1 Vrijdag 13 Januari 1928 Tweede Blad Pagina 1 t if EEN PARTIJ-BUREAU ZOOALS HET OUDE JAAR. MAG. G. DE LANGEN WENDELS O. P. DE TOESTAND NIET YEEIJ VERANDERD JAN TOOROP POSTCHEQUE- EN GIRODIENST BISSCHOPPELIJK BEZOEK LEENING ZUID-HOLLAND ,.d Dit jaar zal het een kwart.eeuw geleder, zijn, dat- de groote dr. Schoepman, na een leven van harden arbeid, nog geen zestig jaar oud, te Dome stierf. Maar bij kon rus tig sterven, ómdat hij zijn land wist onder de hoede eener Christelijke regeering, wier optreden hij zelf het meest mogelijk had gemaakt.. Schaepniaö is een der verwoedste anti liberalen geweest; hij heeft het liberal*shio op staatkundig terrein de zwaarste slagen toegebracht en het de steun ontrukt der Katholieken, die voortaan samengingen «act de geloovigc protestanten. i Het is ook grootendeels Scliaepman s_j werk geweest,- dat de Katholieken op staat kundig terrein een eenheid gingen vormen, die in den loop der jaren de rijkste vruch ten heeft afgeworpen. Het werk van Schaep- man is geconsolideerd; de staatkundige eenheid van alle Katholieken is gesmeed en zij is in 1920 in een gezonden vorm ge-: goten. \u komt het er maar op aan, dat die partij ook werken kan als partij. Hét spreekt van zelf dat de. grootste politieke partij van Nederland, die jn 1925. ongeveer, 900.000 stemmen op haar lijsten verzamelde en over 1200.' af deelingen 335.005 betalende, leden telt; niet alleen tot doel he'eft: do kie zers naar de stembus te roepen, maar ook moet werken aan hun politieke ontwikke ling. Het reusachtige kiezerskorps dient ge leid, opdat het in elk gewichtig oogenblik weet wat er aan de hand is en wat er te doen valt. Daartoe moet er leiding uitgaan van de partij, zij moet werken voor het be houd onzer positie en voor de veiligstelling van onze tóekomst. Zoowel de vrouwen als de jeugd., moeten worden bereiktmaar vooral onze groote arbeidersmassa] die on mogelijk alie bijzonderheden bijhoudenkan, dient wapenen te bezitten in dendagelijk-; sclien strijd met politieke tegenstanders, die dikwijls tegelijk ook vijanden der Kerk zijn. - Om dit werk te verrichten zijn geschool de krachten noodig; mcnschen die er zich heelernaal aan geven om, hetzij door woord, hetzij door geschrift, hetzij door studie, an deren tot voorlichting te. zijn. Daarvoor is een partij-bureau noodig.' Daar moeten de werktuigen worden ver vaardigd, waarmee het politiek erf wordt, bewerkt en de wapenen gesmeed waarmee het wordt verdedigd. Zonder zoo'n vast middenpunt, gaatliét niet. De andere partijen beschikken er over: de grootste partij kan er.niet buiten. Daar voor is geld noodig: het bureau moét op een stevigen grondslag gevestigd zijn en tot dat doel wil men in het sterfjaar van] Schaepman een fonds vormen, dat naar den priester-staatsman zal worden genoemd. Het Dr. Schaëpman-fonds zal' de som van ongeveer zevenhonderddui zend gulden moeien bevatten wil het de toe komst van het, partijbureau verzekeren, dat per jaar vijf en twintig duizend gulden kos ten zal. Dat lijkt een heele som, maar het is toch niet te veel voor een partij, die 335.000 be talende leden telt, veel eri veel meer, dan S.D.A.P, en ant.i-revolutiona.iren bij elkaar, die toch eigen bureaux hebben. Er is een comité van actie opgericht, waarvan Zijn Exc. Jhr. Mr. Ruys de Bee- renbrouck, voorzitter der partij en voorzit ter der Tweede Kamer, de leiding heeft i Over heel het land zal een propaganda-actie worden ingezet en alle kieskringen des lands zullen de handen aan den ploeg slaan. Het komt er nu maar op aan, dat allen helpen. Wie veel heeft geeft veel, wie wei nig heeft, geeft weinig. Maar wij moeten gul en graag geven: het gaat om de eer onzer politieke organisatie, om het bewijs te leveren van onzen vasten wil ook in de toekomst onzen invloed in het nationaal- staatkundig leven te doen gelden. Er is door vijanden reeds geïnsinueerd, dat de katholieken het bedrag niet bijeen zouden kunnen krijgen. De heeren hebben Ie vroeg gejuicht. Het bedrag zal er ko men. Noodig is alleen, dat, ieder naar ver mogen helpt, in de heilige overtuiging een werk te doen, dat ook voor verre nage slachten zal getuigen van onzen vasten wil om het erfdeel onzer vaderen te hand haven en uit te breiden! In dit blad vindt de lezer nog de namen dergenen, die het Comité van Actie vormen in den Rijkskieskring Rotterdam. Penning meester is de heer H. ,T. Hensen, Hoflaan 122 (postrekening aangevraagd). tn den Rijkskiésfcring Dordrecht, waartoe ook Schiedam behoort, is de penningmeester de heer A. J. van Rest, Poeldijk, postr. 120278. We kunnen elkaar eeen gelukkig Nieuw jaar toewenschen, een grooten brief vol allerhande gelukkige gebeurtenissen bezor gen, we weten wel, dat het nieuwe jaar heel erg zal lijken op het oude. Daar dachten we aan. toen we „De Strijd" lazen van 6 Januari hef. eerste nummer van den nieuwen jaargang, Ze zijn nog van het oude soort: zij alle3 en de anderen niets. Zij doen alles en de anderen, als ze iets doen, doen het nog door den modernen bond. Een bloemlezing. Het blad gaat trachten hef verbond van N.V.V. en S.D.A.P. aannemelijk te maken, .en de bezwaren te weerleggen, „De kerke lijke vakbeweging (protestants^ christelijk, roomsch-katholiek en orthodox Joodsch), in haar wezen een uiterste sectarische bewe ging, die alleen cle pnncipieelen van deze ri chting a ant rekt, kan bij di t. vra a gstuk bui- ien beschouwing blijven."' Fijn niet, die uiterste sectarische bewe ging! Ook fijn, maar op andere manier, dat bijv. alleen principieel® katholieken zich katholiek vereénigen. Dus de niet princi pieels katholieken treft ge bijv. aan in het N'.V.W Dat hebben we immers al lang beweerd ort bewezen. Het feit van afval spreekt boek- deelen in dit opzicht. Waarom kwam men 'dan van N.V.V. kant altijd aandragen met het afgezaagde' deuntje, dat die katholie ken-bij liet N.V.V. zulke bovenstbeste ka tholieken waren?. I Dus ook dat praatje weer de wereld uit. interessant ook de opvatting van het blad. dat voor de zoogenaamde katholieken, die bij het N.V.V. zijn aangesloten, geen moeite behoeft gedaan te worden om het één-worden met de S. D. A. P. goed te pra ten. Die gaan wel mee! Juist! Ilóe'de toestand van haar leden is, bekend „De Strijd" openlijk: „Op de eigen leden ohzer modern'e vakbeweging zal cle regeling gee nerlei invloed uitoefenen; 't gaat slechts om de vraag, hoe komen we te staan te genover de nu nog georganiseerden, wordt onze werfkracht beïnvloed". En eenvoudig-weg worden alle organisa ties, die nog niet bij den modernen boncl zijn aangesloten (de sectarisc.hen kregen het hunne al) in den hoek getrapt met het bewuste: „in positieven zin hebben oolc deze ver eenigingen ineererifloels niet veel te betee- kenen, er zit geen pit en geen tut, in. Ze le ven en hebben beteekenis als vergaarbak van de elementen, die uit welke overweging ook, anti socialistisch zijn. Wat de prakti sche arbeid betreft, vegeteeren ze op de mo derne vakbeweging. Doch het zijn niet alleen de „sectarisc.hen'' en de „fut- en pitloozen, die van clen mo dernen bond niets willen weten. Ook bij de S. D. A. P. zitten er! Ook daar nog onbewusten of bewuster loó'zen! f ,:bok daar nog die niet voor datkarretje willen locipen. ,- Ten slotte wordt vrij algemeen'de vol. gen-de opmerking gemaakt. Dé S.D.A.P. teii, vooral wat de'zoogen. hoofdarbeiders betreft, nog altijd én aantal léden, die tot de neutrale vakbeweging behooren en tot de unfairste bestrijders der moderne nvakbeweging gerekend rnogn worden. Dit aantal is door de mislukte fusie met Mer- curius belangrijk verminderd, "maar toch zijn ér nog veel te veel, waaronder zélfs -bezoldigde bestuurders van cle neutrale vakbeweging, jlie dus tot taak hebben de- neutrale vakbeweging te bevorderen. Op zich zelf is dat een hoogst ergerlijk feit; het is eenvoudig onbegrijpelijk, dat de leiding van de S. D, A. P. dezen ongehoor. den toestand maar steeds laat voortduren. Ongehoord waar immers deze mensclien zich soc. dem. noemen, doch op econo. misch gebied den klassenstrijd verlooche. nen. Weliswaar publiceert het partijbe stuur. zoo at en toe en het congres be vestigt dit dat de leden der S.D.A.P. moreel verplichtzijn, lid te worden van de moderne vakbeweging, maar daarom bekommeren zij zich niet. En ïiu zullen we straks dit idiote ver. Schijnsel ien, dat deze zelfde leden van de S.D.A.P. de moderne vakbeweging zul len bestrijden en propaganda zullen ma ken voor de neutrale vakbeweging juist met de voorgestelde regeling der verhou. ding N.Y.V.—S.D.A.F. ;'W- Een rare toestand! Een heel rare!! De toestand van prof. mag, G. de Langen W-endels O.P. was gisterenavond niet veel ver anderd. De het eerst aangetaste long begint evenwel langzaam te beteren, terwijl bij de tweede long geen. verslechtering is ingetreden. ZIJN TOESTAND BEVREDIGEND. Woensdagwas de toestand van Jan Toorop nog al bevredigend en gistermorgen was daarin geen verandering gekomen. De patiënt brengt op voorschrift van den dokter een gedeelte van den dag in een rust stoel door om aldus eenige afwisseling te bren gen In de lichaamshouding, ten einde vooral de longen volledig te laten functioneeren. Talrijke vrienden en vereerders van Toorop komen dagelijks aan zijn woning naar den toe stand van den kunstenaar informeeren; het aantal bezoekers was de eerste dagen niet min der dan 30 a 40 per dag. Om den patiënt niet al te zeer te vermoeien en zijn luiisgenooten al te veel geloop naar de bel te Itesparen, heeft de dokter voor het deur raampje een biljet doen ophangen waarop staat aangegeven hoe de patiënt het op dat oogenblik maakt. PASTOOR J. HENNEKENS. f Na een kortstondige ziekte is te Stockheïm (België) overleden, de Zeereerw. Heer Joseph Hennekens, geboortig uit Lutterade, pastoor aldaar, Bij het tienjarig bestaan. ZIJN PLAATS IN MAATSCHAPPELIJK EN ZAKENLEVEN, -1 V - - De postcheque- en girodienst beleeft op 16 Januari a.s. zijn tweede lustrum. Om de be langrijke plaats, welke deze dienst in dien tijd in het maatschappelijk- -en zakenleven heeft weten in te nemen, laten wij hier eenige bijzonderheden volgen omtrent zijn ontwikke ling en" resultaten. In 1916 werd do voorbereiding van de in voering ter hand genomen onder leiding van den toenmaiigen administrateur bij liet hoofd bestuur der-P. en T„' den heer M. G. de Bloeme, die weldra tot directeur van den hieuwen dienst werd benoemd. Op 16 Januari 1918 volgde de openstelling De heer De Bloeme ibleef directeur, totdat liem wegens liet bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd op 1 Maart 1921 op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend; Zijn op volger was de heer A. W. Kymmell, inspecteur van de posterijen en telegrafie in algemeenen dienst, destijds reeds belast met de waar neming van de functie va®, onderdirecteur. Nadat deze met ingang van 5 Mei 1924 op zijn verzoek eveneens eervol '-ontslag had ibekomén; wérd den beer' J? Lazonder, directeur van het postkantoor te Rotterdam, de leiding van den diénst toevertrouwd. Reeds vóór de opening van den dienst op 16 Januari 1918 was gelegenheid gegeven om zich als rekeninghouder op te geven, tenge volge' waarvan de dienst met 4000 aangeslote nen aanving. Dit aantal nam snel toe en was op het einde van 1918 gestegen tot 13.720. Op ultimo "December 1927 bedroeg het aantal rekeninghouders 129.258. De omzet op de rekeningen nam eveneens in sterke mate toe. De ontwikkeling van den dienst gaat iu hoofdzaak in de richting van het eigenlijke giroverkeer, n.l. de betaling zonder omzet van contanten. Hoe grooter het aantal rekening houders, hoe meer deze moderne betalings methode zal kunnen worden toegepast. In deze richting lieett mede de reorganisatie van den dienst in 1923 gewerkt. Aanvankelijk waren alle postkantoren tevens chèquekan-toren, d.w.z. men kon bij.élk post kantoor rekeningen-courant doen openen, die door dat postkantoor zelf werden bijgehouden, oen en ander centraal gecontroleerd door het bestuur van dén' diénstte 's-Gravenhage. Dit stelsel maakte wol het; gebruik van cheques, inzenderheid voor hot spoedig opvragen van geld door de rekeningiioftders van eigen reke ning gemakkelijk, dóch desondanks noodzaak ten de voortdurende"" 'uitbreiding yan den dienst en de daardoor steeds grooter wor dende hoeveelheidcorrespondentie tusschen de kantoren en moeilijkheden hij de controle, tot het prijsgeven van dit stelsel, waardoor dan het giroverkeer kon worden versneld. Dit leidde tot het stichten van een centraal giro kantoor te 's-Gravenhage, waar alle rekenin gen-courant van het geheele land zouden wor den "bijgelmn-ten en do bemoeienissen; met den SirodSenst óp -60 TresrapBitoren hoofdzakelijk- Ktfndeti worden bepëflct1 tot het aannemen der stortingen en het uitbetalen der chëques. De dienst werd hiermede meer geschoeid op de leest van dergelijke diensten in het buiten land en gegoten in een vorm, die een sterk vereenvoudigde dienstuitvoering mogelijk maak te en een belangrijke besparing van kosten medebracht. "Werd in de eerste jaren steeds met verlies gewerkt, door de invoering van het nieuwe stelsel, en mede door de verruiming ln de vaste belegging der beschikbare gelden, is dit. veranderd, zoodat de rekening oVer 1926 zelfs sloot met een voordeelig saldo van ruim ƒ1.100.000. Voor 1927 kan een nog kooger voor deelig saldo verwacht worden. De dienst veroverde zich voorts een grooter plaats in het algemeen geldverkeer door over te gaan tot aansluiting bij het giroverkeer van de Nederlandsohe Bank en van verschillende buitenlandsche postcheque- en girodiensten, Een ander punt van groot economisch be lang is de aanwending van de aan den dienst toevertrouwde gelden, en de vraag, of daarvoor aan de rekeninghouders al dan niet eenige rente moet worden vergoed. Het saldo der re keningen bedroeg °P 31 December j.l. 9S.S03.324, waarvan rond 70.000.000 i3 be legd, voor het grootste deel in schuldbekente nissen va® het Rijk, de provinciën, de gemeen ten en de spoorwegen. De daarmede gekweekte rente wordt aangewend tot bestrijding van de kosten van den dienst. De vraag, of daarbij öl aan niet renté aan de rekeninghouders moet worden toegekend, -houdt nog steeds, gelijk bekend is, de gemoederen verdeeld. Wat de personeelssterkte betreft .kunnen de volgende jaartotalen van het aantal ambtena ren ter vergelijking dienen: 1918: 167 1.919: 213 1920: 303 1921.: 416 1922: 667 1923: 1058 1924; 752 1925: 844 1926: 856 1927:825 Indien men bedenkt, dat de dienst voortdu rend groeiende is en dat ia hot getal 825 over 1927 nog een 130-tal jongelingen begrepen is voor ondergeschikte werkzaamheden sor- teeren, behandeling post, bediening van machi nes, loopwerk, enz. kan uit deze cijfers wel wórden geconcludeerd, dat aan dit onderdeel, door steeds voortgaande vereenvoudiging yan de werkwijze, ernstige aandacht is besteed, VERTEGENWOORDIGERS DER ORGANI SATIES IN DEN POSTRAAD. Iedere Centrale zal een voordracht indienen •Naar „De Ambtenaar" meldt is in den loep vau een bespreking tusschen den Minister van Waterstaat en vertegenwoordigers der 6 Cen trale Vereenigingen van Ambtenaren gebleken, dat de Minister bereid is 1, misschien 2 perso nen (niet-P.T.T. ambtenaren), voor te dragen door genoemde Centrale Vereenigingen, tot lid van den Postraad te benoemen. Aangezien tusschen de Centrale Bonden geen overeenstemming kan worden verkregen om trent de door deze voor te dragen personen, werd besloten dat iedere Centrale zelfstandig een voordracht bij den Minister zal indienen. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN. EEN DER SLACHTOFFERS VAN HET SPOORWEG ONGELUK TE ZANDVOORT, den machinist de Beer, werd Woensdag ter aarde besteld. Onze foto toont een'aantal collega's van den overledene, die het lijk vanaf het groote Gasthuis naar de begraafplaats begeleiden. REGELING WINKELSLUITING BELANGRIJKE WIJZIGINGEN IN HET VOOR-ONTWERP. De benzine-verkoop. Het veutverbod De avondverkoop. De Zondagssluiting. Naar „de Telegraaf" verneemt, heett minister Slotemaker de Bruine een aantal belangrijke wijzigingen gebracht.iu het.voor-ontwerp Inza ke regeling der winkelsluiting. Het blad deelt eenige van de belangrijkste wijzigingen, welke in het oorspronkelijke voor ontwerp zijn aangebracht, mede. Het gewijzigde artikel 1 luidt thans; „Onder winkels" verstaat deze wet alle open of besloten ruimten waar of van waaruit voorwerpen of stoffen aan het publiek iu het klein plegen te worden verkocht of afgele verd, of waar pleegt gewerkt te worden in een barbiers- of kappersonderneming. Onder „winkelhuis" verstaat deze wet elke met een winkel in eenige verbinding staande open of besloten ruimte in hetzelfde gebouw of op het bijbehoorende terrein". Voorts bepaalt het voor-ontwerp thans: Het is verboden een winkel voor 't publiek geopend te hebben; le. gedurende den Zondag, en 2e. tusschen 8 uur des namiddags en 5 uur des vooi-middags. Degenen, die bij het sluiten van den winkel daar reeds aanwezig zijn, mogen nog bediend worden tot ten hoogste een half uur na het sluiten. Het is verboden, gedurende den tijd, dat een winkel voor het pubiiek gesloten moet zijn: a. van dien winkel of van het daarbij behoorende winkelhuis uit iemand te bedienen; b. van den winkel of van het daarbij behoorende winkel huis uit, voorwerpen of stoffen ter aflevering aan het publiek te vervoeren of te doen vervoe ren, met uitzondering van maaltijden en van winkelwaren, bestemd voor binnenkomende schepen. Deze bepaling is niet van toepassing op het vervoeren van brood, gedurende den tijd, dat een winkel, waar brood wordt verkocht, krachtens een plaatselijke verordening voor het publiek gesloten moet zijn. Sluiting gedurende een deel van den dag. Wat dit laatste betreft, wordt thans bepaald, dat bij de plaatselijke verordening de gemeente raad lean voorschrijven, dat op een werkdag per week gedurende een gedeelte van dien dag en wel vóór of na 1 uur des namiddags, alle of bepaalde groepen van winkels binnen de ge meente voor het publiek gesloten moeten zijn. Een belangrijke wijziging is voorts, dat de bepalingen der wet niet toepasselijk worden verklaard op den verkoop van benzine voot mo torvoertuigen en motorvaartuigen. Voorts wor den de leveringen aan logeergasten beschouwd als niet te vallen onder de bepaling in zake <le ^richtingen, waar alleen spijzen of dranken mogen "worden verkocht, en wel uitsluitend voor. verbruik ter plaatse. De bepaling ln zake Zondagssluiting vindt geen toepassing: 1. ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of iu hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht op 1 Januari, 24, 25, 26 en 31 December; 2. ten aanzien van bloemenwinkels op 1 Ja nuari, 14 en 15 Augustus, 1 ea 2 November ,24, 25, 26 en 31 December en op den eersten Paaschdag; 3. ten aanzien van melkwinkels tot 12 uur des middags, uitsluitend voor den verkoop van melk en room; 4. ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, gedurende ten hoog ste vier achtereenvolgende uren, gelegen tus schen 9 uur des voormiddags en 8 uur des na middags, doch uitsluitend voor den verkoop van die waren en onder voorwaarde, dat van de uren, gedurende welke de winkel op Zondag voor het publiek is geopend, duidelijk is kennis gegeven op een geschrift of drukwerk, dat aan de toegangsdeur tot den winkel is bevestigd, zoodanig, dat daarvan van buiten af gemakke lijk kan worden kennis genomen. Avondsluiting. De bepaling in zake de avondsluiting vindt geen toepassing: 1. op Zaterdag; 2. op dén dag, voorafgaande aan Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en 31 Oc tober, onder voorwaarde, dat onderscheiden lijk op Hemelvaartsdag, 15 Augustus en 1 No vember de winkel voor het publiek gesloten is; echter mag de winkel niet geopend zijn na 10 uur des namiddags en voor 5 uur des voor middags; 3. in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en in het tüdvak van 18 tot en met 24 December; 4. ben aanzien van bloemenwinkels op 30 December, en winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, ban ket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 25 en 31 December. Op Zondag, op de eerste vijf werkdagen der week na 8 uur des namiddags en op Zaterdag na 10 uur des namiddags, Is het venten en verkoopen of te koop aanbieden op of aan den openbaren weg, behalve met dag en weekbladen, verboden; vervallen is de uitzondering op den Zondag voor de boek winkels, ook op stations, e. d. Aan de Israëlitische zaken kan door B. en W. vergunning worden verleend om den winkel op Zondag tusschen 5 uur des voormiddags en 2 uur des namiddags voor het publiek geopend te houden, of, indien het betreft een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, tus schen 5 uur des voormiddags en 8 uur des narniddags, met dien verstande, dat daarin na 2 uur des namiddags uitsluitend brood, banket, Suikerwerk en chocolade mag worden verkocht. Het hoofd of de bestuurder van den winkel is verplicht te zorgen, dat aan de toegangsdeur tot den winkel een geschrift of drukwerk is bevestigd, zoodanig, dat daarvan van buiten af gemakkelijk kan worden kennis genomen, waarop duidelijk is vermeld, gedurende Welke uren de winkel op Zondag voor het publiek is geopend. Tevens moet iu den winkel op eeu plaats, die vrij toegankelijk is voor het publiek en zoodanig, dat het daarvan gemakkelijk kan kennis nemen, de acte der vergunning opgehan gen zijn en bi ij ven. Bijzondere omstandigheden. Burgemeester en Wethouders worden bevoegd verklaard, om een al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verleenen van de verbodsbepa lingen der wet voor plotseling opkomende bij zondere omstandigheden en voorts ten aan zien van alle winkels op een tentoonstelling, fancy fair of soortgelijke inrichting van tijde- iijken aard en van veilingen voor een door hen te bepalen tijdvak. j DE EERSTE JAPANSCHE BISSCHOP J IN ONS LAND Naar wij vernemen, zal de onlangs door Zijne Heiligheid clen Paus gewijde eerste Japansche Bisschop, Mgr. Hayasaka, op 19 dezer in ons land aankomen en den volgen den dag een bezoek brengen aan Z. D. H. den Aartsbisschop. ƒ600000 a i/t PCT, WU vernemen dat Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland met de Bank Associatie te Am sterdam een 4pet. leening hebben afgesloten groot 600.000, met een looptyd van hoogstens 40 jaar. LEEKENAPOSTOLAAT. Een nieuw handboek Ongetwijfeld zullen vele leden van het Lee- ken-Apostolaat behoefte gevoelen, om de kennis, noodig om hun taak naar behooren te ver vullen, te verdfêpen. Wil toch hun heerlijke arbeid slagen, dan hebben zij noodig, behalve den onmisbaren zegen van God, dien zij vooral, door hun arbeid zullen verwerven, kennis van de katholieke beginselen op sociaal gebied, alsmede van verschillende vraagstukken van kerkrechtelijken aard. Daarom hebben de beide Warmondsche Hoog leeraren Prof. Kan, J. D. J. Aengenent en Prof. J. H. Visser een „Handboek voor den Leeken- apostel" geschreven, dat nog ln deze maand bij de N.V. UitgeversvennootschapFutuira te Utrecht verschijnen zal. Do kundige schrijvers hebben getracht dat gene, wat naar hun meening de leeken-apostel noodig heeft te weten, in zoo beknopt en een voudig mogelijken vorm in één Handboek samen te vatten. Deze jongste foTmuleering der katholieke sociale beginselen, opgesteld door vakkundige geleerden, zal licht verspreiden in de moeilijke maatschappelijke problemen. j HET SPOORWEGONGELUK TE LEIDEN. Het onderzoek. De enquête vanwege de directie der Ncd, Spoorwagen naar de oorzaak van het spoor- wegongrval te Leiden, is nader vastgesteld op a.s. Maandag in de le klas wachtkamer vau het station te Leiden. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5