m L 4lPP>l Duinroosje. Mm mm Woensdag 18 Januari 1928 Derde Blad Pagina I Alle gekheid op een houtje, vrouw, maar een fideele kerel was ie toen al. Ik heb het ondervonden, toen hij daar eens, zoo arm en berooid als de mieren in den winter, voor tno uitliep, en ik, in een aanval van modelijden het was eigen lijk stom van me hem een kleinigheid presenteerde. Je had toen z'n gezicht moeten zien. Hij werd doodsbleek, keek me gloeiend aan, en, mijn goede bedoeling wellicht begrijpend, dankte me voor de goedheid. Hij had geen aalmoes noodig. Van dien datum af heb ik den vent hoog geschut. En nu hij rijk is, kan me z 11 armoedige kom-af niets hommen, omdat ik weet, dat ie net zooveel trots en fatsoen Jn zijn corpus heeft als wij, jij en ik en Jaap' nu kan ie mijn jongen wel voor z'n dochter krijgen. Marie Gerritsen is trouwens een heel lief en knap meisje, meende mei- haar zacht en eenigszins lijdelijk geluid de moeder van Jaap. Nou, nou, betwijfelde van Stralen glunderend en hoofdschuddend, knap mag ze wezen, maar lief is ze voor den drom mel niet, tenminste als je bedoelt, dat men er zonder handschoenen aan kan komen. Je moest er kapelaan Oerbeek maar eens over hooien! Och man, protesteerde zij voorzichtig, da kapelaan zal toch zoo iets niet zeggen, Neen, natuurlijk niet, gaf hij grif toe' 'Afijn, we begrijpen mekaar. Zie je, hij liet. het me zoo maar even voelen en zei dat ze, nou, de zachtzinnigste niet was. Evengoed een brave meid, hoor. Van Stralen was positief in zijn beste humeurtje Mevrouw zat er gewoon van 'te kijken. Het was 'm natuurlijk dat mooie vooruitzicht van een schitterende partij ,voor Jaap. Dat geld ook. Als 't bij iemand recht maakte wai krom was, dan was het bij haar man. En kijk eens, moeder dat zei hij alleen in zijn beste oogenblikken Jaap moet er nu maar een3 uit gaan scheien met dat eeuwig gefietel en gestudeer. Ik vind geleerdheid een heel mooi ding voor hongerlijders en menschen die... die er voor in de wieg gelegd zijn, zooals onze geeste lijken. Maar -Jaap van Stralen moet de tradities van de familie voortzetten, zijn pachters in de gaten houden, letten op den gang van zijn geld en verder nou ja,.. In ieder geval wil ik niet dat ie z'n kop blijft volproppen met muziek en nog wat. Deze harde woorden van haar echtge noot bezorgden mevrouw van Stralen het gevoel, dat zij iets op haar geweten droeg. Zij aarzelde echter er mede voor den Üag te komen. Nu je dat zoo zegt, man... ik' heb .vanmiddag een onderhoud gehad met Jaap z'n leoraar. v. Stralen trok zijn harige wenkbrauwen ïot dikke borstels in elkaar. Die naam eoheen hem zeer weinig te bevallen in dit uur van anti-wetenschappelijke stemming. Wat, vroeg hij, heb je van Dummelen gesproken? En wat had ie? Mevrouw was door dezen uitval reeds geheel buiten haar veld. O, stamelde ze, hij praatte, hij zanikte weer over... Jaap'a talenten, B^il I EEN MAGISTE. Een inwoner van Haarlem is het gelukt een 52 mM. dikke ijzeren staaf in een knoop te leggen, zonder ander gereedschap te gebruiken dan zijn beide handen. Hierboven is de ijzeren knoop afgebeeld. Smoesjes, vrouw, smoesjes, om mij het geld uit den zak te kloppen... De driftige man pakte met zooveel geluid los, dat de haan daarbuiten, die juist achter zijn laatste kip het nachthok binnen wilde stappen, opmerkzaam gemaakt, nog even omkeek. Mevrouw van Stralen was op gesprongen hem tegelijk gebarend, dat hij zich temperen moest. Gelukkig maakten de gasten in de aangrenzende kamer juist zoo veel rumoer, dat er van onderscheiden zijner donder-tiradc eigenlijk geen sprake kon zijn. v. Stralen verkeerde niet in een bui om lang boos te blijven. Weer liet hij verge noegd zijn groote handen over elkaar rit selen. Moeder, deed hij geestdriftig, we blij ven dus bij de afspraak. Jaap scheidt, .er uit met studeeren en gaat zich positief aart de zaken interesseeren. Dan trouwt liij met Marie Gerritsen, t lijkt me toe, dat de gasten ongeduldig worden. Geef me een arm; ouwètje. Daar gaan wc! Daar gingen ze inderdaad, leuk stel zoo met z'n tweeën arm in arm, hij, de reus in gekleedon jas, flink cn zelfbewust, als een miniatuur heerscher; zij, klein, naast zoo'n groote, glimlachend nog als vroeger, omdat ze de vrouw mocht zij» van hem, en aan zijn zij verschijnen zou aan het gezelschap. Hij greep resoluut de deurknop, duwde den toegang tot den salon open en stapte met haar naar binnen. Een golf van vroo- lijkheid bruiste hen tegemoet. Ah! daar zijn ze! was de algemeene roep. Een middelmatig, erg stijf in kleeren en boord gesjord heer kwam met uitge stoken handen op liet echtpaar toege- loopen. Wel, goeien avond samen, klapte hij uitbundig hartelijk, waar bleven jelui toch? v. Stralen weerde liem vriendschappelijk af. Hoor eens Gerritsen, dat zijn zoo, wat men noemt, huishoudelijke geheimpjes. Vjsch niet in dat water, want dan visch je aöhter het. net. Mevrouw was reeds aangeklampt door een aardige eveneens bejaarde dame, die bij den met Gerritsen betitelden heer scheen te behooren. Naast haar dribbelde met de maniertjes van een verwend kind een meisje van naar schatting twintig jaren. Na eenige vriendschap aan zijn aanstaan de familie zoo noemde v. Stralen het gezin Gerritsen reeds in de verborgenheid van zijn hart te hebben besteed, maakte de gastheer do ronde van de kamer, ten einde de overige aanwezigen te verwel komen. Ilij drukte met eenige koelheid de hand van v. Dummelen, wierp een knikje van verstandhouding naar Cor Duursteen, die in een hoek met Jaap aan den keuvel was, en vergewiste zich, dat voor een ge zellig millieu van dezen vriendenavond gezorgd was. Het was intüsschen vrij schemerig ge worden. v. Stralen drukte op een knop. Als werd op het signaal gewacht, vloog er een deur open en verscheen hupsch be weeglijke dienstbode met het bekende vraagteeken in haar beide pittig glanzende kijkers. Zeg Roosje, laat jij do gordijnen zak ken. En geef eens wat licht. Dames en heeren, maakt het u ge zellig, hoor. Ik hou van een vroolijken boel, leuk onder mekaar. Zijn er al sigaren? Roosje, koffie, thee, wijn, sigaren, gebakjes. Zeg, vrouw, bemoei jij je d'r eens mee... Roos was al verdwenen. Geen minuut later, trad ze opnieuw, ditmaal onder4 uiterste voorzichtigheid vanwege de breek baarheid van klas en kop, den salon bin nen, voor zich uit. torsend al wat gevraagd "en besteld was. Achter haar aan sukkelde een kleiner meisje, daghitje der familie, met versnaperingen cn sigaren. Er ontstond een warme drukte, die het hart van den gastheer streelde. De dames prefereerden koffie en koekjes om te beginnen. Gerritsen voelde wel iets voor een voorzichtig likeurtje. Cor en Jaap in hun afgetrokkenheid vonden een portje goed gezelschap voor hun sigaret, v. Stra len deed zich tegoed aan een stevigen Vermouth. De oude musicus v. Dummelen permitteerde zich een cognac met suiker. Blijkbaar indachtig de instructie van zijn vrouw, die hoewel verhinderd het feest hij te wonen, niettemin haar bezorgdheid ook uit de verte nog uitstrekte over haar man hij was zoo zenuwachtig, mocht vooral niet veel rooken en geen of zeer weinig spiritualiën gebruiken mompelde hij, als kon zij hem hooren: Meer dan drie ver kies ik er vast niet. Tegelijkertijd stak hij een kanjer van een bandjess'gaar op er, mengde zich in het gesprek van zijn beide jeugdige vrienden Cor en Jaap, terwijl be- hagelijk in hun fauteuils gedoken de echt paren Gerritsen en v. Stralen hun aan dacht en woorden lieten gaan over de kruimelige dingen van eiken dag. Marie steeds in de schaduw van haar móeder, bemoeide zich met niemand en niets anders dan met het gebakje, dat zij onder handen cn tanden had. De gangschei rinkelde. Roos verscheen en kondigde de komst van mijnheer Oerbek aan. Laat 'm binnenkomen, raasde gemoe delijk prettig de stem van v. Stralen. Een vinger viel op de deur. Op den drempel stond een forsche man in het gewaad der Noord-IIollandsche Roomsche geestelijken. Goeien avond, dames en hoeren, groet te zijn warme stem, waardoorheen een glimlach trilde. Het gezelschap was eerbiedig te voeten gerezen cn keek in beleefde stilzwijgend heid den geestelijke tegemoet, dié joviaal 'door den rond trekkend en Sigarendamp naar voren trad en handen uitreikte. En intüsschen wond v. Stralen zich rondom hem op, terwijl zijn vrouw het eeuwige blosje van verlegenheid wegwerkte, dat het samenzijn met een priester haar, gek genoeg, altijd bezorgde. Eindelijk kon men weer plaats nemen en was het de kapelaan, die het eerste woord sprak. En vertel rne nu eens, mijnheer v. Stralen, wat voor feest we vieren? Maar, eerwaarde, dat zal mijn vrouw u toch wel... Neen, maar, die is goed!... A propos, rookt u nog niet? Toe, Gerrit sen, reik eens over, als je wilt. De geestelijken blies eens om het laatste restje wijdige avond-buitenlucht uit zijn binnenste te verjagen en tastte in het kistje. Nu, het feest?... De oude heer was bezig koplaiikjes naar Roos te sturen om haar te beduiden dat zij den kapelaan naar zijn wenschen had te vragen. Het feest, mijnheer v. Stralen?... Wel, Jaap's verjaring, was het bon dige bescheid. Ah, zoo! riep de geestelijke opstaande, is onze Jaap weer een jaartje ouder ge worden? Hé, jubilaris, waar zit je? Jaap kwam uit zijn schemerhoekje in het licht. Zoo in het zwart gestoken maak te hij wat mager figuur. Bovendien scheen de levenslust hem vanavond maar weinig te kittelen, want er lag om zijn mond een plooi van zwaarmoedigheid, die met den besten wil ter wereld niet te verdrijven zou zijn. Glimlachend nam hij den gelukwensch van kapelaan Oerbeek in ontvangst. Moge de goede God je in gezondheid en vrede bewaren, Jaap, en dat je talenten eiken dag helderder aan het licht komen. Bravo! schaterde Gerritsen, oogenblik- kelijk nagebouwd door zijn familie, terwijl v. Dummelen een oogje knipte in zijn derde cognacje. Mevrouw van Stralen keek haar man aan en zocht op zijn gelaat de uit drukking', die haar bij dezé felicitatie paste. Deze uitdrukking was alle3 behalve een akkoord-verklaring met, de hartelijke woor den van den geestelijke, v. Stralen glim lachte zeer benauwd, Het was zoo iets als een zonnestraal bij donderlucht. En ter wijl de glazen tegen elkaar getikt werden, overwoog de grondeigenaar in zijn storm achtig binnenste, dat het toch niet in zijn bedoeling had gelegen Jaap's verjaardag in het teeken van een muzikale toekomst te laten zetten. Integendeel. En waar hij zoo dacht, had ook niemand het recht zelfs niet huisvriend kapelaan -- te proos ton cn te toasten op talenten, die zijns inziens al breed genoeg waren uitgedijd om Jaap de reputatie van een wat-je-noemt lcnap musicus te bezorgen, zonder hem te beletten een practisch zakenman te zijn. Waartoe, te drommel, diende het dan den jongen het hoofd op hol te brengen met..? Wel papa v. Stralen, onderbrak kape laan Oerbeek deze oproerige gepeinzen, hoe staat nu daar zoo opééns ons gezicht op elf en dertig? Sombere zorgen over Jaap's toekomst?... Wat u.me daar vertelt? lachte v. Stra len met te veel geluid om niet te ver raden, dat hij inderdaad even met zijn geest verzeild was geraakt in de zwarte wereld. Temee trok hij een langen aaal rook uit zijn sigaar en dompelde zijn rek ken 'n een grijs-blauwen wolk, «ncinde zijn daarop verraderlijk afgespiegelde wan gevoelens aan de algemeene aandacht te onttrekken. Deze was echter at reeds afge leid doordat de kapelaan zich interesseerd aan >het laatste w: en wee der familie Gerritsen, Roos diende een nieuwe ronde toe. Va.it Dummelen bestudeerde zijn vierde cognacje i IfMi H jp x y» iü iI - KAPITEIN SM 00 LENA ARS VAN DE „ALBENA" te midden van zijn familie gekiekt. en beloofde aan den geest van zijn afwezige echtvriendin dat dit onherroepelijk het laatste zou zijn. Marie Gerritsen maakte zich verdienstelijk door het presenteeren van gebakjes. Haar vriendelijk noodende stem riep den gastheer tot zonniger gedachten. Heimelijk beschouwde hij de begeerde aanstaande schoondochter. Hij mat haar slanke ge stalte en volgde met groeiende tevreden heid de mooie lijn van haar gelaats profiel. Een verdraaid aardig kind wel. Voor zoo'n jongen een vrouw om er de reis rond de wereld voor te maken. En dan drie ton!.... Maar wat zat de bruidegom nu ja van morgen wat zat die onhandige ridder toch ver van zijn bruid verwijderd. Hier krulden papa's lippen tot een van zijn eigenaardige heerscherslachjes. Want interessant was het toch wel, dat in deze kamer een jongen en een meisje-langs elkaar streken, zelfs met elkaar klonken op geluk en gezondheid, zonder dat een haar van hun hoofd kon vermoeden, dat zij bestemd waren die mooie dingen over eenigen tijd met elkaar te deelen. Het was natuurlijk uitgesloten, dat ze elkaar zou den weigeren. Zij was knap, hij een bol en ook niet van de armsten. Dat kwam dus wel zonder schok of stoot voor me kaar. En anders waren z ij er nog. Ger ritsen en hij, om den kinderen te be duiden, dat zij geen grappen wenschten, en van romannetjes volstrekt niet gediend waren. Alles wel beschouwd, vond cle goede man het nu ook wel een beetje kinder achtig van zich zeiven, dat de felicitatie van kapelaan Oerbek daar straks zoo'n vat op zijn gemoed had gekregen. Jaap zou bij het vernemen van de ouderlijke plannen uit zich zeiven wel afzien van alle gekheid en zich met hart en ziel aan vaders zaken gaan wijden. De liefde voor de kunst zou al heel gauw plaats maken voor een andere vlam. De vrouw zou de muziek verdringen. Het was misschien niet kwaad kapelaan Oerbek straks „en passant" even in te wijden. Hij had veel invloed bij Jaap en zou béter dan wie ook er in slagen den jongen cle overtuiging bij te brengen dat zijn geluk in de inwilliging van zijn vaders wenschen lag. Hier vergat v. Stralen, clie gewoon wa'3 dat. alles en allen voor zijn wil bogm, ten eenenmale, dat hetgeen hij aan zijn ge- wijden vriend wilde medodeeien regel recht in strijd was met de straas dowï hern bejammerde woorden van den kape laan.... Intüsschen clubte Jaap met Cor Duu- steen en den ouden v. Dummelen op min stens vier meter afstands van Marie Ger ritsen, die in de schaduw van haar druk keuvelende moeder haar zooveelste room- hoorntje ver'smulde. Dat was geen toe stand. Marie hoorde hij Jaap cn Jaap hoorde bij Marie. Die jongelui moesten dat toch uit d'r eigen beseffen. Vindt u dat nou ook niet, mijnheer v. Stralen? vroeg mevrouw Gerritsen op eon toon, die geen tegenspraak ÊOoïliei een zeer onhoffelijke toeliet, Ilij schrok lichtelijk. \Vi en waarachtig, mevrouwtje! klonk toen zijn gedurfd advies. Ziel u nu wel? vervolgde de op haar praatstoel zittende moeder van Jaap's aan gaande bruid. AU mijnheer v Stralen het -laarmce eens is, zult u me gaarne moeten geiooven De zoo onverwachts in het geding be trokkene voelde zich zeer gevleid door dit indirecte compliment, zoog een beetje ijdel eenige snorharen tusschen zijn lippen en wierp een uitdagenden blik in den ronde over het discussiëerend gezelschap. Zoo ontmoette zijn oog opnieuw het per soontje van Marie, die braaf koud bleef bij moeders ziele-vuurtje. Hoe onnatuur lijk toch, dat zij, de twintigjarige niet zelfs één keertje het mooie kopje in de richting der twee jonge mannen daar draaide. Zou ze nu werkelijk niet een heel klein voor gevoelentje hebben van de komende din gen? Zou ze niet één seconde denken aan haar man van morgen? Maar dan was hef zijn plicht, van hem, v. Stralen, die al machtig was in dit kringetje, om te zsr- gen, dat zij aan Jaap ging denken, r.sen, dat zij hem ging liefhebben! In den siga renrook zag hij het al gebeuren. Jaap cn; zij hand in hand, hij bleek, zij blozend». Liefhebben zou ze hem dezen avond nog. Zijn denkbeeld was prachtig. Gek toch, dat geen moeilijkheden zich in z'n leven konden voordoen of hij vond er wat op. De jon gen zou piano spelen. Of neen, de viool, die vervloekte viool, ja, moest het 'm doen. Daarvoor tenminste was het instrument nog goed. Goed om een meisjeshart te grijpen en te roeren, goed om zijn zoon; de mooiste en de rijkste vrouw van Duin poort te bezorgen. Toevallig had kapelaan Oerbek het nu weer over Jaap. IT moogt niet uit liet oog verliezen, mevrouw v. Stralen, dat ook in de neiging naar de kunst zich een roeping open baart cn dat deze roeping wel zeer duide lijk is, wanneer daarenboven de noodigï talenten aanwezig zijn. In haar hart beaamde de aangesproken dame, die wel haar oordeel, maar niet de. ingeschapen moedertrots aan de uitspra ken en opvattingen van haar man cn meester afhankelijk maakte, ten volle deze gewichtige woorden van den priester. Zij was echter in haar vreesachtigheid ver heugd het antwoord schuldig te mogen blijven, doordat v. Stralen zich recht streeks in het gesprek mengde met een: Nu we Jaap er toch bijgehaald heb ben. stel ik voor dat hij er een stukj" op speelt. De uitwerking was verrassend. Marie Gerritsen slikte in wilden haast een laat ste brokje banket naar binnen en stiet een gilletje van geestdrift uit, Muziek, ja, muziek, hoera! jubelde ze ongebreideld, zoodat het driemanschap aan de overzijde van de tafeï verrat opkeek en v. Dummelen in den spiege. loerde om te zien of het vierde cognacje misschien minder gewenschte 'teekenenaan zijn voorkomen had geschonken. Hou toch je mond, kind, kijfdo me vrouw Gerritsen over den schouder van haar dochter heen. Je bent hier niet thuisJ Marie, die rood zag van opwinding, iet 0 er zelfs niet op. Och ja, toe, mijnheer v. Stralen, ver zocht zij hartroerend lief, laat 'm eens spelen. Ik vind het wel goed, mompelde kapelaan Oerbek tevreden. Best idee, grommelde v. Dummelen, die thans begreep dat het gejubel et-a heel andere richting dan dri ran *tjïi vv gedronken gelaatstreklce uitging. De andere invités mevrouw v. Stra len niet te vergeten- krikten, goedkeu rend. 1 (Wordt vervolgd); T lil. «ÏS V t r I v I V, so- W

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9