■HP Tweede Blad Dotnderdag 19 Januari 1928 Pagina 1 1 Jftöm EFiN SOCIAAL-DEMO CRATISCH GESCHIL JAN ÏOOROP HET LUCHTVERKEER NAAR EN IN iNDIE EEN BELANGRIJKE VOORDRACHT VAN FOKKER DE LUCHTVAART IN AMERIKA FOKKER. Waaraan Nederland zij" luchtvaar (reputatie dankt PROF. MAG. J. G. DE LANGEN WENDELS f GASWERELD EN CORRUPTIE Te Amsterdam we willen ons heelemaal niet bemoeien met. de innerlijke aangelegenheden van een andere partij. Tob maar door! Wanneer we dan toch eens eventjes in gaan op het sociaal-democratisch geschil, dat in Limburg ontstaan is, doen we dat om een andere reden. En wel deze. Van dien kant. wordt geregeld te keer ge gaan tegen het machtsmisbruik van de „Kerk tegen de „dwang-pr akti jken" door haar toegepast, als ze heel gemoedelijk dege nen, die niet naar haar waarschuwing luisteren, die niet haar leiding willen volgen, van hare gemeenschap uitsluit. En wat doen die mannen zelf? „Wij voelen ons verplicht elke afdeeling afzonderlijk, mitsgaders do leden der afdee- lingen, met den grootsten ernst te wijzen op de gevolgen, dio deze halsstarrige hou ding voor hot gewest en zijn leden in de eer ste plaats, maar eveneens voor (ie partij in haar geheel kan hebben Dus eerst de. waarschuwing! Wat redelijk is. En of de onzen ook gewaarschuwd wer den! Storen ze zich daar niet aan? Dan komt deze toestand: „Indien het Partijbestuur in zou gaan op dit voorstel, zou het zijn eigen rapport reeds vóór de vergadering in de papiermand werpen met het noodzake lijk gevolg daarvan; dat het gewest Limburg zich absoluut meester van den toestand zou achten en bovendien het gevaar niet denk beeldig was, dat, wanneer men een derge lijke houding van liet. Partij feestuur zou zien, de autoriteit van dit bestuur ook in andere deelen van liet land ernstig zou wor den geschaad, waardoor algehecle desorga nisatie in de Partij zou intreden". Juist. De Kerk kan niet toelaten, dat ieder °P eigen gelegenheid uitmaakt wat katho liek is. Anders.zie boven. Ze gaan verder: - „Een voorwaardelijk aanvaarden of afwij zen van de voorstellen, door het P, B. ge daan, zal niet worden geaccepteerd".. Dus, buigen of barsten. .Doen wat we zeg gen, of anders eruit. En do beschouwing: „v. cl. Ploeg offert de belangen van een gansch gewest, van de heele partij, op aan zijn eigen (vermeend) belang. Dat is onduldbaar!.... De bewe,- ging gaat voor den persoon. De gemeenschap staat boven den enkeling!", Wij vinden zoo iets heel gewoon! llcel logisch, dat de S. D. A. P. zooiets doet. Maar waarom dan dit ook. niet ge noemd: machtswellust? Waarom hetzelfde gedaan _cn het andejf genoemd? 7 Een bezoek in de ziekenkamer, frjt Joan Collette schrijft ons: Mijne vrouw en ik zijn bij hem geweest. „Patiënt had rustigen naelit", stond er op de deur. Mevrouw Toonop verklaarde, hoe slechts de allerbeste vrienden toegelaten kon den worden en dan nog maar heel kort. Iloe zouden we hem vinden? 't Was wel met diepen Weemoed, dat we z'n kamer binnengingen. Hij zat er, in een zwak schemerlicht, moe. ols starend in een andere, verre tot nu nog niet geziene wereld, die wel heel dichtbij scheen te komen Het eerst sprak hij van O. L. Vrouw, wie hij jaren lang zijn teederste visioenen wijdde. Geheel o£ gedeeltelijk voltooid s'taan er vele van die teekeningen om hem hee'n; een voor een ziet hij ze lang en zwijgend aan „Zij had me bijna gehaald. Weten jullie we!, dat het maar een beetje gescheeld heeft? Maar m'n tijd was er nog niet. Ik heb wel erge pijnen, heel erg soms, maar ik heb do genade van het H. Oliesel gehad. Jullie kinde ren moet me maar helpen, 't is lief van ze. dat ze voor me bidden Ik vertel dat hiér, omdat ik weet dat er velen, heel velen zijn die in deze dagen met hun aandacht en met hun hart bij den dood zieken meester zijn. De toestand van den kunstschilder Toorop blijft, hoewel de patiënt rustige naehteu doorbrengt, hoogst ernstig. DE SC HAEPM AN-IIEliDKNK1NG TE UTRECHT. Ministcriëeie belangstelling De Minister van Oorlog a. i. wan Marine, de heer Lambooy, zal Vrijdag te Utrecht den her denkingsavond van den sterfdag van Dr. Schaepman hijwonen en Zaterdag d.a.v. de plechtige H. Requiem-Mis, welke in verband met die herdenking zal worden opgedragen. PAUSELIJKE AUDIËNTIE. Gisteren werd, M Mr. Ch. Ruys de Bee- renhrouck in Pauselijke audiëntie ontvangen. Dr. WILLEM MENGELBERG. Ministerïeele gelukwens'chen Zoowel namens den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim, Mr. Kan als namens minister Waszink zelf, zijn telegrammen naar Dr. Willem Mengelberg te New-YoTk gezonden, om dezen geluk te wen- pchen met zijn verkregen eere-doctoraat, In het gebouw van de Kon. Roei- en Zeil- vereeniging te Rotterdam (heeft gistte na vond de lieer Fokker op uitnoodiging van het. Comité „Vliegtocht NederlandIndië een voordracht gehouden over de civiele luchtvaart in verhand met het luchtverkeer naar en in 'Nederlandscli- Indië. Als voorzitter van genoemd comité opende generaal b.d. C. J. Snijders de zeer druk be zochte bijeenkomst! Spr. releveerde de werk zaamheden van het Comité, dat na succesvol volbrachte vlucht van Van Ho'op besloot del propaganda voort te zetten. Eenige proef vluchten tusschen Rot terdam en Marseille in aansluiting op de mail- booten werden georgani seerd en medewerking .werd verleend aan den tocht van luit. Koppen. Thanjs zij we (zoover) dat vermoedelijk dit jaar in de maand Sep- GEN. SNIJDERS, teinber, de eerste lucht- lijn in Indië' in exploi tatie zal komen. Ons eerste doel: het lucht verkeer in Indië, is daarmede bereikt. Het tweede doel: de lucht verbinding van Nederland vluchten van Van Lear Black en van Koppen met Indië, moet nog' verwezenlijkt worden. De hebben de technische mogelijkheid daarvan be wezen. Met applaus begroet, ving hierna de lieer Fokker zijn voordracht aan. WÊÊmmM Allereerst wees spr. op den geweldigen .voor uitgang van de luchtvaart in de laatste 20 Jaar, Voor eenige dagen werd er nog aan her innerd dat het 20 jaar was geleden; dat Henri Fatman I kilometer onafgebroken had gevlo gen. En wat een verschil met de prestatie op dit oogenblik. Van Laer Black- chartert een toestel van de K, I,. M. en vliegt even heen en weer naa.r Indië. Vooruitstrevende mannen hebben die vooruit gang bereikt, zoo ook hier in Rotterdam met zijn prachtige luchthaven. Spr. herinnerde aan een Van Meel, den eersten vlieger, die op een paar latjes over Rotterdam vloog, (de heer van Meel, in de zaal aanwezig' kreeg een'ap plaus) Rotterdam toont zijn doorzicht ook weel bij de oprichting van de luchtvaart-club en vliegiscliool. Het is nog maar een begin, doch de jongere generatie, welke hier achter staat, hebben we juist zoo noodig. liet vliegverkeer met Indië Het vliegverkeer met Ned.-Iiidië zal spoediger komen, dan we voor een tijd gedacht hebben. Ér was iu het begin voor deze zaak bij be trokkenen niet veel belangstelling. Maar iemand als Plasman wist van doorzetten. Dat heeft, hij nu weer in Iudië getoond. De tocht van Koppen list zien, vrat mogelijk was. Doch in de verbinding met Indië hebben we rekening te houden met de mogelijkheid van nachtvluch ten. Dit is slechts een kwestie van grondorgani. safcie. Hat traject van 75 vlieguren zou dan in 4 étappes kunnen worden verdeeld. Tech nisch zou het mogelijk ziju toestellen te bouwen voor een non-stop-vluclit of een in twee étappes. Docli de kwestie van de economie beslist hierbij. Wat 'op dit gebied mogelijk is, leert. Amerika, waar de luchtvaart voor liet mailvarvoer in de laatste jaren zeeT belangrijk -is geworden. Zelfs zonder passagiers zou -een luchtvaartverbinding op-Indië rendabel zijn. Want bij een mogelijk heid om Sn -tweemaal 75 uren de mail naar Indië en terug te krijgen zou het vervoer hier van geweldig toenemen. Ook echter om de een heid te bevorderen tusschen Moederland en Koloniën zo uzoo'n .verbinding van veel be- teekenis zijn. Met vele moeilijkheden hebben wij echter in het verkeer met Indiënog te rekenen. We moeten nu eenmaal over vreemde landen met vreemde belangen. Wellicht echter, dat liet be lang van Engeland bij een verbinding van Eng. Indië op Australië over 'onze Koloniën, dooi' ons -daarbij gebruikt kan worden om concessies te verkrijgen voor het traject, op Indië over Engélseli gebied. De toekomst van het luchtschip In Engeland is men op het- oogenblik bezig met den bouw van 'een der grootste lucht schepen voor een verbinding tusschetr Enge land en Cairo. Velen geloovèn' niét' aan de rentabiliteit van het luchtschip. Ook spr, heeft daaraau vroeger nietgeloofd. Doch- is nu tot andere gedachten gekomen. Het ver schil tusschen luchtschipen vliegtuig-is, dat het vliegtuig zich in - 20 jaar heeft ontwik keld tot een bruikbaar verkeersmiddel, ter wijl het luchtschip nog in zijn eerste ont wikkelingsjaren verkeert en langen tijd noo dig heeft om zich te ontwikkelen. Op het oogenblik is liet luchtschip voor het lucht verkeer nog onbruikbaar. Doch voor de toe komst heeft het groote mogelijkheden, vooral voor het verkeer op lange trajecten (minstens 5000 mijl). Men zegt altijd, dat het luchtschip zoó afhankelijk is van het weer. En toeli is dit niet waar. Het luchtschip is het eenige verkeersmiddel, dat het Weer kan ontgaan. Waar het hier op aankomt, la de organi satie van een uibgebraiden weermeiehing'sdiènst over geheel de wereld. Wanneer wij nu zoover zijn,, dat de vlieg- tuigen klaar staan als taxi's en we maar in hebben te etappen, dan hebben wij dat te dan ken aan eenige energieke Nederlanders, die na den oorlog begrepen, dat in bet vliegtuig iets meer zat 'dan 'een militaire mogelijkheid. In dit verband noemde spr. op de eerste plaats den beer Plesman, directeur der K.L.M., die - nu weer op' weg is naar Nederland, na de laatste hand gelegd te hebben aan de orga, nisatie van' bét 'luchtverkeer - in Indië. Spr.; ziet voor de luchtvaart, in Indië een groote toe komst. weggelegd. Als de politiek én de machtsfactoren niet zoo'n grooben rol speelden in deze dingen, dan zouden wij danlc zij een man als Plesman en zijn talenten in de luchtvaart wellicht nog eens een plaats innemen, die wij in de zee vaart hebben vervuld in vroeger dagen. Hier moest heel wat "obyérachiUlghéid worden over wonnen en al-s Plasman en gènoraal Snijders er niet waren ge\veesfc, -(en Fokker, zouden Wij er bij willen' voegen), dan zóu de zaak ook hie,r in' Nederland nóg lang'niet zijn, waar zij nü is, dan sioti er voor' de groote ze delijke beteèkenis' van ëen goeden vïiègdienst in Indië en vóór den'bandtusschen de Rijles- deelen, dié 'oen "góéde, luchtpost naar Indië ongetwijfeld ^nl,.'-Worden, nóg waarschijnlijk niet zooveel belangsjtelliiig bestaan. Aan generaal Snijders lieeft7 Plesman steeds een giroot-e-n eteun g«had. Na de beëindiging van zijn militaire heeft generaal Snijders al zijn énergie gègövéu aan hét' luchtverkeer op Indië. -Spr. sprak de hoop uit, dat liet ge neraal Snijders-nóg gegeven mag zijn de kroon te zien op zijnwerk door een gerégeld vlieg verkeer óp Indië (Luid" applaus). Nadat, eenige filips waren 'vertoond van de tochten van y. d.' '-Hoopen" van Lear Black met Gey-fendorfer en tjac-holte, werd ©enigen 'tijd ge pauzeerd. Na de pauze vervolgde de lieer Fokker zijn rede, met iets té vertellen van de ontwikke. ling van de vliegtuigindustrie. Hoe Fokker begon na den oorlog Tijdens den oorlog bouwde de heer Fokker, zooals bekend, in Duitschiand militaire vlieg- tuigen-.Ka den-.-oojdog vra-s hijpeasindaUsch ge stemd. Hij dacht éi' over een jaar of drie een reisje rond de werélft te maken. Men zou wel beu zijn van vliegmachines. Maar Fokker ver giste zich hierin. Aanstonds pakte Plesman aan. Hij begon met oude Far-man's en Havll- land's. Fokker Icon dat niet aanzien, wetend, dat we verder bonden zijn. En voor we het wisten, hadden we een Nederlandschc vliegtui- genindustrie. Voor het leger was ook veel te bouwen. Want tijdens den oorlog had Neder land het moeten doen roet toestellen, welke het buitenland kwijt wilde zijn: dus ïiiet de beste. Toen Fokker een Jaar bezig was; ontving Fokker -een uitnopdië'ing om aan hèt 'wei'k te gaan voor liet Anwrikaanselie gouvernement. Met het eerste type Werd een non-stop-vluclit gemaakt van NèwlTótk naar San Diego, dwars over Aemrifca. In 25 ur.eu werd de, afstand, waarover men anders.;- 4'/, dag, moest sporen afgelegd. Dat eerste succes slóeg in. Bij die ec-ne opdracht bleef lie-t niet. Maar Amerikanen zijn practiseke menschen. Ze hou den hun geld ket'liefst an Amerika. Eu daarom, wilde Fokker Verdere bestellingen krijgen, dan moest, bij zijn fabriek, in Amerika vestigen,. Fok ker begon, maar bet was aanpakken, Er Waren maai' eenige millioenen bestellingen, een kluit •waarop vele fabrikanten zaten te loeren. Se dert. Juli van het. Vorig jaar werd liet crediet voor de vorming' van de luchtmacht gebracht op 30 millioen dollar en nu kunnen de in- dustrieën de opdrachten niet aan. Daar komt bij, dat de oude: oorlogsvliégtuigeiuerfenis lang zamerhand is opgesoupeerd. Want die oorloge-- vliegtu'tgenVoórraad heeft lang de ontwikkeling van lieit vliieg'tuig tegenhouden. Een domme streek van de Entente Met het bevel aan Duitsehland om na de wapenstilstand al züu vliegtuigen te vernie tigen heeft de Entente aan Duitsehland een girooten dienst bewezen. Want het gevolg was, dat aanstonds in Duitsclilaiid werd begonnen aan de. constructie van nieuwe type's terwijl - men in de Enteiite-lauden met geweldige voor raden oude toestellen bleef zitten. Zoo was het ook in Amerika, waar de oorlogsindustrie Dij het einde van den oorlog ontzettend was ont wikkeld. In Amerika zat men met 16.000 Liber- ty.nlotoren én een 4Ö.0Ö0 vliegtuigen. Het ge- volg' was, dat men ua den oorlog in Amei'ika voor een appel en een ei een vliegtuig kon koo- - pen.. Hr werd vóel gevlogen, maar ook veel nekken werden er gebroken. Lindbergh heeft in Amerika een vliegkoorts verwekt De succesvolle tocht Van Lindbergh heelt in Amerika een "ware vliegkoorts doen ontstaan. Daarbij komt ook de invloed van de Amerika nen die Europa bezochten en hier gebruik maak- ten van dejucMlijaën- zli vestigden in Amerika den indruk, alsof hier in Europa het luchtver keer geregeld taxi-bedrijf was. Men had slechts in-te stappen en ze brachten? je.heen, waarheen je maar wilde. Nu Amerika wil voor Europa niet onderdoen. De oude oorlogstoestellen zijn in Amerika door liet gouvernement gebruikt om groote luchtlijnen voor postverkeer te exploiteerea. Uitvaart en begrafenis van het stoffelijk overschot. DE PLECHTIGHEDEN TE NIJMEGEN. Nadat Dinsdagavond in allen eenvoud het stoffelijk overschot van Prof. Mag. J. G. de Langen-W end els van hét St. Thomashuis was. .overgebracht naar de kerk van den H. Domi nions aan de Broerstraat te Nijmegen, werd gistermorgen in deze kerk de solemneele H. Mis van Requiem opgedragen voor de ziele- rust van den betreurden lióogléeraai' en tweeden rëctór-magnificus der Keizer Karei Universiteit. Reeds Dinsdagavond was de belangstelling groot bij de Vespers, die met ontroerende' piëteit door 't convent der Paters Dominicanen' onder leiding van Pater D. Van der Geest rond de baar gezongen werden. Gistermorgen even wel bij het plechtig Officie openbaarde zich nog meer, boevele dankbare vrienden en ver-" eerdérs prof. de Langeh-Wendels zich had ver worven en hoe algemeen de deelneming was in het. verlies, dat de orde. der Dominicanen en onze katholieke Alma Mater door den dood van dezen ënünenten priester eii hoogleeraar lijdt. Al liad men nu ook hij deze droevige plechtig-, lieid geheel overeenkomstig dén wónsch van dezen grooten geleerde willen handelen, die hegraven.wilde worden als eenvoudig klooster ling, tóch was juist door het gemis van buitengewone staatsie de streng liturgische, uitvaartplechtigheid des te indrukwekkender. Honderden trokken gistermorgen ter kerke, die thans vooral den priester en leeraar in hunne gebeden wilden gedenken. De kerk vulde zich en slechts aan dezen en genen, die uit hoofde van hun kwaliteit tegenwoordig moes ten zijn bij de plechtigheid, werd een plaats 'aangewezen. Om half 10 kwam liet convent der Paters in stoet de kerk binnen en schaarde zich rond de haar, voor 'het in rouw gehulde hoofdaltaar. De Hoogeerw. Pater Provinciaal B. D. van Breda, intoneerde de Lauden, die oudër leiding van Pater' v. d. Geest met als sub-cantor Pater R. B'ruineman in beurtzang door het-koor der paters werden gezongen. Na de Lauden ving terstori bet H. Officie, aan, dat werd opgedragen door den Hoogeerw. Pater Provinciaal met assistentie van de, Zeereerw. Paters S. Cootman, prior van liet. Dominicanen-convict te Nijmegen en C. Piels, pastoor der parochie O. L. Vrouw-Geboorte, Berg en Dalsche' weg te Nijmegen. Het koor der fraters zong met groote toewij ding en met een tot meebidden wekkende ont-. roering het Gregoriaanscbe Requiem. Aan de zij-altaren werden stille II. H. Missen opgedragen door den Unie-moderator den zeer- eerwaarden lièer prof. P. Groenen uit Warmond en den ordes- en ambtgenoot van den overle dene prof. dr. K. Jansen, Van de officieele autoriteiten, die door hun Tegenwoordigheid bij deze solemneele H. Mis -ran Requiem blijk gaven van hun deelneming, worden hier Vermeld het curatorium fler Keizer .Karei Hniyersïteit met den president, de bur- gemeestêi' van Nijmegen hif. F. M. A. van Sehaeck Mdtlioh, de'volledige rectorale raad, de senaat der professoren én der studenten. Vér der waren nog aanwezig de drie Katholieke wethouders van Nijmegen en eenige raadsleden, de Hoogeerw. heer deken van Nijmegen, Mgr. C. van Son, de pastoors der stad, een groot aantal eerwaarde heeven geestelijken, onder wie vertegenwoordigers van de verschillende kloos- terorden te Nijmegen, dames en lieeren studenten der Universiteit en de beambten der Universiteitsgebouwen. Van de oud-studenten, die nog te Freiburg de colleges van prof. de Langen Wendels hebben gevolgd, merkten wij op den zeer- eerw. heer prof. A. Mulders van het Groot- Seminarie te Hoeven, terwijl dè R. K, Handelshoogeschool te Tilburg vertegenwoor digd was door den rector-magnificus dr. Th. Goossens en prof. dr. H. Kaag. Ook het bestuur van den R. K. Vredesbond, de Ver- eenigiug St. Joannes de Dooper en verschil lende andere Katholieke organisaties, waar van prof. de- Langen Wendels deel uit maakte, waren gekomen om liun overleden bestuurs- en medelid de laatste eer te be wijzen. Na het H. Officie stelde zich een kleine lijkstoet op, die het stoffelijk overschot naar Pillissen vergezelde, waar het volgens het ritueel dev Paters Dominicanen iu 't priester- graf werd bijgezet. De lijkstoet trok onder groote belangstelling de Broersstraat af naar de pont over de Waal. Aan den Lentschen kant stond een extra-tram -gereed om de deelnemers aan de begrafenis naar Huissen te vervoeren. In liet priestergraf, dat als een kleine catacombe in den tuin van het klooster ia gebouwd, werd het stoffelijk overschot bij gezet, nadat nogmaals de absoute was ge geven door den Hoogeerw. Pater Pro vinciaal. Daarmede is -een groot suecces hehaald. Na 2 jaar is men er toe overgegaan deze lijnen aan particuliere maatschappijen in concessie te geven. x Op het oogenblik is liet luchtpost-verkeer in Amerika schitterend geregeld. Reeds kan men tweemaal per dag met de luchtpost verzenden van New York naar San Francisco, een tocht van 36 uur vliegen. In de naaste toekomst zal dit nog grpoter worden. Ook het passagievs- verkeer neemt toe en spr. verwacht een ge weldige toename in de komende twee jaren. De lieer Fokker besloot zijn causerie met een herinnering aan de; drie groote Fokkerviuch.- ten va lihet afgeloopen jaar: van Maitian'il en ten van het afgeloopen jaar:, van Maitland en Begenberger naar Hono-loetóe; van Byrtl c.s. Hiervan werden werden tenslotte nog eenige films vertoond. Generaal Snijders .sprak tenslotte een-dank woord en.uitte de verwachting, dat deze avond zijn vruchten zou afwerpenyoor het tot stand- komen van een .geregelde luchtverbinding met Ned. Indië binnen afzienbaren tijd. Jammer, dat wij zoo'n man als Fokker niet in Nederland kunnen behouden. Amerika eischt hen op. En Amerika ia groot Een ambtenaar ontslagen, vijf gestraft. Iu de Amsterdemsche Raadsvergadering ran 9 December j.l. werd het adres van dén fede« ratieven bond van personeel in openbaren dienst, strekkende tot instelling van een com? missie van onderzoek in zake de leveranties aan de gasfabrieken en om onmiddellijke stop? zetting van het subsidie aan de vereeniging van gasfabi'ikanten, in handen van B, en W, gesteld tot praeadvies. In het. praeadvies, dat thans is uitgebracht zeggen B. en W. het volgende: Gelijk bekend is, heeft de Justitie in ver schillende gemeenten gevallen van corruptie in onderzoek. Zij beschikt daarbij over gege vens en over middelen om zich gegevens te verschaffen, welke de gemeente mist en ook een commissie, ais adressant wenselit, zou ontberen. Het is li. i. buitengesloten, dat een commis sie als door adressant bedoeld, nieuw licht zou kunnen ontsteken en derhalve meer inzicht in de ondevzochte materie zou verkrijgen dan de Justitie. Bij liet justitieele onderzoek ten aanzien van eenige ambtenaren in dienst der gemeente Am sterdam zijn feiten aan den dag gekomen, die, nadat zij ter kennis van B. en W. waren ge bracht, ben hebben genoopt tot bet instellen van een nader onderzoek. Dit onderzoek heeft geleid tot de conclusie, dat er reden bestond tot oplegging van de volgende straffen: aan êên ambtenaar ontslag uit den dienst, aan twee' ambtenaren voorwaardelijk ontslag nit den dienst met een proeftijd van drie jaar waar van êên ambtenaar van de gemeente-electrici- teitswerken, aan drie ambtenaren een schrif telijke berisping. Twee ambtenaren zijn in be roep bij het Scheidsgerecht gekomen; een beslis sing omtrent bestraffing van de vier anderen is reeds genomen. Hoewel derhalve gebleken is, dat ook in Amsterdam feiten hebben plaats gèliad, welke streng moeten worden afgekeurd en ingrijpen' hoofdzakelijk maakten; brengt dit tocli geen wijziging in het standpunt van B, én W. Hetgeen tot dusverre is vernomen, wet tigt niet de veronderstelling, dat op eenigszins beteékenende seliaal onregelmatigheden bij de leveringen aan de gemeente plaats winden. Naar de meening van B. en W. zijn geen ter men aanwezig, om een commissie van onder zoek, als door adressant bedoeld, in te stellen. Te Doeiinchem. i H WAT DE DIRECTEUR DAAR WEIGERT, i De directeur van het gasbedrijf te Doetinchem heeft zich thans met een schrijven tot B. en W. gewend, waarin hij, naar aanleiding van uitingen der raadscommissie inzake ev^ntueele corruptie, mededeelt, dat zoowel de bewering, dat op de facturen der gasmeterfabriek Dor. drecht geen 10 pet. is afgetrokken en dat de gemeente voor duizenden benadeeld zou zijn, volmaakt onwaar "is. Waar de publicatie hiervan door toedoen der commissie is geschied en hiér opzettelijke kwa de trouw is, bovendien die beschuldiging nooit tegenover hem is uitgesproken,, weigert, de di. réeteur verder met de commissie in eenig verder verkeer te treden. DE DOKTERSKWESTIE TE BREDA. Een schrijven van B. en W. aan den gemeenteraad. EEN NIEUW ELEMENT Door B. en W. van Breda is in verband met liet conflict met de Bredaselie medici een schrij ven aan den Gemeenteraad gericht, waarin, nadat het verloop der verhandelingen is ge schetst, B. en Wh erop wijzen, dat een nieuw element in de kwestie is gekomen, n.l. verwij dering van Dr. Payéns uit zijn gemeentelijke betrekking. Verder luidt liet schrijven dan ais volgt: „Wel blijkt uit een en ander opnieuw, dat de strijd niet gaat over nadeel of onbillijkheid door de lieeren Beinteina en Hofman geleden, doch over de instelling van een dienst, waartoe de Raad na veel overleg en adviezen besloot; en wat liet nieuwe element, den nieuwen eisch, betreft, zij herinnerd dat deze geneeskundige in vasten dienst moest benoemd worden, omdat wij voor onze armlastigen moesten zorgen, waartoe de medici medewerking' weigerden en voorts dpt de sollicitatie destijds open stond ook voor de heerc-n Beintema en Hofman, ter wijl dezen zich verzekerd wisten dat met hun belangen in de eerste plaats zou worden reke ning gehouden. Wij meenen deze uiteenzetting niet te mogen sluiten zonder een woord van waardeering voor den geneesheer, die op objectieve wijze ge poogd heeft overleg in bet leven te roepen en de vraag stelt of wij meenen door de aange boden bemiddeling nog overeenstemming te be reiken zal zijn. Wij hebben geantwoord deze vraag aan den gemeenteraad te zullen voorleg gen." F JP VIT DE ROTTERDAMSCHE DIERGAARDE. Een pracbt-exemplaar pelikaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5