VRIJDAG 13 JANUARI 1928 DERDE BLAD PAGINA 4 DE VRUCHTEN VAN HET BOLSCHEWISME de taak der fascistische pers. RUSSISCHE MANIEREN W "Sfe- Zal wegens ouderdom zijn functie neerleggen HET IJS IN DE N. FRIESCHE WADDENZEE EEN NIEUW KABINET IN LETLAND HERVORMING VAN HET ENG ELS UIT GEVANGENISWEZEN OP DEN ELECTRISCHEN STOEL EEN MOEDIG MAN GEBREK AAN WATER IN EGYPTE THOMAS HARDY f DE INDISCHE HANDELSBALANS OVER 1927 DE BfSAM-RAT EEN DREIGEND GEVAAR Hoe de beesten eruit zien Waar en lioe het leeft Wanneer en waarom ze geïmporteerd werdén Hoe te bestrijden? Waar komen de 7 niillioen zwervende kinderen vandaan 'i In een vervolgartikel, gewijd aan de ..ver waarloosde" kindéren van sovjet-Rusland, be schrijft Henry de Korab in de „Matin" het vol gende tooneeltje: Tegen het vallen van den morgen ontdek ken de eerste voorbijgangers in de wijk van hot Groote Theater te Moskou een groep sla pende arme kleinen rondom een nog half war men stookpot, waarop den vorigen dag asfalt 1» gekookt. De Moscovitische voorbijganger, schoon zelf in de misère zittend, schoon zelf bevangen door de vrees, zich in de oogen der onzichtbare teehekisten te compromitteeren, ontdekt nog een glimpje van medelijden in zijn eigen hart. Hij wekt één der "kleinen, schudt een anderen bij den schouder en zegt: „Tjongee, t is koud!.... Waar kom je van daan? Hoe "heeft je?" Negen van de tien keer geeft het aange sproken kind, eerst zwijgzaam en vijandig gestemd, tenslotte door een vaag gebaar te kennen, dat hij komt „van ginds"hij weet het niet meer. Hij is zijn familienaam vergeten. „En je vader, je moeder, waar zijn die?" blijft de medelijdende voorbijganger verder vragen. En negen van de tien keer vraagt het klei ne, stinkende, havelooze en uitgehongerde schooiertje met oprechte verbazing: „VaderMoeder?Maar je weet toch wel, kameraad, dat zooiets op 't oogenlblik niet meer bestaat?" Ziedaar, aldus de schrijver, de verklaring van alles, de eenige uitlegging voor „onze meest bloedende wonde", gelijk de sovjettis- tlsche bladen en sprekers het uitdrukken. De oorzaken van het kwaad besprekend, zegt Henry de Korab: Ik heb juist een klein dossier onder de oogen van uitknipsels uit bolschewistische bladen, van uittreksels uit officieel© rapporten. Men zoekt daarin naar de oorzaken van de ramp, waardoor 7 millioen kinderen op de straten en op de wegen geworpen zijn. Voor de „Troud" is het de hongersnood van 1921, die als de oorzaak moet worden aange merkt; voor de „Krasnaïa Gazeta" is het een gevolg van den oorlog; voor de „Izvestia" is liet de interventie van Denikine en voor de „Prawda" is het het buitenlandsch kapitalisme. Alle verzuimen zij de ware, de diepere, de Wezenlijke oorzaak aan te geven, die eenvou dig is: het bolschewisme! De verwaarloozing der jeugd in Rusland is het onvermijdelijke gevolg van de „theorie" zooals men daarginds zegt, die een primitief volk beroofd heeft van zijn godsdienst, die den familiegeest en de eerste beginseleu van zedelijkheid en plichtsbetrachting heeft ver nietigd. In de beschaafde landen voert men, wanneer men echtscheiding „aangaat", over het alge meen een gerechtelijken strijd om de zorg over de kinderen te verkrijgen. In het communistische land, waar men jtlenmalen vaker dan overal elders van echt genoot of echtgenoote verandert, gaat het erom, wie niet den last van een kinderlijk kroost op zich zal nemen. En leert men van den anderen kant niet aan de kinderen op school wanneer er bij uitzondering één bestaat op het dorp of op de publieke straat, dat de oudere slechts de-*, genen zijn, die je te eten geven, slechts tus- scbenpersonen, zonder reëele Teohten op hun nakomelingschap Op 14-jarigen leeftijd is een kind gerechtigd zich naar een daartoe aangewezen bureau te begeven, en te verklaren: „Mijn ouders hangen me de keel uit; ik inoet niks meer van hen hebben!" Wanneer het kind geen 14 jaar oud is, wordt het, na de eerste reprimande, een „verwaar loosde". Het heeft z'n eigen leventje. Een rechtvaardige terugslag is het, dat de 'commissarissen en ohefs zelf de wreede ge- ivolgen ondervinden van hun ontbindende „theo rie". Men heeft mij verscheidene gevallen aan gehaald van „rijke jongetjes", van kinderen ,van bekende communisten, van .dames-ka cue raden met zijden kousen, die op een goeden morgen hot luxueus appartement van de Sa- dowaia verlaten hebben om zich te voegen bij de haveloozen van de straat. Men vindt ze overal, gehuld in een zak, of een oude militaire jas, nadat ze hun kleine elegante Engelsohe overjas, hun gouden hor loge en huk Anierikaansche schoenen ten bate van hun .communiteit" verkocht helbben. Over het algemeen is het dan reeds te laat om nog iets te doen, want het kind is niet alleen bedekt met ongedierte, maar het heeft ook vreeselijke ziekten opgeloopen en ook de gewoonte van hot drinken van alcohol ge leerd, welk vocht het uit de winkelkasten ge stolen heeft. Nu het zoo ver gekomen is, is de sovjet- regeering opgeschrikt. Haar eerste maatrege len waren louter sckijnmaatregelen; ze waren oppervlakkig, maatregelen a la Potiomkine, die daarin bestonden, dat men de kinderen nlt het centrum der steden verjoeg en ze op verderen afstand hield. Dit heeft echter niets gegeven. „Men is herhaaldelijk overgegaan tot de zuivering der straten van Moskou" heeft mevrouw Kaljnine, de vrouw van den presi dent der republikeinsclie sovjet-unie, met bit terheid geconstateerd, „maar de kleine vage bonden zijn altijd daar, als een ware nacht merrie, bijna op eiken straathoek. En nieuwe benden blijven toe stro omen." (Prawda 20 Mei 1927). Vóór de feesten van hst 10-jarig bestaan der sovjets, in November van het afgeloopen jaar, hebben de autoriteiten een nieuwe zuiverings poging gedaan, teneinde geen slechten indruk te geven aan de talrijke vreemde gedelegeerden. Speciale afdeelingen van „zuiveraars" zijn gevormd, afzettingen zijn toegepast op de sta tions en op de wegen. Zoodra het December was, zijn de kinderen in massa's teruggekeerd. De sovjet-pers, zich het gevaar bewust, voert thans een levendige campagne om de nood zakelijke gelden bijeen te brengen voor de op richting van nieuwe toevluchtshuizen, daar die, welke bestaan, absoluut onvoldoende zijn. Maar is dit een oplossing? De directeuren der tehuizen erkennen zelf, dat het hun bijna onmogelijk is, de arme kleine ronddwalende beestmenschjes, die men hun zendt, onder hun hoede te houden. Overal elders is „een wit bedje" de droom van een verlaten dreumes, evenals van den filantroop, die hem wil helpen. In communis tisch Rusland is de ongelukkige vagebond ver geten, wat een bed is. Een bad seliijnt hem een plagerij toe en hij protesteert heftig, in naam van zijn rechten als jonge proletariër, tegen elke poging om hem te laten werken. En meestal vlucht hij na weinige dagen, zoo- dra hij een open deur of een open venster ziet, weg, omdat men weigert hem alcohol te geven, waaraan hij verslaafd is geraakt. De bol'Sdhewiki hebben deze jeugd voor goed vei gif tig'cl. Zij hebben van deze 7 millioen kin deren ongeneeslijken gemaakt, bedorven van lichaam en bedorven van geest. De Chineezen, die, op het einde der vorige eeuw, hun pasgeboren kinderen door de var kens lieten opeten, waren misschien minder onmensohelijk, besluit de journalist. Weg met sensatie. Een belangwekkend artikel over de taak van de fascistische pers is heden in de „Popoio dTtalia" van de hand van Arnaldo Mussolini, een broer van den Due© verschenen. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de veranderingen, die gedurende de laatste twee jaar in de Itallaansche pers zijn gekomen, klaagt de schrijver er over, dat vele fascisti sche bladen blijven voortgaan verscheidene ko lommen van hun beperkte ruimte te wijden aan lange verslagen van misdaden en sensationeels verhalen, die zeker in strijd zijn met de idealen, welke elke krant zegt te willen berei ken, n.l. de opvoeding van haar lezers. Het is tijd, zegt Arnaldo Mussolini, dat hier mede wordt opgehouden, zelfs indien het wegla ten van deze verhalen tot gevolg zou hebben dat de oplaag van sommige bladen zou vermin deren. De ruimte, die thans gebruikt wordt voor vertellen van misdaden, zelfmoorden enz. kan beter worden benut voor artikelen, die een op voedend karakter dragen en voor nieuws, dat het moreele niveau van alle klassen dei- maat schappij verheft. Deze campagne van de „Popoio d'Italia" wordt door andere bladen toegejuicht. Beestachtige gewelddaden De Russische historicus, professor S, P. Mel- goenof heeft een boek geschirven over de roo tte terreur in Rusland, een gruwelijk boek. Eenige van de gepleegde beestachtigheden; Een gefolterde wordt door een rat, welke tot razernij wordt gebracht, aangevreten. 'Een ander Wordt tot het hoofd begraven; is hij bewusteloos dan wordt hij uitgegraven en na het bewustzijn te hebben herkregen, begint iret proces weer opnieuw. Te Woronjezji werden de gefoitsrden uitge kleed en in vaten gezet, de wanden daarvan waren bedekt met spijkers; daarna werden de vaten gerold. Op liet voorhoofd werd een vijf- puntige ster gebraadde priesters kregen om hun hoof,d een krans van prikkeldraad. Te Tsa- ritsyu werden de beenderen gezaagd. Te Pol- tawa en Krementsjoeg werden de priesters op een puntige naald gezet. Te Polfcawa, deelde „Grisjka de prostituee" de lakens uit. Daar werden op een dag 48 monniken op puntige palen gezet. De inwoners vertelden dat Grisjka de muitende boeren aan palen liet vastbinden en in brand steken; zij zelf ging daarbij op een stoel zitten en genoot van het schouwspel. Te Jekateo-inoslaw Werden de slachtoffers ge kruisigd en gesteenigd. Te Odessa werden de officieren op 'de volgende wijze gemarteld: zij warden met kettingen aan planken vastgebon den en langzaam in de ovens geschoven en gebraden; andere werden met behulp van hijsohkranen in ©tukken gescheurd, weer an deren, werden ern-st in een ketel met kokend water gezet, daarna in zee gedompeld en ten slotte in den oven geworpen. Te Kiel werd een slachtoffer in een kist met een in staat van ontbinding verkearond lijk gelegd: boven de kist werd geschotendaarna zei men tegen hét slachtoffer, dat hij in de kist levend begraven zou worden. De kist werd begraven, na een poos weer uitgegraven en daarna., werd het slachtoffer aan een verhoor onderworpen. En dit werd ©enige keare.n ach ter elkaar herhaald. He.t is dus te begrijpen, dat de ongelukkigan krankzinnig werden. Over het opsluiten ia een kelder, waar lijken lagen, wordt o.a. ook in het rapport van de Kiejewsche verpleegde vertelt. Dit werd ook door een Lettische vrouw bevestigd, die in 1920 te Moskou in de speciale afdeefling gevan gen zat, beschuldigd van -spionnage. Zij vertelt, dat de beulen haar met. een karwats en een stuk ijzer over de nagels hebben geslagen, dat om haar hoofd een band werd geschroefd. Ten slotte werd zb in een kelder gesmeten. „Daar" vertelt zij, „'bemerkte ik bij het schaarsche licht, dat ik mij te midden van lijken bevond; een der .lijken heb ik herkend; het was c-ene vrouw die ilc kende, en die den vorigen dag gefusilleerd werd. Overal waren bloedplassen en ik besmeurde mij. Dit tafereel maakte op mij zulk een vreesdij ken indruk, dat ilc voelde, hoe, in de letterlijke befceekenis van het woord, het koud zweet mij uitbrak.. "Wat er met mij verder is geschied, weet; ilc niet; toen ilc tot bewustzijn kwam lag ik weer in mijn cel." Het is gruwelijk; het doet herinneren aan de wreedheden van den beest.aoht.igen Nero. En toch durven onze communisten nog be weren, dat Rusland een iaetnë sïdfif' WEER EEN" „LEVENDE KOGEL" GEWOND Madame Alexime, die zich in het Crystal Palaoe te Londen uit een kanon laat schieten, Is eeu soortgelijk ongeval overkomen als Leinert, den levenden kogel, bij een optreden in Olympia opliep. Toen zij Maandag in het net terecht kwam, bleef haar schoen er in haken en verstuikte zij een gewricht. Zij wist zich echter goed te houden en verliet, zonder dat iemand iets bijzonders merkte, het circus. Den volgenden dag moest zij echter haar kamer houden. De dokter weet nog niet, wan neer zij hersteld zal zijn. Vijf of zes maanden .lang had zij de toer zon der ongeval volbracht, ofschoon zij te Rijssel eens uit de richting raakte, doch zich nog aan een zij touw kon vastgrijpen. Madame Alexime, die een Franselie gvmnaste van naam is, kreeg bij een koninklijke voorstel ling te Rome een zilveren medaille van den Koning van Italië. ABT DE KERCKHOVE. Mgr. Dom. Robert de Kerekhove, die sedert tal van jaren abt is der bekende Benedictijner- abdij „Regina coeli", op den Keizersberg te Leuven, heeft aan zijn in kapittel vereenlgde monniken medegedeeld, dat zijn hooge ouder dom hem noopt zijn zeer verantwoordelijke functie neer te leggen. Binnen afzienbaren tijd zal het kapittel ver gaderen, om een nieuwen abt voor den Keizers berg te verkiezen. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERK FABRIEK Zeventien dooden TOKIO, 12 Jan. (Reuter) Tengevolge van eeu brand te Koeroeme in Kijoesjoe heeft eeu ontploffing plaats gehad in een fabriek van vuurwerk, waardoor zeventien arbeiders gedood werden. Er zijn twaalf lijken ge vonden. Duizenden wilde eenden doodgevroren. Wolff seint ons uit Hamburg d.d. 11 dezer: In de Noord-Friesche Waddenzee is het ijs tot bergen ter hoogte van verscheidene meters opgekruid. Aan den rand van de Oost-Friesche Wadden zee vond men duizenden wilde eenden, die met de pooten op het ijs vastgevoren waren, dood terneder liggen. RIGA, 12 Januari. (W.B.) De onderhandelin gen tot oplossing van de regeeringscrisis heb ben vanmiddag eindelijk tot een resultaat ge leid. De staatspresident, heeft nu officieel den afgevaardigde van het democratische centrum, Juraschewski, met de leiding' der regeering belast. LONDEN, 12 Januari (H.N.) De Engelsclio minister van binnenlandsche zaken heeft gis teren in een rede aangedrongen op een hervor ming van het gevangeniswezen. Ook drong hij aan op een bijzondere behandeling van veroor deelden onder de 21 jaar. Naar uit Winnipeg wordt gemeld, zal Nel son, de goril'laman, die in Juni ter dood ver oordeeld is, heden terechtgesteld worden. Nelson heeft in de Vereenïgde Staten en Canada binnen den tijd van een jaar volgens zijn eigen bekentenis 22 vrouwen en 1 kind vermo-ord. Men neemt echter aan, dat het aantal van zijn slachtoffers nog grooter Is en tegen de 40 loopt. Ook In zijn cel heeft hij steeds zijn onnatuurlijke kalmte bewaard. Hij verklaarde dat hij bereid is om te sterven, als hij maar eerst nog eens behoorlijk kan eten. Naar uit Cairo bericht wordt,, heeft te Tantah in Beneden-Egypte een zekere Isawi Sharif Bey, terechtgestaan, die in den tijd van 30 jaar niet minder dan 60 vrouwen heeft gehuwd. Twee van zijn vroegere vrouwen had den een eisch tegen hem ingediend en hij werd veroordeeld om aan ieder van haar 2000 uit te betalen. Uit Cairo wordt gemeld,, dat Opper-Egypts zeer te lijden heeft onder gebrek aan water. De Nijl is sedert 1913 niet zoo laag geweest als thans. Door den lagen stand van den Nijl zijn de vooruitzichten voor den landbouw zeer ongunstig. BIJ ZIJN DOOD. Wij ontvingen eeu bericht, meldende- den dood van Thomas Hardy, den Engelschen ro manschrijver die al eenigen tijd ernstig ziek was en wiens leeftijd bij was bijna 88 jaar weinig hoop meer gaf op herstel, Thomas Hardy. Thomas Hardy behoorde als romanschrijver tot de na-Victoriaansche periode. De sfeer van Hardy's roman is pessimistisch en fatalistisch het sombere Fransche naturalisme is er achter voelbaar al bleef het werk van Hardy ook vor der typiscli-Engelscli. Maar de pessimistische beschouwing van een leven, dat aan blinde noodlatsmachten onderworpen is, bezorgde hem in Engeland veel critiek, niet in het minst natuurlijk van onzen G. K. Chesterton. Maar ook in vroeger tijd had hij reeds vele aanvallen te verduren en de critiek lieeft zelfs een vroeg tijdig einde gemaakt aan zijn overigens vrucht bare werkzaamheid als romanschrijver, nu reeds dertig jaar geleden. Was het werk van Thomas Hardy naar den geest anders georienteerd dan dat uit zijn tijd, als kunstenaar behoorde hij toch geheel tot de Vietoriaansclie periode. Zijn romans hebben het trage en breedsprakige, doch ook den evenwich- tigen houw en het nauwkeurig-verantwoorde van de thans „oxulerwetsche" romanliteratuur. Maar zijn beschrijvingen van de natuur eu het landelijk leven in Dorsetshire (het „Wessex" uit zijn hoeken, waar haast als zijn verhalen zich afspelen), zullen klassiek blijven in de Engelsche letteren. Thomas Hardy is dikwijls door de Engelsche pers naar voren gebracht voor den Nobelprijs en in 1922 leek het of hij de gelukkige zou zijn, toen tegen de verwachtingen in de Spaansche tooneelschrijver Jacinto Benevente met den prijs ging strijken. Toen Engeland in 1925 een beurt kreeg, was Bernard Shaw de uitverko rene. Naar wij vernemen, wordt overwogen om het stoffelijk overschot van Thomas Hardy in de Westminster Abdij te begraven. De overleden novellist heeft echter altijd den wenseh te kennen gegeven om te Stmsford bij Dorchester begraven te worden, dat onder den naam van Millstock de plaats van handeling van zijn groote novellen is. Stapels telegrammen van beroemdheden ia de Engelsche en Europeesche literatuur zijn gisteren ten huize van den overledene te Dorchester ontvangen, waarin de bewondering voor het werk van den overledene en de deel neming met mevrouw Hardy wordt betuigd; Een der eerste telegrammen was van <lea koning, die mede namens de koningin zijn deel* neming betuigde. BATAVIA, 12 Januari. (ANETA). Volgens mededeeling van het kantoor voor cle Statistiek ztjn de voorloopige getallen van de handelsba lans over 1927, alles in tienduizenden guldens:' uitvoer 81.135, invoer 58.915, voor 1926 uitvoer 75.637, invoer 58.380. De heer J. H. Jurriaanse te Rotterdam schrijft ons o.m.: Alvorens over het gevaar, dat ons land be dreigt door een Invasie van de Bisam-rat, te spreken, zal het noodig zijn, een korte beschrij ving van dezen vijand te geven, De Bisamrat, Fiber zibethicus. L. behoort itot de knaagdieren. Het zijn in hun soort zeer groote dieren, die 55 h 60 centimeter lang zijn, gemeten van den neus tot het eind van den staart. De staart is 25 a 27 centimeter lang. Het lichaam heeft dus de afmeting van een wild konijn. De kop is breed, rond en stomp, de neus dik en kort, de bovenlip is gespleten en laat de ©enigszins oranje gekleurde snijtanden in de bovenkaak zien. Snorharen zeer lang en stijf. De oogen zijn naar verhouding klein. De ooren klein en bijna geheel onder de haren van den kop verborgen. De wangen zijn dik en even als de geheele kop met uitzondering van het gedeelte rond den neus, zwaar behaard. De hals is kort, waardoor het dier een meer of minder gedrongen model heeft. De voorpooten hebben vijf normale teenen, die gedeeltelijk door een zwemhuid verbonden zijn. Alle teenen Bijn voorzien van krachtige kromme scherpe nagels, die aan de achterpooten het grootst zijn. De staart is zijdelings afgeplat en aan den boven- en onderrand voorzien van sterke ha ren, overigens is de staart vrijwel kaal en geschubd. De kleur van de huid 3s op den rug bruin achtig tot bruingeel, onderkant en zijden over gaand In grijs, staart zwart. Het vaderland van de Bisam-rat is Noord- Amerika en Canada. Zij leeft daar vrijwel over al waar water is. Haar voedsel bestaat uit wor tels van waterplanten, schelpdieren, doch. zij echijnt ook visch, eieren, kleine vogels en zoog dieren niet te versmaden. De huid van de Amerikaansche Bisam-rat Is een gezocht artikel en vormt na bereiding en tal van verdere bewerkingen, het zooge naamde Bisambont, maar ook „Sabeibisam, Skunkbisam, Seal-bisam", enz. In de uitgestrekte wildernissen van Noord- Amerika en Canada, schijnt het dter weinig of geen schade aan te richten, en niettegenstaan de de jacht, die 6r op wordt gemaakt, niet aan merkelijk in aantal te verminderen, dank zij haar vruchtbaarheid. De dieren passen zieli, wat betreft den bouw van hun nesten, geheel aan de omstandig heden aan. Zijn de oevers hoog, dan graven zij een hol op vrij grooten afstand van den oever, welk hol verbonden is door een hoofdingang naar buiten, die cmder den waterspiegel uitmondt. Behalve deze uitgang zijn er nog andere die dikwijls blind zijn en ver weg loopen. Het hol wordt gevormd door een vrij ruime kamer, die bekleed is met bladeren, riet enz. en tevens dient als voorraadkamer voor den winter. Op plaatsen intusschen, waar de waterspie gel ongeveer gelijk met de landoppervlakte ligt* maken zij half-bol-vormige heuveltje van tak ken en klei. Deze heuveltjes bevatten een kamer van 40 a 60 centimeter middellijn, welke kamer als eenige uitgang heeft een lange gang, die ook onder den waterspiegel uitmondt. Boven in den koepel van de woning bevindt zich een opening voor de luchtverveTsching, die listig aan het oog onttrokken is door riet, bladeren en takjes. Dr-e woningen worden zoo mogelijk gebouwd aan water, dat niet aan groo te niveau-verschillen is blootgesteld, dit tenein- de onderloopen van het hol te voorkomen. Hoewel de Bisam-rat in hoofdzaak nachtdier is, kan men ze toch zeer dikwijls oveTdag waar nemen. Het zijn gezellige dieren die steeds In vrij groot aantal bij elkander wonen. Op stille avonden kan men ze op het land en ln het water met elkander zien spelen. Bij het minste onraad intusschen, wordt een waarschuwings signaal gegeven, door een harden klap met den platten staart op het water, welke klap dikwijls op grooten afstand hoorbaar is. Bij dit signaal lieerscht plotseling groote verwarring, Alles spoedt zich naar het water, om bliksemsnel onder te duiken. In 1906, hebben een paar adellijke personen iu Bohemen, het noodig geoordeeld, eenige levende Bisam-ratten uit Canada te importee ren, in de hoop, dat de dieren zich in Bohemen flink zouden vermenigvuldigen en daar ook een bron van inkomsten zouden vormen voor hen, die zich van de buide meester maakten, om dan op de bontmarkt te worden gebracht. Deze hoop is gedeeltelijk in vervulling ge gaan. De Bisamrat heeft zich, dank zij het zachte klimaat en overvloed van voedsel ont zettend, vermenigvuldigd maarhet bleek dat de pels van de in Europa geboren dieren vrijwel waardeloos was, tenminste niet in de schaduw kon staan van die van zijn Amerikaan sche neefjes. ïntusschen, het kwaad was eenmaal geschied en de dieren verspreidden zich langs de ver schillende waterwegen langzaam, voornamelijk In Westelijke en Noordwestelijke richting, met het resultaat dat zij enkele weken geleden aan de oevers van den Rijn zijn gesignaleerd, Het is een merkwaardig f©R> dat dieren die naar andere werelddeelen worden overgebracht om daar voort te telen, dikwerf sommige eigen schappen hunner ouders verliezen en andere daarvoor in de plaats krijgen, met het resultaat dat de verandering van vaderland niet altijd 'een gunstigea invloed schijnt uit te oefenen. Wat de Beesïen hier doen Do Bisamrat heeft zich nu geworpen op onze" cultuurgewassen, als graan, groenten, voeder- planten, aardappelen, bieten enz. Maar ook visch tot zelfs groote karpers worden niet ver. smaad, ook eieren, watervogels, kikvorschen enz. vormen een welkome afwisseling In haar menu. Het ergste Is ïntusschen haar vernielzucht. Van wellanden wordt de bodem ondergraven, zoodanig dat het vee er in verzinkt en dreigt de pooten te breken. Bouwland wordt doorgra ven, da wortels afgeknaagd en de planten ge- heel uitgetrokken. Beomen worden afgeknaagd enz. Maar het allerergste is, zijn graafwoede ln de dijken. Waterkeeringen, dijken, spoorwegdam- men, worden aangetast en doorgegraven met al de vreeselijke gevolgen daaraan verbonden. Men gelieve niet uit het oog te verliezen wat het beteekent een gang van 15 20 centimeter middellijn, dwars door den voet van een dijk. Het gevolg is natuurlijk dat liet water er door stroomt, naar liet lager gelegen land. Het water spoelt vrij snel zand en kiel uit dit gat, waar door het snel grooter wordt. Hoe meer water erdoor gaat, hoe meer materiaal wordt wegge spoeld, met het gevolg, dat in uiterst korten tijd een dijkbreuk volgt. "Wat een dijkbreuk beteekent, weten wij bier te lande maar al te goed. Het zal nu duidelijk worden, waarom wij spraken van een dreigend gevaar. Zooals wij hierboven zeiden Is de Bisamrat, nu reeds aan de oevers van den Rijn waargeno men. De Rijn is lang, dus is het niet onmogelijk dat er nog eeniger tijd zal verstrijken voordat de vijand over onze grenzen komt. Het is daarom nu tijd, dat maatregelen wor den genomen. Het is dus noodig dat ons gou vernement zich in verbinding stelt met de verschillende oeverstaten aan den Rijn, teneinde zich regelmatig op de hoogte te houden van den voortgang van den vijand. ïntusschen moet hier te lande de bevolking goed en grondig op de hoogte worden gesteld van den aard en eigenschappen van dit dier. Niet alleen dijkbesturen, maar ook jagers, en vooral de jeugd moet weten wie en wat de Bisam-rat ls. Op de scholen, in publieke loka len, postkantoren enz. moet nu reeds een goede afbeelding met korte beschrijving hangen. Een flinke premie moet worden gesteld op het ontdekken van het dier en een nog grooter premie op het dooden ervan. Het voorttrekken van den vijand moet over al worden gesignaleerd en in deze worde de hulp van de Pers Ingeroepen. En nu tén slotte de bestrijding zelve. Mét "een goed jachfgeweer kan ln sommige gevallen, voor een enkel exemplaar, veel wor den bereikt, maar met bet oog op bet buiten gewoon snelle duiken van het dier, zal het gebruik van een kogel-geweer meer aanbeve ling verdienen, omdat een kogel uit een mo dern geweer geschoten, veel sneller loopt dan hagel uit een jachtgeweer. ïntusschen is een moderne karabijn geen gereedschap, dat veilig is in veler handen en de jager moet een prima schutter zijn en tevens een goed jager, hetgeen niet altijd samen gaat. Klemmen kunnen misschien worden toege past, doch zoodanig, dat deze te water vallen als liét dier er in zit. Dit om snel verdrinken te bevorderen. Weliswaar loopt men de kans, dat bet doode dier door zijn kameraden wordt opgegeten, maar allicht zal er nog genoeg over blijven, om den vanger zijn premie te doen verdienen. Het werken met gift is steeds gevaarlijk en alleen vrij veilig in geoefende handen. Met fretten en gedresseerde honden heeft men in Duitschland goede resultaten bereikt. Het is dus ook hier te probeeren. Rest dus nog het vangen met fuiken, ver vaardigd van sterk ijzergaas, welke fuiken men plaatst voor de opening van de pijp onder water. Niet onmogelijk is het nog, dat men de die ren in bun hol zal kunnen dooden door het gebruik van cyanamide. Dit is een poeder- of korrelachtige stof, die in een vochtige atmosfeer het daarin gebonden cyaan (blauw-zuur gas) loslaat. Het wordt in Amerika toegepast tot het dooden van alle mo gelijke ongedierte als schildluis en andere insecten, ratten, konijnen, krabben, schildpad den enz. De moeilijkheid intusschen is, dit poeder in de pijp of gang, boven den waterspie gel in te spuiten. Heeft men de gang eenmaal ontdekt, en is men in staat deze gedeeltelijk bloot te leggen, dan kan men met een soort blaasbalg het poeder in dien gang bl*zen. Da vochtigheid van de wanden doet het ontbinden, het giftige gas komt vrij en de dieren zijn na Inademing daarvan in enkele seconden dood. Intusschen mag dit cyanamide alleen door geoefende mensclien worden toegepast. Evenal3 het cyaangas voor de dieren rbsoluut doodelijk is, zoo is bet dat ook voor den mensch.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 12