ilÖÊ"" DONDERDAG 19 JANUARI 1923 DERDE BLAD PAGINA 3 WAT BRENGT ONS EEN NATIONALE OMROEP? C_. 'AAN DEN BO V EN -DIG OEI} %f. AANVARINGEN ■nyln,)» "Jf/f* 'jjngj Het lot der geïnterneerden -5. telegrafische verzoeken aan den GOUVERNEUR BEDIENDEN EN VERTEGENWOOR DIGERS IN 'T GRAFISCH BEDRIJF ONGELUK DOOR SCHULD? w IP* Auto beschadigd, inzittende gewond De arheidsvoorv. aartieit ËSJiëSlN ernstige brand. Do brandweer sto»4 niachieloosf iSnv Een adres aan den Minister DE INPOLDERING VAN DEN ZUID- HOLLANDSCHEN BIESBOSCH Üüh u Life a WILL EN TILL. ;i 4U (Ingezonden.)', Van een neutralen spreken wij niet meer. Het woord van pater de Vreeze S.J. is ons slag koord: „neutraal-fataal". Een nationale dus, d.i. er een met dubbel programma op de twee zenders, die disponioel zijn: Hilversum, Huizen. Op den één 'n alge meen programma, dat goedgekeurd wordt door een directorium van personen, die de partijen in ons land naar sterkte vertegenwoordigen. Hit programma zal uitteraard liet algemeen moeten bevredigen en dus strikt neutraal moe ten zijn. Op den anderen zender de bijzondere omroepen, die ieder evenredig op hun beurt bun particulier programma zullen uitzenden. Wij krijgen dus geen lieelen maar een halvcn neutralen omroep. Half fataal dus. Koe die eerste bet zal klaarspelen, zal moe ten blijken. Prognose is daarover uiterst moei lijk. De tweede zal de zeven avonden in de week mooten verdeden. Wie doen er mede? Dai. /.al .uitgemaakt moeten worden. Door wie? Door den Staat? Geen staat als 't u blieft. Door bet divectorum? Niet gemakkelijk. Wie zal deze uitzendingen moeten betalen? Natuurlijk iedere omroep voor zicb zelf. Er zal dus geld opge bracht moeten worden èn voor de algemeen© kas èn voor ieder afzonderlijk. Voor de algo- (meene kas zal belasting of retributie moeten komen, voor de bijzondere uitzendingen bet par ticulier vrijwillig offer*. Denkt U nu eens in, Katholieken, in dezen toestand. U krijgt een algemeen programma groot, pompeus, waaraan geen kosten zullen gespaard worden, omdat het door de belasting heffing lijden kan. En nu wordt u bebalvo hiervoor ook nog geld gevraagd voor uw eigen avonden, die onmogelijk zullen kunnen concur- reeren tegen bet algemeen programma. Wat zal het gevolg zijn? Dat de bijzondere omroepen, zullen verdwij nen bij gebrek aan interesse, em ten slotte de algomseno alleen zal overblijven mot een zoo mogelijk, neutraal programma. Een tweede mogelijkheid is dat er een natio naal programma komt op één zender. Maar dan is het z, ker, dat wij katholieken bij gebrek aan ruimte en tijd afstand moeten doem van het idee, om geheel onze cultuur te kunnen .uitzenden, dat onze programma's zullen staan onder een gemengd directorium, en wij du3 in de keuze om een specifiek katholieke uit zending niet volkomen vrij zullen zijn. Laten wij over dit alles nog eens goed na denken, m .Voor den Raad voor de Scheepvaart BATAVIA, IS Januari. (ANETA.) Het Soer. Handelsblad publiceert den tekst van telegram men die door de geïnterneerden aan den. boven- Digoel zijn afgezonden aan den Gouverneur van Ambon, den gouverneur-generaal van Ned. Indië, den Volksraad en de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In deze telegrammen verklaren de geinter- neerden, dat zij de nieuwe zoo juist ingevoerde regeling nopens den hun te verstrekken onder stand van Gouvernementswege onmogelijk kun nen aanvaarden. De geïnterneerden telegrafeerden dat zij een gezin vormen, dat in stervensnood verkeert. Zij verzoeken weder-invoering van de oude onderstandregeling. Voorts verzoeken de ge- interneerden, dat men hen moge overbrengen naar een gebied, waar zij, beter dan zulks aan den Boven-Digoel mogelijk is, handel en land bouw zullen kunnen beoefenen. t J&fc.»'- VALK EN BRANDINUS. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan betreffende de aanvaring van het mo- torzeiilscihlp ,,Valik" met den. motorzandzuiger „Brarnd,inns" op de Eerns. De Raad Is van oordeel, dat de oorzaak van het ongeval is gelegen in de omstandigheid, dat de „Brandinus" in strijd met art. 2 van de bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee, welke op de Eems van toepassing zijn, geen boordlichten heeft gevoerd, hetgeen een schromelijke nalatigheid van dien schippev was. Indien deze lichten brandende waren ge weest, had de „Valk" ongetwijfeld de „Bran dinus" gemeden, waarvoor alle gelegenheid was. Beide vaartuigen hebben nagelaten ge- luidseinen te geven, wat de ,,Valk" betreft is het echter mogelijk, dat, gelijk de loods ver klaarde, daartoe de tijd ontbrak, toen de romp van de „Brandinus" gezien werd, trouwens op de aanvaring zon het .geven van een geluidsein op dat oogenfolik geen invloed hebben g-eliad, terwijl er voor de „Valk" geen aanleiding was eerder een sein te geven. De „Brandinus" had echter zeer zeker eerder, namelijk toen zij het groene licht van de „Valk" ziende, steeds naar stuurboord uitweek, een geluidsein moeten doen kooren; zij had bovendien beter gedaan bij het voortdurend zien van het groene licht van de „Valk" hard bakboord te geven, DE „VIER GEBROEDERS.' Betreffende de aanvaring van het lichter- sohip „Vier Gebroeders" door het Engelsche stoomschip „Willowpool" o,p de Wester schelde, dead de Raad de volgende uitspraak. Voorzoover de Raad, die de opvarenden van de „Willowpool" niet kon kooren, bet ongeval lean beoordeelen, ligt de oorzaak geheel aan de „Willowpool". Vermoedelijk was dit schip rondgaande, toen de aanvaring plaats greep, Immers de loods heeft verklaard, dat men wilde ankeren, men moest dus den kop van hot vaar tuig op den vloed brengen. Daardoor wordt ook verklaard, dat de „Willowpool" aan de verkeer de zijde van het vaarwater kwam. Maar hoe dit zij, de „Willowpool" stoomde met veel te groote vaart. De Raad moet in deze zaak nog de opmer king maken, dat de kapitein van de sleepboot „Bejo" onvoldoende en verkeerde seinen heeft gegeven, „WAALDIJK EN EEMLAND". Tenslotte deed de Raad uitspraak betreffen de de aanvaring tussclien de stoomschepen „Waaldijk" en „Eemland"" op de Nieuwe Maas bij Rotterdam. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van het ongeval Is gelegen in het feit, dat betrek kelijk onverwacht uit de Waalhaven een stoom schip te voorschijn kwam, dat in zekeren zin aan de „Waaldijk" den pas afsneed, zoodat dit laatste vaartuig, met grond een opstopping vreezende, genoopt werd het Noordelijke vaar water op te zoeken. De aanvaring was toen verder een gevolg van een samenloop van om standigheden. Da „Waaldijk" meende, en mocht m-ooneu, dat zij alle gelegenheid had het ruim 200 Meter breed© Noordelijke vaarwater door te si.0omen en da „Eemland" die dacht dat de „Waalwijk" het Zuidelijke vaarwater zou hou den, kon met haar manoeuvre om rond te zwaaien beginnen en eenmaal daarmede be gonnen, ging het kwalijk aan haar te staken. De sleenkracht van de sleopbooten, welke de „Eemland" bedienden, was echter wel wat ge ring. Hot is niot onmogelijk, dat de „Eemland" welke een lengte van Hf ij Meter had en dus aan de „Waaldijk" ruimte genoeg kon laten, bij hot ronddraaien, iets vooruit is gegaan het geen wellicht zou voorkomen zijn, indien krach tiger sleepbooten achter aan haar getrokken hadden. De reden, waarom het aan de „Waal dijk" niet gelukt is tusscken de „E ©inlander" en de boeien door te gaan, moet gezocht worden in den feilen ebstroom; bij weinig of geen stroom zou de „Waaldijk" er in geslaagd zijn. Nu toch was de „Waaldijk" bij het tusscken de boelen doorgaan om ih het Noordelijk vaar water te komen, genoopt om, onder het aan zetten tot volle kracht, van de tevoren gestopte machine S. B. roer te geven, teneinde niet op de boeien te drijven. Door deze manoeuvre eohter kwam het schip eenigszins scheef in het Noordelijk vaarwater te liggen en alhoewel daarna hard B. B. roer is gegeven, was de af stand tot de „Eemland" te klein geworden om in verband met den stroom dit schip nog vrij te varen, 1 ■E98S i In den nacht van 29 op 30 Jan. '27 reed 'n luxe-auto op de Reguliersgracht te A'dam in de richting van 't Tkorbeekepleinl Toen de chauffeur het kruispunt Kerkstraat—Reguliers- gracht wilde passeeren, kwam op hetzelfde oogenblik uit eerstgenoemde straat een an dere luxe-auto, met het gevolg, dat de heide wagens tegen elkaar opbotsten. De laatst genoemde wagen werd door de kracht van den schok opzij geschoven, en kwam terecht tegen het hek, dat nabij de gracht staat. De auto werd zwaar "beschadigd; een inzittende werd door glasscherven z-oodanig gewond, dat hij gedurende drie weken zijn werk niet kon ver richten. Tegen den chauffeur van den eersten auto, een 29-jarig persoon, werd een vervolging in gesteld wegens het veroorzaken van lichame lijk letsel door schuld. Nadat de vierde kamer der rechtbank zich reeds eenigen tijd met deze zaak had bezig gehouden, word de behandeling gistermiddag voortgezet. In zijn rapport komt de heer L. Schotting, inspecteur hij de verkeerspolitie, tot de con clusie, dat verdachte aan het verkeer aan zijn rechterband de voorkeur had moeten geven. De verdediger, mr. Lind, zeide zich met deze conclusie niet te kunnen vereenigen en de deskundige S. décharge, Ir. Tichelaar, ver klaarde dat den verdachte geen schuld treft, doch dat de andere chauffeur niet goed heeft gereden. Het O. M., mr. van Arkel, zeide zich alleen bij de feiten te zullen houden. Vast staat, dat verdachte in de vorige zitting heeft medege deeld, dat hij met een vaart van 35 K.M. per uur heeft gereden; de andere auto heeft daar entegen niet meer vaart gehad dan 15 a 20 K.M. per uur. Verdachte's snelheid "is op het gevaarlijke kruispunt te groot geweest en spr. meent in dit geval slechts hechteuisstraf te moeten ver deren. Eisck: 14 dagen hechtenis, Uitspraak over 14 dagen. EEN GEZAMENLIJK OPTREDEN DER ORGANISATIES De besturen van den Nat. bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius", den Neder], R.K. bond van handels-, kantoor- en winkel bedienden „St. Franeiscus van Assisië", de Ned. vereeniging van Christelijke kantoor- en han delsbedienden, de Ned. R.K. vereeniging van handelsreizigers ,,St. Chrietoffel" en do Nederl. vereeniging van vertegenwoordigers van hande laren en industrieelen „Hermes" hebben zich onlangs in een gemeenschappelijk schrijven gewend tot den Centralen Raad van vakbe langen in het grafisch bedrijf, met het verzoek om een bespreking met een deputatie uit ge noemden Raad over een bedrijfsgewijze rege ling der arbeidsvoorwaarden van het bedien- denpersoneel en van de vertegenwoordigers weTkzaam in dit bedrijf. Bij dit schrijven zijn een tweetal ontwerp- collectieve arbeidsovereenkomsten, één voor het bediendenpersoneel en één voor de vertegen woordigers gevoegd. De beide ontwerpen bevatten o.m. bepalingen aangaand© individueele arbeidsovereenkomst, de loonregeling, de uitbetaling van het loon c.q. do provisie, den arbeidstijd, uitbetaling van loon bij ziekte of ongeval, het pensioen, do opzegging der dienstbetrekking, het verstrek ken van getuigschriften en de behandeling door een scheidsgerecht van eventueels geschillen. Het gezamenlijk optreden van deze organisa ties, die ook in andeer bedrijven pogingen aan wenden om tot bedi'ijfsgewijze regeling van do arbeidsvoorwaarden der vakgenooten te komen, moet van beteekenis worden geacht, aangezien zij tezamen de overgroot© meerderheid der ge organiseerde bedienden en vertegenwoordigers representeeren, - li BEDRIJFSAUTOHOUDERS EN S'-TU-WEGENBELASTING, Gisterenavond brak brand uit in de vlasfa briek te St. Anna Parochie, eigenaar de heer K. B. Kuyken te St. Jacob'1 Parochie. De ge- heele fabriek werd een prooi der vlammen. Het naast gelegen huis Frewl eveneens door het vuur aangetast en brandde mede tot den grond toe af. Twee koeien en een aantal kippen kwa men in de vlammen om. De brandweer stond vrijwel machteloos. He geheele voorraad heede en vlas ging verloren benevens de in de fa briek staande machines. De brand schijnt te zijn ontstaan door het overspringen van een vonk van de acetyleen-inrickting in bet vlas. Ver zekering dekt de schade. De Bond van Bodrijfsautobouders heeft aan den Minister van Financiën een adres gezon den, waarin verzocht wordt: Ie de 60-dagenkaaTten te willen verstrekken aan iedereen, die zulks vi-aagt, subsidiair de grootst mogelijke uitbreiding te willen geven aan de gevallen waarin deze kaarten verkrijg baar zijn; 2e. de mogelijkheid te willen openen van te rugbetaling van belasting met correctief van 'n maand voor hen wier wagens door bijzondere omstandigheden plotseling buiten bedrijf ko men, PULLMANTREIN AMSTERDAM—BAZEL. BRAND. Te Knegsel is de woning van H. afgebrand. Do oogst werd mede een prooi der vlammen. |-y—- De „Edelweisz". HET NIEUWE PLAN. 1 ugiK: Wl' cultuurgrond. Naar aanleiding van de plannen van dei gemeente Dordrecht om nieuwo inpoldering)?-' werken in den Biesbosch uit te voeren, om! zoodoende aan Dordtsche werklcozen werk ta verschaffen, had de Dordtsche pers gisteren-, morgen een onderhoud met den wethouder, den heer J. A. J. Jansen Manenschijn, tevens voorzitter der vereeniging „De Biesbosch". Deze deelde mede, dat er hij het gemeente bestuur en bij het bestuur van de vereeniging „De Biesbosch" wel een idee, doch nog gec-ns- zins een „plan" bestond, om het land tenl Noorden en ten Zuiden van het Wantij, dus ten Oosten der stad Dordrecht in cultuur te brengen, mede ia verband met het nieuwe! wegeapiau. Daartoe zal o.m. een dijk langs den Zuidelijken oever der Menvede moeten; worden gelegd, die dus tevens eeu verbinding?-." weg zal kunnen vormen tussclien Dordrecht; en de Alblasserwaard over een vermoedelijk' te maken brug over de Merwede nabij Sliedrecht. Het Wantij zal op twee plaatsen moeten worden afgedamd of van sluiswerken moeten worden voorzien, waardoor een deel van bet 1 watersportgebic-d der Dordtenaren zal verloren gaan. Door deze nieuwe inpoldering zal 14 A 1500. H.A. cultuurgrond aan het Dordtsche eiland worden toegevoegd. De Biesbosch, die thans. j zoo goed als geheel in cultuur is gebracht, was' 960 H.A.. groot. 1 Het grootste deel van het nieuwe gebied bé. staat reeds uit zomerpoklers, terwijl 300 II.A, griendland zijn. I Met deze werkzaamheden zullen 500 werk- Ioozen twee A drie jaar werk hebben. De eco nomische waarde van dit gebied, dat ligt ill" do gemeenten Dordrecht, Dubbeldam en Slie drecht, is veel grooter clan den reeds lngepol. derden Biesbosch, mede daar dit aan de Stad Dordrecht grenst. i Mocht dit idee ten uitvoer worden gebracht, dan zal, mede door den reeds ingepoldcrden Zuid-Holiandschen Biesbosch, het gedeelte van het eiland van Dordrecht, dat voor cultuur ge- schikt is, tweemaal zoo groot worden als voorheen, j i Van 15 Juni tot 15 September a.s. zal een Pullmanlrein loopen tusscben Amsterdam en Bazel via Bruxclles-Nord en Straatsburg. Deze Pullmantrein, waaraan de naam „Edel weisz" is gegeven, zal van 1 Juli tot en met 10 September tot Luzern doorloopen en geeft onmiddellijk aansluiting op treinen naar Luzern, Bern, Lausanne en Geneve. De dienstregeling ie als volgt: Vertrek Am sterdam 6.50. Vertrek Den Haag 7.13. Vertrek Rotterdam 8.09. Aankomst Bazel 13.38. Aan komst Luzern 20.23. Vertrek Luzern 7.50. Vertrek Bazel 9.32. Aankomst Rotterdam 20.41. Aankomst Den Haag 21.10. Amsterdam 22.07, DE NOODTOESTAND IN DE KLOMPEN. „4. INDUSTRIE, Op het neiuen van maatregelen wordt aangedrongen '-rJK, De algemeeue vergadering van den R.K. eni Neutralen Bond van Klompenmakers in do Graafschap heeft een motie aangenomene, vol-' gens welke aan de volksvertegenwoordiging zal worden verzocht volle aandacht te blijven schenken aan den noodtoestand in de klom penindustrie en met klem wordt aangedron gen op het nemen van maatregelen, die de 7000 arbeidzame klompenmakers van den onder gang kunnen redden. .,-) DE TYPHUSGEVALEN OP DE „GELRLV\ -A-,-. X-. V (V Nog een slachtoffer, 'j*':> Van de zes leden der bemanning van liet s.s. „Gelria", die in verband met de ouder de. bemanning voorgekomen t.vphusgevallen ter. verpleging in het Wilhelnünagasthuis zijn opgenomen, Is de 24-jarige 4e machinist Li, Willerase overleden, ;F Een verbaal der zonden en deugden van een tweeling. In een voorspel ca zestien staties IJ^H door LUDWIG MATHAR, JÉ# Je hebt gelijk, zei ik tegen de vrouwen, 't zou een bel in den hemel zijn als je er altijd moest zwijgen. Als buurman en vriend heb ik het natuurlijk best met jullie voor. Daarom heb ik met Petrus een contract afgesloten: als jul lie hier één dag zwijgt, mogen jullie daarboven tot 111 alle eeuwigheid kletsen. Nou, en je ziet hoe heerlijk ze zwijgen en bidden, en ik heb tenminste gelegenheid om eens even uit te bla zen. Maar 't was slechts een droom. Nee, die vrouwen van Campo di Fiore zouden nog liever lasteren en naar de hel gaan, dan dat ze den hemel moesten verdienen door één dag te zwijgen en te bidden. Deze droom van Till Eulenspiegel hei was werkelijk maar een droom, doet de maat pverloopen. Terwijl stad en land, boer en burger zich half dood lachen, maken de marktvrouwen van Monschau zich gereed voor een stormaanval. Mien Kriels, die bij alle 'processies en bede vaarten Voorbidt, stram en zwaar, loopt giftig aan de spits en loopt als een steenbok met vooruitgestoken kop het nietsvermoedende Bal lonlampje in liaar papierwinkoltje tegen den grond. Waor is die vlegel? we zullen hem z'n bek wel eens stoppen. Achter haar Ezelskop, de stadspolitie. M at, praalhans, hot hazenpad kiezen, dat lieem ik heleediging van een ambtenaar in functie. Stien Farenberg, dië als vuur en pest ge vreesd wordt, geeft hem een stomp in zijn rug fat hij in het kantoortje struikelt. Als een Woeste kat sist zij: Trek 'm deruit, sleur 'm deruit! Als een struikroover zwaait Eva Onversaagd «en mutsspeld van haar tante: Hier met 'm, we zullen 'm die droomen wel <ens uit z'n kop krabben. De hemel heeft zich over Till ontfermd: het fltantoortje is leeg, de spotvogel is gevlogen! „Wordt vervolgd", stond onder den droom •nn Campo «51 Fiore, dat is reeds voldoende om nieuwe abonnés met heel© scharen binnen t© doen vliegen. De Stad- en Landbode kan zich van wan hoop wel tegen de muren van zijn leeg bureau to pletter loopen. Bij Steltman thuis staat de barometer op storm, onweer, bliksem en regen. Paula, die als een kippetje voor het onweer is weggevlucht, komt het den overmoedig triomfeerenden Till keurig over blieven, -- En nu zal hij Till Eulenspiegel concurren tie aan gaan doen, vertelt zij, over haar lieelo lichaam trillend. Nolleke van den schoenmaker, je weet wel, die op het secretairie schrijft, is door vader aangenomen. Hij zal schrijven onder den titel: „Münclihausen in het hooge Ven". Bravo, jubelt Dolle Till, terwijl hij in 'de hoogte springt. Dat is je ware, met hem heb ik nog een appeltje te schillen. Maar zou het nu niet genoeg zijn, zucht de verraadster, terwijl ze liem met een paar kusjes van zijn plan tracht af te halen. Je kunt het toch ook te erg maken. Nolleke van den schoenmaker, hoont Till, bloeddorstig, die Judas, die plebejer? Nee, nee, die moet eens afgetroefd worden, «n hij vertelt haar van de lage streken van den Ival- terhei'bergei*. I Och, was toch met je vingers van de jour nalistenpen afgebleven, ongelukkig Nolleke!. Dat is toch heel wat anders dan op een open marktveld met een roemrijken tegenstander de kling te kruisen. Of behaaglijk op 't secretarie met stijve, stomme letters wat formulieren over te schrijven. Zeker, de grondgedachte is zoo slecht niet, Nolleke, de levensgang van Mtinchhausen aan het. Ven, van de wieg tot aan de school, van het klooster tot het kantoor eens critisch onder de loupe te nemen. Hoe hij reeds bij zijn geboorte, door zijn groot ten kwëk, een lielsch spektakel maakte. Hoe bij in de school reeds zoo hard loog dat de bal ken bogen, en inplaats van bij Nepos en Cesar bij Herehenbaök en Karl May; zijn wijsheid op deed. En als hij de Romeinsehe plebejers wildé schilderen, beschreef het ongegeneerde lëugen- beest de Kalterherbergers. En iemand, die voor kort nog zijn eerbiedwaardigen patroon in ea'a kuip wilde verdrinkein, die op stel en sprong een kwezel werd en zijn oogen naar den hemel liet draaien, zijn rozenkrans liet benge len, is dat geen komedie? Miinchhausem in de pij moet dan de hoofdaan val op don huichelaar, dien Uilenspiegel wor den. Zeker, zeker, hïaar het komt niet "alleen op het wat, maar. ook op het hoe aan bij het I schrijven, Nolleke! Ais je er maar op los stottert, zoo droog als een bureaucraat, zoo zal vend als een slechte predikant, en zoo onheb belijk als 'n Kalterherberger, dan praat je na tuurlijk voor een leege zaal, dan. klop je aau doovemans ooren! Bij zulk verbleekt en stuntelig geschrijf val jo toch werkelijk in slaap: Nu zullen wij u eerst, als de gewillige lezer het ons toestaat, van den doop van meneer Münclihausen spreken, enz. enz. Neen, de gewillig'6 lezer staat niets toe, die schuift verveeld 611 verdrietig de Stad- en Landbode opzij. Als een derwisch graast Stelt man door zijn spaarzame baren. Geen enkele nieuwe abonné, integendeel, het regent protestbriefjes, spottende kattebelletjes en lasterversjes. Zeer ernstig gemeende, echter bijtend spottende raadgevingen zijn er bij, om toch liever, in plaats van „Arnoldus Frigida- rius", dien mislukten pennelikker, een hoef smid of dorscher te nemen. Iemand geeft zelfs de raadgeving, om bij den Kluizenaar om een overdrnkje van den Uilenspiegel te vragen. Ilier, lees zelf, Snuift de wanhopige Stelt, het bureaucratisch en waardig- tronende Nol leke een heel pak toornig verfrommelde brie ven toesmijtend, bier, kijk zelf wat je berejkt hebt! Maar, staat u niij toe, protesteert Arnol dus Frigidarius terwijl hij als een Goethe of een Schiller zijn wangen opblaast, wie heeft me herhaaldelijk met smeekingen en buigin gen naar hier gehaald? Wie heeft me gevraagd of ik toch de mooiste en deftigste taal zou gebruiken? Voor het overige, wat de nijd en do stommiteit van die Monseliauer Eulenspie- g-els zich verwaardigen over mijn artikelen te beweren, dat deert me even weinig als een muggesteek een olifant. Nolleke van den schoenmaker had namelijk, evenals alle Kalterherbergers, een zeer dikke huid. Maar mij! brult de Stelt, razend van zijn redactiestoel opspringend, als je zoo nog verder schrjjft, ga ik door al dat abonné-vevlies nog failliet! Dan wat kalmer en aandringend:' Probeer u toch een beetje in den schrijf trant van dien Eulenspiegel te komen. Scherp en geestig, vol speldeprikken, vol spot. Niet met den dorselivlegel, maar met het floret. En Nolleko probeert en zweet, en kauwt en kauwt, bijt op zijn nagels, trekt aan zijn snor en zweet. Als in het volgende nummer Mtinch hausen als eeu zekere meneer Jobelius met boklcepooten en horens verschijnt, is dat alweer noch origineel, noch grappig. Neen, dan was die droom van de Romeinsehe marktvrouwen toch heel wat anders! Daar lachte men zich ziek bij, hier verveel je je dood Zou het wonder zijn als in eigen nest de ver raadster gevoed werd? Er is geen aanhankelij ker vereerster van Arnoldus Frigidarius dan prachtige Paula. Zooals een bakvisch over Courtbs-Mahler, bukt zij zich over de manus cripten van de Münchhausiade. Ze leest ze, neen ze verslindt ze gewoonweg, en kent ze warempel van buiten! Dwaas kind, zegt baar vader vel minach ting, iedereen verveelt zich dood, en jij zweeft in den zevenden hemel over dat geschrijf! Arme, arme Stelt, als je 't eens wist! En jij, zachte, bescheiden moeder Emerentia; een .slang hebt ge aan uw boezem gevoed. Zoo komt het dat Till 's Woensdags al weet, wat er 's Zaterdags in de Stad- en Landbode de lezers zal komen vervelen. En van begin af aan neemt hij zijn tegen stander wraakzuchtig in het vizier; op eiken slag volgt een tegenslag, op eiken houw een tegenhouw, cn dan smijt hij den te keer gaanden kolossus Arnoldus Frigidarius onder een duivelseh hoongelach van stad en land tegen den grond. „Stoffel in stad in land". Het heel© zondenregister van Stoffel, van zijn eerste bruipartijen tot zijn ten hemel schreiende stommiteiten op de latijnsclie school, zijn verraderlijke vriendschap met de listige piebejeirs, zijn bureaucratische zetelvastheid, waar hij, dank zij zijn breede boerenzitvlak, zijn aangeboren herkauwen, het klaarspeelt ie in van 's morgens tot 'e avonds, van den Maandag tot den Zaterdag, niets dan leeg g stroo te dorschen, dit alles wordt met raket- vuur van boosaardigheid en geestigheid on verbiddelijk belicht. Iteeds de titels van het opstelletje geven de srootzt© pret. Hoe Stoffel bij os en ezel zijn eerste letters leerde. Stoffel's strijd met het a b I-Iij verwart zichzelf met de schapen van zijn vader, en telt er een te veel. Waarom hij het op de schoolbanken met de plebejers houdt. Wa&i'too een goe-d aitvlat al Til-t nuttig kan zijn. Iln tenslotte in verschillende artikeltjes: over de kunst te herkauwen en leeg stroo te dorschen. Stoffel is vernietigd. De kluizenaar wordt met abonnementen bestormd. Het regent dank-, lof- en verzoek schriften om toch asjeblieft niet op te houden, in alle eeuwigheid door te gaan, Stoffel radi caal te massacreeren, maar dan weer op te wekken tot nieuw leven, om hem opnieuw te kunnen fo-Heren. Wanneer „Stoffel in Stad en Land" in boek vorm zal verschijnen? Als de schrijver zijn voornemen bekend maakt om den armen zondaar toch maar don genades!oot te geven, en den Romeinscbeu Eulenspiegel weer te laten optreden, breekt er een opstand uit. Wat Eulenspiegel, watv Rome! Stoffel moet verder leven en verder; stumperen, eu als bij dan in godsnaam toeli aan zijn zonden moet sterven, schrijft u dan maar wat over zijn kinderen en de kleinkin deren. En Arnoldus Frigidarius die zicli als een galei-boef over zijn tegenartikelijes zucht, die zoo grof zijn als bet knorren van een zwijn, en steeds vervelender worden, verstomt tem slotte. Als liet abonnementen-verlies als een zeug om zich heen vreet, is het geduld van den Stad enLandbode spoedig uitgeput. Na eeu woedende woordenwisseling verlaat Arnoldus Frigidarius gekrenkt en miskend als eeu dei* grootste schrijvers, deze broeiplaats van on dank en onwetendheid. Hij durft zich nergens meer te laten zien. De spot van de Monsehauers vergezelt liem allerwegen. Zelfs op het secretarie is hij zijn leven niet meer zeker. Tsja, ja, smoest de rektor, de Brullende Leeuw, wlen hij in een wanhopige bui bijna huilend ziju leed klaagt, je weet toch hoe ge vaarlijk het is om met bloot'c baud iu een wem pannest te grijpen, 't Is toch een echte rakker, die Till, die vroegere stommerik. Jaja, die heeft eeu bliksems fijne en scherpe pen. Arm Nolleke, tegen zoo'.n zwevend floret kan jouw dorschvlegel niet op! Neen, hij kan nergens meer ontvluchten aan de giftige steken. Huilend en tandenknarsend maakt Nolleke van den schoenmaker, ahaA Arnoldus Frigidarius zich uit de voeten, en zoekt in den vreemde een bescheiden kantoor tje op. waar niemand den smaad van zijn nederlaag kent. 1 Nu is het echtej genoeg, zegt Paula, ter. wijl ze met haar voetje slampk Ja, ik geloof nu ook dat hij zoo'n beetje murw geslagen is, glimlacht Till .triomfante lijk. Hij borstelt nog eëua flink zijn nieuwe, zwarte gekleede jas af, -die hij reeds ia een voorgevoel van overwinning bij den lieeren- kleermaker Luterbach heeft laten maken, cn zet zijn blinkenden beogen hoed uit Aken op. Zoo, nu nog even zijn glacé handschoenen aan', ten de dandy is gereed, en zoo stapt hij met keurige lakschoenen, een prachtig uitgestre ken broek, geen stofje op zijn nieuwe pak, in bet woonkamertje, waar de heele familie juist aan het middagmaal zit, (Wordt vervolgd.); J4 V-- - .1 IM. J jj-"'I1'1'- :j.-, C-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 11