m Donderdag 19 Januari 1928 Derde Blad Pagina 1 ALGEMEEN OVERZICHT, UIT DE DUITSCHE POLITIEK ENGELAND OVER DE SCHEID GERECHTGEDACHTE BELGISCHE KERKDIEVEN GEKNIPT DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN l IN BELGIë VLAANDEREN EN BELGIë Vlaainsoli aeiivist meldt zich bij de justitie aan PRUISEN EN DE IIOIIENZOLLERN DE TRANSrORTARBEI DERSBONDEN Een verdrag tot wederzijdsche hulpverleening De oude vorsten, voor de rechtbank? •f STAAT EN KERK IN ENGELAND De kerk buigt voor het parlement IN ENGELAND VERKIEZINGEN I? DIT JAAR? HET BLOEDIG SCHRIK BEWIND IN MEXICO DE ZELFSTANDIGHEIDS-POLITIEK IN ELZAS Frankrijk verdedigt zic-li DE AANSLAG OP HET KRUITHUIS IN SERVJë EEN PROTEST DER AMERIKAANSCHE VROUWEN r«R* EEN SLEEPBOOT OVERVAREN Dc machinist verdronken een vliegenier verongelukt TROTZKi NAAR SIBERIE Trotzky kreeg een ovatie hij zijn vertrek uit Moskon DE FRANSCHE COMMUNLSTEN VERDEELD Ook daar een Wijnkoop-groep BENEDEN DEN STAND OPGEHANGENH BRUTALE BEHOOVING 1 De Duitsehers hebben eens weer beraad slaagd over de inrichting van hun rijk en de vertegenwoordigers van de verschillende lan den zijn het er allen over "eens dat de grond wet van Weimar moet worden veranderd. Vooral liet rijksgezag dient versterkt en het moet een deel van de bestuurstaal der landen overnemen. Onder voorzitterschap van den rijkskanselier zal een commissie, bestaande uit leden door rijk en landen samen te benoemen, een nieuwe regeling opstellen-over de verhou ding tusschen rijk en landen cn een aparte commissie zal ook de finaneieele kwesties nog eens onderzoeken. Met horten en stooten gaat Duitsehland zoo naar eigenlijke innerlijke eenheid toe. Intusschen heeft gisteren ook het Centrum- bestuur vergaderd om de moeilijkheden te be spreken, die zich hébben voorgedaan tusscbeu den rijkskanselier dr. Mars eenerzijds en de vakvereenigingsleiders Stegerwald en Imbuseh. Niemand gelooft dat het tot een hreulc komen zal, maar wel zullen de onderhandelingen dit maal moeilijker zijn dan vroeger en men zal aan de eischen der vakvereenigingen tegemoet moeten komen. Het orgaan van Stegerwald heeft reeds aangekondigd, dat do vakvereeni gingen op de vergadering van het partijbestuur van het Centrum welke op 29 Januari zal plaats vinden, waarborgen tegen de rechtsc-he politiek en grooteren invloed in de partij zul len worden verlangd. Op dezen grondslag zal een compromis waarschijnlijk tot stand komen. De vergadering werd o.a, bijgewoond door Stegerwald en den rijksminister van arbeid mgr. Brauns. Dr. Marx was tengevolge van de landenconferentie verhinderd de vergadering bij te wonen en kwam eerst tegen het einde. Morgen worden de besprekingen voortgezet. Aan de Voorbereidende ontwapeningsconfe rentie heeft de Engelsclie regeering haar ideeën over de veiligheid meegedeeld. Arbitrage aanvaarden, aldus Londen, is geen kunst; maar haar ook uitvoeren, dat is de moeilijkheid! Achter verdragen van arbitrage staat alleen dé openbare meening in de wereld. Een scheids rechterlijke uitspraak, welke de tegenpartij absoluut zou weigeren uit te voeren, zou niet alleen het geschil niet regelen, doch afbreuk doen aan de beweging ten gunste van arbitrage, Er zijn sommige vraagstukken, welke geen land veilig" aan arbitrage kan onderwerpen; daarom is het gewoonte om voorbehoud te ma ken en niet alleen aan de verplichting van ar bitrage te onderwerpen. Men kan zich aan een scheidsgerecht onder werpen voor geschillen die ontstaan hij den uitleg van verdragen en men moet trachten zooveel mogelijk geschillen geschikt te maken om ze voor een scheidsgerecht te/brengen. Maait er kunnen geschillen zijn, waarover alleen de landen, tusschen wie ze gaan, be slissen kunnen Geen staat kan eir in toestem, men aan een internationaal gerechtshof aan gelegenheden t,e onderwerpen, welke uitsluitend tot de kwestie van nationale souvereiniteit be lmoren. Eindelijk maakt de Engelsehe regeering de opmerking, dat verdragen als die van Locar- no nog de be3te veiligheidswaarborgen zijn, omdat daarbij aan alle betrokken partijen de zelfde verplichtig wordt opgelegd om liet ver. drag ongeschonden te bewaren en de beslissin gen van den Raad van den Volkenbond uit te voeren. Het beroemde ivoren Christusbeeld van Duquennoy dat in September uit de Kathe draal te Doornik wès gestolen, is In Brussel teruggevonden. Twee Brusselaars werden eveneens gearresteerd en legden een vol ledige bekentenis af. De Belgische kamer heeft gisteren haar zit tingen hervat. Op de dagorde stond een aantal interpellaties, o.a. een over het ook in België actueele vraagstuk der onbewaakte overwegen. Op de desbetreffende vraag van afgevaardig de Pi er co, verklaarde de minister van spoor wegen, dat het inderdaad gewenseht.is, dat de overwegen zouden bewaakt worden, doch de kwestie is nog al ingewikkeld. Op dit oogen- tolik worden proeven genomen welke niet be vredigend zijn. De minister is van oordeel dat bestendige en vaste seinen des nachts de goede oplossing zouden zijn te meer omdat degenen die ge woonlijk den weg gebruiken, wel weten dat er een overweg is. De minister zegt ook dat strenge maatrege len betroffen worden tegen degenen, die stel selmatig de seinen vernietigen, Onze Brusselsclie correspondent meldt ons: Bij het parket van Brussel is zich komen aanmelden de Vlaamsche activist Bracke, die jaren geleden door het Belgisch gerecht hij verstek tot 12 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld en die, na de uitwijking uit zijn land, te Vlissingen als leeraar is werkzaam geweest. «Ti Volgens het „Berl. Tageblatt" hc-bben de Duitsche, Belgische, Fransche en Zwitser- •sche transportarbeidershonden een bartelver drag nopens onderlinge solidariteit en hulp verleening ingeval van loon- en werktijden- conflicten onderteekend. f DE WANKELE DUITSCHE RIJKSREG EERÏN G Gaat de minister van binnenl. zaken ook? Na het aftreden van Rijksweerminister Gessier wordt het heengaan verwacht van deu minister van Binnenlandsche Zaken, Von Keu- dell, die ook om gezondheidsredenen zijn ont slag zal aanbieden. BERLIJN, IS Januari. (W.B.) Naar de Be- mokratisclie Zeltungsdienst" meedeelt, hebben zich bi,i de afwikkeling der tusschen Pruisen en het voormalige - koningshuis getroffen scliadeloosstellingsregeling moeilijkheden voor- gedaan, welke thans deu Pruisischen minister van financiën aanleiding hebben gegeven, over. eenkomstig paragraaf 15 van het afwikkelings verdrag, een beroep te doen op'het scheidsge recht. In 191S werd do eigendommen der kroon in Pruisen in beslag genomen en het beheer ervan aan het Pruisisch departement van financiën- overgedragen. Herhaaldelijk stond het beheer der kroongoederen voor tekorten, welke dan werden gedekt door het opnemen van credieten van den staat. Het Pruisische departement van financiën verlangde hij de thans gevoerde onderhande lingen terugbetaling van die credieten, als mede betaling van de rijksvermogenbelastin- gen; in totaal een bedrag van 790.723.10 mark. De Pruisische regeering liet den Hohenzol- lern tot 15 Januari tijd voor antwoord. Daal de Hohenzollern echter niet geantwoord héb ben, dat zij genoemde som aam den Pruisischen staat willen terugbetalen, moet tlians het scheidsgerecht uitspraak doen. HET SPIONNAGE-PPvOCES TE LONDEN. Dc beschuldigden tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld LONDEN, 18 Januari (R.O.). Het spionuage- proces is geëindigd. Hansen en Mac Cortney zijn beiden tot tien jaar dwangarbeid veroor deeld. De attorney-generaal zeïde in zijn samenvat ting tot de jury: Ik vraag u te verklaren, dat wij er in geslaagd zijn een gevaarlijke spionnen-organist at ie tegen de veiligheid van liet land te ontmaskeren. Hij voegde er aan toe: Rusland was de ver wekker der samenzwering. Helaas kunnen wij niet allen gevangen zetten, die aan de samen zwering deelnamen, ofschoon ik hoop, dat het proces tot resultaat zal hebben, dat andere personen zullen nadenken, alvorens zij de ge vaarlijke werkzaamheid van verrader voort zetten. De conferentie van Anglicaansche bisschop pen heeft, naar uit Londen wordt gemeld, in yerband met de oppositie in het parlement het gebedenboek herzien. De nieuw voorgestelde yorm zal Zaterdag worden gepubliceerd. LONDEN, 18 Januari, (H.N.) Volgens den parlementairen medewerker van de „Daily Ex press" moet het bestuur der conservatieve par tij overwegen, nog in den loop van dit jaar nieuwe verkiezingen tg doen honden, De Fransche regeering heeft bij dé kamér een wetsontwerp ingediend, waarin met een gevangenisstraf van 1 tot 5 jaar en hoeten van 1005000 francs worden bedreigd, dege nen, die zich schuldig maken aan handelingen, welke ten doel hebben een deel van Fransch gebied aan het gezag' der Fransche regeering te onttrekken. Deze wet is in het hijzonder gericht tegen de autonomistische beweging iii den Elzas, welke beweging tot nu toe bestreden werd op grond van de Fransche wet van Juli 1891, waarin pogingen strafbaar worden gesteld, die gericht zijn tegen de territoriale onschend baarheid van het land. Een manifest der onafliankelijken De drie leiders der autonomisten in den Elzas, dr. Roos, dominë Hirtzel en de vroegere bankier Pinck, die op het oogenblik te Bazel vertoeven, hebben een manifest aan liet Fran sche volk geTicht om te protesteeren tegen de politiek van geweld, welke Frankrijk in den Elzas toepast en tegen de arrestatie van aan hangers der autonomistische beweging. Het oordeel van de „Times" De „Times" heeft een artikel over den toe stand in den Elzas, waarin beweerd wordt, dat er in werkelijkheid geen Elzas-vraagstuk bestaat. De „Times" erkent, dat de voornaamste vraagstukken, dat van de taal en van den gods dienst, tot oplossing moeten worden gebracht. Daarover is Frankrijk zelf in twee kampen verdeeld. BELGRADO, 18 Januari, (B.T.A.) Volgens de „Wréme" heeft de patrouille, welke uitge zonden was om de plegers van den aanslag op het kruithuis op te sporen, twee groepen indi viduen gearresteerd dip met revolvers en bom men gewapend waren, I .'.i Eenige staaltjes van gruwelen. Het bestuur der groote ever heel Amerika verspreide Katholieke vrouwenorganisatie „Na tional Council of Catholic Women" heeft aan den president der Ver. Staten een protest ge- a-icht tegen de houding van Amerika jegens het bloedig regime van Ca lies in Mexico. In het protest tegen deze „onchristelijke en met de beschaving spottende vervolging", zoo als het luidt, wordt dringend verzocht, dat de Amerikaansche regeering stappen zal doen om voor de heele wereld van ha-ar afkeuring te doen blijken. „Wij «n wij gelooven alle goedgezinde burgers der Vereenigde Staten zijn verbaasd over de heel ongewone gunstbewijzen van onze regeering tegenover het Galles-regime in Mexico", zoo beet het verder. „De nauwe betrekkingen van onzen gezant met president Calles on het bezoek van den afgod van het Amerikaansche volle, kolonel Lindbergh, aan Mexico worden in ruimen kring uitgelegd als toegeeflijkheid, zoo niet Instem ming, met de methoden, waardoor de Calles- regeering' de godsdienstvrijheid, de vrijheid van drukpers en de vrijheid van opvoeding poogt, te vernietigen. Om voor ons onbegrijpelijke redenen hult de pers van Amerika zich in 'n zeldzaam, stil zwijgen over al deze gewelddadigheden en gruwelen, die een afschuw wekken bij elk be schaafd mensch. Uit honderden soortgelijke brutale geweld daden zoeken wij er eenige uit, die pas ge beurd zijn: 1. In een voorstad der stad Mexico overviel de politie een huis en arresteerde 17 vrouwen, die in tic gangen aangetroffen werden. De vrouwen boden geen weerstand en gaven toe, dat zij tot de orde der Carmelttessen behoor den en zich aan een leven van gebed wijdden. De zusters werden in hechtenis genomen, on der beschuldiging, de wetten op de uitoefening van den godsdienst overtreden te hebben. Geen andere beschuldiging y/er-l tegen haar inge bracht. 2. Bij de bezetting <3er stad Tula arresteerde generaal Izaguerro een religieuse communiteit, die onder deu naam „Zusters van Ejutla" be kend is. De overste werd doodgeschoten, de zusters werden weggesleept en aan de soldaten als buit overgeleverd. 3. De pastoor van Tamazula werd gegrepen en hem werden de handen afgesneden, met de bedoeling, dat hij niet meer het I-I. Misoffer zou kunnen opdragen. „Op het hoofd van aartsbisschop Orozco" zoo gaat het protest voort, „is een-prijs gesteld. Hij moet levend of dood gegrepen worden. En dit, ondanks liet feit, dat hij in zijn herderlijk schrijven van 15 Augustus 1927 aan zijn ge- loovigeh schreef:.-. „Ik zou het diep betreuren, wanneer Iets van wat ik gezegd heb, aldus zou worden uit gelegd, alsof ik een oproerige stemming zou willen verwekken. Dit zou "een rol zijn, die mij als herder der Kerk "-ui-ei; zou passé» en geheel vreemd zou zijn aan hot doel, dat ik nastreef. Van den beginne af héb ik u verklaard, dat het' mijn eenige wc-nseh i3 in u den cliris- telijken moed, geloof en vroomheid in al deze wederwaardigheden levendig te houden." „In antwoord op vroegere protesten tegen de on-Amerikaansche en met de beschaving strij dige tyrannic van liet Calles-regime", zoo gaat het bestuur der Amerikaansche Katholieke vrouwenorganisatie voort, „verklaarde onze regeering, dat liet niet aan haar stond, zich in de binnenlandsche aangelegenheden van een ander land te mengen, ia die vroegere pro testen werd aan onze regeering verzocht, haar stem te verheffen ter verdediging der begin selen van vrijheid, waarop ons land gegrond vest is en die bedreigd zijn door de Calles- propaganda, zoowel in Mexico-, als in ons eigen land. Op die protesten kregen wij ten antwoord, dat onze regeering niets kon doen. Maar thans is do regeering oogenschijnlijk zóó ver ge komen, dat ze alles wil doen om haar goede bedoelingen en die van ons land tegenover president Calles te doen uitkomen. Zij draagt voortdurend tot de versterking der politieke positie van Calles in Mexico bij. Zij is er op uit, hem en zijn aanbangors te stijven, op den vooravond van een politieke verkiezing zijn macht te versterken. Zulke vriendelijkheden, c"[je tevens zooveel hulp beteekenen, leggen getuigenis af van de besliste inmenging van onze regeering iii de binnenlandsche aangelegenheden van Mexico. Waarom zouden de goede diensten onzer regeering niet eerder gebruikt worden tn hot belang der vrijheid en van den vrede, dan tot ondersteuning van een regeering, die vijandig" staat tegenover vrijheid en vrede? Wij verzoeken eerbiedig om een verklaring, die ons volk de geruststelling goeft, dat ons land oprecht zijn in internationale betrekltiugen vasthoudt aan deze grondbeginselen der men- sehelijke rechten en der mensohelijke vrijheid, waarvan wij weten, dat zij ons zelf tot heil zijn en waarvan wij, naar wij altijd voor de heele wereld verklaard hebben, het als ons eerereclit beschouwen, de voorvechters te zijn." Wolff seint ons uit Rostock d.d. IS dezer:' De sleepboot „Steinmetz" voer gisterenna middag, met het s.s. „Oitutz" op sleeptouw, naar Wamemiinde. Bij Gross-Krein raakte de sleepboot in het ijs. waardoor haar vaart ge stuit werd. Hij werd daarop door het groote stoomschip, dat achter haar aankwam, over- vareu en iii den grond geloopc-n. De in die machinekamer aanwezige machinist verdronk. Tengevolge van kwaadwilligheid? Reuter seint ons uit Bueno3 Ayres d.d. 18 dezer: Naar bericht wordt, is kwaadwilligheid de oorzaak van liet neerstorten van een Fransch vliegtuig in het Minnes-district van Uruguay, waarbij beide ylieger3 werden gedood. Een der vleugels bleek n.l, te zijn doorge zaagd, waarschijnlijk is dit geschied pp de startingplaats te Porto Alegro, DE BELGISCHE KIÏ00XP1ÏIK8 LEOPOLD is tot kapitelen van de eerste compagnie eu het eerste regimen; Grenadiers benoemd geworden. Kolonel Etienne mankt de bevordering aan de troepen beleend. Links kapitein Leopold. Maandagavond heeft Trotzky Moskou verla ten om naar zijn verbanningsoord Wjerny, op de grens tusschen Russisch Toerkestau en China t© reizen. Trotzky verscheen kort vóór het vertrek van deu trein onder politiegeleide op liet perron. Voor het stationsgebouw bracht een menigte van ongeveer vijftien honderd menschen hem een spontane ovatie. Men zong de Internationale nale en juichte Trotzky toe. Toen de trein zich in beweging zette, riep men: „Leve de veree nigde communistische partij! Leve de veree nigde Komintern! Leve de communistische fe deratieve Unie!" Trotzky was zeer bleek, maar hield zich goed. REVAL 18 Januari. (B.T.A.) Uit goed-inge- lichte bron wordt bevestigd dat Trotzki Maan dagmorgen naar het station van Moskou ge bracht werd, vanwaar hij naar zijn verban ningsoord is vertrokken. Zijn laatste onderhond met een Duitsche kkrantemnau De Moskousche correspondent van liet „Berl. Tagebi." had zooals wij reeds meldden Zondag een onderhoud met Trotzki; hij be schrijft dit als volgt Iemand, die oppervlakkig" kijkt, bespeurt- niets van eenige bewaking van dezen man, die tot een gevaar voor den staat en voor de toekomst van het communisme gestempeld is en morgen zijn zeer verre reis, waarvan hij niet weet, wanneer hij zal terugkeereu, aanvangt. Hij woont in een van de groote mooie huur huizen, welke de revolutie eens voor haar lei ders heeft opgeëiseht. Het is zijn tweede woning, sedert hij liet Kremlin verlaten' heeft. In alle gangen van dit overbevolkte gebouw staan koffers, kasten en kisten. Doch terstond begrijpt men: hier vertrekt iemand. Risten met boeken zonder tal: het voedsel van den revolutionnair, gelijk het ossenbloed dat van de Spartanen was. Heeft men in de rest van de wereld reeds vergeten, lioe de man van zoovele „burgerlijke" legenden er uit ziet, Trotzki, die de Rnssiscbo revolutie geleid heeft en zich met Lenin ver heugde in een onmetelijke populariteit, welke nooit grooter eu nooit onbestendiger is dan in revoluties Een betrekkelijk kleine man met een zeer teere huid, een ietwat geelachtige gelaatskleur, oogen, welke zeer vriendelijk kunnen zijn, niet groot, helder blauw eu zeer rustig, een groot, tusschen kracht en idealiteit bewogen voor hoofd. Een zeer kleine mensch in verhouding tot het groote gezicht, een fijne, weelce vrouwe lijke hand. Dit ls een overeenstemming, do eenige overeenstemming met Napoleon. Deze man, die legers bijeengeschaard heeft en eenvoudige arbeiders en hoeren met onge kende geestdrift vervulde, is op liet eerste ge zicht schuw, een beetje verlegen: hij spreekt over de wanorde in zijn woning en dergelijke dingen. Hij is misschien daarom zoo innemend. De tegenstelling tusschen den wensch van Trotzki om tegenover een onbekende een be leefd gesprek aan te knoopen en de gedachte, dat deze nian een strijder tot het alleruiterste is, maakt altijd indruk op mij. Na eenigen tijd stelde ik eenige vragen uit hoofde van mijn beroep. Ik merkte op, da"t Lloyd George hom een napoleontische toekomst voorspeld had. Trotzki glimlacht, liet is een lange gichellach. „Een merkwaardige gedachte, dat ik het einde van de revolutie zou betee kenen. Lloyd George heeft zich daar niet voor den eersten keer vergist''. Trotzki sprak er vervolgens over, hoezeer men zich in de wereld tegenover zijn gedachten had vergist of heeft willen vergissen. Dan stelde hij rechtstreeks de vraag, welk vooruitzicht de revolutie in Europa mijns in ziens had. Ik bleef het antwoord -^huldig. Trotzki'3 redenaarsstijl verdween uit het gesprek. Hij maakte een grooten uithaal. „In 1923 heeft de revolutionnaire vloedgolf een groote hoogte bereikt, vooral in Duitsehland, daarna is zij met schommelingen naar beneden gegaan". Met een musiicaal, schoon gebaar liet Trotzki deze beweging zien. Tlians stijgt zij weer. Zij komt weer op. De stijging van de Europeesche ec-onomie verlamt. Overal voelt men do grenzen, de ontbrekende bewegings vrijheid eu dit moet vooral de lagere arbeiders treffen. De arbeider is critischer d n vroeger gestemd, hij heeft gedachten, welke hem vroeger vreemd waren". Trotzki verwacht bij i Europeesche verkie zingen een verschuiving naar links, naar de sociaal-democratie. ,,Het is waar", zei hij met een handbeweging, wélke plotseling oen onte vredenheid in den vrlemdelijken ernst verried. „Maar do communisten b.v, ia Duitsehland krijgen ook steeds meer stemmen. Da sociaal- democratie ls niet in staat op den duur dezen stroom naar links op te vangen. Hij zal over haar lveenvloeien naar het communisme". Ik wees op het belang, dat een ontwikkeling naar links in Engeland op de ontspanning van de betrekkingen tusschen de sovjetunie en, Engeland zou hebben. Trotzki zeide glimlachend, dat liij er geens zins zeker van was, dat een labonrregeering met liberale neiging in Engeland den wensch zou koestereu de banden met Rusland nauwer aan te halen. Hij vond het zeer begrijpelijk, dat Duitsehland zou willen, dat een toenadering tusschen Engeland en de sovjetunie tot stand kwam. Doch hij twijfelde aan de tegemoet komende bedoelingen van een Engelsehe link- schc regeering jegens Rusland. Het gesprek nam een wending. De rol van Amerika in Europa lcwam ter sprake. Trotzki meende, dat de ontwikkeling van de binnen landsche politiek van Europa voor een groot deel van de houding van Amerika afhing. Zijn indruk was, dat in Duitsehland na een be paalde geestdrift voor Amerika, welke in 1921 ontstond, zich tlians sceptischer gevoelens ont wikkelden over de Amerikaansche bedoelingen, over de verdere ontwikkeling, over de credieten en het Dawes-plan en over hetgeen uit, deze vraagstukken voor Duitsclilands toekomst zon voortvloeien. Trotzki speurt naar internationale wrijvingen tusschen de „burgerlijken". Zoo deed hij altijd. In deze woorden was de stuwende revolution nair duidelijk te voelen. Het persoonlijko loc schijnt vergeten te zijn. Een „kameraad", die vanavond naar zijn ver banningsoord vertrekt, lcwam de kamer binnen. Hij vroeg of hij iets voor Trotzki in orde kon maken. Trotzki's gezicht met een korte snorre- baard teeliende zich scherp: „IK dacht, dat jé vanavond vertrekken wilde". De intellectueel, die graag geestigheden loost, polemisch en ironisch waar hij de kans krijgt, in het bézit van den humor van den on vers t. o o rl> a re n mensch. Ik wilde heen. „Komt u mij in Wjerny nog eens bezoeken?" vroeg Trotzki..., Ik heb met hem niet over den zoo tragisch geworden strijd gesproken. Het is een familie twist en de buitenstaander mag geen partij kiezen, reeds niet, omdat wij niet van alle leden dezer familie honden. In Frankrijk is epp nieuwe communistische groep gevormd, waarbij zich de communisten hebben aangesloten, die uit de Fransche partij gestooten zijn. Deze groep heeft een oproep tot de Fransche arbeiders gericht, waarin gezegd wordt, „dat de Russische October-revolutie begint te ont aarden. Veertig der voornaamste oppositie leiders zijn, evenals dit onder het tsaristische stelsel geschiedde, naar Siberië verbannen. De eenige misdaad, die de oppositieleiders hebben begaan, is, dat zij de October-revolutie van Lenin in haar oorspronkelijk karakter hebben willen handhaven". ONLUSTEN IN PERZIë. Zestig rebellen gedood BASSORAH, 18 Januari. (R.O.) De boeren, bevolking van Arabistan, voornamelijk uit Arabieren bestaande, is tegen de Perzische re geering opgestaan na een hevel, waarbij dc be lastingen verdubbeld werden. De boeren uit de streek van Quasbali ston den in massa op, verdreven de Perzische be ambten en bezetten de regeeringsbureaux, Perzische troepen zijn ter plaatse gezonden. Tijdens een gevecht ls een zestigtal rebellen ge dood. Merkwaardig huwelijk in Japan TOKIO, IS Januari. (R. O.) De keizer van Japan heeft zijn toestemming gegeven tot het voorgenomen huwelijk tussöhen zijn broeder GMchSbu en Setsu, dochter van Matsudaird, den J apansclien gezant te Washington. Te Costantinopel zijn gistermorgen opgehan gen de drie overlevende leden der bende, die indertijd deu aanslag op den trein van den Turkschen staatspresident Moestafa Kemal pleegden. Gisternacht is een rooversbende bi un en ge drongen in een molen te München hij Berlijn. Het huis werd leeggestolen, terwijl de molenaar en zijn familie met revolvers in bedwang houden werden- _Jk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9