LAB :>VOOR OMSTREKENi 50ste Jaargang Maandag 9 Januari 1928 No 15061 Mt nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS H3 SSVÊÊBBÊaiBmsaf ZILVEREN JUBILEUM ..ONDER ONS" DIEFSTAL VAN EEN MISKELK MISHANDELING ia| - - - f' T *NÊ STEDELIJK MUZIEKKORPS BUITENLEVEN SCHEEPVAART IIOOG WATER HET CONGREGATIELEVEN IN II. HART PAROCHIE DE PROPAGANDACLUB „ST. CLEMENS" DE DIEFSTAL IN DE PASTORIE VANDE SINGELKERK ITALIAANSCHE OPERA AGENDA. - Woensdag 11 Januari KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM I AANRIJDING Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68089 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden 3.25 per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 6 cl. Postchêque en Girodienst 81440. ADVERTENT1SN 15 regels ƒ1.56. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 et* per regeL Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct, elk woord meer 6 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouleradveri 6 reg. ƒ0.50, 10 regV 0.75,16 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlieg van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. Do Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Do uitkeeringen ingevolge dezo verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe IIAVBauk, Lange Haven 103, Schiedam SINT BARB AR A-VEREENIG IN G Voor den feestavond, gisteren door "boven genoemde vereeniging in de "gróote zaal van den R. K. Volksbond gegeven, bleek groote belangstelling té bestaan. In zijn openingswoord constateerde de beer T. D. Hanis, voorzitter; -dat" de toestand van de vereeniging' volkomen" normaal is," Hoe- ,wel men niet snoeven mag; op gr-ooten vooruit gang, gaat het ledental toeb niet achteruit. Daar de pianist in verband met de'plechtig heid van de opdracht van nieuwe' lieden -voor de Congregatie in de Gorzenkêrk niet op T vast gestelde uur aanwezig was, nam de heer. Pot ters, voorzitter van de Rotterdamsche afdeeling' der vereeniging, de gelegenheid te baat, om enkele hartelijke woorden "tot de aanwezigen 'tc richten. Spr. spoorde de leden o.a. aan, om te leven als mannen van een goede organisatie. Toen de pianist, de heer C. P. Vredehregt gearriveerd was, werd onmiddellijk begonnen met de uitvoering van het programma, dat grootendeels uit komische voordrachten was samengesteld. Tevoren was' met begeleiding door den lieer P. Oomes buiten het programma om een om het publiek bezig te houden korte voordracht gegeven. Een rake karakter-typeering werd wel ge geven in „Paljas' leven" het- eenige meer ern stige stuk, dat op de planken kwam. Dat ook bet publiek dit werk wel te apprecieeren bleek, bewees het daverend applaus dat „Paljas" ted deel viel. In de andere nummers" werd vlot spel te zien gegeven. Het stemmemnateriaal bleek nu en dan wat onzeker. Wegens het late uur was.de tweede program ma-helft eenigszins gewijzigd. Vermelden wij nog, dat liet bestuur van „St. Barbara" de sympathieke gedachte had, ook £en aantal katholieke weezeu uit te nooüigen. Het Was een goed geslaagde avond. De Scliiedamsclie H.B.S.-vere'eniging „Onder Ons" bestaat op 7, Maart a.s. 25 jaar. Dit feit behoort feestelijk te worden herdacht en zulks zal dan ook op 5 Mei geschieden. Voor de viering van dit vijfde lustrum heeft zich namelijk een commissie gevormd, waar van de heer M. Horn, oud-directeur en oud- mspecteur van het ouderwijs liet eerevoorzitter schap, de heer H. de Lint het eerelidmaatschap heeft aanvaard. Voorzitter van de commissie is de heer M. O. van Gelder, directeur van de H.B.S.; secre taris de heer D. C. Kok, penningmeester de heer S. Vies Szn, Voorts hebben in de com missie nog' onderscheidene leeraren, oud-leden en leden van „Ouder Ons" zitting. SCHIETWEDSTRIJD Hl JZ. VRIJW, LANDSTORM Ten vorige jare werd dom de „Vittoria Ci gar etten Comp." ten behoeve van de schiet wedstrijden van den Bijz. Vrijw. Landstorm een zilveren „Miss Blanche beker" beschikbaar gesteld. Deze beker wei'd toen gewonnen door de afd. Vlaardingen, die met eenige punten de meer- Verbeid haalde. Thans is de wedstrijd opnieuw aan den gang. In de maand December is door de beide af- deelingen Schiedam en Vlaai-dingen in het Scliietlokaal van laatstgenoemde afdeeling' ge- Schoten en vorige week Donderdag is de wed strijd te Schiedam voortgezet. Nog eenmaal zullen de aftleelingén elkaar ontmoeten en wel op Donderdagavond a.s. in de Drilschuur te Schiedam. De stand van den wedstrijd is «thans zóó, dat er zeer groote kans bestaat dat de beker aan onze Scliiedamsclie afdeeling -zal worden toegewezen. De firma Jolis. de Kuyper stelde als tweede prijs een zilveren lauwertak be schikbaar, terwijl beide afideelingen een aantal Prijzen aankochten. De uitslag van den wed strijd z,al te zijner tijd worden vermeld en de uitreiking der prijzen zal op een later bekend te maken datum te Vlaardingen plaats hebben. Door den zeereerw. heer N. J. P. Ligthart Pastoor van de St. Janskerk is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een miskelk ter waarde van ongeveer S0 gulden. De kelk iS ontvreemd uit een kastje staande in de sacristie van de kerk. Hij is vervaardigd van verguld koper. Op liet voetstuk staan 6 ini tialen waaronder de letters w. J. en A. J. De politie stelt een onderzoek Door L\ de O. wonende Weezenbuurt, is bij Jé Politie aangifte gedaan, dat bij Zaterdag avond door zekeren N. R. die hem met een. stomp voorwerp op neus en voorhoofd sloeg, bloedend is verwond. a j L .Proces-verbaal werd opgemaakt. J i -i. 1>E BELANGSTELLING TE SCHIÉÜA M bij het passeeren van de „Allieua" Als voornaamste nummer op het program ma van het j.I. Zaterdagavond door het Stedelijk Muziekkorps gehouden feesteóncert, noemen wij: Scènes Pittorefeques van den Fransehen componist Jules Massenèt. Deze concert-suite heeft als eerste deel een op vallend gerythmeerden marseh; het tweede -deel geeft eon staaltje van echte opera- balletmuziek. -Een groote tegenstelling hier mee, vormt het derde deel, dat den naam „Angelus", draagt. Op het publiek maakte voornamelijk de laatste helft van dit suite- deel, met zijn Kerkelijke en tevens volkslied achtige melodieën een sterken indruk. Het laatste deel, Fête de Bohème, lijkt weer sterk als dansbegeleiding geëigend. Als ensemble voldeed het „Stedelijk" heel goéd, het indivi dueels spel van enkeleleden kan nog ver fijning verdragen. Behalve de „Wilhelm Tell"- ouverture, bestond het program nog uit een wals, een tweetal marschen en een stukje operette-muziek. Voor zijn leiding verdient directeur H. H. van Vleuten allen lof. Boor 2 jonge leden van het gezelschap werd nog een polka voor twee piccolo's uitgevoerd, waarvoor zij met bloemen beloond werden. In bet tweede gedeelte van bet programma trad de bekende Scliiedamsche tooneelvereeni- ging „Utile Dulci" voor het voetlicht met een tweetal een-acters, die, getuige het herhaald applaus, flink zijn ingeslagen. In de eerste, getiteld „De Armband", vrij naar het En- gelsch, van Alfr. Sutro, bewerkt door Chavivarius, wist door haar rol, ên door haar verschijning en niet te vergeten door uit stekend spel, mevr. L. Cokart-Robertson als Anna, het geheele tooneel te belieerschen. Van de andere spelers noemen we mr. D. Visser; mi'. A. Cokart, J. LeyenaavMeta Thiebout en de gezusters Agatha en Agnes Vos, die allen goed spel gaven. Voor de hoofdrol-vertolksters waren er prachtige bloemen. Als slot werd gespeeld „Baas boven baas", door A. Defresne. Dit stukje, dat nog een „pak kend" slot had, was in goede handen bij mej. Agatlia Vos, en de heeren J. Hazen en J. Vos. De regie in beide stukken was uitnemend verzorgd. Tijdens de pauze wist het „Utile Dulci"- strijkje onder leiding- van den lieer P. Maas Geesteranus, aangenaam den tijd te bekorten door op beschaafde wijze eenige bekende num mers ten geboore te brengen, betgeen door het publiek zeer gewaardeerd werd. Burgemeester A. J. Gijsen,..die tot de pauze aanwezig was, heeft de prestaties van het ste- delijk muziekcorps aandachtig gevolgd. Mede waren aanwezig: wethouder Houtman bene vens eenige raadsleden. Schiedam, 7 Jan. Aangekomen: Eng', s.s. Agility, kapt. D. Gillies, ledig van Zwijndrecht voor N.V, Sebieveém aan dc Wil- belminahaven om hier olie te laden voor Har- burg; Braziliaansch s.s. Satarum', met stuk goederen van Santos via Antwerpen in de Wil- helminahaven, bet vertrekt heden naar Ham burg; s.s. Enigheden van Foweij om hier ko len te hunkeren, in de Wilhelminaliaven. Schiedam, 7 Januari Vertrokken: motorboot Hans II, kapt. D. Talhout, ledig naar Kampen s.s. Orriides II ledig naar Rotterdam. Schiedam, 8 Jan. Vertrokken: s.s. Agility, met olie naar Harburg. Bij den Noordwesten storm van gisteren kwam het water aan de Hoofdstraat tot aan de huizen en werden de vloedplanken gezet. De s.s. Arendskerk en Modjoherto zijn van hun ligplaats losgebroken in de Wiltonli^yen en maakten averij aan de steigers. BURGERLIJKE STAND GEBOREN:' Jansje Elizabeth, dochtëi van A. van der Have en J. van der Struis, van Leeuwenhoeok&traat; (Leendert, Zoon van J, Huizen en F. Verhoef, Groenelaan, T Op 5 Januari werd de jaarvergadering gehou den va i d- vereeniging van huurders van £a- miliietuintjes, genaamd: „Buitenleven". Wegens bedanken door den voorzitter werd de verga dering geleid door den 2en voorzitter, die bij de opening' con-nateérde. dat cle vereeniging in het afgeloopen jaar niét gunstig gevolg actie had 'gevoerd tegen deverhooging van de huurprijzen der tuintjes, alsmede na gedaan Verzoek de toézègginu bad gekregen van B. en W„ dat de afsluiting van de toegangswegen tot de ifaniilietumtjes zou worden opgeheven gerdureude een vooruit aan te vragen tijdvak, Belkle successen zouden door de huurders indi vidueel niet zijn b„-,-eini: De notulen werden vervolgens voorgelezen en goedgekeurd, alsmede het jaarverslag van den secretaris waarin o.a. wercl gewezen op den grooten last ,die in de tuintjes wordt on dervonden door de kóoge boomen en het hoog opschietende houtgewas waardoor de zonne stralen niet in de tuintjes kunnen doordringen De heer Nïe&waay werd bereid gevonden, deze aangelegenheid niet den tuinarchitect te gaan bespreken. De voorzitter, de heer C. Tuijl, heeft met leede oogen aangezien, dat men den nieuwen weg door het Sterrebosch dwars door zijn tuintje heeft aangelegd. Wat met noeste vlijt in lange jaren was gewrocht, werd ineens wreed vergraven, hetgeen hem de lust ontnam, zich op een nieuw stuk grond te installeeren. Hij werd daardoor huurder af en bedankte als voorzitter, docli liet zich uit sympathie met de vereeniging inschrijven als daaateur. Als bestuurslid werd in zijn plaats gekozen de heer W. Moerman, die de benoeming aannam. De functies zullen door de bestuursleden nader worden verdeeld. De aan de beurt van aftreding zijnde heer Nieswaag werd bij acclamatie herkozen. Eenige vragen omtrent het gebruik van kunstmest en stalmest werden door den lieer Geurtseu beantwoord. Als laatste punt op de agenda stond ver. meld een lezing van den heer Ceurtsen oyer zijn bezoek aan de parken van Londen, waar aan we het volgende ontleen en: Het is eeue behoefte voor groote steden om plantsoenen en parken aan te leggen, teneinde het verblijf in de steden te veraangenamen en de 'stedelingen gelegenheid te geven van de natuur .te genieten. Londen is in dit opzicht niet achtergebleven. Het Green park en Palace park, die aan elkaar grenzen, beslaan zelfs een oppervlakte van 200 hectaren. De aanleg van de parken verschilt veel van die in Parijs. De Parijsehe parken 'zijn met hunne mooie beelden en bloemen luxueus aan gelegd, als 't ware wet de bedoeling om het oog te bekoren. In Londen is de opzet meei' naar den practiischen kant. Men biedt er naast mooie wandelingen ook gelegenheid aan om de sport te beoefenen. Er bevinden zich in de parken groots grasvelden waar gatennisd wordt, vijvers om te roeien, speciale speelplaat sen voor kinderen en zelfs gelegenheid voor de kleintjes om te baden. Alles dus meer In 'het belang van de volksgezondheid en gele genheid biedend tot aangename bezigheid in de open lucht. Van deze gelegenheid wordt tijdens het weekend een druk gebruik gemaakt. In de meeste parken bevindt zich een aparten bloemengedeelte, vaak inden vorm van 'n bor des, één zelfs van een kilometer lang' en van ongekende schoonheid, door de.prachtige kleur- schakeeiiing. Aan het slot werd een groot, aan tal lantaarnplaatjes vertoond, die een gedeelte lieten zien van het James Park, het park van Buckingham Palace, het Green Park, the Palace garden, Primrose Hill Park, Royal Park enz. Den heer Geurtsen werd hartelijk dank ge zegd voor zijne interessante voordracht, waar na de vergadering werd gesloten. Hedenavond te half 9 uur is er vergadering van de Propagaudaclub „st. GFêmens" in het Patronaatsgebouw aan de Hoofdstraat. Aller 'opkomst dringend gewenscht. Op den feestdag van het Allerheiligst Huis gezin J. M. J., werd in de H. Hartkerk voor de eerste maal bet plechtig opdrachtsfeest van, de Aartsbroederschap der H. Familie, (afdee ling' vrouwen) gevierd. Na de voorbereidende geestelijke oefeningen op Donderdag- en Vrij. dagavond, waaronder d6 predikaties werden gehouden door den Zeereerw. Pater M. Mol, Redemptorist, naderden alle congreganisten Zondagmorgen onder het H. Misoffer ter H. Tafel. Het knapenkoor onder leiding van den heer J. van Oostrum luisterde de generale H. Communie op met zijn kerkelijke gezangen. In beide andere.H.H Missen hield Pater Mol een propaganda preek over het nut van bloei ende Congregaties voor de parochie. 's Avonds te half 7 uur begon de' oefening der plechtige opdracht, waaronder circa 140 leden voor de eerste maal toetraden in de réien der Congreganisten of hunne opdracht, vroeger elders gedaan, vernieuwden. In de feestpreek zette de gewijde redenaar op gloedvolle wijze uiteen de zegeningen en plichten van de Aarts, broederschap en wekte de leden op trouwe en ijverige Congreganisten te blijven. Het zang- kooi' der Congregatie „St. Cecilia", onder lei ding van den heer C. Vredenbregt, voerde op artistieke wijze gedurende de geestelijke oefeningen en bij de opdracht de kerkelijke gezangen uit. Moge dit eerste Congregatiefeest der H. Familie zegen en vruchten afwerpen voor elk huisgezin der II. Hartparochie. De vergaderingen der vrouwelijke afdeeling zijn iederen Donderdag 's avonds te 8 uur. Na de Congregatie kan men zich opgeven als lid bij den Eerw. directeur De Duitsche bankwerker J. F., die in den nacht van Vrijdag' op Zaterdag j.I. in de pastorie van den Singelkerk had ingebroken en 's mor gens dronken in den tuin van de pastorie werd gevonden, is heden ter beschikking' ge steld van de justitie te Rotterdam. F. bekende ook schuldig te zijn aan den in braak die onlangs in de R.K. Kerk aan de Iloflaau te Rotterdam werd gepleegd. Cavaleria Rustic-ana In den Rotterdamscheu Gi'ooten Schouwburg gingen Zaterdagavond voor 't eerst in dit seizoen beide populaire opera's en op een wijze zoo schitterend als misschien zelden tevoren gegeven. Het was een avond die zeker tot de beate zoo niet de beste van dit seizoen zal be lmoren. Het orkest onder leiding van Maestro Ferrari nam naast de solisten zeker een groot deel van bet succes voor zijn deel en dat het publiek er ook zoo over dacht bewees bet onbe- daardelijk applaus aan bet slot van elke opvoe ring, dat niet bedaarde alvorens de sympa- tieke dirigent ten tooneele verscheen om in de ovatie te deelen. Van de solisten in Mascagni's werk dient als eerste genoemd de Santusza van signorina Conti, die met liaar echt dramatisch sopraan geluid, haar uitstekend acteeren een bijkans onverbetelijke vertolking' gaf van deze tragi sche figuur. Signor Piccioli als Alfio dient direct hierna genoemd, dat was een waardig aanvoelen van de temperament en vurigheid eischende partij. Hij kreeg dan ook een open doekje. Turiddu van Signor Laudi, hoewel over een goede stem beschikkende, was wel de minste en maakte soms een hulpeloozen. indruk doch dan meer als persoon dan als zanger. Voor de overigen niets dan lof. De koren lieten vaak te wensclien over en de kerkzang was,- Iaat het ons maar zeggen, treurig, doch o'ok de rest was meermalen onzuiver. De vertooning van Leoncavalla'a Paljas bracht ons echter nog in hoogere stemming en 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius, S uur, R, K. Volksbond. Iederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Langai Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. IC. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilia, half 9, R. IC. Volksbond;] bestuursvergadering R. IC. Metaalbewerkers- bond „St, Eloy". Gebouw R. IC. Volksbond. Iederen Woensdagavond van 8 uur at club» avond R. IC. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Iederen Woensdagavond van 7 uur tot hal® 9 zitting bestuur Spaarfonds R. IC. S. V. Excel sior; Gebouw R. IC. ICring. Eiken Woensdagavond R. IC. Burgerjonge- lïngenvereeniging „ICath. Streven", Gebouw, Kath. ICring. Aanvang half zeven. Iederen Vrijdag vergadering Katholiek Leven. Gebouw R. IC. Kring. Aanvang half 9, Maandag 9 Januari Vergadering pvopagandaclub „St. Clemens'' Patronaatsgebouw, Hoofdstraat, Aanvang ha|S negen. Installatie van Kap. L. Beune voor de leden van de R. IC. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K, Kring. Donderdag 12 Januari 1 Gem. Zangvereeniging „Polyhymnia", Con cert in den R. IC. Volksbond. Aanvang 8 uur. Donderdag 19 Januari Ledenvergadering Ned. R. K. Fabrleks- avbeidersbond „St, Wilibrordus". Bespreking; o.m. bedrijfsgroepen en a.s. propaganda, Aller opkomst dringend verzocht. Gebouw R. K, Volksbond (zaal 6); aanvang half acht. j Donderdag 26 Januari Junioren-Ouderavond van de R, K. S. V, „Excelsior", Gebouw R. IC. Volksbond. i t 9 Jan. Groote Schouwburg, Het wonder kind (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 10 Jan. Groote Schouwburg, Op zicht (Rott, Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen. 11 Jan: Groote Schouwburg, Lohengrin. (Co- Opera-tie) 8 uur. 14 Jan. Groote Schouwburg Butterfly (Ital, Opera) S uur (voor volwassenen.) D a g e 1 Ij k s: Circus-Schouwburg, Jubileum" revue 1928 (Ter Hall-gezelschap) 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 12 dezer in: Royal;] Olympia (vo:or volwassenen) en W. B.-thea- ter voor volwassenen.) BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 9 Januari. Officieele notee ring van de Commissie uit de Kamer vaal Koophandel. j Moutwijn 46 pCt. 1G.50 Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 9 Januari, Men noteert voor melasse spiritus 100 pCt. 31.per II. L. Ruwe graanspirltus 60 pet. ƒ17.— per H.C, Spoeling Noteering 2,20. was ia een woord als boven gezegd schitte rend. Direct van den op meesterlijke wijze door Pacigi gezongen proloog, het laatste, gedeelte moest gebisseerd worden was er, een sfeer geschapen die al maar door in be wondering steeg en ten top scheen gevoerd bij de klacht van Canio, Signor Breviario. Dat was zingen met een voortreffelijkheid en expres, siviteit die wei bewondering moest afdwin gen en de ovatie die hem werd gebracht was ten volle verdiend en hij 'moSt dan- ook in herhaling treden. De goede sfeer bleef voort duren tot het zwaar dramatische slot, waartoe Signor Santolini als Silvio en Signorina Lauri als Nedda, hoewel meerdere malen zwakheden toonend, het liuune bijdroegen. De koren waven hier beter dan in de Cavalleria doch schoten nog menigmaal te kort. Het orkestrale deel werd ook hier schitterend verklankt en verdient niets dan lof, al hadden wij het gaarne „dikker" beluisterd. Een glorieuze avond voor de Italiaansclie met veel publiek dat hoog gestemd was. Zaterdagmiddag te ongeveer 1 uur heeft op den hoek van de Groote Markt en de Nieuw- straat een aanrijding plaats gehad tusscheni een met een paard bespannen groentewagen^ bestuurd door J, v. H. alhier en een vrachtauto; van den boterliandelaar G. bestuurd door W. N. De giroéntew'agen liep aan het schamel eenige schade op.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1