FEUILLETON MAANDAG 23 JANUARI 1928 DERDE BLAD PAGINA 2 DE EUCHARISTISCHE BEWEGING IN 1927 MGR. HAYASAKA DE BENEDICTIJNEN VAN AMAY hun werk omschreven benoemingen WILL EN TILL. ER IS WEER HARD GEWERKT Overal en steeds meer sympathie voor het werk D<^r het Eueb. Secretariaat Brakkeastein wordt ons het volgende medegedeeld: Gedurende het jaar 1927 hebben we weinig kunnen bemerken van Eucharistische actie naar buiten. Toch is er in stilte hard gewerkt, harder zelfs dan voorgaande jaren. "Verheugend is het feit, dat in onze Missie tijdschriften dit jaar bijzonder naar voren kwam het Eucharistisch leven tot in de meest verwijderde binnenlanden der verschillende werelddeelen. De film over het Intern. Euch. Congres te Chicago in 1926, maakte in 1927 de ronde door de wereld. In Amerika is thans een grootsch filmwerk in voorbereiding, waaraan een jaar gewerkt zal moeten worden, wat aan kosten op anderhalf millioen gulden geschat wordt. Dat filmwerk zal op het doek brengen de voorafbeelding der Eucharistie, de instelling, de verheerlijking door de Heiligen en door de volkeren der geheele aarde enz. Zooals Z. H. de Paus (die steeds een bui tengewone belangstelling voor de Eucharisti sche Congressen toont), in Zijn laatste Kerst rede memoreerde, zal dit jaar van 59 Sep tember te Sydney in Australië het 29ste Inter nationaal 'Euch. Congres worden gehouden. Do verwachtingen zijn Wederom hoog gespannen. Het mooiste moment belooft de Sacraments processie op zee te worden. Een Nationaal Euch. Congres werd o.a. met veel geestdrft gebonden in Frankrijk, Italië, Portugal en voor het eerst in Polen en in Zwit serland. In Frankrijk, België en Engeland wer den op vele plaatsen weer voor het eerst Sacra- ments-processies op den publiekeu weg gehou den, tot groote vreugde der Katholieken en tot stichting van talrijke andersdenkenden. Het jaar 1927 werd in Nederland prachtig ingezet door de plechtige opening der Altijddu rende Aanbidding in de H. Sacramentskerk te %eda. 'Het aantal deelnemers aan den jaarlijltschen •tillen Omgang te Amsterdam blijft steeds groeien. Ook in Breda stijgt het aantal deelnemers aan den Stillen Omgang jaarlijks. In Alkmaar verwachten we eenzelfde stijging, vooral nu het proces van Zaligverklaring der Eucharistische Martelaren van Alkmaar in 1927 werd ingeleid. De H. Bloedfeesten te Boxtel werden wederom schitterend gevierd. Te Boxmeer had in Juni 1.1. een Eucharistische dag plaats, wat in wer kelijkheid een Eucharistisch Congres van één dag is geworden. Sacramentsprocessi- in de openlucht, op par ticulier terrein, vindt steeds meer ingang. Volgens de laatste statistieken is het aantal H.H. Communies nog steeds stijgend in onze 5 Bisdommen. In het Bisdom Breda b.v. werden in één jaar tijds 200.000 H.H. Hosties meer uit gereikt dan een jaar te voren. Het aantal Communie-bonden steeg eveneens. 'Alleen ln het Bisdom Haarlem is thans in 32 patronaat-afdeelingen een Communiebond opge richt. Onmogelijk alle Eucharistische werken te noe- 1 men. Laten we slechts enkele grepen doen. In het Aartsbisdom heeft de Altaarwaeht een langzamen, maar geregelden groei, momenteel 100 afdeelingen met meer dan 26.000 leden; 11 nieuwe afdeelingen kwamen er bij in 1926'27. Ook in het Bisdom Den Bosch won de Altaar- wacht wederom eenige afdeelingen en vele nieu we leden. De Altijddurende Aanbidding in het Bisdom Roermond bloeit mooi. De Nederlandsche Eucharistische Bond telde #ind 1927 208 afdeelingen, met 24S4 Eucharis tische dagen per jaar. Het Eucharistisch Bu reau te Amsterdam trad in 1927 in volle actie. Van het Handboekje voor de leden van den Euch. Bond werden 24.000 exemplaren verkocht. Verschillende uitgaven van het genoemd Bu reau zagen in 1927 het licht. De Eucharistische Kruistocht 'ontwikkelt zich ongelooflijk snel. Van de stad Breda, ging de E. K. het Bisdom door.^ Weldra volgde het Bisdom Den Bosch. In 1927 werd door Z. D. H/- mgr. Gallier, in het Bisdom Haarlem een Com missie benoemd, heiast met de behartiging der belangen van den E. K. in het Bisdom. Op ver langen van Z.D.H. den Aartsbisschop werden 2 geestelijken uit het Aartsbisdom in 1927 naar Breda gezonden, om eens nader kennis te maken met het werk van den E. K. en ze keer den terug, vol geestdrift over hetgeen ze er zagen. In het Bisdom Roermond eindelijk is een Eucharistisch Comité begonnen met de voorbereiding tot inrichting der E. K. bewe ging in het Bisdom. De Eucharistische Kruistocht heeft zich dus thans een weg gebaand door heel Nederland. E. IC-huizen zijn er thans in Breda (4), Ber gen op Zoom, Oosterhout, Den Bosch, in Brak- kenstein, in Oss, in Tilburg en in Eindhoven, en op andere plaatsen in voorbereiding of in aanbouw. Als we melding maken van het schitterend geslaagde zilveren feest der Congregatie van het Allerheiligste Sacrament te Brakkenstein, dan mogen wij zeker niet verzwijgen, het uit gestrekte terrein dat in 1927 weder met zoo veel ijver door die Eucharistische Paters werd bewerkt. De 3 Euch. tijdschriften van Brak kenstein wonnen aan inhoud en uiterlijk. HET BEZOEK AAN ONS LAND. Vrijdagnamiddag arriveerde de eerste Japan- sche Bisschop Mgr. Hayasaka, vergezeld van Mgr. Olichon; nationalen directeur van S.P.L. voor Frankrijk te 's-Hertogenbosch. Te St. Michielsgestel. Van het station werd in twee auto's gereden naar het Doofstommen-Instituut te St. Michiels gestel. Van het hoofdgebouw en de twee zij gebouwen wapperde de officieele Nederland sche Missievlag. Namens den Ned. Priester-Missiebond, welks dagelijfcsch bestuur met nog enkele andere le den van het Centraal Bestuur tegenwoordig was, werd Z. D. H. in de prachtige bestuurs kamer welkom geheeten door den HoogEerw. Directeur Monseigneur Hermus. Mgr. Hayasaka uitte in hartelijke bewoordingen zijn dank voor de vriendelijke begroeting, speciaal ook voor do milde gift uit naam van den Ned. P. M B. en het Bossche Diocesaan Missie-Comité aange boden. Op voorstel van den HoogEerw. Directeur werd vervolgens een bezoek gebracht aan de jongensafdeeling. De meisjesafdeeling was den volgenden dag aan de beurt, In Den Bosch. De Japansche bisschop arriveerde Zaterdag morgen te circa 10.30 uur in 's-Hertogenbosch. Hij bracht een bezoek aan de kathedraal in gezelschap van Mgr. Diepen en den Plabaan. Mgr. Diepen gaf persoonlijk uitleg van de vele bijzondere bezienswaardigheden, welke in de St. Janskerk aanwezig zijn. Tijdens het bezoek bespeelde de heer P. Kal- lenbach het machtig klinkend orgel. Naar SteyJ. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur arriveer de te Venlo per spoor mgr. Hayasaka. Z. D.H. vertrok per auto naar Stevl alwaar Z. D. H. aan het Missiehuis een bezoek ging brengen. Mgr. Hayasaka zou gisteren, Zondag, 'n bezoek brengen aan Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bis schop van Roermond. Vandaar zal Mgr. naar Valkenburg vertrekken, waar Z. D. H. de gast zal zijn der Dultsche Paters Jesuieten. DE VIJFTIGSTE VERJAARDAG VAN HET OVERLIJDEN VAN PIUS IX Een plechtige Requiem-Mis CONFERENTIES TER VOORBEREIDING Ter gelegenheid van den vijftigsten ver jaardag van het overlijden van Pius IX zal in de basiliek van San Lorenzo buiten de muren, in de crypte waarvan de Paus be graven ligt, een plechtige Requiemmis voor Zijn zielerust worden opgedragen, op voorstel van het Pauselijk seminarie „Pio", waarbij alle seminaristen van het Pauselijk atheneum van het Romeinsche Seminarie zullen deel nemen. Ter voorbereiding van den herdenkingsdag van den dood van Pius IX, houdt de afge vaardigde, dr. Mario Cingolani, op 20 dezer voor de Vereeniging van Katholieke mannen „Circclo di San Pietro" in de zaal van genoemde vereeniging een conferentie over: De politieke, godsdienstige en sociale toe stand der christelijke wereld bij den dood van Pius VIII en bij de troonbestijging van Pius IX. In de „Acta Apostolicae Sedis" wordt een decreet der H. Congregatie voor de Oostersche Kerk gepubliceerd, waarbij het Benedictijnen klooster te Amay-sur-Meuse in België alleen erkend wordt voor Russische kerkelijke aan gelegenheden, maar niet voor die van het overige Oosten. MARIA EN ISRAëL. De verschijning aan den Jood Ratisbonne. JAARLIJKSCHE HERDENKINGS PLECHTIGHEDEN TE ROME. Op 20 Januari 1S42 had in de door de Paters van St. Franciscus van Paola gepastoriseerde kerk van Sant' Andrea d-elle Fratte de won- dierbare verschijning der H. Maagd aan den Jood Alfons Ratisbonne plaats, welke verschij ning diens bekeering veroorzaakte. Op den jaarlijlcschen herdenkingsdag wordt er steeds om half één 's middags het tijd stip der verschijning een bijzondere gods dienstoefening gehouden, waarbij de zegen met een relikwie wordt gegeven. Dit jaar werd er, zooals gebruikelijk, weer een plechtig triduum gegeven en op den her inneringsdag der verschijning zelf hadden er wederom bijzondere godsdienstoefeningen plaats. in het bisdom s-Hertogenbosch. Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft, haar „St. Janslfl." meldt, benoemd tot Pastoor te Tilburg (Hasselt) den Weleerw. heer J, L. J. J. Tervooren, Kapelaan te 's-Her- togenbosch (H. Catharina). NIEUWE PAROCHIE. Met ingang van 23 Januari a.s. heeft Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogenboseli, naar „Sr. Jansld." meldt, te Schijndel (Boschweg) een nieuwe parochie opgericht. De te bouwen pa rochiekerk zal toegewijd worden aan Onze Lieve Vrouw van den H. Rozenkrans. DE MISSIE De Zusters van Scliijndel beginnen, naar „St. Janski." meldt, op Sumatra (Ned. O. Indië) een nieuwe missie-afdeeling te Bagau. HULDE VAN DE NEDERLANDSCHE VROUWEN AAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Regeling- der inzameling De inzameling voor het huldeblijk zal eerst plaats hebben in Mei. De regeling hiervan, in overleg met de echtgenooten van de Commis sarissen der Koningin en de echtgenooten dei- burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en den Haag is nog in voorbereiding. DE GROENE AMSTERDAMMER. Annie Salomons gaat heen. Het is een opmerkenswaardig verschijnsel dat Katholieke auteurs, al denken zij er nóg zoo weinig aan om, wat de vrijzinnigen met afkeer „geloofspropaganda" noemen, te bedrij ven, toch op den duur zich blijkbaar aan het weekblad „De Groene Amsterdammer" niet thuis voelen. We weten hoe het gegaan is met Frederik van Eeden, die in het groene weekblad voor alle denkbare geestesrichtingen „propaganda" lieeft mogen maken, maar die, toen hij Katholiek ge worden was, dadelijk gevoelen moest, dat zijn bijdragen nog maar matig welkom waren. Nu is Annie Salomons weer heengegaan. Sinds jaar en dag schreef zij haar wekelijksche bijkomstigheden", causerietjes ever alles en nog wat, onschuldige leeke-preekjes voor een zoo algemeen-mogelijk publiek. Deze week neemt zij afscheid. De redactie zegt haar heengaan te betreuren en waarom ook niet? Maar dat zij het bijltje erbij neerlegt, terwijl juist de laatste jaren de vrijzinnige vrienden er tot hun. ontsteltenis aan werden herinnerd, dat zij Katholiek was, geeft wel te denken. REIZEN VAN DE „BAZUIN'' Dit jaar weer twee De administratie van de „Bazuin", Heeren- gracht 46, Amsterdam, schrijft dit jaar twee reizen uit. De eerste gaat over Duitschland naar Basel; daarna over het Vierwoudsteden- meer naar Milaan met een bezoek aan het Karthuizerklooster „Certosa dj Pavia", dan Pa dua, Venetië, Florence, waaraan een bezoek ver bonden is aan het oude pittoreske Siëna, en de bedevaartplaats Loretto met het H. Huisje van Nazareth. Een groot, deel der volgende week wordt doorgebracht te Rome, alwaar de deel nemers in audiëntie ontvangen worden hij Z. H. den Paus. Verder naar Napels en Capri met zijn wonderbare blauwe grot. Ook is er een excursie georganiseerd naar Pompei' en daarna bestijging van clen Vesuvius per kabel spoor. Tot afscheid wordt nog' een bezoek gebracht aan de wereldberoemd e havenstad Genua. In Augustus wordt een reis georg-aniseerd van 23 dagen naar Parijs, Llsieux, Lourdes, Avignon, Aries, Nizza, S. Remo, Monte Carlo, Monaco, Franselie en Italiaansche Riviera, Italiaansche Meren, Zwitserland. DE BLECTRISCHE TRAMVERBINDING TTTSSCHEN ZEEUWSCH VLAANDEREN EN BELGIE. Wat de verbetering zal brengen? Door het doortrekken van de electriscke tramlijn van Knooke naar Retranchement, zal het traject BreskehsKnocke, dat nu ongeveer anderhalf uur vordert, in 3 kwartier worden afgelegd. Dit zal o.a. zeer bevorderlijk zijn voor het bezoek van badgasten der Belgische bad plaatsen aan "Walcheren, die dan minder vroeg de excursie moeten beginnen. Omgekeerd zal het steeds toenemende bezoek van Zeeuwen aan bedoelde badplaatsen worden bevorderd, omdat men er -langer zal kunnen vertoeven, ook bij ééndaagsche reizen. DINGEN DIE GEBEUREN. In een provinciale hoofdstad EN MEN ZEGT, DAT 'T WAAR IS Het gebeurde kort geleden in een onzer pro vinciale hoofdsteden, dat op 't etensuur iemand een gezellig uitziende eetgelegenheid binnen stapte. De gedienstige ltellner overhandigde hem een spijskaart, waarboven met groote let ters de gebruikelijke woorden „Plats du jour" prijkten. Onder de verscheidene aanlokkelijke benamingen (die gelukkig in liet Nederlandsch waren opgesteld) trok bem liet meest aan „Gel- dersche worst met groene en witte boonen" 1.25. Heelemaal onder aan de lijst, door een kleine tusschenruimte van de andere opgesomde ge rechten gescheiden, stond vermeld; „Geldersché worst met witte en groene boonen" ƒ1.50. Dit nu bracht den gast eenigszins ln verwar ring, maar hij was nieuwsgierig, wat de reden er van kon zijn, dat voor eenzelfde gerecht twee varieei ends prijzen in rekening werden ge bracht. Hij vroeg uitlegging aan den kellner, die met de noodige verbazing in stem en houding zei, dat het eerste „Plat du jour" was en het tweede „Dagschotel", De gast snapte nu heelemaal niets meer van het geval, maar de bedienende geest had zooveel verbazing over zijn vraag getoond, dat hij slechts aai zeiend naar uitlegging dorst te vra gen. Toen klonk op een toon alsof een meester een van zijn minst snuggere leerlingen iets dui delijk wilde maken; ,,Eeu dagschotel" is na tuurlijk grooter dan een „Plat du jour", eu dus moet er meer voor betaald worden. Alzoo werd in een onzer provinciale hoofd steden geleerd, dat iemand, die op z'n Neder landsch wil eten, geacht wordt een grootere maag te hebben dan hij die ditzelfde op z'n Fransch doet. Volgens „Nederlandsch Fabricaat" is dit ver haal historisch. BESTRIJDING VAN RHEUMATIEK. Prof. van Bremen naar Boedapest, De ter bestrijding' van rheumatiek opgerichte internationale vereeniging zal ook in Boedapest een afdeeling oprichten, voor welker organi satie de president der vereeniging, proL dr. van Bremen uit Amsterdam, binnenkort te Boedapest zal aankomen, waar zich in do artsenvereeniging reeds een voorbereidings comité gevormd heeft. DEN VERKEERDE TE PAKKEN. Liefde en afgunst ten plattelande De boerenknecht G. G. uit de buurtschap Esveid te Barneveld heeft verkeering" met een meisje uit de buurtschap Essen, hetgeen bij de jongelingschap in laatstgéhoemd buurtschap blijkbaar in hevige mate de jalouzie heeft op gewekt. Vrijdagavond toen G. zijn meisje wilde thuis brengen, sprong' eensklaps een van een knuppel voorziene jongen uit de struiken te voorschijn en sloeg G. hiermede op het hoofd. De aangevallene liet zich niet ongestraft mis handelen, sloeg op den aanvaller toe, ontrukte hem den knuppel en sloeg liem er mede tegen den grond. Deze begon nu erbarmelijk te gil len, waarop plotseling een aantal, eveneens met knuppels gewapende jongelui uit de strui ken sprongen om hun vriend (den aanvaller) te hulp te komen. Iemand op den groond ziende liggen, meenden zij allen, dat 't de boeren knecht G. was en sloegen hem bont en blauw. Eindelijk bemerkten zij dat zij hun eigen vriend aan het afranselen waven. G. had inmiddels de plaat gepoetst met het meisje. Een verhaal der zonden en deugden van een tweeling. In een voorspel ca zestien staties door LUDWIG MATHAR. 44.) Dan zal mij ook niemand bij mijn huwe lijksaanzoek d'r uit trappen! Marie, die op al dit lawaai toegeloopen is, werpt zich nu met uitgespreide armpjes voor den woedenden Till, die zich, kokend van woe de, als een wild dier op zijn broer wil storten. ELFDE STATIE. De Kluizenaar in het Slakkenhuisje. De ontvoering uit den jonkvrouwenkerker. De smarten van prachtige Paula. Een loting en haar gevolgen. De Kluizenaar in het Slakkenhuisje is de «ieuwe bijnaam voor Dolle Till in het stadje. Mateloos in alles, is hij het ook in zijn smart. Ja, hij verstopt zich met een zekeren wellust in zijn eenzaamheid. Hij wil niets meer om zich heen zien, niets meer weten van al die malle fratsen. De beste van die Momsehauers is nog te slecht om aan te zien. En bij hem thuis? Wat weeft hij aan zijn moeder, zijn tante. Dom, zwak, verbloemd of openlijk, en die koude pa troon brutaal, haat en nijd. Hij heeft hem het heele pak papier voor zijn Toeten geworpen, den Patroon! Nou kan hij weer alleen tobben, nou kan hij zijn lezers door rijn langdradigheid weer in slaap sussen! Die kudde Monschauer schapen schijnt toch maar liever achter dien saaien Piet aan te willen sloffen. Halia, de zorg voor de firma, angst voor een faillissementje! Een fijne, listig in elkaar ge zette kunstgreep! Ik heb je door, mannetje, me neer de patroon! Ja, als je die Paula maar had, hé, dan zou die pastoor Bux als een Capu- cijn kunnen preeken, maar je bleef, hoe vroom je je ook aanstelt, een verstokt liberaal. Daar ze echter voor zoo'n jjsheilige bedankt, hm, hm, daarom heb je je huikje maar naar den wind gehangen, en speel je weer den conservatief. Zeker, zeker, eerwaarde, die scheldpartij moét ophouden", en dan nog een stuk of drie, vier onderdanige buiginkjes, wat strooplikkerij, én achter hem aan als je hem uitlaat nog tien keer: uw allergehoorzaamste dienaar! En al leidt je ze allemaal om den tuin, en al zeggen ze allemaal dat je al die jaren zoo vroom en braaf, een voorbeeld van verstand, een voor beeld van wijsheid bent geweest, ik heb je wel in de smiezen! Was je open en eerlijk naar me toegekomen: hier met die Paula! dan had ik eerbied voor je gehad, patroon! Ja, een strijd met geslepen mes, maar met open Vizier! Maar nou sluip je stiekum van achteren aan, en geeft iemand een pats met een knuppel, voordat een man van eer er erg in heeft. Bah, voor den duivel, je walgt van zoo'n stiekumerd, van zoo'n broer, zoo'n patroon! Marie heeft zich met d'r bed-sermoeoien wel op kunnen vouwen, jaja, £e heeft geld in de zaak gestoken, allemaal best! Ze heeft zelfs haar wingerd verkocht, heel aardig! Maar nou is ze bang voor haar duiten geworden. Waarom zegt ze 't niet kort en bondig, zooals ze zich toch tegenover haar Till werkelijk wel veroor loven mag, eenvoudig en vlug, dan weet hij waar hij aan toe is! Nee, liever met een uitge streken gezicht: Moet je dan ook altijd onmiddellijk zoo driftig worden, wie springt me nou toch zijn bloed-eigen broer als een wild beest naar de keel? Als broers, en dan toch zeker als een tweeling, moeten ze zich toch een beetje leeren verdragenWat moet een mensch toch allemaal meemaken voor-ie begraven wordt, hoe hoe. Als vader zaliger dat geweten had, om zoo tegen meneer pastoor te keer te gaan! En nu, geef mekaar de hand, driftkop, en wees verstandig, ijsbeer! Wie zal het iemand kwalijk nemen als hij zoo'n voorspreekster, zoo'n Scheidsrechter van zich af schuift? Neen, hoe 'n verdriet hij er ook van heeft, met haar is hij gauw genoeg klaar. En al loopt ze ook de boenen van haar lijf naar het Slakkenhuisje, de deur is en blijft ge sloten. Zijn moeder, ja, wat kan je nou van zoo Iemand verwachten. Die smelt telkens weg als boter in de pan. Inplaats van eens een flink woord te spreken, inplaats van den patroon eens tot reden ta brengen, doet ze niets dan jammeren en huilen! En als nou asjeblieft pastoor Bux het maar niet in zijn hoofd krijgt om hom te komen bc- keeren! Hij kan van zijn standpunt gelijk heb ben, het is een goede man, maar dat correspon- deeren met zijn Heeroom den Abt, heeft bij Tl!l geen goed bloed gezet. Brieven met Ita liaansche postzegels vliegen ongeopend in den papiermand. A .•"A ..A -•> Zijn grootvader, nou ja, dat is een van het oude slag. Haha, kom jij maar t Hondekot, hoor jongen, dat is toch je vaderland. Wee zijn ge beente als iemand je wat durft te doen, hier! Schönewald is liberaal. Bravo, brave wachtmeester van de Garde-du- covps, ik geloof het wel, ik geloof het wel; jij kunt ook al die stiekuroerds en die kwezels niet lijden. Die patroon was J0U aRWd te koel, nuchter en verstandig, niet'! Maar daarom gaat het niet, dappere ijzervre ter, hij is de werkdag, ik ken nu eenmaal de Zondag. Zes werkdagen heeft de week, en slechts één Zondag; eu deze Zondag wil leven, wil zijn armen vrij hebben als hij er z;n jn heeft! Wil feestvieren eu luilakken, goed, zoo als die burgermenschjes het noemen. De uniform aanschieten, zick onder den kiftjet van een Feldwebel buigen Ach, als die goedige grootvader toch eens^ wist hoe lastig hij hem steeds met die eeuwige raadgevingen om zijn ooren ligt te zeuren. Dat is een ver schrikkelijke heerendienst, duizendmaal erger dan het klooster, of de werkdag. Vrijheid, Vrij heid Überhaupt, het heelc leven staat hem tegen, al dio kleine burgermenschjes, die hokkers bij een bierbank, die stamtafe'&asten, die eeuwige betwetertjes, brrr! Ook die Fidelitas is maar duf en rommelig. Als je Zijne Dwaasheid over dag ziet, is het eigenlijk een beklagenswaardige pias, na middernacht een hyena, 's morgens zoo schuw als een muis. Neen, u behoeft tusschen licht en donker geen bezoeken van deelneming af te leggen, mijne heeren. Eerlijk gezegd, doe je me het grootste genoegen, als je den verloren zoon ongemoeid laat. En jullie grove grapjes rijn °°k maar larie, Dwergen! Wat kan 't me schelen, wat Brood tekort overal over den schijnheiligen Stelt uit kraamt! En ook het nijdige Ferdinandje met zijn venijnige grapjes kan naar de maan rei zen! Voor eens en voor altijd, de heele wereld, ja jullie Dwergen ook, hoe goed je het ook bedoelt, je kunt me allemaal gestolen worden. Alleen Kaspertje Moes, de plattelands-schil der, is mijn boezemvriend geworden. Weten jullie, kleine menschjes daar onder in het bra ve stadje, wat Kaspertje me allemaal verteld heeft? De heele wereld is een gekkenhuis, en wie nog een greintje verstand heeft, blijft er uit weg. En Kaspertje kan het weten; dé halve wereld is aan zijn modderzoleu blijven hangen. Kasper tje heeft de wereld door gereisd. Nu versta ik ook dat die eenvoudige verver, die als ik het Hondenkot zijn vaderland noemt, een wijs man is, en daarom is Kaspertje mijn boezemvriend. Zou je je zelf niet om je ooren moeten slaan, Till, en Paula erbij? Ja, dat is weer heel wat anders, daar sta tk met mijn goed, bloed en leven borg voor. Ze is mijn verstand en mijn hart, met eu voor haar leef en sterf ik, en al zou jullie ze levend hegraven, ze blijft de mijne! Want hoe kan ik niet mezelf zijn? Ha, en al liggen duizend nonnetjes op den loer, van tijd tot tijd krijg ik toch een briefje! „Ich bin dein, Uüd du bist mein". Een vuil, ergens in haast afgerukt blaadje van een ka lender, met spoed, en blijkbaar in een duister, geheimzinnig hoekje volgekrabbeld. En een van haar zwarte krullen als onder pand van haar zoete, trouwe liefde. Geloof nu niet, dat ik alles even rozig en goed zie! Zij is de ster, maar jullie anderen zijn slechts de nacht waartegen zij schittert! Tevreden en gelukkig is de Zondag, zuur en dor de werkdag, al mag hij nog zoo hard tob ben en werken. Bleek en somber; en de liefde, die zoi'gelooze verspilstor, glimlacht hem niet toe. Wees daar verzekerd van, patroon! Je heele wijze hersenpan zou je wel willen geven voor dit tegen mijn kloppend hart rus tend en lachend haarlokje, hè? Ja, hij is waarlijk de Kluizenaar in het Slak kenhuisje. Als een Karthuizer in zijn cel huist daar de overgevoelige, die geen maat kent. Het acht-hoekig Slakkenhuisje dat er met zijn tal- looze kapotte ruitjes zoo verdrietig in de zon ligt te blinken, het stoffige en verbleekte zaaltje is tegelijkertijd slaap-, woon- en studeerkamer. Op den achtergrond, bij het venster dat op tien Slotberg uitziet, staat een ijzeren veldbed, Na poleon waardig. Vatler Roetmop heeft den eer sten tijd er op gestaan dat Kaspertje, het facto tum, de kamer in orde zou houden. Wee je ge beente als er ook maar ergens een stofje to vinden is, jongetje. Maar tten keer per dag smeet de woest te keer gaande Kluizenaar het wonderwerk van militaire orde door elkaar, tot de oude, tot in het .diepst van zijn wa-cht- meestershart beleedigd, den nutteloozen strijd tegen dezen gruwel van ordeloosheid opgaf. Bo ven zijn wild door elkaar gewoeld bed-van-smar ten liaugt een blitzlieht-foto van de „Belege ring van Monschau", hoe de gevangen aartsher tog in zijn boeien voor de jongste gravendochter neerknielt. Zij steekt juist haar tong uit. In haar kwajongensgeziclit steekt de hoon. Juist op dit oogenblik werd er afgedrukt. Deze foto is hem in zijn' donkere oogenblikken van Weltschmerz als een lichtvonk in duisteren nacht. En eigenlijk het eenige bewijs van zijn overwinning. Hij heeft ze klein gekregen, en nu is ze de zijne, voor eeuwig' en altijd de zijne. Daar staat haar lokje op zijn bórst borg vóór; en hij trekt het kleinood van zijn hart; het Zijigste, allerliefste haarlokje dat hij ooit zag, haalt hij uit het leeren zakje te voorschijn, wikkelt het zorgvuldig uit het fijne vloeipapier, legt het met teere gebaartjes op de glad gestre ken lakens, gaat er bij op zijn knieën liggen, en zit zoo maar stil naar dat haarlokje op het vloeipapier op liet gladgestreken laken te zien. Ja, ze is van hem, van hem, van hem. Al gaan ze ook te keer als een Lucifers-bende, ze is de zijne. Dan zet hij zich plotseling, door een trot- sche inspiratie begeesterd, aan het werk. Aan den stad- en zonnekant van het zaaltje heeft hij tegen het venster een groote werktafel, waar schots en scheet' boeken en vellen papier door een liggen, in een werkelijk grandiose artistieke wanorde. Een heele verzameling' Duitsche en Italiaansche reisgidsen, de altijd uitkomst ge vende Baedeker, de als een jachtopziener overal in den weg liggende de Waal, die fijne kennel- van de catacomben. En daartusschen, daarbo ven, daaronder fladderen de losse bladen van een „korte beschrijving van de abdij Sint Paul". Als harmonica's zijn de albums met kunstfoto's uit elkaar getrokken, en het heele zaaltje is overstroomd met ansichtkaarten. Een heel of half beschreven vel, kleine papiertjes met on leesbare aanteekeuiugen, over den grond boe ken, kaarten als bladen in den herfst, werke lijk, Till is een kunstenaar. Zelfs het wankele, versleten stoeltje waarin vroeger de gnadige Kurpfaltsche majoorsvrouwe heeft gezeten om liaar cavaliers te critiseeren en te bekoren, steunt onder zijn papierlast. Verder hier een bord, daar een kan, een stuk brood naast zijn zeepbakje, een handdoek over het botervlootje. Vol afschuw en huivering betreedt Vader Roetmop met uitzondering van zijn honden- en kattenkolonie, tot in zijn pinken een militair van orde en stiptheid, deze plaats van ver woesting. Maar nu de storm van haat zich eindelijk heeft neergelegd, en de wimpel naar beter weel wijst, heeft de Kluizenaar in het Slakkenhuisje naar niets anders ooren dan naar zijn arbeid. Till Eulenspiegel in Rome heelemaal uit werken, en tot zijn terugkeer naar Monschau afmaken, is zijn eenig doel. Daar kan nog eeu aardig boekje uit groeien. Jandorie', als je genoeg hebt van dat kleinzielig gedoe daar be neden, waar je haast op zou spuwen, dan vlucht je maar weer met Eulenspiegel naar zijn ple zierig leven in Italië. Hoe alles ook kris eu kras op tafel, stoel en grond door elkaar vliegt, zijn plan in zijn bol letje staat nu vast omschreven: het zal zijn eigen leven in Rome worden, maar plezierig, en liij zal ze eens laten zien hoe men ook in een. klooster de opgewekte levensblijheid niet ver acht. Hij blijft Eulenspiegel, de gek, tiendui zend keer slimmer dan dat stelletje daar bene den, dat zijn grootste glorie vindt in eten, drin ken snorken en kwaadspreken. (Wordt vervolgd) i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 10