DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 50ste Jaargang Maandag 16 Januari 1928 No 15067 Dit nummer bestaat uit drie bladen HET RAPPORT VAN DE KLEINE LIJN STADSNIEUWS ■mm 11 ZANGVEREENIGING „GEMENGD KOOR" SCHEEPVAART AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN JENEVER DIEFSTAL ERNSTIGE BALDADIGHEID rijwieldiefstal BURGERLIJKE STAND UIT ROTTERDAM EEN NIEUWE JAN KUITENBRUG DE AANGEHOUDEN bankdirecteur AGENDA. KUNST-AGENDA. TEROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn Spoeling Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Teleloon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per Franco per post 3.75 per kwart Afzonderlijke nummers 5 ct. Poslchèque cn Girodienst 81440. Postbus no. 35 week 25 cent ADYEBTENTI6N 16 regels ƒ1.65. Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekst 60 ct per regel Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct elk woord meer B ct tot een maximum var 50 woorden. KabouteradverL 6 reg. 0.50, 10 reg. 0.75.16 reg. 1.. Incassokosten worden bereken' G t' .OnaevalJenverzekerina 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogcn; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 hij verlies van een duim; 75 bij verlies ra ia- ng - )r).er. fZQ twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, an een wij. D De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBanfe, Lange Haven 103, Schiedam De enquête door de a.r. „Rotterdammer in verschillende gemeenten' ingesteld naar de meeningen aldaar omtrent de Rotter- damsclie annexatieplannen is tot dusver in voor Rotterdam weinig gunstigen zin uitgevallen. Nergens bleek men van de vriendelijke attenties van den grooten nabuur gediend. In de overigens zeer serieuze enquête ontbreekt niet de komische noot. 't Is de secretaris van het departement Schiedam der Maatschappij voor Nijverheid en Han del, die ci' voor zorgde, waar hij beweert dat liet annexatie-rapport, door cle van wege dat departement benoemde commissie uitgebracht, in Schiedam over het alge- ineen zeer gunstig is ontvangen. Maar laten we hem die illusie gunnen, waar de zakelijke inhoud van het rapport aan een critiek onderworpen is geweest, die er vrijwel geen stuk van heel liet. Nu intusschen de secretaris van het departement het annexatie-rapport weer ter sprake heeft gebracht en zulks ter verdediging van dat rapport, meenpn wij toch even op die verdediging te moeten ingaan. De secretaris merkt namelijk het vol gende op: De commissie heeft zich gesplitst in subcommissies, die zich hebben beijverd zooveel mogelijk feten te verzamelen. ,Van de zijde der anti-anuexionisten is ons verweten dat wij niet op den pro» t fetenstoel zijn geklommen en den toestand hebben afgeschilderd, welke door de ver- eeniging met Rotterdam zal ontstaan, Maar het is duidelijk, dat dit niet van de commissie moclit worden gevergd en indien zij het had gedaan, zou haar van die zijde zeker Het verwijt getroffen hebben dat wij ons hadden uitgesproken over dingen, waarvan op dit oogenblik niets met zekerheid is te voorspellen. Onze grief tegen de anti-annexionisten is echter, dat zij voor hun standpunt zoo weinig feiten naar voren brengen. Inderdaad maken wij er de commissie een grief van, dat zij niet anders dan feiten on feitjes heeft verzameld, waarvan de meeste en voornaamste al niet meer juist waren cn geheel of gedeeltelijk hun kracht hadden verloren op het oogenblik, dat het rapport werd gepubliceerd; feiten en feitjes, zoozeer aan verandering' onder hevig, dat het onbegrijpelijk is, hoe ern stige mannen daarop een conclusie van zoo grooten ernst durven baseeren. Wat in dergelijken betoogtrant heden vóór an nexatie pleit, kan binnen betrekkelijk kor ten tijd juist een argument daartegen zijn. En zou men dan op grond van dezelfde soort van overwegingen vandaag vóór, morgen tegen annexatie zich moeten uitspreken? In het annexatie-rapport van het departe ment der Maatschappij van Nijverheid ontbreekt iedere groote lijn. Men. heeft geen profetenmantel noodig om de vraag te beantwoorden, of we niet een zuiver ambtenaarsbestuur zullen krijgen, wanneer ,wo van den Coolsing'el af gaan worden geregeerd, om niet te zeggen: genegeerd. Evenmin hoeven we ons met dien mantel te omhangen, als we het vraagstuk dei- gewestelijke samenwerking of dat der havenschappen in studie gaan nemen, vraagstukken die ampel dienen te zijn bekeken en in negentieven zin moeten zijn beantwoord, alvorens de kwestie der samenvoeging aan de orde mag worden gesteld. En al evenzeer kan de profeten mantel worden thuis gelaten, wanneer de kwestie ter tafel wordt gebracht, of Rotterdam annexatie wel strikt van noo'de heeft. Wanneer het departement deze vraag stukken in ernstige studie had genomen, zou allicht een rapport zijn ontstaan, dat h' cn déplaise de meening' van den secretaris, gunstiger onthaal zou hebben gevonden, dan het rapport van de kleine lijn, waarmee liet zich thans heeft ge blameerd. DE TVEKÜCHE MINISTER VAN LANDBOUW Fathallah Pasha Bakarat, heeft een soort aard appel gekweekt, waarvan verschillende exem plaren wel drie pond zwaar zijn. KATHOLIEK LEVEN Zaterdagmiddag hield K. L. voor leden een donateurs een excursie naar het Raadhuis te Rotterdam, om bi.i de earillonbespeMng vail deil lieer Ferd. Timmermans tegenwoordig te zijn. De heer Timmermans stelde voor eerst het klokkenspel in den toren te bezichtigen en daarna naar de klavierkamer af te dalen, al waar hij zijn Zaterdagmiddag-concert zou hou den. In den toren werden de deelnemers opmerk -zaam gemaakt op de vier grootste klokken, welke den naam dragen: vrede, arbeid, voor spoed en geluk. De grootste weegt niet minder dan 4500 kilo, terwijl de klepel ISO kilo ge wicht beeft. Deze enorme klakken hebben een middellijn van 2 M. Het geheele klokkenspel is vervaardigd door Taylor uit Loughborough en bestaat uit 49 klokken, verdeeld in 4 chro matische octaven, zoodat het carillon in alle toonaarden bespeeld kan worden. Hierna ver gastte de heer Timmermans zijn gekogr op verschillende bekende melodiën als: Toen onze mop een mopje was, „Hollands vlag je bent mijn glorie" en op verzoek van één dei- donateurs van „K. Leven" op het bekende liedje: „Ik heb mijn wagen volgeladen" wat hij zonder partituur met het grootste gemak speelde. Na de carillon-bespeling noodigde de heer Timmermans zijn gasten uit tot een bezichti ging van den St. Laurentius-klokketoren, welke bezoek over eenige maanden op een Zaterdag avond zal plaats hebben. In de verwachtingen dat dan nog meer leden en donteurs bij deze interessante excursie aanwezig zullen zijn, nam het bestuur van K. Leven dit aanbod gaarne aan. Door de zangvereeniging „Gemengd Koor", onder leiding van den heer Ko de Keijzer uit Rotterdam, wordt mörgenavond in de groote gehoorzaal van den Katholieken Volks bond n uitvoering gegeven van: „Constantin" een tweedeelig oratorium, gecomponeerd door Georg Vierling, van wien wij de vorige week door „Polyhymnia" „Der Rauh der Sabine- rinnen" hoorden uitvoeren. Behalve de twee reetls genoemde koorwerken is van Vierling oolc nog „Hero und Lander" bekend. De tekst van het oratorium, dat het opusnummer 64 draagt, is van den dichter Bluthaupt. Als solisten treden op: mevr. S. Both— Haas (sopraan), Rotterdam; mej. Th. Ver steeg (alt), Scheveningen en de heer J. Ph. Caro (bas), Utrecht. De begeleiding is in handen van den heer Matthijs van Leeuwen (vleugel), Rotterdam en van een goed strijk orkest. Schiedam, 14 Januari. Veèrtrokken: Noovseh s.s. John Bakke, naar Kopervik;' Eng. s.s, Cardiganshire, naar Vancouver; s s. Meerkerk naar Hamburg. Schiedam, 15 Januari. Aangekomen:" Eng. s.s. Agility, kapt. D. Gillies, met olie van Harburg voor N. V. Seliieveem aan de Wil helminahaven, liet vertrok heden weder der waarts; s.s. Radióline, van Hamburg om hier te dokken in de Wilhelminahaven; s.s. Bran, dazan Hall, met stukgoederen van Antwerpen in de Wilhelminahaven, De avond- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de firma T. T. van Lissa, Hoogstraat 118 en niet door de firma J. H. Evers, zooals bij vergissing Zaterdag werd vermeld. Zaterdagavond te ongeveer half 10 uur heeft de politie een viertal personen aange houden, allen oude bekenden, genaamd A. P., J. v. Z„ N. B. en O. A,, 'verdacht zich te heb ben schuldig gemaakt aan inbraak in de dis tilleerderij van de firma A. Houtman Co., aan de WestCrankelandsehestraat alhier. Even voor de aanhouding werd door een burger aan de Politie kennis gegeven, dat zich eenige mannen ophielden op een open terrein van het voormalige gebouw „Vriend schap", gelegen aan de Nieuwe Haven. Twee politiemannen togen op onderzoek uit cn ont moetten daar bovengenoemde personen, staan de om een fust jenever, terwijl op liet vat een bijna ledige jeneverkruik stond. A. P. en N. B. werden ter plaatse gearres teerd, terwijl de twee anderen de vlucht namen. Later werden ook dezen in hun woning gearresteerd. Allen waren onder den invloed van drank. Bij onderzoek bleek, dat zij zich via ge noemd terrein aan de voorzijde tot de distil leerderij van Houtman toegang hadden ver schaft. JJit de distilleerderij werd vermist be doeld vat., inhoudend plus minus 50 liter jenever. Toen de inbrekers op bedoeld terrein werden aangehouden, waren zij vermoedelijk aan het beraadslagen, toe zij het best het vat verder zouden kunnen trausporteeren. Alle vier de gearresteerden zijn reeds vroe ger wegens diefstal veroordeeld. Zaterdagmiddag te ongeveer 12 uur ont dekte een machinist van de Staatsspoor, dat een jongen van een jaar óf twaalf bezig was met het omgooien van een wissel op het spoorwegemplacement. ioeu de jongen zicll ontdekt zag', ging' hij op de vlucht. Bij onderzoek bleek den machinist, dat de wissel al half was omgegooid. Ware de erger lijke baldadigheid niet tijdig ontdekt, dan zou er zeker een ontsporing op het rangeerter rein hebben plaats gehad. De politie stelt een onderzoek in. Ten nadeele van B. S„ scholier van de H. B. S. alhier, wonende St. Liduinastraatj is uit een tuin naast de ouderlijke woning', een rijwiel ontvreemd. WRAAK Gisterenmorgen te omstreeks kwart voor 7 uur, toen de hoofdagent de Goede zijn#woning aan de Overschieschestraat verliet, zag hij dat de melkhandelaal' R. L., wonende Station, straat, die juist met zijn melkwagen- passeer de, een hoeveelheid olie tegen de deur van zijn woning wierp. Tevoren was door den hoofdagent reeds eenige malen geconstateerd, dat olie tegen zijn deur was geworpen. Proces-verhaal is opgemaakt tegen, den melkhandelaar, die naar men vermoedt.,; uit wraak heeft gehandeld. Aangiften van 12 Januari. OVERLEDEN: J. M. van der Toorn, 13 j., Beierlandschestraat. :TT ZLATKO BALOIiOVIC. Gelijk tijdens zijn optreden met orkest op Vrijdagavond j.l., zoo heeft de Hongaarsche violist Balokovic gisteren tijdens zijn recitel in het „klein" niet in alle opzichten kunnen voldoen. Is het niet bevreemdend, dat de kunstenaar, die in het vorig seizoen zich door zijn opzienbarend spel plotseling een plaats onder de grooten verschafte, nu nog maar Veelszins niet verder kon komen dan de mid delmatigheid? Of hebben we hier met een ge- val van voorbijgaande indispositie te doen? Laten we li?t hopen; dan zal een volgende maal Balokovic's spel wèl den indruk kunnen vestigen van „af" te zijn. Nu was het in Francoeur's „Siciliano" veelal de zware strijd om de zuivere snaren; nu was het in Tartini's Corelli-variaties vaak een onaangename toen- spitsheid, die het aanbrengen van klank schoonheid kwam weerhouden; nu kwam de ziel van '9 meesters spel in de Mozart- en de Franck-Sonate nauwelijks los. Ongetwijfeld heeft Balokovic een losheid en ongedwongen heid van spel en techniek, doch er moet hem gisteren wel een bijzondere macht hebben te gengehouden, om den toon van zijn instrument in fijnheid en zuiverheid te vormen en om in een warme voordvacht alle roerselen zijner ziel uit te zingen. Ignaz TiegeTman begeleidde op den vleugel wel volgzaam en behendig, doch de ontleding liet nog al eens aan duidelijkheid te wenschen over. De concertgever liet den pianist deel achtig worden aan de hulde, weike de goed bezatte Groote Nutszaal hem ruimschoots schonk. - - - EEN WERK VAN RUIM EEN HALF MILLIOEN. Het plan wordt door B. en W, noodzakelijk geacht De snelle uitbreiding van de bebouwing op den Linker Maasoever en de daarmede gepaard gaande sterke ontwikkeling van het verkeer over der Willemsbrug en de Koninginnebrug, welk verkeer, naar te verwachten, zeker nog verder zal toenemen nadat de nieuwe Koningin nebrug zal zijn voltooid, maakte het noodig dén toestand van de 'Jan Kuitenbrug onder'de oogen te zien en na te gaan, of deze brug in haar tegenwoordigen toestand wel zal zijn opgewas sen tegen het daarover Straks opnieuw te ver wachten verkeer. Daarbij is gebleken, dat de brug in slechten toestand verkeert. Voordat evenwel de" directie der Gemeente werken overging tot het ontwerpen van een nieuwe brug, heeft zij zich de meer algemeene vraag gestéld, of mettertijd niet een algeheele verandering van den toestand in en om de Oude Haven gewenscht is, en welke consequenties daaruit voor de Jan Kuitenbrug kunnen voort vloeien. Het is toch bekend, dat de aangrenzende Ko- ningsbrug "tot de oudste bruggen van Rotterdam behoort. Deze brug werd gebouwd, in 1859. Het ligt voor de hand, dat ook deze brug eerlang zal moeten worden vernieuwd. Bij deze vernieuwing zal het geen aanbeve ling verdienen ter plaatse een draaibrug te bou wen, aangezien dit brugtype ;n langen openings tijd vergt en de remmingwerken, welke noodza kelijk zijn ter bescherming van de brug in open stand tegen aanvaring, een ernstige hindernis vormen voor het vlot manoeuvreeren der sche pen in de hier toch al zoo beperkte havenruim te. Aangewezen is daarom een rolbasculebrug van het type Lage Erfbrug met één doorvaart- opening, waarvan de doorvaart-wijdte in over leg met den havenmeester op 18 M. wordt aan genomen. De nieuwe Jan Kuitenbrpg zal loodrecht op de as dei' nieuwe Koningsbrug liggen, waardoor de brugas ongeveer samenvalt met de as van het laatste gedeelte van den oprit Bolwerk en van de Gelderschekade; de brug komt dan ook gunstig te liggen voor de invaart der Wijn haven. De doorvaart van deze brug ware te be palen op 14 M., (bestaande doorvaart 13.25 M.), terwijl de breedte op 19 M. gedacht is, namelijk een rijdek van 11 M. met twee trottoirs elk van 4 M. De bovenkant van het rijdek zal zonder be zwaar voor de naastliggende bebouwing op 4.20 M. boven R. P. kunnen worden gebracht. De onderrand valt dan gemiddeld op 3.20 R. P. en het laagste punt op 3 M. -j- R, P., welke cij fers voor den bestaanden toestand resp. 2.93 M. R. P. en 2.70 M. -)- R. P. bedragen. Het re sultaat van een op 10 Mei 1927 gehouden sche- pentelling leert, dat dientengevolge het aantal schepen, waarvoor de brug zal moeten worden geopend, bij een gemiddelden waterstand van 0.6S M. R. P. van 69 op 42 per dag daalt en dus met circa 40 pet. vermindert. Do uitvoering van deze brug zal slechts mo gelijk zijn, door achtereenvolgens de beide land- hoofden binnen een afdamming te bouwen, waarbij in de ongunstigste periode voor de scheepvaart een opening van 9 M. beschikbaar blijft. Voor het Iandverkeer is ten Westen van de brug een hulpbrug, geschikt voor rijverkeer, gedacht, welke bestaat uit een ijzeren ophaal brug van 14 M. doorvaartwijdte en houten toe- leidingssteigers. De kosten van dé vernieuwing van de Jan Kuitenbrug inclusief de op ƒ50.000 geraamde kosten voor de hulpbrug worden begroot op 535.000. De commissie voor de plaatselijke werken heeft zich, evenals de havenmeester, met het bovenstaande vereenigd. Alleen zal naar haar meening het dooi' de directie voorgestelde pro fiel van de Jan Kuitenbrug, zijnde 11 M. voor liet rijdek met twee trottoirs elk van 4 M„ met het oog op het drukke rij- en rijwielvei'keer ter plaatse zoodanig gewijzigd moeten worden, dat het rijdek 12 M. breedte verkrijgt en de trottoirs elk 3.5 M. B. en W. zijn van oordeel, dat het aanbren gen van de door de directie van Gemeentewer ken voorgestelde hulpbrug noodzakelijk is, ter wijl zij zich overigens, in overeenstemming met de adviezen van de commissies voor de plaatse lijke werken en voor de financiën, met de. voor stellen hebben vereenigd. Weer 041 vrije voeten gesteld Dé directeur van de Deposito- en Effecten- bank uit de Aert van Nesstraat, v. 0„ die onlangs verdacht van verduisteringen van geld werd gearresteerd, is weer op vrije voeten gesteld. De verduisterde gelden zijn voor hem aan gezuiverd. Op de strafvervolging is dit echter niet van invloed. „IN DEN RUSTWAT". Tt 's Maandags repetitie Muziekgezelschap SB Ambrosius, 8 uur, R. IC Volksbond. 1 lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Langg Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. IC Gemengde! Zangvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. K, Volksbond (groote zaal). Aanvang half negert precies. Dinsdags repetitie R. K. Mannenzangvereenl- ging St Caecilia, half 9, R. IC Volksbond j] bestuursvergadering R. IC Metaalbewerkers» bond „St Eloy". Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 8 uur af club avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. IC lederen Woensdagavond van 7 uur tot half S zitting bestuur Spaarfonds R. IC S. V. Excel sior: Gebouw R. IC Kring. lederen Woensdagavond, kwart over achtj precies, cursus over Leekenapostolaat. Boven zaal R. K. Volksbond. Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge- Iingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw; Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Vrijdag vergadering Katholielc Leven. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half 9. Dinsdag 17 Januari Feestavond voor leden en donateurs der] Voetbal-vereeniging „Olympia". Gebouw „Mu, sis Sacrum". Aanvang 8 uur. Dinsdag 17 Januari Uitvoering, te geven door de zangvereenl- ging „Gemengd Koor", gebouw R. IC Volks bond. Aanvang 8 uur. B. én W. doen den Raad het voorstel tot openbare verpachting van de ververschings- plaats „In den Rustwat" aan den Honingerdijk. Dinsdag 17 Januari l Propagandavergadering Ned. R. IC Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Gebouw R. IC Kring, aanvang half negen. Donderdag 19 Januari Ledenvergadering Ned. R. K. Fabrleks- arbeidersbond „St. Wilibrordus". Bespreking o.m. bedrijfsgroepen en a.s. propaganda. Aller, opkomst dringend verzocht. Gebouw R. K, Volksbond (zaal 6); aanvang half acht Donderdag 26 Jannari Junioren-Ouderavond van de R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. IC Volksbond. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven 16 Jan. Luthersche Kerk, concert van Andel- Romijn (zang), Versloot (fluit) en BesselaaE (orgel), 8 uur Groote Schouwburg, Alda^ (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen), Groot© Nutszaal, 56ste Conservatorium-concert 8 uur. 17 Jan. Groote Schouwburg, De vrooüjkó, dood gevolgd door Nul uur nul, (Rott. Hot. stadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). 19 Jan. Groote Schouwburg, Ich hab1 mein Herz in Heidelberg verloren (Hirsch- Operette), 8 uur. 21 Jan. Groote Schouwburg, De Hugenoten; (Ital. Opera.) 8 uur (voor volwassenen.) D a g e Hj k s: Circus-Schouwburg, Jubileum! revue 1928 (Ter Hall-gezelschap) 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 19 dezer in:] Luxor (voor volwassenen); Olympia (voor volwassenen);; Ooster.tlieater, (voor volwas senen). SCHIEDAM, 16 Januari. Officieeie notee ring van de Commissie uit de Kamer van KoophandeL 1 „4^ Moutwijn 46 pCt. 16.50— Namens de commissie voor de noteoring 5?;,: a H. J.JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 10 Januari. Men noteert voor; melasse spiritus 100 pCt. 31.per H. L. Ruwe STaanspiritus 60 pet ƒ17.— per H.Ii Noteering ƒ2,20. ;j] DE RUITENKRASSERS. 1 't Spelletje duurt voort. Reeds Zaterdagmiddag is in de Binnenstad het kwaadaardige spelletje van het bekrassen van winkelruiten voortgezet. Zaterdagavond; weTden telkens weer beschadigde ruiten ge constateerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1