s Duinroosje. mm&mgmmmi m mmê. Woensdag 25 Januari 1928 Derde Blad smam lil t-liil::. li- - il'l; "Iwl Aii u IV Hoewel zelf voorsteller, kon de gastheer het niet al te hest verkroppen, dat de in stemming bepaald enthousiast was. Wat hadden de menschen er in 's hemelsnaam aan om dermate de ijdelheid van den jongen te streelen, al-of al dat gef et el op zoo'n zaagkist nu sv.-rkelijk iets om iiet lijf had? Verzachtte gelukkig niet wei nig des zakenmans leed, dat diegcVoor wie hij door zijn voorstel het offer v^n zijn vooroordeel tegen de kunst had ge bracht, de warmste stem had in hot koor. Jaap begreep, dat het zijn plicht was, te spelen, nu de vergadering zich zoo una niem daarvoor had uitgesproken. Het was trouwens zijn gewoonte niet zich lang te laten bidden. Ilij had nu eenmaal talenten gekregen om er anderen de vruchten van te schenken, ol althans hen mee te laten proeven. Zoo vatte hij het tenminste op. En dat teekende volgens zijn priesterlijken vriend heel de rechtschapenheid van zijn inborst en zijn ruime Christelijke gezind heid Eenvoudig als altijd knikte de jonge man ton bewijze van zijn toegeven. Hij voelde zicli ook wel aardig in stemming, wilde eens gaarne zelfs zijn ziel ten volle uitstorten voor al deze goede menschen, die hem dagelijks benaderden en getuigen waren van zijn streven naar hooger-op. Maar vooral wilde hij deze gelegenheid van intiem samenzijn benutten om te trach ten het hart van zijn koud zakelijkon vader murw te krijgen voor zijn stoute aspiraties. Terwijl het gebabbel weer algemeen werd en er veel gepraat was over muziek en zang, verdween de jonge musicus om zijn instrument te halen. Bij zijn terugkomst zat Cor reeds voor de piano. Deze bege leidde zeer dikwijls zijn begaafden vriend. Wat zullen we spelen, Jaap? De jonge y. Stralen draaide de snaren vast en toetste de klanken. Toen knipte hij jen oogje naar den pianist, die daaruit be greep, dat Jaap zijn eigen fantasie wenschto te geven, die fantasie, waarvoor Cor Duur steen in zijn dweperige vriendschap wel Knielen kon en die Jaap als het lievelings kind zijner verbeelding gekregen had op een *vond in de duinen bij zonsondergang- Lichtelijk zweefden Cor's vingers over de toetsen der piano, maar hij verwekte daar uit geen muziek. Jaap streelde de viool, roerde de snaren sn deed ze sidderen onder zijn vaste aan- alcing. Zoo begon hij met bleeker gelaat te vertellen, wat zijn innigste vervulde. 't Was zeer eenvoudig en greep nog geens zins aan. De oogen gevestigd op den wan- telenden strijkstok trokken de heeren aan 4un sigaren en vroegen de dames zich af wat er van deze uitvoering „uit het hoofd'' geworden moest. Jaap liet de snaren vertellen van de din gen aller dagen, van den vervelenden sleur bij zon of bij nevel, bij droogte of bij voch tigheid, bij warmte of koude, eeuwig het zelfde, dat zoo ver lag van de wereld zijner •dealen. Hij verhaalde hoe hij dagelijksch 4an zijn studie en zijn arbeid trok en hoe te menschen, wars van kunst en schoon- ieid voorbijgingen. Er was, ja, zoo nu en tan, maar o, zoo weinig, een zonnestraal, aooge roering des gemoeds ook in het allc- laagsche. Maar wranger ook smaakte dan elkens het gewone opnieuw. De strijkstok werd driftiger en bleeker de virtuoos, Want thans zegde hij uit, hoe vele malen zijn dorst naar het eeuwig schoóne hem dreef naar het alleen met God's groote natuur, waarin do menschen zoo onbedui dend min worden, dat elke soortgenoot er den bewonderaar tot genotbederver is. Hij gal' weer, lioe hij zoo vaak heensnelde, Kopvcrloren, doof, blind, gevoelloos voor liet koud mènschelijke, heensnelde naar de zee, zijn lieve, bewonderde zee, die van den voet der-duinen zich uitstrekte naar den wijden horizon,majestueus en machtig als een God; dc zee, die bij dag een onmetelijke spiegel was, waarin de hemel zich bekeek en de zon miliiocnen schubben strooide; de zee, die 's nachts onder geheimzinnig geruisch het. beeld van maan en sterren over haar golf jes liet glijden; de zee eindelijk, die al naar gelang van haar nukken, toéli«t, dat de vier winden krijgertje speelden in de plooien van haar kleed onbewogen was-vof er al kleine menschen in hun notedoppen hingen aan kruinen barer baren of den dood ver beidden in den schoot der golven- Jaap was vertrokken uit deze kamer, uit dit gezelschap. Hij stond op de duinen en zong het lied van dc zee. De heeren lieten hun sigaren uit gaan en gaven het bootje van hun wezen prijs aan den golfslag van dit lied. De dames bewogen haar hoofd op de deining van de viool, die tegen den schouder van den kunstenaar want dat, was Jaap zeker in dit.uur het stijgen en dalen van zijn gevoel meemaakte Alleen de oude van Stral cnbleef zich zei ven meester. Zelfs droeg hij zijn wenkbrau wen gefronst. Misschien was deze prestatie van zijn zoon er een, waarop hij, zelf als vader trotsch mocht gaan. Laat wie wil het maar klaar spelen de menschen zoo in te nemen en als het ware in zijn uiting op te slorpen. Hem echter deed die opeenstapeling van klanken benauwend of liever tergend aan als een breed opgezet dwangbevel. Door die meesterlijke fantasie meende hij als een stem te hoorcn, die zeker van de overwin ning, hem toeriep; „Uw. wil zal hier falen!" Alle oogen glinsterden onder de daveren de, breede muziek, waaruit de verbazing sprak voor een ongemeten macht. Marie Gerritsen hing voorover en staarde zoo ge spannen naar de violist, alsof zij hem eik oogenblik om den hals zou gaan vliegen. Zelfs Roos, het oudste dienstmeisje stond afgetrokken en alles vergeten met halfge- oponden mond in den hoek bij de deur te luisteren. Cor Duursteen voorovergebogen hield zijn hoofd tusschen de handen- van Dummelcn plukte aan zijn kin en vroeg zich af of hij nu werkelijk lichamelijk groeide onder dit werk van zijn besten leerling. De kunstenaar op de duinen liet zijn oogen zakken, zonk neer in het zilveren zand en overwoog hoe hij dorstte naar de macht om al die schoonheid naar wearde weer te ge ven. Ilij zong van zijn leven naar het open- boren leven in broeden vorm van al wat mooi, wat aantrekkelijk, edel en bewonde- rendswaard is. Hij riep liet trillend van zijn snaren hoe zijn ziel vleugelen begeerde om heen te wieken boven de kille werkelijkheid in ideale sferen. Och, zoo gaarne wilde hij kunstenaar worden en schepper zijn Dat droef verlangen, dat begin van wan hoop, trad het gemoed der toehoorders bin nen. Als trieste regen druppelde de zwaar moedigheid neder op hun ziel. Dc kapelaan moest een huivering onder drukken- Mevrouw van Stralen pinkte een traan weg. Marie Gerritsen keek bijna hart verscheurend droef voor zich uit. De overi- v - a x- ,- a,v, a- EEN MOOI STUKJE HUISVLIJT werd door den keer J. Vrijenhoek te Rotterdam vervaar digd. Bovenstaand scheepje werd met de hand geheel uit koper In 3 jaar tijd gemaakt en bevat alle machines in miniatuur. Bij een proeftocht op den Kralingsche plas werd een afstand fan 800 Meter in 17 minuten afgelegd, Het scheepje kan 5 kwartier zelfstandig varen, gen, van Stralen uitgezonderd, droegen grooton ernst op hun gelaat. Men voelde het einde der fantasie kornen. Nog streefde de verteller-tegen in de klauwen van hel noodlot, dat hem steeds van zijn idealen verwijderd hield en hem terügdwong naar de aarde- Nog klonken uit den matton toon dei' melodie eeni'ge wilsuitingen op. Tot de strijd den strever te machtig werd, en hij allo hoop liet varen. Het noodlot had hem voorgoed gegrepen om hem neer te ploffen in den stroom des levens..met een jammerkreet sprong de stok van de snaren Tot. eigen verbazing schrok van Stralen daar lichtelijk- van op. En daar niemand er aan dacht te applnudiseeren nam hij dit voor zijn rekening en sloeg zijn groote han den eonige malen met veel geluid tegen el kaar. Het was prachtig, riep hij vroolijk. Maar jongens'nog' toe, zoo zwaar op de hand, zoo triest., ca dat op oen avond als deze! Toe. Hoos, schenk mij nog liever 'n kummeltje. üet meisje schudde op dit commando de verstijving der al te strak gespannen aan dacht af en ijlde met het gevraagde toe. Voor de rest was er geen luidruchtigheid in de kamer. De oudere dames zaten positief te huilen- Marie Gerritsen haar oogen wa ren droog, maar schitterden, als zonnetjes. Toen van Stralen dat zoo opmerkte, glansden zijn kijkers ook. Iljj glunderde als een straat jongen, die een gulden gevonden heeft. Een machtige neiging stond in hem op, om te gaan zitten en luid schaterend zich eenige malen flink raak op de knieën te slaan, ten einde uiting te geven aan zijn blijdschap, dat het pleit gewonnen was. Geen twijfel meer. Marie Gerritsen had Jaap lief gekre gen. Zij aanbad hem gewoon op dit oogen blik. Haar oogen zeiden het duidelijk. Zijn mond ging werktuiglijk open, maar sloot zich bijtijds toch weer over den triom falen uitroep: „Hoera voor 'iet aanstaande jonge echtpaar!" Dat was nu eens recht iets waarop men vanavond, één van zin had kun nen fuiven, Heel wat anders dan zoo n dood gewone verjaring °f wat armoedige talen ten, Jaap, m'n jongen, je hebt je wel over troffen- Ik meen je te hebben begrepen. Het was de kapelaan, die onder deze woor den Jaap's hand schudde en toen plaats liet aan mijnheer Gerritsen, die achter hem aan dribbelde, de oogen fonkelend van het zelfde vlammetje als die van zijn vriend v. Stralen. Waarde violist trompetterde zijn wak kere stem, ik geloof wel namens mijn vrouw en dochter te spreken, wanneer ik je zeg, dat wij genoten hebben hij beschreef met zijn vrijen arm een halven boog in de rondte onnoemelijk genoten! En het is om de weerga niet om je te vleien, als ik vertel, dat mijn hart door je muziek gewrongen werd als een spons, zoodat Het water bij je oogen er uit kwam, schaterde van Stralen. Toe schei er uit met die lofuitingen. Ze maken den jubilaris dol Laten we liever dc glazen tegen elkaar tik ken. Roos, aannemen! En leve de vreugde! In zijn hoekje verdoezeld en verloren in de half-donkerte, zat van Dummelen stille tranen te verschreien. Hij wist wel dat de vier cognacjes niet geheel vreemd waren aan die verweeking, maar toch ook, die jongen speelde als een muzikale duivel- Waar had ie het vandaan? Nooit had een leerling hem zooveel geluk, zooveel trots verschaft Maar ook hoeveel booger stond deze jonge man dan hij, de meester....! Tusschen dc lovende aanwezigen bleef Ger ritsen de meest voortvarende. Tot heden had het voorstel van v. Stralen om de kinderen tot man en vrouw te maken hem maar ma tig kunnen bekoren- Alles goed en wel, de jongen leek hem stil, to afgetrokken, te mijmcrig. Zijn eigen levendige natuur ver zette zich levendig tegen deze verbintenis. Daareven echter was zijn laatste verzet ge broken en zelfs zijn gansche wezen inge palmd voor het leven. Zoon schoonzoon zette de kroon' toch eigenlijk op zijn levens werk, de verheffing van zijn naam. Doodarm begonnen was hij thans rijlc- Men achtte, hem, waar hij zich bevond, en zelfs hier ie lenap en eerlijk zakenman. Maar hoeveel meer glans zou van zijn naam stralen, als hij dien verbond met den naam van den ar tist. Op dat terrein heel anders voelend dan zijn vriend van Stralen wist hij, na het ge hoorde, dat Jaap's beroemdheid een kwestie van tijd was en dat eerlang zijn naam dus ook die van Marie met eerbied en bewon dering genoemd zou worden in de beste kringen van Nederland. Als nu te bliksem de jongen maar nuchter genoeg bleef om zich niet heelemaal in dit werk te verliezen. Het is mooi te schitteren in de salons en concert zalen. Daarbuiten dient, het gezonde ver stand de stem van het klinkende geld te spreken. In ieder geval had Jaap den hei ligen plicht tegenover zijn vrouw, die de drie i EEN INWONER VAN ALKMAAR heeft een luidspreker uitgevonden, die zeer goed vob doet, de microfoon is geplaatst in een groote zeeschelp en geeft de muziek weer j ton gelds in vooruitzicht medebracht, orn althans te trachten zooveel zakenman to zijn, dat tering en nering gelijk bleven. Hoog oprijzend onder deze prettig kitte lende zorgelijkheidjes zochten de oogen van den beweeglijken ex-kruidenier den aanstaan den schoonzoon en ontmoetten bij den omme gang over de aanwezigen de zwaar overbor- stelde, maar thans ongewoon levendige oo gen van v. Stralen. Het werd een klankloos gesprek tusschen de beide vaders, waarin ze wonderlijk eensgezind waren. Met een oog- knip werd het besloten. Van Stralen wandelde even om kwansuis om de asch van zijn sigaar te schudden. Ilij moest daarbij rakelings dicht bij Marie Ger ritsen wezen. Het was hem er ook om te doen, haar op sleeptouw te nemen en haar te voeren tot zijn zoon dien zij zoo ontwijfel achtig haar liefde had verklaard in de uit drukking harer jongemeisjesoogen. Zich over het asehbakje buigend, raakte hij haarstevig aan, zoodat ze verwonderd opkeek. O, mijnheer van Stralen, was u het? Eh, kleintje, deed ik je schrikken? Wel, hoe vond je dat? Hij wees temee in de rich ting van Jaap. Och, mijnheer, deed ze dweperig, wat was het heerlijk! Ja, om te huilen, zei hij maar ineens flink. En.... hij keek nu verwijtend en vond je het toch niet de moeite waard, orn den musicus even te feliciteeren. Je hebt hem nog geen handje gegeven, als ik het wel heb! Hemeltje ja, schrok het, meisje be schaamd. Ilc zou dat heelemaal vergeten heb ben. Och, ik was ook zoo afgetrokken, door dat mooie, dat ik er niet aan dacht. Vlug wipte zij op haar voeten en trad op Jaap toe, die op de pianokruk, de viool nog *n z'n hand, met Cor aan 't napraten was over de algemeene indrukken welke hij had trach ten weer te geven- Hij was niet heelemaal tevreden, terwijl Cor op de emotie van het gezelschap wees om aan tc toonen, dat Jaap zich voor clc buitenwereld als het ware ont popt had. Mijnheer v. Stralen ik maak u wel mijn compliment Die schuchtere, maar van oprechte bewon dering warme stem deed hem opkijken. Hij zag haar roncle aimen vooruitgestoken en greep haat fijne hancl- Toen boog hij en glimlachte van vormelijke erkentelijkheid. T Ik dank u wel mejuffrouw Gerritsen. Ileb ik u werkelijk 'een beetje kunnen in nemen? Hier dacht van Stralen, die het meisje tot bij zijn zoon geleid had, dat zijn aanwezig heid nu voorloopig overbodig was. De zaak gleed als op rolschaatsen. Zonder twijfel kon hij zoo dadelijk de verloving aankondi gen. In de hoop nu, dat Cor Duursteen het tweetal eveneens los zou laten om zich bij het overige gezelschap te voegen, ontwikkel de do veldheer van dezen avond aan de overzijde van de tafel, vanwaar hij hef oog hield op het gevechtsterrein, ais ware het hem heilig gemeend en heet van de ziel, een druk gesprek over kunst en nog wat. O, antwoordde Marie daarginds, u heeft me niet alleen een beetje, maar heelemaal in kunnen nemen. Én heeft u me ook begrepen, mejuf frouw? Begrepen? Maar, mijnheer v» Stralen, daar heb je toch geen tijd voor, als je mu ziek voelt? Begrijpen? Weet ik veel? 't Was me net of ik aan een ziekbed, neen, in een gasthuis stond en toon daar al dia men schen zag lijden en klagen...... En toch ook weer niet- 't Was meer algemeen, iets vaags iets lijdelijks echter, dat me tegelijkertijd, weer bedroefd maakte en weer met. ver bazing vervulde, dat u zooveel macht kott uitoefenen op alle menschen om u heen. Cor viel lachend bij. Bravo, juffrouw Gerritsen, u bewijst kunstgevoel te bezitten. Nietwaar Jaap? De jonge v. Stralen was 't volkomen eens met dit bescheid. Van een vrouw, van een meisje vooral had hij dit niet durven ver* wachten. Hij stak een sigaret op cn begon erg verstrooid te praten. Tot ten laatste zijn stem haast geen deel meer had in de con versatie, die druk rolde, als aan de tafel, over. muziek en zang- Marie dweepte met viool, had dat, altijd gedaan, Cor van zijn kant voelde evenveel liefde voor piano en liet deze slechts los, als Jaap naar den strijkstok' greep. Intusschen gaf Jaap zich over aan zijn In drukken. Om zijn lippen verscheen weer die vreemde droeve glimlach van heel den avond Zoo gaarne had hij ten gelukwensch na zijn fantasie ook de hand van zijn vader in de zijne gevoeld. Daarmee zou het. doel van zijn optreden, zijn toekomst, gewonnen zijn. In stede daarvan e enonbeholpen, haast kwet sende uitval van zijn vader, een doodgewone traan van zijn moeder. Och arme, 't was waar, het goede mensch kon het niet ver helpen, zoo zij haar kind in dit opzicht zoo weinig begreep Ilad vader niet om een kummeltje ge vraagd om de schoonheid van het spel te verspoelen?..... De teleurgestelde jongeman staarde aan dacht-verloren voor zich uit in het scherps gloeilicht. Cor liet hem begaan en nam de honneurs tegenover de mooie Marie zoo druk' waar, dat zij er Jaap cn zijn viool geheel on al bij vergat. Al warmer klonken de gesprekken rond de tafel. Een atmosfeer van gezelligheid om- dampte de knus gezeten groepjes. Boven do hoofden speelden de grillige rookslierten krij gertje tot zij, door nieuwe vervangen, door, de vernuftig achter een tochtscherm aan gevoerde frissche lucht naar de aangrenzen de gang weggetrokken werden. De dames Gerritsen en van Stralen door, de beteekenis van het vioolgebeuren dichter, bij elkaar gebracht, lieten zich gaan in zeer, vertrouwelijker! keuvel waarin veel gezucht veel ge-ach-en-och't werd, maar de lach van verteedering, dat eenig mooie op de wereld waarvan onze goede Hollandsche moeders het geheim bezitten, overheerschte. Vooral mevrouw v. Stralen voelde zich vanavond wonder wel te moede. Zij had de roem van haar kind aanschouwd en hem gekend ais heerschcr over de harten en de zinnen. En nu mocht ze zich als vrouw van weinig zelfbewustzijn, ai eens benijdenswaardig heb ben gewaand in do schaduw van een man met domincerend karakter, thans voelde ze dat het slechts ijdelheid was bij dien recht- matigen trots cn de hoogor gestelde vreugde van heden. Jaap verhoogde door zijn kunst de waarde ook uiterlijk van haar moeder schap In haar zoon bevond zij zich groot en aanzienlijk-...,. Terwijl nu mevrouw Ger ritsen een bundel lofpijlen afstak over Marie's beste hoedanigheden cn haar 'zin voor knusse huiselijkheid dreven de blikken van Jaap's moeder af naar het trio bij de piano, dat haar, denken deed aan hetgeen over een jaar zou wezen, als haar zoon weer zijn verjaring vierde. Het huwelijk der twee kinderen stond ook voor haar thans vast als een huis. (Wordt vervolgd), 'j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9