DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 50ste Jaargang Donderdag 12 Januari 1928 No 15064 Dit rammer bestaat uit drie Maden STADSNIEUWS Bij o£ krachtens wetten of vorordeningen voorgeschreven en andere officieel© af- en aankondigingen van het G emeentebestuur BU R GEK LIJK ARMREST U R R AA DSYERG ADERING Agenda burgerlijke stand HET ROTTERDAMSCHE ANNEXATIEPLAN WAT OVERSCHIE ER VAN DENKT ONTEIGENING IN HET BELANG DER volkshuisvesting R. K. S V. „EXCELSIOR-' Installatie van Kapelaan Beune AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDA3I BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn Spoeling Bureao: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 oer kwart. Afzonderlijke nummers 5 et. Postchèque en Girodienst 81440. ADVERTENT1SN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 et per regeL Kleine advertenties: 80 woorden 25 cl elk woord meer 5 cl tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradverl 5 reg. ƒ0.60. 10 reg0.75. 15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duiin; ƒ75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Hf-, Burgerlijk Armbestuur noodigt allen, die over den dienst. 1927 iets van deze installing te vorderen Iiebben uit, hun rekening vóór 1 Februari a.s. aan den Directeur in te zenden, Schiedam, 12 Januari 1928. Een openbare vergadering van den Gemeen teraad van Schiedam is uitschreven op Don derdag 19 Januari, des namiddags teu 2 ure. Na beëediging en installatie van het nieuw benoemde lid van den gemeenteraad, den heer H. IV ie ken kamp, mededeeiingen en ingeko men «tukken, komen aan de orde. 1. Benoeming van een wethouder in ver band met do ontslagname als zoodanig van den lieer D. Boddeüs. 2. Benoeming van een lid der financieele Mmmissie. der Commissie voor het onderzoe ken der rekeningen en der Commissi; voor bet gemeente-ziekenhuis, in verhand met de 'ontslagname door den heer J. G. H. Brounts ,..ïs lid van deze commissies. 3. Benoeming van een lid-patroon en een lid.werkman van de commissie van toezicht op de gemeentelijke arbeidsbeurs ter Voorzie ning in de vacatures, ontstaan door de perio dieke aftreding van den lieer B. G. Hoogcn- dam als lid-partoon en van den heer H. Com- briak als lid-werkman. Aanbevolen worden: als lid-patroon: de beer B. G. Hcogendam, den bond van Neder- isndsehé Schilderspairoons, afdeeliug Schie dam; en de Vercenlging van den Christelijkon Handeldrijvenden en Industrieelen Midden- la! d in. Nederlandals lid-werkman: de heer H. Comljrink door den Ned. R. K. Volkshond, afdeeliug Schiedam, terwijl de Schiedamsche Bestuudsrsboud do aanbeveling overlaat aan de organisatie van het aftredende lid. 4. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot onderhandsche verhuring aan de American Petroleum Company te 'S-Gravenhage van den grond, benoodigd voor het plaatsen van een benzine-meetpomp in het trottoir van het Plein Eendragt vóór het Pand genummerd 3, tegen een huurprijs van ƒ15 per jaar. 3. Voorstel van B. en W. tot aankoop en bestrating van een perceeltje grond, gelegen san de Groenelaan vóór het pand genummerd in eigendom toebehoorende aan den heer J- C. Bonefaas, alhier. 6. oorstel van B. en W. tot verkoop van .diverse perceelen bouwgrond. Voorstel van B. en W, tot voorloópige Vaststelling van liet onteigeningsplan van «enige bebouwde en onbebouwde perceelen in Oml-Jfathenesse en aan de Villa- en Ooster- fctraat. 8. corstel van de Commissie voor de Straf verordeningen tot wijziging van de Verorde- i -.ig ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam en tot vaststelling van een Veror- :°g„,nOI€? Pen "«zo"del'« maximum-snel. heid voor motorrijtuigen in de gemeente Schie- cl am. 9. Voorstel van de Commissie voor de Straf verordeningen tot vaststelling van een Veror dening op woonwagens in de gemeente Schie dam, 10. Voorstel van B. en IV.: a. tot- vaststelling van een verordening op ('6 heffing van geldon voor het hebben van e-u standplaats met een woonwagen binnen •Ie geiheente Schiedam; b. tot vaststelling van een verordening op de invordering van gelden voor het hebben Van een standplaats met een woonwagen bin. ®en de gemeente Schiedam; en tit wijziging van de Verordening voort- diende uit art. 114bis der gemeentewet, *ulks in verband met de onder a, en b. om. schrevn voorstellen. TE ZAANDAM 1IEERHCHT THA2ÏS EEN DOOM EN ZIEK TE, welke het noodzakelijk maakt, verschillende reeds gestorven boom on te rooien. Een blik op oen der lanen, welke zoo juist ouder „het mes" genomen zijn. GEBOREN: 10 Januari, Cornelia Ernestine Julie, dochter van A. J. J. van Eijck en C. H. C. Uc-sijn, Broersvest. De „Rotterdammer" vervolgt het relaas van haar onderzoek in verschillende gemeenten naar het oordeel der bewoners over de Rotterdam- sclie annexatieplannen. T e Overschie, aldus het blad, hebben wij eerst bet oordeel gevraagd van den heer G. Differs, makelaar in onroerende goederen, die tot vóór enkele jaren te Rotterdam woonachtig was en daar ook thans nog voor een groot deel zijn zaken uitoefent. Mijn persoonlijke meening is, zeide de heer SiUfers, dat de Overschiesche autoriteiten ons bedrogen hebben. Aan wie hier wilde komen wonen werden allerlei dingen voorgespiegeld, waaruit zou moéten blijken, dat. men er finan cieel zou zijn gebaat. Dat is echter tegengeval len. In welk opzicht? Vooral de belastingen. Voor de huurwaarde behoort Overschie tot de 6e klasse, waardoor de reductie voor minderjarige kinderen, die in Rotterdam 1200 bedraagt hier slechts 700 is. Dan de reiskosten naar de stad, omdat er hier nog steeds geen ninloschool is. Er wonen hier te weinig menschen, die zulk een school op prijs stellen. De meesten van de nieuwe he- woners zijn renteniers en hebben geen school gaande kinderen moer, terwijl de rijke boeven voor hun kroost met lager onderwijs zonder meer kunnen volstaan. Het wonen op zichzelf, bevalt mij echter uit- stekend. Ik kan mij dan op het oogenhlik noch voor noch tegen annexatie verklaren. Hoe staan de bewoners tegenover annexatie. Men weet over het algemeen niet of men er voor of tegen moet zijn, omdat men niet weet waar men met onteigening aan toe zal zijn. Het financieel belang zou bij de meesten wel den doorslag geven, maar nu daaromtrent niets vaststaat, treedt hij velen -de gehechtheid aan de groote Overschiesche familie nog liet meest op den voorgrond. Alle boeren zijn hier zoo ongeveer familie van elkaar en ook in het be stuur der gemeente doet zich de zucht om alles in eigen kringetje te bedisselen in sterke mate gelden. De fabrikanten zijn eveneens afkeering van annexatie, omdat zij in Overschie onder minder scherpe controle lnin bedrijf kunnen uitoefenen dan in de groote steden met zijn inspecties. De heer S. Ouwerker.k, vatenhandelaar, die voorzitter is der vereeniging „Overschie's be lang", gevoelde zich ondanks zijn Rotterdam- sclie afkomst reeds geheel Overschienaar ge worden. Ik oefen hier aldus Ouweïkerlr, reeds 5 jaar mijn bedrijf uit en hen in dien tijd te veel Overschienaar geworden om het niet te betreu ren, wanneer de gemeente haar zelfstandigheid zou verliezen. M.i. ligt Overschie nog met een te breede strook groen land van Rotterdam gescheiden om nu reeds tot annexatie over te gaan. Dat het in de toekomst tot annexatie zal moéten komen geloof is stellig, maar het maakt-.m.i. een groot verschil of dat over 5 of 25 jaar gebeurt. Wannéér wij Rotterdam worden zal Overschie zeer waarschijnlijk wel als een uithoek wor den beschouwd, waaraan niet veel aandacht behoeft te worden besteed. Laat Rotterdam zich liever bepalen tot het annexeeren van het ge bied, dat. liet voor zijn havens noodig heeft. Ook de Overschiesche wethouder, de heer A. Rodenburg Pzn. die aan den Hofweg, dus meer dan een uur gaans buiten liet eigenlijke dorp, een boerderij drijft, was bereid ons zijn standpunt mee te deelen zij het dat hij daarbij de reserve maakte niet als wethouder te spre ken, omdat het gemeentebestuur nog- voorloopig een afwachtende houding wensclit in te nemen. De heer Rodenburg liet zich als volgt uit: Door annexatie zou Overschie als zoodanig zijn zelfstandigheid verliezen, 't Is hier een bolwerk van de C. H. Unie. Dit is wel geen argument tegen annexatie, maar toch een overweging, die voor mij wel eenig gewicht in de schaal legt. In het algemeen hen ik sterk gekant tegen de groote stad, omdat men daar naast de groot ste weelde de bitterste armoede aantreft. Een voornaam bezwaar is voor mij ook, dat we door annexatie een ambtenarenvegeering zou den krijgen. Bij ons heeft een wethouder zelf een overzicht over hetgeen in de gemeente voor valt. Verder heeft Overschie een eigen karakter dat liet van al-de plaatsen in de omgeving- on derscheidt en dat er recht op heeft geëerbie digd te worden. Indien het landsbelang annexatie noodzake lijk maakte, zou dit natuurlijk den doorslag- moeten geven, maar Overschie zal er m. i. altijd op achteruitgaan. Het gedeelte van de Heulhrug tot .do Ceintuurbaan behoort reeds 20 jaar aan Rotterdam, maar eerst nu schijnt daar eindelijk straatverlichting te komen. Daar tegenover staat, dat heel Overschie, behalve de Hofweg electrisch verlicht is. De polder Schie veen, waartoe ook de Hof weg behoort, betrekt zijn electriciteit van Delft Dat is ook een bezwaar van annexatie, dat het Delftsche net dan onder Rotterdam komt. Ik spreek ook nog al eens menschen uit Hoek van Holland, maar als men die hoort, dan is er alles tegen en weinig voor annexatie. Ook lijkt mij, besloot de heer Rodenburg de manier, waarop Rotterdam bestuurd wordt, niet erg verheffend, althans wanneer ik de Raads- verslageu in de bladen naga. Voor de .a.r. kiesvereeéiging in Rotterdam- centrum) heeft het Eotterdamsche gemeente raadslid A. Bos over het annexatie-voorstel ge sproken, en zich daarvan een tegenstander ver klaard. De noodzaak vaD annexatie is volgens spr. niet aanwijsbaar, terwijl door samenwerking veel zal zijn te bereiken. B. en W. hebben lei' voorloopige goedkeuring- den Raad een uitgewerkt plan tot onteigening- om in het belang der volkshuisvesting ten name dezer Gemeente van gebouwde en on gebouwde eigendommen in Oud-Mathenesse tusschen de middelwetering- en de gronden der Gemeente ten Zuid-Wefiten van het station, alsmede tusschen de Kamerlingh Onneslaan en de Villastraat (doorbraken), zulks om uitvoe ring te kunnen geven aan het, in verhand met par. 6 der Woningwet, vastgestelde uitbrei dingsplan voor dat stadsgedeelte. Deze onteigening strekt in de eerste plaats tot liet verkrijgen van de beschikking over het perceel weiland, bad. hekend als sect. I no. 339 groot ruim 1 H. A., 72 Are eigendom van den heer A. H. M. Melcliers, dat, daar liet bijna aan alle zijden begrensd is door Gemeenteterrein een belemmering vormt voor de verdere door trekking vam de Kamerlingh Onneslaan in Oostelijke richting". De verdere voortschrijding van de bebouwing in die omgeving maakt het noodzakelijk, dat de gemeente over dit perceel weiland de be schikking- verkrijgt, opdat een verbinding tus schen Kamerlingh Onneslaan en Boerhavelaan kan worden tot stand gebracht en de bouw al daar geen belemmering ondervindt. Getracht is langs minnelijken weg de beschik king over dit perceel te verkrijgen, maar de onderhandelingen hiertoe hebben geen resul taat gehad als gevolg' van den prijs door den eigenaar gevraagd, terwijl verdere onderhan delingen nutteloos bleken, zoodat niet anders overblijft dan de weg van onteigening in te slaan. Verder omvat het plan een „doorbraak" aan de Oosterstraat en de Villastraat, ten doel hebbende de Stephensonstraat die nu nog slechts loopt van de Wattstraat naar de van Leeuwenhoeckstraat, door te trekken, eener- zijds naar de Kamerlingh Onneslaan, ander zijds naar de Villastraat, hetgeen, mede met het oog op den aanleg van de Kamerlingh Onneslaan, noodzakelijk is geworden. In den Katholieken Kring had gisteravond voor de leden der R. K. S. V. „Excelsior" de installatie plaats van den nieuwbenoem- den geestelijk adviseur, kapelaan L. A. J. M. Beune. Tevoren in een bestuursvergade ring, was de nieuwe geestelijk-adviseur reeds aan het voltallig bestuur voorgesteld. Toen hierna kap. Beune de groote zaal werd binnengeleid, waren daar een groot aantal heeren-leden evenals vele dames-leden met haar gymnastiekleeraar, den heer M. I. Bak, aanwezig. De voorzitter, de heer E. A. Leenderts, hield een openings- en belroetingsrede. Al is het wel wat laat, wilde spr. op de eèrste plaats toch den leden van Excelsior eén zalig en voorspoedig- Nieuwjaar toewön- seh'én. Stilstaande -bij wat het afgeloopen jaar aan Excelsior lieéft gebracht, noemde spr. de ófficieelé vestiging van een cricket- afdeeling; de uitbreiding van het bestuur, dat van 7 op 9 personen gebracht is; de club-avonden; de nieuwe afrastering om het voetbalterrein en vele andere dingen. Spr. bracht dank aan al degenen die heb ben medegewerkt om de vereeniging op het eenmaal ingenomen peil te helpen hand haven; spr. hoopte denzelfden steun ook dit jaar te mogen ontvangen van alle leden. Zonder den steun van de leden kan Excel sior niet bloeien; het bestuur kan het vele werk niet zonder dien steun af, zelfs al zou liet sterk worden uitgebreid. Allen vinden hier hun keus en hun genoegen in sport en in spel; door het brengen van offers kunnen zij hun vereeniging houden in stijgende lijn. Spr. brengt vervolgens hulde aan de lieeren B. Seholtc en C. Witberg, die op voortreffe lijke wijze Excelsior hebben verrijkt' met een nieuwe medaillekast; het is te hopen, dat deze kast binnenkort te klein mag zijn, zoo dat een tweede als een waardig pendant van deze nieuwe vervaardigd kan worden. Aan de orde komt nu de installatie van den nieuwen geestelijk-adviseur, het punt dat aan dezen clubavond een eigen cachet heeft gegeven. De lieer Leenderts verriclitte deze instal latie met een opgewekt gevoel; hij heeft- er reeds een zekere routine in gekregen, daar deze avond een jubileumgetal brengt; kape laan Beune is n.l. de vijfde geestelijk-adviseur van Excelsior. Daar de benoeming op eigen verzoek van de vereeniging is geschied, kunnen de verlangens der leden voor volle honderd procent bevredigd -worden genoemd. Van den anderen kant noemt spr. liet feit verheugend, dat men van zoo hooge kerke lijke zijde mocht ondervinden, dat Excelsior iets beteekent. De leden moeten nu niet aan grootheidswaanzin gaan lijden, want Excel sior beteekent in liet Katholieke organisatie- leven nog weinig. Maar het feit, dat men in Haarlem een wensch van dit kleine onder deel met zorg heeft bekeken, is een feit dat zeer zeker de aandacht verdient. In Haarlem heeft men wel degelijk onderzocht, of deze wensch te vervullen was; van den anderen kant is dit een feit dat buiten gewoon veel verplichtingen oplegt. Steeds moeten do leden trachten, den wensch van Haarlem waardig te zijn. Kapelaan Beune is practisch bij het gros der leden zoo hekend, dat spr. niet over zijn persoon behoeft uit te weiden; door verschillende acties is liij persoonlijk met Excelsior in contact gekomen, en, waar spr. bovendien meermalen met kapelaan Beune in contact is geweest, kan hij volstaan-Miiet den wensch, dat Excelsior in samenwerking met kapelaan Beune veel tot stand moge brengen. Het devies van de vereeniging is „steeds liooger"; in samenwerking met kapelaan Beune hoopt spr. dit te bereiken. Spr. geeft de verzekering, dat bet van de zijde der leden, van het bestuur en van hemzelf niet aan de noodige medewerking zal ont breken. Spr. hoopt met kapelaan Beune lang te mogen samenwerken, en veel tot stand te brengen, op de eerste plaats in het katholieke, spoor in het algemeen, en op de tweede, maar niet op de laatste plaats, in het belang van Excelsior (applaus). Toespraak van Kapelaan Beune De eerw. spr. begon met te verhalen, hoe men reeds als jongen van dertien jaar naar het seminarie vertrekt. Daar komen elf jaren van zware studie, en dan, wanneer je zoo in totaal achttien jaren op de school banken hebt doorgebracht, ben je eindelijk priester. Van alles wordt je opgelegd waar je dan al of niet van af weet. Spr. verbaalt hier onder groote hilariteit der leden eenige frappante staaltjes van. Op den vigiliedag van Kerstmis, toen spr. zijn aanstelling als adviseur van Excelsior ontving, kreeg hij al weer het idee: dat moet ik ook weer kennen, voetbal en cricket. In zijn tijd, al is dat nog niet zoo lang ge leden, hadden de seminaries nog niet zoo zeer hun eigen sportclubs. Spr. staat hier echter niet als sportsman, maar wel staat hij in den sportvereeniging als priester. Hij heeft er feitelijk geen sportieve taak, doch een priesterlijke. En, al belooft spr. van zijn kant, in de sport te zullen doordringen, zijn priesterlijke taak blijft hoofdzaak. De geeste lijk-adviseur is geen politie-agent, hoewel dit toch wel eens noodig zou kunnen zijn. Spr. verzoekt dan, van het begin van zijn adviseurschap af, aller medewerking. Wij blijven Katholiek, dus ook in een sport vereeniging; juist omdat wij katholieken samen sporten, moet een priester aan de vereeniging worden toegevoegd. Het zou spr. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap SC. Ambrosius, S uur, R. K. Volksbond, lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Haven; aanvang S uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereenigiug Lorenso Perosl. Gebouw R. K, Volksbond (groote zaal). Aanvang half negett precies. Dinsdags repetitie R. IC Mannenzangvereenf- ging St. Caecilia, half 9, R. IC Volksbond;] bestuursvergadering R. IC Metaalbewerkers- bond „St. Eloy". Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 8 uur af club avond R. IC. S, V. „Excelsior". Gebouw R. FC. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal? 9 zitting bestuur Spaarlonds R. IC S, V. Excel sior; Gebouw R. K. Kring. Eiken Woensdagavond R. IC Burgerjonge- Iingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw; Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Vrijdag vergadering Katholiek; Leven. Gebouw R. IC Kring, Aanvang half 9, Heden Gem. Zangvereniging „Polyhymnia", Con cert in den R. IC Volksbond. Aanvang 8 uur. Zaterdag 14 Januari Feestavond, te geven door de zangvereni ging „Euterpe". Cebouw „Musis Sacrum", Aanvang 8 uur Dinsdag 17 Januari Feestavond voor leden en donateurs dei; Voetbal-vereeniging „Olympia". Gebouw „Mn. sis gaerum". Aanvang S uur. 1 4 Dinsdag 17 Januari Uit\ oei ing, te geven door de zangvereni ging „Gemengd Koor", gebouw R. IC Volks bond. Aanvang S uur. Donderdag 19 Januari Ledenvergadering Ned. R. K. Fabrieks- arbeidersbond „St. Wilibrordus". Bespreking1 o.m. bedrijfsgroepen en a.s. propaganda. Aller opkomst dripgend verzocht. Gebouw R. K, Volksbond (zaal 6); aanvang half acht. Donderdag «26 Januari •Tunïoren-Ouderavond van de R IC S V „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. 13 .Jan.: Groote Schouwburg, Wat zijn mannen? (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). 11 Jan. Groote Schouwburg,'Butterfly (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) Tivoll- schouwburg, Zijne Hoogheid de Prins (Scliouwtooneel) S uur (voor volwassenen), Groote Nutszaal, liedcrenavond Geertruida van Vladeracken, S uur. 15 Jan. Groote Schouwburg, Op Zicht (Rot. Hofstadtooneel) 2 uur (voor volwaasenen);] Het Politieraadsel (Rott. Hofstadtooneel) 8.15; uur (vor volwassenen) Tivoli-Sehouwburg, Zijne Hoogheid de Prins (Schouwtooneel) 2 en 8 uur (voor volwassenen.) 16 Jan. Luthersche Kerk, concert van Andel- Rosseijn (zang), Verstoot (fluit) en Besselaag (orgel), 8 uur Groote Schouwburg, A1da^ (Ital. Opera) S uur (voor volwassenen) 17 Jan. Groote Schouwburg, Nul uur nuL gevolgd door De vroolijke dood (Rott. Hof, stadtooneel) S uur (voor volwassenen.), D a g e I ij k s: Circus-Schouwburg, Jublleunf revue 1928 (Ter Hall-gezelschap) 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 12 dezer In: Royal;] Olympia (voor volwassenen) en W. B.-theater] (voor volwassenen). SCHIEDAM, 12 Januari. Officieels notee ring van de Commissie alt de Kamer vaaj Koophandel. j Moutwijn 46 pCt. 16.50— Namens de commissie voor de noteerlnaj 11. J. JANSEN. SpiritH9 SCHIEDAM, 12 Januari. Men noteert vooij melasse spiritus 100 pCt. 31.per IT. L. Ruwe graansplritus 60 pet. 17.— per H.E, Noteering 2,20. A spijten, wanneer zijn adviseurschap zich in een andere richting zou moeten ontwikkelen, al was dit ook maar voor tijdelijk. Excelsior heeft een goeden naam in de stad. In het triduum dat spr. eens voor de vereeniging geleid heeft, hoopt hij de waarborg te zien, dat de leden in hun geheele sportleven zicli als goede Katholieken zullen gedragen. Hoe wel het de gewoonte Is, dat den nieuwen' geestelijk-adviseur alle leden wordt voorge steld, meent kap. Beune dat er voldoende] gelegenheid zal zijn, om elkander te leev'en kennen. Aan het eind van zijn toespraak wekte' spr. de leden nogmaals tot samenwerking op,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1