DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 50ste Jaargang Donderdag 26 Januari 1928 No 15076 Bit snmmer bestaat mi drie bladen STADSNIEUWS t 'Vr EEN BENEDEN- MAAS-GEWEST? JAARLIJKSCH ONDERZOEK DIENST PLICHTIGEN LICHTINGEN 1916 EN 1919 KAMER VAN KOOPHANDEL. EN FABRIEKEN i krachtens- wetten of vorordctiDigen voorgeschreven en andere officiëelo af- en aankondigingen vau het Gemeentebestuur hinderwet SCHIEDAMS' LIEDERTAFEL D. II. S.—LEONIDAS AANRIJDING Burgerlijke stand EVENTUEELE KLACHTEN RECHTSTREEKS KOEMARKT 4 AGENDA. Hedea Doiiflerfag 2 Febrtiavi KUNST-AGENDA. ~'":v TE ROTTERDAM r;'U9 .SCHEEPVAART BureauKOEMARKT i. SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. France per post ƒ3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en Girodienst 81140. ADVERTENTIëN 15 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusscben den tekst 60 ct.- per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 cl: elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. ƒ0.50, 10 reg. 0.75, 15 reg. 1. Incassokost, worden berekend .Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 250 bij verlies van één band, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies Van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HA VB ank, Lange Haven 103, Schiedam Hierachter vindt men afgedrukt een cir culaire, uitgaande van een commissie uit het département Rotterdam der Maatschappij voor Nijverheid- en Handel, 'gericht tot de leden van de departementen Rotterdam, Dor drecht. Schiedam en Delft dier Maatschappij j en waarin dien leden naar hun oordeel weidt gevraagd over de vorming .van een „na uwe puhliek-rechtelijke corporatie, welke B' don-Maas-Gewest zou heeten- - M. t deze circulaire wordt het groote vraag- siu;.; «ei- toekomst van ons havengebied, wrtr: vau onze gemeente een onderdeel vormt, betrokken uit de kleine sfeer, waarin het departement Schiedam van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel het had bekeken. Bat vraagstuk is niet opgelost met het ant woord op die andere vraag: waar betalen We een dubbeltje meer belasting, een 'ant woord trouwens dat vandaag zus en mor- gen zoo zal luiden. Met deze circulaire wordt de annexatie- k'.vestié geheel, wellicht voor goed naar den achtergrond gedrongen. Misschien zullen °"ii zij, die tot dusver zoo hartstochtelijk 01Jze inlijving hij Rotterdam bepleitten en 'he zich daarom een overtuiging hadden ge vormd, waaraan niet te wikken viel, zich 'hans t'ofli ookwel een weinig in die ovcr- Juiging. ge-ehokt vóelen. Wo hebben alle respect vodr de promptheid van hun oordeel er, voor de breedheid van hun blik. Ze mogen ons niettemin ton goede houden, we ietxyat kuiyerig jew^s^zijn op huft compas te gaan zeilen en nu na de Rotter- damsrhe Kamer van Koophandel al .weer anderen., marmer: met zeker niet minder goed klinkende namén, van oordeel, zijn,'dat de .kwestie ook nog wel eens van een anderen kant kan worden bekeken, gelooven 'we a-!'jd np« at voor een beslissing, in welken 8m 'ian- ook, de tiiden nog lang niet rijp z-ijn Lr doemt met de circulaire van -de com- '"issic uit,'het departement Rotterdam van 'J,j M: '-tsdiapi-ij van Nijverheid en Handel Mn complex van vraagstukken voor onze O°s-"on op. welken bestudeering piet voor l,it„f morgen beëindigd zal zijn, dóch v'Clke jaren vordert Alleen reeds de vaststelling der bevoegd heden, welke aan de nieuwe publiekrechte lijke corporatie -zouden zijn te geven, baar verhouding derhalve tot de gemeentebestu ren en andere bestaande publiekrechtelijke lichamen, rijk. provincie, polders is een aan gelegenheid welke onzen knapsten koppen bcel wat hoofdbrekens kosten zal. Wc zijn, de onevenwichtige Rotterdamsche Hn:ic:-:atieplanncn. ten spijt, nog slechts in het eerste stadium van zoeken en taston. ienyve denkbeelden, allen de overweging Kaard, hoppen zich op en verwekken zelf Weer nieuwe gedachten. Uit dat al de juiste keuze te cïoon. een 'etize welke niet op de eerste plaats vraagt, o. ze den een of anderen ingenieur of poli- ticus bevredigt, maar die de groote be hingen in het oóg houdt van de geheele strook die hc-t gebied van don Nieuwen Waterweg, omzoomt, dat cisrht een voor-" hi,,ml hm van jaren. De Burgemeester van Schiedam brengt op verzoek van den Minister van oorlog ter open bare kennis dat, behoudens onvoorziene om. stamligheden, in Juni a.s. het j'aaf-lijksch on derzoek zal plaats hebben voor de 'gewone dienstplichtigen der landmacht' van de lichtin gen 1916 en 1919. - Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden hakend gemaakt.: «35 B. en W. van Schiedam hebben bij hun be- Ouit van 23 Januari 1928 vergunning verleend de Bataafsche Import-Maatschappij (v .h. V. „Acetylena") te's Gravenbage tot op rich tóng van een onder grondfiche benzine-installa- Ue, inhoudende 6000 L., met een bovéngrond- Atbe aftapinrichting in en op het terrein van N. v. Wilton's Machinefabriek en Seheeps- 'ei"f in het buitenland van KJean-BabberepoL kadastraal bekend als Sectie N. no. 383. SCHIEDAM, 26 Januari 192S.- Nieuwjaarsrede van tien voorzitter Gistermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voort" de Benedén- Maas. De Voorzitter, de heer J. H. van Linden van den Heuvel] hield een Nieuwjaarsrede, waar aan wij *ef. vo-lgende ontieenen: Waar ons district zooveel banden heeft met de scheepvaart, vermeld ik in de eerste plaats eenige cijfers over de scheepvaartbeweging in den Nieuwen Waterweg, Het aantal binnenge komen schepen was ruim 4200 minder dan in 1926 toen de Engel,sche kolenktaking zeer vele stoomschepen noodzaakte hier to hunkeren, maar 2100 meer dan in 1925. 1927: 15.996 schepen, metende -25.467.915 N.R.T.; 1926: 20.262 -schepen, metende 2S.893.050 N.R.T.; 1925: 18.882- schepen, me tende 20.3SS.050 N.R.T. Hiervan warén voor ons district be- stemd: 1927: 1444 schepen, metende 2.654.737 N.R.T.1926: 2409 schepen, metende 3.556.504 N.R.T.; 1925: 1149 schepen, metende 1.803.459 N.R.T. De belangrijke positie van VlaaxMingen als Ueme havenstad des lands dankt deze plaats voornamelijk aan de ertsaanvóereai en- overladingen. Aan erts is gedurende elf maan den aan de Vuleaanha,ven verwerkt: 4.223.208 tori in 1927 tegen' 2.238.793 ton in 1926. Bij al de gegeven cijfers zijn die eer vis- scb&ravloot buiten beschouwing gelaten.. De beugvi.3Behenj.werd slechts door 13 Vlaar- dingsche stoomschepen uitgeoefend en leverde niet zulke slechte resultaten op als het jaar te voreu. Aan de haringvisscherij namen deel: Van Vlaai-dingen: 48 stoomloggees, 5 motor- loggers, 17 zeiMÖg'gers. Van Maassluis: 4 stoomlogfgers, 3 motorlog- gers, 7 zeilloggers. - Stelt men liier tegenover dat in 1916 van Vlaardingen uitvoeren 192 schepen, waaronder 138 zeilloggers en van Maassluis 106 schepen, waaronder 100 zeilloggers, dan springt wel in het oog hoe de vïsschersvloot is achteruitge gaan niet alleen, maar ook hoe ze veranderd is van samenstelling. De zeüüogger is bezig in zeer korten tijd als seheepstype te verdwijnen. De mechanisch voortbewogen schepen hebben do laatste jaren dooreenge-nomen belangrijk meer besomd dan de zeilschepen, een gevolg mede van het feit, dat de visscherij op de Dog- gersbanfr, waaraan door alle schepen wordt deelgenomen, tegenwoordig weinig looneud Js, terwijl de teelt voor een groot deel wordt goedgemaakt dom de visscherij in het Kanaal, welke uitsluitend door stoom- en motorsche pen kan worden uitgeoefend. Waar de beman ning deelt in de besomming, ligt het voor de hand, dat de zeelieden bij voorkeur monsteren op mechanisch voortbewogen schepen; de zeil loggers zijn aldus dubbel gehandicapt en leve ren in doorsnee verlies op, al kan met genoe gen geconstateerd worden, dat enkele in 1927 een goedé, zelfs een zeer goede teelt gemaakt hebben. De vangst was dit jaar zeer ruim en be droeg ongeveer het dubbele van twee jaar geleden, toen aanzienlijk meer schepen aan de vijscjbérij deelnamen. De karihgprijzen liepen op de ruime aanvoe ren van vroege baring sterk terug, maar her stelden zlcli zeer geleidelijk, waardoor de uit komsten der havingvissc-herij voor de stoom- en motorschepen dooreen genomen gunstig mo gen worden genoemd. De haringhandel zette ongeveer hetzelfde kwantum om als verleden jaar, de export be droeg 62 mill ioen K.G. ter waarde van 11 in 1926. De nijverheid moet over het algemeen produ- ceereu-tegen-prijzen, welke gesd.of onvoldoen de winst laten en waak verlies opleveren. Daar. bij komt, dat ondanks bet loffelijk streven der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" de afnemers hier te lande vaak een on-gemoti- veerde voorkeur toonen voor hot buitenlandseh product, iets waardoor de werkloosheid met haar moreele en financieels gevolgen onnoodig in de hand wordt gewerkt. De Nederlaadsehe fabrikant ontmoet daaren tegen in den vreemde meestentijds een voor keur voor eigen nijverheid, waardoor de con currentiestrijd voor hem dubbel zwaar wordt, Daarom is het noodig, dat de Regeering be dacht zij op verlichting van de lasten hier te lande-; het Rijk geeft thans het goede voor-, beeld door zoowel de inkomstenbelasting als de pereoneele belasting te verlagen, maar aan de veel zwaarder drukkende gemeentelijke be lastingen wordt niets veranderd. Verlededn jaar gaf ik enkele voorbeelden van den hoogen be lastingdruk in nagenoeg alle gemeenten van ons district, dat door zijn ligging aangewezen is voor de vestiging van industrieën en bedrij ven, maar dat als woonplaats' weinig aantrek kelijks biedt. Vreemden vestigen zich hier niet of nagenoeg niet zonder noodzaak, wel ziet men, dat velen uit het district wegtrekken naar plaatsen in de nabijheid, die den bewo ners meer bieden, maar hun minder belasting opleggen. De Regeering mag vooi- dit verschijnsel niet de oogen sluiten en het is zaak dat de fabri kanten en neringdoenden op de bres staan, wanneer het vraagstuk der f-inancieele verhou ding tusscken Rijk en gemeenten aan de orde gestéld wordt. Een billijke oplossing aan dit vraagstuk is. voor de hijveren in ons district een levensbelang. Thans overgaande tui de bespreking van enkele voorname industrieën in ons district, kan ik u mededeelen, dat Ui der, scheepsbouw wel voldoende werk was, doch dat men klaagt over verscherpte concurrentie van het buiten land, zoowel voor nieuwbouw als voor repa ratie. Het distillateurshedrijf leverde weinig bevre digende resultaten op. Wil een bedrijf goed gaan, dan moet men een regelmatige stijging in den afzet zien en deze ontbreekt zoowel in binnen- als in buitenland. Het blijkt meer en meer, dat de openstel ling van de Fransche greps voor het Neder landse)! gedistilleerd slechts van weinig bc- teekeaüs is .vooronze industrie. Zooals reeds gevreesd was, heelt men zich in Frankrijk aan andere genotmiddelen gewend en blijft daarbij. De invoer van Nederlandsch gedistil leerd in Frankrijk bedroeg in de eerste 9 maan den van 1927 slechts 421 XI.L. De binnenlandsche 'afzet wordt ernstig be lemmerd door den abnormaal hoogen accijns, welke tot gevolg heeft gehad dat het verbruik van het Nederlaadsehe .gedistilleerd sterk ach teruit is géleopen. Hiertegenover is de consumptie van buiten- landsehe zoete wijnen, welke vee) minder be last worden, aanzienlijk gestegen. Het is voor den Nédeviandsoheu fabrikant zeer ontmoedi gend ,aiet alleen te zien, maar dagelijks te ondervinden, Jióo aldus het huitenlaudsch pro duct bevoorrecht wordt boven het Nederlandsch j fabrikaat. De opdrijving van den gedistileerd- accijhs heeft voor het Rijk tengevolge gehad, dat de opbrengst is teruggoloopen van ƒ67.102.000 in 1921 tot ƒ51.012.130 in 1926 en ƒ50.672.383 in 1027; Bij herhaling heeft onze Kamer op deze cij fers g'ewe-en en daarbij in het licht, gesteld, hoe de bona fide handel bovendien te worstelen heeft tegen een uitg'ebreiden smokkelhandel en clandestiene fabricage, welke een. eens bloei ende industrie met ondergang bedreigt, het Rijk benadeelt en een groot deel der bevol king moreel deprecieert. Blijkens het gesprokene in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal gevoelen verschil lende afgevaardigden voor verlaging van den accijns. Het is zeer te hopen, dat de in uitzicht gestelde accijnsvertagins 6it jaar baar beslag moge krijgen. Hoewel de moutwijnprijzen li oog er waren, dan het voorgaande jaar, werkten de brande rijen niet gunstig, hetgeen moet geweten, zoo wel aan dé koo-ge graanprijzen als aan de langzaam dalende optorensst van gist en spoe ling". Bovendien heeft dit bedrijf het nadeel van te werken onder oen accijnswetgeving, waarvan de bezwaren meermalen in onze Ka mer besproken zijn. De productie der Glasfabrieken met hand- bedrijf is niet meer looneud; ze zijn daarom alle buiten werking geweest in het afgeloopen jaar. Het nationale bedrijf der Vereenigde Glas fabrieken kon daarentegen voortdurend op volle capaciteit werken i °°k voor de toekomst zijn de vooruitzichten dezer industrie gunstig. Voor den middenstand te Schiedam is 1927 in het algemeen niet zoo onvoordeeüg geweest als het jaar te voren. Dat neemt evenwel niet weg, dat de toestand io sommige bedrijvèn nog altijd zorgelijk blijft; verschillende zaken ,waar onder van vrij grooten omvang, moesten wór den stop gezet; vooral luxeartikelen gaan slecht van do hand. De winkels in consumptie artikelen en de kledingmagazijnen hadden een meer stabielen omzet- De middenstand te Vlaardingen en Maas sluis lijdt onder de nabijheid van Rotterdam, de veelheid van winkels in dezelfde branche, de concurrentie van gelegenkeidskooplui en de aanwezigheid van een druk bezóchte consump tie-markt.' Tiet is wel typeurend voor den tijd waarin we leven, dat tot de weinige bedrijven, die een bevredigendresul taat konden boeken, d-e verkoop van bloemen bekoort. Van de verdere in os district gevestigde belangrijke 'industrieën kan vermeld worden, dat-de zeepfabriek op' een zeer gunstig, de kunstmestfabriek op een tamelijk bevredigend resultaat mag terugzien. Spr. eindigt mot den wensoii, dat 192S voor het district moge brengen opbloei. Als voorzitter der Kamer werd gekozen de heer J. H. van Linden van den Heuvell en als onder-voorzitters de heeren II. J, Jansen en W. Brouwei- Pzn., vesp. voor de atdceling groot- en kleinbedrijf, terwijl do vaste commission werden samengesteld. Na voldoening der ingekomen stukkeu werd besproken de bestrijding van den verkoop met cadeau» en op voorstel van de commissie voor TE AALSMEER WERD EER PLÜIMVEETER. TOORSTELLING gehouden, waarop onze foto graaf den boven afgebeelden, met eersten prijs bekroonden, Pauwhaan kiekte. het kleinbedrijf werd besloten met het oog op de door de Regeoring in te stellen commissie, die een wettelijke regeling zal onderzoeken, aan hot comité van aetie geen subsidide te ver. leenen. Het verzoek van de plaatselijke middenstands. vereeniging te Vlaardingen om voor ƒ300. deel te jienien in"het garantiefonds voor de in Maan te honden winkelweek werd tea- onder zoek en afdoening in handen gesteld van het Bureau. Voorts werden enkele subsidieverzoeken af gewezen, waarna de Kamer overging in beslo ten zitting. Gisterenavond werd op een vergadering, uit- gescihir'even door een voorloopig comité opge richt een Mannenkoor, genaamd Schiedams' Liedentafal. De vergad-eriing was uitstekend bezocht en alle aanwezigen gaven zloh als lid op. Verschillende bewijzen van instemming wer den ontvangen van heeren welke verhinderd waren de vergadering te bezoeken. Met vooraanstaande Koordirigenten wordt alsnog gecorrespondeerd. Heit bestuur werd als volgt samengesteld: C. de Kort, voorzitter: Van Noort, Secretaris Singel 194/4; D. Muisbon, Penningmeester; C. van Diest, Bibliothecaris;Van de Plnym, Alg. Secundus. Zondag a.s. speelt D. H. S. op baar terrein dn den Kortland-polder tegen Leonidas uit Rotterdam. Het belooft een spannenden strijd te wor den, daar beide teams volledig uitkomen. Gisterenmiddag liep de 12-jarige C. de N., wonende Grot'baan, op de Hoofdstraat, terwijl hij altlaar aan het spelen was, tegen een auto bus' van Van Leeuwen. De jongen smakte tegen den grond en bleef liggen. De chauffeur nani lieik mee naar het hoofdbureau vau politie, waar bleek dat de knaap slechts een ontvelling aan het linkerbeen had opgeloopen. GÉBORÉN 23 Januari 192S: Adriana, doch ter vain J. Troost' en P. A. Bijl, Parallelweg. 24 Jan.:" Neeltje, dochter van D. van der Beek en H. Lühring, Nieuwstraat; Klasina Johanna Coa-nelia, dochter van C. Maltja c-n H. Hamerslag, Graaf Flo-risslraat OVERLEDEN 24 Januari: H. L. van de Mer- we, oud 64'j., weduwnaar van A. Markus, Ma. ïfiastraat. ■B;il itiiJUiHiiimilflllifHiltllli'LLIJJI over Bezorging of over incas- seering van abonnements geiden gelieve U te richten aan de ADMINI STRATIE van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St Axnbrcsius, 8 uur, R, IL Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K Damclub I, B, o., Patronaatsgebouw Langv Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zangvsreenlging Lorense Perosi. Gebouw R. K Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. K. Mannenzangvereenl* ging St. Caecilia, half 9, R. K. Volksbond;] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 8 uur af club» avond R. K. S. V. „Excelsior", Gebouw R. K. Kring. lederen Wcensdagavond van 7 uur tot baH 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel sior; Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond, kwart over acht. precies, cursus over Leekenapostolaat. Boven zaal R. K. Volksbond. Eiken Woensdagavond R. R. Burgerjonge- Iingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw, Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Vrijdag vergadering Katholiek Leven. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half 9, Eiken 2en en 4en Vrijdag van de maand ver gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring. a ■i Junioren-Ouderavond van de R. K. S. V» „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Jaaiwergzdeo'ing R. K Mid-denstandsvereenl- ging „De Hanze". Gebouw R. K, Kring. Aan vang half negen. Dinsdag 31 Januari Jaarvergadering R. K. Kiesvereeniging1 R. P. O. Gebouw R. K, Volksbond. Aanvang half negen. R. K, Op.enbar© Leeszaal en Bibliotheek;] jaarvergadering, te houden in de R. K. Leea. zaai. Aanvang half 9. Vrijdag 3 Februari Vergadering Algem. R, K. Ambtenaarsver- eeniging afdeeling Rotterdam. Voordracht met lichtbeelden over „de verhooging en opvijze. ling der Willemsbrug, door L. J. van Dunné. Gebouw ,,'t Verguld Spinnewiel", Beursplein Rotterdam. Aanvang 8 uur. 26 Jan.: Groote Schouwburg, Blackie (-Ichouwtooneel8 uur. (voor volwassenen). - Groote Nutszaal, piano-recital Alice Landolt, 8 uur. 28 Jan.: Groote Schouwburg, Cavallc-ria en" Paljas (Hal. Opera) 8 uur (voor volwassenen,); Groote Doeleeaal, 5e popul. Zaterdagmid dagconcert, Rott. Phil, Qrke&t, 3 uur. 29 Jan.: Groote Nutszaal, plano-matinéej Paul Weingarten, half 3. Groote Schouw burg, Boefje (Rott. Hof&LtocneeJ) S.15 uur, 1 Feb.: Groote Schouwburg, Blauwbaard, (Rott. Opera- en Operette Ver.) S uur. (voor volwassenen) Tivoli-Schouwburg, Ich hab' mein Herz in Heidelberg verloren (Hiïscli- Operette) 8 uur. j Dagelijks: Circus-Schouwburg, Jubileum revue 1928 (Ter Hall-gezelschap) 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 26 dezer in: Royal. BEURS VAN SCHIEDAM l Moutwijn SCHIEDAM, '27 Jainaiaffl. Oificieele notee ring van de Commissie uit de Kamer; van Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 17.per H.L. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. j Spiritus SCHIEDAM, 27 Januari. Men noteert voor melas-se spiritus 1C0 pCt. 31. per H. L. Ruwe graansplritus 60 pet, 17.— Per HJU Spoeling ,4 Noteering ƒ2,20. Schiedam, '25 Januari. Vertrokken: 3 mast motorschoc-ner Anna Elisabeth, kapt, D, Schreiber, ledig, naar Vlaardingen. Schiedam, 25 Januari. Aangekomen: Duitsch s.s. Venus, ledig van Rotterdam om bier te dokken in" de WiUonhayen. Schiedam, 26 Januari. Aangekomen: s.s. Duivendreeht, van Tbamshaven om hier te,i dokken in de Wiiiieïtninabaven; s.s. Dan, van Londen om bier te dokken in de Wiltonhaveh,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1