DAGBLAD VOOM SGHiBDMMEiN OMSTREKEN. vËvKföBSfiÈM Hoest, 50ste Jaargang Zaterdag 28 Januari 1928 No 15078 Dit nominer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS **V. S Ü1 èèmsë m kunst-agenda. Bi] of krachtens v.ettcn of vorordeningen voorgeschreven en andere officiëelo af- en aankondigingen van het G emeentebestuur HINDERWET JEUGDVER EEN1GINGEN i Parochie H. Hart vau Jesus locaal briefport radio-distributiebedrijf RIJWIEL GEVONDEN JEUGDIGE DIEVEN KANARIETEELT 'GEVONDEN VOORWERREN «Mi mmmm Mmm: isfe'li - VOETBAL-OVERZICHT BURGERLIJKE STAND UiT ROTTERDAM 60-JARIG BESTAAN YAN HET COLLEGE YAN BRANDMEESTERS SCHEEPVAART ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN en apotheken ROOM DRIJFT ALTIJD BOVEN DAAROM ZIJN DE KABOUTERS ZALIG UITEINDE AGENDA. Maandag 30 Tamiari Dinsdag 31 Januari i Dinsdag 31 Januari TEROTTERDAM Bureau KOEMARKT l. SCHIEDAM. Teleioon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTEN: por 3 maanden ƒ3.25, per maand 1.10, per week 25 cent Franco per post ƒ3.75 per kwart. Afzonderlijke' nummers ct. Postchèque en Girodienst SJi-iO. ADVERTÉSTléS 1—5 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames lusschen den tekst 60 et per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 5ü woorden. Kabouteradvert. 5 rcg. ƒ0.50, 10 reg. 0.75. 15 reg. 1. Incassokost, werden berekend Gratia-Ongevjtllcïiverzekci'ing /MO l»j overlijden door een ongeval; ƒ51» l.ij 'O'J' vin"'. Dc'vlniSring )2pt" op''dé^'vÓÓ" .Sm ST «MS van een vójavlnger, f,0 «co voorele .ede,,,.,en jBo ce„ W; Je UAVB;,,t, Have„ 103. SchiC.n, Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 26- Januari 192S vergunning verleend aan de firma Gebrs. H; J. Scheffers tot oprichting van een fabriek van koperwerken eu apparatenbouw, annex slijp- en nikkelinrichting, in het pand Noord- vest. 133 en Kethelstraat 28, kadaster Sectie A. o.162 2, met 7 eleetromotoreu van totaal 10 P.IC; drijvende een slijpkop, 2 draaibanken, een boormachine, een amarilslijpmachine, een veerkamer, een knipmaeliine en 3 ventilatoren. Schiedam 28 Januari 1928. Donderdagavond waren iu het patronaats gebouw Hoofdstraat 239 bijeengekomen de be stuursleden der jeugdvereeniging der parochie van bet H. Hart. Ook liet kerkbestuur was tegenwoordig. Het gold namelijk de laatste bijeenkomst in dit patronaatsgebouw, nu de zalen onder het kerkgebouw gereed zijn geko men. De zeereei'Y,\ heer pastoor Möller opende de bijeenkomst en bracht in zijn openingswoord naar voren, dat deze avond belegd is om dank te brengen aan de familie Huyskès voor de gastvrijheid van haar zoovele jaren ondervon den. In het. kort memoreerde spreker, dat hij reeds kort na zijn benoeming tot pastoor te Schiedam, de jaarfeesten der patronaten had mogen hij wonen iu deze zaal, en reeds direct 'den goeden indruk had gekregen, dat het hier een echt parochiehuis is. Zoo was liet. ook in de jaren van zijn voorganger gegaan en zoo is liet gebleven. Nu Staan wij, aldus ging spr. voort, voor een afscheid, dat is droevig. Mijn heer Huyskes, als pastoor dezer parochie breng ik u mijn oprechten dank. Gij hebt in al deze jaren van onze jeugd wel eens lief, maar ook wel eens leed gehad. Als vurige vereerder der H, Theresia hebt gij, evenals zij, offers weten te brengen, daarom hébben de besturen der patronaten gemeend u als stoffelijk blijk van dank te moéten geven een kunstbeeld van de kleine Tlieresia, naar ontwerp van Wim Hei- zing. Namens de patrouaatseommissie sprak de heer W. Jansen, die in het kort memoreerde dat in deze zaal ook zoo dikwijls bijeengekomen was om afscheid te nemen van de priesters, die voor de parochianen gewerkt hebben. Wij zullen, aldus spr. nooit, ons oud patronaatsge- bouw vergeten, ook niet de familie Huyskes, die zooveel voor het jeugdwerk heeft gedaan Vervolgens sprak nog een woord van dank kap. Vollaerts als directeur van het jongens patronaat en als vice-praeses der gezellen- .vereeniging. Namens het meisjespatronaat, dankte mej. Toos Janse, waarna het verdere gedeelte van den avond in gezellig samenzijn werd doorge bracht. Onder de aanwezigen waren, ook de weleerw. héér kapelaan Goosèens en de dames-zelatricen van het patronaat. Met ingang van 1 Februari zal het port van brieven, niet zwaarder dan 20 gram, te Schie dam. ter post bezorgd en bestemd voor den hieronder vermelden kring, 5 cent en van briefkaarten binnen dien-zelfden kring 3 (drie) cent bedragen. Deze kring omvat: De kom der Gemeente Schiedam, de Admiraal de Ruyt'erstraat, Laan- sloterweg, Nieuwe Watenvegstra,at, Oudedijk, Spieringhoek Sterreboseh, Vijfsluizen beoosten de Poldervaart, alsmede het stoomgemaal. Voor brieven en briefkaarten tier- post be zorg;! te. Kot hel omvat, de kring van het locaal port de kom van het dorp Ketlhel, den Harre- Weg tot en met A. Verkade, Huis ter Riviere tot en met Jongste, Schieweg tot en met wed Bos, Sokiedamsche wfeg tot en met M. C. Kerk! laan. Eerste Veenweg t.ot en met M. Roodeu» burg en den Vlaardingerweg tot en met C. Vorkadé. 1 SCHIEDAMS C'tl VOLKSBADHUIS We verwijzen naar achterstaande adverten tie betreffende de verkrijgbaarstelling van re- duetiekaartën voor het Schiedamsch Volksbad- Jniis. UITVOERING VAN BROERE'S - DITHYRAMBE OP HET ALLERHEILIGSTE Het bestuur van den Vriendenkring ter eeve van het Allerheiligste Sacrament des Altaars j alhier, verzoekt ons het volgende te meiden: Zooals wellicht reeds hakend is uit enkele dagbladen, zal op Maandag 13 Februari, a.Jt. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te den Haag een grootsclie openbare huldiging plaats hebben van liet AÖaylieüigste Sacra ment, 's avonds t-e S ure, door de uitvaering van mgr. Broera's Dithyrambe op het Aller: heilig.?,to in opdracht.van het- Genootschap Yan den stillen Omgang getoonzet door den heken- den toonkunstenaar J.P. J. Wierts. Een korte inleiding zal gegeven worde»-dpor Prof. Dr. Jac. van .Cinnefcen. De solisten zullen zijn: Mevr. Jo v. Yzcr-Vin- cent, sopragn,, de;lieer Jac. Urlus, tenor. Het koor zi beaRwra uit 300 Dames; en Hec- ren onder leiding van den Componist,'den lieer J. P. J. Wierts. - Een eere-comité is gevormd, waarvan Z.Ëxc. Mgr. Sehioppa het Voorzitterschap Beeft willen aanvaarden. Deze uitvoering van 13 Februari is uitslui tend' toegankelijk voor leden van den Stillen. Omgang en heeren Geestelijken. Het bestuur van den Vriendenkring is gaar ne bereid plaatsen te doen reserveerenj, maar verzoekt daarom dringend voor of op zijn laatst op o Februari e. k. daarvan aanvraag to doen hij den secretaris, dan heer J. M. van Kemenade, Singel 111 alhier. Een tekstboekje geïllustreerd door Jan Toorop -dat tevens een bewijs van toegang is, zal alsdan worden toegezonden. Het bestuur van het Genootschap van den Stillen Omgang iu den Haag geeft iu een noot te kennian, dat ter tegemoetkoming in de aan zienlijke uitgaven een vrijwillige bijdrage zeer welkom zal zijn. Giro 53404. Ook hiermede wil de secretaris de heer J. M. v. Kemp na <le zich gaarne belasten. De lieer L. Fetter, lid van den vaad, heeft tot den voorzitter het verzoek gericht in de eerstvolgende Vergadering tot B. en W. de vol gende vragen te mogen richten: le. Zijn Burgemeester en Wethouders niet van meèning', dat de instelling van een ra- dio-distributiebédrijl', zooals dat in andere ge meenten in :t leven is geroepen, recht van be staan heeft? 2e. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid de weuschelijkheid en de mogelijkheid van de instelling! van een radio-distributiebedrijf té overwegen en eventueel een desbetreffend plan aan den raad voor te leggen? Door de politie is Dinsdag een fiets, ver moedelijk eigendom van een slager, in beslag genomen. Het rijwiel stond onbeheerd langs den weg. Den eigenaar wordt verzocht zich hij de politie aan te melden. Gistermorgen zijn door de politie aangehou- 'den de 13-jarige H. S. wonende te Rotterdam Aagje Dekenstraat en de 11-jarige J. T. wo nende alhier, die zich op het oude kerkhof hadden scuïuldig gemaakt aan diefstal van een zak lompen ten nadeele van den lom pen koop man G. v. d. S. alhier. De kwajongens hadden de lompen aan den opkooper V. verkocht, en de opbrengst 17 cent, versnoept. Proces-verbaal is opgemaakt. Door den heer Fred van Beuzekom, déii Haag secretaris van den Alg. Ned. Bond voor Kana rie-teelt en Vogelbescherming zal op Dinsdag 31 Januari a.s, des avonds S uur in het hoven- lokaal van Amstalbron, Broersvest. Voor de Schiedamsche kanarièkweekersver. „Ons Genoe gen" een lezing houden met verduidelijking van lichtbeelden op gebied van de vogelteelt. Deze avond is ook toegankelijk voor beu, die belangstellen in het streven der vereenigfng. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags: pet, hond, benzinebus, horlogeketting, foto, damestasehje, étui met schrijfbehoeften, rijwiel, koperen sleutel notitiehoekje Bij vinders: handicap, S. Sonneveld, Broers- veld 52; U. K. Kerkboekje, E. Bonefaas, Gas- straat 5; koperen sleutel, C. Paulus, Leliestr. 24; kinderportemonnaie, C. de Nijs, Groibaan 39; glacé handschoen, K. Groenewegen, Heen- vlietschestraat 44; glazen oog, W. Hoppe, Klaaswaalscliestraat 8; flesch inh. poeder, J. Witsel, Oude Maasstraat Sb; tompouce,-grijze en zwarte dameshandseboenen, de Nntsspaar- banlc, Lange Haven 80; mondharmonica's, D. Keijzer, Nieuwe Haven 23; kinderportemon naie inh. geldstuk, B. de Groot, Parellelweg 230; portemonnaie, M. Diest, Korte Haven 19: zwarte kat, Schneeglntb, Burg. Kanppertlaan 1.04; ring- met 3 sleutels, W. Zwamborn. Sin gel 4S-S. ki EEN MOMEXt i jt DE BLIP-tACIï'F die Donderdag te Amersfoort gehouden werd. Voor de H. D. v. g.-ers slaat een zware wed strijd op het Programma, tc-gen het Rotterdam- sche Steeds Hoogei'. Hier ih Schiedam werd gewonnen niet 3 -1, maar niet dan na een zwaren.strijd en wisselende kansen. De Rotter dammers hebben' verschillende goede krachten in bun team en zij» uiterst gevaarlijk, vooral op eig'en veld. De blauwwitten! zullen dan steun moeten missen van Gouinare, die nog een weekje moet rusten. Haazer zal in zijn plaats medespelen. Wapneer de spelers werken voor wat ze waard zijn, Fan H. D. V. S. met een .re.vust hart den uitslag' tegemoet zien. S. V.V. heeft haar kansje om nog op de eerste plaats te komen Zondag j.l. 1b Gerin- ciht-m verspeeeüd; met 3-0 werd veedoren hoewl onverdiend. Tot een kv.avtier voor tijd waren de Schiedammers hei meest in den aanval, ge- woest en het was het Unitas-doel, dat telkens door het oog van de naald kroop. Toen uit een snellen ren van den kleinen IJnitasspeler Welsh, volgde een goede voorzet en maakte Andeweg het eerste goaltje. S. V. V. was :ia dit doelpunt, een .geslagen team eu do Gor. kummers scoorden nog tweemaal. Morgen komt Merwede op bezoek. De Dordtsche club zal' niet veel pleizier van dit, bezoek beleven. Met de nieuwe opstelling' moet S. V. V. stellig' win nen. LenefeM a's s,pil bevalt best evenais Hof- ïaïMÏ o,p d biviitenplaafs. D. H. S. voethalt eindelijk ook nog eens, Le- onidas komt op bezoek. In Rotterdam verspeel den de Schiedammers 2 puntjes. Ze zullen hun best wel doen om revanche te nemen, wat echter niet zal meevallen, daar Leonidas over een zeer goed elftal beschikt. Terreinvoordeel zou echter wel eens den doorstag' kunnen 'ge ven. GEBOREN: 27 Jan. Adriaua, d. van G. J. Bo gaard en G. van Loopik, Kethelstraat. 26 Jan. Johannes, z. van J. Vos en W. Burger, Breedstraat. Antonia Cornelia, dochter van A. C. van Wageningen en w. Koning, Brou- werstraat. ONDERTROUWD 28 Jan.: M. Lowes 43 J. en J. van der Zwet 41 j, M. J. C. van Bedaf 20 j. en J. P. van Sehijndel 17 j. B. P. H. "Walsman 45 j. en M- Serrij 40 j. j. J. Jonk 23 j. en J. A. Maas 21 j. GEHUWD 25 Jan. F. A. W. LooJMan 27 j. en B. M. L. de Gi'oot 24 j. - p. 25 j. en C J. Schouten 22 j. 2S Jan, H, van der Roer 66 j. en A. Oniuk 35 j. Naar aanleiding van het 60-jarig bestaan vau het College van Brandmeesters zijn B. en AV. voornemens het bestuur en de leden na afloop der middagreceptie op 14 Februari, den dag der oprichting, te ongeveer half vijf uur officieel in de Burgerzaal van het nieuwe Raad huis te ontvangen. Tijdens het feestdiner dat het College op Vrijdagavond 17 Februari in „Tivoli" aan den Coolsingel zal houden, heeft de Bond van Ver- eenigde Vrijwillige Brandweerlieden aangebo den om een serenade te brengen aan de feest vierende brandweerchefs. Het ligt ver-des in de bedoeling van het be stuur van het College, de leden op te wekken op 14 Februari te vlaggen, alsmede van de brandspuithuisjes de vlag te laten uitsteken. POLITIERECHTER LONDEN, 28 Januari veer trokken: motor- selioenér Nijseiena, kapt. L. Pot, met gebroken glas naar Schiedam- SCHIEDAM, 27 Januari ven-trokken: a.s. Sultan van Langhal, naar Rotterdam. SCHIEDAM, 2S Januari vertrokken: Eng. s.s. Casanara, ledig' naar Santa MariaTraen Terry I, naar Harwich. SCHIEDAM, 28 Januari vertrokken: s.s. Vre- denburg, ledig vau Vlaai-dingen om bier te dokken in de Wiltonhtatven. De Zondagsdienst wordt morgen waargeno men door de geneeskundigen van den Broek, Schoolstraat 9; Elzevier Dom Singel 70; Veen- lantctraat en Koene, burgemeester Knappert- laan 30. Geopend zal zijn de apotheek van de firma Gonka, Hoogstraat. 29. ZOO IN TREK Het ontwaken was voor Hendrik Z. dien och tend verre van zalig. Ontwaken is überhaupt" een vervelende iie- zigheid, die je noodgedwongen verricht omdat je je niet kunt wassehen, niet kunt eten en zelfs'niet kunt werken zonder, eerst ontwaakt t-'G ziin. Dien ochtend was het toevallig 31 December, het hartje van den winter zooals de geijkte term luidt. Het was koud en op straat lagen groezelige klonten die eens sneeuw geweest waren. De wind was guur en de iueht was grauw. Deze beschrijving van de weersgesteldheid is noodzakelijk om duidelijk aan te voelen hoe Hendrik -zich dien ochtend tusschen zijn Vi- springertje en zijn moltonnetjes voelde, Be- hagelijk, warm en soezerig'. Het was nog heel vroeg toen de vader van Hendrik naar boven kwam stormen. „Hendrik de pliessie mot je liebbe. Ze staan te wachtel" De mededeeliug dat het Maandagochtend is. brengt menschen voor 24 uur uit hun burnetii Deze mededeeliug was veel erger. Een paar bloote voeten wurmden zich uit de dekenverwarring-, peilden bibberend naar den kouden grond. Hendrik begon zich te wassehen en te kleeden. Hij dacht: ,\Vat zal mé 11011 overkomme. Allemachies wat is 't koud.... Wassehen of niet wassehen? Dat water is niet om te har denzal 't toch maar doen. Stel je voor dat ik voor den rechter moet kome! En dan met een ongewassclien gezichtV at zou 1 toch zijn?" Hendrik bolderde de trappen af en viel 111 de armen, van één politieagent, die hem ver telde dat hij vijf (lagen moest zitten. Subsidiaire hechtenis omdat hij zijn boete niet had be taald. Hendrik herinnerde zich plotseling dat hij een groot aantal goedige tantes bezat, die hem Zeker wel vijf pop wilden geven. Hij vertelde dit aan den politieagent. ,,Had je eerder aan moeten denken", vond de'diender, die stond te trappelen van de kou. De tantes zouden dit en de tantes zouden dat, maar de politieagent had maling aan de tantes. Hij pakte Hendrik bij zijn jasje en trok hem de straat op.' Hendrik spartelde tegen, ruk te, trok en sloeg zoowaar. De diender was sterk. Na een paar vergeei- scho pogingen om zich los te rukken werd Hendrik naar den Nooixlsingel gebracht, waar hij in een donkere cel de klok het einde van 1927 hoorde slaan. Deze droeve geschiedenis zou nooit bekend geworden zijn als niet in analogie met de staart van het bekende muisje, dit geval nog wat anders ten gevolge had gehad. De slag op het jasje van den diender werd genoemd belemmering van een ambtenaar in de uitoefening van. zijn functie en dat is ver boden. Hendrik" stond gisteren voor onzen politie rechter terecht, die besloot van hem een fat soenlijk bnvger te maken. Werk aan den winkel voor de Reclassees-lng. 's Maandags repetitie Muziekgezel,schap St. Ambrosius, 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Damclub I. D. O., Patonaatsgcboiiw Lange Haven; aanvang S uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Za sjg vereent ging Lorenzo Pe-rosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaai). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. K.' Mannenzangvereèni- g,ing St. Caecilia, half 9, R. K. Volkshond:; bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond "St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen AVoensdagavoaid van 7 uur tot half 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excel sior; Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond kwart over acht. precies, cursus over Leekenapostoiaat. Boven zaal R. K. Volksbond. Eiken Woensdagavond It. K. Burgerjonge, lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Vrijdag vergadering Katholiek Leven. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half 9. Eiken 2en en 4en Vrijdag van do maand ver gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring. Vergadering- prefecten van de H. Familie, Frankeland. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Jaarvergadering- R. K- KlesvereenigiEg R. P. O. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvar-g half negen. Vergadering R. K. Kuipers- en Kistenmakers- boud „St, Ewaldus". Gebouw R. K. Volksbond Aanvang 8 uur. Woensdag 1 Februari Concert voor leden en donateurs van Schièdam's mannenkoor „Orpheus". Zi>al R. K. Volksbond. Donderdag 2 Februari R. IC Openbars Leeszaal en Bibliotheek;] jaarvergadering, te houden in de R. K. Lees zaal. Aanvang half 9. Vrijdag 3 Februari Vergadering Algein, R. K. Ambtenaarever. eeniging afdeeling Rolterdatn. Voordracht met lichtbeelden over „de verhooging en opvijze ling der Willemsbrug, door L. J. van Ducté. Gebouw ,,'t Verguld Spinnewiel", Beursplein Rotterdam. Aanvang 8 uur. Vrijdag 3 Februari Vergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St Eloy" Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang S uur. Woensdag 8 Februari Ledenvergadering „St. Barbara", afd. van den R. K. Volksbond. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang S uur. Vrijdag 10 Februari Vergadering Ondersteuningsfonds „St. Ll- duina". Aanvang S uur. 2S Jan.: Groote Schouwburg, CavaJleria en Paljas (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen.)' 29 Jan.: Groote Nutszaal, plano-matinée, Paul Weingarten, half 3. Groots Schouw burg, Boefje (Rott. Ilofst.tooneel) S.15 uur. 30 Jan.: Groots Schouwburg', Butterfly (Ital. Opera) S uu-r (voor volwassenen). 31 Jan.: Groote Schouwburg 100ste Leon- tientje (Rott. I-Iofst. tooneel) S uur. 1 Feb.: Groote Schouwburg, Blauwbaard, (Rott. Opera- en Operette Ver.) S uur. (voor volwassenen) Tivoli-Scliouwburg, Ich bah" niëin Hevz in Heidelberg verloren (Hirsch- Operette) S uur. Casino. Potascb en Perlc- moer (Centraal Tooneel) 8 uur, 2 Feb.: Groote Schouwburg, De dienstknecht in het huis (Ver. Toonc-el) S uur (voor vol wassenen). Tivoli Schouwburg, leb hab' mein Hevz in Heidelberg verloren (Hirsch-Operette) S uur Casino, Potascli en Perlemoer (Centraal Tooneel) S uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, Jubileum 'revue 1928 (Ter Hall-gezelschap) 8 uur. Bioscopen Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 2 Februari in: Royal (voor volwassenen)Corso (voor volwassenen);] Grand theatre (voor volwassenen). Mijnhardt'* Hoe»Hahlelten. Doos J0 Ctbt. KÜ&kardt's Keelpijntabletten, 60 rn JO (L StkHUlb Bij Apoth. en Drogisten,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1