FEUILLETON w DONDERDAG 26 JANUARI 1928 EERSTE BLAD PAGINA 2 UIT ROTTERDAM HANDELSHOOGESCHOOL EEN REIS DOOR DEN ELZAS EN W DE VOGEZEN BOÜW VAN EEN KATHOLIEKE SCHOOL AAN DE PUTSCHELAAN. ONDERSCHEIDING DIRK SCHaFER TRAMAANRIJDING VERKEERD AFGELOOPEN AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN diefstallen JUBILé NIEUWE AANWINSTEN VOOR CARL HAGEN BECK POGING TOT INBRAAK ONGEVALLEN aangehouden BRANDJES ROOM DRIJFT KABOUTERS WEERBERICHT RADIONIEUWS. PRO GRAMMA'S VOOR VRIJDAG UNIVERSITAIRE EXAMENS ROTTERDAMSCHE BILJARTBOND DE HOOGDREEFMOLEN >1 INTREEREDE PROF. MR. G. A. VAN POELJE. Gistermiddag heeft prof. mr. G. A. van Poeljè lijn intreerede als buitengewoon hoogleeraar in Je leer der bestuurswetenschap aan de Handels- üoogesohool te Rotterdam uitgesproken, waar aan het volgende is ontleend Spr. zal eenige beschouwingen geven omtrent do inrichting van den openbaren dienst hier te lande, in het bijzonder met het oog op de beantwoording van de vraag, of deze in haai' ontwikkeling ten volle of zooveel mogelijk be antwoordt aan de eischen, die er in redelijkheid aan gesteld mogen worden. Men mag verlangen in plaats van een wilden groei een beheersehte en geleide ontwikkeling. Aandachtig speurende naar do ontwikkelings- tendenzen, die in ons staatkundig en maat schappelijk leven te onderkennen zijn, behoort men datgene, walmen wèl in de hand heeft, de formeele organisatie, zóó te maken, dat aan de eischen van: storingvrij funotiónneeren, mini male wrijving, eenvoud en overzichtelijkheid, duurzaamheid eu betrouwbaarheid, -zoo goed jnogelijk wordt voldaan. Slechts als wij aan al deze eischen bewust én zoo goed mogelijk aandacht schenkeu, zegt spr., hebben wij het recht van een bestuursmachine te spreken; wanneer wij van een bestuurs machine spreken, aanvaarden wij daarmede, stilzwijgend maaT onmiddellijk, de verplichting om inderdaad te zorgen, dat aan deze eisclien wordt voldaan. De tijd, welke op den grooten oorlog ia ge volgd, heeft overal, zij het niet overal erven nadrukkelijk, het vraagstuk der algemeene be- stuurshervorming aan de orde gesteld. De ei soli van een zoo zuinig, dat is van een zoo doelmatig mogelijk beheer van den open haren dienst, leidde onmiddellijk tot het ia- zicht, dat de inrichting van dien dienst, welke over het algemeen zonder dat pan de wezen lijke grondslagen ervan geraakt was, nog uit het begin der negentiende eeuw dagteekende, behoorde te worden herzien aan de hand van betgeen studie en ervaring, niet in de laatste plaats bij de grootere particuliere ondernemin gen, welke zoo/karakteristiek zijn voor het economisch leven' van onzen tijd, hebben ge- leerd. Het vraagstuk is er, en het is algemeen. Alleen bestaat er groot verschil iu de wijze waarop, en de nadruk waarmede het werd aan de orde gesteld. De staatkundige org-anistaüe van het Neder- - landsohe volk beantwoordt nog steeds aaa het eenvoudig schema van 1848. Spr. herinnert aan de grondwetsherziening van 1322, sedert welke aan andere dan de in de Grondwet uitdrukke lijk genoemd© lichamen verordenende bevoegd heid kan worden toegekend. Men wii de doelcorporatie echter niet, wan neer zij opzettelijk, op pnbli-ekrechtelijken grond slag, zal worden in het loven geroepen, maar en hierin ligt voor een deel het merkwaardige der hestuurshervorming, die zich in ons land geleidelijk voltrekt als slechts het staats rechtelijke bestuursschema op "papier onver anderd wordt gelaten, aanvaardt men haar gaarne en haast zonder voorbehoud, Tusschen de gemeenten en het centraal ge zag zijn een zeker getal corporaties gesehoven, rechtens zonder bevoegdheden op het publiek terrein, maar met de macht de gemeenten In velerlei bestuursvragen te dwingen zich te richten naar den wil van haar leiders. Ook in het bestuur van den staat treilen zekere ontbindende factoren op. Nog andere krachten zijn werkzaam om aan jhet bestuur vau den Nederlandseken Staat lang zaam aan een geheel nieuw aanzien te geven. Het organisatieschema is niet meer de oude verdeeling" in tweeën: centralisatie of decen- tralisafïe, waarbij dan voornamelijk te denken viel aan decentralisatie op lagere vertegen woordigende lichamen. Ook indien wij ons tot de groota gemeenten bepalen, kunnen wij Inderdaad belangrijke ver schijnselen aanwijzen, waardocfc een ingrijpende verandering der bestuursorganisatie wordt ge demonstreerd. In de eerste .plaats valt dan te 'denken aan de wijze, waar-op artikel li-ibis van de Gemeentewet is toegepast. Het heeft den gemeentebesturen een middel gegeven om, bij behoud van het centralistisch georiënteerde regeersteisel volgens Grondwet en Gemeente wet, in het bestuur van de gemeentelijke aan gelegenheden een dikwijls zeer ver doorge roerde decentralisatie in toepassing te bren gen. De mogelijkheden tot ruime decentralisatie van het bestuur, welke in artikel 114his van de Gemeentewet liggen verscholen, waren ver schillende gemeentebesturen nog niet genoeg. Om een iiog verder gaande decentralisatie te bereiken, werd gegrepen naar de vormen van het privaatrecht. Zoo kwamen o.m. tot stand de Stichting tot het beheer van Gemeentewo- ningeti in navolging van Rotterdam ook in verschillende andere gemeenten. Terwijl in het bestuur van het Rijk ondanks allerlei tegenstroomingen een ontwikkeling in centraliseerende richting is waar te nemen geweest, heeft in de gemeenten het streven naar decentralisatie tot dusver een zeer over wegende beteekenis gehad. Bij de beoordeeling van het nuttig effect vau iederen bestuursvorm, moet vooral ook op an dere dan materieels waarden worden gelet. Of de bevolking vertr-ouw^p heeft in het bestuur, medeleeft met het bestuur, met opgewektheid en zoo goed mogelijk de taak tracht te ver vullen, welke binnen de bestuursorganisatie voor de burgers zeiven is gereserveerd, is niet minder belangrijk dan datgene, wat naar getal, naar grootte of gewicht geteld of gemeten wor den kan. Over de organisatie zelf in de gemeenten zal centraal móeten worden beslist om te voorko men, dat verschillende onderdeelen tegen el kaar in organiseeren gaan, En ook het perso- neelvraagstuk zal centraal moeten worden be handeld. Een voor onze groote gemeenten urgente vraag is deze, of niet een locale decentralisa tie binnen het gemeentelijk gr-ondgehied moet worden mogelijk gemaakt. Naarmate de uitge strektheid van onze gemeenten grooter wordt, openbaart zich hier en daar, meer of minder sterk, een zeker districts- of wijkpatriottisme. Het zou slechts een daad van goed beleid zijn, indien van deze spontaan zich vormende kracht centra binnen de gemeenten ten dienste van haar bestuur werd gebruik gemaakt. Ten op zichte van het onderwijs, het verkeerswezen, gezondheidszorg, hulp aan beboeftigen, zouden reeds tegenwoordige wijkvertegenwoordigingen, zij het met aanvankelijk slechts geringe rege lende bevoegdheden, nuttig werk kunnen doen. Indien soortgelijke wijkvertegenwoordigingen in onze gemeentelijke bestuursorganisatie wer den opgenomen, zou daarmede de assimilatie van de voorsteden met de centrale gemeenten op het voorbeeld van het buitenland, gemak- keiijker eu op grooter schaal kunnen worden tot stand gebracht dan tegenwoordig. Spr. behandelt tenslotte het vraagstuk, hoe men, bij een sterk gedecentraliseerd bestuur toch de eenheid van het algemeen beleid waar borgen kan. Daarop volgden de gebruikelijke toespraken. Gisterenavond hield de heer L. P. Reyss, voorzitter van het „Comité de Rotterdam" van de Alliance Frangaise voor leden en ge. noodigden van deze vereeniging in de groote zaal van „Ons Huis" in de Gouvernestraat een voordiracht met lichtbeelden over: een Tela door Elzas en in de "Vogezen. De lieer Reyss, die een aangenaam causeur is, gaf in deze voordracht uiting aan zijn groo te bewondering voor dit oude land, dat zoo veel in de historie heeft meegemaakt en waar in veel schoons uit oude tijden bewaard is ge bleven. Van Zuid tot Noord, van Belfort tot Straatsburg, van den Rijn tot Lotharingen, voerde de heer Reyss zijn aandachtige toe hoorders dooi' de vlakten en oude stedekens en later de Vogezen in. Overal wist hij aan de hand van fraaie lichtbeelden het karakte ristieke vau bouw, stedenschoon, natuur en ber. gen naar voren te brengen, in het hijzonder weidde spreker uit over de machtige kathe. draal van het oude Straatsburg en de schoon heid van Colmar, dat een ideaal uitgangspunt is voor wandeltoeren naar oude kasteeien en stadjes. Spreker beschreef o.a. de schoonheid van den Rijn en den karakteristieken huizenbouw, welke tot uiting komt door de merkwaardige lichte kleur van de huizen en in Straatsburg vooral door de hooge daken met tallooze uitgebouw de venstertjes. Ook over de opgewektheid van do Elzassers, den goeden wijn en de paté de fois gras werd verteld. Tenslotte voerde de heer Reyss zijn hoor ders van Noord naar Zuid door de Vogezen, langs oude kasteeien, bergmeren en riviertjes en door prachtige bosschen. Deze causerie werd met aandacht gevolgd. In de Raadszitting van den 3en Maart 1927 is besloten aan het Bestuur der Rotterdamsche Vereeniging voor Katholiek Onderwijs mede werking te vei'leenen tot de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs in de buurt van het Afrikaanderplein. Ds te stich ten school zal 7 klassen hebben, elk bestemd voor 48 leerlingen. Sedert is dooi' het Bestuur een plan ingezon den voor den bouw dezer school. Volgens dit plan, waaraan B. en W., nadat het in overleg met het College eenigszins was gewijzigd, goed keuring konden verleenen, zal de school worden gebouwd op een aan de Gemeente behoorend ter rein aan de Putschelaan, hoek Boudewijnstraat. De kosten van uitvoering van dit plan worden, met inbegrip van de geraamde waarde van den grond ad 22.625, begroot op 137.380.30. B. en W. stellen den .Raad voor het voor de zen schoolbouw benoodigde crediet beschikbaar te stellen. H. M. de Koningin heeft benoemd tot ridder in de Huisorde van Oranje Mr. M. C. Nijland, secretaris der vereeniging tot ver betering van Armenzorg alhier, die thans als zoodanig is afgetreden na gedurende 29 jaar deze functie te hebben vervuld. Dirk Schafer zal,- onder auspiciën van de concertdirectie Jokan Koning, een Chopin-avond geven op Zaterdag 4 Februari in de Nutszaal, Gisteravond te S uur zijn op den hoek van Kruiskade en Mauriisweg twee trams van lijn 5 en lijn 4 tegen elkaar aangereden. De wagen van lijn 5 reed die van lijn 4 in de flank aan, doch die van lijn 4 stond steviger op de rails dan de eerste zoodat de eerste tram buiten de rails werd gezet. Een kwartier werd het tramverkeer hiedoor ge stremd. Op den Nieuwen Binnenweg stond gisteren een man liedjes te zingen, hetgeen bij politie verordening verboden is. Een agent kwam op hem af om te zeggen dat het uit moest zijn, doch dit bleek niet naar den zin van den man die den zanger begeleidde, vermoedelijk met de bedoeling de gaven van liet publiek in ontvangst te nemen. Hij begon den agent uit te schelden, hetgeen deze echter niet zonder meer toeliet. De man der wet liet den zanger gaan en arresteerde den bege leider die zich hiertegen verzette, o.a. door den agent in zijn duim te bijten. Deswege is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De 55-jarige J. v. d. B. gewoond hebbende iu de Bosclilaau, die onlangs door een nood lottige samenloop Van omstandigheden door een auto werd aangereden is in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de gevolgen overleden, BEWUSTELOOS OP STRAAT AAN GETROFFEN Gisterenavond laat werd op den Pieter de Hoochweg in hewusteloozen toestand een man aangetroffen. Hij werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar een hersen schudding werd geconstateerd. Vanmorgen kon hij wel opgeven de 43-jarige F. V. te zijn, wo nende aan den Hilledijk. Hij kon nog niet precies' vertellen wat er gebeurd was, alleen herinnerde hij zich te aangereden door een of ander voertuig- Na verbreking van een hangslot aan de bui tendeur zijn uit een onbewoonde woning in de Veemarktstraat twee koperen kranen gestolen ten nadeele van de firma M. Uit de gang van een l'akhuis aan de Lin ker Rottekade is ten nadeele van de firma D. en I. een pak singelband gestolen. Ten nadeele van den timmerman B. v. D. wonende Ged. Botersloot is een fiets gestolen welke liij even onbeheerd op straat had laten staan. Heden herdacht de heer P. 3. Visser, schrijn werker bij de N.V, Koninklijke Instrumenten fabriek, Gebr. Caminada en Tamson, den dag waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde instel ling kwam. Op het privêkantoor werd de ju bilaris ontvangen en toegesproken door den heer J. A. Caminada, die onder hartelijke be woordingen den lieer Visser een cadeau onder couvei't overhandigde. Namens 't personeel werd den jubilaris 'n ruststoel aangeboden. Het vjerdere gedeelte van den dag werd in huiselijken kring doorge bracht. Vandaag zijn met het s.s. „Harpon" alhier aangekomen vier zee-olifanten en 100 pinguins Op het terrein van Muller en Co, aau de Park haven werden ze hedenmiddag overgeladen in de „Ba/tavier 6" met bestemming voor het dieren park van Carl Hagenbeek in Hamburg. Vannacht te ongeveer één uur hebben vier onbekend gebleven mannen met een voorhamer de deur-ruit van den winkel van J v. M. in de v. d, Takstraajt verbrijzeld en het lofwerk aan de buitenzijde van den winkel beschadigd. Toen zij door voorbijgangers werden opgemerkt namen zij de vlucht meit achterlating van den hamer. De 33-jarige scheepsbouwer P. H. uit Pernis is gisteren, doordat een ladder, die in een bij Gebr. Rijkel aan de Scheepsbouwersstraat in aanbouw zijnd schip was opgesteld, uitgleed, van 4 y, meter hoogte gevallen. Hij bekwam een wervelfraetuur en werd naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht. Aan boord van bij, de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij in reparatie liggend Griekseh stoomschip is den 33-jarigen Griek- schen matroos O. Z. V. gisteren een ongeluk overkomen. Per particuliere auto is hij naar Eudokia overgebracht waar bleek dat hij vrij ernstig letsel had bekomen. Doordat de man slechts Griekseh spreekt en verstaat weet men niet door welke oorzaak het ongeval ge schiedde. Door de Politie te Dordrecht zijn de 17-ja- rige A. K. P, eu de 20-jarige W. J. H. aange houden toen zij aldaar een fiets trachtten te verkoopen. Dit rijwiel bleek Dinsdag j.l. ge stolen te zijn van de Leuvehaven waar het door zekeren O. even voor een zakkepakhuis was neergezet. - Gisterennacht ontstond een begin van brand in de houtopslagplaats van de firma Wes- terman aan de Goudseliedwarsstraat no. 13. Gas ten van spuit 15 bluschten het vuur onder lei ding van brandspuitmeester v. Yperen en brandmeester II. v. d. Burg, Gisterenmiddag bluschten gasten van spuit 39 een schoorsteenbrand ten huize van J. Ge luk in de Oostendamstraat. Te kwart vooi' zes bluschten gasten van spuit 34 onder leiding van brandmeester H. J, Smits eeii begin van brand ten huize van J. M. F. Gisterenavond te 10.30 ontstond een schoor steenbrand in de Cameliastraat 54 ten huize van Hoogvliet. Gasten van spuit 41 bluschten het vuur. Vanmorgen te 11.10 onstond in de Adams- hofstraat 17 een schoorsteenbrand ten huize van A. de H. Gasten van spuit 5 bluschten het vuur onder leiding van brandspuitmeester II. Lookhorst. r ALTIJD BOVEN DAAROM ZIJN DE ZOO IN TREK Verwacht wordt: aanvankelijk stormachtige Z.W, tot W., later meest krachtige en waar schijnlijk weer krimpende wind, betrokken lot zwaarbewolkt met opklaringen; regen-, moge lijk hagelbuien, iets kouder. De barometA' begiat op den voormiddag langzaam te dalen. Fietsers en motorrijders, lichten op van 's avonds 5.02 tot 's morgens 7.22. Scheve ningen haven. (1950 MJ 8.15—5.00 berichten; 12.00—12.05zuivelber!; I.302.45 beurenoteeringen; 3.35—3.50 land- bouwber.; 3.523.57 zuivelber.; 5.30—5.35, zuivelber, Hilversum (1060 M.)12.00 politie bericht; 12.352.hmchmuziek; 6.007.00 dinermuziek; 7.15—7.45 landbouwhaifuurlje; 7.45 politieker.S.10 les Onderwijlsfonds voor de Binnenvaart; S.10 De cabaretclub „Boeren- jool". Huizen (1S40 M„ na G uur 1950 M.):' 12.301.30 K.R.O. hmchmuziek; 3.004 00 vrouwenuui'tje; 4.05 N.C.R.V. Gramofoonmu- ziek; 5.006.00 piano en harmonie; 6.00— 6.45 „Middenstand en Huurkoop"; 7.007.30 K.R.O. cursus Gregoriaansch; 7.30 Prot. uit zending. D a v e n t r y (1600 M.): 11.20 kwartet en solisten; 12.50 orgelconcert; 1.202.20 orkest; 3.20 lezing; 3.45 concert; 5.05 alt;" 5.20 tuinpraatje; 5.3-5 kinderuurtje; 6.20 orkest; 6.50 nieuwsber.; 7.05 orkest; 7.20 bioseooppraatje; 7.35 liederen van Brahms;' 7.45 lezing; 8.05 mandoline; 8.20 nationaal concert; 9.20 nieuwsber.; 9.35 symphonie- concert; 10.50 nieuws; 11.1011.20 pianocon cert; 11.2012.20 dansmuziek. P a r ij s („Radio-Paris", 1750 M.): 10.50— II.00 concert; 12.502.10 orkest; 4.005.00 literaire en muziek-matineé; 8.5011.20 „Pel- leas en Melisaude", operafragmenten. Langenberg (469 M.): 12.25—1.50 orkest; 4.054.50 Balladen; 5.20*6.20 grarno- foonmuziek; 7.20 „EIga", 6 scènes, daarna tot 11.20 dansmuziek. Z e e s e n (1250 M.): 1.507.55 lezingen en lessen; 7.20 „Tosca". opera; 9.5011.50 dans muziek. Hamburg (395 M.)3.35 Mozart-concert 5.20 orkest; 7.20 „Bangbüx", comedie; 10.50—* 1.50 dansmuziek. Brussel (509 M.): 5.20—G.20 trio; 8.35, —10.35 „Sarnson en Dalila", opera Te Amsterdam is bevorderd tot. arts d® heer J. A. Th. Ligterink, geb. alhi'er. CLUBWEDSTRIJD KYNOLO GEN CLUB „DE MAASSTAD" Zondag a.s. organiseert de kynologenclub „De Maasstad" iu het gehouw „Odeon" te Rotterdam haar le ciubmatch, waarvoor 160 honden zijn ingeschreven, w.o. 7 Newfoundlanders, 9 bor- soir, 10 cocker es, 36 Duitsche herders, 10 dober. mannen, 10 dwergkeezen en 8 poedels. Het is de eerste wedstrijd onder de nieuw 9 reglementen, zoodat de keurmeesters, w.o. ver schillende bekende specialisten, weder mogen kwalificeeren. Voor de competitie voor den Rotterdamscheh Biljartbond werden gisteren de volgende wed' strijden gespeeld. 3e klasse A: Het Noorden wint van Pom- merans 334331; S. S. V.b. verliest van Het Centrum 281300. 3e klasse B: Amateur wint van Feijenoord 348267K.O.O.T. a wint van K. en V. 343—1 324, 4e klasse A: Feijenoord b verliest van K.O> O.T.b 211—300. 4e klasse B: Patiiigsvr.b wint van IC. eh V. 267—238, A b o n n alhier. Wij zonden uw vraag1 door naar onze medewerkster. U zult er wel meer van zien. Naar het Fransch van R. MANOIR. 21). Hm, zei Warren met gefronste wenk brauwen, en hij scheen al zijn aandacht te wijden aan het schoonmaken van zijn pijp, waarbij hij zich van zijn zakmes bediende, men moest zulke mooie meubelstukken ifiet beschadigen en vernielen, Herr Haltenberg; zij ziju een schilderij van een meester waard, mijn inziens. De kolonel, die er een naar zijn kasteel gestuurd neeft om mevrouw in haar vrijen tijd wat afleiding te geven, zou leelijk op z'n neus kijken wanneer men wat kogels zou jagen in dat kastje; neen herr Halten, berg, men moet die mooie dingen niet ver nielen. Achter de deur vroeg Jozef, ten prooi aan 'een uitersten angst, zich af, wie dat meisje kon zijn dat men huiten had aangehouden. Men spr.ak immers van de helling die afdaal de tot aan den kuil van den Ouden Eik. Zou Christella, door een of andere reden ge. dreven, naar het dorp zijn gegaan? In geval zij had kunnen constateeren hoe (klein het aantal Pruisen was dat den post Van den „Wolvensprong" bezette, had zij de Weden mischien aan de mannen overgelaten Jm, op gevaar af van In handen van den /ijand te vallen, Jozef en zijn kameraden Iu fei'lieux te lialen, in de veronderstelling dat |ezen reeds lang de groeven verlaten hadden. HJSen hand die op zijn arm gelegd werd, deed hem sidderen cn zich geweld aandoende zijn aandoening in te houden wendde hij zich om. Het was de smid, wiens betraande oogen hem aankeken. Hij was bleek en zijn lippen beefden toen hij eenige verwarde woorden stamelde als in de ijlkoorts van een stervende. En 'iet was werkelijk een doodstijd dien va der Richaud doorstond. Alles in hem zei dat het zijn Christella was die men had aange houden en in zijn radeloozen blik, in den angst van geheel zijn wezen smeekte hij Jo zef, Jozef, dien hij had afgewezen, Jozef dien hij van Christella verwijderd had opdat zij een ver nader zou huwen; het leven van zijn doch ter te redden. Balot had medelijden; medelijden niet al leen met den ongelukkigen vader, die hij wist het, onschuldig had gehandeld en nu in zijn smart zijn dwaling inzag en met geheel zijn gepijnigd gemoed om hulp smeekte, maar ook, en hoeveel meer met het vrome, goede, dappere meisje, dat zijn hulp niet alleen ver diende als dorpelinge, als edele patriotte, maar vooral ook om de teedere banden die hem aan haar bonden. Men zal geen haar van haar hoofd kren. ken mijnheer Richaud, verzekerde hij fluiste rend, maar in zijn stem lag eexi edele geest drift, wij zullen haar voor u redden, maar het oogenblik is nog niet gekomen. HOOFDSTUK IX. Dé kolonel, bewust van zijn waardigheid had geen aandacht geschonken aan het gesprek dat de beide jonge officieren voortzetten. Met gefronste wenkbrauwen bleef hij gebo gen over de kaart van den generalen staf, waar hij met spelden, die hier en daar in het papier geprikt werden, den langzanien maar zekeren opmarsch volgde van de Duitsche troe pen in de Vogezen en de plaatsen langs den weg die naar Belfort leidt. De troepen richten op langs de IChantyberg en door het dal van St. Biasing en Martimpré, om te trachten Epinal te bereiken en alzoo de wakkere francs-tireurs met een ijzeren band te omringen. Om hiertoe te kunnen komen, moes ten de Duitschers door een streek, die, al was zij op het oogenblik niet verdedigd door gere gelde troepen, toch bewaakt werd door vrij willigers die den vijand van alle kanten be stookten. Wat Jozef en zijn mannen in Terlieux deden, brachten anderen in de naburige dorpen tot stand en er waren kinderen van vijftien jaar die als volwassenen de wapens opnamen en dapper streden. Bij Sens had een troep ilezer heldhaf tige jongens weerstand geboden tegen ulanen; vijf der jeugdige strijders werden gevangen genomen door de ruiters, die de jongens aan hun zadel bonden en hen zoo over de sneeuw tot aan de stad voortsleepten. Daar werden zij volgens het hevel van Frederik-Karel gefu- sileerd evenals al de anderen die niet hij het geregelde leger behoorden en toch met de wa pens in de hand aangetroffen werden. Graaf Chaffault in zÜn functie van burge meester, vroeg genade voor de jeugdige ver oordeelden en bood een losprijs voor hen aan. Wat u mij vraagt is mij onmogelijk toe te staan, antwoordde de Pruisische commandant een zekere Bouchau, waarschijnlijk van Fran- schen oorsprong; lk heb bevel hen te fusilee- ren en ik mag uw geld dus niet aannemen. Toen hij de lijst der veroordeelden las, bleef hij hij een der namen steken. Wie is die Gabriel Chaffault? vroeg hij den graaf aankijkend. Hij is mijn zoon, commandant. Deze verbleekte toen hij dit vernam en de vochtige oogen van den vader zag; hij aar zelde een oogenblik en zei toen overwonnen door het medelijden: Misschien kan ik uw zoon genade schen ken, mijnheer de graaf, hij is pas zeventien jaar volgens de papieren die ik hier voor mijn oogen heb. Daar zijn er twee die vijftien jaar zijn com mandant, de beide anderen tellen zestien jaar, zei de graaf met vasten stem; zij hebben ook een vader en moeder; ik vraag u niet het le ven van mijn kind, maar dat van alle vijf, Allen of niemand commandant, mijn zoon zou mij vervloeken als hij zijn leven dankte aan den dood van zijn makkers. AUen verwierven genade; maar het Duitsche leger telde niet vele harten als dat van com mandant Bouchau en een groot aantal kinde ren werden op die wijze terecht gesteld. Geteisterd door deze guerilla's die onophou delijk hun gelederen verzwakten, trokken de Pruisen slechts wantrouwend vorder. Zooals de kolonel reeds had opgemerkt zagen of hoor den de verkenners niets. Deze waagden zich in de bosschen, reden onbeschermd in het gezin veld of gingen langs rotseif en bergpaden, zon der dat een gerucht, een zucht, een vuurstraal van een geweer, de aanwezigheid van een men- schelijk wezen verried, maar wanneer dan het regiment en de trein wagens hun schreden opvolgden werd het overstelpt met een regen kogels, die de wegen met dooden en gewonden overdekten. Achter iedere rots of verhevenheid uit iederen kuil in den grond, braakten dood en verwoesting. En daarom vreesde kolonel Von Arding den „Wolvensprong". Eindelijk keek hij op z'n horloge om het te vergelijken bij den kerkklok die sloeg en vouw de daarna zijn kaart op zeggende: Over een uur zullen wij nieuws liehben van het detachement dat niet ver meer ver wijderd zal zijn. Ou der tusschen had HendrlcTc zijn laatste handvol fijn gestampte koffie in den ketel Se' gooid en de geur vervulde het vertrek en drong zelfs op den overloop door waar Jozef sidde rend den loop van zijn geweer omkneld hield- De soldaten aan hun lange tafel gingen door met slapen, rooken of drinken; de officieren in hun openstaande jassen hadden een nieuWd pijp gestopt en de kleine soldaat was zijn der" den sabel aan- 't schuren. Hendricli, die zijn koffie wellicht smakelijk genoeg oordeelde maakte aanstalten om deze. op te dienen. Nu ontwaakte Jozef als uit een droom, en' terwijl lijj zich tot zijn gezellen keerde, zei hij fluisterend zoodat alleen de mannen dto bij hem stonden het verstonden: Zij mogen die koffie niet drinken, dat zoll hun dronkenschap verdrijven en deze is juist onze bondgenoot op dit oogenblik. Ik zal het eerst naar binnen gaan, gij volgt mij dan den voet. Gij ziet daar de. geweren en sabelt in dien hoek en op den haardsteen, wij zul" len daarvoor om de tafels loopen en ons tuS- schen de mannen en die ^gpens plaatsen ora! de Duitschers te beletten zich te verdedig'011 en dan zullen wij hen gevangen nemen. Gijl beval hij aan Julin, springt door .het raam in rekent met den schildwacht af. 1 Met de uiterste voorzichtigheid' draaide 3°' ze£ den deurknop om en drukte een weiu'? tegen de deur om zich te verzekeren dat dcZ® niet op slot was. Wanneer ik de linkerhand ophef.... %e- - - -v De harten bonsten, en met ingehouden adem en trillend van emotie wachtte het troel'! mannen het teelcen van Jozef om vooruit springen. Eenige seconden gingen voorbij. [(Wordt Vervólgd "-u-ffCT fe,v 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2