.ten te laten gaan? Goed, het werk laat niet toe met andere dingen bezig te zijn. Maai de lijd voor, tusschen en na hot werk? Wat gaat er om In de hoofden van de menachen >P straat, die daar toch zoo dikwijls, midden 11 de druk ie, met zich zelf alleen loepent De zaak voor de rechtbank. Ouze Paiijeo.be correspondent meldt ons:' Het bericht, dat minister Harriot, wiens oudheidkundige kennis voor 'n ieder 'n geheim was, naar Glozel zou vertrekken om als scheids rechter op te treden in 't geschil tusschen de geleerden, die elkaar zoo fel bestrijden als zelfs bij verkiezingsschermutselingen niet geduld wordt, heeft zoozeer tot vrooüjke commenta ren aanleiding gegeven, dat de minister van daag' heeit laten weten dat hij niet naar Glozel zal gaan. Zijn bedoelingen hebben zich niet verder uitgestrekt, dan om ,,uit curiositeit een kleine vacantia te Glozel te gaan doorbren gen". Men hoopt nu dat de justitie zich met de zaak zal bemoeien om het bedrog dat iedereen aanwezig acht, të ontmaskeren. Even wel zal lief moeilijk zijn een einde te maken aan hei; hardnekkig en fanatiek dispuut, dat' op zoo weinig wetenschappelijke wijze gevoerd Aan de eene zijde staan de mannen die naar een schilderachtige uitdrukking, Glozel als den „navel van de beschaafde wereld" beschouwen en aan den anderen kant de anti-Clozelianen, die de geheele opgravin gen-affaire voor handig boerenbedrog houden, do heeven Dussaud, conservator van het Louvre- aïusenm, prof. Pittard uit Genêve, graaf Rége nen en de priester Fairct. Eon zeer interessant vermoeden is gerezen naar aanleiding van de ontdekking, dat de jonge Fradin, aan wiens vader het terrein be hoort, eenige jaren geleden veel moeite heeft gedaan oudheidkundige werken met afbeeldin gen to verkrijgen. Ook is men overtuigd, dat sommige voorwerpen, die gevonden zijn, echt zijn, docli dat versterkt juist liet vermoeden van knoeierij, daar die voorwerpen aanvanke lijk niet werden aangetroffen, wat de verbazing van sommige oudheidkundigen wekte, en die daarna wel werden aangetroffen, Men vermoedt dat die daar geïntroduceerd zijn om in de authenticiteit van Glozel to doen geloovsn. Het betreft vooral fossiele overblijf selen van inenschelijke en dierlijke gebeenten. .Ier j:- Twee dooden, In de Coucovdia-mijn te Hindenburg zijn gig teren naar Wolff seint, door het vallen van een machine 2 mijnwerkers gedood. Een derde man werd zwaar gewond. Bjj de Externsteiné in het Teutoburgerwoud had Woensdagmorgen een ernstig tramongeluk "plaats. Op een wissel raakte een aanhangwa gen van een arbeidstram der Padevborner Straszenbahn los en reed de sterk hellende baan naar Horn, waar juist oen personentram naderde, terug. De leege aanhangwagen reed met volle vaart op de personentram in, waar door het vöorbalcon ingedrukt en volkomen ver nield werd. De bestuurder werd zeer ernstig gewond en de conducteur kreeg een zenuwtoe val. Verscheidene personen werden gekwetst; de overigen kwamen met den schrik vrij. De materieel© schade is tamelijk groot. Het tramverkeer tusschen Paderborn en Detmold was eenige uren gestremd. TWEE ARBEIDERS DOOR DEN TREIN GEDOOD Ec-a ernstig ongeval heeft gisterenmorgen in een tunnel van de Hamburger Hochbahn bij het hoofdstation te Hamburg plaats gehad. Twee spoorwegarbeiders werden door een trein gegrepen en op slag gedood. doen was, mededeelde: „eT lijn jongens op den weg bij ons huis". Op zijn nadere ea her haalde vraag, wat die jongens daar dan dedeB, zou zij geen antwoord hebben geven. De opper wachtmeester houdt vol, dat de vrouw niet gezegd heeft, dat aan de woning, waar zij ver blijf hield, herrie was en nog minder, dat daar ruiten weiden ingegooid; ware zulks het ge val geweest, dan zou hij zac'u onmiddellijk met •een patrouille op weg hebben begeven. Aangeteekend zij nog, dat bij onderzoek niet ls kunnen blijken, dat de marechaussees te Marum van het voornemen om dergelijke feitelijkheden te plegen, eenig vermoeden had den. Blijkbaar is door de daders van die fei telijkheden de noodige geheimhouding be tracht om te voorkomen, dat zij in de uit voering van hun plannen zonden worden be lemmerd. Intusschen zijn de Ministers van oordeel, dat, ook in de situatie, zooals die zich naar de verklaring van den opperwachtmeester zeilf heeft voorgedaan, deze meer aandacht aan de mededeeling van de vrouw had moeten schenken, en zich nopens den toestand bij de woning, waar zij verblijf hield, had moeten vergewissen. Voor het nemen van verdere maatregelen vin den d# Ministers voorshands geen aanleiding, to minder, nu de betrokken opperwachtmees ter waarschijnlijk den dienst gaat verlaten. .Walker, de burgemeester van New-York, die ilit jaar een bezoek aan Duitschland heeft ge bracht, heeft een nieuwjaarsgroet lot het Duit- Sclie volk gericht, waarin hij den wensch uitspreekt, dat de banden van vriendschap tusschen het Amerikaansche en het Duitsclio volk in het nieuwe jaar nog versterkt mogen worden Zielige anti-clerieiticu Onze Parijsche correspondent meldt, ons: Zooals wij reeds vroeger hebben medegedeeld, zal de nieuwe monumentale Seinehrug Opstelijk van de Notre Domo, welke da historische brug „do la Tournelle" zal vervangen, aan een zijde een torenvormig voetstuk dragen, waarop een blok graniet wordt geplaatst, waarin de be kende beeldbouwer Landowski het vijf meter hooge beeld van de H. Genoveva van Parijs zal houwen. Do brug bevindt zicli juist tegenover dat ge deelte van het oude Lutatia, waas het klooster lag, van waar uit de patrones van Parijs de wacht hield over deze stad. Doze sympathieke herinnering aan het vroeg- sta verleden van Parijs is niet naar den zin van sommige politieke antielericalen, die gis teren ia de zitting van den departementalen raad van de Seine van het feit, dat de verga dering reeds grootendeels leeg geloopen was, gebruik hebben gemaakt om een motie van afkeuring jegens de regeering, die tot het plaat sen van het heiligenbeeld op een brug toe stemming had verleend, aan te nemen. Enkele radicalen vonden, dat men met; een dergelijk drijven zich belachelijk maakt en wilde dat men eerst eens af zou wachten, wel ke de aesthetisehe indruk zou 2ijn. De afkeuringsmotie heeft natuurlijk geen in vloed op de afwerking der plannen, die do goedkeuring van raad en regeering hebben. De brug is reeds voltooid en men verwacht, dat Landowski binnen enkele weken mek het om vangrijk werk een aanvang zal kunnen maken. Te Quedllabnrg hoeft een ketelontploffing plaats gehad, waardoor een grooto brand uit brak. Zeven personen werden gewond. Be houding van de marechaussee. Op do zitting der Croningscfce arrondisse mentsrechtbank, waai' dezer dagen terecht stonden da beklaagden van een geweid datll- gen aanval op het huis van personen te Nie- kerk, verklaard© Taetja K., de huishoudster van Harm B., (beid© de aangevallenen), dat zij tevergeefs een beroep heeft gedaan op don bijstand van do marechaussee te Marum; dat ■toen de herrie begon en zij zich per fiets naar Marum begaf en aan den wachtmeester Toxo- péita mededeelde, dat men de ruiten bij haar ingooide, dezo ten antwoord gaf: „Het spijt me, dat dat niet al veel eerder gebeurd is!" „Komt mijnheer nu of niet!" had Taetje toen gevraagd. „Dat kan ik nog wel eens zien", luidde het antwoord. De marechaussee wan evenwel niet gekomen. Naar aanleding van een en ander had het Tweed© Kamerlid Schaper schriftelijke vra gen gericht tot den Minister van Justitie en van Ooriog. Aan het antwoord van dezen ontkenen we het volgende: Uit het proces-verbaal van het verhandelde t.er openbar© terechtzitting van de rechtbank to Groningen van 24 November j.l., en uit het resultaat van een verder ingesteld onderzoek, waarbij betrokkenen tegenover eikander zijn gehoord,, blijkt, dat tusschen den betrokken opperwachtmeester der Koninklijke mare chaussee en Taetje K. niet vaststaat, welke raededeeling op den bewusten avond door de laatste aan den eerst© is gedaan. Zeker is, dat Taetjo K. voor den rechter niet heeft verf klaard, dat de opperwachtmeester op haar medcdeeling zou hebben geantwoord als in do vraag medegedeeld. Zij heeft verklaard, dat do opperwachtmeester haar antwoordde, „dat het hem verwonderde, dat het al niet eerder was gebeurd". Da opperwachtmeester verklaart, dat Taetjo K, den bewusten avond aan het kazernege- .bouw verscheen en op zijn vraag, wat er te RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De stranding van de ,,IJsseldijk", De Uitspraak. - Do Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren uitspraak gedaan inzake het aan den grond loopen van het stoomschip „IJsseltiijk" op do West Hinder, alsmede inzake de klacht van den Hoofdinspecteur v.oor de Scheepvaart te gen den gezagvoerder van dit b.s. wegens het niet plaatsen van een uitkijk ten tijde van het ongeval. De Raad is van oordeel dat ditongeval ls ta wijten aan niet voldoend© zorgzame navi gatie. Dat do tweede stuurman, die door de stroomrafcling nog tijdig werd gewaarschuwd niet dacht aan eenig gevaar is natuurlijk een fout, maar ook de door den kapitein zelf geno men maatregelen hebben tot het ongeval ge leid, zoodat mede door zijn daad dit ongeval is veroorzaakt. De kapitein heeft bij het passeeren van Saudettielicbtschip waarvan de afstand hem niet met zekerheid bekend was, den koers laten vervolgen, naar hij veronderstelde, recht op liet Noord Hinder lichtschip aan. Hij ver waarloosde de deviatie die hij tevoren op Oostelijke koersen had gehad. Het is echter niet verantwoord om op grond dat men in het Kanaal goed uitkwam, waarbij nog andere factoren dan de toestand van het kompas een rol spelen, de deviatie te verwaarloozen. De kapitein heeft voorts niet voldoende re kening gehouden met den stroom en heeft zich dan ook t© laat laten roepen. Het lood had moeten te baat worden genomen, hetgeen hier niét is geschied. Tenslotte heeft de Raad niet den indruk ge kregen dat aan dezen tweeden stuurman onder dezo omstandigheden de leiding der navigatie kon worden toevertrouwd. Indien dus do kapi tein rust noodig bad, dan had hij zich door den eersten stuurman moeten laten vervangen. Dat behoort tot diens taak. Het heeft den Raad getroffen dat de kapi tein zelf marconist was aan boord van zijn schip. De kapitein voerde wel aan dat op zijn schip geen iuieterplicht rust, maar juist in oogenblikken van gevaar zou zich het geval kunnen voordoen dat de kapitein in de mar- ooiii-.hut is om noodseinen te doen terwijl zijn tegenwoordigheid op de brug niet kan worden gejnist. Zoo zou dus het voordeel der draadlooze tele grafie aan boord een groot nadeel met zich kunnen brengen. Wat de klacht betreft, deze is feitelijk in zooverre gegrond dat inderdaad geen uitkijk was gesteld. De Raad acht echter ten dezen den kapitein niet schuldig. Bij Dungeness klaarde het op eu men dacht door den mist heen te ziju. Hetgeen ten aanzien van de toedracht van liet ongeval is gebleken, moet, naar 's Raads oordeel, tot het opleggen van een disciplinaire straf leiden. Dit ongeval was geheel onnoodig en de gezagvoerder is in het nemen van de Eoodige maatregelen te kort geschoten. De ka pitein heeft in zijn berekening gedwaald, maar, de gegevens stenden te zijner beschikking cm de dwaling te voorkomen. Intusschen meent de Raad hier met een berisping te kunnen vol staan, Mitsdien straft hij den gezagvoerder door bet uitspreken van een berisping. Verklaart de klacht in zooverre ongegrond dat den kapitein te dier zake geen blaam treft. Het ongeval op de „Zijldijk", Ondeugdelijk materiaal, Be Raad deed voorts uitspraak inzake het ongeval aan boord van het stoomschip „Zijl- dijk' waar tijdens liet lossen een bootsmans jongen door een neerstortende® laadboom werd getroffen en gedood. De Raad is van oordeel dat dit betreurens waardige ongeval is veroorzaakt door den on deugdelijken toestand, waar in de hanger ver keerde, in verband met het nalaten van den' maatregel om dezen hanger extra te borgen. Bij een dergelijken z waren last als hier moest worden opgeheschcn had dit zeer zeker moe ten geschieden, hetgeen te meer kiemt, nu men aan boord niet overtuigd kon zjjn dat deze. han ger volkomen deugdelijk was. De hanger bleek onder dc bekleeding door geroest te zijn. Bij het onderzoek ter zitting is den Raad ge bleken, dat liet onderhoud van het laadmate- riaal aan boord vee! te wenschen heeft overge laten. Ook is het een verkeerde toestand dat het personeel dat niet dat materiaal moet om gaan geen voldoende zekerheid heeft omtrent de laadcapaeiteit van den laadboom. Ook het toezicht aan den wal heeft te wenschen over. gelaten. Terecht voerde do adjunct-inspecteur Wolkammer ter zitting aan dat de Scheepvaart inspectie er op rekent dat het laad- en losma- teriaal door de Havenarbeidsinspectie wordt nagezien. Uit de verklaring van den technisch- ambtenaar bij de Havenarbeidsinspectie viel op te maken dat de inspectie van die zijde niets të beteekenen had. De Raad wil dit punt echter niet als vaststaande aannemen en in de2e zaak verder terzijde laten, daar van de zijde der bavenaibeidsinspectie tot den Raad verioogen zijn gericht, waaruit schijnt te volgen dat de toestand in werkelijkheid geheel anders zon zijn dan door genoemden technisch ambtenaar is aangegeven. De Raad is tenslotte- van oordeel dat aan boord een tuiglijst aanwezig moet zijn, waaruit den inspecteerenden ambtenaar onmiddellijk kan blijken hoe oud elk stuk materiaal is en wanneer het is nagezien. i Een aanvaring. Logger en politiekruiser, De Raad stelde tenslotte een onderzoek in naar de oorzaak van de aanvaring, welke heeft plaats gehad op de Noordzee tusschen den stoemlog'ger „Bertina" W "S3 eli H. Ms. politie- kruiser „Triton", De commandant van de „Triton" c-en luite nant ter zee le kl. deelde, als getuige gehoord, mede, dat hij in den middag vau 12 Augustus j.l. over stuurboord den volle kracht stoomen den logger waarnam, welken hij wild© praaien. Get. die gelijk met liet schip opvoer, wilde zoo danig- manoeuvreeren dat beide schepen in el- kaars nabijheid zouden komen. Dit gebeurde dan ook inderdaad, doch wijl dc zon get. in het gezicht scheen, schatte hij den ouderlingen af stand verkeerd. Wel trachtte hij nog door de machine volle kracht achteruit te laten slaan een aanvarng te voorkomen; het mocht echter niet baten. Ook bakboord uitwijken Zon niet meer geholpen hebben. Do politiekruiser raak te de „Bertina" ter hoogte van den kajuitgang. Echter was de schade niet ernstig. De Inspecteur voor de Scheepvaart, de heer Van het Haaff, merkte op, dat het bij dit on geval den schipper van den logger aan mede werking hëeft ontbroken, deze man hinderde het politievaartuig" omdat hij volle kracht bleef doerstoomen. Het praaien geschiedt in het be- lang en op het verzoek der reeder3 ea hot is daarom wenschelijk, dat de schippers mede werken. De Raad zal later uitspraak doen. Wat in die hoofden der mensehen, die zoo geduldig cn.. zoo dom zitten te turg® in'de openbare middelen van veTvoer? Ja, daar wordt gedacht! Over zaken, en feesten, en thuis, en ken nissen. Over belangen die 'tor harte gaan. En montere of triestige gevoelens komen op. Het ligt dus niet zoo zeer aan 't denken, als wel aan de stof, waarover gedacht wordt. Eri dat teekent den niensch. "Wie krijgt het in zijn hoofd in zijn cigcil graf te gaan zitten mediteeren! Vooreerst zou dafr tegenwoordig onmogelijk zijn. Enten tweede, een ongezonde soort liefhebberij: voch tig, goej om rheumatiek op te loopen. Inderdaad, we zouden zoo iets niet willen aanwakkeren, omdiat het niet zou lukken er eenige geestdrift voor te wekken. Ook onnoodig. We leven immers midden in ons eigen graf! Is het openbare leven met zijn tallooze gevaren iets anders dan een graf? We worden er dikwijls genoeg aan herinnerd. We schrikken af en toe duchtig op! We lezen met verontwaardiging ingezonden stukken over de onbewaakte overwegen, echte hinderlagen van den dood. We wijten het aan de directie van de staatsspoor. De directie schuift het op de onoplettendheid van de men. scken, de ondoordachtheid van velen, de on. gunstige weersgesteldheden bij regen, wind, sneeuw of mistde roekeloosheid van auto bestuurders. Laat het zjjn wat hei wil: de fei ten blijven, en de feiten schreeuwen ons do meditatie in de ooren: een graf. Het verkeer. Nog zoo pas dat in-droeve ongeluk bij Half weg. Drie personen in een ommzaen met den auto t.e watc-r en verdronken. Maar één geval van de velen in het afgeloopen jaar. Daar loopen beslist wagens, die niet aller- sekuivrst werken; daar Tijden mensehen, dia niet allerbedrovenst zijn, doch bedroevend on- hedvven. En neem die allessecuurste en aller- bcdi'cvenste soort: ze hebben nog niet alle omstandigheden in macht en doen ook wel eens lichtzinnig m roekeloos. JVc maken alles safe tegenwoordig. Ongeluk ken moeten wel niet meer voorkomen, want alles werkt automatisch eu houdt automatisch op. En we hebben toch nog gestaan bij de droevige eu teleurstellende botsing bij de elec- trische treinen, waar uit louter geluk geen Dxv-i sehenleYona bij betrokken waren. We hébbc-u alle mogelijke regels van verkeer. Je mag bijna, niets meer, klagen de klagers. En ondank3 dat alles, komen er nog onge lukken. Ja, die mefischen ook! Zeker, die mensehen! Maar we weten heal best, dat die mensehen linn eigen domheid en roekeloosheid niet Inzien. Ze meenden, dat het nog wel kon; voor dien auto been, of van die tram af, of juist dien trein in, of lusschen dat verkeer daar op crezelfdo wijze als wij dat tot nog toe meenden en het er goed afbrachten. V/ie zegt,, dat ook wij op een dag het niet eens erg goed meeneu en., missen? Leven we niet in oen graf? Zitten wo te beweren, dat zooiets eenig en alleen ligt aan bet slecht geregelde verkeer, aan do mensehen zelf? En in de lucht dan eu op zee? "Wat een zekerheid van de techniek daar! Wat ccn juist uitgerekend kunnen van moto ren en machines cn den druk van dit en den druk van.dat! E n ook daar lmt graf? Van de zee zei C'otóma al in Boy, dat ze zoo'n diep kerhot' is. En de slachtoffers van do luchtvaart nemen ook nog geregeld toe. Het graf vindt men niet alleen in den grond. Het gaapt overal. Wo zitten erin, zonder dat we 't weten. Dit verschil bestaat er tusschen ons en Sint Sil vester, dat wij er niet aan denken en hij dat wel deed. en het opzettelijk deed. Ook dat Piet-denken houdt het feit nïet- tegen. Het afgeloopen jaar bracht wear berich ten genoeg van plotselinge sterfgevallen. Na tuurlijk kan ons dat niet overkomen. Dat treft f'lijil alleen anderen! Alleen maar jammer, dat een heele boel anderen ons juiet onder die anderen rekenen. Zoodat we dan toch....! Bint Silvester is als het laatste blad, dat door den wind yan den boom des jaar» geschud wordt. Ja, daar zit tóch eigenlijk iets fataal.?, iets geweldigs, iets aangrijpends in dien stillen, maar onmeed oogend voortgaanden gang van al die dagen. Altijd door. Een massa-leger door den nacht. Als willooze wezens, voort naar het on vermijdelijke, waartegen heel ous wezen op komt, gaan de dagen. Hat moet; het kan niet anders; geen macht ontneemt aan den reus, die tijd heet, een oogen- blik zjjn vasten .stap vooruit. Het ia, alsof we het alleen zien bij anderen, vooral zien op sommige oogenblikken, doch altijd staan we midden in den meesleurenden stroom en gaan mee. Wat een onmacht van onzen kant! Als water dooi' onze vingers glipt de tijd voort. En bet laatste komt wanhopig schuw. Een oogenblik zóó-denken dreigt ons bezin ning bij te brengen. Niet om in dofheid alles dan maar te laten gaan, maar om van datgene, jj wat we. bezitten, het oogenblik een zoo goed mogelijk gebruik te raaken. En dat zoo goed mogelijk valt uiteraard uit een in verschillende, totaal onderscheiden rich tingen. Want de opvatting vau het leven, zijn herkomst en doel, beheerf;ciit ook die vraag, gelijk bet doel van 'liet middel zijn aard ver leent. En dat moet de overdenking van Sint Sil vester uitgemaakt hebben, ll k SLAG VAN TWAALF Oude jaar eindigt bij ons, katholieken, l® cc» lof met predikatie en Te Deu-m.. Daar komt bet katholieke om den hoek! Dank voor den voorbijen tijd. Dat te kiumea, God te willen danken voor het heele laar, veronderstelt ec-n heel anderen kijk op den tijd, op het leven met of wat het inhoudt, dan de meest-gebruikelijke. Voor het goede, het aangename, maakt dat geen moeilijkheid uit; maar voor het lastige, voor het lijden, of zooals wij dat zeggen voor het kruis beduidt dat een groote geest, kracht, een meer dan oppervlakkige opvatting van don godsdienst. En dat toch ia de éénig ware weg; de eenig. juiste methode! Dat doen bij en vóór God, een groote daad van godsdienstigheid. De avond wordt een tijd van gezelligheid. We vergeten gemakkelijk den ernst van het oogenblik, Wo behoeven er ook niet te zeer taan te den ken, want we hebben tocli nog den tijdwe le ven nog; we hebben nog elltaar; wat ei' ge weest is, is ook voorbij; we zijn vol hoop op da toekomst. Juist dat onzekere van de toekomst, trekt ons, geeft ons te meer moed. De vreugde werkt op zoo'n avond zoo aanstekelijk. Het wordt weer eens Uniseli.ik-gc-zel!ig gemaakt: Daar wordt een spellc-tje gedaan, een glaasje gedronken. En tegen dat het twaalf uur slaat want ze doen daar van 't oud in 'i nieuw komt er spanning in dc vreugde. We hebben er Ko kend, waar het oogenblik werd tot. een groote wijding. Waar allen in gebed, in gezamenlijk gebed den slag, van twaalf afwachtten: tie eer stelingen voor God! En dan de onderlinge hartelijke gelukwenscli! De vernieuwing van eenheid met elkaar voor de toekomst; de ver. zekering van trouw en liefde en toewijding; de uiting van een vasten wil, het nieuwe jaar zijn gunsten af te dwingen door eigen werk en eigen gedrag. En buiten? In de doode buurten der steden begint in eens een helsc'n lawaai op te leven. Het wordt een levenmaken. Alle mogelijke en vooral on mogelijke leven-makende instrumenten worden voor dc-n dag gehaaid om toch maar dc eigen, onmachtige vreugd uit te drukken, Mensehe» worden weer eens kinderen. Even onnoozol De stoomfluiten zullen gieren, razen en loeien!. Een oogenblik zal er echt nacht-rumoer zijn. Ze zullen lallen en drinken! Drinken vóóral op het nieuwe jaar! En voor velen zal Nieuwjaar, de eerste dag. oen dag' worden van dronkenschap van to veel drinken, wat we erg jammer vinden. En daarna gaan de dagen den ouden gang; we hebben góed-gemeende c-n ntetgoedgem co ri de wenschen gekregen, en voelen dat 't nieuw jaar van dezelfde makelij ls als het oude. Voor ona komt het er maar op cum: te be ginnen met onzen feestdag van den H. Naam' Jeeus, die beteekeut, Verlosser. In wiens Naam alle knieën zich moeten buigenGoo dacht Sint Silvester. Zalig" Uiteinde! Zalig Nieuwjaar!.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 18