DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN m i1 50ste Jaargang Zaterdag 31 December 1927 No 15054 Bit gammer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS mm s Tv:-r> BmeauKOEMARKT 4, SCHIEDAM. Teleioon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 33 ABONNEMENTEN; per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent Franco per post ƒ3.75 per kwart Afzonderlijke nummers 6 cL Postchèaue en Girodienst 81440. ADYERTENTISN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 cf, per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 26 cL elk woord meer 5 cL tol een maximum van 60 woorden. Kabouteradvert 5 reg f 0 50. 10 reg^ 0.75. 16 reg. ƒ1.. Incassokosten worden berekend Wovillonverzekerinc ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, éen voet of een oog; ƒ150 bij verlrcs van een dmm; 75 bij verliet f50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt* v.tn j a pe uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam ZALIG NIEUWJAAR EXTRA-LOTUS-PR EMIëN Ml» GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM Agenda: NIEUWJAAR M* AGENDA. Goedgekeurd. De feestdag van cle Besnijdenis des Heeren, de dag waarop aan Bet Godidellijlc Kind de verheven naam .Testis werd gegeven, is in onze Burgerlijke tijdrekening de dag van Bet. nieuwe jaar. Treffend samenvallen, waaraan door de meesten onzer maar weinig wordt gedacht. Nieuwjaarsdag is de dag van gelukwen- Schen, van heilbeden in den mooieu zin van liet woord, van goede voornemens van ieder onzer voor zich. Bij de sluiting van het jaar hebben we de balans opgemaakt, niet slechts van onze zaken, niet slechts van het resultaaat van onze spaarzaam heid, niet slechts van onze plichtsvervulling in onzeu dagelijksclien arbeid, doch ook, laat ons hopen, van ons geestelijk leven. Nieuw jaarsdag begint de nieuwe periode, waarin wij beginnen met ten uitvoer te leggen wat, Voor zoover van ons afhangt, het ingetreden jaar voor ons tot. een in alle opzichten gelukkig jaar maken moet. Hoe zal dit jaar Voor ons een gelukkig jaar zijn, onomstootelijk, wat het ook voor ons in zijn schoot verborgen mag houden? Gelukkig zal het. voor ons zijn, als wij -hebben ingezien, dat niet op de eerste plants de voorspoed in tijdelijke zaken ons geluk bepaalt, en wij zoozeer daarvan zijn doordrongen, dat niets meer in staat is, onze evenwichtigheid, onzen zielen- vrede te verstoren. Gelukkig zullen we zijn, wanneer wij ons leven niet meer meten met stoffelijke maat, maar er den eenig zuiveren maatstaf op aanleggen, den maatstaf,(lie eens de uitspraak van den rechtvaardigen Rechter over ons leven zal liepalen. Gelukkig zullen we zijn, wanneer we ons leven bezien, iederen dag, in het licht van de eeuwigheid. Gelukkig zullen we zijn, kortom, wanneer we bi] Hem, die beden den zoeten naam .lesus aannam, de eeltige richtlijn van ons leven zoeken. Met de besnijdenis werd de kleine .lesus als ingeschreven in den burgerlijken stand va» Zijn tijd. Het was als de officieels aangifte van Zijn geboorte, van den aan vang van Zijn menschelijk leven, van Zijn aanvaarding der menschelijkc natuur. Zoo moet de Nieuwjaarsdag ook voor ons cle eerste 'dag van een nieuw leven zijn. 'En als dan ook wij een wensch uiten, dan is liet die, wei-ken eens onze vaderlandschc dichter Iluygens uitsprak: Het oude jaar is om; wat vleycn sioh de menschcn Met mallen overvloed van onverstandigh j j wenschen? Wenscht boven allen wensch te leven I f 't nieuwe jaer j; t Of eleke dagh uw eerst" en elck uw p] laetste waer. Dat moge wat zwaartillend lijken, maar de grootste heiligen leefden naar dien wensch en zij waren de opgeruimdste zielen, omdat zij den waren zielenvrede bezaten. Die wensch sluit stoffelijke welvaart, nardsch geluk niet. uit. Gods milden zegen, we wenschen hem van harte. De Heer van alle goede gaven bevruchte uw arbeid, opdat hij tot heil moge strekken van U en uw gezin, van Kerk en maatschappij. Maar voor alles verlicht Hij Uw geest, opdat gij inzien rnoogt lioo het leven niet anders is dan een flits, gemeten aan de eeuwigheid, en richte Hij uw wil, opdat gij uw leven naar dat inzicht zoudt. bepalen. Dan zal bet nieuwe jaar in den vollen zin des woords voor U een Zalig Nieuwjaar zijn. Van de extra-Lotus-premiën is de hoofdprijs van 1000 ten deel gevallen aan mevr. J. "Wel- ler te Haarlem; voor de extra-premiën. van 5 zijn een viertal Schiedammers in aanmer king gekomen en wel: mej. L. Alblas, de heer A. Beket, de heer H. Combrink en de heer E. van Kouteren 5i: DE AUTO TAN „DE VEREERJODE ERAXD8TOFFENHAXDEL" TE ROTTERDAM, welke gisteren alhier ia de Nieuwe Haven ie water geraakte KATHOLIEKE LEESZAAL De Katholieke Leeszaal zal hedenavond ge- Sloten zijn. Kleingoed Incidénteele ver- hoogingen De toestand aan de Koemarkt Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Vrijdag 30 Dece. des namiddags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester de heer A. J. Gijsen. Tegenwoordig zijn 25 leden. Afwezig met kennisgeving- de heer Hijma-n. Er is één. va cature. Goedgekeurd worden de notulen van de vergadering van 19 Aug., 6 Sept., 4 en 21 Oc tober j.l. De Voorzitter doet mededeeling van de door Geel. Staten goedgekeurde raadsbesluiten en voorts van de volgende ingekomen stukken: Van den voorzitter van het Centraal Stem bureau, bedoeld iu artikel 18a der Gemeen tewet, ter benoeming- van een lid van den Raad der Gemeente, schrijven waarbij hij doet toekomen afschrift van zijn besluit van heden, houdende benoeming van den heer H. Wiekenkamp, alhier, tot lid van den Raad deze Gemeente. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van den voorzitter van het Centraal Stem bureau schrijven waarin hij, ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 13, derde lid der Gemeentewet, bericht, dat hij de schriftelijke mededeeling heeft ontvangen, dat de heer H. Wiekenkamp zijn benoeming tot lid van den Raad dezer Gemeente aanneemt. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. voorstel om te besluiten tot intrekking- van het raadsbesluit d.d. 22 April 1927 betreffende verkoop aan de heeren S. van Baltel en Huijser te Rotterdam van een per ceel bouwterrein aan de Aleidastraat al waar deze in den VI aar dinger dijk overgaat hoek Fabristraat, ter oppervlakte van pl.m. 1200 vierk. M. tegen den prijs van ƒ10 per vierk. M. z Overeenkomstig het voorstel wordt tot in trekking besloten. Van B. en W. voorstel om te besluiten tot intrekking van het raadsbesluit, d.d. 15 No vember 1927 tot verkoop aan den heer H. Ga bel q.q. alhier, vanf a. een perceel bouwgrond aan de Edison- st.raat N.O.Z., hoek van Swindenstraat, ka daster Sectic I, no. 2461 (ged.), ter breedte van pl.m. 40 M. en ter diepte van pl.m. 20 M„ tegen den prijs van ƒ15.50 per vierk. M. b. een perceel bouwgrond aan de Edison- straat Z.W.Z., hoek van Swindenstraat, ka- dastei Sectie I, no. 2461 (ged.), ter breedte van pl.m. 38 M. en ter diepte van pl.m. 20 M., tegen den prijs van 16 per vierk. M. Tot intrekking wordt besloten. Van B. en W. voorstel om aan den heer D. Boddeüs, overeenkomstig- zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag- te verileenen als amb tenaar van den Burgerlijken Stand. Overeenkomstig het voorstel wordt beslo ten. Van B. eu W. schrijven, waarbij wordt aan geboden de balans der gemeente Schiedam, einde dienstjaar 1926. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. voorstel om in de algemeene salarisverordening da rubriek Arbeidsbeurs aan te vullen met den rang van hoofdklerk. De heer DINKELAAR (S. D. A. P.) vraagt of we met dit voorstel wel op den goeden weg- zijn. gpr. vreest dat we denzelfden kant- opgaan als vroeger. Met deze ineidenteele ver- lioogiugen wordt de zaak niet in het algemeen bezien. Ze is nóch in het georganiseerd over leg, nóch in personeelsbelangen geweest. Spr, meent, dat nog meer dergelijke voorstellen to wachten zijn en zou al die voorstellen in de commissie voor personeelsbelangen willen -w,. overzien. De VOORZITTER merkt op, dat het hier slechts een fo-rmeele laves He geldt, 'tls hier slechts een raaigsverhooging, welke zoodra er salarisverhooging' mee gemoeid is, in de com. missie voor personeelsbelangen wordt ge bracht. Wethouder HOUTMAN (V. B.) merkt op, dat voor zoover- in een soortgelijk voorstel Gemeentewerken ei bij betrokken is, er voor de betrokkenen een achteruitzetting bestaat, zoodat hier werkelijk reden is om den iuen- sdieu genoegdoening te - 'en Spr. zou daar om niet'graag willen, dat de zaak werd uit gesteld. De heer DINKELAAR (S. D. A. P.) meent, dat als er een wethouder is die veel voelt voor loonsverhoog'ing, de betrokkenen goed af zijn. Zoo iets nu wil spreker voorkomen. Spreker is tegen het stelsel van zoo nu en dan, te hooi -en te gras te verhoogen. Over vele nietigheden wordt de commissie voor personeelsaangelegenheden gehoord, maar dan moet het toch zeker ook voor een kwestie van veel meer belang- zooals hier in het geding is. De heer BROEK (V. B.) voelt veel voor het betoog- van den lieer Dinkelaar. Het komt spreker voor, dat aanhoudend met die par- tieede salarisherzieningen nieuwe plooien in de regeling gelegd worden Spr. zou het voorstel van den heel' Dinke laar willen aanvaarden om de ambtenarenfor- matie eens in haar geheel te herzien. Wethouder VAN VELZEN (R. K.) is het. over het algemeen met, den heer Dinkelaar eens. We hebben bier echter nog een toezeg ging van den heer Boddeüs ten aanzien van dit hoofdstuk, reeds vroeger bij de herzie ning der verordening gedaan. Wethouder HOUTMAN (V. B.) merkt op, dat bevordering' van opzichter 2e tot le klasse vroeger in de commissie voor gemeentewer ken werd afgedaan. De weg- dien men nu moet volgen lijkt spr. toch wel erg lang. Nu deze opzichters achterop zijn geraakt, gaat het toch niet aan, hun zaak nog- eens hij het ge organiseerd overleg te brengen. Over het algemeen is ook spr. het met den heer Dinkelaar eens, maar het gaat niet op, dat al (leze gevallen door liet georganiseerd overleg zouden moeten, worden bezien. Tegen een bezien der zaak door de commis. sie voor personeelsaangelegenheden heeft spr, geen bezwaar. Op voorstel van den VOORZITTER, zal de aangelegenheid, in de commissie voor de per soneelsaangelegenheden nader worden bekeken. Van het Hoofdbestuur van den Kon. Ned. Politiehond Ver. te Breda, adres, waarin het doel der ver. wordt uiteengezet en waarin er op wordt gewezen, dat het voor de vereeniglng van overwegend belang zou zijn ook van deze gemeente financieel© steun tie mogen ont vangen, die o.iii. kan worden verleend, dóór toe t« treden als begunstiger met een minimum contributie van 10 per jaar. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van het bestuur van de Kon. Zangver. Schie dams Mannenkoor Orpheus" adres d.d. Nov. 1927, waarin wordt verzocht op het z.g> feest terrein in liet volkspark, waarop de Orpheus- schulp is geplaatst, een behoorlijke terrein- afscheiding fe doen aanbrengen. Wordt gesteld, in handen van B. en W. om advies. Van den lieer C. H. Sclieffers schrijven, waar in hij bericht, dat hij zijn benoeming tot lid der commissie van toezicht op het Lager On derwijs zal aanvaarden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van het, bestuur der Ver. „Zwakzinnigen zorg,-" te Schiedam, adres waarin wordt ver zocht van gemeentewege een subsidie te mogen ontvangen in den vorm van: het kosteloos beschikbaar stellen van twee verlichte en verwarmde lokalen van de school aan de Dwarsstraat. 1). een toeslag van 10 cents per werkuur van de te werk te stellen zwakzinnigen uit de ge meente Schiedam. Wordt gesteld in handen van B. en W, om advies. Van het beslui' dei- ver. tot, bevordering van Christelijk onderwijs, schrijven, waarin wordt bericht, dat -het geweiiseht is, dat de te stichten school met zes lokalen voor gewoon lager on derwijs aan de Aleidastrant wordt uitgebreid met een lokaal voor lichamelijke oefening, be nevens een lokaal voor het zevende leerjaar en waarin wordt verzocht overeenkomstig art. 72 der Lager Onderwijswet hiertoe medewerking te v-eyleenen, Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van den heer J. G .H. Brounts, lid van den gemeenteraad, schrijven, waarin hij kennis geeft zich genoodzaakt te zien te bedanken als lid van,de financieele commissie voor het ge meente-ziekenhuis. Zal worden behandeld in een volgende ver gadering. De - heer COLLé (rev. v. IC) meent, dat men voor het lidmaatschap voor een com missie kan bedanken. Wethouder HOUTMAN (V.B.) merkt op, dat men drie commissies moet aanvaarden volgens het reglement, doch voor meer kan bedanken. 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het benoemd verklaard raadslid, den heer H, Wie kenkamp. De betreffende eompnissie beeft de geloofs brieven in orde bevonden, zoodat tot toelating wordt besloten. 2A. Benoeming van een lid-voorzitter der commissie voor het gemeente-ziekenhuis ter voorziening in de vaeaUtre, ontstaan door de- periodieke aftreding op 1 Januari 1928 van den lieer A. ,T. Gijsen (lid uit het dagelijksch bestuur der gemeente als voorzitter). Do heer A. J. Gijsen wordt hei-benoemd. 2B. benoeming van een lid der commissie'voor het algemeen handelsentrépot ter voorziening in de vacature onstaan iloor de periodieke af treding 1 Januari 1928 van den InJer B. G. Hoogendam (lid van den gemeenteraad bui ten de leden van het dagelijksch bestuur). De heer COLLé (rev. v.) vraagt of de heer IToogeudam cle commissie niet warm houdt voor een opvolger. Zouden we daarom de zaak niet kunnen aanhouden? De VOORZITTER stelt de benoeming aan de orde. De heer Hoogendam wordt herbenoemd. 2 C. Aanbeveling van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs ter benoeming van een lid liarer commissie ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer Mr. J. II. C. Kok. Aanbevolen worden: 1 de heer tnr. J. H. C. Kok, 2 de lieer F, H. Backer. Herbenoemd wordt mr. J. H. C. Kok. 2 D. Aanbeveling van B en W. ter benoe ming van een regent der hofjes van Belois ter vervulling der vacature, ontstaande door de periodieke aftreding van den heer J. Houtman. Aanbevolen worden: 1. de heer J. Houtman (aftredend), 2. de heer F. A. C. Lechner, Herbenoemd wordt de heer J. Houtman. 2E. Benoeming van 5 leden van de com missie van toezicht op het lager onderwijs ter voorziening in de vacatures, ontstaande door de periodieke aftreding op 1 Januari 1928 van mevr. G. Odé—Boekholt en de heeren T. Slavenburg, A. Noordijk Jz., R. Blijdorp en A. Hoogendijk. Aanbevolen worden: le groep: ouders der op een openbare lagere school ingeschreven leerlingen: (vacature mevr. G. OdéBoek holt): 1 mevr. O. OdéBoekholt; 2 mevr. H. Benthem—de Wilde. Herbenoemd wordt mevr. G. OdéBoek holt. 2e Groep: Ouders der op een bijzondere lagere school ingeschreven leerlingen: (vaca ture T. Slavenburg): 1 de heer T. Slaven burg, 2 de heer S. Bijl. Herbenoemd wordt de heer T. Slavenburg. 3e Groep: meerderjarige ouderwijzers der openbare lagere scholen (vacature A. Noor- dijk Jz.): 1. de heer A. Noordijk Jz.,; 2. mej. A. Lanltamp. Herbenoemd wordt de lieer A. Noordijk Jz. 4o Groep: meerderjarige onderwijzers der bijzondere lagere scholen (vacature A. Blij dorp): 1. de heer A. Blijdorp; 2 de lieer G. W. de Lange. Herbenoemd wordt cle heer A. Blijdorp. 5e Groep: overige meerderjarige inwoners der gemeente: (vacature A. Hoogendijk): 1. de heer A. Hoogendijk; 2. de lieer D. Ris Jz. Herbenoemd wordt de lieer A. Hoogendijk. 2F. Benoeming van een regentes van het St. Jacobs-Gasthuis ter vervulling der vaca ture, ontstaan door ontslagname als zoo danig van mej. H. J. C. M. Wittkaxöpf. Aan bevolen worden: 1. mevr. E. KoetenOoms; 2. B. Schuurman»Vis. De heer v. d. TEMPEL (C.H.) wil de eerst-voorgedragene stemmen, omdat zij zit ting heeft in de commissie voor het stads ziekenhuis, waar ze bewezen heeft op haar plaats te zijn, en ook omdat zij voorgedragen wordt door het college van regenten, maar, en hij weet dat de rechtschc club het daar mee eens is, niet als sociaal-democrato. Mevrouw KoetenOoms wordt benoemd. 3. Voordracht van B. en W. ter benoeming 3 o—y Ms 3 ■V Het oud jaar is gekist, genageld en begraven; en 't nieuwe, korts nadien, kwam schielijk aan te draven. Zoo 't oude was, zoo zal waarschijnlijk 't nieuwe zijn. vervuld van koud en heet, van lieflijkheid en pijn, I Een dingen wensche ik u, en mij en allen samen, het oude jaar en 't nieuw te doen, in Godes namen, van aan den eersten dag tot aan den laatsten tuk, een lange keten zijn van christenweerd geluk. Dat is, den wille Gods in ailes g|a le slagen, en lief of leed gelijk met kloeken moed te dragen; want, wee of weelde, welk van heiden 't zwaarste lasts en 't ergste nagevolg-, op onze zielen tast en weet ik! God alleen, hij weet, en hij zal 't wijzeD, ik wenechte 't u en mij, in 's hemels paradijzen! GUIDO GBZELLE. 'e Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambroslus, 8 uur, R. K. Volksbond. Iederen Maandagavond clubavond R. K, Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lang* Haven; aanvang S uur. Iederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen, precies. Dinsdags repetitie R. K. Mannenzangvereeni- ging St. Caecilia, half 9, R. K. Volksbond;] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St- Eloy". Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 8 uur af club avond R. IC S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Iederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel sior; Gebouw R. IC Kring. Eiken Woensdagavond R. IC Burgerjonge- Iingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw; Rath. Kring. Aanvang balf zeven. lederen Vrijdag vergadering Katholiek Leven. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half 9. Zaterdag 7 Januari Feestconcevt Stedelijk Muziekcorps, met me dewerking van „Utile Dulci", Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 18 Januari 1 Instalaiie van Kap. L. Beune voor de leden van de R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K, Kring. Donderdag 26 Januari Junioren-Onderavond van de R. K. S. V, „Excelsior". Gebouw "H. K. Volksbond. van een onderwijzeres aan school E. (hoofd (1e heer J. A. van de Poel). Voorgedragen wordt mej. F. M. Obdeijn, wachtgeldster, wonende te Utrecht. De heer BROEK (V.B.) vraagt of er maar. één onderwijzeres proefles heeft gegeven. Wethouder DE BRUIJN (S.D.A.P.) merkt op, dat het met deze benoemingen groote misère is, omdat wij aan wachtgelders en waolitgeldsters gebonden zijn. Er zijn haast geen goede krachten te krijgen. De heer BROEK (V.B.) erkent zulks, maar zou toch niet graag willen accepteeren wat zich maar aanmeldt. De WETHOUDER antwoord, dat op aanschrij vingen vaak geen antwoord wordt gegeven, of dat men antwoord liever geen benoeming te wenschen. De benoeming dient snel te ge schieden, anders wordt ze ons wellicht weer afgesnoept en door een benoeming is de' betrokkene verplicht om te komen. Mej. Obdeijn wordt benoemd. 3bis. Benoeming van een onderwijzeres aan school FX ^hoofd de lieer B. van Bochove). Voorgedragen wordt mej. C. A. H. de Louw,i wachtgeldster, wonende te 's Gravenhage. Benoemd wordt mej. de Louw. 4. Voorstel van B. en W. om de heeren P. J. Baris en A. Geurtsen, opzichter 2e klasse en M. A. H. van de Laarschot, teeke naar le klasse hij gemeentewerken te be vorderen tot opzichter le klasse bij dien dienst. Wordt gezonden naai' algemeene personeels aangelegenheden. 5. Voorstel van B. en W. om de hun ver leende machtiging tot ingebruikgeving van sportterreinen, lokalen van openbare scholen en andere gemeente-gebouwen, alsmede tot het geven van standplaatsen op de openbare straat en op gemeente-tereinen voor con sumptietenten en inrichtingen van vermaak,, voor den tijd van één jaar te verlengen. 6. Voorstel van B. en W. om hun college' te machtigen in het tijdvak 1 Januari 1928 tot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1