PUROL FEUILLETON 13 uwe en S©li9*ai@ Huid MAANDAG 23 JANUARI 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 DE TARIEFREGELING IN HET SCHILDERSBEDRIJF. Overeenkomst tusclien de gezellen- j !p!r"organisaties en den katholieken j i>afroonsl»oiid i#' ONGEVALLEN. Gebruik bij springende lippen en het allerbeste middel, en dat is ■*3f Doos 30 Ct. feT- FRANCISCUS LIEFDEWERK JUBILé SCHAALCOLLECTEN INBRAKEN diefstallen HET DERDE EEUWFEEST VAN DE "SïEIGERSCHE STATIE |IÉÖBëIi S ti De versiering der kerk Ni? NI: bestolen VLECHTEN SNIJDER I ROTTERDAMSCHE STUDENTENBOND. DE JEUGD VAN ROTTERDAM EN DE OLYMPISCHE SPELEN BERUCHT INBREKER AANGEHOUDEN WATERSTAND DE HOOGDREEFMOLEN 1S)- DE VOORRAAD VAN DEN WATER STOKER VAN HELING. AFKOMSTIG DE SCHEEPVAARTREWEGING IN DE Afgeloopen week •Jg Na langdurige onderhandelingen is liet er f ïiu eindelijk vau gekomen, dat- een contract, lietreffende da tarieven voor den nieuwbouw "is afgesloten. Het succes is daarbij echter nog niet volledig geweest, want terwijl de arbei dersorganisaties van verschillende richting al- Tien hebhen geteekend, is van patj'oonjwijde - alleen slechts van den katholieken bond „St. 'Lucas" een bereidverklaring afgekomen, die daarmee een goed voorbeeld heeft gegeven. De voorzitter van de Rotterdamsche afdee- ling der R. K. Bouwvakarbeiders, de heer v. d. Camp schrijft over deze contract-actie nog in het jongste nummer van het vakblad der St. Joseph's mannen o.a. „Dat de Invoering van de tarieven niet van zelf is gegaan, begrijpe een ieder, die maar eenigszins met den toestand hier op de hoogte is; meermalen hebben wij daadwerkelijk moe ten optreden, of kozen patroons, voor dat het zoo ver kwam. eieren voor hun geld. Hoe stonden nu de georganiseerde patroons honden tegenover de invoering van de tarie ven; voornamelijk de Bond van Schilderspa- trocns? Waren zij nu bereid, nu wij de ongeorgani- t geerde patroons tot de invoering van de ta rieven gebracht hadden, deze ook voor hun i leden voor te schrijven? Men zou meenen van wel; hun argument was immers: eerst moet gij zorgen, dat de ongeorganiseerde patroons de tarieven nakomen, zij zijn het, die ons be- coneurreeren op de prijzen, onze leden kunnen geen nieuw werk bekomen, doordat de onge organiseerde patroons het werk aannemen voor prijzen, waarvoor onze leden het niet kunnen maken. Nu de-ze argumenten zijn weggenomen, zou men denkeu, dat het in orde was; wie dat heeft gedaan vergiste zich eveneens. Want nu wfij door de invoering van de tarieven bij de ongeorganiseerde patroons, het hun,, volgens hun verklaring, mogelijk ge maakt hebhen, dat zij ook werk in den nieuw- houw kunnen krijgen, nu zeggen zij, wij wen- achen onze leden niet te binden. Zouden wij het nu gaan beleven dat zij de patroons, welke de tarieven nakomen, gaan beconcurreeren? Al staat de Ned. Bond van Schllderspatroons nog buiten deze tariefregeling, vast staat toch, dat deze regelteg moet worden doorgevoerd. Door de invoering van deze regeling kan door de gezellen een behoorlijk weekloon ver diend worden, zonder dat de werkwijze he. hoeft te worden toegepast, welke jaren hier in den nieuwbouw als normaal werd be. schouwd. Laten onze leden echter de volle aandacht blijven schenken aau de ongeorganiseerde ge- vel ton, opdat deze regeling niet door hun schuld te niet gebracht wordt, Dezen tot de organi satie te brengen is ons aller plicht, daaraan dus gewerkt'Y r Zaterdagmiddag te half twee heeft op de Kruiskade een vrij ernstige botsing tussclten een drietal voertuigen plaat3 gehad. Een auto, bestuurd door F. A. A. S., die het passeeren vin een anderen auto plotse ling moest remmen voor een uit de tegenover gestelde richting aankomenden hakkerswagen, slipte tengevolge van de gladheid en botste met den linker achterkant tegen den babkers-y wagen op. De wagen kantelde en viel boven op een juist passeereuden fietser, zekeren G. E. B. Het rijwiel werd totaal vernield, de auto kreeg beschadigingen aan het linker spatbord, terwijl de inbond van den bakkerswagen groo- tendeels in de modder terecht kwam. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Bij het voetballen op het Henegouwerplein kwam Zaterdagmiddag de 22-jarige G. G. D. in botsing met een zijner medespelers. De man kreeg een knieblessuur en werd door een ge neesheer ter plaatse verbonden. Per auto van den G. G. D. werd hij naar het station gebracht. Reel. 1213.3 10 Gisterenmiddag heeft de uitreiking der prij zen plaat3 gehad van de gehouden tombola zonder nieten, ten bate van het St. Franciscus- Liefdewgrk. De zalen van het gebouw aan de Schiedamsche Singel SS waren voor de gele genheid extra gezellig aangekleed. Geheel den middag is het een aangename drukte geweest. „The jolly Devils" hebben gezorgd voor een belangelooze muzikale opluistering. Een geu rig kopje thee werd gratis geschonken door de firma de Wed. J. van Nolle. Tusscken de bedrijven door zijn nog ver schillende prijzen verloot. De prijzen kunnen iederen avond worden afgehaald van 7 tot 9 uur. Het bestuur van het St. Franciscus-Liefde- werk richtte tenslotte een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van dan middag hebhen medegewerkt. Vooral met het oog op het a.s. lustrum werd het St. Franciscus- Liefdewerlc in de belangstelling van Katholiek Rotterdam aanbevolen. Gisteren heeft mej. G. Thieselinck, onder groote belangstelling het feit herdacht, dat zij vóór 12% jaar werd verbonden aan het patronaatswerk in de parochie van den H. Joseph aan de Kruiskade. Des morgens werd tot intentie van de jubharesse een H. Mis opgedragen door den Weleerw. heer H. Lansbergen. Hierna had een gemeenschappelijk ontbijt plaats in het palro- naatsge'oouw. In den loop van den dag werd een druk bezochte receptie gehouden, terwijl de herdenking besloten werd met een gezellig samenzijn. De liefdadigheidspredikaties, gisteren gehou den in de kerk van O. L, Vrouw Onbevlekt Ontvangen aan de Wijnhaven door cien Zeer- eerw. Pater L. Th. M. Bonnike S.J. voor het St. Laurentius Jongensgesticht, hebben opge bracht 389 gulden; verder een gift van 50Cr gulden en nog een toezegging van 4 gulden per week gedurende een geheel jaar. De sckaalcollecte voor dezelfde instelling gisteren gehouden in de kerk van den H. Igna tius aan den West-Zeedijk, na de liefdadig heidspredikaties van den Weleerw. Pater H. van Keulen C.s.s.R. heeft opgebracht 521 gulden. De gisteren gehouden liefdadigheids- predikaties door den Zeereerw. Pater H. Ruth S.J. uit Amsterdam, in de kerk van de H. Elisabeth aan de Mathenessevlaan voor de St. Vincentius-Vereeniging conferentie H. Elisa beth, hebhen opgebracht de somma van 1021 gulden. De sehaalcollecte gisteren gehouden in de parochiekerk van de H. Barbara, Crooswijk* scheweg, voor de St. Vincentius-Vereeniging, conferentie H. Barbara heeft, na de liefdadig- beidspredikaties van den Weleerw. Pater J. Ferhagen O.S.C. 613 gulden opgebracht. EEN WERELD WANDELAAR, IN FEÏJENOORDS PATRONAATS GEBOUW Gisterenavond is de heer C. Kriesz, dia de geheelo wereld doorkruiste, de gast geweest van het patronaat en de St. Josephgezellen van Feijenoord. In het R. K. Vereenigingsgebouw aan de Stampioenstraat, waar de reservezaal als foyer was ingericht, had zich rond 8 uur een flink aantal belanghebbenden, o.w. ook vele ouders en donateurs verzamel^ om naar 't verhaal van den beknopten kruistocht, ofschoon niet zonder vele moeilijkheden, te luisteren. De directeur van Patronaat en St. Joseph gezellen, de Weieenv. heer J. B. Schuyt, opende den avond, waarna de heer Kriesz het woord verkreeg. In twee gedeelten, elk van ruim een uur heeft spr. van zijn uitgestrekte zwerf tochten verhaald, die in de grootste stilte en aandacht gevolgd werden. De hartelijke dank betuiging, door krachtig applaus onderstreept, was tenvolle verdiend. Het organiseeren van dezen avond was een zeer gelukkig initiatief. Natuurlijk assisteerde ook dezen keer de Harmonie „St. Antonius" onder leiding van den heer A. W. Ganter, welke enkele nummers uitvoerde en o.a. met een nieuw stuk „Suite Orientate" in stijl bleef. DOODELIJK ONGEVAL. j Weer een bus! Zaterdagavond te ongeveer half 10 uur heeft op den oprit van de Willembrug aan de Boomp jes een tragisch ongeval plaats gehad. De 52- jarige D. S. van beroep baas, gewoond hebben de in de Tweeboschstraat, stond op een der vluchtheuvels en wilde den rijweg overste ken. Hij keek daarbij naar rechts en werd aan gereden door een van links komende autobus. De man sloeg achterover en kwam met zijn hoofd op den trottoirband terecht. Door dsn geneeskundigen dienst werd hij naar het zie kenhuis aan den Caolsingel vervoierd, doch bleek bij aankomst reeds overleden te zijn. Ten nadeele van The Weddel Beef Co. is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, ver moedelijk door insluiping, uit een kantoor aan den Coolsingel een ijzeren geldkistje, inhou dende 300 gulden gestolen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is Ingebroken in de fabriek van L. de Vries en Zoon in de Poortstraat. Men verschafte zich toegang door het uittrappen van een deurpa neel aan de achterzijde van het pand, welke plaats bereikt werd na over ecnige heiningen te zijn geklommen. Toen het paneel was stuk gemaakt werden een afsluitboom cn de gren dels van de deur verwijderd. In de fabriek werd alles doorzocht. Een aantal regenjassen, pakkan en koffers wordt vermist. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden opgegeven. De zoon van den patroon bemerkte het gebeur de, toen hij gistermorgen in da fabriek kwam onl de post na te kijken. Tijdens afwezigheid van mej. J. de V. i3 uit haar woning aan de Kruiskade een bedrag van vijf gulden gestolen. Ten nadeele van F. M. v. E. uit Klaaswaal i3 op den Goiulsche Singel een fiets gestolen. In een logement in de St. Laurensstraat is aan den gepensioneerden O. I. militair A. D. een bedrag van 35 ontstolen, vermoedelijk door een medelogeergast, In een café in de Hoofdsteeg werd aan den commissionair A. v. d. D. een winterjas ont stolen. In vollen gang zijn nu do voorbereidingen voor de feestviering hij gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Steigersche Statie. In het bijzonder aan de versiering der kerk wordt op het oogeublik hard gewerkt. Want Woens dagavond opent het feesttriduum en moet alles gereed zijn. Plet Steiger staat bekend om de pracki .ge versieringen bij kerkelijke feesten. De bekende Broeder Antonius geniet op dit terrein een algemeene reputatie. Ditmaal wil hij de kroon op zijn werk zetten. In samen werk! ug met de heeren Koopman:;, Maltha en Hoefnagels (directeur der Firma Allan) is het plan voor de versiering ontworpen. Men heeft zeer goed ingezien, dat een goede versiering niet los van de architectuur van het kerkge bouw mag staan. Daarom heeft men de kroon lijst door het geheele gebouw van een electri- sche verlichting voorzien. Aan de voor. en achterzijde bij het priester- en het zangkoor gaat deze lichtlijn over in de groote bogen, welke hierdoor het prachtig altaar en den schoonen orgelbouw meer accent geven. Niet minder dan duizend lampen zijn in deze rand en boogverlichting aangebracht. Op de voor uitspringende hoeken van de kroonlijst zijn twintig 400 kaars-lampen ppgehangen in marmeren schalen. In het midden van den 36 meter hoogen koepel komt een bloemenmand te hangen, waarin een reflector met 1500 kaarslamp is geplaatst. Door deze indirecte belichting zal een prachtig licht-effect verkregen worden op de gewelven der kerk. Het altaar krijgt boven het groote schilderstuk in electrische verlich ting' het bekende devies der Dominicanerorde niet daarnaast de jaartallen 162S en 1928. Tot zoover is men op het oogenblik met de versiering gereed, doch dit zijn nog maar de hoofdlijnen. Eer Woensdagavond alles klaar is, om het jubeltij, te openen, zullen aan het uithoudingsvermogen van Broeder Antonius en zijn toegewijde medehelpers nog heel hoogo eischen worden gesteld. Wat wij er nu reeds van zagen, geeft ons den indruk, dat ook in de uiterlijke versiering de beteekenis van deze feestviering wel tot haar recht zal komen. In een visehwinkel op den Schiedamsche Dijk lis G. v. L. wonende in de St. Laurens straat in den afgeloopen nacht beroofd van zijn portemonuaie met 40 gulden inhoud. Door mej. M. v. R. wonende in de Posthoorn- steeg is aangifte gedaan,, dat- een onbekend ge. bleven man Zaterdagavond op straat baar 12. jarig dochtertje een lok haar heeft afgesneden. Viering van den IXden Dies. Zaterdagmiddag heeft de R'damsche Stu- dentenbond zijn negenden Dies Natalis gevierd door een receptie in de bovenzaal van „Riche", gevolgd door een feestmaaltijd en cabaret avond De heer P. J. Prins, de voorzitter, heeft dezen dies geopend met een rede, waarin hj een over zicht gaf van hetgeen de senaat in het afgeloopen jaar heeft verricht, constateerde, dat de Bond in. innerlijke kracht vooruitgaat, dat de goede verstandhouding gehandhaafd blijft en mededeelde, dat er plannen bestaan met andere bonden sprekers -over wetenschap pelijke onderwerpen uit te wisselen, teneinde tot heter inzicht te komen in de studiën van andere faculteiten. Op de receptie kwamen verschillenden hun opwachting maken. Ook telegrafische geluk- wensehen kwamen binnen. DE TIVOLI SCHOUWBURG. Naar wij vernemen is de Tivoli-Schouwbnrg voor het a.s. zomerseizoen gehuurd door den heer Tuschinsky. Het is een sympathiek plan geweest van en kele jongelui te Roterdam om iets te gaan doen ten bate van de kas van bet Nederlandsck Olympisch Comité. De volgende Roterdamsche bonden van de verschillende inrichtingen van onderwijs, heb ben zich vereenigd tot het Baonds) B(bestu ren) C(omité) t.w.: Rotterdamsch Studenten Corps, Rotterdamsche Vrouwen Studentenver- eeniging, R. H. B. S., Bond Libanon, Handels school Combinatie Rotterdam, Nieuwe Gymna siasten, Bond Schiedamscbe Gymnasiasten Bond, Rotterdamsche Meisjes Schoolvereeniging Lyceum, U. N. I. 's-Gravendijkwal, Vivat Meckleuburglaan, Rotterdamsche H. B. S. Bond, Onder Ons Schiedamsche II. B. S. Bond, Rotterdamsche Meisjes H. B. S. Bond en Rot.' terdamsclie H. B. S. Bond O. N. A. Linker Maasoever. Toetreding van andere organisaties van deze soort zal het B. B. C. van harte toejuichen. Het ligt in de bedoeling om op 4 April in den Grooten Schouwburg een feestavond te ge ven, van welken de baten in de kas van het N. O. C. zullen vloeien. Het Rotterdamsch Olympisch Comité heeft met dit plan reeds zijn instemming betuigd. De 26-javige schilder J. V., zonder vaste woonplaats, die gesignaleerd stond, verdacht van diefstal van een fiets te den Helder, is alhier aangehouden. Men vermoedt, dat deze man zich in den laatsten ijd schuldig heeft ge maakt aan inbraken te Leiden, Den Haag, Delft Vlaardingen en Velzen, alsmede te Rotterdam'. O.a. zou hij zijn slag hebben geslagen jn ker. ken. V. is een goede bekende van de justitie. Van het hoogwater wordt morgen verwacht het le getij om 5.13 v.m., het 2e getij om 5.48 n.m. Te Hoek v. Holland wordt verwacht het le getij om 3.26 v.m., het 2e getij om 3.39 n.m. Naar het Fransch van a MANOIR. Vroeger toen het kasteel bewoond werd door de gevreesde en machtige ridders Hoog bergen, die het geheele Thurdal beheerschten, had de roode Beuk vaak gediend als galg voor de wilstroopers, zoo heette het in den volks, mond. Ge,n enkele bewoner van Terlieux of omge ving zou zich 's nachts hebben durven wagen op den rotsigen weg die naar dezen ouden boom met dreigende, wijduitgesirekte takken, leidde Maar dan zijn wij hier niet ver van den Hoogdreefmolen, mijnheer Balot, merkte da zadelmaker op. Achter in de ruimte naast een der wortels in het gewelf, was een nauwe opening, waar door de buitenlucht binnenkwam. Vooruit, zei Jozef die bij de opmerking van den zadelmaker onwillekeurig gesidderd had; en hij ging het eerst van allen met Nes tor naar deze bres in den rotsigen grond. Ook daar constateerde men dat de grond op sommige plaatsen ingestort was. Men moest langs rotsstukken klauteren, over wortels en spleten stappen en zoo kwam men in een an dere gang die bijna loodrecht naar boven voerde. Nestor trok zijn meester hijgend en met hangende tong voor en Jozef had de grootste moeite otn het dier te weerhouden. Eindelijk kwam men op een open, vlakke plaats. Jozef richtte zich op, wierp het schijnsel van zijn fakkeltje langs de muren van deze ruim te, die hem geheel vreemd was, ondanks zijn kennis van deze ondergrondsche groeven, en bleef plots als aan den grond genageld onbe weeglijk en als van schrik verstijfd, staan. De anderen, die hem op den voet gevolgd waren, konden een kreet van akelige verras sing niet inhouden. HOOFDSTUK VIII. v" Tot nu toe hadden deze onderaardsche gan gen en verblijven, de stroompjes en de stille waterplas en vooral de zonderlinge vondst, den mannen een zekere ontroering veroorzaakt, doch deze had niets ongewoons, want het won derlijke van hun tocht was als 't ware voor zien geweest, nadat zij zich eenmaal op deze geheimzinnige plaatsen hadden gewaagd. De ruimten die zij reeds gezien hadden, en op vertrekken of zalen geleken, Wekten slechts een geringe verwondering op, doch het ver blijf waar zij nu binnengedrongen waren had een geheel anderen aanblik. De gladde rotswand was met grijze kalk be pleisterd. Het gewelf, even hoog als de andere zaal, scheen door metselaarshanden gemaakt. Dit werk was ongetwijfeld oud, maar dateerde voorzeker- niet eens uit den tijd waarop men deze groeven wa3 beginnen te cxploiteeren, Intusschea was het niet deze omgeving die Jozef en zijn mannen getroffen had, maar wel het zonderlinge, uitgeteerde wezen dat in een hoek op 'n smal bed lag en dat bij de verschij ning der anderen moeizaam overeind was ge komen en de bezoekers aankeek met oen paar holle oogen waarin al het leven van deze spookgedaante geconcentreerd scheen, Rondom deze menschelijke gestalte zag men de gulligste verzameling van mogelijke voorwerpen; langs deu wand hingen unifor men van allerlei wapens, zelfs lagen deze klee- dingstukken over den gvond uitgespreid; in een hoelc waren sabelriemen en kepi's door elkaar geworpen, wat verder zag men leege patronen met riemen tot een pak gebonden, dan waren er nog wapenen van allerlei soort zoowel Fransche als Duitsche, eenige groote kisten me hangsloten verzekerd, enz. Op den angstkreet, dien Andree Lerman niet had kunnen onderdrukken, antwoordde een heesche, onduidelijke stem, en alsof de bewe ging die deze grotbewoner zoo even maakte, hem had uitgeput, zoo viel hij met half ge- openden mond en gesloten oogen weder op zijn kussens terug. Mijnheer Lautier en Jozef Balot deden eeni ge stappen naar het bed toe en beschouwden niet zonder schrik die menschelijke, nauwelijks gekleede gestalte met uitstekende beenderen en wier mager, grijsachtig gelaat gedeeltelijk verborgen werd door baard en hoofdhaar. Als ontzielde lag het lichaam van den onge lukkige daar uitgestrekt. De apotheker wilde hem onderzoeken en greep ten dien einde naar een zijner handen onder de dekens om den pols te voelen, maar als bracht die aanraking een electrisehen schok te weeg zoo ging er een hevige rilling door de leden van den bedle gerige, die nu nog bleeker werd. Tegelijker tijd wierp hij xnet zijn beenen de dekens van zlcb at en nu zag de verschrikte Balot een ijzeren ring die aan de legerstede was vastgehecht en waardoor de hand van den grijsaard stak. Aan den anderen kant was de rechterhand op dezelfde wijze tot onbeweeg lijkheid gedoemd. Plotseling opende de man de oogen en liet den hlilc gaan over allen die hem omgaven, Balot, den apotheker en de an deren; dan flikkerde er plots een straal in zijn oogen die staren bleven op den smid en dui delijk sprak de grijsaard den naam van Rl- cbaud uit. Deze deed een stap naderbij, zoodat hij in het schijnsel van den brandenden pekdraad kwam, boog zich over den ongelukkige en zocht in diens vermagerde en door lijden van jaren doorploegde trekken iets te lezen van het geheimzinnige raadsel dat dit wezen om gaf, doch daarin slaagde liij niet. De ander bleef den smid met zijn groote metaalblauwe oogen gretig aankijken. Richaud, Frangois Riehaud! herhaalde hij als een smeeking. Zijn lippen, vertrokken door een gedeelte lijke verlamming van het gelaat, hieven half geopend en toonden twee gele, scheeve tan den in de onderkaak. Groote hemel! riep de smid met gedempte stem uit, want hij herinnerde zich reeds vroe ger deze scheef getrokken kaak en lippen ge zien te hebben, zijt gij dan misschien....? Zeer bleek, en met van schrik wijd openge spalkte oogen keerde hij naar Jozef, terwijl hij de hand aan zijn hoofd bracht, als vroeg hij zich af of hij waakte of droomde. Neen, dat is niet mogelijk, mompelde hij; onmogelijk, of.... En na een korte aarzeling draaide hij zich weder om naar den ongelukkige en Yioeg met trillende stem: Zijt gij dan misschien Isodorus Salmon? De oogleden van den zieke begonnen te tril len, twee tranen vielen uit de half geopende oogen in den verwilderden baard. Na eenige bewegingen der lippen sprak de grijsaard:. Ja ik ben Salmon. Nauwelijks hadden deze woorden deu mond verlaten of de patiënt vijl in zijni. Afschuw en ontsteltenis lagen op ieders ge laat te lezen. Reeds zes jaar lag het graf van ïsidorus Sal mon met de afgeknotte zuil van blauw graniet .A H. M. A. SCHADEE-FONDS. In dankbare herinnering aan het leven ca den arbeid van mr. H. M. A. Schadee hebben zijn vrienden een fonds bijeengebracht, waar van de rente strekken zal om sociale belangen in Rotterdam te dienen, in het bijzonder die, welke de sympathie van notaris Schadec. had den. Het bestuur van deze stichting ligt in handen van een curatorium, waaruit een dage- lijksch bestuur is gekozen, bestaande uit mr. K. P. van der Mandele, voorzitter, mr. J Coert'i ondervoorzitter, en mr. A. Schadee- secretaris.' Verleden week maakten wij melding van een groote voori-aad kleeding en andere goederen, welke bij den waterstoker "VV. Z. in de foots trant in beslag waren genomen naar aanleiding van het zoeken naar een ia huurkoop gekochten stofzuiger. De waterstoker beweerde al deze goederen te hebben gekocht, doch daar men deze be- wering moeilijk kon gelooven, werd de lijst van iii beslag genomen goederen gepubli ceerd in de dagbladen. Het gevolg was dat vele grossiers en winkeliers den voorraad kwamen bekijken. Thans is de waterstoker gearresteerd. Im mers een goed deel van het goed is herkend als afkomstig van reeds geruiincn tijd ga- leden gepleegde diefstallen. O.a. zijn koksjaesen herkend als eigendom van de firma B. van den Esseuburgsingel, heeren-modeartikelen bleken afkomstig van de firma E. G. uit de Jonker Fransstraat en van J. M. W. van de Hoogstraat. Coupons mantelstof waren het eigendom geweest van den kleermaker M. L. uit de Teilingerstraat. De waterstoker blijft in arrest, verdacht van heling. 9 «kutc-i Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven FAILLISSEMENTEN br.:,v Uit ges proken17 ROTTERDAM, 20 Januari. A. van der Hoeven, aannemer, Taanderstraat 148. Cur. Mr. F. van Raalte. De N.V. Continentale Kolen Mij., I-Iugo Mole naarstraat 26b. Cur. Mr. A. Heynsius. X A. Poiesz, brood- en banketbakker, wonen dé cn zaak doende aan de Kruisstraat 7. Cur. Sir. A. Bosman. SCHIEBROEK, 20 Januari. "VV. J. Frederiks, wonende alhier, Kleiweg 30c. Cjir. Sir. F. Bielders, alhier. A i Opgeheven: r |]p i ROTTERDAM, 20 Januari. J. Visser, caféhouder, wonende en zaak doen de Goudschesingel 230. Geëindigd: ROTTERDAM, 20 Januari. 'N.V. Handel Mij, „Asia". j J. Borkuis, aannemer. Gedurende de afgeloopen week zijn volgens onze statistiek den Nieuwen Waterweg binnei® gekomen 259 schepen, waarvan 0 zeiischen o4 3 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rot terdam, met inbegrip van Koek van Holland, 223 s iepen, m. 389.810 n. rog. tons, voor Vlaardingen 12. Schiedam 9,'Pernis 2, andere Nederl, plaatsen 2 en Duitschiand 10. Voor Poortersliaven waren bestemd 1 stoom schip, terwijl 12 schepen don Waterweg zijn binnengekomen om te bunkeren. Gedurende hetzelfde tijdvak van 3927 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 296 schepen', waarvan 0 zeilschepen en 4 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland 272 schepen, voor Vlaardingen 12, Schiedam C, Pernis 9, anclera Nederl. plaatsen 0, en Duitschiand (5. Sedert 1 Januari zijn aangekomen: Schepen Netto Reg, ton N. Waterweg 1928 1927 Tegen vorige week Rotterdam3928 1927 Nu Togen vorige week Bunkerbooten zijn in deze statistiek nlaê inbegrepen. Opgestoomd 5 schepen 98.76 netto tons 762 1.318.890 857 3.353.814 95 34.924 58 - 36.720 078 1.208.447 780 1.220.034 102 22.18Ï 58 15.774 naast de kerk op het kleine kerkhof van Ter lieux, zes jaar ook genoot Hans Grettel va# het vermogen van den ouden woekeraar. Meu stond hier voor een tragisch geheim waarvan alleen de grijsaard, die in dit onderaarscli ver blijf zuchtte, eeu opheldering kon geven. Heeft niemand een beetje rum of bran dewijn bij zich, vroeg do apotheker. Do houthakker bood een kleine vcldflesch aan, half gevuld met brandewijn. Met groote voorzichtigheid liet mijnheer Lautier eenige droppels van het vocht vloeien tusschen de lippen van den ongelukkige, dié na eenige oogenblikken teeken van leven gaï en een diepe zucht slaakte. Hij scheen echter niet te vermoeden wat er om hem heen ge beurde, want zijn oogen bleven op het gewekt gericht en geen woord ontsnapte zijn lippen. Op een tafel in een hoek tegenover het bad stond een lamp. Jozef stak die aan en 'negos! nu eerst voor goed dit geheimzinnige verblij? te onderzoeken. Maar wat mag dat dan toch beteekenen? mompelde hij wijzend op do wapens kisten ea alles -wat er langs de muren opgestapeld lag. Wel mijnheer Balot, zei de apotheker, d«$ alles heeft veel weg van een oorlogsbuit; wtl zijn ongetwijfeld in het hol van een dier grijp gieren die 's nachts de slagvelden afgaan om de dooden te berooven of de gewonden te ver moorden. Maar waar zijn wij? Dat is de kwestluf] en hoe hoeft men deze voorwerpen hier kun nen brengen? Natuurlijk niet langs den weg dien wij gevolgd hebben. -Atl' (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2