FEUILLETON m WOENSDAG 11 JANUARI 1^28 DERDE BLAD PAGINA 4 HOLLANDSCHE KUNST NAAR ITALIË I? SPORT EN SPEL. LAWNÏENNIS PLANNEN VAN KÈA BOUMAN WIELRENNEN. DE CRISIS IN DEN N. W. B. SCHAATSEN. DE NEPERLANDSCHE HARDRIJDERS TE OSLO. KEGELEN. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. OM HET ZILVEREN NIEUWSBLADBILJART LUCHTVAART VAN DE LEESTAFEL WILL EN TILL. een tweeling. (Wordt vervolgd.) j DE TENTOONSTELLING TE ROME. i 'Anton Molkenboer en zijn mozaïeken, (Van onzen H-oarrespon4ent) V- Eome, 7 Januari 1927. De tentoonstelling Tan Nederla-ndsohe sohü- jderktinst te Rome en dan speciaal van werken mit de bloeiperiode, belooft een interessant en belangrijk gebeuren te worden, vooral osmdat jer een loeurverzameling bijeen zal worden ga- taiacfht en er stukken zullen komen, die zlcli &n particuliere verzamelingen bevindend, vrij- yél onbekend zijn. De belangstelling is derhalve ook in ItaUaansahe kringen zeer groot, mede waar de opzet van de expositie voor het land zoo goed als nieuw is. Immers, de organisatoren stellen Eioh voor, een z.g. loan-exhibition te organl- eeëren, welke een systematisch overzicht geeft van de ontwikkeling van de Nederlandsclie schilderkunst der zeventiende eeuw. Ze moet Siot Italiaansehe publiek laten zien, dat Rem- Ibromdt niet zoo maar ineens is opgedoken en tevens waardige kunstbroeders en leerlingen liad, Zulk een loan-exhibition nu heeft tot dusver slechts ééns op de Apennijen plaats gevonden. Het gelukkige initiatief tot deze tetoonstel- Eing is eigenlijk al eenige jaren oud. Men heeft fttdertijd reeds getracht om tegelijk met do iindustrieed'e-koloniale vertegenwoordiging op de jaarbeurs te Milaan, een expositie van Neder landsclie kunst in de Eeuwige Stad te houden. Te Milaan is het plan schitterend geslaagd. Daar bestaat thans een permanent Neder- laadsch paviljoen, gelijk op de internationale tweejaarlijkiscke te Venetië. Te Rome mislukte de onderneming echter. Maar dit jaar is de Italiaansehe minister van onderwijs Fedele zèlü op het plan terug gekomen. In een collegiaal schrijven vroeg hij minister Waszink mede-werking, oon in 1928 de tentoonstelling te doen slagen. Deze medewer king werd onmiddellijk verleend, daadwerke lijk ook in zooverre, dat de Nederlandsclie regeering b.v. 2500 voor dit doel heeft uit getrokken Het grootste gedeelte van de financiën wordt door de Italiaansehe regeering verstrekt. Het fascistische regiem heeft veel geld over voor manifestaties van kunsten en wetenschappen. Men wemsoht Italië en Rome speciaal tot een jcentrum te maken, hetgeen ook aardig lukt. De organisatie van de tentoonstelling i3 in handen van Dr. G. J. Hoogerwerff, directeur yan het N-ederlandsch Kunsthistorisch Instituut te Rome, door beide regeeringen tot gedele geerde doenoemd. Hij ontvangt een bijna onge dacht goede medewerking van de directeuren der groote Italiaansehe verzamelingen, die een iaantal van hun beste stukken afstaan. Zooals men reeds weet zal de tentoonstelling ïn het museum Borghese woTden gehouden en 120 stukken omvatten, n.l. honderd van ze- ventiende-eeuwsche meesters en twintig ,,vóor- loopers", waaronder verschillende van onbe kende primitieve meesters. Verschillende particulieren hebben reeds toe zegging gedaan, hun Hollandsche meesters in .te zenden. Maar hier zijn vele moeilijkheden. De bezitters van meesterwerken hebben liever niet, dat hun naam al te bekend wordt. Als het zwaard van Damocles hangt immers altijd de bedreiging boven hun hoofd van het ,,tot na tionaal bezit verklaren" van hun eigendom. Het •predicant ,.van nationaal belang" drukt den prijs ln beduidende mate, aangezien zulke stukken nooit naar het buitenland mogen worden ver kocht. Er bestaat gelukkig een bepaling in de betreffende wet, dat voor stukken van bulten- landsche meesters een speciaal vrijgeleide" vóór minstens vijf jaar kan worden verstrekt, hetwelk telkens mag verlengd worden. Deze maatregel is natuurlijk genomen, om de moge lijkheid van vermeerdering van Het Italiaan sehe kunstbezit te verzekeren. Ieder kan er van profiteeTen. Doch sommige particulieren zijn ondanks een officieele verzekering, dat hun ,,geen leed" zal geschieden, nog huiverig, Dr. Hoogerwerff, die een uitstekend kenner is van dg Italiaansehe musea en particuliere verzamelingen, heeft echter op verschillende belangrijke stukken beslag kunnen leggen. Nederland levert o.a. Rembrandt's „Steenen brug" uit het Rijksmuseum en diens „Suzanna" uit het Mauritshuis, opdat onze groote meester ook als landschapschilder vertegenwoordigd zij. Het Louvre zal waarschijnlijk één der twee Emmaüsgangers zenden, welke is nog niet be kend. Ook 's meesters beste leerlingen, o.a. Ger- brand v. d. Eeckliout, zullen vertegenwoor digd wezen. Aangezien Italiëb.v. geen enkele Vermeer bezit, moeten werken van Vermeer e. a. van elders komen. Parijs, München (Pina cotheek) en Brussel zullen evenals Nederland hiertoe samenwerken. De beschrijvende catalogus van de tentoon stelling met de levensbijzonderheden der jnees- slers wordt door dr. Hoogerwerff ln het Italiaansch samengesteld. Men hoopt de tentoonstelling 10 Februari a.s. te openen. Waarschijnlijk geschiedt de ope ning door den koning zölf. Deze heeft, evenals Mussolini, de expositie onder zijn bescherming genomen, ft c De tentoonstelling van Anton Molkenboer zal éen ander aspect van de Nederlandsclie kunst toonen. Deze expositie belooft eveneens van groot belang te zijn. Men weet wellicht, dat Z. H, de Paus een bewonderaar is van Molken- boer's scheppingen. En vooral hebben deze zijn belangstelling in verband met de Santa Fab- brica di San Pietro. Deze maakt nog steeds mozaïeken, doch be taalt zich slechts tot copieëren, en de mozaïek- kunst als zoodanig, de scheppende, is er verlo ren gegaan. De Heilige Vader heeft zich er volledig rekenschap van gegeven, dat Molkenboer's werk daarom voor de werkplaatsen van de Sint Pi|ter van bijzonder belang is. In kerkelijke I'.ringen wordt de expositie met spanning tege moet gezien. Onze kampioene mëj. ICea Bouman zal, naar wij vernemen, van midden Februari af aan de Riviera verblijven en aan verschillende tour- nooien aan de Riviere deelnemen n.l. aan de kampioenschappen van Monte Carlo (begin Maart) die aan de Riviera te Menton en die van Nizza. De sterkste speelsters van verschillende landen spelen dit jaar aan de Riviera: mej. Wills, mej. Ryan, mej. Nuthall, mej. Aussem, Mej. Bouman zal er dus heel wat oefening kun nen opdoen. -V j Vergadering- af deeling Zuid-Holland. Men meldt ons nog Uit Den Haag: Over de zg. Amsterdamsche motie ontstond wederom een vrij heftige discussie. De heer Swaab de Beer wilde deze motie niet aannemen daar mannen als Adrian en Hirschman hier door uitgesloten worden voor een eventueele be stuursfunctie. Den in de motie vervatten eere- raad noemde spr. een onding daar z.l. geen eere- raad noodig is. De heer P. Moeskops achtte het voor de een heid in den Bond noodzakelijk dat ook Zuid- Holland deze motie steunt. De motie werd tenslotte met slechts 4 stem men tegen aangenomen. De vertegenwoordigers van Rotterdam, die de vergadering reeds verlaten hadden, hadden ver klaard de Amsterdamsche motie eveneens te willen steunen Indien deze in haar geheel ge handhaafd bleef. De rijders, die onder leiding van den heer Bolt te Oslo trainen, hebben 'Zaterdag en Zondag aan wedstrijden te Oslo en te Drammen deelge nomen, althans verschillende hunner, meldt het „N. v, h. N." Aan den eersten deden twee Nederlanders mede; Jongbloed Unterhorst en v. d. Scheer, aan den wedstrijd in Drammen vijf landgenoo- ten. Kos, Pronk, Elema, Hooïtman en Heiden. De wedstrijd te Oslo ging over 509, 1500 cn 6000 meter. 600 M. Isle ferii8 Koor Hans Engnaestan- gen in 44 6/10 sec., Jongbloed reed 49 9/10 sec. 1500 M. 1ste prijs de Noor Kolbjoern Ander sen in 2 min. 31 sec., Jongbloed 2 min. 42 4/10 sec., v. d. Scheer. 2 min. 42 7/10 sec. 5000-M. 1st prijs: de Noor Hans Engnaestan- gen in 8 min. 52 sec., Jongbloed reed zonder partner, ln 9 min. 43 sec. De wedstrijd in Drammen ging over 500, 1500, 5000 en 10.000 meter. Op de 500 Meter maakter, de Nederlanders de volgende tijden: Kos 501/10 sec., Pronk 50 3/10 sec., Elema 50 5/10 sec., Iïooftman 511/10 sec. en Heiden 53 3.10 sec. Heiden reed over de 1500 M. 2 min. 46 sec., en was op do 5000 M. derde in een tijd van 10 min. 7 sec. BU de 10.000 M. was Heiden zesde met een tijd van 19 min. 21 sec., Kos reed 20 min. 3 8/10 sec., Hooftman 20 min. SS S/10 see., Elema 21 min. 37 5 10 sec., Pronk 21 min. 410/10 see. De rondgang langs de de Kroon en Musis te gend resultaat: banen van klasse B bij Schiedam had het vol- Kroon Musis Totaal Noveni 289 368 1713 Prins Hendrik 306 294 1619 Laanzlcbt 302 307 1616 D. O. K. 265 239 1618 Groot Hamburg 305 281 1592 Fricörno 268 295 1591 N.O.T. 294 278 1584 Foresters 267 261 1670 De Romein 301 258 1567 A.D.O. 273 298 1547 Ons Genoesen 242 253 1538 Maas 270 27,2 1534 Het Rollend Genoegen 274 323 1528 Libertas 257 281 1516 Geultjes Coolers 254 241 1505 Zet Op 292 239 1504 Houdt Braaf Stand 281 273 1488 Ford 234 236 1480 Rotterdam Zuid 253 256 1481 0;D.J.O. 209 244 1424 Het record werd geworpen door de -Scliie- damsche club „Noveni" met 368, een onge ëvenaard cijfer, terwijl als tweede daarop volg de eveneens Schiedamsche club „Het rollend Genoegen" met 323 hout. BILJARTEN, INTERN. WEDSTRIJDEN TE GENèVE. Een slecht debuut van Dommering. Onze Zwttsersche correspondent seint: Gisteren is het intern, biljarttornoöl te Genève begonnen. Aan deze wedstrijden nemen deel: Bloons (België), Dommering (Holland), Faroux (Frank rijk), Davin (Frankrijk) en Martinet (Zwitser land). De Franschman Roudil heeft zich terug getrokken, terwijl de Belg Corty door een onge val niet heeft kunnen verschijnen. Het tornooi werd geopend met de partij.Dom meringMartinet, waarbij de Hollander opval lend slecht spel te zien gaf, hetgeen vooral te wijten scheen aan den voehtigen toestand van het biljart. Martinet sloeg Dommering met 500 punten ln 35 beurten, hoogste serie 09, terwijl Dommering in 85 beurten 44S punten haalde met 58 als .hoogste serie Gisterenavond had de partij MoonsDavin plaats. Moons won met G00punten in 29 beur ten, hoogste serie 73, Davin maakt in 28 beur ten ,476 punten, hoogste serie 79. Gisterenavond zijn de wedstrijden öm het zil veren Nieuwsbladbiijart in hét clublokaal vag de Biljartvereeniging 't Zuid te Rotterdam voort gezet. Er stonden ditmaal 13 partijen op het programma. Zoowel in afdeeling A als in af- flfeeling D trok Galand tegen de Maasstad ten strijde. In afdeeling A moest de Maasstad het zonder van Gelderen stellen; hiervoor speelde nu v. d. Pol. De uitslagen, waarbij we de spelers van Ca- land liet eerst noemen, luiden als volgt: Afdeeling A: De Jong 250 tegen v. d. Pol 99; Kuyper 191 tegen v. Eymeren 250; De Jong 200 tegen v. Eymêren 250; Kuyper 250 tegen v, d. Pol'2 03. De Maasstad behaalde dus in deze afdeeling 802 en Galand 801 punt. Afdeeling D: Klinge 100 tegen Kuypers CO; Arts 100 tegen Bosman G2; Prins 62 tegen De Rooüo 100; Klinge 100 tegen De Roode 71; Prins 90 tegen Bosman 100; Arts 100 tegen Kuypers 39; Prins 100 tegen ICuyper3 88; Arts 73 tegen De Roode 100; Klinge 100 tegen Bosman 81. Caland behaalde in deze afdeeling 825 en de Blaasstad 701 punt, DE COMPETITIE, Gisterenavond is alhier gespeeld de wedstrijd de MaasstadCaland voor afdeeling D. De weaig, maar idoor 'n beschikking van den- bur- DE „RED ROSE" IN NED -INDIë. De machine van 50 meter hoogte gevallen. De Red Rose is gistermorgen half twaalf té Muat-ok aangekomen. Het toestel steeg gis termorgen om zeven uur op, om de reis naar Batavia voort te zetten. Op ongeveer 50 meter hoogte brak een zuigeras, ten gevolge waarvan het toestel neerplofte. Ka pitein Lancaster heeft de onderlip gescheurd en hü kreeg een lichte hersenschudding. BXrs. Keith Miller brak het neusbeen. Het toestel is zeer zwaar beschadigd en de vliegers vertrekken Zaterdag met de „Op ten Noort" naar Batavia. Nader wordt gemeld: Kort na het starten, toen het toestel op geringe hoogte was, wei gerde de motor, zoodat Lancaster moest dalen. Door de geringe hoogte waarop het toestel zich bevond was omkeeren en het maken van een glijlandiing onmogelijk, daar de vlieger be vreesd was in een, dicht voor de machine lig gend boscih te geraken, waarop hij trachtte zij delings te dalen. De schroef raakte den grond en het toestel sloeg over den kop. De machine die hopeloos beschadigd is, wordt gedemon. teerd. „ST. ELOY" Het Hoofdbestuur van den R. K. Bletaalbe- werkersbond heeft woord gehouden, want het eerste nummer van „St. Eloy" is in gewijzig- den opzet en formaat verschenen, waarmede genoemde vakhond een primeur heeft behaald op de andere vakorganisaties en niet alleen de katholieke, De nieuwe „St. Eloy" maakt een uitstekenden indruk en heeft zijn naam van een der degelijkste vakbladen nog opgevoerd. Een eeresaluut voor het hoofdbestuur maar ook voor de „Eigen Drukkerij" te Utrecht. TIJDSCHRIFT VOOR R. K. OUDERS EN OPVOEDERS, JAARGANG X (1928) NO. 1. Het Ned. Boekhuis- Tilburg. Abon nementsprijs per jaar ƒ5.45. In een nieuwen vorm, met nieuwe redactie leden, verschijnt het Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders, 't Tijdschrift heeft 'n vasten, uitgebreiden lezerskring en veel uit. stekende medewerkers, zoodat tot deze totale verandering en verbetering kon worden over. gegaan. Het verschijnt voortaan geïllustreerd en op grooter formaat. Er komen nieuwe ru brieken bijw zcoals deze eerste aflevering toont: nuttige wenken voor 't huisgezin, re cepten, stukjes om de kleintjes voor te lezen, boekennieuws, etc. 'tls dus uitgegroeid tot een voornaam tijdschrift van practisehe en theoretische opvoedkunde voor huisgezin en school. De band tusschen de drie groote op. voedkundige machten, wordt door dit tijd schrift sterker aangehaald; Kerk. school cn huisgezin "Waar school en huisgezin niet sterk veree- nïgd alles aanwenden voor eclite godsdienstige vorming der kinderen, daar zal de Kerk géén blijvenden invloed uitoefenen, 't ls te hopen, dat alle Priesters mee zullen werken voor de in. burgering van dit tijdschr, in alle huisgezin nen en op alle scholen Uit den inhoud zij vermeld: een boeiende roman in het advertentiegedeelte; een prac tisehe beschouwing voot vader en moeder van een steeds groeiend huisgezin, door den hoofdredacteur; een artikel van Dr. Peutz over „Vaccinatie". Actueel en hoogst prac. tisch is het artikel over „Missielectuur" in 't huisgezin, 'n Korte beschouwing over R. IC. Padvindersbeweging is hier goed op zijn plaats; nu kunnen de ouders zelf eens na gaan, hoe zij er over moeten denken. Anny BerkvensHulsmans schrijft een sprookje „om de kleintjes voor te lezen". AUsrlei plaat, jes, nuttige wenken, huiselijke weenswaar- diglieden etc. zijn in den tekst opgenomen. Het tijdschrift verdient wol een flinke aan. beveling. De Redactie-raad wordt thans gevormd door!] Dr. J. Deelen; Dr. A. J H. Lamers; Pater P. vai Luyk, S.J.; Dr. II v. d Mark; J. Uylings. v. L. t 1 BOEKZAAL DER GEHEELE WERELD No. 1 (1928) Het Ned. Boekhuis, Tilburg. Abon- ~i nementsprijs per kwartaal 1. I-Iet is nu al het derde jaar, dat de „aeloude Boecksael" die door Pieter Rabus in 1692 werd opgericht en die tot ongeveer 1900, oh. geveer onafgebroken bleef verschijnen door Het Nederlandsclie Boekhuis wordt geëxploi teerd en met steeds stijgend succes! Het interessante tijdschrift „voor boek en blad, film en tooneel" verdient dit dan ook ten volle. De eerste aflevering van den nieu wen jaargang vangt aan met een artikel van Hieronymus Rongen over „Bernardus van Clairvaux"; dan volgen: „Dichters ln de Po. lltlek" van Vincent Cleerdin, „Moderne Hei ligenlevens" van Dr. Hein Hoeben, „In de IJs. velden van den Poolcirkel" van G. Ridder da van der Schueren, „Een kreupel Ros en een roestige Lans" van Dr. Raph. ICreemers, een artikel van den Poolsehen redacteur, „Uit Boek en Blad" met bijzonderheden over The- rese Neumann; uitvoerige interessante „Ver. scheidenheden" en „Correspondentie". Uit liet „Vraaggesprek met Henrl Bruning"- van Anton van Duinkerken citeeren wil:] „Toen wij den dichter Henrl Bruning inter, viewen gingen, hadden wij 'n vluchtige ont moeting met A. RolandHolst, die zijn vacan. tie ging doorbrengen op Vlieland. Het valies, dat hij droeg, deed ons denken aan 'n enquête in „Het Getij" waarbij gevraagd werd: Welke zes boeken zoudt gij willen meenemen, als gij naar een verlaten eiland moest vertrekken? Dezelfde vraag hebben wij Henri Bruning ge steld, maar de meest beduidende onzer katho'. lieke dichters is meer om zijn gastvrijheid, dan om zijn welbespraaktheid prijzenswaar dig. Hij wilde überhaupt geen boeken meene men, alleen maar leeg papier. Lezen zou zijn laatste bezigheid zijn, als hij ooit vacantle kreeg! Hij zou schrijven". Een verhaal der zonden en deugden' van iv In een voorspel en zestien staties door LUDWIG BIATHAR. t i 34.) - Haha, ben je daar allemaal weer eens bij elkaar, onverbeterlijke galgenstroppen, roept hij hun vroolijk toe. Dag Kaspevtje, Eduardje, Klaasje, Paultje, Moedige Willem, zijn jullie daar ook weer? Jaja, in het Hondekot is het toch altijd nog maar het best. Duizend keer beter dan in Italië, waar ze nog minder dan niks doen, waar de macaroni en de wijn zoo maar in je mond vloeien! Je kunt me gelooven ï>f niet, maar ik heb me dood verveeld! En hij drukt den grijzenden Moedigen Wil lem hartelijk de hand, en het giebelende Edu- iardje valt hij warempel om den hals. Het mor rende Mieze klaasje geeft hij een wlendsehappe- lijken por in zijn ribben. Kaspertje, den ouwen Sondaar, knipoogt hij eens listig toe. Gelukkig flat die verstandige Will dat allemaal maar niet ziet! Vader Roetmop is tot tranen toe bewo gen! Herrgotthimmel! dat is weer die ouwe Till, nog dwazer dan vroeger. En wat kan hij heerlijk met al die kameelen omgaan! Zoo jninzaam als de keizer bij de parade! Autori tair als de majoor voor 't front. Een duivelskerel! die Till! Voorn-uit kameelen, in 't Hondekot! Hooi hem dat effen met 'n geweldige konuuando- stem uitschreeuwen! Precies zijn grootvader; goed zoo; goed zoo! En nu zit de heele familie in de mooiste ka mer van Vader Roetmop's huis. Maar eerst voert het katten- en hondenvee een feestdaus iliit. Pascha, de lijfhond, vliegt Till bijna om flen hals. Teddy, de woudlooper, blaft hem als èen razende zijn welkom toe, het smachtende flwergpinchertje Loulou ziet hem doodelijk ver liefd aan. Met één sprong zit Peter, de vuur- roode kater op tafel. Bloesie miauwt hartver scheurend. Poessie zit potsierlijk te spinnen (en de huiselijke August Is met één sprong op (zijn schouder gewipt. Nu wordt TUI werkelijk door een fijne ont roering overmand. Hij weent en snikt en huilt, Jön met hem mee, ln afgrijselijk valsch koor, Alle katten en honden, i Een schandaal, knort Will, s. 0m 5*1 tuig, zucht Marie jaloerse!» Vleugelman stopt verschrikt haar ooren toe. Vader Roetmop, oud-wachtmeester bij de Garde-du-corps, uitgediend veteraan, heb je dan heelemaal geen vonkje mannenkracht meer in je corpus! Die staat me daar als een beroeps misdadiger, als een oud wijf te janken! Het katten en honden-concert wordt onver draaglijk. Zoodat Wilde Norbert ze met z'n honden zweep ten spoedigste naar huiten jaagt. Eduardje, de kok, sinds Tamme Hendrik op het kantoor van Olieman schrijft, toont alle wonderen van zijn kookkunst. De kameelen spelen even vlug voor kellners. Heele batterijen wijnflesschen vallen op tafel. En al gaat de heele kelder d'r an, juicht de gastheer, vooruit! En Wilde Norhert is een vat zonder bodem. En Zwart-roode Blichiel is een peillooze afgrond. En Dorstige Nikkel is zoowel peilloos als bodemloos. Ook Vleugelman heeft 'n vervaarlijken eetlust. En hoe meer zij verzwelgt, des te vriendelijker wordt zij voor haar: goe-oe-oeden bra-a-ven Till. Bij Will komen blauw-roode aders op zijn ge fronst voorhoofd. De spaarzame Marie gruwt van al die ver kwisting! Wat, eieren met ham, amandel pastei, en dan nog een heele wingerd wijn? Maar Till is weer in zijn element. Tusschen grootvader en zijn moeder op de steunende sofa pronkend, bewijst hij dat hij in de keuken van San Paolo het eten en drinken niet Verleerd heeft; steeds de vetste beetjes, en dan onmid dellijk een vollen teug. En hij stoot aan dat de glazen rinkelén, en drinkt maar steeds door met een vasten, manne- lijken teug. Met Blairie, zijn moeder, grootvader, al de ooms, en zelfs den verstoorden Will; dan met de kameelen, en alle honden en katten kortom, met de heele wereld. En als hij dan door spijs en drank verzadigd is, begint hü alsmaar te vertellen. Hij verstaat het meesterlijk, dat heb je on middellijk in de gaten, die toovenaar. Biet woorden grebaar en blik. En zij luisteren met open mond, en lachen dat de tranen over hun wangen rollen. Ook Will en Blarie weten hun bange voorgevoelens een oogenblik tot zwijgen te brengen. Ondanks al zijn dwaasheden ls het toch een dood-goeie jongen, denkt Will, de alverstand. Blarie is tegelijkertijd bewonderend en he- yreesd. Menschenlieve, die zet de Iieelé wereld nog eens op z'n kop! Vleugelman koestert haar moedertrots. Vader Roetmop's vreugdetranen sijpelen In zijn snor, of druppen in den wijn. Hij bemerkt het niet ééns. De Dwergen houden den buik vast van het lachen. Tamme Hendrik knip. oogt als een kip die de pip hoeft. Ja, zie je, begint de nieuwe Uilenspiegel, terwijl hij zijn krijgshaftigen grootvader op de korrel neemt, die carabinieri, die gendarmen, dat zijn kerels! Zij waren bij ons in een vleugel van het klooster ondergebracht. Biet vliegende vendels sprongen ze in den tuin over de breede en liooge bekkens der fonteinen, en zelfs hun driesteken op hun schedel bleven in evenwicht. Weet je dat wel zekér? Zaten er geen bandjes aan? Insinueert Wilde Norbert; of spvongen ze niet naast de fonteinen? Wacht maar ventje, jij krijgt ook je vèt wel, lachen de ondeugende oogen van den schelm; neemt eerst kalm een groeten slok wijn, en ver telt dan met een doodelijken ernst: Ja, en Nicolo, de adelaarsjager, heeft het me*ln de Abruzzen zelf verteld. Hij was inge slapen in de bergen, plotseling staat in den donkeren nacht een wolf voor hem, met twee gloeiende lichtjes in ziin kop. Naast hem lag zijn geweer. Te laat om te grijpen. Daar drukt hij met zijn grooten teen af. Pang! Midden door het linkeroog!, het schot trof na tuurlijk doodelijk. Met zijn grooten teen! Door het linker oog? Wilde Norbert verbleekt van verbazing en nijd! Je liegt alsof het gedrukt staat, slingert Dorstige Nikkel over tafel. Ja, maar het is toch waar, knipoogt Till stiekum, dat de smokkelaars in de Rommae- cia, als wolven in schaapsvellen vermomd, met gehuil en geblaf den tolwachter van Ostia tot in de zee gejaagd hebben, al is het misschien ook vijftig jaar geleden! Ja, er gebeurt zoo al wat, tracht Wilde Norbert zich goed te houden, ook een tolbe ambte kan tenslotte niet door- schaapsvellen heenkijken. Nou zou ik maar 'ns ophouden met al die moordgeschiedenissen, lacht Marie, terwijl ze haar tranen afwischt, ik zou nou wel eens Willen weten waarom jij teruggekomen bent! Och, weet je, glimlacht Till, dokter Rade maker heeft destijds toch gelijk gehad, ik was uitgebeden! Paperlepap, protesteert tante nn geërgerd. Dan dan beginnen we weer rustig van voren af aan. Hm, antwoordt Uilenspiegêl ernstig, ter wijl hij zich eens over zijn gestoppelde kin wrijft, dat komt van het bergbestijgen. Nu wordt het Ballonlampje, wier licht niet meer door deze geheimzinnige duisternis kan dringen, toch werkelijk te bont, Till, ik wil niet veronderstellen dat Je ons allemaal voor den gék zit te houden! en zé gaat nijdig rechtop in haar stoel zitten. Ook verstandige .Will loert eens verdrietig: naar den onverbeteriijken grappenmaker; Lieve deugd, wat moeten ze daar toch in 's he melsnaam mee beginnen? Een zonnestraal in liet oog van een naald, op zijn Italiaansch ge trapte blaasbalgen, het Romeinsche koraal in het kerkkoor, en nu het klooster verlaten al leen omdat hij de bergen wilde beklimmen! Daar staat toch je verstand bij stil, zou lk zeggen! En die zouden ze nu ansichtkaarten moeten laten verkoopen, en potlooden, en grif fels? Ook Mario ziet hem wat argwanend van terzijde aan; hij lieeft toch zeker niet te veel gedronken? Haar broeder zaliger, precies haar broeder zaliger. Neen, antwoordt Till plotseling in de druk kende stilte, op de bergen heb ik de vrijheid erkend en bevochten. En nu vertelt hij den ademloos luisterenden toehoorders, hoe hij op de bergen van Fara des morgens het licht heeft zien schitteren, hoe hij terwille van zijn vrijheid den Monté Vettore, den reus der Sybillische bergen heeft bestormd. Hij verzwijgt ook niet hoe hij zijn doodgoeden heeroom in Amelia vluchtend heeft verlaten. Dien schrijf je, beveelt Blarie met fon kelende oogen. Heb ik al gedaan, zegt Till deemoedig. Haha, brult Wilde Norbert, daar had ik wel eens bij willen zijn. Dat is er een om den toren van' Blalakoff te bestormen denkt Vader Roetmop in blij den trots. Weten jullie, gaat Till weer ernstig voort, terwijl hij zijn broer Will scherp en onver schrokken in het oog houdt, ja,weten jullie werkelijk wat'vrijheid beteekent? Ja, maar jij zal nooit rust hebben, voegt Vleugelman hem vervaarlijk geeuwend toe. Eerst de kleine kloostercel, dan weer de groote, wijde bergen; eerst geen pas zonder dwang, dan die onweerstaanbare vrijheids drang. En eindelijk vrij, zoo vrij als een adelaar in zijn vlucht. Dan zeer filosofisch: ik geloof dat vrijheid hetzelfde beteekent als vaderland. Dan hartstochtelijk opspringend met gloeien de wangen: vrij moet ik zijn, als een visch in het water, als een vogel ln de lucht! Zet zijn glas hard neer, pakt plotseling zijn hoed en tasch; goeden nacht allemaal! en stormt dan met groote passen de trappen van den Slotberg af. Got-och-got! roept Marie, terwijl ze hem zoo snel als haar kleine voetjes gedoogen, ach terna loopt. Als hij zich maar geen ongeluk op den hals haalt! Will neemt geërgerd afscheid. Hij zegt niets, maar ln zijn harde trekken kan idefeen het lezen; daar zullen we nog heel w^t mee te stellen hebben! Ook Vleugelman staat met een diepe zucht -p: bisschop, kardinaal had ie kunnen wor, den, en nu zoo wat! Och wat, knort grootvader verbluft, klets niet, ligt niet te zeuren een vogel moet nu eenmaal vliegen! Met trots geheven hoofd schrijdt Till naar da hoogmis, zonder bescherming of geleide, zon der Ballonlampje, Vader Roetmop of Dwergen. Zelfs Will's gezelschap heeft hij netjes gewei gerd. Wat? wie den Blonte Vettore bestegen heeft, hoeft toch voor deze burgerlijke menschjes niet bang to zijn, zeker! Hij had niet erger door de spitsroeden bunnen loopen! Den heelen weg van den Ouden Erker tot het portaal van de kloosterkerk is dicht met gapers bezet; de marktvrouwen staan er met haar breede heupen als rotsblokken. Het zijn allemaal wraakzuchtige huldebreng- sters, die hem ru eens al zijn kwajongensstre ken van vroeger willen terugbetalen. Zoo zoo, eerst zeven voetballen en een rozenkrans, nu de groote meneer! Mien Kriels, die bij alle bedevaarten voor bidt, gaat met haar zware kerkboek het woe- dendste tegen liaar ouden concurrent te keer. En wat doet Dolle Till? Inplaats van, zooals het hoorde, er met de staart tusschen zijn bee- nen tusschen uit te knijpen, gaat hij op de meest vriendschappelijke wijze het reusachtige wouw mensch tegemoet, houdt zijn hand als luidspre ker aan haar doove oor, en brult tot vermaak van alle kerkgangers: ben maar blij, Blien, dat je de concurrentie kwijt bent! Dan venijnig tot Mathijs Heep, den perfect van de aartsbroederschap: Ik zeg maar, concurrentie, meester Heep, versta je me! en stapt dan als een vorst langs het front der kerkgangers. Deze lof doet meester" Heep even goed als een Reichensteiner klare na een urenlange bedevaart. Dat is nog eens een heer met fijne manieren en aardige prap- jes, wien je het op duizend passen al aan kunt zien dat hij in Rome is geweest! Zien jullie wel, lasterbekken, meester Mathijs doet aan jullie kletspraat niet mee. En als on derdanige stapt hij achter hem aan. Bij de kloo3- terherberg hebben de Molenbergers zijn vroe gere tegenstanders, post gevat. Poppes de plebe jer heeft alle twee zijn voeten diep in den grond geplant, en staat er als een zwaardvechter om „dem Romein" op te wachten. De Herculisch» smidsknecht ziet er vreeselijk dreigend uit. Achter den hoofdman ligt Baptist Bongaards, do luitenant, als een slagersknecht op den loer. Slimme Medardus, sergeant, heeft zijn vuisten; gebald. Nou, wacht maar eens, kwezel, werejd- relziger, weggeloopen monnik!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 12