DAGBLAD VOOR SCHIEDAM E EN. 50ste Jaargang Zaterdag 21 Januari 1923 No 15072 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Bmean: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post /3.7B per kwart. Afzonderlijks nummers 5 ct Postchèqua en Girodienst 81440. 1" ADVERTENTlêN 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusscbcn den tekst 60 cL per regel. Kleins advertenties: 80 woorden 26 ct. elk woord meer 5 cL tot een maximum van 50 woorden. KabouteradverL 5 reg. ƒ0.60, 10 reg0.75, 15 reg. 1„ Incassokosten worden berekend Gratis Onsevallenverzekerin» 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; .250by verlies van een band, een voet of een oog; ƒ150 by verhea van een dmm, 75 b,J cs van een vviWin^er- 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand m drt blad worden afgedrukt. wy-vin0er, j De uitkeeringen hi-evolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam HET ROTTERDAMSCHE ANNEXATIEPLAN HOE MAASSLUIS EN ROZENBURG ER OVER DENKEN legen vervalschmg HET DUKE VEER DE ERGERNIS VAN ALLE ROZENBURGERS VOOR ONZE ARMEN AGENDA KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM DANK VAN HET ZIEKENHUISCOMIT AAN ROOMSCH SCHIEDAM COMïTé TOT ONDERSTEUNING VAN HET R. K. ZIEKENHUIS Slót-vergadering Gisteravond liad de sluitingsvergadei ing plaats van de actie, die in het afgeloopen jaar gevoerd is door het daartoe georganiseerde comité tot ondersteuning van het R. K. Zie kenhuis. Op een heel enkele uitzondering na waren alle leden van het Comité en de dames, die op zoo actieve wijze de comité-leden geassis teerd hehhen, aanwezig. Het Ziekenhuisbestuur liet zich vertegenwoordigen door de heeren Dr. Geerdes en W. Beukers, terwijl ook de hoog- eerw. Deken door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling gat. Uit het financieel verslag lichten we de vol* Rende cijfers; het totaal aan ontvangsten be draagt 16.883.05 terwijl aan noodzakelijke uitgaven, zooals drukwerk, offerbussen, vei- lotingsprijzen werd uitgegeven een bedrag van 355.41, zoodat aan het ziekenhuisbestuur kan worden afgedragen 16.527,64y,. Bovendien zijn voor enkele honderden gu - (lens gaven in natura toegezegd en deels reeds geschonken. Ten slotte zijn or nog, die geheel op eigen initiatief zich bereid verklaard hebben, voor- loopig hun periodieke bijdrage te blijven ge ven; o.a. wil een weldoener van het ziekenhuis zijn gave, die reeds 800 gulden bedraagt bin nen korten tijd aanvullen tot duizend. In zijn dankwoord aan de comitéleden be sprak kapelaan Beune als voorzitter-penning meester het resultaat der actie, daarbij wijzend op het verschijnsel, dat er in de s.tad zoo ge heel verschillend over wordt geoordeeld; er zijn er, die de actie schitterend noemen, er zijn er ook, wien het resultaat een teleurstel ling is. Wanneer het ziekenhuis van den grond af moest worden opgebouwd, zou onze hulp ook niets beteekenen; maar het staat er wel wat anders voor, als men den opzet niet ver geet; namelijk eep tegemoetkoming te schen- ken in de kosten van de installatie, geraamd op 50.000. Wij zijn hier, aldus spr., om de actie van ons comité als zoodanig te hegraven, en toch heerseht er geen begrafenisstemming, omdat we weten, dat die begrafenis straks over en- hele maanden gevolgd wordt door een verrijze nis, wanneer onze voorloopige actie veel bree der zal worden voortgezet in de eigenlijke zie kenverpleging, waarvan spr. aan het zieken huis-bestuur toewenscht, dat zij inderdaad 7al brengen vernieuwing van leven voor velen In natuurlijken en niet minder in bovenna tuurlijken zin. Dr. Geerdes, het woord nemend, brengt den dank over van het ziekenhuisbestuur aan het comité voor de vele moeite, die de lecfen zich in het afgeloopen jaar hehhen getroost. Wij kunnen u niets anders teruggeven voor uw actie dan woorden van dank, maar dan zijn het ook woorden van warlijk geineenden dank. Na dr. Geerdes wilde ook de hoogeerw. De ken dank zeggen aan het comité voor het groo- te werk, in het afgeloopen jaar verricht. De hoogeerw. spreker vestigde de aandacht op het algemeen belang, vooral op bovennatuurlijk gebied, dat door het comité is gediend. Bij alle waardeering v,oor de welwillendheid, onder vonden in het algemeene ziekenhuis, zal toch. het Roomsche ziekenhuis geven, wat het open bare nioS geven kan; de warmte van het eigen Roomsche leven. In de rondvraag werd door een der leden de vraag gesteld, reeds meermalen tot haar gericht, of er geen gasthuispenning zou wor den opgericht, waarop dr. Geerdes antwoordde met te vermelden, dat in het bestuur, dat eerst deze actie van 1927 wilde afwachten, voorloo pige besprekingen zijn gevoerd over een zie kenhuis-fonds. In antwoord op de woorden van den hoog eerw. Deken en dr. Geerdes wenschte kape laan Beune nog op te merken, hoe het verloop der actie nog dezeverheugende kenmerken toonde: de algemeenheid van sympathie en medeleven er is in deze steunverleening maar een heel enkele achtergebleven en de groei van dit medeleven, waar geconsta teerd kon worden, dat de actie, die een heel jaar duurde, op het einde nagenoeg niet ver minderde. Na deze woorden werd de vergadering en daarmede de actie van dit comité gesloten met het uitspreken van den christelijken groet. 'Vx EEN AARDIG SCHOUWSPEL. In het Berlijnsche Park ka» zien, dat «ie eekhoorntjes, geheel tam zijn en uit de hand van de voorbijgangers komen eten. [.Hij Apoth.en Drogisten Prijs 75,40en 25et] Over haar bevindingen te Maassluis en Ro zenburg bij haar enquête inzake de Rotter- damsche annexatieplannen geeft de „Rotter dammer" het volgende relaas: Voorloopig strekken de wenschen van B. en W. van Rotterdam zich naar het Westen nog niet verder uit dan Vlaai-dingen, maar reeds zijn in de commissie voor de financiën die zich in meerderheid overigens op financieele gronden tegen Iiefc nu ingediende uitbreidings plan heeft verklaard, stemmen opgegaan om de wenschelijkheid onder de oogen te zien de geheele streek langs den Waterweg tot Rotter, damsch gebied te maken. Wellicht zal het in de toekomst nog wel eens zoo ver komen en daarom leek het ons gewenscht ons oor nu reeds in de gemeenten Maassluis en Rozenburg te luisteren te leggen. Wat wij in Maassluis hehhen opgevangen wijst er op, dat een eventueele annexatie door Rotterdam bij de groote meerderheid der be volking geen of weinig verzet zou ondervinden, door. de meesten zelfs warm zou worden toege juicht. MAASSSLUIS DREIGT TE GRONDE TE GGAN AAN ZIJN GRONDBEDRIJF. Wethouder W. Richter Uittenbogaardt was de man, die ons als magistraat en als Maassluizer zeker het best de meening van officieel en niet officieel Maassluis op dit punt kon vertolken. Vóór er nog sprake was van het groote Rotterdamsclie annexatieplan, aldus de heer Uittenboogaardt, was hier al een sterke be weging onder de burgerij om Maassluis ter annexatie bij Rotterdam aan te bieden. Dat streven werd geboren uit de nare, moeilijke financieele omstandigheden der gemeente. Dit laatste is eigenlijk het motief gebleven. Nu hen ik de eerste 0111 te erkennen dat de financieele gesteldheid van Maassluis ook wer kelijk benauwend is. De misère is begonnen in 1916 met het grondbedrijf. Toen is van een Rotterdamsche onderneming- de Kapellepolder aangekocht. Een grondbedrijf kan echter al leen i-encleeren, indien het gelukt, geleidelijk wat grond aan den man te brengen. Dat was hier niet het geval. De eene dwaasheid is bij het grondbedrijf op de andere gevolgd. Om een gangmaker te krijgen voor het productief maken van den grond is m.i. de grootst mogelijke dwaasheid begaan door den grond niet alleen tegen vrij lagen prijs aan de Firma Pot te Vlaai-dingen te verkoopen, maar zich ook contractueel te ver hinden tot het maken van een flinke schoeiing het uitdiepen van de geer en het leggen van een brug, die de reuzenschepen van genoemde firma zouden doorlaten. In Duitschland is een kolossale brug be steld, die 60.000 gekost heeft en nu ligt te verroesten. Toen de malaise in de visscherij en in den scheepsbouw begon, verzocht de fa. Pot de gemeente, haar van haar verplichting om ter plaatse een scheepswerf te vestigen te ontslaan en toe te staan den grond aan een motorenfabriek over te doen. De raad is daarop ingegaan, maar toen heel kort daarop de firma Pot moest betalen is de gemeente hij deui'waarderexploit opgevorderd de in het contract in uitzicht gestelde werken uit te voeren. Wegens de hooge kosten in den duren oorlogstijd was men daaraan nog niet begonnen. Zelfs na het exploit durfde men nog niet tot de besteding van de vereischte ï'euzensomnien over te gaan. Met de firma Pot is een proces aangegaan, dat de gemeente over de geiieele linie heeft verloren. De kosten van de procedure en de te betalen schadevergoeding heliepen meer dan een ton. Veel erger was het dat men er ook nadien niet in is geslaagd grond te verkoopen. Eerst onangs zijn een paar stukjes aan den man gebracht. Alles ligt braak, behalve een ge deelte, waar de woningbouw vereeniging 300 woningen heeft laten verrijzen. Op het oogenblik is Maassluis geheel afhan kelijk van de Regeèring, die zich hij de Bank van Nederl. Gemeenten garant heeft gesteld voor een crediet a»n gemeente. De financieele omstandigheden der gemeente zijn voor 99 pet. de oorzaak, dat vroeger en ook nu gepoogd is aansluiting hij Rotterdam te zoeken. De kwestie is onlangs ooit in den Raad ter sprake gekomen. Door de commissie voor bet nazien van de begrooting was het voorstel gedaan een com missie ad hoe aan te wijzen, welke zou trach ten Maassluis in het Rotterdamsche annexatie plan te doen opnemen en indien dit zou worden geweigerd de regeering te verzoeken haar goed keuring aan het plan onthouden. Door toe doen van den burgemeester eu mij is dit voor stel echter verworpen. Uit alle partijen, ook van de A.R. waren echter voorstanders. Ik heb hij die gelegenheid het financieele motief een onzuiver motief genoemd. Met annexatie moet het belang van beide partijen gediend zijn. Wij vreezen ook dat, als wij een der voorsteden van Rotterdam zouden worden, wij met het afval van fabrieken enz., waarvoor bet centrum moet worden gespaard, zullen worden opgescheept. Het is ook niet zoo heel zeker, dat het onder soc.-dem. leiding met de financiën van Rotterdam op den duur wel goed zal gaau. Het is voor mij ook de vraag of na de an nexatie de belasting' van de groote stad wel op het bestaande las® Peil zal blijven. Op het oogenblik is het verschil voor Maassluis zeer aanzienlijk. Zelf zou ik in Den Haag slechts de helft hehhen te betalen van hetgeen hier de gemeentelijke fiscus van mij vraagt. Men moet dan ook voor zijn plaats wel wat voelen om er te blijven wonen. Dat men zoekt naar een oplossing is *e begrijpen. In de bestrijding van de voorstanders van annexatie hebben B. en ook naar voren gebracht, dat zij tegenover c6 Regecring en Gedep. Staten open kaart hebben gespeeld. De laatsten hebben reeds lang geweten dat wij fi nancieel ver onder A- F- blijven. Als Wethou der heb ik gebroken met de oeroude gewoonte, om de belasting steeds als sluitpost te beschou wen. Een paar jaar geleden was er een tekort van ƒ50.000, dat ik in de begrooting heb laten bestaan. Die met een tekort sluitende begroo ting is door Gedep. Staten goedgekeurd en sindsdien is op alle begrootingen met een te kort de hoogere goedkeuring verkregen. Minister Kan heeft ons nu een Rijksaccoun tant toegezonden, die sinds eenige maanden bezig is den finaucieelen toestand van Maas sluis aau een nauwkeurig onderzoek te onder werpen. Binnenkort zal deze accountant zijn rapport uitbrengen en dan zal waarschijnlijk door den Minister een financieel saneerings- plan aan de hand worden gedaan. Denkt u dat Minister Kan er op aanstuurt Maassluis zelfstandig te doen blijven? Dat geloof ik zeker. Wij hehhen al liet mo gelijke gedaan om tot de saneering van de fi nanciën te geraken en willen nu het rapport afwachten. In dit stadium zou het op zijn zachtst uitgedrukt voorbarig zijn onzen troost en heul te gaan zoeken hij Rotterdam. Is u vroeger niet voor annexatie geweest? Neen. Wel heb ik eens mijn voelhorens uit gestoken hij den heer Schouten, een oud-Maas- sluizer, zooals u weet. De situatie is nu zéé, dat wij wel een afwachtende houding moeten aannemen. - Wat denkt u van de toekomst van Maas sluis? - Daarvoor behoeft geen zorg te bestaan, wan neer men let op onze mooie ligging, als eerste stadje aan den Waterweg. Op het oogenblik is het echter ook in economisch opzicht, treu rig gesteld. De visscliersvloot, onze hoofdbron van bestaan, telt. 13 schepen, d.i. nog slechts een tiende gedeelte van het aantal schepen uit de eerste oorlogsjaren. De Eerste Vensterglasfabriek, welke in den oorlogstijd met een eenig honderden sterk en uit allerlei nationaliteiten bestaand personeel heeft gewerkt en veel gold verdiend, ligt thans voor goed stil. De fabriek behoort aan de Netter 1. Handel Mij., die financieel te sterk is om haar voor een appel en een ei van de hand te doen. Wat moet er gedaan worden indien onver hoopt het' ministerieel saneeringsplan niet uitvoerbaar zou. blijken? Dan verandert voor mij de situatie geheel, want de burgerij kan op geen wijze meer be talen dan zij thans reeds doet. Brengt het saneeringsplan de verwachte oplossing niet, dan is m.i. Maassluis financieel niet meer te houden. Na ons onderhoud met den heer Richter Uit tenbogaardt hehhen wij nog hij een tweetal per sonen, die in staat mochten worden geacht de positie van Maassluis met volledige kennis van zaken te kunnen beoordeelen, ons licht op gestoken, maar wat wij te hooien kregen kon vrijwel als een herhaling en bevestiging van 's heeren'Uittenbogaardt's uiteenzetting worden beschouwd. De heer L. F. II. Dirkzwager, van Dirkzwa- ger's Scheepsagentuur, een geboren Maasslui- zer, die echter reeds sedert 20 jaar te Den Haag woonachtig' is, is voorzitter van de thans in liquidatie zijnde woninghouwvereeniging. Wil het Rijk helpen met het grondbedrijf, aldus de heer Dirkzwager, dan is de positie van Maassluis nog zoo slecht niet, maar ik acht het niet mogelijk dat de burgerij nog zwaarder wordt belast. Het a. r; raadslid, de heer Van Dorsen, ver klaarde zich als anti-revolutionair op verschil lende gronden tegen annexatie, maar gezien dc .omstandigheden, waarin Maassluis verkeert, '•zag hij geen anderen weg, tenzij.... de Regec ring hulp biedt. Ook de heer v. Dorsen ver klaarde zich absoluut tegen liet opleggen van zwaardere lasten aan de bevolking. Hij consta teerde met voldoening, dat destijds de heide A. R. leden van den Raad de eenigen zijn geweest, die tegen de plannen met betrekking tot het grondbedrijf zijn opgekomen. Toen men niet naar hem wilde luisteren, is de heer Van Dor sen zelfs uit den Raad gegaan. Eerst onlangs- heeft hij zich opnieuw voor het lidmaatschap beschikbaar gesteld. Aau het plan voor de zgn. Steendijkpolderhaven had hij, in tegenstelling met den heer Uittenboogaardt, zijn hart ver pand, omdat door zulk een haven aan diep water Maassluis iets zou hebben gekregen als Vlaardingen in zijn Vulkaanhaven bezit. Het a. r. raadslid van Rozenburg, de heer p. van Dam, kon zich voor- noch tegenstander van annexatie verklaren, hoewel in de gemeen te heide richtingen overtuigde aanhangers tel len. Aan annexatie, meende de heer Van Dam, zijn licht- en schaduwzijden verhonden. Zoo zou waarschijnlijk de iekenverpieging door annex atie worden gebaat. Het meest hoopt ieder Rozenburger echter op een vermindering van heti dure veertarief. Voor ongeveer alles is men op de overzijde van het water aangewezen, waardoor het met de heen- en terugreis verhonden kwartje vooi de bew'oners een extra belasting vormt. In Rot terdam, denkt men, zijn al die veertarieven veel billijker geregeld. Zooals men weet be hoort het pontveer aan de stad Brielle sinds den tijd, dat de zandplaat, die nu Rozenburg heet, jiog onder het water verscholen lag en Koppelstok als veerman fungeerde. Aangezien Den Brlel niet al Ie ruim in de duiten zit schijnt tariefsverlaging, zoolang het veer niet in andere handen overgaat, wel tot de vrome wenschen te zullen blijven behooren. Intusschen, besloot de heer Van Dam, is den bewoners van Hoek van Holland de an nexatie hitter tegengevallen, hetgeen voor mij een reden is er voorloopig nog niet mee te dwepen. Wij herinneren eraan, dat morgen in dé vier parochiekerken onzer stad collecten met ópen schaal worden gehouden ten behoeve van het R. K. Armbestuur. Waar het aantal armen zoo groot en de nood vaak zoo schrijnend is, vertrouwen we, dat de katholieke milddadigheid morgen weer op on dubbelzinnige wijze zal blijken. COLLECTANTEN-COLLEGE ïi r H. HART-KERK Het collectatencollege van de H. Hart- kerk herdenkt morgen zijn tien-jarig bestaan. De Hoogmis zal voor liet geestelijk en tijdelijk welzijn van de leden van het college worden opgedragen. Overigens zal het tweede lustium slechts in intiemen kring worden herdacht. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. IC Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. R. Damclub I. D. O., Patronaalsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. IC Gemengde Zangverecniging Lorenso Perosi. Gebouw R. IC Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. IC Mannenzangvereent* ging St. Caecilia, half 9, R. IC Volksbond;) bestuursvergadering R. IC Metaalbewerkers- bond „St. Eloy". Gebouw R. IC Volksbond. ledéren Woensdagavond van 8 uur at club avond R. IC S. V. „Excelsior". Gebouw R. IC Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel sior; Gebouw R. IC Kring. lederen Woensdagavond, kwart over acht, precies, cursus over Leekenapostolaat. Boven zaal R. IC Volksbond. Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge- llngenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw. Ivath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Vrijdag vergadering Katholiek Leven. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half 9. Elke 2en en 4en Vrijdag- van de maand ver gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ken Kring. j Dinsdag 24 Januari 1 Ledenvergadering IC R. O-, afd. Schiedam, Gebouw Kath. Kring. Aanvang S uur- Donderdag 26 Januari Junioren-Ouderavond van de R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Jaarvergadering R. IC Middenstandsvereeni. ging „De Hanze". Gebouw R, IC Kring. Aan vang half negen. "A'l.iTï 1 Ai i 22 Jan.: Groote Schouwburg, De vroolijkci dood, gevolgd door Nul uur Nul (Rot. Hofst.) 2 uur (voor volwassenen). De dienst knecht in het huis (Ver. Tooneel) 8 uur, (voor volwassenen). 23 Jan. Groote Schouwburg, Kleeren maken de vrouw (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur. 24 Jan. Groote Schouwburg, De vroolijke dood, gevolgd door Nul uur nul (Rott. Hof- stadtooneel) 8.15 (voor volwassenen.) 25 Jan.: Groote Schouwburg, Siegfried (Co. Opera.tie) 8 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, Jubileum revue 1928 (Ter Hall-gezelschap) 8 uur. Bioscopen; Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 26 dezer in: Royal. Nu gisterenavond de actie van het comité tot ondersteuning' van het R. K. Ziekenhuis is gesloten, wil geoernd comité aan allen, die mede hielpen aam het bereiken van het verkre gen resultaat dank brengen. Om begrijpelijke nieuwsgierigheid te bevre digen, worden hier eenige cijfers genoemd van de verschillende soorten van acties, die alle in verschillenden kring hetzelfde doel beoog den. Aan giften van particulieren werd ontvangen' de som van twaalf duizend vier honderd gul den; van buiten de stad werd 470 gulden ge schonken. Onze opzet is geweest, de kath. vereenigiu- g'en, die toch al zoo vaak lastig gevallen worden voor liefdadige doeleinden, voor lastig gevraag te bewaren. Toch zijn er enkele corporaties ge weest, die uit eigen initiatief hulp hebben ge schonken, zooals de poldtievereeniging „St. Michaël" de Begrafendsvereeniging, de Bond van R. IC Melkhandelaren „St. Jan", de N. V. „De Landbouw". Te zamen offerden de veveeni- glngen 916 gulden, waarvan de Tooneedclub ƒ600 en de Sportvereniging „Excelsior'! ƒ231 schonken. Natuurlijk zijn onze schoolgaande kinderen benieuwd naar den uitslag van htm actie voor de kinderzaak Zij spaarden 786 gulden, waarvan dl meisjes niet. minder dan 420. de jongens221 en <le kJednen der bewaarscholen 114 gulden. Bovenaan staat de Liduinaschool met 111 gul den. dan de Catkarineschool met 103, de meis jesschool van het Singel met 101 en de Bewaar school ook van het Singel met 100 gulden. Zij hebben een complimentje verdiend. Met een bijzonder woord van sympathie zij hier nog dank gebracht aan de inwoners van ons St. Liduinagesticht, die onze actie hebben gesteund door het offeren van 227 gulden. Alles hijeen hebben we aan bet bestuur van het ziekenhuis kunnen afdragen de niet onbe langrijke som van 16 én een half duizend gul den. Aan allen daarvoor onzen besten dank! Zoo als de HoogEerw. Deken het 'zeide op do slni- tingsvergadering: we hebben medegewerkt aan een groot werk. Het Comité tot ondersteuning vaa het R. IC Ziekenhuis. j&ÜÉ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1