DAGBLAD VOOR SCHIEDAM E 50ste Jaargang Dinsdag 24 Januari 1928 No 15074 Bit Dammer bestaat uit drie Madea STADSNIEUWS Bij of krachtens wetten of vorordeningcn voorgeschreven en andere officieel© af- cu aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET KENNISGEVING 1 Uitbreidingsplan Oud-Matlienesse GOUDEN JUBILEUM! ,N IEUWE SCHIEDAMSCHECOURANT" BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN TRAM RIJWIELDIEFSTAL OP HOL BURGERLIJKE STAND A KANTONGERECHT De oliewerper DERDE ORDE Frankelandsche parochie VERNIEUWING VAN RIJBEWIJZEN VERKEERSSTREMMING GEVALLEN AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHEEPVAART Bureau: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Teleloon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchêque cn Girodienst 81440. ADVERTENTISN 1—5 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25.ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 60 woorden. Kabouteradveri 5 reg. 0.50. 10 reg. 0.75, 16 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen door een ongeval- ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies alle vinders van'een hand: ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeerhmen in "evolve deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 12 Januari 1928 vergunning ver leend aan J. C. van der Meer tot oprichting Van een constructiewerkplaats, een smederij en een plaatwerkerij in het pand Noordvest 93, kadaster Sectie A. no. 1647, met 3 electro- motoren van resp. 5, 1 en y8 P.K., drijvende een paltenwalsmachine, een boormachine, een arnarilsteen en een ventilator. Schiedam, 24 Januari 192S. De Burgemeester van Schiedam maakt, ter voldoening aan art. 80 der Onteigeningswet, bekend: dat, ingevolge bovengenoemd Wets artikel, Burgemeester en Wethouder dier Gemeente een uitgewerkt, bij besluit van den Gemeenteraad van 19 Januari 1928 voor- loopig goedgekeurd, plan tot onteigening in bet belang der Volkshuisvesting ten name van de Gemeente Schiedam, ter verkrijging van de beschikking over gebouwde- en om gebouwde eigendommen, -gelegen in Oud- Matlienesse, in de kadastrale Sectie X dier Gemeente, tusschen de Middelwetering en de gronden der Gemeente ten Zuid-Westen van het Station, alsmede tusschen de Kamerlingh Onneslaan en de Villastraat (doorbraken), zulks krachtens art. 77, le lid, sub 4 der Onteigeningswet, teneinde uitvoering te kun nen geven aan het plan van uitbreiding voor Oud-Mathenesse, vastgesteld in verband met par. 6 der Woningwet, met de hij dat plan belicorende uitvoerige kafïrten en grondteeke- ningen en verdere bescheiden, in art. 80, 2e lid, van bovenaangeghaalde Wet bedoeld, heden ter secretarie diev gemeente (afdeeling Algemeens Zaken Stadhuis) hebben doen nederleggen om aldaar tot en met den 24en Februari 1928 voor een ieder ter inzage te b'ggen. en dat volgens art. 81 van bovengenoemde Wet de belanghebbenden uiterlijk veertien dagen ha afloop van den termijn van derlegging ton bezwaren schriftelijk aan het Gemeente bestuur van Schiedam kunnen opgeven. En zal deze kennisgeving worden geplaatst 'u de Schiedamsche Courant en de Nieuwe Schiedamsche Courant en verder door aan plakking op de gebruikelijke plaatsen worden afgekondigd. i Schiedam, 24 Januari 1928. De Burgemeester van Schiedam, A. GIJSEN. KENNISGEVING Raadscommissies Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen: dat door den Raad dier gemeente in zijne openbare vergadering van den 19en •Januari j.l. is benoemd ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het den heer '1- G. H. Brounts als zoodanig verleende eer- vol ontslag: a- tot lid van de financieele commissie, de heer J. H. C. Schermijn; b- tot lid van de commissie voor het onderzoeken der rekeningen, de heer J. H. C. Schermijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar bel behoort, den tisten Januari 192S. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. GIJSEN. De Secretaris, -V. SICKENGA. MOTOR- EN RIJWIELWET I Vernieuwing van Rijbewijzen De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat Rijbewijzen afgegeven vóór 1 November 1925 op 30 Juni 1928 hunne geldigheid verliezen. Da houders dier Rijbewijzen zullen der halve op dien datum in het bezit moeten zijn van een Rijbewijs, afgegeven krachtens de bepalingen der gewijzigde Wet. Het is wenschelijk de aanvragen daartoe Hn spoedigste in te dienen, aangezien er anders niet voor ingestaan kan worden, dat do nieuwe bewijzen tijdig in het bezit van belanghebbenden komen. 2ij, die een rijbewijs wenschen aan te dragen gelieven zich daarvoor in persoon te vervoegen ter Gemeente-Secretarie afd. Alge- mecne Zaken (Stadhuis) en mede te brengen, behalve de daaraan verbonden Legeskosten ad 2 per bewijs, 2 goed gelijkende foto grafische portretten of 3 portretten als men zoowel een Rijbewijs voor auto's als voor or-i.Ttttx+sier* wenscht. L Schiedam, 24 Januari 1928. j j DE BOTffIXe TCSSC.HEN TRAM EM AUTOBUS OP DEX ROTTDRD.i M8GHBN DIJK. Hoo de bus van den treindienst gehavend werd. De „Nfieuwe Schiedamsche Courant" bestaat Donderdag 2 Februari a.S. vijftig ja<ar. Geen persoonlijke ongevallen Gisterenavond te ongeveer half negen is al hier op den Hoi'iei'damsche® dijk ter hoogte van het Roode Hek een autobus van den trein dienst, komende van Rotterdam op een uit tegenovergestelde richting komende tram wagen van lijn 8, bestuurd door D. Vogelezang gereden. De hotsing had met zulk een kracht plaats, dat het. voorbalcon van do tram vrij wel geheel werd verbrijzeld evenals de motor- kast van het voorgedeelte van de bus. Buiten de ernstige materieele schade liep het. ongeval goed af. De bus vervoerde geen passa giers en de chauffeur bekwam slechts een on- beteekenende snijwonde. Ook de bestuurder van de tram liep geen noemenswaardig leisel op, evenmin als de t.r am passagiers. Het verkeer ondervond grootte stagnatie. De tramlijn naar Rotterdam, en de Rotter- damsehe dijk waren versperd. Het. tramverkeer moest over de van Rotterdam komende lijn plaats hebben terwijl het overige verkeer be- nedendijks en langs de werf „Gusto" werd ge leid. De autobus werd met een takelwagen van de firma Donkers uit Rotterdam weggesleept. Om kwart over tien was de versperring zoo ver opgeruimd, dat het verkeer weer nomaal kon plaats hebben. Een deskundig onderzoek beeft uitgewezen, dat de stuurinrichting van de bus in orde was, zoodat de aanrijding m.oet zijn te wijten aan te ver uithalen van den chauffeur. V Ten nadeele van J. B, wonende Broersveld, is gisteren een rijwiel ontvreemd dat. een oogenblik onbeheerd voor zijnj wtaiing Iiad gestaan. Ter hoogte van den Rotterdamsche dijk sloe gen gistermorgen twee paarden, gespannen voor een met hooi beladen wagen, en toebe- hoorend aan de veehouder van der Valk, cp hol. De dieren renden den Singel op, waar zij door den groeutenkoopman Weellink werden gegrepen. Aangiften van 20 tot 23 Januari 1928: GEBOREN: Cornelis, zoon van C. Boerman en J. Huisman, van Leeuwenhoeckstraat; A- drianus zoon van J. Timmers en M. Mavtijnse, Stationstraat; Alexius Antonius Johannes, zoon van B. A. Scliaa-p en en P. A. de Bruin, Au toni e Muijsstraat; Roelof je, dochter van W. van der Kruit en M. Hulsman; Johan Heinrich, zoon van N. Rosmau en J. Koning, Mariastraat; Bastiaan, zoon van P. de Jager en P. C. Krab bendam, Thomas 'it Kempisstraat; Maria, dr. van J. Donkers en P. Blokland, Maasdijk; Jan zoon van G. van der.Wagt en F. Veringmeijer Hoofdstraat-; Johannes David, zoon van W. J. Schewe, en J. C. van Lith, Mariastraat. Openbare zitting van Maandag 23 Januari. Waarnemend kantonrechter mr. J. H.' C. Kok. De drogisten vrijgesproken De drogisten, die voor 14 dagen terechtston den wegens overtreding vaij de wet. op do artsenij-bereidkuude, zijn allen ontslagen van rechtsvervolging'; do drogisten J. R. en C. Li. S. werdén vrijgesproken. Andere uitspraken S, O., (lie met riiu rijwiel in de Plantage heeft gereden, wtni den eiscli van het O. M. veroordeeld tot 3— boete, subs. 3 dagen hechtenis. J. de G,, die zonder vergunning op 12 Januari te Vlaardingeu gevent heeft, is con form den eisch veroordeeld tot 3.-— boete, subs. 3 dagen hechtenis. W. W., is wegens een zelfde overtreding, begaan op 14 Januari; veroordeeld tot dezelfde straf. Veel belangstelling was er in de rechtzaal toen de melkslijter R. L B. L., alhier, zich te verantwoorden had, terzake van het werpen van olie tegen het woonhuis van den hoofd agent van politie de Goede, in de Oversehie- schestraat. De overtreding-, waarvoor L. terecht stond, moet plaats gevonden hebben op 15 Januari j.l. des morgens te kwart voor 7 uur. Beklaagde ontkende het hem ten laste ge legde feit. Wel is hij OP bedoelden Zondag morgen naar de persoon gegaan, van wie hij zijn melk betrekt. Ter hoogte van het pand no. 56b, waar de hoofdagent woont, was be klaagde met zij|n wagen Bhn. 20 c.M. van het trottoir verwijderd. Volgens beklaagde is er niemand, die de overtreding- gezien kan heb ben. Een oogenblik dreigde de vredige rust, die tot nog toe in de rechtzaal heersclite ver stoord te worden, toen bekl. den verbalisant de Goede betitelde als „die man". De kantonrechter, die terecht vond, dat men de politie met wat meer eerbied moet bejegenen, merkte hierbij op: „u moet niet van „die man" spreken; u moet spreken van den hoofdagent de Goede". Beklaagde, zijn relaas vervolgend, heeft ge zien, dat d.e G. uit zijd deur kwam; ook heeft hij gezien, dat de hoofdagent hem volgde, tot op grooten afstand, waarna „die man" hem aangehouden en gevisiteerd heeft. Hij heeft echter niets verdachts gevonden. Toen bekl. later nogmaals door de Overscliieschestraat. kwam, heeft hij wel vet zien liggenwat voor soort hot was, wist bekl. niet te ver-tellen. Als getuige iu deze zaak werd gehoord, de verbalisant de G„ die geheel bij het door hem opgemaakte proces-verbaal persisteerde. In dit proces-verbaal is o.a, verklaard, dat beklaagde den verblisant even goed had kunnen raken, en dat bedoeld vocht een dikachtige olie was. Tevoren had getuige reeds eeuige malen het zelfde geconstateerd. Toen get. een jaar ge leden den bekl. eens een waarschuwing toe diende, heeft deze gezegd, „kijk maar naar je eigen". Daarna heeft bekl. gezegd, dat hij get. er wel uit zou krijgen. De verdediger van L„ mr. W. A. Hoek, stelde hierna een heele reeks vragen, alle min of meer op de zaak betrekking hebbend. Bij een .van deze vragen merkte de kanton rechter op dat het geen civiele zaak betreft, zodat de bedoelde vraag" niet toelaatbaar was. Ook stelde de verdediger de vraag, of de kantonrechter de vrijheid van den griffier niet beperkt, waarop mr. Kok antwoordde, dat de griffier vrij( is in zijn opteekenen. Op een der vragen van $en verdediger ant woordde de verbalisant, dat de geworpen olie naar het hem toescheen gelijk was aan die, welke hij gebruikt voor "zijn stofzuiger. Verdachte L. stelde de vraag, waarom de verbalisant hem niet."direct gegrepen heeft; hetgeen door den kantonrechter een kwestie van temperament genoemd werd. De ambtenaar van het O. M., mr. Cohen Tevvaert, requisitoir nemend, achtte liet wet tig bewijs van verdachte's Schuld geleverd. Wat het overtuigend bewijs betreft," meent spr,, dat hoewel een proces-verbaal in een eigen zaak, geen sympathie wegdraagt, door de wet hieraan toch geen bewijskracht wordt ontnomen. Z.i. is het overtuigend bewijs geleverd door de houding van verdachte, zoowel nu als vroeger. Waar moqt het heen, aldus het O. M., als de -bekeurde partij zegt: Pas op man, ik zal er werk van maken! De verdachte, legt den verbalisant woorden in den mond, die hij niet gezegd heeft, ter wijl hij" ingezonden stukken in de courant zette, voordat zijn zaak behandeld was. Spr. acht het wettig en overtuigend bewijs geleverd, en vraagt derhalve een straf van 2.boete, subs. 2 dagen hechtenis. Nadat verdachte heeft getracht, zich te rechtvaardigen, wat de ingezonden stukken betreft, neemt mr. Hoek het woord. Spr., die zich in het eerst heeft afgevraagd, of het sop de kool wel waard was, vindt, dat beltl. een samenloop van feiten tegen zich heeft gekregen. Spr. die het volkomen met het O. M. eens is, dat het opgemaakte proces-verbaal niet ideaal genoemd mag worden, ontkent ten sterkste dat liet overtuigend bewijp geleverd is Wanneer het zooals de kantonrechter dit gezegd heeft waar is, dat de olie in een groote hoeveelheid is geworpen, had men toch wel olicvlakken moeten vinden; desniet tegenstaande heeft de verbalisant niets kun nen ontdekken. Pleiter concludeert tot vrijspraak. Uitspraak volgt over S dagen. Een aanrijding De fabrieksdirecteur C. B„ uit. Vlaardingeu had zich te verantwoorden omdat hij in den namiddag van 15 November van het vorig jaar stukken had gemaakt met zijn mooie „Essex". De aangeredene, C. v. d. B., eveneens te Vlaardingen woonachtig-, was met zijn nietig „Citroën-tje" ter terechtzitting getogen, om daar te trachten, zichte verdedigen, waarschijnlijk omdat hij den zooveel duur- deren „Essex" in den weg had gereden. Deze getuige, noemde het een #3luk dat hij „harder reed, dan hij reed". Wat get. met deze duistere ivoorden bedoelde was den kanton rechter een raadsel. Ook de griffier zal wel wat moeite gehad hebben, om dit, en nog veel andere gezegden van het zelfde genre, tot een. behoorlijke verklaring om te werken. Nog werden gehoord, de slager K. de G., en de fabi'ieksopzichter H. J. H., waarna bepaald werd, dat op 13 Februari nog een getuige ge hoord zal worden Als -aanvulling van de „Frankenlandsche Klok" moet nog worden meegedeeld dat Woensdag te 7 uur vergadering is voor de leden van de Derde Orde. SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS De wethouder van onderwijs is verhinderd morgen zijn spreekuur te houden. EERVOL ONTSLAG Door den agent van politie J. W. Zwaan, is tegem 10 Februajri a.s. ej.'vol ontslag aan gevraagd uit den politiedienst. ZESTIGJARIG JUBILé Zondag a.s. zal den heer Vermumiicht ,den merkwaardiger» dag herdenken, dat hij gedu rende 60 jaar lid is der H. Familie, Franke- land. We vestigen de aandacht van belanghebben den op de in dit blad opgenomen kennisgeving -ten aanzien van de vernieuwing van rijbe wijzen. Hedenmorgen tusschen 11 en 12 uur kon, vermoedelijk wegens een defect in de elec- trische- installatie de brug over de Delfs. havensche Schie—Coolliaven aan het eindpunt van den Nieuwen Binnenweg niet gesiotc-n worden. Het verkeer moest langs den Mathe- nesserweg en langs den West-Zeedijk w'oi den gevoerd: 'r Zondagmiddag is (le S-jarige Jacob Baar, ten huize van zijn ouders, wonende Hillevoét- schestraat 7b spel en der Wijs van de vliering gevallen. Het ventje bekwam een lichte her senschudding. Zijn toestand is thans redelijk wel v 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R. IC Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patronaatsgebouw Langa Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. IC Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. IC Mannenzangvereenl- ging St. Caecilia, half 9, R. IC Volksbond;] bestuursvergadering R, IC Metaalbewerkers- bond „St. Eloy". Gebouw R. IC Volksbond. lederen Woensdagavond van 8 uur af club avond R. K. S. V. „Excelsior", Gebouw R. IC Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal# 9 zitting bestuur Spaarfonds R. IC S. V. Excel sior; Gebouw R. IC Kring. lederen Woensdagavond, kwart over acht,- precies, cursus over Leekenapostolaat. Boven, zaal R. IC Volksbond. Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw; Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Vrijdag vergadering Katholle]# Leven. Gebouw H. IC Kring. Aanvang half 9. Elke 2en en 4en Vrijdag van de maand ver- gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ken Kring. Heden 1 "A Ledenvergadering K. R. O., afd. Schiedam, Gebouw Kath. Kring. Aanvang 8 uur.. Woensdag 25 Januari Ledenvergadering Ned. R. IC Bond van houtbewerkers, meubelmakers en aanver wante vakken „St Antonius". Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Aller opkomst zeer gewenscht. Donderdag 26 Januari Junioren-Ouderavond van de R_ K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Jaarvergadering R. IC Middenstandsvereenl. ging ,,I?e Hanze". Gebouw R. IC Kring. Aan vang half negen. Vrijdag 3 Februari Vergadering Algem. R. K. Ambteiiaarsver- eeniging afdeeling Rotterdam. Voordrecht met lichtbeelden over „de verhooging en opvijze ling der Willemsbrug, door L. J. van Dunnë. Gebouw ,,'t Verguld Spinnewiel", Beursplein Rotterdam. Aanvang S uur. 24 Jan. Groote Schouwburg, De vroolijkei dood, gevolgd door Nul uur nul (Rott. Hof- stadtooneel) 8.15 (voor volwassenen.) 25 Jan.: Groote Schouwburg, Faust (Co-Opera- tie) S uur (voor volwassenen.) 26 Jan.: Groote Schouwburg, Blackie (Schouwtooneel) 8 uur (voor volwassenen). Groote Nutszaal, piano-recital Alice Landolt, S uur. 25 Jan.: Groote Doelezaal, 5e popul. Zaterdagmiddagconcert, Rott. Philh. Orkest, 3 uur. 29 Jan.": Groote Nntszaal, piaiio-matinée, Paul AVeingarten, half 3. Dagelijks: Circus-Schouwburg, Jubileum revue 1928 (Ter Hall-gezelschap) S uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 26 dezer in: Royal. SCHIEDAM, 24 Januari. Officieele notee- riEg van de Commissie uit de Kamer yan Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 17.per H.L. 1 Namens de commissie voor de notcering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 24 Januari. Men noteert voor melasse spiritus 100 pCt. 31. per II. L. Ruwe graanspiritua CO pet. 17.— Per fl.Ii, Spoeling Noteering ƒ2,20. Schiedam, 24 Januari. Aangekomen: Noorscli s.s. Coronda. niet traan van Saldanhabaai, voor N. V. Schieveem in de Wilhelminahaven;] s.s. Stad Vlaardingeu, ledig van Vlaai-dingen;] Eng. Train Ferry I, van Dover, heiden om hier te dokken in de Wilhelminahaven. Schiedam, 23 Januari. De sleepboot Schelde met de hopperzuigev M_ O. P. 215c, op sleep touw van Schiedam naar Buenos-Ayves, be vond zich 19 dezer op 27 gr. 20 min. Zuid en 45 'gr. 3 min. West; s.s. Coronda, van Saldan. baabai naar Schiedam was 21 Januari 9 uur, V.m. 390 mijl Z.W. van Valentia, het is heden nacht alhier binnengekomen, j ,t fi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1