FEUILLETON WD1N3DAG 4 JANUARI 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 KAMER VAN KOOPHANDEL VAN ROTTERDAM Het verdrag met België De oeververbinding Het havenbedrijf De scheepvaartbeweging Scheepvaartkundig museum Verkeersbelemmerüig in Pösthoornsteeg Eon liulppostkantoor aan het Beursplein? Idem met Denemarken Idem met Hongarije Weg verbetering met Nieuwerkerk Liielitvaartfaricvcn RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR DONDERDAG DE HOOGDREEFMOLEN Naar het Fransch van R. HANOIR. Vergadering' van Dinsdag 3 Januari. Voorzitter: de heer J. C. Veder. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat in de afdeelingsvergaderingen van de Kamer de heeren mr. R. Mees en D. G. van Beu- ningen onderscheidenlijk zijn benoemd tot voor zitter en plaatsvervangend voorzitter van de af- deeling grootbedrijf en de heeren Ed. G. Schür- maim en J. H. Donner onderscheidenlijk tot voor zitter en plaatsvervangend voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf. Hij wenseliten dezen heeren geluk met hun ver kiezing. Herdenking dr. A. Plate, Sedert onze laatste vergadering zoo zegt de voorzitter, is in Rotterdam een man gestorven die een sieraad is geweest van onze stad en wièn zij oneindig veel heeft te danken. Voor onze Kamer bestaat in het bijzonder reden, dr. A. Elate te herdenken, daar hij immers gedurende tien jaren, van 1898 tot 1908, haar voorzitter is geweest. Helaas behoort dr. A. Plate thans tot het ver leden maar de herinnering aan zijn verdiensten moet hot levend bezit blijven van elk nieuw ge slacht. Als Rotterdammers en Nederlanders zijn wij dankbaar, dat hij heeft geleefd: hefc. is onze plicht te trachten hem na te volgen nu hij is opgeroepen. Nieuwjaarsrede. De voorzitter houdt de volgende Nieuwjaars rede. Het jaar is scherp in tweeën gescheiden door fle belangrijke gebeurtenis, welke heeft plaats gevonden op 2-1 Maart 1927. De uitspraak van de Eerste Kamer, "die toen weigerde naar goed keuring te hechten aan het ongelukkige ver drag, dat te kwader ure met België was gesloten, heeft voor Rotterdam, heeft voor Ne derland de verlossing beteekend uit een be nauwden droom. Ik wil niet dieper in deze zaak terugtreden en haar verder overlaten aan het verleden, waarin zij thuis behoort. Thans geldt het den blik naar de toekomst te richten en als onzen eersten wenseh uit te spreken, dat op die punten, waarop inderdaad herziening van de Edheidingsregeling van 1839 noodig mocht zijn, deze zal worden doorgevoerd op een wijze, welke, zonder de levensbelangen van één der beide be trokken mogendheden in gevaar te brengen, voor ljaar de belofte zal inhouden van verdere ge lukkige ontwikkeling en nauwere, hartelijke samenwerking. Voor onze haven heeft 1927 weder voor het eerst sinds lange Jaren besluiten gebracht tot uitvoering van verruimingswerken van eenige beteekenis. Het aantal ligplaatsen in de Waal haven wordt uitgebreid en de aanleg van liet Drlehavenplan ter hand genomen. Nog belang rijker voor de technische ontwikkeling van onze haven Is het wellicht, dat eindelijk een eind is gekomen aan de ergste belemmering', welke de verouderde oeververbinding voor hot verkeer opleverde. Dit is voor Rotterdam onge twijfeld een gelukkige gebeurtenis geweest, al mogen wij niet uit het oog verliezen, dat 'wij, wanneer de thans nog onder handen zijnde Werken zullen zijn voltooid, nog altijd tevreden zullen moeten zijn met een noodoplossing. Onze stad heeft behoefte aan een tweede vaste verbinding. Als leek veroorloof ik mij nogmaals de vraag te opperen, of niet een oplossing kan worden verkregen door een tunnel, Westelijk van de bestaande bruggen. De stad heeft zich) sedert deze laatste een halve eeuw geleden over de Nieuwe Maas werden geslagen, kilometers naar het Westen uitgebreid. Daarom Is do oeververbinding hopeloos verouderd, een ge brek, waarin alle veerdiensten, hoe nuttig, op zic-hzclf ook, nooit zuilen kunnen voorzien. De uitgroei van de haven en van de stad naar het Westen heeft dit jaar moeten dienen als één der argumenten voor het groote annexatie plan, van B. en W. Aan de kracht van den drang tot uitbreiding in die richting heeft het College zooveel -waarde gehecht; dat volgens zijn wonsch zelfs do gemeente Vlaardingen daarvoor eal moeten verdwijnen en niet minder ver wil het op den linkor oever de grenspalen der ge meente uitzetten. Met name wordt in de stuk ken gewezen 'op de wenschelijkheid, om de ge meentegrens op beide oevers even ver naar het Westen te verschuiven. B. en W. zien dus een eenheid over een gebied, dat zich tot ongeveer 12 K.M. beneden de bestaande bruggen uitstrekt. Ik voor mij heb den indruk, dat een nog veel grooter terrein op havengebied een eenheid vormt, zij het ook van andere soort. Oa iTf thans na tot welke resultaten hot havenbedrijf in het afgeloopen jaar te Botterdam heeft gevoerd, dan spijt het mij daar over nog altijd niet het hoopvolle geluid te kun nen doen hoor en, waarnaar ook ik zoozeer ver lang. Dat de lcolenuitvoer is teruggoloopen spreekt vanzelf en heeft ook niets verontrustends met het oog' op de abnormaliteit van den toe stand in 1926 te dien aanzien, integendeel acht ik een uitvoer over zee, met inbegrip van leve rantie van bunkerkolen, in de eerste elf maan den van 1927 van ruim 12.1 millioen tons een bevredigend cijfer, wanneer ik in aanmerking neem, dat in het overeenkomstige tijdvak in 1925 slechts ruim 7.8 millioen tons werd bereikt. Het ertsverkeer gaf zelfs recordcijfers te zien. Werden er in do eerste elf maanden van 1926 in onze haven 5.5 millioen tons erts aangevoerd, in 1927 bedroeg ditzelfde getal niet minder dan ruim 10.4 millioen tops. De aanvoer van granen was al evenzeer overweldigend groot; voor som mige soorten grooter dan ooit te vören. In de eerste elf maanden werden niet minder dan 4.240.389 tons uit zeeschepen gelost. Was het in alle opzichten zoo gelegen als met de massa transporten, de Rotterdamsche haven zou een gouden tijd beleven. Wij kunnen echter nog altijd niet tevreden zijn over het stukgoederenverkeer. Wanneer ik kolen, ertsen, granen, hout en oliën uitschakel, dan zie ik in de eerste elf maanden van 1927 een invoer ter zee van 3.6 millioen tons en oen uitvoer ter zee van bijna 3.6 mil lioen tons, tegen onderscheidenlijk ruim 3.3 millioen en ruim 3.G millioen in 1926, terwijl in de laatste jaren vóór den oorlog de enkele aan voeren' van stukgoed naar de meening van be voegde beoordeelaars meer dan 5 millioen tons hebben bedragen. Bij dezen stand van zaken kunnen wij niet tevreden zijn en mogen wü ons niet laten troos ten door do cijfers der- scheepvaartbeweging, welke in 1927, althans wat de ingeklaarde "ton nage betreft, ongeveer gel-k zijn aan het record cijfer van het voorgaande jaar. Als deze schepen nu met dit zeer hooge bedrag aan tonnenmaat ons, wat het stukgoederenverkeer betreft, nog niet brengen op het gewenschte peil, dan moeten wij ons meer dan ooit voor nemen om de haven voor dat verkeer aantrek kelijker te maken. Daarvoor bestaat slechts één middel: harder en goedlcooper werken, het zich ton volle geven van alle Rotterdammers aan deze. groote taak. Ik weet wel, dat men het on bevredigende stukgoederenverkeer kan verklaren met een verwijzing naar de moeilijkheden, welke wij met ons achterland ondervinden. Ik antwoord daarop, dat enkele dier moeilijkheden ook vóór den oorlog reeds bestonden, en dat de omstandig heid, dat er factoren zijn, waaraan wij weinig of niets kunnen veranderen, slechts een reden te meer is, om met beslistheid te grijpen naar die middelen, waarmede wij den toestand wèl kunnen beïnvloeden. Spr. eindigde met het uitspreken van eenige persoonlijke wensehen aan het adres der leden en functionarissen der Kamer. Bij de volgende verkiezing wordt de voorzitter, de heer J. C. Veder, met aigemeene stemmen als zoodanig- herkozen, De heer J. C. Veder neemt zijn herbenoeming aan. De voorzitter doet hierna do volgende mede- deelingen Van den minister van arbeid, handel en nijver heid heeft de Kamer bericht ontvangen van do goedkeuring van een aantal door haar over 1928 verleende subsidies: aan het „Nationaal Technisch Scheepvaart kundig Museum" is met het oog op de waarde, welke deze instelling heeft voor Rotterdam als stad van scheepvaart, opnieuw een subsidie van' f 2500 toegekend, onder de voorwaarde, dat het voortbestaan van het museum is gewaarborgd, welke voorwaarde aldus moet worden verstaan; dat met uitkeer-in g van het bedrag niet zal wor den overgegaan dan nadat de vereeniging ten genoege der Kamer zal hebben aangetoond, dat het voortbestaan van het museum inderdaad is verzekerd Het Ceramiek wet je. 2. De voorzitter stelt voor, aan cle Tweede Kamer der Staten-Generaal, met betrekking tot het ontwerp van wet tot tijdelijke verhooging van het invoerrecht op huishoudelijk aardewerk, porselein en glaswerk en op enkele soorten tegels, een adres te richten, waarvoor het con cept is opgesteld in overleg met de commissie voor de handelsbelangen. In het adres zegt de Kamer, dat zij niet bezig is het door het voorstel"beoogde doel, verheffing der vaderlandsche nijverheid, te bestrijden, doch slechts het middel, de kunstmatige beperking van buitenlandsche mededinging. Aan welke oorzaken moet de achteruitgang der Nederlandsche •industrie worden toege schreven De Kamer antwoordt op deze vraag In de eerste plaats aan de verarming als gevolg van den wereldoorlog. In dit verband komt vanzelf de vraag -naar voren: wat heeft de Maastrichtscho industrie zelf gedaan om zich te handhaven In de tweede plaats vreest do Kamer de aan vaarding van het wetsontwerp, omdat deze later als praecedcnt zou kunnen worden gebruikt voor het nemen van. soortgelijke maatregelen ten aan zien van andere artikelen. De vraag, waar het einde van deze maatregelen zal zijn gelegen, stemt vooral tot zorg bij do gedachte aan de mogelijkheid van represailles. Reeds thans h'ebben do Nederlandsche onder handelaars de grootste moeite ,om van de buiten landsche regeeringen handelsverdragen te ver krijgen, welke onze welvaart niet al te zeer be lemmeren. De' Kamer voorziet, dat die moeite nog veel grooter zal worden. Tenslotte stelt de Kamer de vraag Hoe Limburg wèl te helpen? Hierbij heeft zij niet den indruk, dat in Zuid- Limburg bijzondere moeilijkheden worden onder vonden, welke verschillen Van de bezwaren, waarmede het bedrijfsleven elders heeft te worstelen. Zij hoopt daarom, dat cle regeering voort zal gaan dit gewest te ontwikkelen met middelen, zooals tot dusver zijn aangewend. De Staat kan de arbeidsvoorwaarden voor de industrie verbeteren door een poiitiek, die is berekend op vermindering van lasten. De Staat kan o.a. in dit bijzondere geval veel doen door snelle voltooiing van de nieuwe waterverbinding mot het Noorden dek lands, waardoor Zuid-Lim burg eindelijk de verkeerswegen zal krijgen, welke de streek te lang heeft moeten ontberen. Naar aanleiding van het ontwerp-adres maakt de heer van Doorn een aantal opmerkingen Hij meent dat deze kwestie buiten de belangensfeer der Kamer staat. Na enkele opmerking-en van de heeren Wester- man en Schilthuis en den voorzitter, die op de opmerkingen van den heer van Doorn niet wen sehen in te gaan, wordt met 3 stemmen tegen besloten het adres te verzenden. Van B. en W. vaïrTtotterdam is bericht ont vangen, dat, overeenkomstig een daartoe, door de Kamer op IS October 1927 gedaan verzoek, verschillende vcrkeersbelemmeringcn in de Post- lioornsteeg zullen worden opgeruimd. O.m. zul len de-beide stopplaatsen van de eleetrische tram, thans dienstdoende voor cle lijnen 2, 3, 6, 12 en 12 a worden gesplitst in vier stopplaatsen en wel op de Zuidblaak voor de lijnen 3 en 6 en aan weerszijden van de- Koizersbrug voor do lijnen 2, 12 en 12 a. Tot het wegnemen van de lantaarnpalen zal van gemeentewege niet worden overgegaan. 3. Do voorzitter stelt voor, overeenkomstig' het advies van do commissie voor aigemeene zaken, een schrijven van de Kamer van Koophandel te Vlaardingen betreffende de verbetering van den weg RotterdamSchiedam—VlaardingenHaas- sluis voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. 5. De voorzitter stelt'voor, in overleg met de commissie voor de posterijen, telegrafie en tele fonie, op een schrijven van het Expertise-bureau ir. H. U. Sehleurholts-Tichlaar betreffende de vestiging van een hulppostkantoor in de om geving van het Beursplein te antwoorden, dat het do Kamer bekend is, clat een dergelijke maatregel bij het hoofdbestuur van de posterijen en telegrafie bezwaren ontmoet, die verband hou- den met de exploitatie van het hoofdpostkantoor aan den Coolsingcl. .Daar de handel er aan ge wend is geweest, dat het hoofdpostkantoor op het Beursplein stond, vreest men dat, zoolang zich niet de gewoonte gevormd heeft om naar het hoofdpostkantoor aan den Coolsingcl te gaan, van een hulppostkantoor in de nabijheid van het Beursplein een zoo veelvuldig gébruik gemaakt zou worden, dat daardoor een belangrijk gedeel te van het werk aan het hoofdpostkantoor zou worden overgenomen, zonder dat zulks daar tot een vermindering van personeel zou kunnen lei den. Afgezien nog van de bijzondere kosten, die gemaakt zouden moeten worden voor de inrich ting en de exploitatie van het hulppsstkantoor, zou dit een minder rendabele exploitatie van het hoofdpostkantoor tengevolge hebben. Bovendien vestigt cle Kamer er cle aandacht op, dat zicli in do nabijheid van dit bureau reeds een hulppostkantoor bevindt, namelijk dat aan do Maaskacle tusschen de Van der Takstraat en de Cornells Trompstraat. Aldus besloten. Telefonische gemeenschap met Polen 7. Van het hoofdbestuur van cle posterijen en telegrafie is bericht ontvangen, dat overleg wordt gevoerd tot het verkrijgen van een tele fonische gemeenschap tusschen Polen en Neder land. (Aanvankelijk Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage). Naar aanleiding van het daartoe door den di recteur-generaal gedane verzoek, stelt de voor zitter voor aan dezen te berichten, clat, naar de Kamer is gebleken, in ruimen kring belangstel ling bestaat voor do totstandbrenging van een zoodanige verbinding. Aldus wordt besloten. 9. De Kamer heeft van den directeur van het rijkstelegraafkantoor alhier bericht ontvangen, dat Aalborg in Denemarken tot het telefoon verkeer met Rotterdam is toegelaten. De prijs van een gewoon gesprek bedraagt ge durende de uren 821 voor de eerste 3 minu ten 4.55, voor elke minuut meer 1.55. Gedu rende den overigen tijd zijn deze bedragen resp, 2.75 en f 0.95. Kennisgeving'. 10. Van den directeur van het rijkstelegraaf kantoor alhier heeft de Kamer liericht ontvan gen, dat met ingang' van 1 Dec. j.l. voor gesprek ken, afgewikkeld met Hongarije, tusschen 21 en S uur slechts drie vijfden van het dagtarief, dus 3.15 i>er eerste drie minuten' verhoogd met 1.05 voor elke minuut meer, verschuldigd is. Kennisgeving'. 11. Van de Nederlandsche Kamer van Koop handel in België te Brussel heeft de Kamer be richt ontvangen, dat zij zich heeft gewend tot de directie van de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht, teneinde haar instemming te betuigen met het verzoek van cle Rotterdamsche Kamer, om den laatsten trein uit Brussel naar Rotter dam en andere Nederlandsche steden ongeveer één uur later te stellen. Kennisgeving. 13. Van het propaganda-comitê voor wegen- verbetering te Amsterdam beeft de Kamer be richt ontvangen, dat het zich gewend heeft tot den minister van waterstaat, teneinde instem ming te betuigen met het adres dezer Kamer betreffende de verbetering van het weggedeelte RotterdamNieuwerkerk. De voorzitter wijst er op, dat sedertdien bij Koninklijke Boodschap van 10 Dec. 1927 een wetsontwerp is ingediend om clen weg van Rot terdam naar Nieuwerkerk aan den XJssel bij het rijk in beheer en onderhoud over te brengen, teneinde zoo spoedig mogelijk tot verbetering daarvan over te gaan. Kennisgeving. 14. Naar aanleiding van het schrijven der Ka mer d.d. 22 Nov. j.l. aan de K.L.M., waarin zij wees op de omstandigheid, dat do luchtvaart- tarieven op Rotterdam gelijk waren" aan die op Amsterdam, wanneer de bevlogen afstand kor ter was, terwijl voor luchtvaartverkeer op Rot terdam meer moest worden betaald dan op Am- sterdam, wanneer de bevlogen afstand grooter Was, heeft de K.L.M. thans aan de Kamer be richt, clat zij lieeft besloten het tarief voor hét traject RotterdamBrussel 3 goedkooper te stellen clan voor het traject AmsterdamBrus sel. Deze wijziging is reeds in werking getreden. Do K.L.M. wijst er overigens op, dat cle vast stelling van de tariefregeling van vluchten van en naar Rotterdam niet geheel bij haar belust, doch ten deele afhankelijk is van de wensehen van de buitenlandsche luchtvaartmaatschappijen. De voorzitter zegt, dat dit antwoord het Bu reau niet bevredigt. Hij stelt voor, de zaak op nieuw te stellen in handen van de commissie voor het land- en luchtverkeer, en het Bureau tot afdoening te machtigen, in overleg met die commissie. Aldus besloten. De openbare vergadering wordt gesloten. Er volgde nog' een vergadering met gesloten deuren. PROVINCIALE AVOND. Door cle Vereeniging van oud-Groningers „Gruno'' is het initiatief genomen tot het hou den van een provincialen avond door de ver schillende vereenigingen zooals Friso, Gruno en Zeelandia. Door dé besturen der resp. verenigingen, daartoe in vergadering bijeengeroepen, werd een uitvoerend comité benoemd, en werd tot het houden van den provincialen avond besloten. Deze avond, welke gehouden zal worden be gin Februari, belooft voor de Friezen, Gronin gers en Zeeuwen buitengewoon interessant te worden, daar op bedoelden avond door de too- neelclubs der bovengenoemde vereenigingen éénacters, geschreven eu uitgevoerd in cle ver schillende volkstalen, ten gelioare zullen wor den gebracht. Tot voorzitter van het uitvoerend comité werd gekozen de heer J. Melles, voorzitter van Gruno, terwijl het secretariaat zal worden waargenomen door den heer R. Beetslra, voor zitter van Friso; de penningmeester van Zee landia zal het financieeie gedeelte verzorgen. ST. LI DUIN A MEISJES-PATRONAAT. In de groote zaal van gebouw „Odéon" aan de Gouvernestraat hebben de meisjes van het Sint Liduina-patronaat in de parochie van den H. Joseph haar jaarlijkscb groot feest gevierd. Dit patronaat telt een record aantal leden, zoodat de groote zaal geheel gevuld was. Er is daar gisteren wat gelachen. Enkele talentvolle jongedames hebben met groot succes een too- neelstiikje in drie bedrijven opgevoerd getiteld „O, die zenuwen". De zenuwen op het tooneel werkten hoogst aanstekelijk op die van het pu bliek in de zaal, dat den ganschen avond in vroolijke lundruehtigheid heeft doorgebracht. Het was dan ook een dolle geschiedenis: een uiterst nerveuze dame, die door een aantal kennissen en vriendinnen op een zeer geslaag de, liomoeopatische wijze wordt genezen. Door dezen genoeglijken onzin h een, was op 'n virtuose manier een propaganda voor het pa tronaat geweven met de klaarblijkelijke bedoe ling dames van het soort als het aardige ondeu gende „bubbiköpfchen" in het tooneelstukje, tot toetreding te bewegen. Het dameskoortje, onder de'kundige leiding van den heer Scholtc, zorgde voor een paar keurige zangnummers, terwijl een strijkje den avond met muziek opluisterde. Vanavond is er weer een uitvoering voor donateurs en ouders van leden. Huizen (1S40 M„ na 6 uur 1950 M.) 12.30 1.45 N.C.R.V. concert; 6.008.00 N.C.R.V. concert 8.00 N.C.R.V. concert in de Wilhelmi. nakerk te Dordrecht. Spr. p. l. rle Gaay Fortman, burgemeester van Dordrecht. Scheveningen have.n (1950 M.) S.15 —5.00 berichten; 12.00—12.05 zuivelber,; 1.30 —2,45 beursnoteeringen; 3.35—3.50 landbouw- ber.; 3.52—3.57 zuivelber.; 5.30—5.35 zuivel- berichten. Hilversum (1060 M.) 12.00 politiebe richt; 12.35—2.00 lunohmuziek; 3.004.00 uurtje voor wees- en ziekenhuizen; 4.004.30 huiévrou w enhalf uurtj e5.307.15 concert; 7.15 Engelscht les voor gevorderden; 7.45 po litieker.; S.10 concert; 9.009.30 Indische praatjes; 9.30 aansluiting Concertgebouw Am sterdam; 10.30 concert. Daventry (1600 M.) 11.20 kwartet en so-listen; 1.202,20 gramofoonmuzieli4.05 Causerie; 4.20 orkest; 5.20 orgelbespeling; 5.35 kinderuurtje; 6.20 dansmuziek; 6.35 land- bouwbericht; 6.40 dansmuziek; 6.50 nieuws bericht; 7.05 voor de padvinders; 7.20 Cau serie; 7.35 Beethoven's liedex-en; 7.45 Cause rie; 8.05 De Salisbury zangers; 8.20 concert; om 9.20 onderbroken voor nieuwsbericht.; 10.30 lezing; 10.45 nieuwsbericht; 10.5012.20 dansmuziek. Parijs (Radio-Paris 1750 M.) 10.50—11.00 concert; 12.50—2,10 orkest; 4.05—4.55 kinder, uurtje, 8.50 11,20 gedichten en operafrag menten. Langen berg (469 M.) 12.25—1.50 or kest; 5.20—6.20 orkest; 7.30 symphoniscke dansen. Daarna tot 11,20 dansmuziek. Königs wuster li au s e u (1250 M.) 1,20—7.05 lezingen en lessen; 7.20 „Madame Pompadour", operette. Daarna tot 11.50 dans muziek en dansles. Hamburg (305 M.) 4.20 dansmuziek; 5,20 vroolijk concert; 6.45 „Laagland", opera; 10.50 11,50 dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.20—6.20 Irinderma- tinee; 8.35 orkest; 9.35—10.35 literaire en muzikale avond. AUTOBUSDIENST SCHIEDAM- ROTTERDAM. Ged. Staten hebben besloten de bij hun be sluit van 11 Januari 1927, in liooger beroep ge- handhaafde bij K. B. van 28 Juni 1.1. aan V. Alders te Rotterdam verleende vergunning tot het in werking houden van een autobusdienst van Schiedam (Rozenburgerplein) naar Rotter dam (Rusthoflaan Crooswijk) en omgekeerd in ta trekken, welke dienst door Alders is gestaakt zonder daarbij de wettelijke formaliteiten iu acht te nemen. DE BUS JERICÓLAAN—SCHIEDAM Ged. Staten hebben besloten hun besluit ran 11 Januari 1927, waarbij aan de N. V. v. d. Ende's Autobusmaatscliappij, gevestigd te Schiedam vergunning werd verleend tot het in werking houden van een autobusdienst van Schiedam (Fabriplein) naar Rotterdam (Kra. lingsche plas nabij de Jericholaan) en omge keerd, te wijzigen, zoodat voortaan als eind punt te Rotterdam cle Coolsingel wordt ge noemd. ZAKENJUBILe'. Gisteren heeft de heer A. van Veen, direc teur van de Rotterdamsche Verzekerings-Socie. teit, den dag herdacht waarop hij voor 25 jaar iu dienst trad bij deze Maatschappij. Namens commissarissen werd de jubilaris toegesproken door mr. K. M. Valkenburg, dis den heer van Veen dankte voor de groote acti viteit die hij steeds in het belang' der maat schappij aan den dag heeft gelegd. De heer W. A. M. 'Korink, mededirecteur prees den heer van Veen om zijn aangename samenwerking. Tenslotte lieeft de heer A. C. Meyer, alge meen procuratiehouder der firma, den jubilaris toegesproken en hem namens het personeel een portret aangeboden, geschilderd door zijn zoon, den kunstschilder IC. v. Veen. Het personeel vierde het feest met een vrijen middag. 2). Langloua, Troadee, Patif en zooveel an deren. somde Riuo op, den blik op den horizon gericht, zij allen vielen neer .Hogen uitge put door honger of ziekte; Co anderen wag gelden, Iialf slapendverder ver3cheidenen ijl- den op schrikaanjagende wijze, zij spraken.tot aim moeder, lmn vrouw, of kinderen, zagen gouden graanvelden voor zich, terwijl hun voe- ien m den sneeuw wegzakten. Hoevelen wik kelden zich iu hun bevroren mantel om wat te rusten, zonder dat de tamboer of trompetter hen vermocht te wekken. Men liet hen hulpe loos achter en de sneeuw hegroef hen levend. Napoleon, die onder dien somheren grijzen he mel door raven gevolgd werd, keerde zich soms om en weende Nu Lino dit alles weer iu herinnering bracht kwamen eenige dikke tranen over zijn wangen rollen; hij veegde deze met zijn duim weg, beet nog harder op zijn pijp, waaruit nu dikke rookwolken opstegen en na even gekucht te liehhen, alsof liij heesch was, neuriede hij een .oud soldatenliedje. at zeg je daarvan m'n jongen, vroeg liij clan, terwijl hij zich oprichtte als om opnieuw ten strijde te trekken: Dat had je moeten hoorentoen de ko gels om onze oooren suisden als óm ons het zwji gen op te leggen. Maar dat liet mij koud, ta ra ta ta, ta ra la ta:_ Artilleristen naai' uw stukken! Laadt! Richti" Lont, vuur! bromde Rino. Na een korte stilte hernam hij. Maar wat het gekste scheen, was dat na een dag van heet gevecht mijn arm verdwenen was en mèt mijn arm mijn nieuwe galons en schietprijs. Een groot gedeelte van den nacht heb ik die arm tevergeefs gezocht. Op deze wijze ging Rino tloor met vertellen van allerlei wapenfeiten en Jozef beleefde dan onvergetelijke oogenblikken. Nu is li«t daar rustig aan den anderen kant van den Rijn, besloot liij dan vaak, doch men kan op die stilte niet vertrouwen. Jozef was later brigadier geworden, maar nimmer vergat bij in zijn verloftijd zijn ouden kameraad Rino te bezoeken. Zij zullen, .terugkomen, Hat zul je zien, heette het toen en dien dag zal Piff opnieuw vuur spuwen en rooken,, zooals nooit mijn Paulien gerookt heeft. De jaren waren voorbij gevloden, zonder dat Jozef ooit de stem van Piff gehoord had. Plotseling deden vage geruchten de ronde; het bericht tier oorlogsverklaring klonk een ieder als een donderslag in de ooren, want er scheen slechts sprake te zijn van vriendschappelijke overeenkomsten en ontwapening'. Terlieux zag zich onverwachts afgesneden van iedere verbintenis met de buitenwereld. Alleen een krant van een week oud, verbor gen onder het tuig van de paarden der cTI- ligence, liet van tijd tot tijd een verre echo hooren van hetgeen er achter het woud en het gebergte gebeurde. Het dof gedreun, dat men soms vernam, wees op gevochten, maar Piff had zijn stem nog niet met de krijgsmu ziek gemengd. Nieuwe lichtingen waren opgeroepen. Jozef was echter niet onder cle wapenen behoeven Je komejL. Misschien werd hij beschouwd als een onontbeerlijke steun, voor de oude groot moeder, misschien ook had de administratie zich vergist. Tot nog toe hadden dc Duitschers het woud nog niet in durven trekken, want zij wisten dat al zijn bewoners; houthakkers, kolen branders en sleevaarders gewapend waren. Iedere struik, iedere' oneffenheid van den grond kon een geweer verbergen. De vijand ging met de grootste voorzichtigheid te werk en maakte cp zekere punten vaIsQh alarm om de aandacht af to leiden van hen, dio de Duit. sche troepen iu hun bewegingen hinderden. Geheel de keten der Vogezen was hem een wespennest, dat zij niet ongestraft konden intrekken. De bewapende mannen van Terlieux be. gonnen reeds ongeduldig I® worden in hun werkloosheid -en dachten er over zich bij de franc-tireurs van St. Amarin te voegen, toen een stoet zieken en gewonden op het kasteel aankwam om daar een toevlucht te zoeken. Jozef Balot, die om zich een kleine groep dezer vrijwilligers geschaard had, verzette zicli toen tegen liet plan om te vertrekken. Hijwas van oordeel dat Terlieux spoedig aan cle beurt kon komen en clan zou zijn gewa pend troepje goede diensten kunnen bewijzen; wel zou men den vijand niet terug kunnen drijven, maar wel in zijn opmarsch hinderen, om alzoo aan het Fransehe leger den tijd te geven zich Je vormen eu toe te snellen. Op zekeren avond bulderde cle oude Piff, om het uur aan te konodigen, door Rino voor zien, waarop de Duitschers naderden. De oude soldaat van Napoleon leefde nog, „Paulien" eveneens; en zelfs juffrouw Plu- me, de oude cantinelioudster uit Riuo's sol datentijd, behoorde nog f.ot het land der le venden, hoewel zij reeds twee en tachtig jaar oud was. Evenals Solferiuo was zij ongetrouwd gebleven, omdat zij nooit tijd gevonden had aan een huwelijk te denken, zoo beweerde zij tenminste. Als dochter van een officier liad zij in haar eerste levensjaar haar moeder verloren. Na den doocl van mevrouw Boïsec, een officiers- vrouw, die haar opgevoed had, was zij de troepen gevolgd als marketentster. Men noemde haar „madame" vanaf den dag, waarop de keizer haar het eerekruis op de borst gespeld had ter belooning van haar heldhaftig optreden, toen zij de plaats van lxaar vader, die op een kanon gedood was, In nam en doorging met schieten. Nu had zij Solferino steeds beloofd hem haar diensten aan te bieden clen dag, waarop Rino den ouden piff zou afvuren. Ei* wij zullen dat stuk als een pijp stop pen, met een tabak die de Duitschers geducht zal doen niezen, schetste zij dan met haar hooge stem. Jozef die op den drempel van zijn woning stond, met den blik gericht op het oude kasteel, welks toren zich als zwarte spook gedaanten tegen den somberen hemel aftee- kenden, zei bij zich zelf: Madame Plume heeft woord gehouden, want Piff buldert met een automatische regel matigheid. Men kan wel liooren, dat hij goed bediend wordt. ff :fc Een nieuwe windhoos deed de vlammen in den haard hoog opstijgen. Buiten loeide en suisde het alfsof er iets vreeselijks op til was. Jozef, zichtbaar onder clen indruk, sloot zijn deur eu schoof den grendel dicht. Hij zette do ijzeren stangen, die hij niet ge bruikt had, tegen den wand en zei binnens monds: Als de anderen Piff Iiooreu, zullen zij jweldra Iiior komen. Ik sluit dus niet, dan vinden zij gemakkelijker bij het schijnsel der lamp, onze woning. Daarna zette hij de lamp op do vensterbank, schoof de gordijnen zoover mogelijk uitéén, trok een paar grove, beslagen schoenen aan, gespte zijn hooge beenbeschermers dicht en nam een geweer van clen muur af. Na vervolgens zijn uitrusting voltooid te hebben, zette hij zich op een bank neder met liet geweer tusschen de knieën, stak rustig een pijp op en weldra steeg de rook op onder den breedeu rand van den vilten hoed. Peinzend, In liet haardvuur starend, wacht te hij zwijgend. HOOFDSTUK II. Jozef Balot was ongeveer dertig jaar. Het was een krachtige, groote verschijning', goed gebouwd, met breede schouoders en fleren ge zonden kop, een dier wezens die gevormd schij nen voor den strijd. Zijn rustige, zachte blik toonde echter in deze reuzengestalte een vreedzame ziel, iemand die nooit aanvalt en slechts van kracht gebruik maakt om de zwak ken, die bij hem hulp en bescherming zoeken, te verdedigen. Hij leefde alleen met zijn grootmoeder Marie Balot; zij telde nu reeds bijna tachtig jaar. Do ouders van Jozef waren reeds vijftien jaar doocl, weggerukt in volle gezondheid door een epidemie. Als eenig goed lieten zij hun zoon na: het oude huis met dikke muren, om ringd door een wijngaard en een weinig bouw land, en bovendien het vak van den vader, clat bestond in het doorkruisen van de land streek, met een stok in de hand en een pak op den rug, om in cle dorpen der Vogezen en van Lotharingen, grof linnen en een eenvou dig soort laken te verkoope». (Wordt vervolgd.} j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2