DAGBLAD1 VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* m 50ste Jaargang Dinsdag -17 Januari 1928 ral— I 1- - i -Tüa No 15068 1 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS m T: $1 - Sll H Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart Afzonderlijke nummers 6 ct Postcbèque en Girodienst 8H40. ADVERTENTieN 16 regels 1.65. Elke regel meer 80 ct Reclames tusschen den tekst 60 ct# per regel Kleine advertenties: 80 woorden 26 ct elk woord meer 5 ct tot een maximum van 50 woorden. Kabouleradvert 6 reg. 0 50. 10 reg. 0.75,16 reg. 1.. Incassokosten worden berekend! 1 Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 hij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinder; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voonvaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. J D De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam «eerbied IN GODS HUIS" Y0LKSBADHUI8 tewaterlating AANRIJDINGEN BEROOVING BURGERLIJKE STAND KANTONGERECHT Uitspraken Schorsing LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN mishandeling. UIT ROTTERDAM GEBROKEN LEVENS EN HUN HERSTEL Do gevaiigciiLfilm Spoeling HULDIGING C. BOT AGENDA. Donderdag 19 Jannari KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM S.S- „VGLENDAM" P n m Zondag heeft de vereeniging „Eerbied in Gods Huis" haar 15-jarig bestaan herdacht, 's Morgens om half zeven werd een algemeene H. Communie gehouden in de lcerlt van O. L. Vrouw Visitatie, waarna gemeenschappelijk ontbijt in-het patronaatsgebouw Lange Haven. Onder het ontbijt werd door den voorzitter den heer G. J. Markus het derde lustrum her dacht waarbij hij allen aanspoorde,, op den een maal ingeslagen weg voort te gaan. Door den leider der feestviering, den heer M. Verdoes, .Werd daarop in het kort uiteengezet, hoe R. K. Schiedam getoond heeft mede te leven met de vcreeniging en liij vertrouwde dat de leden een kort gebed zouden storten voor de milde gevers en geefsters die haar in staat gesteld hebben deze feestviering te organisee- ren. 's Avonds was er feèstvergadering in het zelfde gebouw; alle leden waren evenals 's mor gens met hun echtgenooten eveneens tegenwoor dig. Nadat de voorzitter allen het welkom had toegeroepen, trad onder applaus de eerw. ad viseur, kapelaan Jos, Bekkers de zaal binnen alsmede de paters Dominicanen Koolenburg, Bergman en Schuurman. Nadat kapelaan Bek kers de vereeniging had gefeliciteerd en de leden had aangespoord tot het trouw vervullen van hun plichten, werd een gezellig program afgewerkt waarbij het lid der vereeniging de heer P. v. d. Toorn met een feestlied en een gelegenheidsgedicht op het bestuur, de beer Bremer met de viool, het trio van Ray met eenige zangnummers, do heeren C. de Hoog vlieger, Ch. van Gerven en den heer Markus met eenige voordrachten zich bijzonder ver dienstelijk maakten. Nadat de feestcommissie voor haar leiding de welverdiende hulde in ontvangst had geno men sloot de voorzitter met een opwekkend Woord de feostbijeenkomst. Op 13 en- 1-1 Januari werden genomen 528 baden en wel in de 1ste klasse 33 kuip baden, 53 regenbaden en 2 kinderbaden en in de 2e klasse; 43 kuipbaden, 376 regen'--.den en 15 kinderbaden. lieden morgen 11 uur is niet goed gevolg van de werf der Scheepsbouwmaatschappij Nieuwe Waterweg" te water gelaten het s.s. „President Francqui". B. en W. onzer gemeente waren bij de tewaterlating tegen woordig. Gistermiddag te ongeveer half twaalf is de wielrijder S. v. d. N„ wonende te Rotter dam in de Reliefstraat,' op denRotterdam- schen dijk aangereden door een auto-bus van den Treindienst. De wielrijder kwam op de trambaan te vallen en bezeerde zich aan de banden. Gistermiddag te omstreeks 1 uur is het 7-jarig ventje P. G.. wonende Mathenesse- straat, op den Rotterdamschedijk spelender wijze tegen een onbekend gebleven luxe auto aangeloopen. Het kind bekwam ontvel lingen aan liet gelaat en klaagde over pijn aan het sleutelbeen. Gistermiddag te ongeveer 5 uur reed de koopman B. „met zijn auto tegen bet hek van de Hoefbrug, waardoor dit ontzetwerd. De schade zal- door B. worden vergoed. Gisteravond te ongeveer 11 uur werd dooi de politie aangehouden de los-werkmaji H. 3G jaar oud, wonende Verbrande Erven, verdacht van berooving van een portemon- naie met 150 aan bankpapier ten nadèele van den koopman D. die in een woonschip liggende ili. de Séhie,'verblijf houdt. G. en' D. bevonden zich beiden in het café van F. 'aan de Oude Sluis. G. had daar blijkbaar be merkt dat D. een welvoorziene portemonnaie bezat. Hij lokte hem- naar buiten en onmid dellijk daarop vermiste D. zijn geld. G. die terstond verdacht ward, nam de vlucht, ach tervolgd door eenige-bezoekers van het café Op de vlucht wierp iiij de portemonnaie met inhoud wég; ze. zijn] infusschen dooi' de politie in beslag genomen. G. zelf werd aangehouden en heeft reeds bekend. Aangifte van 15 Januari 192S GEBOREN: Willem M., z. van J. C. W. de Haas en C. L. Reijhgoudt, Huijsruanstraat Anna Th., d van J. Boon en M. 'C. J. Hademakers, Anthonie Muijsstraat Adriana- H. Th., d. van P. A. Kloppers en W. M. van Asten, Nieuw'straat Jacob M., z van H de Bruijn en A Middelhoek, Hoflaanstraat Reinier F. M., d. van R. C. Dekkers en A, M. Sterk, Huijsmanstraat. Openbare terechtzitting van Maandag 16- Jan," Waarnemend Kantonrechter, mr. M. M. van Velzen 1 Een ijverig student In de eerste,zaak die gisteren voor het Kan tongerecht -diende, was mr. van Velzen als kan tonrechter vervangen door mr. J. Kok, aange zien eerstgenoemde als verdediger eii tevens als plaatsvervanger moest optreden in een strafzaak tegen J.-K. uit Vlaardinger-Ambaeht." Mede stond terécht,' J.'s vader, A. K. Beide verdachten waren er van beschuldigd dat zij de wet op de veeartsenijkunde overtre den hadden, door aan eén ziek varken, toebe- hooreüde aan den veehouder H. M. S., serum- inspuitingen toe té dienen, 'tér.wijl geen. van beiden als veearts is toegelaten. Bekl. AC IC Vei-klaart o.a. dat hij .aan zijn zoon geen last had gegeven o-m'éeu inspuiting toe te dienen, daar hij op den dag, "waarop de overtreding is gepleegd, niet thuis 'was?' „was" ik echter wel thuis geweest", zoo voegde bekl. er eerlijk aan toe, „dan had ik het ook wel gedaan". Van den eersten getuige in deze zaak, den eigenaar van het zieke varken bleek, dat hij reeds twee verschillende verklaringen had af gelegd, n.l. voor de politie en voor den rechter commissaris. Na heel veel heen en weer ge praat legde hij thans zijn derde verklaring af, die al weer van de vorige bleek af te wijken. Op een dag, dat get. niet thuis was ze waren met zijn zestigen naar Scheveningeu is zijn zoon Z. P. S. uit eigen beweging naar K. gegaan. De rijks- en gemeente-veldwachters T. en v. d. W„ blijven bij hun vroeger afgelegde ver klaringen. Het O. M., dat waargenomen werd door mr. Vermaas, achtte de overtreding door den eer sten verdachte J. IC., ten volle bewezen; met het oog op diens jeugdigen leeftijd, vroeg spr. een geldboete van 25, siibe. een week op zending naar een tuchtschool. Tegen den vader eisehte spr. 75 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Be-kl.'s raadsman, mr, van Velzen, zegt in zijn verdediging, dat hij uit het uitvoerige dos sier over deze zaak, den indruk krijgt, dat deze zaak meer mishandeld wordt, dan dat de jonge IC. een varken "heeft behandeld. De jonge J. IC. heeft als een echt misdadiger op den Noord- singel „geantichambreerd", terwijl hij tevens de noodige conflicten beeft gehad met den vechter-commissaris, zooals dat aan een goed beklaagde betaamt. Spr. ontkent, dat de jonge IC. de overtreding als „bedrijf" heeft begaan, de jongen studeert voor veearts, en het is dan ook in overdreven ijver voor zijn studie, dat deze verdachte een inspuiting heeft toegediend. Zeer zeker is ook komen vast te staan, dat K. aan de rijksvee artsen hun brood niet misgunt. Het O. M. merkte hierna op, dat in deze zaak van een pi'incipieele kwestie geen sprake is, het gaat slechts over een strafbaar feit. Nadat de verdediger nog eenige opmerkingen gemarfkt heeft, wordt de uitspraak bepaald over 14 dagen. De zitting werd hierna even geschorst, waar na het O. M. waargenomen wordt door mr. Cohen Tervaert, en als waar.nemend-Kanton- ree-hter optreedt mr. M. M. van Velzen. De chauffeur N. S. uit Rotterdam, hoorde zich wegen het veroorzaken van een aanrij ding-, veroordeelen tot 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. De eisch was 25. De fabrieksdirecteur A. de N. pit Maassluis werd wegeus overtreding der Arbeidswet ver oordeeld tot 2 maal 10 boete, subs. 2 maal 5 cl. hechtenis; tevens tot 6 m, ƒ12 hoeten, subs. 6 m. 6 dagen hechtenis. Een zaak tegen den bedrijfsleider A. S. uif Vlaardingen, waarin mr. Weffeker als ver dediger optreedt, wordt 3 weken uitgesteld. In 'n zaak tegen den bankwerker M. van L. alhier, beschuldigd op verboden terrein te hebben geloopen, 'Vroeg liet. O. M. schorsing op grond van civiel-reehtelijk puilt van geschil. De Kantonrechter ging daarmee accoord. De 34-jarige ambtenaar van den 'rijks- keui'ingsdienst, werd nog- als getuige gehoord in een zaak tegen den bakker N. T. uit Maas sluis, tegen wien het O. M. de vorige week een straf eisehte van ƒ10 boete, subs. 10 da gen hechtenis. Nadat het O. M. bij dezen eisch gepersisteerd had, merkte verdachte nog op, dat hij absoluut niet met opzet te licht brood had verkocht; de overtreding was meer te wijten aan „non-- chalatheid," Conform den eisch werd verdachte veroor deeld. Let op de horden! De koopman C. V. uit Rijswijk hoorde een straf van 10 "boete, subs. 10 dagen hechtenis feg'en zich eischen, omdat hij op 9 Januari de Hoogstraat, alhier, op verboden tijd met: zijn auto had bereden. Bekl. merkte nog op, dat de waarschuwings borden bijna niet zichtbaar zijn; vooral des avonds. In aanmerking nemend, dat het de eerste maal was, dat verdachte veroordeeld werd, vond de kantonrechter 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis wel voldoende. De timmerman T. v. d. B, uit Rotterdam, die zich op 8 en 9 Januari 1.1. de „weelde" gepermitteerd had, van doorloopend dronken zijn, hoorde naar aanleiding van twee tegen hem opgemaakte "bekeuringen, zich veroordee len tot ƒ10 boete, 'subs. 3 dagen hechtenis voor de tweede overtreding. Dé eisch was 2 maal 15, subs. 2 maal 15 dagen hechtenis. Ten pOstkantore alhier zijn terugontvangen in de le helft der maand Januari 192S. Binnenlandsche brieven geadresseerd aan: Coöp. Ver. Vooruitgang-, Rotterdam; Portion, Rotterdam; Jacob Stolk, Schiedam. Binnenlandsche briefkaarten, geadresseerd aan: Bèfk Brenninknneyer, 'Leeuwarden; van •Gemeren, Vlaardingen; F. Krijgsman, Rotter dam. Een briefkaart zonder adres. De heer F. H. B., kantoorbediende, wonen de Overschieschestraat, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij door den Duitscher W. F., wonende in de Safüevenstraat te Rotterdam is mishandeld. Procesverbaal is opgemaakt. VóOr dén uitgang van het station D.P. een greepje personen, die met langgerekte balzen de richting van het emplacement uitzien. Er wordt gesproken, iistlUpülu. soms zeel' zacht en vermoedens geuit. De ratelen tientallen groeien aan tot meer dan honderd Een gevangenis, wagen in de nabijheid Een gevangene, met masker voor het gelaat, komt in zicht en stapt in de gevangen!sauto'moderne wagen.... geheel geblindeerd. zoo heel anders dan andere wagens. De motor wordt aangezet, de auto verdwijnt in de richting van den Noord- singel. De meeste aanwezigen gaan huns weegs anderen hespreken nog even het voorgevallene. Zoo op het oog geen belangrijke gebeurtenis, niets bijzonders in bet groote stads-leven. Maar enkele weken later ontmoeten wij dezelfde per soon in het gebouw, waar hij eenigen tijd gratis logies had gekregen. En het zoo onbelangrijk feit van vervoer per specialen wagen kreeg een heel andere en meer verstrekkende be- teekenis voor ons. Wij kwamen in aanraking met een groot leed, groot in omvang voor hem zelf en zijn gezin, maar ook geweldig voor zijn gansche familie. Maar neeD, laten wij dit verdriet, grooten. deels dooi- eigen schuld opgedaan, niet uitrafe len. Gaat a.s. Woensdagavond naar het gehouw der St. Joseph sgezellen vereeniging aan het Sta tionsplein en laat u dit vertellen door den Zeereerw. Pater Henri de Greeve S.J. Deze gewijde redenaar zal dat doen op pakkende wijze en mek meer ervaring dan wij. U zult hooren van gebroken levens en hun herstel docr juiste gebruikmaking van de eenig-juiste middelen. IJ zult zien, de omgeving waai' boete wordt gedaan, een en ander door vertooning, oor spronkelijk opgenomen, van de z.g.n. gevange- nisfiim. Aan duidelijkheid zal niets te wen- schen blijven, daar het vertoonde door een des kundige wordt toegelicht. Ook is er een goede en passende begeleiding. Mogen daarom d Rottere amsche katholieken van alle scbakeeringen, die belangstellen in iets belangwekkends, Woensdag acte de pre sence Reveil. De R. K. Reclasseeringsverèeni- ging, van wie de organisatie van dezen avond uitgaat, verdient het in ruime mate. COLLECTEN VOOR DE ARMEN. De Zondag in de Kerk van de H. Familie ge houden collecten voor de armen dier parochie, na de iiefdadigheidspredicaties van Pater Hugelinus O.Cap. heeft 355,60 opgebracht. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 17 Januari, Officieele notee. ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 1G.50 Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 17 Januari. Men noteert voor melasse spiritus 100 pCt. 31.per H. LI. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H.I* Noteering ƒ2,20, UIT DE ONDERWERELD TEN HUWELIJK. Na jarenlang als een „onderwereld"-type te Londen de schrik der politie te zijn geweest en zelfs een tijd in de gevangenis te hebben doorgebracht, zal Chicago May Churchill, einde, lijk een kalmer leven beginnen; zij is n.l van plan te gaan trouwen met den jongen crimina-- list-romanschrijver Netley N. Lucas. Het toekomstige echtpaar ziet men hierboven afgebeeld. In Restaurant „Bagatelle" aan den Cool-, singel heeft hedenmorgen de huldiging plaats gehad van den beer C. Bot, die in den nacht van 9 op 10 September vier mensehenlevens heeft weten te redden bij de aanvaring van bet s.s. „IJsselmonde", Onder de vele genoodigden waren de bur gemeester van Maassluis, de heer C. P. I. Dom misse; de heer L. Volker Azn. de heer J. Leis, vertegenwoordig-er van den Internationale Sleepdienst L. Smit Co. de commissaris van politie te Maassluis, de heer H. W. Albei'tie, de heer J. F. Schönfeld hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat en meer vertegenwoor digers van het Carnegie-Heldenfonds. Toen 'alle gasten hadden plaatt.3 genomen richtte de burgemeester van Maassluis zich tot den lieer Bot, om hem dank te zeggen voor zijn edelmoedig optreden. Spr. herinnerde aan de gebeurtenissen van den bewusten nacht van 9 op 10 September j.l. toen bet Engelsche s.s. „Ellei'dale" en bet Nederlandsche s.s. „IJssel- monde" op den N. Waterweg iu deu Hoorn tusschen Maassluis en Poortershaven met el kaar in aanvaring zijn gekomen. Vier van de opvarenden twee Hollanders, een Noor en een Deen kwamen om het leven. Aan het heldhaf tig optreden van den heer Bot is het te danken, dat nog niet meer mensehenlevens zijn te betreuren. Als bewijs van waardeering voor uw mooi werk, aldus spr. overhandigden wij u, namens het Carnegie-Heldenfonds een verrekijker met inscriptie. Hierna vereeuigden allen zich aan een maal tijd, waarna nog vele sprekers bet woord heb- bfen gevoerd. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap SC Ambrosius, 8 uur, R. IC Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lang» Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen' precies. Dinsdags repetitie R. K. Mannenzangvereeni ging St. Caecilia, half 9, R. IC Volksbond;] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy". Gebouw 11. IC Volksbond. lederen Woensdagavond van 8 uur at club avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. lederen Woensdagavond van 7 uur tot balt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. IC S. V. Excel sior; Gebouw R. IC Kring. lederen Woensdagavond, kwart over acht, precies, cursus over Leekenapostolaat, Boven, zaal R. K. Volksbond. Eiken Woensdagavond R. IC Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven"# Gebouw] Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Vrijdag vergadering Katholiek Leven. Gebouw R. K. Kring. Aanvang halt 9, Heden Feestavond voor leden en donateurs dei! Voetbal-vereeniging „Olympia". Gebouw „Mn. sis Sacrum". Aanvang 8 uur. Uitvoering, te geven door de zangvereeni ging „Gemengd Koor", gebouw R. IC Volks bond. Aanvang 8 uur. Propagandavergadering Ned. R. IC Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden- Gebouw R. K. Kring, aanvang half negen. Ledenvergadering Ned. R. K. Fabriek», arbeidersbond „St. Wilibrordus". Bespreking o.m. bedrijfsgroepen en a.s. propaganda. Aller, opkomst dringend verzocht. Gebouw R, K, Volksbond (zaal 6); aanvang halt acht Donderdag 26 Januari Junioren-Ouderavond van de R, K. S. V» „Excelsior". Gebouw R. IC Volksbond. 17 Jan. Groote Schouwburg, De vroolijke dood gevolgd door Nul uur nul, (Rott. Hot. stadtooneel) S.15 uur (voor volwassenen). 19 Jan. Groote Schouwburg, Ich hab' mein Herz in Heidelberg verloren (Hirsch- Operette), 8 uur. 21 Jan. Groote Schouwburg, De Hugenoten' (Ital. Opera.) 8 uur (voor volwassenen.) D a g e 1 ij lt s; Circus-Schouwburg-, Jubileum revue 192S (Ter Hall-gezelschap) 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 19 dezer in:] Luxor (voor volwassenen); Olympia (voor; volwassenen)Ooster-theater, (voor volwas senen). Het s.s. „Volendam" van de H. A. L. arri veerde hedenmorgen van New York via Ply mouth en Boulogne S. M. Vervoerd werden 37 passagiers lste, 20 2en, 20 toeristen 3ea en 16 passagiers 3eh klasse. i EEN TRACTOR TE WATER. Gisteren geraakte aan de Zuid-Blaak een tractor met. aanhang wagen van het Rotterd, Nieuwsblad te water. Met de -takelwagen yan Jacatra werd de motor weer op den walgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1