Kaboutertje WrossweraSaatidesa PUROL WOENSDAG 25 JANUARI 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 RECHTBANK DE BRUTALE JENEVERDIEFSTAL BIJ MEDER EN ZOON OP KLAARLICHTEN DAG VIER VOLLE VATEN WEGGEHAALD TEGEN ALLE VERDACHTEN TWEE JAAR GEëïSCHT WEERBERICHT 4 H PCT. LEEN ING ROTTERDAM GROOTE ROOFVISSCHEN IN DEN HEEMRAADSSINGEL Voorziet U van goede hulp Houdt steeds 'n bij de hand RADIONIEUWS. WAT TE HILVERSUM GEPRESTEERD WERD. PROGRAMMA'S VOOR DONDERDAG KARPERTEELT IN DE KRALINGSCHE PLAS Gisterochtend hebben terecht getaan de 36-ja- rige koopman W. v. d, li.» de 36-jarige koop man F. B.', de 36-jarige slager J. H. T., en de 32-jarige koopman W. L. F. T., allen gedeti neerd alhier. Men zal zich den brutalen diefstal herinne ren, dien op het laatst van Mei van het vorig jaar te Schiedam gepleegd werd. Vier vaten je- never, ongeveer 5 a 600 liter, werden op lclaar- licktendag door enkele menschen van de Noord- yest, waar ze opgeslagen stonden, weggehaald en op een vrachtauto gezet, waarna men kalm wegreed. De benadeelde firma was de firma Me- der en Zoon, Schiedam. Aan verdachten was diefstal, subsidiair he ling ten. laste gelegd. Er werden 27 getuigen a charge en 10 a dé charge gehoord. Allereerst werden de recidive-extracten van "W. v. d. K„ F. B. en J. H. F. voorgelezen. Het verhoor van verdachten. W. v. d. IC., gehoord, gaf toe, dat hij op 23 Mei met een auto in Schiedam jenever was gaan halen. Hij had op de kade van de Noord- yest vijf fusten jenever gezien, waarvan hij er vier had opgeladen. Hij handelde in opdracht van J. H. T. Deze was na langdurige conferen ties met een brander overeengekomen enkele vaten jenever te koopen. Toen de koop was gesloten hadden zij een chauffeur opgebeld en hadden zij met zijn vie ren de fusten weggehaald. De vaten waren naar de Vlietstraat in Botterdam gebracht, v. d. K. vertelde nog, dat Joop F. het zaakje had gefi nancierd en er ongeveer 1000 aan verloren had. F. B. had de vaten in opdracht van v. d. Z. opgeladen. Hij dacht dat het zaakje absoluut eerlijk was. Voor het opknappen van dit werkje had hij 25 gekregen. Des avonds had hij ge lezen dat er jenever gestolen was. Hij was naar Jaap T. toegegaan en het hem gevraagd, hoe de vork In den steel zat. Toen eerst was hij do waarheid te weten gekomen. Hij wilde niet naar de politie gaan, omdat die hem, als recidivist, toch niet zou gelooven. Hij had daarom geholpen de jenever naar het café in de Vlietstraat over te brengen en naderhand naar de Witte Hertstraat. Hij had Tan de op brengst gelijk meegedeeld. Jaap T. vertelde, dat hij jenever had ge kocht van zekeren P. Noordijk, Hij had v. d. Z. en B. opgedragen de jenever te gaan halen. Eerst des avonds had hij nit de courantenbe richten gezien, dat de zaak niet in orde Was. Zij hadden eerst alles aan de. politie willen vertellen, maar dezelfde overwegingen als B. hadhadden hen daarvan afgehouden. (Jok deze verdachte gaf de heling toe. Willem T., de laatste verdachte, was Mee- geweest naar Schiedam om de jenever te koopen. Ook hij had eerst na een tijdje ge hoord dat de jenever gestolen was. De heling gaf hij toe. Het getuigenverhoor. De rechercheur W. Hoek had de Ieege f'us- ten bij verschillende adressen in- beslag geno men. Op verzoek van verdachte v. d. K. vei'- Iklnarde deze getuige, dat in Schiedam dikwijls jenever gesmokkeld werd en dat het wel aan nemelijk was dat de verdachten hadden ge- meend, dat de vaten gesmokkelde spiritus be vatten. De ambtenaar van accijnzen J. C. Meerman had verlof gegeven tot het naar buiten brengen der fusten. De fusten werden steeds voorzien yan de noodige geleidebiljetten. Het kwam, volgens dezen getuige, in Schiedam niet voor flat groote distilleerderijen jenever smokkelden. Op vragen van een der verdedigers, mr. G. C. A. Oskam, vertelde getuige, dat het toch wel eens voorgekomen was, dat firma's in Schiedam gesmokkeld hadden. Het TS. M., waargenomen door mr. J. C. Holsteijn, gaf dan ook de mogelijkheid, dat er gesmokkeld werd, toe. Getuige K. T. Man, lid der firma, had gecon stateerd dat de raten waren weggehaald. De jenever vertegenwoordigde een waarde van on geveer 2000. De firmanaam stond in de fusten gebrand. Ten overvloede dragen de fusten nog een witte zwaan als merk. D -e verklaring werd bevestigd door getuige 'A. Bosman. Getuide C.-Kruithof, die de vaten op last van Meen n naar buiten had gerold, had even later gemerkt dat ze verdwenen waren. De expediteur, J. J. Kleïnekort,, had. van de firma Meder opdracht gekregen de vaten per boot te vervoeren. Tegen half twaalf kwam hij "bij de fabriek, om voor de expeditie te zoifeen. iTot zijn groote verwondering zag hij, dat de vaten ai in een auto geladen waren. Hij had naar binnen geroepen: ,,'t Is toch de bedoeling 'dat de vaten per boot worden verve erd?" Toen hij een bevestigend antwoord kreeg, had de auto zich al in beweging gesteld. Getuige be greep toen dat er iets niet in don haak was. Hij had den auto niet kunnen volgen. Getuige C. Noordijk was door middel van J. Bouma in kennis gekomen met de twee T.'s. Zij hadden afgesproken om in Schiedam jene- yer te stelen. Verdachten hadden afgesproken, flat Noordijk hem zou opbellen, zoo gauw de gelegenheid zich voordeed. Op 23 Mei had hij "*s ochtends T. opgeheld, dat bij Meder en Zn. yaten jenever aan den wal lagen. Gttnige verklaarde, dat verdachten de jene ver niet van hem gekocht hadden, maar dat zij beloofd hadden hem een flinke belooning te geven. Op vragen van Mr. G. C. A. Oskam 'bleek ten slotte nog, dat Noordijk ook eeu zekeren J. v. d. Meulen in de zaak betrokken had. V. d. Meulen had zich voor meesterknecht )hij Meder en Zn. uitgegeven. Noordijk vertelde dat hij dit gedaan had om v. d. Meulen, die zijn vriend was, van de belooming mee te laten profiteeren. Mr. Oskam vond dit niet aannemelijk. Waarom moest v. d. Meulen juist de rol spelen van bediende bij Meder? Voor den redder-commissaris schijnt Noordijk ver. ktaard te hebben: Dat moesten we doen, anders vertrouwden lelie Rotterdammers lieit zaakje niet. Verdachte v. d. IC. trad daarna met den ^retufge Noordijk in een heftig dispuut( Ver dachte ontkende ten sterkste, dat in zijn tegen, woordigheid ooit over diefstal van jenever ge sproken was. Noordijk on v. d. Meuleh hadden zich volgens hem steeds voorgedaan als han delende voor Meder en Zoon. Zelfs had ver dachte hun een voorschot giegeven op den koopprijs. „Zoo iets doe je toch niet als je van plan bent om te gappen", meende verdachte. Getuige v. d. Meulen was door Noordelijk ia kennis gekomen met de beide T.'s. Noordijk had hem gezegd, dat er bij Meder jenever zou worden weggehaald. Noordijk had hem ook gezegd dat hij zich voor meesterknecht bij Meder moest uitgeven. Getuige verklaarde verder dat er nooit door hem jenever verkocht was.. Daarna werd de beëedigde verklaring van zekeren A. L. Bijtenhoom voorgelezen. Bijten- koom was ook in het complot geweest, daarin betrokken door Noordijk. Volgens deze getui gen wisten de verdachten dat de vaten ge stolen zonden worden. Ook hij had een gelde lijke belooning voor zijn medewerking gekregen. Nadat verdachte v. d. K. enkele oogenblik- ken in een vinnig debat was gewikkeld met het O.M. verdachte verweet den officier dat tegen hem getuigen als Noordijk en v. d. Meu- i Ien werden aangevoerd werd getuige J. Bouma gehoord. Deze verklaarde dat hij zijn bemiddeling had verleend bij de kennismaking tusschen heide partijen. Hij kreeg een belooning van 55. Getuige gaf toe dat hij den Rotterdammers had gezegd dat liet een smokkelzaakje was. Ver- kooper zou Noordijk zijn en er was een koop prijs vastgesteld. Noordijk bleef dit ontkennen, Er was enkel een belooning in uitzicht gesteld. Getuige J. M., Maas, chauffeur, had den auto gereden, die de va-ten had weggehaald. Noordijk had hem daartoe opdracht gegeven. Hij had de vaten naar de Vlietsltraat gebracht. Bij het opladen was v. d. K. hem behulpzaam ge weest. Ook B. was er bij geweest. Reeds vroeger was er een afspraak gemaakt met Maas om vaten te gaan halen. Zijn auto was toen echter kapot, zoodat er niets van gekomen was. Joop T. was toen vliegensvlug met een taxi naar Schiedam gegaan om te zeg gen dat de raten niet naaT buiten gereild weiden. Vast kwam te staan, dat Maas niet begreep, wat de bedoeling van een en ander was. Hierna werd gepauzeerd. Na de schorsing is doorgegaan met de be handeling van de zaak te-gen de bedrijvers van den jenevordieffltal in Schiedam. Er werd een groot aantal caféhouders ge- hoard, aam wie de gestolen jenever te koop was aangeboden. v. d. K. had aan den caféhouder B. W. Schippers uit Krimpen 100 Liter jenever aan geboden ;i 2.60 per Liter, door- bemiddeling van zekeren H. M. Amens, De caféhouder be- „weerde dat v. d. K. zelf de jenever aan hem verkocht heelt. v. d. K. ontkende dit. Getuige Amens was met v. U. K. In conflict gekomen, doordat deze hem gevraagd had o£ hij wat wilde verdienen. Hij moest dan jenever zien te verkoop-en tegen 2.10 per liter. Ge tuige was naar Schippers gegaan en had hem jenever aangeboden. Schippers wilde eerst een monster hebben. Getuige had toen van v. d. IC. en Willem T. een fleschje jenever gekregen, flat als monster moest dienen. Hij wist niet zeker meer of het v. d. K. en Willem T. wel geweest waren. „De eeu was dun eu de andere was een dikke vrijer", vertelde getuige. Als be looning voor zijn diensten had hij vijf gulden gekregen. Getuige v. d. Gier had zich belast met den verkoop van een kwantiteit jenever aan enkele caféhouders. Deze laatste® werden hierna gehoord. Ook verdachten hadden aan verschillende café houders jenever verkocht. Een aantal getuigen kon verklaren dat zij verdachten san het werk hadden gezien in de pakhuizen aan de Vlietstraat en de Witte Hertstraat. De getuigen a décharge- Verdachte v. d. IC, was bij zekeren H. Hoo ien geweest om jenever te verkoopen, nog voor dat de diefstal bekend was geworden. Hooien had jenever gekocht. Op den avond dat de dierst,al bekend wa-s geworden was v. d. K. nog bij hem geweest om hem te waarschuwen de jenever niet te verteoope®. „Het is gebleken gestolen goed te zijn", had v. d. K. tegen hem gzegd. Dit werd bevestigd door mejuffrouw E. Buys. Daarna werd de recherche ur J. Drijver gé hoord. Volgens v. d. K. had deze getuige ge hoord dat commissaris van der Peil had ge zegd; „Die diefstal kan v. d. IC. niet gepleegd hebben!" Getuige meende dat deze uitroep veroorzaakt was door het feit dat men van v. d, K. niet gewoon was dat hij diefstallen pleegde. Gewoonlijk hield hij zich met oplich tingen bezig. v. d. IC. beweerde zelfs dat, als er een oplichting ia Groningen was gepleegd, mem hem den volgenden dag al kwam halen. Nadat nog een paar getuigen a décharge wa ren gehoord, nam het O. M., waargenomen door uit. J. G. Holsteyn, requisitoir. Het requisitoir. Spr. betuigde zijn tevredenheid dat het on derzoek zoo minutieus is gevoerd. Alleen maak te spr. aan-meirking op de manier van onder vragen door verdachten. Spr. noemde het „voor zeggen". Gelukkig zijn toch bijna alle getuigen bij kuu verklaringen gebleven, aldus spr. Ko mende tot een bespreking van de Ten laste legging, meende spr. dat v. d. IC. en B. zich aan diefstal hebben schuldig gemaakt, de beide F.'s hebben de jenever geheeld. Verdachten willen het doen voorkomen als of hun door een paar menschen uit Schiedam gesmokkelde jenever tegen een zacht prijsje is aangeboden. Zij insinueerden zelfs dat rle firma zelf zich aan het feit van jenever smokkelen schuldig' maakte. Dit laatste nu is allerminst waar, hetgeen ook wordt bevestigd door den ambtenaar der accijnzen. Is echter de voorstelling van verdachten aan nemelijk Zou een distillateur, die. wilde smok kelen, zijn waar zoo maar open en bloot voor zijn deur op den op en bare a weg leggen Het O.M. vond dit denkbeeld gewoonweg hé- laejteliik. Belangrijk zijn de verklaringen van getuigen Noordijk, v. d. Meulen en Bijtenhoorn, die In het complot waren. Deze getuigen toch hebben verklaard, dat van een smokkel partij tje geen sprake was. Iedereen wist, dat het om een diefstal ging. Uit de verklaringen van Noor dijk is vast komen te staan, dat Joop T. en v. d. K. met hem hebben onderhandeld, v. d. K, ontkent dit wel. maar volgens spr. is dit vol doende nit de getuigenverklaringen bewezen. Spr. meende ook, dat uit de toedracht van de zaak wel was af te leiden, dat er een diefstal gepleegd werd. Immers op dien ochtend werd er opgebeld, dat verdachten gauw naar Schie dam moesten komen, want er lag jenever klaar. De vaten werden vliegensvlug opgeladen en de auto was verdwenen, voordat iemand gelegenheid kreeg tot ingrijpen. Vast is ook komen te staan, dat v. d, K. mee heeft gehol pen met opladen. Dit wordt immers vertelaard door den chauffeur Maas en door verdachte B. Resumeerend achtte spr. dus den aan verdach-. ten B. en v. d, K. ten laste gelegden diefstal in vereeniging bewezen. De beide T's hebben zich volgens spr. schul dig gemaakt aan heling. Zij bekennen dit. De getuigen k décharge hebben feitelijk niets in het voordeel van verdachten verklaard, meende spr. Als men nu de voorstelling van verdachten aanneemt, dan meende spr. dat de verschillen de handelingen het misdrijf van verduistering opleveren. Het aandeel van de beide T's en B. staat hierin vast. v. d. K. tracht zich er echter weer uit te draaien, hetgeen hem evenwel niet zal lukken omdat door de verschillende ver klaringen van getuigen is komen vast te staan dat v. d. K. zich met alles bemoeid heeft. Spr. noemde het een' zeer brutalen diefstal, eèn werkje verdachte v. d. K. waardig. Aan f&dachten v. d. K., Joop T. en B. is recidive ten laste gelegd. Toch wilde spr. geen onder scheid maken in de straf. Spr. requireerde dat v. d. K. eu B. wegens diefstal zouden worden veroordeeld 'tot twee jaar gevangenisstraf en de beide T's wegens heling, ieder tot een ge vangenisstraf eveneens van twee j&ar. De pleidooien. Mr. A. de Mooy, verdediger van verdachte v. d. K., voerde aan dat deze absoluut niet van plan is geweest om zieh de jenever wederrech telijk toe te eigenen- Dit blijkt voldoende uit de handelingen van verdachte" De voornaamste getuige van den officier is Noordijk. Pleiter meende echter dat, waar deze belanghebbende in de zaak is, aan zijn verklaringen niet al te veel aandacht moet geschonken worden. Boven dien is volgens spr. vast komen te staan dat tusschen v. d. K. en Noordijk geen onderhande lingen zijn gevoerd. Spr. vroeg dan ook vrij spraak van den diefstal. Verder meende spr. dat v. d. K. zich ook niet aan heling heeft schuldig gemaakt. Immers direct nadat de diefstal bekend was geworden, heeft v. d. K. zich niet meer met de zaak ingelaten. Resu meerend vroeg spr. voor verdachte algeheele vrijspraak. Mr. H. v. d. Belt, raadsman van verdachte B. ging de feiten nog eens na. Den diefstal achtte spr. geenszins bewezen. De opzet is niet aanwezig geweest en verdachte heeft er ook geen onmiddellijk voordeel van gehad. Hoog stens zou Uet hier een «eval van scliuldlieling kunnen betreffen, maar dat is niet ten lasté gelegd. Ook verduistering kan niet bewezen worden, omdat B. de jenever niet onder zfcli had. JWel meende spr. flat het subsidiair ten laste gelegde, de sehuldheling bewezen is. Voor dit misdrijf zal verdachte dus gestraft moeten wor den. Spr. drong echter aan op clementie. Mr. G. C. A. Oskam, raadsman van verdachte Joop T., ging diens levensloop na. Verdachte Is niet zoo'n slecht mensch als misschien uit de inlichtingen, die over hem zijn ingewonnen, blijkt. In deze zaak is Joop T.'s °Pzet volkomen eer lijk geweest. Inderdaad was er sprake van een koop van jenever, ondanks het feit dat Noordijk dit ont kent. Spr. toonde dit aan de hand van de feiten aan. Wat betreft de heling- stipte spr. aan dat daarvoor de voorwaarde geldt, dat het goed door misdrijf moet verkregen zijn. Én dit is niet het geval. Spr. vroeg op deze gronden vrijspraak. Tenslotte pleitte mr. dr. A. 1' ontein voor ver dachte Willem T. Pleiter vroeg zich eveneens af, of hier sprake is van diefstal. Spr. geloofde dit niet en daarmee komen de subsidiaire ten laste leggingen leelijk in-het gedrang. Evenals mr. Oskam meende spr- dat heling niet kan bewezen worden als het misdrijf van diefstal niet vast staat. Spr. vroeg daarom vrijspraak. Mocht de rechtbank daartoe niet kunnen beslui ten dan wilde spr. toch B® aandacht vestigen op het feit dat Willem T. n°S nooit veroordeeld is. Op dezen grond vroeg spr. subsidiair een clemente straf. Nadat verdachte v. d. K. n°S enkele opmer- kingen had gemaakt, bepaalde de rechtbank de uitspraak op 7 Februari a.s. Uitspraken De rechtbank heeft veroordeeld: den 26-jarige® stukadoor O. P., gedetineerd, wegens diefstal van eenige bankbiljetten .van ƒ10.ten nadeele van T. Omreneel uit Gouda tot 1 jaar en zes maanden; in een zaak van J. D. c^e ia liooger beroep terecht stond wegens een overtreding van de Leerplichtwet heeft de rechtbank het vonnis van den kantonrechter te Gouda, 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis, vernietigd en hem ver oordeeld tot 0.50 boete ,subs. 1 dag hech tenis; den GS-jarigen W. W., zonder beroep, gedeti neerd, wegens diefstal van een paar dubbeltjes uit de toonbanklade van een winkel aan de van der Werffstraat, toebehoorende aan het echtpaar van Zon, tot 2 maanden gevangenis straf met aftrek van preventief; den 25-jarigen machiist G W. J. de g., gedetineerd en recidivist, Wegens poging tot inbraak in de woning van M. C. Hoogteyling aan den Crooswijkscheweg tot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf; den 23-jarigen varensgezel J. T. B., gedeti neerd, wien. hetzelfde feit ten laste was gelegd tot 1 jaar gevangenisstraf, voorwaardelijk mot 3 jaar proeftijd. tl. v. B., schoenmaker, wegens poging tot doodslag op zijn echtgenoote en een kostgan ger, tusschen wie een ongeoorloofde verhouding bestond tot 6 maanden gevangenisstraf, voor waardelijk met 3 jaar proeftijd. Verwaoht wordti, meeat krachtige, tijdelijk wollicht afnemende, aanvankelijk nog W., la ter meest Z.W. wind, zwaar bewolkt of be trokken met tijdelijke opklaringen, waarschijn lijk regenbuien, kouder des nachts, overdag waarschijnlijk iets zachter. De barometer is op den voormiddag stijgen. de. t, 1 ■- - j* s Fietsen én motorrijders lichten 'op van 's avonds 5.— tot 's morgens 7.23. ƒ20.000000 NOMINAAL TEGEN 98% PCT. De Rotterdamsche Bankvereeniging en de Am- sterdamsche Bank berichten, dat de inschrijving wordt opengesteld op nominaal 19.720.000 4% pet. obligatiën, deel uitmakende van een leening groot nominaal 20.000.000, ten laste der ge meente Rotterdam, in stukken groot ƒ1000 elk, genummerd van no. 130801 tot en met no, 150800, waarvan het voor de eerste aflossing benoodigde bedrag van 280.000 obligatiën dooi de gemeente in portefeuille wordt gehouden. De koers van inschrijving bedraagt 98% pet. De eerste coupon verschijnt den len Juni 1928. Op Woensdag 1 Februari 1928 van des voor middags 9 tot des namiddags 4 uur wordt te Rotterdam, ten kantore van den gemeente-ont vanger, en de Rotterdamsche Bankvereeniging en te Amsterdam, ten kantore van de Amster- damsche Bank, gevaceerd tot de ontvangst der door de inschrijvers onderteekende biljetten, ver meldende het bedrag waarvoor wordt ingeschre ven. Houders van nog niet uitgelote, per S Februari 1928 h pari aflosbaar gestelde obligatiën der 6 pet. leening 1922 ten laste der gemeente Rot terdam, per resto groot 8.600.000, hebben het recht deze obligatiën, voorzien van de coupons per 1 April 1928 e.v., om te wisselen tegen een 4% pet. obligatie van gelijke nominale waarde Van bovengenoemde uitgifte. De inschrijvers, die van dit recht van om wisseling gebruik maken, verplichten zicli door hunne aanmelding hunne 6 pet. obligatiën op Woensdag 8 Februari 1928, des voormiddags, in te leveren ten kantore van inschrijving. Tegen elke ingeleverde 6 pet. obligatie wordt uitgereikt een 4% pet. obligatie van gelijke nominale waarde en vergoed voor koersverschil en rente-verlies, in totaal 2.90 per obligatie van 100. Het recht van voorkeur vervalt 1 Februari i928. Op het, na uitoefening van bedoeld voorkeurs recht overblijvende gedeelte der leening wordt een vriie inschrijving opengesteld. De toewijzing op de vrije inschrijvingen zal pondspondsgewijze geschieden op Woensdag 8 Februari 1928. De officieele noteering ter beurze van Am sterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. De aflossing op deze leening zal aanvangen op 1 December 1928 en zal volgens een vast gesteld plan geschieden. De elk jaar af te los sen obligatiën worden op door B. en W. vast te stellen wijze bij loting in de eerste helft der maand Juni aangewezen. De aflossing heeft plaats k pari op 1 Decem ber daaraanvolgende. De gemeente heeft het recht om te allen tijde tot vervroegde aflossing, hetzij van de geheele leening, hetzij van een gedeelte daar van, over te gaan. TATER v d. VLIET OVER PALESTINA Morgen Donderdag 26 Januari ,z»l de Zeer. Eerw. Palter N. van eter Vliet li® de Groote Schouwburgzaal van de St. Josepligezellen- Vereeniiging nan liet Stationsplein een lezing met lichtbeelden. houden, over de H. Plaatsen in Jeruzalem en Palestina. Pater van der Vliet heeft al zijn hoop ge. stetd op dezen avond. Is de avond van morgen niet vruchtbaar en is de zoal va® de St. Jo- sephigezellen niet gevuld tot in fle uitea-ste hoe- keu dan zullen de Witte Paters van het Gr ieksell-Arabisch Seminarie in Jerusalem ge noodzaakt zijn vele aanvragen van jeugdige indandsche levieten af te wijzen. Zoover mag het echter niet komen. Ieder rechtgeaard katholiek-leeft mede met de groote zorgen van Z. H. den Paus oni te komen tot de zoo vurig gewensebte eenheid der Kerken, En dat is toch het onwaardeerbare doel dat het Seminarie van St Anna te Jerusalem zich gesteld heeft. Pater van der Vliet, die reeds 26 jaar aan het seminarie is werkzaam geweest heeft materiaal te over meegebracht ,ora te pleiten voor de belangen van zijn Seminarie. Hij zou zoo gaarne zien, dat meer beurzen werden gesticht door zijn katholieke landge noot en. Tengevolge van de buitengewone levensduur, te en in weerwil van alile aangebrachte be. zuinigittgen, komt het onderhoud van een Se minarist jaarlijks op 300 gulden. Door jaarlijks deze isom te storten zou men dus na 12 of 13 jaar de verdiensten hebben een priester aan Godis Kerk te hébben geschonken op de H.H. Plaatsen, vanwaar wij ons H. Geloof liebben ontvangen. Een kapitaal van 7500 gulden zou een blijvende beurs stichten, waarvan de rete jaarlijks in het onderhoud van een dier semina risten lean voorzien. De invloed tén goede, die door de inlandse lie Geestelijkheid zal worden "uitgeoefend ouder de katholieke bevolking va® het Oosten is bui tengewoon groot e® het zal een troostende aau- -m-oediging zijn voor de weldoeners, die hen hebben heipen vormen door hun aalmoes. Bij het bevrijden van den Beemraads- singel van roofvisch- met behulp van een zegen tusschen Middellandstraat en Benkels- dijlc zijn gisteren twee snoeken opgehaald welke reap. 19 en 18 pond wogen. Dit ge- Wicht is buitensporig hoog, als men bedenkt dat de meeste snoeken welke uit de singels zijn opgehaald een gewicht van vijf a zes pond hadden. Zoodra de singels snoekvrij zijn, wordt begonnen met het uitzetten van 4500 goud- visschen. EEN 'ANTENNE-TOREN VERPLAATST. \j Op z'n Amerikaansch. Voor oude stadstorens zijn bouwers valt huizen en bestuurders van verkeersmiddelen gewoon uit den weg te gaan. Aan de traditie en schoonheid der monumenten mag niet worden geraakt, terwijl het ook niet doenlijk is de ateenen kolossen eenige meters op zij te zetten. Maar antenne-torens maken geen aanspraak op architectuur of ouderdom, en zijn evenmin voor goed aan hun plaats gebonden. Met hen kan dus anders worden gehandeld. Vandiaar het staaltje van Amerikaansche handigheid, dat Maandag j.l, op het terrein dier N, S. F. te Hil versum werd geleverd. Een der antenne-masten van den N. S. F.- zender stond in den weg, een moeilijkheid door de belangrijke uitbreiding van het bedrijf ver oorzaakt. De bouwers, De Vries Robbé Co. kregen de opdracht: twintig meter achteruit, zonder de antenne zelf langer te maken. Het zestig meter liooge en 23 duizend kilo zware gevaarte werd, terwijl zes tuien het vasthielden, als een atuk meccano-speelgoed naar zijn nieuwe standplaats gebracht. Met behulp van scheeps- glijders werd de toren over de met vet be smeerde rails voortgeschoven, om, toen hij 170 meter van zijn collega verwijderd was, op vier nieuw, 15 meter uit elkaar liggende, betonblok ken verankerd te worden. De verbinding tusschen de antenne en dé beide masten werd inmiddels tot eeu overeen komstige afmeting verlengd. Huizen (1840 M„ na 6 uur 1950 M.)' 12.301.45 N.C.R.Y. lunchconcert; 6—7, cursus Paedagogiek; ,77.30 cursu3 boek houden voor beginners; 7.308 cursu3 Paedagogiek; 8.concert. Scheven ingen (1950 M.) S.155 be richten; 1212.05 zuivelber.; 1.302.45; beursnoteringen; 3.35—3.50 landbouwber.;} 3.523.57 zuivelber.; 5.305.35 zuivelber. Hilversum (1060 M.) 12.politleber.:] 12.35—2 lunchmuziek; 3—4 uurtje voor de wees- en ziekenhuizen; 44.30 huisvrouwen- halfuurtje; 5.30—7.15 vooravondconcert; 7.15 Engelsche les voor gevorderden; 7.45 politie bericht; 8.10 aansluiting Concertgebouw té Amsterdam; 10.30 persbericht. Da ven try (1600 M.) 11.20 kwartet en solisten; 12.501.50 Australisch programma;] 1.502.20 gramofoonmuziek; 2.50 causerie;] 4.05 causerie; 4.20 orkest; 5.20 orgelbespe ling; 5.35 kinderuurtje; 6.20 landbouwbe- richt; 6.40 pianoconcert; 6.50 nieuwsbericht;] 7.05 piano-concert; 7.15 Novellenhespreking;| 7.30 causerie ovea- beeldhouwwerk; 7.50 Halleconcert „Fidelio", opera van Beet hoven; 9,cello-concert; 9.20 vervolg „Fidelio"; 9.50 nieuwsber.; 10.50 nieuws bericht; 10.10 reisverhalen; 10.20 een uur tje humor; 11.2012.20 dansmuziek. P a r ij s („Radio-Paris" 1750 M.) 10.50 tot 11.eoncert; 12.502.10 orkest; 1.20 tot 2.10 kinderuurtje; 45 causerie; S.50 tot 11.20 operettemuziek. Langenberg (469 M.) 12.251.50 or kest; 5-206.20 concert voor 2 piano's; 7.35 causerie, Werag-orkest. Daarna dansmuziek. Zeesen (1250 M.) 1.20—7.30 lc-zingen en lessen; 8.20 populair concert; 9.50—11.50 dansmuziek. Hamburg (350 M.) 3.35 orkest; 4.20 dansmuziek; 7.20 „Da Jesus auf Ei'den ging"; 9.20 causerie; 10.5011.50 dans muziek. Brussel (309 M.) 5.206.20 htnder- uurtje; 9.35—10.35 concert en gedichtêu. d i LUISTERAARS. Op 1 December j.l. bedroeg het aantal Inge schreven luisteraars in Oostenrijk circa 288.000, in Zweden bedroeg het op 31 December j.l- ongeveer 339.000, in Noorwegen 61.SÖ0. RADIO-ONDERWIJS IN AüSTRALI Het station 3LO te MelDoivrne geeft geregeld onderwijs, dat naar schatting door circa 20.000 scholieren gevold wordt. EEN NIEUW STATION IN FRANKRIJK. 't Gerucht .gaat, dat er inFrankrijk plannen be staan een particulieren zender op te richten, die dan waarschijnlijk te Lime3 zal worden ge bouwd. Aaii de Korte Kade bij den bekenden Kaneelmolen zijn vanmorgen in de Kra- lingsche Plas 2000 edelkarpers uitgezet. De dieren waren in 8 vaten welke elk 250 stuks bevatten, aangevoerd door de Nefler- lajindsche Heidemaatschappij. Deze visschen zijn pas twee jaar oud. y HET AANTAL RADIO-ONTVANGTOE STELLEN. Volgens een uitgegeven rapport yan 4» P.T.T, in Zweden bedraagt het aantal radio-ontvang toestellen percentsgewijze op de 1000 inwoners In Zweden 53,6; Engeland 53; Denemarken 44,8; Oostenrijk 43; Duitscbland 28,1; Noor wegen 22,1; Zwitserland 15,9; Tsjecho-Slowa- kië 15,2; Hongarije 9; Finland 8,8 en België 4,6. welke huishoudelijke arbeid' verrichten, j blijven zacht, gaaf en blank door 1 Doos 30-60-90, Tube 80 cl. Reel. 1248S 7.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2