WOENSDAG 25 JANUARI 1928 DERDE BLAD PAGINA 4 DE AANSPRAKELIJKHEID DER POSTERIJEN. HET SLORDIG EN VEROUDERD BEHEER IN ENGELAND Rare hulpkantoren ZAL HET GAS ALS OORLOGWAPEN BLIJVEN BESTAAN? DE OUDSTE KLOKKEN DER WERELD ZIJN IN BEIEREN UIT VLAARDINGEN UIT KETHEL GEMEENTERAAD De post betaalt geen schade (Van onzen correspondent.) Londen, IS Januari 1928. Het onderwerp, dat in dezen brie! ter sprake wordt gebracht, heeft zeker geen wereld schokkende beteekenis, maar het is toch van eenig belang voor allen, die betrekkingen met in Engeland gevestigde personen of firma's onderhouden. Uit Durban, in Zuid-Afrika, was een aan geteekend postpakket, inhoudende een struis veder, toegezonden aan een dame te Eastbourne. Het pale werd zwaar beschadigd bi) de geadres seerde bezorgd en deze schreef onmiddellijk aan den directeur van bet postkantoor een brief, waarin zij schadeloosstelling verlangde. Hierop ontving zij een schrijven van den hoofdpostmeester te Southampton, die erkende, dat de schade moest zijn aangericht .tijdens het vervoer per post, en hierover zijn leedwezen te kennen gat'. Met een beroep op blz. 66 van het. postregiement deelde deze autoriteit even wel mede, dat geen schadevergoeding kan wor den toegekend wegens beschadiging van eenig artikel, dat besloten is in een van of naar 't buitenland gezonden aangeteekend pakket. Alleen wanneer het pak geheel verloren gaat, kan de schade worden veTgoed. Voor den rechter Het geval van de dame te Eastbourne heeft eenige opschudding verwekt, en de pers is zeer eleeht te spreken over de houding, welke de koofd-postmeester te Southampton, op grond van de reglementen, heeft aangenomen. Het is zeer goed mogelijk, dat, wanneer de dame zich niet bij diens weigering neerlegt, doch bij den rechter een eisch tot schadeloosstelling tegen den postmeester-generaal aanhankelijk maakt, de betreffende bepaling in het reglement bij rechterlijk vonnis ongeldig zal worden ver klaard. Gebeurt dit, dan zullen de Engelsche poste rijen, die in bet machtsbewustzijn van haar monopolie vaak spelen met de belangen van het publiek, zich ook in andere opzichten ge dwongen gaan zien, met die belangen meer rekening te houden. Ifoe de Engelsche post werkt De wijze, waarop poststukken hier behan deld worden, laat immers veel te wenschen over, en hierin kan slechts verbetering komen, wanneer de wettelijke aansprakelijkheid der post-autoriteiton wordt uitgebreid. Met postpakketten, aangeteekend of niet, wordt in de groote verzendbureelen en aan de stations, vaak zeer ruw omgesprongen. Men ziet ze vaak in wagons laden, alsof liet steen kolen waren. De b«imbten schijnen zioh niet ervan bewust, dat oè pakken voor verzenders ien geadresseerden een zokere -waarde vertegen woordigen. Dat bewustzijn kan slechts worden aangewakkerd, indien het bestuur der poste rijen, en dus indirect ook iedere beambte, aansprakelijk wordt gesteld voor de aan zijn aorgen toevertrouwde zendingen. Een specifiek-Engelsch, vooral in Londen op zeer groote schaal toegepast systeem, doet bovendien afbreuk aan de veiligheid dei' post stukken. Behalve de gewone postkantoren heeft ■men hier duizenden kleine winkeliers, die als agent voor een klein district optreden. Een klein hoekje van hun winkel is dan, zoo goed of zoo kwaad als *t gaat, als postkantoor in gericht. Alle zaken, die aan de grootere kanto ren worden afgewikkeld, kunnen ook in deze winkels worden behandeld. Al die tabakswinke- tiers, papier-en-inkt-kooplieden, bakkers en kruideniers zijn zeer achtbare lieden, die al hun best doen, hun ambt van postagent zoo goed mogelijk te vervullen, maar de meesten hunner missen hiertoe de geschiktheid. Boven dien moeten zij hun aandacht verdeel en tus- schen hun winkeltje en -hun postkantoortje, terwijl ten slotte de beschikbare Tuirnte der mate beperkt is, dat de pakketten danig in het gedrang komen, soms tusschen vaten boter en zakken meel in. Ondanks de beste zorgen kunnen onder die omstandigheden grootere eu kleinere ongelukken niet steeds vermeden worden. De wijze van bestelling Ook de verzorging der post stukken laat ver geleken bij andere landen, veel te wenschen óver. Postpakketten worden meestal niet in .wagens, doch zeer vaak op een rijwiel, rond- bezorgd. Het is duidelijk, dat het den inhoud, .wanneer deze maar van eenigszins teeren aard lis, niet ten goede kan komen, wanneer deze in dozijn of meer, pakken zijn vastgesjord aan een rijwiel, dat nu en dan, terwijl de besteller een der stukken aan de deur aflevert, een buite ling maakt, doordat het zioh niet tegen den trottoirband staande kan houden. Een andere eigenaardigheid van do Engel sche postbezorging ds, dat de bestellers d!a .brieven niet dragen in tasschen, doch in zak ken, v aai in zij in pakjes zijn samen-gebonden. Elk pakje is bestemd voor een bepaalde straat, of een bepaald deel eencr straat. In die zakken nu komt beschadiging heel wat gemakkelijker voor dan in tasschen, terwijl bovendien het stijf samenbinden met touwen menigmaal oor zaak is van ernstige verminking van grootere, en dus uitstekende brieven, welker inhoud Juist vaak van dien aard is dat hij zijn waarde verliest wanneer de gaafheid heeft geleden. Hierbij komt dat bestellers zalf-s de grootste enveloppen en dikke pakjes (pakjes couranten enz.) door de openingen der brievenbussen pogen te persen, hetgeen een andere oorzaak is, waardoor zoo menige zending in erharmelijken etaat in 't bezit van den geadresseerde komt. Zich sterk voelend door haar monopolie, en .bouwend op haar reglementen, die haar zoo weinig mogelijk aansprakelijkheid oplegger;, 'bekommeren zich de posterijen om dit alles maar weinig. En het geduldige, lijdzame publiek dat een aangeboren eerbied heeft voor mono polies en reglementen, heeft in stilte geleden. Aan dat lijden kan een einde komen, wanneer bij rechtelijk vonnis de postmeester-generaal aansprakelijk wordt gesteld voor datgene, waar- MET LUCHT SN WATER MAAKT MEN IN CALIFORNIA een v-lieg'haven- gereed. Alle onef fenheden worden door een machtigen waterstraal met behulp van luchtdruk weggespoten, gelijk men op onze foto ziet, ER VALT NIET AAN TE TWIJFELEN Wat de wereld-ooi'lon; leerde (Van onzen correspondent) Brussel, 19 Januari 1928. De internationale conferentie ter bescherming der civiele bevolking tegen een chemischen oorlog, die in den loop dezer week te Brussel werd gehouden, heeft hier natuurlijk bij tal van buitenstaanders, die in de korte commiv, niquê's de besprekingen der congressisten volgen, pijnlijke herinneringen wakker geroe pen aan de episoden uit den jongsten oorlog. Het waren de Duitscliers, die, ondanks het verbod in internationale verdragen, de weinig benijdenswaardige primeur hadden van dit nieuw en vreeselijk wapen, dat zij in April 1915 in dén sector van Ypcren gebruikten met een „succes", dat ontzettend was. Niet minder dan vijftien duizend manschap pen werden ineens buiten gevecht gesteld, waarvan er vijf duizend een afscliüwëlijken dood stierven. De geallieerdeu, die deze daad niet hadden voorzien, hadden er in de verste verte niet aan gedacht, hun soldaten met gasmaskers te Wapenen. Vandaar deze groote verliezen. Het signaal tot het invoeren van chemische stvijilmetUodes was gegeven. Deze namen voortdurend in omvang toe en het was eerst tegen liet einde van den Europeeschen krijg, dat de geallieerde soldaten er op werkelijk afdoende wijze tegen uitgerust waren. Om zich eenigszins rekenschap te kunnen geven van de mogelijkheden van een op groote schaal gevoerden chemischen oorlog, kan men niet beter doen, dan een blik werpen op hetgeen gedurende den voorbijen oorlog op dit gebied, zij het dan ook nog met relatief beperkte middelen, is gepresteerd. Toen enkele maanden na hun April-aanvallen in den sector vau Yperen, de Dritschers constateerden, dat de geallieerden bescher mingsapparaten aan hun manschappen hadden gegeven, die weliswaar nog verre van geper- fectionneerd waren, maar toch de inwerking der gassen gedeeltelijk onschadelijk maakten, moesten zij natuurlijk een andere strijdmethode met dit wapen zoeken. Daar kwam nog bij, dat dit experiment ook in eigen linies niet zelden noodlottige gevolgen bad. Eind 1915 lanceerden zij hun eerste gasbom men, met het dubbele voordeel, dat deze verder afgelegen plaatsen troffen, waar de soldaten geen voorzorgsmaatregelen hadden genomen en dat de wind hun gassen niet meer zoo gemak kelijk naar hun eigen linies terugbracht. Vervolgens werden tranenverwekkende gas sen uitgevonden; deze hadden echter maar een beperkt resultaat. Het lichtgevend gas, dat daarna werd aan gewend, was gevaarlijker, doch deszelfs gevol gen werden geminimaliseerd, omdat Ce ge allieerden bijtijds hadden voorzien, dat het zou aangewend worden en zij bijgevolge hun maat regelen hadden kunnen treffen. Dan kwam aan de beurt een gassoort, dé niet alleen de longen, maar ook de huid aantastte, waar zij brandvlekken veroorzaakte. Het ge bruik van dit wapen, dat Yperite wordt ge noemd, had een paniek in de getroffen sectoren tot gevolg, en verplichtte den geallieerden, heel wat stellingen te ontruimen. De geallieerden riposteerden met gasaanval len bij de gevechten aan de Somme. De Duitschers pasten ze eveneens toe bij hun aanvallen, in 1917, op Verdun en vooral vóór het offensief van 1918, toen ze enorme hoeveel heden 1 perite zonden over de plaatsen, vanwaar de geallieerden bij liet laatste offensief hu» re- servfctroepeu moesten doen komen en die niet moeilijk tc vinden waren, omdat het juist die plaatsen waren, die niet correspondeerden met de Duitsche strategische punten waarop men, aan de hand van geheime inlichtingen, de ge allieerde aanvallen verwachtte. Te Annentiêres en omgeving verloren de Engelschen hierdoor buitengewoon veel soldaten. Nog werden als chemische gevechtsmiddelen gedurende den oorlog gebruikt vlammenwerpers en vergiftigde en niet vergiftigde rookwolken; deze twee laatste moesten dienen, om troepen verplaatsingen of een aanval te maskeeren. In het feit, dat thans een internationale con ferentie wordt gehouden, waarin de middelen worden besproken, om de civiele bevolking tegen een scheikundigen oorlog op groote schaal te beschermen, ligt alvast de ontzettende con clusie, dat de gassen als oorlogswapen nog lang niet hebben afgedaan. Dat. is trouwens ook de opinie van tal van personen, die in internatio nale technische commissies hebben gezeteld, waarin deze aangelegenheid is ter sprake geko men. Het is momenteel ook niet te verwachten, dat een internationaal pact zou tot stand komen, dat deze strijdmethode verbiedt en strenge sanc ties zou voorschrijven tegen de mogendheden, die zich niet aan dit verbod zou houden. En he laas, het heeft er vooreerst ook nog niet den schijn van, dat de oorlog buiten de wet zal wor den gesloten. Ergo, bet dreigement van een grooten schei kundigem oorlog blijft bestaan. Zullen er afgescheiden van wat de „ver rassingen" op electriseh gebied zouden kunnen zijn nieuwe gassen bij gebruikt worden? Dat is goed mogelijk: antwoorden de specia listen. Doch zij voegen er aan toe, een scha mele troost, dat hei vrij onwaarschijnlijk is, dat deze nog gevaarlijker zullen zijn dan de reeds in den vorigen oorlog gebruikte gassen. Zij putten deze opvatting in het feit, dat ge durende den oorlog ontelbare gassoorten zijn geëxperimenteerd, doch dat slechts weinige daarvan op het slagveld, dus in de oorlogsprak tijk, werkelijk groote lees; ontzettende re sultaten hebben bereikt. Volgens hen zijn in de gassen de grenzen der vergiftigende kracht zoo ongeveer bereikt. Het is wel mogelijk, dat men nog gas ont dekt, waartegen de maskers van thans niet be stand zullen zijn als afweermiddel, doch dit moet nog afgewacht worden. Wat echter zeker is, is dat men een omvang rijker en „beter" gebruik zal maken van de bestaande gassen. Niemand minder dan Focli heeft de mogelijk heid voorzien van een oorlog, waarin vliegtui gen heele legere en steden met hun civiele be volking, van de lucht uit met een regen van gasbommen zullen bestoken. Waar bij een nieuwen oorlog, België weer tot de eerste slachtoffers zou kunnen belmoren dringt zich hier .de vraag op, of zijn leger is in gericht op een wijze, om gasaanvallen te kun nen doorstaan, zonder er grooto verliezen door te lijden. Wat de individueele bescherming der soldaten betreft, wordt thans liet mogelijke gedaan, om de manschappen te voorzien van zoo veel mogelijk geperfectionneerde gasmaskers. Echter zou het leger thans niet een chemi schen aanval met een dito kunnen beantwoor den. De Belgische chemische industrie is op een heel ander domein georiënteerd dan de Duit sche die in haar kleurstoffennijverheid en in. haar pharmaceutisclie productie de elementen bezit die zij met succes op de slagvelden heeft weten aan te wenden, zooals chloorgas, lichtgas en yperite. Volgens gegevens van den inlichtingsdienst van het leger, zou Duitschland over 15.000 scheikundige werkplaatsen beschikken, waar onder er 500 zijn. die in korten tijd voor oorlogsdoeleinden kunnen worden ingericht. Nu zou liet overdreven zijn te beweren, dat in België niets in verband met een raogelijken chemischen oorlog wordt gedaan. Reeds eeuigen tijd geleden hebben wij een onzer correspondenties gewijd aan de onder zoekingen, die in de legerlaboratoria worden gedaan, om het Belgisch leger uit te rusten op zoodanige wijze, dat het ook offensief met gassen zou kunnen optreden. Wij meenen zelfs te kunnen verzekeren, dat dit laatste punt tot de bepalingen behoort van het Fransch-Belgisch militair verbond. Hetgeen tevens de gevolgtrekking wettigt, dat men vroeg of laat experimenten op veel grooter schaal mag verwachten, dan de kleine proefnemingen, die reeds met tranenverwekkemle gassen werden gedaan. Een paar kazernes bezitten hun z.g. gas kamer, waarin op geregelde tijden de soldaten met hun maskers moeten passeeren. Zullen wij over niet al te langen tijd ook over oefeningen voor gasaanvallen kunnen schrijven? van zijn reglementen hem vrijstellen, en de dame te Eastbourne zou haar landgenoot-en een grooten dienst bewijzen, indien zij zich niet neerlegde bij een zoo eigenmachtige beslissing, doeli liaar toevlucht nam tot de eenige macht, die boven d-e „General Post Office"- autocraten' troont: den rechter, - Beieren bezit de oudste klokken, die er op de wereld zijn;'zij dateeren uit'de 12de eeuw en dragen het jaartal 114J- Dan volgt Siëna in Italië, waar men een klok heeft uit liet jaar 1159. Volgens een bericht dat wij aantrof fen in liet weekblad van Pannei's in Frankrijk is er in Calvado (Spanje) een klok uit het. jaar 1202. De oudste klok van Frankrijk, die groote geschiedkundige waarde heeft, is een klok uit liet jaar 1339, in de kathedraal van Beauvais. Tot aan de groote revolutie droeg deze klok de naam van ,,Vischklok", omdat ze telkens b(j de»opening en de sluiting van de visclimarkt geluid werd. Slechts met heel veel moeite heeft men in 1S07 kunnen verkrij gen, dat deze klok niet het lot heeft onder gaan van alle andere klokken die in Frank rijk waren en die in de smeltovens verdwe nen en om gegoten werden. GEMEENTERAAD. In de Maandagavond gehouden raadsvergade. ring, sprak ide w. n. burgemeester, wefk. de Haan, de Nieuwjaarsrede uit, waaraan 't vol gende Is ontleemd De bevolking bedroeg op 1 Januari 1927 27236; de totale vermeerdering bedraagt 270 en de bevolking op 1 Januari 192S bedroeg al- zoo 27506. Hat aantal werkloozen bedroeg op het einde van 1926, 522 en op 31 December 1927, 559. Het w-eridoozenvraagstuk is buitengewoon moeilijk op ibe lossen en houdt nauw verband met den aard dier alhier gevestigde industrieën en bedrijven en met de samenstelling der be volking. Naar -spr.'s «meening.kan alleen meer opleving en uitbreiding van bestaande en vestiging van nieuwe industrieën tot verbetering leiden. De gunstige ligging van onze gemeente geeft daar. op wel hoop vor de toekomst; evenwel vormen de thans uit itie fceer.en bedragen aan ondersteu ning een natfeeli-gen post op de begroeting. Aan ondersteuning aan werkloozen werd in 1927 in totaal uitgekeerd een bedrag van ƒ19514.44 of ƒ1795.71 -meer dan in het vorige jaar. In 1927 werden nieuw gebouwd 179 wonin gen, 7 winkelhuizen, 1 winkel, 1 werkplaats, 4 bergplaatsen, 1 water-stokerij, 2 fabrieken, 2 ga rages 1 boenderstalling, 2 tanks, terwijl nog 66 woningen In aanbouw; zijn. Op den 31 December 1927 lagen alhier in de (naven 29 stoom- en motoriagg-ers, 91 «siUoggers, en 2 koopvaardijschepen, totaal 122 zeeschepen,' tegen respectievelijk 35 en 112 totaal 147 zee schepen in 1926.. In den loop vain 1927 werd de Gemeenteliaven bezocht door 20 koopvaardijschepen, met een inhoud van 11451 bruto kubieke Meter. Buiten de Gemeentehaven kwanten bovendien in deze Gemeente aan voor de haven der N.V. Handels- en Transport-Maatschappij „Vuleaan" 685 koopvaardijschepen met een Inhou-d van 5.507.685 bmto kubieke meter en 3391 binnen, vaartuigen met een inhoud van 3.369.587 ku bieke nieter, tegen 1020 koopvaardijschepen met -een inhoud van 6,261.645 bruto kubieke meter en 2501 binnenvaartuigen met een inhoud van 2.-571.969 kubjiieke meter in 1926. Voor de Maatschappij tot Exploitatie van Handels-terreinen" kwamen binnen 133 koop vaardijschepen met een inhoud van 1.687.633 bruto kubieke meter, tegen 119 koopvaardijsche pen en S48 binnenvaartuigen, respectievelijk me tende 1.304.055 bruto kubieke meter en 220.480 Meter in 1926. Voor de „Eerste NederlandSche Coöperatieve K-unstmiestfahriek" kwniaen aan 185 koopvaar dijschepen met een ïnhoud van 1.197.673 bruto kubieke -meter en 714 binnenvaartuigen met 'n inhoud van 105.750 kubieke meter .tegen 161 koopvaardijschepen niet een inhoud van 860.647 1 kubieke meter en 67-3 binnenvaartuigen met een inhoud van 82.661 kubieke meter In 1926. Het aantal schepen dat den havenmond der „emeenteihaven" binnenkwam bedroeg 4453, met een linkoud van 613.880 bruto kubieke me ter en dat dor de Dalftlandsehe sluis 3904 vaartuigen met een inhoud van 101.945 kubieke meter,, tegen respectievelijk 5394 me-t een in houd van 1.157.665 bruto kubieke meter en 3438 mat een inhoud van 85.981 meter in 1926. Hat aantal schepen dat de Gemeentehoven binnenkwam bedroeg alzoo 8358, metende 715.72 bruto kubieke nieter, tegen 8832 met een inhoud van 1.235.264 bruto kubieke meter lin 1926. Het totaal aantal schepen dat in de Gemeente Vlaardingen binnenkwam bedroeg alzoo 14.593 met een inbond, van 12.959.888 bruto kubieke meter tegen 14.164 schepen met een inhoud van 11.536.721 bruto kubieke meter in 1926. Van de har I ngvi sscherij kwamen binnen 501 stoom- en mo tori aggers en 173 zeilloggers, tegen respectievelijk 408 en 258 in 1926. Van de beugvisscherij kwamen binnen 64 stoomloggers tegen 96 in 1926 en van de trawl- vl-ssekerij 4 tegen geen iu 1926. Van de versehvisscherij kwamen binnen 6S stooinloggers, waaronder 2 Engelsche drifters, tegen respectievelijk 105 en 9 Sn 1926. Aan de Vischhal werden afgeslagen de vang. sten van 48 stoombeugers en 1 stoomtrawler, waarvoor be-somd weid ƒ43.921.OS tegen die van 51 stoombeugers -en 1 partij in consignatie met een besomming van ƒ40.597.60 in 1926. De laanroer van de Visohbank bestond uit 352 partijen, waarvoor besomd werd ƒ7.396.9 2tegen 363 met een besomming van ƒ6.429.33 in 1926. In totaal werd alhier aangevoerd 12.255 last ha-ring tegen 10.823 last iu 1926. Aan keurloon werd ontvangen ƒ15.796.— en dan tnvoergelden ƒ323.47 te zameu ƒ16.119.47, alzoo een vermeerdering ten opzichte van het vorig jaar van ƒ1677,61. Gasfabriek. Geproduceerd werden 3.541.170 kubieke mieter gas, of 61.010 kubieke meter, (zijnde 1.75 pCt.) meer dan over 1926. De grootst etmaalproductie heeft bedragen 12.140 -kubieke meter, tegen 12.420 kubieke me ter in 1926. De grootste elmaalaflevering bedroeg 11.960 kubieke meter tegen 12.420 kubieke meter in 1926. Waterleiding. De drinkwaterleiding van Rotterdam heeft aan Vlaardingen geleverd 509.972 kubieke meter water; dat is 2272 ku bieke meter of 0.45 pCt. meer dan in 1926. Per dag' en per inwoner is derhalve rond 48.55 L. verbruikt (4S.2S Liter in 1926) een toe name van 0.55 pCt. valt derhalve te constatee- ren. Einde van het jaar waren 6307 watermeters geplaatst, hetgeen 1S4 meer beteekeut dan in 1926. E leitri cit e i t. Einde van het jaar waren 2260 perceel en aan liet kabelnet aangesloten een toename in dat jaar van 339 aansluitingen. Ht aantal iiclitverbnukers is 2207 met een totaal vermogen van 1216,7 K.W. plus nog 284 installaties voor kracht met een totaal van 6126 K.W. De gegevens over den toestand en de bedrij vig,lieild in onze gemeente in 't afgeloopen jaar stemmen, bij vergelijking met die van voorgaan de jaren, over bet algemeen genomen tot te vredenheid, al is er nog veel dat wij anders zouden wenschen. De gunstige ligging van onze gemeente voor het groote scheepvaartverkeer blijkt meer en meer, en het is daarom van het. grootste be lang, dat onze havens in goeden staat worden gehouden en zoodanig worden verbeterd, dat schepen met meer diepgang kunnen binnenko men. Het verheugt ons, dat wij omtrent de uitkom sten van de -hariug-vls-sclie-rij van verschillende zijden mochten vernemen, dat die, althans wat de -stoomschepen betreft, niet geheel onbevre digend zijn. De he-drijts-resuitiaiten der zeiilloggerfs zijn wel beter dan liet vorige Jaar, doch kunnen, door de hooge exploitatiekosten, over liet algemeen niet loonend wonden genoemd. Omtrent dan haring-handel luiden de berich ten over het afgeloopen j-aa-r niet ongunstig. Heit ligt niet in mijn bedoeling U bezig te houden mat verschillende gebeurtenissen, die in het afgeloopen jaar in onze Gemeente zijn voor. gevallen. Doch -een belangrijke en droeve ge. beuntenis mag ik niet onvermeld laten, name lijk het onverwacht overlijden v-a-n onzen hoog- geacht-en Burgemeester, den heer P-ier Pruis,, op 18 November j.l., wiens heengaan door ons allen nog wordt geroeid en betreurd. Ik wil U wijzen op heit hier in de Raads zaal aangebracht welgelijkend portret van Burgemeester P-ruis, dat gevoegd werd bij de afbeeldingen van de Burgemeesters van onze Gemeente di-e hem in den loop der jaren zijn voorgegaan. De nestor van den naad, de heer J. C. Hofma.n beantwoordde deze rede door te herinneren aan dén overleden burgemeester, voor wien hij groote bewondering en dankbare wiaiardeering heeft. Verder wees spr. op de verschillende gi oote plannen en moeilijkheden, welke te wiachten staan om :t-e besluiten, naast wenschen voor baterschap van wethouder v. Rijn, den ia-ad te verzoeken ln goede gezindheid en een dracht voort te werken in het belang onzer -gemeente. Hierna werd -aan de agenda begonnen. Na een Ihalf uur besloten zitting wend na heropening zond-er h. eit. bes-loten -bij de Am sterdamse be B-ank een leening' aan te gaan van ƒ1.750.000 tegen 4% pot. Na eenige opmerkingen v-an den heer v.d. Velden, werd goedgekeurd het voor-stel tot wijziging der verordeningen op de gasfabriek en het eleotrieiteitsbedrijf en van de tarieven der Wiaiterl-eid-t-n-g, Deze wijzigingen houden verband met de gelijkstelling tus-schen open baar en bijzonder onderwijs. Bij het voorstel tot het geven vam namen aan straten ontstond, -een vrij uitvoerige dis cussie over den naam PW. straat, waarbij d-e heer Brouwer voorstelde „Patrimonium-, straat", hetgeen door wethouder Roos bestre den werd, als zou het zuiverder staan met Patrimonium',s Wonlngisitraat, doch dit in den volksmond P. W. st-naat zal worden. De heer Rey (R. IC.) gaf het radicale middel om uit deze kwestie te geraken door voor te stellen Rembiandt en Rubensstraat, terwijl hij voor Dr. Abraham ICuyperstraat voorstelde: „Dr. Schaep-manstraatomdat we reeds een Kui perstraat hebben. Het voorstel Rey werd verworpen met tegen 1 stemmen, terwijl het voorstel Brou wer met 17 tegen 3 stemmen werd aangeno men. Hierna hield de heer J. C. Bofjnan (S.D.A.P.)' een pleidooi voor de namen „Dr. Schaepman" en „van Pol". In de -to: ekonis-t zal hiermede rekening wor. den gehouden. Goedgekeurd werd een ered-iet van ƒ16.509 voor den aanleg van straiten achter den' Afrol. Op een waag -via-n den heer Rey, deélde de voorzitter mede, dat overwogen wordt bij deze werken werkloozen te werk te stellen. In de Zaterdagmorgen onder voorzitter schap van burgemeester J. L. Verveen gehou den raadsvergadering waren alle leden aanwe zig. Na den traditioneelen nieuwjaarsgeluk- wensch wierp de voorzitter een terugblik op het afgeloopen jaar waarbij hij allereerst in herinnering- bracht het plotseling overlijden van den wethouder Bregman en verder wees op de veranderingen, die door de verkiezing in den Raad hebben plaats gehad. Spr. brengt den afgetreden leden nog hulde voor alles, wat zij in den loop van hun lidmaatschap in het belang der gemeente hebben gedaan. Van de vele Raadsbesluiten wil spr. memo- reeren: een geldleening van 32.000, de uit breiding van de wateriélldinig, de toegezegde medewerking tot verlaging en verbreeding' van de steenen brug, het tot stand gekomen nieu we reglement van orde. Over 't algemeen kan spr. den toestand vau de gemeente gunstig noemen. Besmettelijke ziekten kwamen niet veel voor en waren niet van ernstigen aard. Hetzelfde kan gezegd wor den van het mond- en klauwzeer. Op 31 December 1926 telde de gemeente 1079 mannen en 1065 vrouwen. De vermeerdering door geboorte bedroeg: 38 jongens en 32 meis jes, door vestiging' 216 mannen en 106 vrou wen. De vermindering bedroeg: door overlijden 9 mannen en 10 vrouwen, door vertrek naar elders 193 mannen en 185 vrouwen, zoodat het aantal bewoners op 31 December 1927 be- droeg: 1181 mannen en 1018 vrouwen, een vermeerdering dus in totaal van 55 zielen. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 19. B. en W. verleenden in 1927 17 vergunningen voor verbouwing of nieuwbouw. De aansluitingen op het electriseh nat zijn niet verminderd, die op de waterleiding zijn vermeerderd. De uitkomsten van de gemeen- tebedrijven zijn bevredigend te noemen. Begin 1.927 stonden ingeschreven 94 werlc- loozen, aan het eind nog 4. Spr. hoopte, dat bij den aanvang van dit jaar, alle leden me-t ijlver eu toewijding zul len arbeiden in bet belang dei' gemeente. Ook al vertoonen zich aan den horizon donkere wolken, wij moeten en mogen niet versagen. Wethouder De Jong bracht tien voorzitter dank voor déze wenschen, en hoopte dat Gods beste zegen zal dalen mogen over hem en zijn huisgezin. In bespreking kwam voorts het besluit van den raad van Rotterdam tot onteigening van den Oost-Abtspolder. Besloten werd liet reeds vermelde adres van den raad aan de Kroon te zenden, om deze onteigening en op- spuiting te voorkomen. Bij de rondvraag vroeg de lieer Lansbergen of voor zoover ze er voor in aanmerking ko men allen reeds zijn aangesloten op de water leiding. De voorzitter antwoordde, dat nog drie aansluitingen moeten plaats hébben. tJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 12