T H. WIJSBROEK, Hoogstraat22, Broersvest45, Teleff.68619 Korte Dam 7 DE BETUWE L Kerfcstrl6 FEUILLETON Iets nieuws Olympiêicfle 1328 Gebak a to ct. per stuk VRIJDAG 13 JANUAR11928 BLAD DENK AAN DE RIJWIELPLAATJES! fe: W? MAANDAG CONTRÓLE DE SUNLIGHTKABOUTERS R OTTBRD AMSCIIE RECHTBANK UIT ROTTERDAM DR SCHAEPMAN-FONDS 1'OTTER DAMSCHE BILJARTBOND De inbraken bij Ikikkert en Gerzon PAGINA 2 RADIONIEUWS. PROGRAMMA'S VOOR ZATERDAG BILJARTEN. OM HET ZILVEREN NIEUWSBLAD- BILJART. HEMES WINT RÓOKVLEESCH R. K. PADVINDERSWEEKPROGRAMMA' TROEP I. (RECHTER MAASOEVER). j DE HOOGDREEFMOLEM M Laat men er aan denken, ziek deze week van de rijwielbelastingplaatjes te voorzien. Maandag begint de controle daarop. Onder den bovenstaanden titel heeft de Lever's Zeep Maatschappij te Vlaardingen, de fabrikante van de wereldberoemde Sun- lightzeep, een alleraardigst „verhaal voor kinderen" doen samenstellen, waarvan het uitgebreide illustratieve gedeelte algeheel ter vervaardiging werd toevertrouwd aan de beproefde kracht van den kunstenaar M. Gutschmidt, die zich vootreffelijk van zijn taak heeft gekweten. Op die wijze kwam het boekje met talrijke knap-geteekeude prenten te prijken, prenten, die alsmede verrassen door haar pittig koloriet. IV at de te pas gebrachte kabouters be- treft: de vertelling is gebaseerd op de reini gende kracht van de Sunlight-zeep. Een doos Sunlight-zeep, zoo komen de kinderen dus al vroeg aan de weet, is als een tooverdoos, waarin 4 kabouters zitten, die moeder de geheele week helpen, haar huisje net en proper te houden. De eerste kabouter, rein heid, waakt er voor, dat het gezicht en de handen van al de kindertjes altijd schoon zijn; aan den tweeden kabouter, hel der- li e i d, is de verzorging van het waschgoed opgedragen; de derde kabouter, frisch- h e i d, helpt bij de reiniging van het hout werk; do vierde, vlugheid, jaagt al het vuil in een ommezientje van het vaat- en aardewerk. Elke week komt er een andere tooverdoo3, met 4 nieuwe kabouters. Allen doen hun werk even keurig. En het aardigste is, dat iedere kabouter ook de 3 goede eigen- schappen van zijn makkertje bezit. Sinds langen tijd zijn de vier Sunlight- kabouters in de gezinnen van de Nederland- sche huismoeders bekend en geliefd. Zonder de Sunlight-zeep zou het kraak-zindelijke Holland, het kraak-zindelijke Holland niet zijn! Dat de Lever's Zeep Maatschappij het er ep toelegt, dit idee alreed3 onder het jonge volkje te propageeren, achten wij een stre- ven, dat van een verstandige bedrijfs-politiek 1 getuigt. Doch wij kunnen het wijders onze I waardeering geven uit een oogpunt van alge- mesne hygiëne. V3, 'I Comité van Actie Verwijzend naar ons hoofdartikel van heden- zij hier medegedeeld, dat In den Rijkijkiesikring Rotterdam, het Kriugcomité van actie tot inza- meiding der gelden voer 't dr. Schaepmanfonds is eamengesbeüd als volgt: Beschermheer: de H. E. Hoer Deken. Verder de heeren: P. H. L. Jamin, Goudsche Singel 233a, Rotterdam, Voorzitter; H. F. J. Brink, Proveniersplein 7, SecretarisH. J. A. Middentlorf, Sehiekade 166; Mr, W. P. C. Baars O. Baclrx; F. van Beers; Dr. J. J. Bloemen; L. H. Braun; P. G. Buskens; A. J. H. van Clareu. beek; H. E. van der Brule; L. J. A. van Doorn; E. van Duin; P. J. Lindsen; W. Marcelie; Me vrouw A. Meijer; E. A. M. Merae-3, pastoor; Mr. J. G. Middendorf; Dr. C. Fehmers; L. J. II. Kozelzet; Deken J. W. van Heeswijk; it. \V. D. Hellebrekers; J. J. Hendriks; H. J. Hen. sen. Penningmeester, Hoflaan 122, tel. 3670; M. IV. Kobbe; Dr. C. M. Kleipool; H. G. A. H. Kou w ehoy en, Kapelaan; H. Kuijpers; Mevr. de >Ve;l. I. H. A. Lutz Slinkert; G. J. M. Schoen- maeekera, .T. H. H. St;rm; H. F. Verdeijep; H. J. H. J. Y:nke; F. L. D. Nivard; Mr. A. Pott; G. W. J. Vogels, S. J., rector; H. A. ,W. Were; A. Th. Bart, Banierstraat 31; Joh. A. Frelmg-Wiltsekut, Vinkenstraat 11G; L, J. A. ran Doorn, Noordsingel 6S. Gisteravond is de competitie voor boven- genoemden bond voortgezet, met onderstaande uitslagen: lste klasse: Patingsvr.Centrum 362312. 3e klasse A: Pommerans aCentrum 343268. Het NoordenHet Oosten 282306. 3e klasse B: De Rots—K.O.O.T. a 291—336.' De AmateurPommerans b 360307. •is klasse A; K.O.O.T. b—de Rots 216—300. 4e klasse C: O.V.U.K.O.O.T. b uitgest. Strafzitting van 12 Januari. Uitgestelde zaken. In een uitgestelde zaak tegen II de W. ge detineerd, die terecht stond wegens vernie ling, heeft het O, M., waargenomen door mr. E. D. Schutter, geëiseht vier maanden gevan genisstraf. Mr. K. B. van Diemen, verdachte's raads man pleitte clementie. In een uitgestelde zaak tegen mej, A. S., die terecht stond omdat zij door een valsche handteekening gelden zou hebben afgehaald van rijkspostspaarbankboekje, toehehoorende aan haar vroegeren echtgenoot, werden twee deskundigen gelioord. Dezen verklaarden dat niet vast staat dat de handteekeningen vervalscht zijn. Het O. M. meende desondanks dat het ten laste gelegde bewezen is. De vrouw heeft bekend en uit den brief van haar vroegeren echtgenoot blijkt ook dat er onregelmatig heden zijn geschied. Op deze gronden persis teerde het O. M. bij het genomen requisitoir:.' 14 dagen gevangenisstraf. Mr. J. H. Welckei' pleitte vrijspraak, sub sidiair een voorwaardelijke veroordeeling. Daarna hebben terecht gestaan de 28-jarige zeeman J. J. T., de 25-jarige grondwerker G. A. TV. v. d. A. en de 24-jarige P. J. v. M, allen gedetineerd, wien ten laste was gelegd dat zij op 17 November j.l. te zamen en in vereeniging uit bet pakhuis van Max R, Rak kert ongeveer 1.30 gramophoonplaten hadden gestolen. Aan verdachte V. was bovendien ten laste gelegd diefstal van eenige tafellakens ten nadeele van de firma Gerzon op 29 October j.l., subsidiair beling van deze lakens. De verdachten ontkenden. V. gaf alleen toe dat hij de tafellakens van een onbekenden man op straat had overgenomen die hem ge vraagd had of hij er geen kooper voor wist. Verdachte was zich er niet van bewust, daar. mee iets verkeerds te hebben gedaan. Er werden 14 getuigen gehoord. De inspecteur E. W. Beekman had in het pakhuis van Hakkert een knoop gevonden. Later, toen bij de vrouw van v. d. A., huiszoe king gedaan werd kwam er een jas te voor schijn waar een knoop aan ontbrak. Mej. M. L. Terwijn, winkeljuffrouw bij de firma Gerzon verklaarde dat zij op 29 October ontdekt had dat een ruit was Ingedrukt. Bij nader onderzoek bleek een aantal tafellakens verdwenen. De ter terechtzitting aanwezig zijnde lakens herkende zij als afkomstig uit de magazijnen van Gerzon. Mej. v. "Werkhoven, tante van verdachte V., vertelde dat deze laatste op een Zaterdagmid dag in October bij haar was geweest om haar een paar lakens te verkoopen. Hij beweerde dat hij de lakens zelf ook gekocht had. Ge. tuige had toon de lakens gekocht, niet wetende dat ze gestolen waren. Zij Iiad het eigenlijk gedaan om haar neef, die beweerde zijn kost geld te moeten betalen, uit den brand te helpen. De agent J. de Boef die met een collega op den avond van den zeventienden November in de St, Laurensdtraat surveilleerde zag dat daar een paar mannen liepen, die elkaar een pak overreikten. Toen de agenten hen naderden, zotten zij het op een loopen iu de richting van de Delftsche Vaart. De agenten die bun rijwielen bij zicli had den, konden niet joo gemakkelijk uit den weg. Bij de Delftsche Vaart gekomen zagen zij dat een zwaar pak in het water werd ge gooid. Daarna hadden zij de menschen een tijdje uit het oog verloren. Even later hadden zij twee van de drie aangehouden iu de Ver- laatstraat. Getuige had verder ontdekt dat in het pak huis van Hakkert aan de St. Laurensstraat ingebroken was. Hij had daar het gewone inbre kers-cadeau aangetroffen. De agent M. G. Impelnmns had met den vorigen getuige 's avonds gesurveilleerd. Hij kou de mannen niet met zekerheid herkennen. De agent M. T. Wijnekens, door het politie- fluitje gewaarschuwd, had het drietal aange houden. Op v. M. had hij. inbrekerswerktuige» gevonden. De agenten M. T. Korporaal en J. van Mahrik hadden den volgenden ochtend uit de Delft sche Vaart papieren omslagen van platen ge- vischt. De rechercheur P. de Jong had een proef ge nomen met een politiehond. Hij had den hond in het pakhuis gebracht en daar lucht ge geven aan voorwerpen die door de inbrekers RecL 1191S 16 waren achtergelaten. Verdachten waren buiten liet pakhuis op ongeveer 10 M. afstand opge steld. De hond was vanuit het pakhuis komend direct tegen de beide verdachten v. d. A. en v. N. opgesprongen. Inspecteur W. H. Goedhardt had de in het pakhuis gevonden uitwerpselen en de knoop in beslag genomen. De heer M. R. Hakkert verklaarde nog dat de 130 platen zeker een 30 a 35 Kg. wogen. Nadat nog een tweetal employë's van de firma Hakkert als getuigen was gehoord, nam het O. M„ waargenomen door mr. E, D. Schutter, requisitoir. Spr. ging de feiten nog eens na: het aanwezig zijn van verdachten in de buurt van het pakhuis, de achtervolging, de plons in het water, het vinden van inbrekers werktuigen, het vinden van een knoop in het pakhuis, de proef met den politiehond. Ver dachte V. heeft zich waarschijnlijk op den achtergrond gehouden. Tegen liem kan in de zaak van den inbraak bij Hakkert niets J>e- wezen worden. Wel nam spr. aan dat deze den diefstal bij Gerzon hesft gepleegd. Spr. requireerde tegen V. één jaar gevan genisstraf, legen v. d, A. eveneens een jaar en tegen van N. die reeds meermalen veroordeeld is d,rie jaar gevangenisstraf. De verdediger van V., Mr. G. de Ruyter, meende, dat de laatste verdachte zich hoog stens heeft schuldig gemaakt aan heling van de lakens door onvoorzichtigheid. Spr. vroeg op dezen grond een veel lichtere straf. Mr. A. de Mooy, de raadsman van v. d. A. meende dat het bewijs absoluut niet geleverd is. Be verklaring van de politieagenten zijn immers zeer tegenstrijdig. Positief herkend zijn de menschen niet. Ook het vinden van een knoop kan niet als bewijs dienen. Den politiehond heeft men lucht gegeven aan de uitwerpselen van de verdachten. Maar het is gebleken uit een onderzoek naar de spijzen die zij de vorige dagen hebben genut tigd dat deze absoluut niet van hen afkomstig zijn. Resumeerend concludeerde spr. tot vrij spraak en onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte. Ook de verdediger van v. N., Mr. A. v. Wee- nen, kwam tot deze conclusie. De rechtbank weigerde het verzoek om in vrijheidstelling en bepaalde de uitspraak op 28 Januari a.s. Verduistering Het O. M. heeft voorts geëiseht in een zaak tegen den niet verschenen verdachte M. M. v. W„ wien ten laste was gelegd dat hij in Juli 1927 een partij haver, 657 kg., die hij voor de firma Mansschot en de Vries moest vervoeren, zich wederrechtelijk had toegeëigend een ge vangenisstraf van zes maanden. Er werden acht getuige^ gehoord. De in specteur van de rivierpolitie H. F. Hane- graaff en de agent L. Foketra, legden verkla ringen af over de resultaten van liun onder zoek in deze zaak. De heer v. Mansschot verklaarde dit hij een verschil had ontdekt tusecken de hoeveel, heid-opgave van de expediteurs en het eind- getal van het wieMcertificaa t van den beëedigden weger W. Bout. Getuige J. Giller, verklaarde, dat hij onge veer 200 kg. haver voor 10 van verdachte had gekocht. Naderhand was deze haver in beslag genomen. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 26 Januari a.s. Na de schorsing heeft terecht gestaan de 27-jarige koopman J. H„ gedetineerd en reci divist, wien ten laste was gelegd, dat hij in de maand Juni van het vorig jaar vijf paar waterlaarzen, toebeboorende aan B. G. van Kampen, zich wederrechtelijk had toegeëigend. Subsidiair was opzettelijke heling ten laste gelegd, meer subsidiair sehuldheling. Verdachte ontkende de laarzen gestolen te hebben. 'Aangezien de benadeelde partij niet als ge tuige verschenen was, besloot de rechtbank, na het verhoor van een paar getuigen, debe handeling' van deze zaak uit te stellen tot 19 Januari. Uitspraken. 'j 'vjK! De rechtbank heeft veroordeeld: den 40-jarigen kantoorbediende J. H. G„ ge detineerd, wegens diefstal van een fiets ten nadeele van J. Stulemeijer tot 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. den 25-jarigen los-werkman F. F. de J., ge detineerd en recidivist, wegens diefstal van 3 Kg. suikerballen uit een bakfiets, toehehoo rende aan L. Freeke tot 5 maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief. den 22-jarigen bikker H. D. gedetineerd, we gens poging tot inbraak in het kantoor van de Gemeentelijke Gasfabriek aan de Duyststraat tot 6 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. den 31-jarigen bankwerker L. v. B., gedeti neerd, wegens het vervaardigen van valsche rijksdaalders met het oogmerk deze als echt en onvervalsckt Hit te geven tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. t den 18-jarigan S. C., gedetineerd, wegens diefstal van 65.en een borstspeld uit een geldkist, toebeboorende aan zijn patroon M. Gorki, tot G maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. den 21-jarigen M. I-I. R., wegens verduistering van een kist corned beaf ten nadeele van zijn patroon P. den Houting tot 9 maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief. wegens oplichting van de Coöp. Vereen. Haagsehe Slachtproducten voor een bedrag van 26.tot drie maanden gevangenisstraf. J. H. A. B., wegens een zedenmisdrijf tot 10 weken gevangenisstraf met aftrek van preven tief. Huizen (1840 M„ na 6 uur 1950 M) 12,20 Lunchmuziek; 3.00—4.00 K.R.O. Kinder uurtje; 5.30 7.00 K.R.O. Dinermuziek; 7.007.30 Cursus Nederlandsch; 7.30—8.00 K.R.O. cau serie R. K. Staatspartij; 8.00 K.R.O. Avond in Bergen op Zoom. Hilversum (1060 M.) 12.00 Politieker 12.35—2.00 Lunchmuziek; 4.00 Italiaansche les; 4.305.15 Fransche les; 5.156.00 Duit, sche les; 6.00—7.15 Concert; 7.157.45 Tuin. bouwhalfuurtje; 7.45 Politieker. Daventry (1600 M.) 1.20—2.20 Octet.;' 3.20 Voetbalwedstrijd; 4.10 Octet.; 5 35 kin- deruurtje; 6.20 Octet; 6.50 Nieuwsber.; 7.10 M. Booth; 7.20 Lezing; 7.35 Mozart's vioolso- nates; 7.45 Lezing; 8.05 Populair concert; 9.20 Nieuwsber,; 9.35 Causerie; 9.50 Nieuwsber.; 9.55 Variété; 10.50—12.20 Dansmuziek. Parijs („Radio-Paris", 1750 M.) 10.50--I 11.00 Concert; 12.50—2.10 Orkest; 4.00 Con cert; 8.50 Kinderuurtje; 9.20—11,20 Variété. Langenberg (469 M.) 10.50—1,50 Orkest 5.206.20 Orkest; 7.35 Vroolijke avond; 0.50-- 10.20 Wielerwedstrijden. Daarna tot 12,20 Dansmuziek, Königswusterhau s e n (1250 BI.) 11.10—7.05 Lezingen en lessen; 7.20—9.35 Wie ner avond; 11.50 Dansmuziek. Hamburg (395 M.) 4.20 Zang, 5.20 Vroo- lijk allerlei; 7.20 Orkest; 10.50—11,50 Dans- muziek. Brussel (509 3VI.) 5.20—6.20 DausmuzicK S.3510.35 Solistenconcert. Gisterenavond zijn de wedstrijden om het Zilveren Nietiwsbladbiljart in het clublokaal van de Biljartvereeniging 't Zuid te Rotterdam voort gezet. Gespeeld werd voor afdeeling A en D. In beide afdeelingen kwam 't Zuid tegenover de Maasstad te staan. De uitslagen, waarbij we de spelers van 't Zuid het eerst noemen, luiden: Afdeeling- A: Boerdam 134 tegen v. d. Pol 250; Kooyman 169 tegen van Eymeren 250; Boerdam 67 tegen v. Eymeren 250; Kooyman 250 tegen v. d. Pol 134. De Maasstad behaalde In deze afdeeling 8S4 en 't Zuid 620 punten. Afdeeling D: van Rijn 100 tegen de Roode 78; van Lier 100 tegen Kuypers 41; de Brau- wer 100 tegen Bosman 67; de Brauwer 100 tegen de Roode 93; van Rijn 100 tegen Kuypers 82; van Lier 100 tegen Bosman 71; de Brauwer 94 tegen Kuypers 100; van Lier 100 tegen de Roo de 65; van Rijn 52 tegen Bosman 100. 't Zuid behaalde in afdeeling D S-1G en de Maasstad 097 punten De stand is op het oagenblikf max te pet. verl van beh. p. beh. p. verl. p. max, tebeh. p. Galand 5050 46.78 373 0.073 't Zuicl 3700 3247 453 0.122 Rotterdam' 4500 3102 1398 0.31 de Maasstad 6930 5812 1138 0.163 f- FAILLISSEMENTEN - Uitgesproken: 1 HILLEGERSBERG, 11 Januari. A. Seton, Ommoordselieweg G. R.c. Mr, J. G. Huyser. Cur. Mr. W. J. Jongeneel, Geëindigd: f -ji-ïfi-lv;; ROTTERDAM, 11 Januari. A. van Herwaarden, koopman in schrijfma chines. N.V. Technisch Handelsbureau v/h. Kempe naar Co. J. P. Koevermans, meubelmaker. zeker, wanneer zij gebruiken ons heerlijk llllllll a I® CEIST PER ONS Milt Roel, 11928 1 Zaterdag 14 Jan.; Geen oefening, 7 uur, zwemmen Overdekte Zweminrichting, Tuinder straat. Zondag 1„ Jan. 10 uur aantreden Caland- plein, ICookoefening Heypïaat ieder voor zich dalike men da-oog hout en geld voor bootje, plm 5 uur thuis, 's avonds kwart over S E. II. B. .0 Leiders Clubhuis Ged. Slaak. Dinsdag 7 uur peletonavond Zwaluwen eb Otterpatrouille. Woensdag 7 uur Leidcrsraad wigwam. Vrijdag t uur peletonavond Vossen en Ha, vikkenpatrouille. Leider M. v. Elderen Pieter de Raadstr. 28a, Welpen Zaterdag'. Geen oefening. j: Zondag; 1 uur aantreden Plan C. Woensdag: Zij die kunnen 1.30 Station D.P, Donderdag: 7 uur clubavond Wigwam. Alieele. W. Spijkermaus, Meubelstraat 9b, TROEP II (LINKER MAASOEVER). Zatei dag 14 -Jan.; Wolven 6S uur club- huis, 56 uur allen contributie betalen. Zondag 15 Jan,: 10 uur leiclersraad Otters 3uur bij Wilhelminakerk, oefening tegen da Wolven. Panters en Arenden 3 uur Gasfa briek. Wolven half 2 Gasfabriek, half S-9 uur le peleton clubavond. Leidërs kwart over 8 E. H, B. O. cursus Nieuwe Haven 167. Maandag 16 Jan. Panters 79 uur clubhuis Dinsdag 17 Jan. Otters half S—9 uur club huis. Denk om potlood en papier. Woensdag 18 Jan. Arenden 79 uur club huis. Donderdag 19 Jan. Voortrekkers en Aren den corvóedianst. Vrijdag 20 Jan.: Voortrekkerspatrouille- avond. ...li Welpen Zaterdag 14 Jan.: half 34 uur gele en zwarte nest clubhuis; 4 uur—half 6 roode eu bruine nest clubhuis. Zondag 15 Jan. half 2 Gasfabriek. Oefening richting ICreekweg. W oensdag 18 Jan. half 7-S uur gele en zwarte nest clubhuis. Donderdag 19 Jan.: half 7—S uur roode en zwarte nest clubhuis. Nieuwe leden voor Troep II kunnen zich opgeven iedere,n avond tot 9 uur in het club huis Schildstraat 3 Naar het Franscü van R. MANOIR. (10). Neen, omdat zij verschillende snaren op hun viool hebben, mijnbeer Julia, en zoo tok kelen zij volgens de omstandigheden en de toehoorders. Hier in Terlieux kennen zij de bevolking te goed om hun ideeën te durven ontwikkelen en zij stellen zich voorloopig te- yreden met ons in slaap te wiegen; maar gaat maar eens naar gindscb bosch en gij' zult van alle kolenbranders vernemen hcc dominee Flech met den Bijbel onder den arm een geheel bij zondere naastenliefde predikt, en door de be kering, dat het niet geoorloofd is to dooden, hij reeds een aantal bewoners er toe gebracht heeft voor immer af te zien 'n wapen te han- teeren, zelfs niet ter verdediging van de hei- ligste rechten. Tegelijkertijd spreekt hij van eenheid oveieenkomst, afschaffing van de grens eu dat alles omdat wij dicht bij den Rijn zijn, O, ik ken die apostel, en Volfers, dien ik reeds lang gadesla, schijnt zijn handlanger te zijn. Ik -heb goede reden om te gelooven dat bij gisteren op de hoogte was van de komst der Beicrscke soldaten en daarom beweerden zij, dat de vijand zich hier niet zou durven wagen, In welke lichting ging Ce troep meneer Balot? Ik denk, dat de vijand het bosch om wil trekken om naar het kasteel op te rukken. Dat zal hem wel moeilijlï vallen; maar lukt dat, 881 hij geheel llet Tiiurdal beheerschen en pet 32e regiment kan zich dan niet hij het 92e ..voegen, dat langs den Rijn ligt. En, voegde Jozef er bij, op liet oogenblik zijn er zieken en gewonden op het kasteel. Een diepe akelige stilte volgde op deze woor den. Hoeveel tijd zullen zij noodig hebben om daar ta zijn? vroeg de smid. Een uur of vier, als de weg tenminste vrij is, antwoordde Balot. Als die vrij is, maar dat zal het geval niet zijn, sprak Christella met een vreemd trillende stem. Allen keken het meisje aan. Gij zijt met z'n twintigen, dat is meer dan voldoende om op het kasteel het noodige werk te verrichten. Laat een tiental van u mij vol gen tot aan den kuil bij den ouden eik, ik zal hen den weg wijzen. Biet schlitten, (een soort lioutsledea, die in de Vogezen gebruikt worden) zeker, zei de oude Halter die tot nu toe nog niet gesproken had, en maar steeds- bezig was geweest, met zijn geweer, want hij vroeg zich af hoe hij dat wapen zou hanteeren, wijl zijn stramme vingers onophoudelijk heefden. Maar bij het woord: kuil a an deu ouden Eik had hij alios geraden. Met de sclilitten, antwoordde Christella bevestigend knikkend. Zijn ze beladen? En hoeveel zijn er? Ik heb er gisteravond in het voorbijgaan twintig geteld, allen volgeladen. Die van de gebroeders Cramp zijn wel een huis-hoog. Dat zal me een buiteling worden, hernam de oude man; en zijn oogen schitterden van bewondering en verrassing, terwijl een lach meer zei, dan woorden. Als het er om gaat hen met sleden te bomhardeeren, zei een zekere Kaspar Bwiel een achterneef van den ouden Isodorus Salmon die voor een talrijke familie het brood moest verdienen en met,Hans Grettel niet zeer be vriend was omdat deze de erfenis vau den woe keraar opgestreken bad, als het daar om te doen is, zullen zij bommen krijgen, die zij nog liict dikwijls gezien hebben. Zonder u te be velen zou ik u juffrouw, aan willen raden haast te maken met de voorbereiding dezer verras sing en wij zullen ouzen geweren meenemen om hen een paar blauwe boonen achterna te sturen. Tién mannen gedeeltelijk door Jozef aange wezen, (de anderen hadden zich spontaan aan geboden), schaarden zich om Christella, die, zeer bleek, zich tot haar vader wendde. Vergeet niet wat ik u omtrent den Hoog- dreef molen en Hans Grettel gezegd heb vader, en u mijnheer Balot, denk er aan, dat Hans uw Nestor meegenomen lieeft. Daarna verliet zij de woning, gevolgd door den ouden Halter en acht anderen, die opge ruimd waren alsof zij zich verheugden de sol daten vau Vilhelm te toonc-n hoe zij hen door een geheel nieuw met li o-de in de bosséhen kou den tegenhouden. Dat bad de fameuze von Moltke zeker niet voorzk-n. HOOFDSTUK V. Nu is het onze beurt, zei Jozef, toen de anderen vertrokken waren; de weg js niet lang maar ook niet breed eu niets moet daar vast op de voeten staan. Gaat ge langs de populieren? vroeg de zadelmaker. Neen, dat is. nóg te lang. Ken je dan een Sorteren weg? Twee zelfs, ik zal tl de kortste wijzen, maar die is ook het gevaarlijkst; volg mij maar Ailen stonden op. In deze lage zaal, waar alleen het haardvuur eenig licht verschafte, hadden deze gewapende boeren iets Vreeselijks en indrukwekkends. Zonder te denken aan de buitengewone om standigheden zou men deze vergadering ge houden hebben voor een geduchte samenzwee ring die de geschiedenis heeft opgeteckend in vroegere eeuwen. Maar reeds een half jaar woedde de oorlog en het O es ten des lands was een prooi van zijn verschrikkingen Villerexel was uitgeplunderd; do bewoners waren gevlucht en de Duitschers hadden de huizen bezet en omgeschapen in sterkten, van waaruit zij de Franschen bestookten. Deze, die de hoofdstraat ingetrokken waren, werden op een vreeselijke fusilade onthaald, zoodat hun gelederen jammerlijk slonken. Dat was geen strijd meer, maar een bloedbad. Iedere Dnitsche kogel trof doel, doch de Franschen konden don verschanschten vijand niet berei ken. Dronken van kruitlucht en woede, een energie ontaard door de wanhoop wierpen de Franschen zich toen op de huizen, verbrij zelden de deuren, ramen en muren met geweer kolven en kouters, die zij in de schuren ge vonden hadden en maakten zoo geweldige bres sen waarin zij zich met de bajonet op het ge weer inwierpen. De vijand stak de handen op en riep om genade. De verslagen Duitsehers waren op Belford en den Rijn teruggetrokken. Belford nu, stond op het punt veroverd te worden en daarom voerden de Duitschers van alle kanten versterkingen aan. Dat had men dezen, morgen door den post van Metz te Terlieux vernomep. De mannen bij Jozef Balot vergaderd, broe ders eh vaders van soldaten in het leger, waven vast besloten voet voor voet den grond te ver dedigen waar zij geboren en getogen waren De vijand had tot nu toe geaarzeld den voet te zetten in deze boschrijke bergstreek, waar ieder struik, iedere boomstam of oneffenheid van het terrein een geweer kon verbergen, waar de zand- en steengroeven enorme loopgraven vormden of een doolhof waar zij, die er be kend waren een veilige schuilplaats vonden, terwijl degene die er vreemd was, zijn xermir tellieid met den dood moest bekoopeii. Waar dus deze verschansingen reeds beston den, wachtten de bewoners van Terlieux hun tijd af om op te treden eu hielden zicli onder wijl bezig met liet schoonmaken der wapens, het smelten van kogels en vervaardigen van kruit. De nachtelijke marsch der Beievsche troo- pen had hen wel niet onvoorbereid gevonden, maar bracht toch een zekere verbijstering te v eeg. Zij hadden natuurlijk niet de groote we gen, die de dorpen doortrekken leunnen vol gen, aanstonds zou dan alarm gemaakt zijn ia de streek. Wellicht volgden zij de methode vau zekere Duitsche detachementen die hun leger corps weer wilden bereiken, door overdag it kampeeren op een veilige plaats die de talrijk» spionnen hadden aangewezen of door verken ning waren ontdekt, om dan alleen 's nacht» met kleine afstanden verder te trekken, niet langs de groote, maar alleen over de kleina binnenwegen. DaaTvoor had men een gids nco- dig, want het was 's nachts wel haast onmoge lijk zich daar te wagen voor een vreemdeling, zooveel hindernissen en moeilijkheden ont moette men daarbij. Reeds hadden de Duitschers zulke marsche» afgelegd. En eensklaps klonk dan rondom ds> Fransch kampen hun wilde hoera's. De Fran schen die veel van de koude leden, want zij durfden, geen vuur te maken om hun tegen woordigheid niet te verraden, werden daar uit bun bedwelming c> eschrikt en scholen op goed geluk af in de hagen en struiken waaruit wilde kreten opklonken. Dezen nacht rukten de Duitschers op naar het kasteel. '(Wordt vervolgd). 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2