DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. ÊjjÉ1 In fil 50ste Jaargang Woensdag 18 Januari 1928 No 15069 Bit nnmmer bestaat „ait drie bladen STADSNIEUWS- Bureau: KOEMARKT A, SCHIEDAM. Teleioon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent» Franco per post ƒ3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 6 ct. Postchèque en Girodienst 81440. ADVERTENTI5N 15 regels ƒ1.65. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 26 ct, elk woord mger 6 ct. tot een maximum van 50 woorden. Katouteradveri 5 reg. f 0.60, 10 reg. 0.76.15 reg. 1.» Incassokosten worden berekend 1 - Gniiq.On«pvallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij verlies rCr/so twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, een v» y- i D De uitkeerfngen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Bii o£ krachtens wetten of vorordemngen voorgeschreven en andere officieel© af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET ALGEMEENE MIDDENSTANDS- VEREEN IGING „SCHIEDAM BURGERLIJKE STAND GEBOREN 16 Januari: Hendrilcus, zoon van J. C. Meijden en J, M. van Noort, Maasstraat; Wilhelmus Cornelis, zoon van J. H. Zoetmulder en H. J. Schaap, Anthonie Muijsstraat, R K. BOND VAN HANDELS-, #u| KANTOOR- EN WINKELS BEDIENDEN FEESTAVOND S. V. V. „OLYMPIA" „GEMENGD KOOR" TEGEN LEGENDE VORMING TEWATEft-LATING DISTRICTS-ARBEIDSBEURS OP TRANSPORT SCHEEPVAART UIT ROTTERDAM HULDIGING DR. SPAAPEN U U s.s. „RIJNDAM" DE R K. TRANSPORT- ARBEIDERSBOND. INDISCHE DIENST li güe stó ROEM zaken vefkrijgD. AGENDA. KUNST-AGENDA. r?r TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn HUISELIJKE- EN CAFé ONEENIGHEDEN B en W van Schiedam hebben bij hun be sluit van 5 Januari 1928 het verzoek van de «ma 'Gebrs. H. J. Scheffers om vergunning lot oprichting van een fabriek van koper werken. en apparatenbouw, -annex- slijp- en lükKoünrichting in het pand Noovdvest 133 en Kothèlstraat 28, kadaster sectie A. No. 1622, met 7 eleetromotoren van totaal 10 P.K., drijvende een jslijpkop, een dynamo, 2. draaibanken, een boormachine, eon amarilslij pmachi ne, een weerkamer, een knipmachine en 3 ventilatoren verdaagd, aangezien liet desbetreffend onder zoek nog niet is geëindigd. Ingekomen zijn verzoeken van: 1. J. I-odder Tzu. om vergunning tot op richting van een fabriek van chocolade en suikerwerken (sahnepan) in het pand Buiten- havenweg 118—120, kad. sectie L. no. 24ij, toet 2 eleetromotoren van resp. 4 en 1/3 P K- drijvende een poedel'- en een trippelmachine met een lagedruk-stoomketel voor verwarming Vau twee kookketels; 2. de Holland Nail Works Ltd. om vergun ning tot oprichting van een spijker-fabriek ia bet pand Bakkerstraat 11, kad. sectie L. no. 198 Biet 2 eleetromotoren van resp. 15 en 1 P.K., drijvende snUkerperseM, een draai-, schaaf- en koorbank en 'een ventilator: Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag» den 1 Februari a.s.» dés voor- middags ten 11 uur, zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren tegen hot toestaan van die verzoeken in te brengen cu die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie tier ge meente,'van schrifturen die tea- zake mochten zijn Ingekomen, kennis woiden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn nic tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkom stig art 7 dier wet voor' het gemeentebestuur- er een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lich- tën. Schiedam, 18 Januari 192S. Gisterenavond heeft bovengenoemde vereeui- ging hare eerste ledenvergadering gehouden in 1929. In zijn openingswoord betoogde de voor zitter, dat 1927 voor den winkelstand niet zoo onvoordeelig is geweest als het daaraan T001' afgaande'ja:Vi'. Hat neemt echter niet weg, a de toestand in sommige bedrijven nog a „ij» zeer zorgelijk is! Verschillende zaken waaronder van vrij groo- ien omvang,, moesten hun winkels geheel stop zetten, wel kwamen daarvoor andere in de Plaats, doch de omzet blijft nog-te gering'. De werkloosheid welke ia 't laatst van 1927 Steee-, droeg er het hare toe bij om de koop kracht te verminderen. Maar vooral het koopeu in het naburige Rotterdam is oorzaak dat de Schiedainsehe winkelzaken niet zoo welvarend zijn als zulks in steden vau gelijke grootte bet geval is. Wanneer aldus de voorzitter zal bij velen van de burgerij het besef doordringen dat op haar de moreele verplichting rust hare inkoo- pen bij hare stadgenooten te doen! Ik weet wel, ging spreker voort, dat men Zoo geneigd is op de Schiodamsche winkeliers af te geven, alsof men in Rotterdam beter be- died wnlt; ik weet wel, wanneer een winke lier in Schiedam niet zoo goed zijn cliënten be- d:ent de goueele winkelstand dan daardoor ver oordeeld wordt; ik weet wel, dat de burgerij Veel boogere eischen stelt aan den Schiedam- Schen, dan aan Rotterdamschen winkelstand, doch dat alles motiveert niet de Schiedamsehé ■winkeliers te passeeren, dit te meer niet, omdat ér in onzen winkelstand gelukkig nog te velen zijn, die bij degelijke waren- en zakenkennis hun willen en hun leunnen aan hun zaken ge ven, waardoor een goede accurate bediening Verzekerd is. Nadat de voorzitter nog' een woord had ge wijd aan het annexatievraagstuk, hield de heer C. v. Zon een inleiding over het onderwerp: „Voor w ie het belasting sparen". In het gebouw van den R. K. Kring aan de Lange Haven heeft gisterenavond de afd, Schie dam van den R, K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, haar eerste propa- gandavergadeiiing gehouden in 1928. Nadat de voorzitter de aanwezige» welkom had geheeien, gaf hij het woörd aan den heer H. B, Klaver, die op onderhoudende wijze de tdestanden vopr kantoor- en winkelbedienden besprak. Deze toestanden zijn zoodanig, dat de bet-rokkenen slechts moeilijk zich een positie kunnen maken of die positie kunnen verbeteren. Spreker achtte het dan ook een pljlckt van alle kantoor- en winkelbedienden zich te organ!- aeeveu en zulks wat de katholieken betreft in den R. k. Bond van handels-, kantoor- en win kelbedienden, daar deze voor hen de eenig juiste is. Spreker drukte den wensek uit, dat de afdeeling Schiedam tot 'n groote propagan distische vereeniging zou uitgroeien, welke haar invloed ook tot andere plaatsen zou uitstrek ken. Na een dankwoord aan den spreker, waarhij hij ook in herinnering bracht, dat de afd. Schiedam in April haai- tweede lustrum zal vieren, sloot de voorzitter de bijeenkomst. In Musis Sacrum heeft de S. V. V. „Olympia" gisteren haar tweeden feestavond gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter, de heer Bijloo de resultaten van „Olympia," in het afgeloopen jaar en richtte hij tevens een woord van dank tot „Veloeitas" voor haar bloemstuk en tot de milde gevers van de prij zen van de tombola. Het strijkje C. v. Gent en J. Voogd, luisterde den avond oj» verdienstelijke wijze op, terwijl het cabaret-gezelschap Kees Klare, Bram Flora en Harry Martens voor de noodige af wisseling zorgde met 'n uitgebreid program ma', waarmee liet veel succes oogstte. De tombola met ruim 400 prijzen vroeg een flink deel van den avond. Daarna, werden de prijzen van de zomeravond-competitie uitge reikt, te" weten een zilveren beker als eerste prijs, gewonnen door „Veloeitas" en een zil veren medaille als tweede prijs, gewonnen door B P. M. Geruimen tijd bleef men nog gezellig bijeen. Toevallig' waren wij de vorige week in de gelegenheid, om nog een ander opus van Georg Vierling den componist van het gisteravond door de zangvereeniging „Gemengd Koor" uit gevoerde oratorium te hooren, maar ontegen zeglijk stelt „Constantin", het laatst uitgevoer de werk, zoowel vocaal als instrumentaal de zwaarste eischen. Het )s daarom dan ook een verdienstelijke prestatie' geweest van „Gemengd Koor", om dit oratorium zoo gaaf naar voren te brengen, als dit gisteren het geval waa Nu had het aanwezige publiek maar te luisteren en.te genieten. Zooals zich laat aanzien, hadden de solisten in Schiedam worden we in dit opzicht niet verwend ook een groot aandeel in het suc ces. Eerste klas krachten waren geëngageerd, en wij kunnen van het trio geen noemen, die beslist ver boven de anderen uitstak, zonder daarbij die andere twee in waardeering te kort te doen. J- Ph. Caro, de Utrecktsche bas, heeft met begeestering als keizer Constanlijn, de bari ton-partij gezongen. In veel momenten, die welhaast de mooiste genoemd kunnen worden, kwam echter de rustige, diepe bas naar voren, die juist Caro's zang zoo aantrekkelijk maakt, lot in zijn laatste solo, wist de solist boven dien sprankelend leven aait zijn zingen te paren. De alt, Theodora Versteëgh uit Scheveningen, zong met wijding en veel expressie de Lucre- tia partij. Sophie Both—Haas was een uitmuntende sopraan; met liaar volgiauzend geluid, dat zij in alle toonaarden goed wist te beheerschen, gaf de Rotterdamsche zangeres een Fausta- vertolking, die werkelijk al' was. Ouder de eminente leiding- van Ko de Key- zer, die zich ook nu weer een goed vakman 'toonde, heeft hei koor den geheeien avond be schaafd en met élan gezongen. Slechts in den „Treurzang", onmiddellijk voor de pauze, viel een kleine strubbeling tusschen dirigent en zangers te ontdekken, hetgeen naar het ons voorkwam «enigszins aan vannoeiidheid der laatste» was toe te schrijven. Ook merkten wij op, dat het geluidsvolume der dames, de sopra nen waren in dit opzicht al heel sterk, dat der lieeren verre overtrof. Desniettegen staande konden wij in deze categorie vooral den zang- der tenoren bewonderen. Het orkest, dat den geheeien avond goed zijn plicht deed,, was voor een groot deel gevormd uit leden van het Rotterdamsch Philharmo- nisch Orkest. Matthijs van Leeuwen uit Rotterdam, wiens muzikale kwaliteiten voldoende bekend zijn, was aan den vleugel een goede steun voor zijn mede-executanten. De VolksboiHlzaai was op de eerste rijen stoelen na, goed bezet door een waardeerend publiek, dat, niet ten onrechte, gul-was met i applaus. „Voorwaarts" van gisteravond citeert ons artikel van-Zaterdag over het communiqué van de linksche raadsleden nopen» de wethouders- verkiezing en het vangt dat citaat als volgt aan. Naar aanleiding van het. Zaterdag j.l. ver strekte persbericht over de au;. ■Wethouders- benoeming waarbij de imkaehe partijen zich van stemming zullen onthouden, schrijft de driestarmedewerker van de R. K. Nieuwe Schiodamsche Courant (Weth, Mr, v. Vel- zen?) o.a. het volgende: Hierop volgt dan hét citaat. Het is ons een eer mèt onzen Katholieken wethouder vereenzelvigd te worden, maar we achten het toch dienstig, teneinde legende-vor ming tegen te gaan, vaor eens en voor goed te verklaren, dat wij geen driestar-medewer ker hebben. Omtrent de tewater-Jating van een der hel lingen der Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg" alhier van het motorschip „Prési dent Francqui" vernemen we nog, dat het sobïp in aanbouw is voor Purfina-Armement S. A. te Brussel. De doopplechtigheid werd verricht door Madame E. Francqui. Aangeboden arbeidskrachten. Aanhouders;/ aut.brandersaufc.lasschers; betonwerkers; bankwerkers; boekbinders; branders knechts; branderskneehts; broodbakkers; boekhouders; chauffeurs; distillateursknechts; electriciens; glasblazers; grondwerkers; kistenmakers; kuipers; klinkers: kantoorbedienden; ketel makers; koperslagers; letteirzetters; losse, werklieden; mandenmakers; metselaars; me. taalboorders; machinisten; metaalschavers; monteurs; magazijnbedienden; molenaars; mouters; opperlieden; pónsers; plaatwerkers; sevhilders; sigarenmakers; seheepsfitters; scheepskokersscheepstimmerlieden; smeden; stellers; stokers; stukadoors; timmerlieden; transportarbeider»; varensgezellen; voerlie den; vuurwerkers; winkelbedienden; ijzerwer kers en zakkendragers. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: zand- en leemvormers; nagelheeterfl van 16 jaar; jongens van 1416 jaar, voor loop-, fiets- en fabriekswerk; aankomend metaal, draaier en canfeetienaaisters; te Rotterdam: winkelbediende 15 a 16 jaar. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broersveld *42- i •'-iïfi.l^.isLii- J Hedenmorgen zijn de vier aan het hoofdbu reau van politie in bewaring gestelde personen, die verdacht worden van de inbraak bij de firma Houtman en Co. aan de Weflt-Franke- landsehe straat, per celwagen overgebracht naar Rotterdam waar zij ter beschikking wer den gesteld van den officier van justitie. Te Schiedam, 17 Januari, aangekomen: Braziliaanse!» s.s. Almirante Jaceguay, met stukgoederen van Santos via Antwerpen in de Wilhelminaha.ven; het schip vertrok naar Hamburg; s.s. Vang, ledig van Rotterdam; s.s Baron lvinnaird, van Londen beiden om hier te dokken in de Wilhelminahaveu. Van Schiedam, 17 Januari, vertrokken: s.s. Branksomc Hall, met stukgoederen naar Kaapstad via Hamburg. Te Harburg, 18 Januari aangekomen: s.s. Agility, tankboot, ledig van Schiedam om olie te laden voor Schiedam. ::n l$\ Dezer dagen heeft het comité tot huldiging van dr. Spaaiven aan tal van adressen een cir culaire doen toekomen, waarin een oproep werd gedaan tot deelneming aan 't huldeblijk v. den scheidenden arts bij zijn vertrek uit onze stad aan te bieden. Het comité is zich bewust, dat velen, die in deze huldiging hartelijk belangstellen, de eirculaii'e niet zullen ontvangen hebben. Het was niet mogelijk allen te bereiken. Men verzoekt ons te willen meedeelen, dat de secretaris van het comité, de heer F. J. F. Vermaas, Heemraadssingei no. 101 gaarne een exemplaar van de circulaire zal toezenden, aan diegenen, die hun wensch daartoe te kennen géven. 3> Terwijl de R. K. Transportarbeiders-bond „St. Bonifaeius" gedurende de laatste maan den weinig naar huiten is opgetreden de pro pagandisten konden toch nog wel voldoende intensiever arbeid léveren - bereikt ons nu een mededeeïing, waarin -/"er van uiterlijke actie wordt melding gemaakt. R, K. Transportarbeiders, leden en niet-le- den, toont nog eens opnieuw, dat het U wer kelijk ernst is met uw maatschappelijke plich ten. Er zijn er.onder u, die binnenkort tien jaar lidmaatschap zullen herdenken, naast wie anderen, die het nog steeds wel „gelooven", on danks de zeer ernstige feiten, dat het in dé havens momenteel broeit en er in de trans portbedrijven werktijden en loonen bestaan, waarbij alle geordende verhoudingen zoek zijn Mannen van het transport, maar ook vrou wen komt derhalve op Woensdagavond 25 Janu ari, dus vandaag over over een week luisteren in het St. Lau|rentiushuis laan de Nfieuwe Haven, naar het propagandawoord van den WelEerw, Heer M. v. d. Bern. Deze avond zal door een amusante-ensemble worden opgeluis terd. Laat ook deze bijeenkomst weer een der best bezochte vakvereenigingsvergaideTingen zijn. Zondag 12 Februari spreekt de bondsvoorzit ter voor de Katholieke Radio. In Februari volgt verder een buitengewone vergadering, waarop de beschrijvingsbrief wordt behandeld en als spreker optreedt de heer P. J. Serrarens secretaris van het I. C. V.. Tenslotte wordt in Maart de groote jaarver gadering gehouden, waarna in Api-ii het lus trumfeest van het 10-jarig bestaan wordt ge vierd en waarvoor een comité al uitgebreide maatregelen treft. Doch op al deze laatste dïn. gen komen we nog wel nader terug. De aandacht blijve voorloopig geconcentreerd op den propaganda-avond van Woensdag a.s. 25 Januari. ROTT. HOFSTADTOONEEL. „De vroolijke dood" en „Nul uur nul". Van de nieuwe tooneelschets, die Ed. Veter man den Russischen auteur N. Evreinov borgde, kreeg Rotterdam gisterenavond de première. Ze bracht ons naast voldoening ook teleurstelling. Het laatste in zoover de waarlijk heel sim pele handeling ze beweegt zich om het eeuwige trio, Pierrot, Colombine en Harlekijn (om wiens laatste vroolijke levensuren het te doen is) afgezien van enkele concrete spot ternijen en wat dichterlijke levenswijsheid ons volstrekt niets te zeggen heeft en vermoedelijk zelfs bedoelt den toeschouwer omtrent haar strekking in het onzekere te laten. Niets ech ter is fnuikender, dunkt ons, voor de kunst, dan het opgeven van raadsels. Ook voldoening nochtans, nademaal het rebus achtig gevalletje op heel bijzondere wijze in scène gezet is en met veel distinctie wordt ge speeld door Cor van der LugtMelsert en zijn mede-executanten. Hem mogen we voorop noemen, want om zijn Harlekijn-typeering', fijn en vol begrip gege ven, groepeeren zich slechts op het tweede plan de overigen: Jan van Ees, als de ietwat meer nog naar voren tredende Pierrot; Annie van Ees, de dartele Colombine; Anton Roemer, die gezelligjes een dokter parodieert en Jan v. d. Linden, de dood in levenden lijve. Was hier de ten tooneele voering althans een brokje schoonheid op zich, bij de na de pauze volgende „Nul uur nul"-vertooning moes ten we zelfs dit halve ei ontberen. Hier was slechts fragmentarisch iets te waardeeren te midden van de hopelooze ratjetoe, als b.v. het optreden van den opti mistische» redacteur (Anton Roemer), Annie van Ees' „Doodendans der handen" en de aar dig gecomponeerde Jazz-scène van J. v. d. Lin den. Voor veel van de rest der rammelende revue was het nul-nul-nul de meest passende kwalificatie. Annie van Ees kreeg een en andermaal bloemen. Bestemd voor uiteending naar Ned. Indië: ir. H. Vlugter alhier, ing. 3e klasse bij den Water staat en 's lands B. O. W. Verlofgangers: O. G. Vos hoofdagent van politie le klasse, alhier. Het s.s. „Rijndam" van de H. A. L. is heden morgen via Boulogne sur Mei', vertrokken naar Halifax en New-York met 21 kajuitspassa giers en 101 passagiers 3de klasse. Op 30 Januari a.s. hopen Egidius M. v. d. Wie len en Maria Winkelman hun 50-jarige echt- vereeniging te herdenken. 'e Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Lang». Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw RK. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilia, half 9, R. K. Volksbond;] bestuursvergadering R, K. Metaalbewerker»* bond „St. Eloy". Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 8 uur af club avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel sior; Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond, kwart over acht precies, cursusover Leekenapostolaat Boven, zaal R. K. Volksbond. Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw, Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Vrijdag vergadering Katholiek Leven. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half 9. Donderdag 19 Januari Ledenvergadering Ned. R. K. Fabrleks- arbeidersbond „St. Wilibrordus". Bespreking 0.ni. bedrijfsgroepen en a.s. propaganda. Aller opkomst dringend verzocht. Gebouw R. IC Volksbond (zaal 6); aanvang half acht. Propagandaclub S. Dominicus. Ledenvergade ring in het pand Emmastraat 3. Aanvang 8 Uur. Aller opkomst gewenscht. Donderdag 26 Januai'i Junioren-Ouderavond van do R. K. S. y_. 1.Excelsior", Gebouw R. K. Volksbond. 19 Jan. Groote Schouwburg, Ich hab* mein Herz in Heidelberg verloren (Hlrsch- Operette), 8 uur, 26 Jan.: Groote Schouwburg, De vroolijke dood gevolgd door Nul uur nul, (Rott. Hot. stadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen) Tivoli-schouwburg, Jop (Nw. Rott. Tooneel)] 8 uur (voor volwassenen). 21 Jan. Groote Schouwburg, De Hugenoten' (Ital. Opera.) 8 uur (voor volwassenen.) 22 Jan,: Groote Schouwburg, De dienst knecht in het huis (Ver. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen). D a g e 1 ij k sCircus-Schouwburg, Jubileum revue 1928 (Ter Hall-gezelschap) 8 uur. Bloseopen: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 19 dezer in:] Luxor (voor volwassenen)Olympia (voor, volwassenen); Ooster-theater, (voor volwas senen). SCHIEDAM, 18 Januari. Officieels notee ring van de Commissie uit de Kamer yan KoophandeL j Moutwijn 46 pOt. 16.50— Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 18 Januari. Men noteert voor melasse spiritus 100 pOt. 31.per H. L. Ruwe graansplritus 60 pet. 17.— ver d.ti. Spoeling Noteering 2,20. t2ÓfcScfl i Gisterenavond is de 32-jarige zeeman XV. M. .y V. in een huis aan den Visschersdijk door, een vrouw hij een twist met een mes in iin. kerarm en rechterhand gestoken. De man werd op het politiebureau verhonden. De 56-jarige loswerkman J. J. N. is in een logement in de Leeuwenlaan hij een twist door, den 59-jarigen loswerkman C. v. Z. met een leege bierflesch op zijn boofd geslagen. De man werd bloedend verwond en moest verbon den worden. De dader is verbaliscerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1