r FEUILLETON gSmZZiZZ",» S,M-T „W m P= ZATERDAG 21 JANUARI 1928 EEN ONTMOETING MET MGR. HAYASAKA EENIGE INDRUKKEN EN BIJZONDERHEDEN DERDE BLAD GASWERELD EN CORRUPTIE PAGINA 2 SPOORWEGPERSONEEL-ACTIE ONTEVREDENHEID OVER ONBILLIJKHEDEN Gasontploffing te 's iiage EEN KANARIEVOGEL LIET HET LEVEN. PRIJSVRAAG. Voor bet schoonschrijven PRIJSVRAAG RUITERSTANDBEELD. WILL EN TILL. 1 Dank der welwillendheid van Rector Th. M. I'. Bekkers hadden wij gistermorgen op „Huize Bijdorp" te Voorschoten gelegenheid om even Mgr. Hayasaka, den eersten Japansehen Bis schop, te begroeten. 't Was maar een vluchtige ontmoeting, want even over halt tien hij Monseigneur toegelaten, kwam om tien uur alweer de auto voor om onzen Japansehen gast af te halen voor een kleinen rondtoer door den Haag, waar hij alweer om half twaalf naar Utrecht zou vertrekken voor een hezoek aan Mgr. v. d. Wetering, Mgr. was heel dicht hij de kachel gekropen, want hij vond *t hier zeer koud. Maar al had de kleine Japansehe Bisschop 't koud, bevroren was hij allesbehalve en hij begon aanstonds een levendig gesprek. Mgr. vertelde, dat hij gaarne een bezoek bracht aan Holland, omdat hij zooveel gehoord had van het opgewekte en goed georganiseerd Katholiek leven in ons land. 't Is juist het Katholiek leven in een gemengd land als het onze, dat hem zeer hijzonder interesseerde. Dat kon hem tot voorbeeld strekken in zijn eigen land, waar het kleine aantal Katholieken, er zijn er nog slechts 100.000, bijna op het ge weldig aantal inwoners, niet minder dan 60 millioen, verloren gaat. Thans werken er in Japan 200 Katholieke priesters, waarvan 150 vreemde missionarissen zijn en 50 inlandsehe priesters. Alleen voor den Boedhistischen gods dienst zijn er in Japan honderd duizend Bonzen, waar het priesterschap erfelijk in de familie is. Maar daarom te meer was hij zoo gaarne de gast van Reetor Beckers, omdat deze de nationale Directeur Is van het zoo gewaar deerd» Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus ter opleiding van inlandsehe geestelijkheid. Hij zelf, Mgr. Hayasaka, was de 99ste ge wijde beschermeling van dit liefdewerk. Op zijn Seminarie te Nagasaki telde hij nu 110 seminaristen, waarvan er nu 16 geheel aan genomen en opgeleid worden door het Liefde werk in Holland. Professoren aan dit Seminarie bestonden voor de helft uit missionarissen en voor de andere helft uit inlandsehe geestelijkheid. Met belangstelling informeerde Mgr. naar het aantal Katholieke kranten en periodieken In Holland, en toen wij het hem verrassende cijfer noemde, vertelde hij dat Japan 't tot dusver nog doen moe3t met enkele religieuze maandsohriften, die alleen kerkelijke aange legenheden behandelden. In Japan bestaat vrijheid van godsdienst, maar over het algemeen interesseert de Japan- iner zich nog weinig voor het Katholicisme. Het leven is er duur, en iedereen is er 't eerst op uit om geld te verdienen. Ale basis van chrlstianlseering moet nu voor loopig alleen de schooi gelden, en de hoop alleen gebouwd worden op de jeugd. Er zijn goede Katholieke scholen onder de leiding van de Fransche Broeders Marislen, die ook te Tokio en te Nagasaki colleges heb ben. Fransche en Duitsche Zusters, vooral van de Congregatie van Steyl, hebben er goede leerscholen. Hollandsche missionarissen kende Mgr. er in Japan maar twee, o.a. vertelde hij lachend, fr-ère Jeana Battisti, een trappist, die zich speciaal toelegde op den landbouw en een prachtige kweek t d van Hollandsche koeten. Als jonge missionarissen in Holland genegen waren om naar Japan te komen, dan zouden zij daar zeer welkom zijn. Mgr. Hayasaka zelf is geboortig uit het hladom Hakodate en Is in 1911 priester ge- Wijd. Eerst was hij secretaris van den Pause- li Ijken Delegaat, Mgr. Giardini, en deed zich op het concilie van Tokio als een gezaghebbende theoloog kennen. Nu keert hij naar Japan terug als eerste inlandsehe Bisschop met zijn zetel te Nagasaki, in welk bisdom In het plaatsje Urakami twee eeuwen lang het geloof nog be waard is gebleven zonder priester. Toen in de jaren 18601870 de eerste priesters daar terug keerden, vonden zij er een kleine groep, die wachtte op den leeraar, die in ongehuwden staat levend, Maria als Gods Moeder vereerde en den Paus als hoofd volgde. Uit deze oude ltern groeide de talrijkste christengemeente van Japan, en ontsproot 90 pet. der inlandsehe Japanneesche priesterschap van dit oogenblik. 't Was spijtig, daj ons gesprek met den Bis schop niet langer' kon duren. De auto reed voor, Mgr. Hayasaka moest naar den Haag om vandaar reeds om half twaalf naar U'vecht te vertrekken. Hij had nog drukke dagen voor den boeg. Van Utrecht gaat de reis naar St. Michielsgestel, naar het Doof stommen-instituut, vandaar op hezoek bij de Bisschoppen van Bosch en Roermond. Dan naar Venlo, om het Missiehuis van Steyl te bezoeken en vandaar over Maastricht maar Luik voor een bezoek aan België, om daarna te Havre scheep te gaan. HET BEZOEK AAN Z. D. H. DEN AARTSBISSCHOP. Z. D. H. Mgr. Hayasaka, Bisschop van Naga saki, de eerste Japansehe Bisschop, heeft giste ren to Utrecht een bezoek gebracht aan Z. D. II. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. Hayasaka was vergezeld van. Mgr. Ol'ichon te Parijs en rector Bekkers on werd aan het Centraal Station te Utrecht af gehaald door den secretaris van Z. D. H. den Aartsbisschop, den Weleerw. heer J. v. d. Burg. Onmiddellijk werd per auto naar het Aarts bisschoppelijk paleis gereden. Na het bezoek keerde de booge gast naar Den Haag terug. 50e VERJAARDAG VAN DEN DOOD VAN PIUS IX. Te Doetincliem DIRECTEUR CONTRA COMMISSIE De directeur van liet gasbedrijf te Doetin- chem, de heer G. Pieterson, had bij deurwaar- dersexploit aanzegging gekregen, Donderdag avond 7 uur in 't fabriekskantoor te verschijnen voor de raadscommissie inzake eventueele cor ruptie en de heeren v. d. Stel en Nöthorn De heer Pieterson heeft aan deze opdracht geen gevolg gegeven. Te Langendijk BURGEMEESTER CONTRA DIRECTEUR Zooals werd meegedeeld, sprak de uit 15 leden (3 uit iedere gemeente) bestaande com missie voor de Licktbedrijven in de 1 Lan,gen- dijker gemeenten en St. Pancras den beschul- digden directeur volkomen vrij en werd het volste vertrouwen in hem uitgesproken. In een afzonderlijke nota is de burgemeester van Zuid en Noord-Sckarwoude tegen dit vrijsprekend vonnis opgekomen. De directeur heeft thans een tegen-nota doen verschijnen, waarin de meeste beschuldigingen worden weerlegd, ter wijl ten aanzien van de 5 pet. provisie wordt vastgesteld, dat slechts 1 ƒ5 pet. is genoten met goedvinden Indertijd van de commissie uit de genoemde Licbtbedrijven. De feestelijke herdenking. De centrale liga der katholieken heeft te Ro me 'u vergadering gehouden, waarin o.a. beraad slaagd werd over de viering van den 50sten ver- jaardag van het overlijden van Pius IX op 7 Februari a.s. In overleg met de kerkelijke autoriteiten zul len er ceremoniën en conferenties ter eere van den grooten Paus gehouden worden. De feesten beginnen op 7 Februari, sterfdag van den Paus. De slotfeesten worden op 13 Mei gehouden, geboortedatum van Pius IX, MEVR. D, HOOGENRAADVARKEVISSER f Te 's-Gravenhage is in 79-jarigen ouderdom overleden mevr. D. Hoogenraad—Varkevisser, weduwe van den in 1919 overleden heer Abr. Hoogenraad. DS. MR. J. ANKERMAN. f In den ouderdom van 58 jaren is te 's-Gra venhage overleden Ds. Mr. J. Ankerman, oud lid van de Tweede Kamer en oud-gemeenteraads lid van 's-Gravenhage. DE MOEDER VAN Z.EXC. MGR. L. SCHIOPPA OVERLEDEN. Naar wij vernemen is gisternacht te Rome overleden de moeder van Zijne Excellentie Mgr. L. Schioppa, Pauselijke Internuntius te s Gravenhage. Maandag zal de uitvaart plaats hebben. Ernstige matericele schade. Gisteren omstreeks kw. voor drie waren in 't benedenhuis Vaillantlaan 391 te 's-Hage, be woond door de familie B,, «enige werklieden der gemeente-gasfabriek bezig- met een repa ratie aan de gasleiding. Eén der leidingbuizen was doorgeroest, waardoor veel gas ontsnapte, dat terecht kwam in een kamer, waar een haard brandde. Zoodra het gas met bet vuur in aan raking kwam, ontstond een hevige ontploffing, die gelukkig geen persoonlijke ongelukken ten gevolge had, maar wel groote materieele schade teweeg bracht. Een muur tusschen twee kamers is geheel weggeslagen en alle ruiten van het huis werden stukgeslagen, ook in de hoven- étages. Ook verdei; in de straat werden vele ruiten vernield. De familie B. was tijdens de ontploffing af wezig, zoodat de brandweer zich door inklim- mlng toegang moest verschaffen. Het begin van brand, dat ontstond, was spoedig gteMuscht. Een kanarievogel, die in de kamer stond, heeft hij de ontploffing het leven gelaten. NAAR HET KLOOSTER. De zangeres, die op verschillende concerten iu ons land als soliste optrad, mej. Bella Palla uit Venlo, zal, naar wij vernemen, in Februari a.s. haar intrede doen in het klooster der Eerw. Znsters Benedictinessen bij Antwerpen. DE VERDERE INPOLDERING VAN DEN BIESBOSCH. Een protest uit het griend- en hoepelmakers- bedrijj. Bij de Kamer van Koophandel voor Dor drecht en Omstreken is een schrijven ontvan gen van den heer J. de Jong te Siiedrechi, waarin deze er bij de Kamer op aandringt, om ten sterkste te protesteeren tegen nieuwe inpolderingen van den Zuid-Hollandschén Bies- bosch door de gemeente Dordrecht, om zoo doende aan werkloozen werk te verschaffen. Hierdoor toch zal een groot aantal arbeiders in het griend- en hoepelmakersbedrijf te Slie- drecht en ook in omliggende plaatsen zonder werk komen. LJJK OPGEVISCHT. Donderdag' is door den schipper De Beijer te Gendt (O.B.) uit de Waal het lijk opgevischt van een onbekenden man. NAAR VERBETERING DER CLASSIFICATIE EN LOONPOSITIE Donderdag vergaderden de hoofdbesturen der vijt erkende organisaties van spoorwegper soneel in het „N.V.-Huis" te Utrecht op uit, noodiging en onder leiding van den Personeel raad, ter bespreking van de. kwestie der clas sificatie en de loonpositie van het spoorweg personeel. d«A1fTT men onlstemd. dat ondanks de vele besprekingen met den Minister van SLaat en de Directie voor het spoorweg- £™eeI' wat- de Meeling der standplaatseu betiett, nog steeds afgeweken wordt van de regeling, welke in 1920 werd aanvaard. Deze achterstelling achtte men in geen enkel op zicht te verdedigen noch te rechtvaardigen go- zien de historie van de classificatie Na uitvoerige bepsrekingen werdeenstem mig besloten allereerst tot uitdrukking te brengen, dat gelijkstelling van voor het spoor wegpersoneel lager geclassificeerde standplaat sen een eisch van billijkheid is. Vervolgens werd bezwaar gemaakt te treden ineen commissie van onderzoek naar de clas sificatie der standplaatsen, tenzij aan de daar voor gestelde voorwaarden tegemoet gekomen werd. Verder werd aan den Personeelraad opdracht gegeven de actie voor verbetering der classifi catie en de afschaffing der vierde klasse stand plaatsen voor te bereiden en te leiden, o.a. door het houden van een aantal vergaderingen in het land en door het beleggen van een bestu- rencongres. Jen aanzien van de loonpositie werd na uit- yoenge besprekingen, waarbij werd gewezen op e feit, dat, waar het spoorwegpersoneel nog steeds ondervindt de gevolgen van de achter eenvolgens toegepaste loonsverlagingen en an- aere belangrijke bezuinigingen op de uitgaven lt«PerS(TeI' besloten den Personeelraad te machtigen deze kwestie met de directie te Bespreken. tiefihaateem1^"68 ZU"en ZlCh &Chter deze ac- leeraren in het schoonschrijven een nrhfvrlt* uit: Welke invloed hebben dé werken vaf Rijkens, Boonekamp en Gouka op het latere schrijfonderwijs. Bij uitzondering zal de beantwoording ook opengesteld worden voor niet ieden der ver- eeniging. ri^lV® prijs ,W0l'dt uitgeloofdgouden me- dalje beuevens het diploma der vereeniging, als 2e prijs: zilveren medalje met diploma. Het bekroonde referaat wordt afgedrukt in het orgaan der vereeniging en blijft daarna het eigendom van de auteur. De inzendingen moeten vrachtvrij worden in- d,8n heel" a G' Kramer, Iepen- streat 17, Haarlem Noord, voor of op 1 October Zij moeten voorzien zijn van een of andc herkenningsteeken motto, getal, figuur enz. dock niet met de naam. van de auteur getee' kend zijn. Tegelijk met het referaat wordt in gezonden een gesloten enveloppe met aan de bunenkant a hetzelfde herkenningsteeken, b een correspondentieadres. De jury van beoordeeling za-I later worden benoemd. WERKLOOSHEID IN DRENTHE, Een verbetering in den toestand. rM'Joudiiig' tot de jaren 1922—1926 is net werkloosheid in Drenthe bs- T ié' 6611 gunis,ta's jaar geweest. Voor het eerst zith Sm'aS 06 0ri'Si3 in de Veensta-efcen zich deed gevoelen, ook voor de gemeente Bni- ^^aPPeleampagne de werkver schaffing tarnen stopzetten, zonder dat daar tegen van arlbedderszijde ernstige bezwaren zijn aangevoerd. In 1925 en 1926 is voor andere Dreu/tsdbe gemeenten tijdens den aardappelen oogst de werkverschaffing wel een viertal we tte* maM' voor Emimen was dat niet mogelijk In 1926 werkten gedurende de maanden September en October allen uit deze gemeente gemiddeld moer dan 800 arbeiders bij de werkverschaffing. Toen op 27 October 1927 de wenkverschaf- iing heropend werd. waren 69 personen werk loos, die voor plaatsing hij de werkverschaf fing m aaiiiineaikiing kwamen. In de eerste drie weken na 27 October was het getal bij de werkverschaffing werkende arbeiders gemid- deld beneden de 200. Op 31 December 1927 werkten oSl arbeiders minder -bij de werkver schaffing dan op 31 December 1926. Het ge- middeld getal bij de werkverschaffing gewerkt hebbende arbeiders heeft in 1927 713 bedragen, n November was het getal geplaatste arbei ders ongeveer 200 lager dan in 19?6 De emigratie naar Twenthe hoeftgunst ige restultaten opgeleverd. Van de 185 gezinnen welke naar Enschedé vertrokken zijn, zijn slechts 2 naar de Veenstreken teruggekeerd, omdat het hun er slecht beviel. Wanneer ds Dreutsdbe arbeiders eenmaal aan het leven in ©en fabrieksstad gewend zijn, verlangen zij niet naar Drenthe terug. Deze emigratie is spoedig af'geioopen, daar binnen korten tijd de nog resteer end e 15 gezinnen zullen vertrek ken. Van de hoofden der uit Drenthe geëmi greerde gezinnen werken 40 pot. in Enschedé bu de werkverschaffing. Van de gezinnen, die m October en November naar Enschedé ver huisd zijn, heeft slechts in een enkel geval het hoofd arbeid kunnen vinden bij particulie ren. De gezinnen die het eerst emigreerden, waren gelukkiger. Ongeveer 75 pet. daarvan vond werk bij particulieren en 25 pc-t. moest bij de werkverschaffing worden tewerkgesteld. De in 1925 en 1926 begonnen emigratie ook naar andere gewesten dan Twenthe heeft ook in 1927 aangehouden. De bevolking in vrijwel alle Drentöche veengemeenben vermindert ge leidelijk, niettegenstaande het aantal geboor ten dat der sterfgevallen verre ovrtreft. Zelfs de welvarendste gemeente in Zuid-Oost Dren the, Dalen, heeft in 1927 het getal harer inwo- neris met 20 zien yermin<leren Wanneer de emigratie blijft aanhouden en de Duiteohe veenderijen blijven bet getai arbei ders vragen, dat daar in 1927 heeft gewerkt, dan is er reden om te hopen dat de ingetre den verbetering in 1928 zal aanhouden. Do Duitsche vervoners hebben wel plannen om op niet onlbeteekenende schaal de productie van turf uit te breiden. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt in de Staatscrt. ter kennis van belanghebbenden, dat een prijsvraag is uitgeschreven voor een ontwerp van een ïuiterstandbeeld, dat te Kaapstad zal worden opgericht voor generaal Botha. De volledige plannen en voorwaarden zijn o. m. verkrijgbaar bij Reuters Limited, Thames Embankment, Blackfriars, London, E.C. 4. ALG. NED. KOORZANG-CENTRALE, Op 15 Januari vergaderde te Utrecht in h-otel Noord-Brabant de Algemeene Nederlandsehe Koorzang-Centrale. Na zeer ampele diseussiën werden de ont- werp-statuten na enkele wijzigingen vast gesteld. Een verhaal der zonden en deugden van een tweeling. In een voorspel ea zestien stalles door LUDWIG MATHAR. 43.) Als Dolle Till het gebeurde te Iaat bemerkt, gaat hij te keer als een gek in een dwangbuis. Dat is tenminste het oordeel van Eefje Vla, die minachtend haar schouders ophaalt. Het is 'toch jammer van dien andere, zeo'n gek als de. eene, zoo verstandig is die. Ja, nu wreekt zich het overmoedig, met maatschappij en orde spottende wezen van Till. Wees net als de onzen, en doe dan wat je wil. Als je je neus t4 hoog In den wind steekt moet je pardoes vallen. Wat die zich allemaal niet verbeeldt! morren de wijzen en vromen; die heeft altijd wat bij zonders; eerst zoo vroom als een begijntje, dan zoo dol en driest en verliefd als de ergste piere- .waaier. Och, dat heb je überhaupt met die Moezel bewoners, ginnegapt de Brommer, ol" ze gunnen je nog geen glaasje, zooals Meelmatmeke, of ze smijten het over den balk, zooals Kries de schol, of, wat nog veel erger is, ze zetten heel Moskou óp z'n kop! Ze moeten maar blijven^ waar ze vandaan gekomen zijn, knort de Vette uit broodnijd. Maar toen had je Brood-te-kort eens moeten zien Wie nog één woord zegt, sla ik al zijn rib ben kapot, gaat de halfe van den Hargart met vreeselijk gebalde vuisten te keer. Ik wit wel da ze veul va mekoar liouwe! Inderdaad heeft hij het vrijende paartje her baalde malen op hun tochten gevolgd, zonder echter uit de school te klappen. Het helpt allemaal niets, de meening in het Stadje is tegan den blaaskaak, den Eulenspie gel, den gek, die het gewaagd heeft iets anders te aijn dan de groote hoop. De gunst van het volk, die hem destijds zoo snel tot aanzien bracht, ebt onweerstaanbaar af, met k*ar het abonnementental van de KI ui- Eenaar. De Steltman families zijn oer-oude Mon- schif&ers; geen overgeloopen Moezelbewoners, Grootvader en bet-over-grootvader steeds goe de, degelijke Monschauers geweest, fatsoenlijke burgers, altijd tot de gezeten klasse behoorend met eere hun brood verdienend, allemaal geacht In stad en land. Men weet echter maar al te goed, hoe die Servatius Palmatius als een uit gehongerde gezel, in een paar voddige kleeren, naar hen gekomen is. En wat heeft hij tenslotté bereikt met zijn grooten mond? Hij stierf nog maar juist op tijd, om niet failliet te gaan. Ma rie heeft toen haar best gedaan, dat "moet ge zegd worden, zeker; en die Will, is ook vlijtig en bescheiden, die houdt de zaken netjes bij el kaar, die strooit niet zilver als een middel- eeuwsch vorst. Die Eulenspiegel echter die de serteur, die weer op dezelfde trompet van zijn vader blaast, moet bier zijn mond maar hou- den. Die praatjes duldt men niet van iemand die als. een vagebond naar den Monte Vetter© is' geklommen, 't Zal trouwens wel niet waar zijn. Mathijsje Heep, de prefect van de aartsbroe derschap, is aan liet oreeren in de „Groote Bor rel en slaat met zijn vuisten zoo nijdig op het zinken blad van de toonbank, dat de glaas jes rinkelen. Mathijs Stiller kijkt dien grootschreeuwer eens verachtelijk van terzijde aan. Zeker, hij loopt nou ook niet zoo weg met den Eulenspie gel, die alle brave oude menschen voor den gek houdt; maar die voorbidder daar, had hem eeu paar dagen geleden nog aan dezelfde toonbank zitten prijzen, en als zijn prefecten-staf in de hoogte gestoken. Watte! brult Math'jsje, en zoo'n windbuil schreeuwt dat de wevers luilakken worre! M ever aan de beek, RTijg een zonnesteek' mompelt Mathijs Söller. 'Tegen dien reus waagt Mathijsje geeu woord m te brengen. Tot de heel weinigen die zich niet als de wil de wolven op den lamgeslagen Eulenspiegel storten, behoort ook pastoor Bux. Zeker, hij is geen schwiirmer die onmiddellijk overkookt. Hij bekijkt zoo'n gevalletje eens rustig van alle kanten. Hm, het is eeu dwaas, maar dat hij de brutaliteit zoo ver heeft gedreven, nee, dat kan pastoor Bux niet gelooven. En als hij nu wer kelijk om Paula, waar liij het toch mee eens schijnt te zijn, was komen vragen! Waarom niet! Dat lijkt liem nog niet zoo'n slechte partij toe, en lieelemaal geen onhandige oplossing "Van een moeilijk vraagstuk iu zijn parochie* Hij heeft den Stelt bij zich laten komen.' De anders zoo onderdanige kerkmeester is blind in in zijn verbitterde stemming U had er zelf maar eens bij moeten zijn, meneer pastoor! Eu dan de beleedigende frat sen die hij maakte! Die behoeft bij mij met zijn gekleeds jas en hoogen hoed niet meer in huis te komen! De pastoor zwijgt. De tijd zal hier uitkomst moeten brengen. En die Paula, de wilde rakker, zullen 'n paar jaar tjes in Vlielsalm niet deren! Zoo zoo, en zij wil hem niet loslaten. Hm. hm. Ei, ei, sinds de Fe- delitas, hm. En Till! Hij zou er nog eens over over kunnen denken of het niet het wijste was dien stier eens flink bij de horens te grijpen Maar och, ook die eigenzinnigheid moet nog een beetje uitrazen. Hm, hij zal toch eens naar Don Bonifacio schrijven. Ja, Till raast uit. Wat vroeger sprankelend vernuft of onschul dige pret was, wordt nu gal en venijn, een "ver schrikkelijke brandfakkel. „Tweegesprekken van Till Eulenspiegel met den hinkenden Bode", onder een chiehétje van twee vossen met brandende staarten. Zij ontmoeten elkaar voor het stadje, 'bij het kruispunt van Dreistegen. De een heeft' in Ival- terherberg op de kermis voor pias gespeeld, dë ander een bedevaart naar de Richellei gedaan. Hij verzwijgt natuurlijk dat hij van te voren in Reichenstein de klare goed aangesproken heeft. Maar je ruikt het twee uur uit den wind Of-ie ook maar niet eens een bedevaart zoii doen, vraagt de hinkende met een uitgestreken gezicht. Waarom zou ik een bedevaart moeten doen lacht de grappenmaker. Na de Hoogmis wat grappen uithalen, de menschen door scherpe, maar nooit ongepaste grappen aan het lachen brengen, is dat zonde of schande? Ja je ziet wel dat je een verkapte ketter bent, sist de hinkende vol minachting, anders zou je wel een bedevaart doen inplaats van grappen uit te halen. Hij ziet verklaard voor zich uit, slaat een geweldig kruis, haalt zijn rozenkrans voor den dag, en trekt, hardop biddend als een pel grim, naar het stadje. Schijnheilige bliksem, brult Eulenspiegel, terwijl zijn hart in zijn lijf van woede omdraait. Dank je dat ik de ware oorzaak van al dio huichelarij niet in de gaten heb? Met bedevaarten en rozenkransen, met Onze .Vaders en litanieën, wil je je slechte arti keltjes, je zalfjes en vergulde pillen aan den man brengen! Daarop strekt hij zich languit in het gras, lacht dat zijn heele lijf schokt, haalt een fluit uit zijn haveloos wambuis, en speelt voor de voorbij komende boerenmeisjes een ker- misdans, dat 4e grond dreunt ondei* de spijkër- beslagen schoenen en de Tirtei-rokken mee- zwieren. Maar de eene na: de andere komt zijn abonne ment afzeggen. Alleen in de Fidelitas, dat wil zeggen in het nauwe kringetje vau de „vrijdenkers" waar Zijne Dwaasheid achter een geweldig glas wijn presideert, waar het stiekume notarisje hem bijstaat, worden deze giftige tweegesprekken met ean onbedaarlijk gelach beloond. Ja, die heeft al die „zaken-katholieken" eens keurig aan de kaak gesteld! Ook Vader Roetmop lacht dat de tranen hem in zijn snorrebaard druipen. Hij was altijd erg liberaal. En dien Stelt, dien herder van het hemelrijk, gunt hij dat plakzegel van harte. Maar voorzichtig jongen, voorzichtig! Daar komme ongelukke van! jammert Marie. Will gaat ijzig door het huis en de drukkerij. Sinds dien middag wisselen de broers geen woord meer met elkander. Nu zijn ze alle twee, de Eulenspiegel en de hinkende Bode, in het stadje. Eulenspiegel, die voor zijn grappen bij de pretmakende Mon schauers slechts lof, maar geen loon ontvangt, heeft zich met een armoedig plaatsje in de her berg „Iu het kapotte bord" tevreden moeten stellen. De hinkende heeft het echter in korten lijd door zijn slimme streken en zijn vroom ge doe tot een kraam op de Markt, ja zelfs tot een huisje, al is het maar op den Molenberg, weten te brengen. Bij alle processies en zeven voet vallen bidt hij voor. 's Avonds bij den rozen krans overstemt hij tot ergernis van Mien de marktvrouw haar geweldig geluid. „Wordt vervolgd", kondigt de Kluizenaar aan, die ditmaal met ambtelijke houtverkoopen over belast is; maar het komt niet meer tot een ver volg. Pastoor Bax, die tot nu toe met gefronst voorhoofd de zaak zwijgend heeft gevolgd, mag nu tocli, om de algemeene ergernis, niet langer afzijdig blijven. Dat gaat werkelijk te ver! Het is een schandaal! Dien moeten ze maar voor eens en altijd den mond snoeren om erger te voorkomen. AI was het alleen maar in het be lang van Eulenspiegel, dat het moet ophouden! Verdrietig, dat het werkelijk zoo ver moest komen, schudt hij zijn met lange zilveren lokken omkranst lioofd. Stapt dan echter even waardig als steeds, den blinkenden hoogen hoed op het hoofd, den oud- Frankischen wandelstok met zilveren knop als een maarschallc-staf in de hand, over de Nieuwe Markt naar den Ouden Erker. Eerst waagt hij een aanval op Marie, die spoedig overwonnen is. Of die jongen dan liee lemaal bezeten isj D r is niks meer met 'm aan te vangen, eerwaarde, als u dat maar weet! zucht het wan hopige mensclije in haar ouderwetsche jakje. Waar de zondaar dan uithangt? Sinds gisteren, hoe hoe! niet meer thuis geweest, lioe hoe! als er maar niks met liem gebeurd is! Maar Will was in het kantoortje. Met bijna overdreven hoffelijkheid ontvangt liij den pastoor. Natuurlijk, die tweegesprekken zijn afgeloopen, daarvoor staat hij in. Een schandaal, al die beleedigende zii.i^** aan het adres van de geloovigen! Hij zal fy-Mü wel eens de les lezen! U kunt er op aan, «er- waarde! Geheel gerustgesteld kijkt pastoor Bux zijn Will eens aan. Een stevige hand en een ijzeren wil. Toch wordt het hem wat onbehaaglijk te moe de; en die andere, die eigenzinnige fantast di© dolle kop? Als dat maar goed gaat! Maar er is nu eenmaal niets aan te doen, hij acht zich verplicht achter die pamfletten 'een. punt te zetten. Ik hou je aan je woord, glimlach; hij e«a beetje stroef, en met zijn gewone waar .'ieid* neemt hij van den ijzigen Will afscheid. Dus, met dat gescheld is het afg<s3s«*«a, kommandeert Will. Zonder aankloppen is hij het kantoortje bin nen gestapt waar Till opnieuw over een heela hoop volgekrabbelde papiertjes zit te broei»', Wij ziju hier niet in een kazerne, «toot Tiil met een van woede bevende stem en fonke lende oogen uit. Maar ook niet i'n een gekkenhui» aat- woordt Will met ijzige kalmte. Woord volgt op woord, als houw op houw! Bliksemsnel, scherp als een mes, zwaar als een knots. Een strijd op leven en dood. Hier heeft niemand iets te zeggen! Maar ook niemand het voorrecht de fail liet te laten gaan Toen de tarwe vroeger bloeide, speelde je een ander wijsje. Maar nu moet het met die schandelijke taal afgeloopen zijn. Weet je 't nog? Reusachtig' eon goud mijntje! Het is gedaan, en daarmee basta! Deze korte, koude commando-toon brengt den zich niet meer beheerschenden redacteur tot volslagen razernij. Met één sprong is hij van I ziju kruk af. Met uitpuilende, vlammenschleten- de oogen en gebalde vuisten staat hij voor zijn koelbloedigen broer en sist hem toe: Denk je; dat ik je niet dóór heb? Maar zij wil je toch niet, jongen, Paula is voor mij! Daar wordt de andere plotseling zoö wit als een lijk en wankelt, als door een vreeselijken slag getroffen, achteruit. Doch slechts een enkel oogenblik duurt die onzekerheid. Onmiddellijk heeft hij zich hersteld, pareert, en voert dan met overlég een tegenstoot uit: (Wordt vervolgd.); J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10