DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN groenten diefst a 1 LUXE AUTO VERHUUR Olympiade Gebak 10 ets. p. st 50ste Jaargang Vrijdag 6 Januari 1928 No 15059 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS - GARAGE „UNIQUE" - lef© nieuws H. WIJSBROEK, Hoogstraat 22, Broersvest 45, Telef. 68819 Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 9 maanden ƒ3 25 per maand L10, per week 25 cent Eranco per post ƒ3.75 peT kwart. Afzónderlijke nummers 5 ct Póstchèque en Girodienst 81440. ADVERTENTISN I5 regels ƒ1.65. Elke regel meer SO ct. Reclames tusschen den tekst 60 et, per regeL Kleine -advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord "meer 5 cL tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradverl 5 reg ƒ0.60. 10 reg. 0.75. 15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij verliea van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De< uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Bij of krachtens wetten óf voroïdemiigen Voorgeschreven en andere ofïiciëele af- en aankondigingen van liet Gemeentebestuur DRANKWET HINDERWET VELE WETSOVERTREDERS IN ONZE OMGEVING PRETTIGE THUISKOMST aanrijding BURGEMEESTER KNAPPERTLAAN 1. TELEFOON 68817. AUTO-ONGEVAL JEUGDIGE DIEVEN OPENBARE VER LOOPING SCHEEPVAART BURGERLIJKE STAND UIT ROTTERDAM OP STRAAT DOODGEBLEVEN KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwjjn Spoeliug ONGEVALLEN AGENDA. Zaterdag 7 Januari DIEFSTALLEN VA 'e K Burgemeester .en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen ia ingekomen een verzoek van 'Geertruida Hoek, "Weduwe vair Jacobus Hoek," particuliere- te Rot terdam, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter Plaatse van verkoop in de heneden-localiteit .vaa het perceel Hoogstraat 2; en herinnneren er aan, dat binnen twee weken na deze bekendmaking tege liet verleenen van de vergunning bij hun college schriftelijk be zwaren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM, 6 Januari 1928. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 5 Januari 1928 het verzoek van: 1- A. Sneep om vergunning tot uitbreiding Van de- inrichting tot bewerking van onderdee- kn van verwarmingainstallatiss in liet, pand Nieuwe Haveu S5, kadaster Sectie M. No. 3231, met een inrichting tot vervaardiging van on derdeden van broeikassen en door bijplaat- sing van een buigbank;. de firma Gebrs. H. J. Schelf ers om ver gunning tot oprichting van een fabriek van •koperwerken en apparatenbouw, annex- slijp en nikkelinrichting, in het pand Noordvest 133 en KetheHlraat 28, kadaster 'Sectie A., no. 1622, met 7 electromotoren van totaal 10 P.K. drijvende een slijpkop, een dynamo, 2 draai banken, een Inform ach ine, een ainarilslijpma- chiue, een veeriiamer, oen knipmachine en 3 ventilators. verdaagd, aangezien het desbetreffend onder zoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 6 Januari 1928. Naar wij vernemen, werden in het al'ge- loopen jaar voor de rechtbanken van het Kanton Schiedam ruim 6000 strafzaken be handeld, Het jaar daarvoor, bedroeg dit aan tal ruim 5000. Wanneer wij bedenken, dat er bovendien nog heel wat straffen „afge kocht'' worden, mogen wij wel concludeeren, dat er heel wat. wets- en verordeningsovêr- treders in onze omgeving rondloopen. De heer K. L„ zoo lezen we in de „Rott." was met vacantie dezer dagen bij zijn ouders te A. Gisternacht sprong de water leiding in zijn woning, met het gevolg dat Oe geheeie bovenverdieping van liet. door hem bewoonde pand Lange Nieuwstraat, on der water liep. De benedeubewoners be merkten vroeg in den morgen het neerstroo- Wende water in hun kamers en stelden hogingen in liet. werk om op de boven woning te komen, wat na- eenige moeite gelukte. In allerijl werd toen de hoofdkraan afgesloten, liet' water weggétapt. Meubelen enz. zijn zeer beschadigd. Ook de beneden- bewoners hebben veel waterschade. Het. onaangename van deze geschiedenis m. dat de. familie L. uitstedig is en per telegram naar huis is -geroepen. De glasblazer H F Kerkstraat, deed bij a. hij gistermorgen tot de ontdekking kwam, dat uil zijn tuintje aan den Spieringhoek een groote hoeveelheid groenten, o.a. veel roode- eii witte kool, was ontvreemd. i DIEFSTAL Ten nadeele van den - aannemer J. N. uit lol.tertiom, werden uit een -in - aanbouw f-'iüd pand. aan de Aleidastrant. drie schuif- dem-pancelen- ontvreemd, ter VaaYde van ongeveer .t"i5.' Gistermorgen te omstreeks li uur, had óp den Rotterdaipschedijk, nabij liet „Roode Hek" een ahnrijding plaats tusschen een autobus van den treindienst én een met twee paarden bespannen wagen, bestuurd door koetsier' van der Roer, in dienst van den distillateur Melchers aan de Noordvest. Het reeh.er spatscherm van de autobus Verd ingedeukt, terwijl de wagen ook schade OPliep. Hetpaard bekwam, doordat het op Hj sprong, geen letsel. ZUID-AMERIKA EN DE VOLKENBOND Lezing mej. L. O. A. van Eegheii Tn de gymnastiekzaal van liet Rijks H. B. S-gebouw, die voor deze gelegenheid als ge hoorzaal dienst deed, hield gisteren de ai'd. Schiedam van de verèenigiiig voor Volken hond en Vrede, een propaganda-vergadering, waarop het hoofdbestuurslid der vereeniging mej. L. C. A." van Eeghen uit ..Amsterdam, een met lichtbeelden geïllustreerde lezing hield over: „Zuid-Amerika en den Volken hond". Spr. verhaalde, hoe zij als afgevaar digde van de internationale linie van vol- kenbondsvereenigingen, ongeveer - twee jaar geleden een reis maakte door Zuid-Amerika. Waar "genoemde vereeiiiglngen- steeds den nadruk leggen op de samenwerking der vol keren, ving spreekster "daar zooals zij bet uitdrukte: twee vliegen -in één klap. Nadat op een kaartje eerst de reisroute, rond Zuid-Amerika was aangegeven, zagen wij Lima, de hoofdstad van Peru, de „Parel van ZuidLAmerika's Westkust". De stad, die 300.000 inwoners telt, is mooi gelegen tegen de hergen. De universiteit, die de oudste van Zuid- Amerika genoemd mag worden, is- terecht trotsch op de colleges in bet internationale recht, die binnen haar poorten gegeven worden. De Peruanen zijn buitengewoon artistiek aangelegd, evenals hun voorouders, de Inca's. Spr. toont foto's van ceramiek werk, dat af stamt uit de 12e en 13e eeuw, en dat uit munt door sterke expressiviteit. Ofschoon in den loop der jaren veel aardewerk ver woest is, kan het overgeblevene ons toch een voldoenden indruk geven van de hooge trap van ontwikkeling, die deze industrie bereikte. 'Nadat wij een'kathedraal bezichtigd heb ben, dat.eerend uit de 10eeeuw, toont spr een afbeelding' van de echte Indiaansche vrou wen, die naar spreekster 'opmerkte, buiten gewoon ijverig zijn. Oude monumenten der Inca's, die nu vertoond worden, blijken van een stevige constructie. Als mozaïek passen dé zware steenblokken, waaruit zij opgetrok ken zijn, in elkaar. De centra van intellectueel en sociaal leven staan in contact met de hoofdstad Lima, dat op zijn begirt weer met Europa in verbinding staat. Zoo komt mén als van zelf weer tot den volkenbond. Spr. behandelt nu eenig'szins uitvoerig het Tacna-Arlea geschil en het plebisciet daar mee verbonden. Als persoonlijke meening gae mej. van Eeghen dat het recht meer aan Peruaansche- dan aan Cliileensche zijde was. Voor den volkenbond is deze kwestie bij zonder moeilijk. Zoodra hij een definitieve uitspraak gedaan heeft, zegt de verliezende partij haar lidmaatschap op. Via la Paz, de hoofdstad van Bolivia, én Valparaiso gaan we voorts naar Santiago. Het nationaliteitsgevoel is in deze landen sterk ontwikkeld. Van een klein land wordt eerder een raadgeving aanvaard, dan van een groote mogendheid, omdat men denkt, dat. de grooten er de baas willen spelen. In Buenos Aires, do hoofdstad van Ar gentinië had spr. een lezing willen houden over den volkenbond, en nu deed zich het eigenaardige geval voor, dat de meest voor aanstaande autoriteiten heel welwillend tegen over den bond stonden, maar toch de organi satie voor een lezing over dit onderwerp niet in handen durfden nemen. Vat was het geval? Al deze personen waren parlementsleden. En, daar het parlement een toetreden tot don volkenbond nog niet geratificeerd had, zouden de aangezochte personen zich in- dit geval min of meer gecompromitteerd hebben. Nu werd de lezing georganiseerd door de vrouwenraad, evenwel „op verzoek van made moiselle van Eeghen." Te Montevideo werd het eerste internatio naal congres van den volkenbond in Zuid- Amerika gehouden. Hoewel er vele landen zijn, die niets voelen voor den politieken arbeid van den bond, interesseeren zij zich wel voor zijn beschavingswerfczaamhêden. Zoo werd op dit congres o.a. de bestrijding vail verschillende kinderziekten besproken. Aan het slot van haar lezing behandelt spr. het Pan-Amerikanisme. Hoe meer Zuid- Amerika een- aanknoopingspunt wordt voor Europa, des te beter zal dit zijn voor den wereldvrede! (applaus) - Door dr. Persijn (viool) werden met be geleiding van miss Barker eenige - muziek-, nummers op kunstvolle wijze uitgevoerd. De heer E. G. v. d. Boyenkamp, die 'ook een kort openingswoord gesproken had. dankte met enkele 'woorden' allen, die tot het welslagen van dezen avond haddenbij gedragen. Ónder de aanwezigen 'melkten wij onder' meer op burgemeester Gijsen en eenige raads leden. Hoc). 976S Jö Hedenmorgen te ongeveer 12 uur is de luxe-auto IJ. 22973, een Spijker, op den Rot- térdamsehen dijjk gaande in de richting Rot terdam, enkele minuten, voorbij het Pomp station, op Rotterdamsch gebied, door tot nu toe nog niet met zekerheid bekende oorzaak van den dijk gereden. Het rechtervoorwiel liep van den auto af, de stuurstang brak en ook de spatborden liepen sehade op. Vermoe delijk is de vooras van den wagen die diep in de modder was weggezakt, gebroken. De cliaffeur wist zich tijdig te redden door uit den auto te springen, de passagier even wel viel met zijn hoofd door de ruit die de afscheiding vormt met de cliauffeursait- plaats. Met bloedende wonden aan het hoofd en inwendige kneuzingen moest de man naar het ziekenhuis te Rotterdam worden overge bracht. Gisteravond te omstreeks half 11, ontdekte een burger dat een drietal baldadige jongens de glasruit van een uitstalkaste voor den winkel van den heer M. S. aan de Lange Kerkstraat vernielden, vermoedelijk met het doel, de daarin aanwezige chocolade weg te halen. De jongens namen de vlucht, toen 2ij zich ontdekt zagen. KALENDERS We ontvingen nog een weekkalender van de firma C. Kersten, rijwielhandel, Broers- vehi 33. Bij de heden ten overstaan van notaris H_ M. 'Markusse in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond gehouden verkooping van een pakhuiapand met terrein,drie bovenwo ningen, rijgang en erf aan de Hagastraat no. 71, alhier, werd het perceel voor 6450,-- verkocht Schiedam, 5 Januari. Vertrokken:" s.s. Cadore, naar Rotterdam. Schiedani|, 6 Januari. Vertrokken: s.s. Aiirillae, naar Duinkerken; s.s. Sontinental, naar Rotterdam. Schiedam, 5 Januari. Aangekomen: s.s. Mertainen, van Rotterdam 0m hier te dok ken in de "Willielininaliaven; s.s, Alan, van Londen, om hier kolen t® hunkeren, het ver trok heden Aangifte van 35 jan, GEBOREN: Laurens, z. v L. de Neeff en A. M. van den Hoek, BroevsveUl Christina J. V/., d. v. H. J. Eons en H. Seheffers, Som- melsdijkschestraat OVERLEDEN: D. J. de Jong", 82 j wed. Van J. van Vliet, Dwarsstraat A. Troost, 10 m., Parallelweg". Vanmorgen te kwart voor vijven vond een bakklei" in de Vrijenbanschestiraat een man voorover op straat, liggen, die geen teekenen van leven meer vertoonde. Hij waarschuwde de politie, die den onbe kende deed overbrengen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar werd geconstateerd dat de dood reeds eenig'en tijd geleden moest zijn ingetreden. De overledene bleek de 06-jarige uitgever G. Los te zijn, gewoond hebbende Bergsehelaan. Hij was vannacht uitgegaan om brieven te posten. 6 Jan. Groote Schouwburg, Een wereld, waarin men zich verveelt Rotterd. Hofstad tooneel) 8 uur (voor volwassenen), gevolgd door Oude en Nieuwe jaar:, 7 Jan. Groote Schouwburg „Cavalleria" en „Paljas" (Ital. Opera) 8 uur (voor volwas senen.) Groote Doelezaal, 4e Pop. Zater dagmiddag-concert Rotterd. Phïlh. Orkest, 3 uur. S Jan. Groote Schouwburg. "Wat zijn man nen? (Rott, Hofstadtooneel) 2 uur (voor vol wassenen) Een wereld, waarin men zich verveelt, gevolgd door Oude eiï Nieuwe Jaar. (Rotterd. Hofstadtooneel) 8 uur (voor vol wassenen) Groote Doelezaal 4e middag concert, Residentie-Orkest, half 3 9 Jan. Groote Schouwburg, Het wonder kind (Rott. Hofstadtooneel) S.15 uur. 10 J a n. Groote Schouwburg, Op zicht (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen. 11 Jan: Groote Schouwburg, Lohengrin. (Co- Opera-tie) 8 uur. D a g e l ij k s: Circus-Schouwburg, Jubileum revue 1928 (Ter Hall-gezelsehap) 8 uur. SCHIEDAM, 6 Jaanuari. Officieele notee ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 16.50 Namens „de commissie Voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 6 Januari. -Men noteert voor melasse 'spiritus 100 pOt. 31.per H. L. Ruws graanspiritus 60 pet. 17.— Per H.L. Noteering 2,20. De ,74-jarige C. T. II. wonende Hoogstraat is van de trap hafer woning 'gc-vallen. Met ge broken rechteronderbeen is zij naar het zieken huis aan den Coolsiugël vervoerd. De 51-jarige G. B. wonende Eiberspad is in dc Maashaven Z.Z. van een elevator komen te vallen. Hij brak zijn rechterenkel en werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. PLAN ZUID. Het door den Raad in de vergadering van 2 Juni 1927 vastgestelde uitbreidingsplan voor een gedeelte van den Linker Maasoever (Plan Zuid) dat door Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland den 20 December 1927 is goedgekeurd ligt op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap SÉ, Ambro'sius, 8 uur, R. IC Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange» Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R, K. Gemengde Zangvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negett precies. Dinsdags repetitie R. IC MannenzangvereenD ging St. Caecilia, half 9, R. K. Volksbond;] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy". Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 8 uur af club avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal? 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel sior; Gebouw R. K. Kring. Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw; Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Vrijdag vergadering Katholiek Leven. Gebouw R. IC Kring. Aanvang half 9. Feestconceri Stedelijk Muziekcorps, met me dewerking van „Utile Dulci". Gebouw R. K. Volksbond. Zondag 8 Januari Jaarfeest St. Barbaravereeniging. Gebouw, R.K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 11 Januari Installatie van Kap. L. Beune voor de ledett van de R. IC S. V. „Excelsior". Gebouw R, Kf Kring. Donderdag 12 Januari Gem. Zangviereeniging „Polyhymnia", Com cért in den R. IC Volksbond. Aanvang S uur. Donderdag 19 Januari Ledenvergadering Ned. R. IC Fabrieks- arbeidershoncl „St. Wilibrordus". Bespreking o.rn. bedrijfsgroepen en a.s. propaganda. Allér opkomst dringend verzocht. Gebouw R. IC Volksbond (zaal 6): aanvang half acht. Donderdag 26 Januari Junioren-Guderavond van de R. IC S. V, „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond, Uit de woning van P. H. in de Groote Draaisteeg is een kistje inhoudende 60 gulden gestolen. De koopman J. D. uit de Breedestraat deed aangifte van diefstal uit zijn pakhuis in de Boschpolderstraat van een partij mandarij nen ter waarde van 20 gulden. J. IC wonende Sehoonebergerweg deed aan gifte dat uit de buitenzak van zijn overjas in het postkantoor een aangeteelcende brief^ inhoudende 400 gulden is gerold. Reel. 1UUS 20 AE'l CASCO VAN DE „NIEüW ZEELAND", even nadat het de hellingen der Rotterdam- sche Droogdok Maat schappij heeft verlaten. -«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1