Tweede Blad Zaterdag 28 Januari 1928 Pagina 1 t HET AANPLAKBORD. Hier is de plakker on besterdaad betrapt: hij durft niet eens met'zekerheid te zeg gen, dat het verhaaltje wat hij opdischt, inderdaad zoo is, als hij voorstelt. Maar hij durft, er wèl hij voegen, dat in Maas tricht op Mexicaansche wijze wordt ge regeerd. t WAAR SOCIALISTEN BAAS ZIJN. f DE ONTWAPENAARS IN ACTIE. HET ONGEVAL MET DE GOOISCHE TRAM WAT DE COMMISSIE RAPPORTEERT DE BEAMBTEN HEBBEN TE GOEDER TROUW GEHANDELD DE OORZAAK VAN HET ONGELUK Een betreurenswaardig misverstand HOE BESTRIJDEN WIJ HET SOCIALISME? EEN KATHOLIEKE M.U.Lr,O.-SGIIOOL TE AMBARAWA Wij wachten nog altijd het antwoord van socialistische zijde op de vraag: wie zijn de door het N.V.V. bedeelde gebrood- roofden in het Zuiden? De heeren gaan intusschen voort hun mededeelingen inzake de ,11. K. diktatuur" aan te plakken. Zoo moet een Maastriclitsche huiseigenaar geweigerd hebben vertegenwoordigers van „De Telegraaf" in zijn woning toe te laten, „Volk' en „Voorwaarts", die dit wereld schokkend nieuws brengen, voegen er bij: „Zijn wij goed ingelicht, dan zóu van de zijde der geestelijkheid pressie zijn uitgeoefend, om „De Telegraaf" hiér geen vasten voet te geven." En tot slot: In Maastricht wordt nog altijd getracht het vrije woord en de vrije meening geweid aan te doen en men schrikt niet terug voor middeleeuwsche middelen:als geweld, broodroof, verdachtmaking en laster, om dat doel te bereiken." De man vergist zich: in Weenen en elders, waar zijn vrienden baas zijn, gebeuren zulke dingen. Dat het in Katholieke stre ken niet zoo erg is, bewijst het feit, dat zijn partij-genooten maar geen antwoord willen geven op onze vraag: waar de slachtoffers der „middeleeuwsche middelen" zijn. Als zij in Limburg niet zoo opschieten, komt dat misschien wel door eigen, onder linge vechterijen. Mededeelingen daarover interesseeren de Esdeapeörs misschien wel meer dan ver haaltjes over „geweld, broodroof' en andere Roomschc gewelddaden tegende „Tele graaf". Onder het opschrift:- „Rai-o jnfta^èé|eh in Berlijnsche adekeniiuizen" herinnert de „Germaöüa" eraan, (lat in de vorige wéék uitvoerige debatten waren gehouden, in den Berlijnschen gemeenteraad wegens de anti godsdienstige maatregelen tie Neuköln, waar in de ziekenhuizen het gebed aan laf el is verboden en eveneens de viering van hCt Christelijk Kerstfeest. Nu is men in deze verlichte voorstad al zoover, dat geestelijken verboden is de ziekenhuizen te bezoeken! Zij mogen dat alleen wanneer er uitdrukkelijk om ver zocht wordt door de zieken. Geestelijken z'jn „Privatpersoneri" en dezulken mogen biet in het ziekenhuis komen. Deze krenkende maatregel, die tegen alle gewoonten ingaat, heeft natuurlijk alleen de bedoeling, geestelijken van de zieken verwijderd te houden. De laatsten gunnen in veel gevallen niet eens meer «en wenscli uiten om een geestelijke en ^vie waarborgt dat hun wenschen zullen Worden doorgegeven? „Hel wordt tijd", zegt de „Germania", „de vraag te stellen of niet spoedig van hooger hand tegen de brutaliteit der sociaal-democraten en de onderdrukking der minderheid maatregelen genomen moeten worden. De sociaal-democraten, die altijd beweren verdraagzaam te zijn, schij nen uit angst voor de communisten dezen te volgen. Hoe dat in een democratischen staat mogelijk is bij een partij, die het woord vrijheid en broederschap op haar vanen schreef, daarover moet menigeen blaar eens nadenken." O.a. de hoven aangeduide plakker uit Maastricht! d^TSj8ChiSChe P£U'k'ment werd dezer in Un zoogenaamde wapensmokkelarij in Hongarije behandeld. az Diaz seinde nu uit Praag- Bij deze gelegenheid ls hgt tussclmn communisten en socialisten tot heftigen stnjd gekomen, evenals trouwens tus- schen de regeeringspartij en de oppositie m het algemeen. Ieder oogenblik stonden de communisten en socialisten in een scherpe woordenwisseling tegenover el kaar en weldra steeg de opwinding der- werein? w T* t0t handtasteiijkheden ergmö. welke eerst een einde namen be®ennkwameen.afSWaa-aig,ien tussc"eal Dit is weer een staaltje van de spreek woordelijke zachtaardigheid der ,-oode broeders. L Wie-er aan twijfelt of zij de zachtmoedig heid zelve zijn, moet de leiders in het parlement, zoowel hier als elders maar gadeslaan. Het is óveral 't zelfde: „De liefde straalt van 't wezen uit". Natuurlijk zijn de heeren, die elkaar zoo liefderijk behandelen, als lammeren tegen over Katholieken! ELECTRISCHE TRACTIE KAN AFDOENDE VERBETERING BRENGEN. Verschenen is het verslag van liet onderzoek naar de oorzaken van het ongeval, dat op 7 •Augustus 1927 nabij Laren op den tramweg van de Gooisehe Stoomtram heeft plaats gehad. Hieraan wordt liet volgende ontleend In verband met de vele klachten, die om trent de exploitatie van de Gooisehe Stoomtram werden geuit en uit overweging, dat een on regelmatige dienstuitvoering in nauw verband staat met de veiligheid van het verkeer, heeft de commissie haar onderzoek niet alleen be- naald tot de oorzaken van het ongeval, maar daarin ook opgenomen het onderzoek naar do gegrórnJhoid van de klachten óver de exploi tatie en zich afgevraagd op welke wijze in de toekomst verbetering is te verkrijgen. De oorzaken. Hoewel de commissie van meening is, dat bij het onderzoek is komen vast te staan, dat de betrokken beambten te goeder trouw hebben gehandeld, zoo is zij van oordeel, dat een mis verstand tusschen controleur Kelderman en conducteur van Noort aanleiding is geweest, dat dit ongeval met zijn treurige gevolgen heeft plaats gehad. Dat .een dergelijk hetreurenswaai-dig misver stand kan plaats vinden, is een gevolg van de omstandigheid, dat twee verschillende perso nen, t.w. in dit geval controleur Kelderman en stationschef de Boer, opdracht geven tot ver legging van de kruising op eenzelfde baanvak. De commissie is van meening, dat chef de Boer geen schuld aan het ongeval treft. Het ware misschien heter geweest, wanneer hij zijn oorspronkelijk denkbeeld om conducteur van Noort te Naarden aan de telefoon te laten komen, gehandhaafd had, doch waar de telefo nische opdracht te Hakkelaarsbrug definitief was en hij. van controleur Kelderman geen nadere mededeélin'g lièeftontvangen, kon hij erop rekenen, dat conducteur van Noort aan „de Gooisehe, Boer", zou opbellen, zoodat hij tr. 10 van Laren kon-'laten- vertrekken, nadat aan het' personeel vandezen trein order was gegeven om daarniet Ir.'7^ te kruisen. lil verhand met'het voorgekomen misverstand achtte do commissie het noodig om de bestaan de kruisingsvoórschriften aan een nader onder zoek te onderwerpen, Nieuwe voorschriften. De commissie vond in de omstandigheden, die 'tót het ongeval op 7 Aug. geleid hebben, voldoende aanleiding om bij de Maatschappij aait té dringen op wijziging van 4e voorschrif- ieii voor het verleggen van kruisingen, in dien zin, dat de' kruisingverleggingen uitsluitend centraal worden geregeld, dat daarbij de chef te Muiderberg wordt uitgeschakeld en dat onder alle omstandigheden kruisingbriefjes worden afgegeven. De directie der Gooisehe Stoomtram heeft aan de commissie meegedeeld, hoe de kruising verlegging thans zal plaats hebben. Opmerkingen van het comité van actie. Kort nadat het ongeval heeft plaats gehad, hebben 'ingezetenen van Laren en andere be langhebbenden een comité gevormd, dat tot taak kreeg', een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid eener oplossing van 't Gooisehe tramvraagstuk, hetwelk beantwoordt aan de eischen van veiligheid en gemak, welke het moderne verkeer mag stellen. Door het comité zijn aan de commissie een tweetal staten overhandigd, bevattende de on gevallen die zich volgens de politierapporten van 1 Januari 1926 tot 12 Augustus 1927 in Laren en Naarden hebben voorgedaan. Het valt niet te ontkennen, dat "de laatste jaren bet aantal ongevallen vrij talrijk is ge weest. Voor een groot deel moet dit toege schreven worden aan het feit, dat de Rijksweg, waarop en waarlangs de tramweg tusschen Amsterdam en Laren ligt, een zeer druk bere den weg geworden, is en dat deze weg nog niet voél' het tegenwoordige moderne verkeer is omgebouwd. Van roekeloosheid van bet perso neel, waardoor de ongevallen veroorzaakt zou den zijn, is aan de commissie niets gebleken. Uit de verklaring' van den Rijksinspecteur, van den Broek, blijkt, dat de reminrichttng bij het materieel van de stoomtram, zijnde de vacuumrem, van een eenigszins verouderde constructie is, waarhij de overbrengingsverhou dingen niet zoo constant zijn als hij de meer moderne uitvoeringen het geval is. Al mag daar door het afgeremd gewicht iets onder het mo gelijke blijven, daar staat tegenover, dat alle assen worden beremd, terwijl het Tramwegre glement in art. 55 voor treinen met een maxi mum-snelheid van minder dan 35 K.M. per uur, slechts beremming van de helft van het aantal assen eiseht. Door het comité te Laren werd gewezen op gebrek aan zorg van het bedienend personeel. Uit de feiten waarnaar het comité daarvoor ver wees, mag de commissie evenwel niet de con clusie trekken, dat het personeel van zorge loosheid beticht moet worden. Verschillende' fei ten zijn der commissie ter kennis gebracht, die juist bewijzeii, dat door de activiteit van het personeel ongevallen zijn voorkomen. Het comité vindt de veiligheidsvoorschriften in het bijzonder te Muiden en Naarden niet voldoende en zou voorgeschreven willen zien, dat de treinen daar ter plaatse door een trein- beambte werden voorafgegaan, of dat op ge vaarlijke punten lichtseinen worden aange bracht. Hoewel niet ontkend kan worden, dat zich in Muiden en Naarden gevaarlijke hoeken be vinden, acht de commissie de bestaande voor schriften voldoende. Het komt der commissie voor, dat de directie, van de Gooisehe Stoomtram meer dan tot dus ver haar aandacht aan verbetering van het uitzicht op de trambaan uit de zijwegen behoort te wijden. Gebleken is, dat het onderhoud van de be strating op vele plaatsen te wenschen overliet en daarover niet zonder reden wordt geklaagd. Bij herhaling is en wordt thans nog in het bijzonder door de automobilisten geklaagd over het uitlaten van rook en stoom door de loco motieven, Waardoor onder ongunstige omstan digheden liet uitzicht op den weg henomen wordt en een ernstige bron van gevaar om- staat. Erkend meet worden, dat deze klachten ni.. ongegrond zijn. De wenschen, die overigens nog door het comité en derden naar voren zijn gebracht, betreffen: a. êénriohtingverkeer in Milidén en Naarden; b. opruimen van hindernissen buiten de trambaan; c. het aanbrengen van bestrating tusschen de rails, o.a. van Laarder Hoogt tot Raven; d. snelheidsbeperking voor het auto verkeer op enkele baanvakken. In een laatste hoofdstuk worden aan te .brengen verbeteringen aangegeven. WanneRr in aanmerking wordt genomen, dat in de laatste jaren pél' jaar 1.500.000 tof 2.000.000 reizigers worden vervoerd en dat er Zondagen voorkomen, waarop bet aantal pas sagiers 'van 20.000 tot 24.000 bedraagt, dan blijkt wel, dat deze traniverbinding niet ge mist kan worden en zelfs uitbreiding van den dienst gewensclit is en loonend kan zijn, ter wijl tevens afdoende maatregeling noodig zijn om de bestaande stoomtram door een meer mo dern verkeersmiddel te vervangen. Gedep. Staten van Noord-Holland gaven on der bepaalde voorwaarden vergunning aan de N. V. Motorbusexploitatie „De Gooi Express" tot het in werking brengen van een autobus- dienst van Amsterdam naar Hilversum. Wordt deze vergunning, waartegen beroep is aangetefekend, door de Kroon gehandhaafd, dan wordt, aan de Gooisehe Stoomtram de ge legenheid geboden, voor zoover dat uit den aard der zaak vooruit kan worden vastgelegd, om binnen den tijd van drie jaar belangrijke verbeteringen aan te brengen. Met vrij groote zekerheid kan aangenomen worden, dat dan de verleende vergunning aan „De Gooi Express" niet verlengd zal worden. Hoewel de toestand verbeterd zal zijn, wanneer ook op ,je lijn. Amsterdam- Laren motortractie wordt ingevoerd, wordt naar het oordeel van de commissie de motor tractie zonder meer niet afdoende geacht, wan neer niet gelijktijdig wordt overgegaan tot spoorVerdubbeiing over groote haanvakken. Dit is jnpgelijk.' wnpneev de nieuwe Rijksweg tus schen Hakkelaarsbrug en Naarden en ten Wes ten van Laren zal zijn in gebruik genomen. SLECHTS ELECTRISCHE TRACTIE KAN- AFDOENDE VERBETERING GEVEN. Afdoende Verbetering ls slechts te verkrij gen 'door invoering van electris^jie tractie. Daarvoor schijnt niet noodig de aanleg Van eèn tracé, zeoals in 1920 is ontworpen, zelfs _niet.jp. een ..jjieuwen tramjvfg.., Eenf snelheid van 45 KM. per uur is voor de bedie ning van het verkeer voldoende. Wel zal dan echter noodig zijn verdubbeling van het spoor op alle baanvakken, die zich daarvoor leenen. Gezien de voordelen, welke daaraan èn voor de ontwikkeling voor de verbinding van Amsterdam met Laren èn voor het wegver keer verhouden zijn, beveelt de commissie aan de invoering van electrisehe tractie te over wegen. De commissie geeft derhalve in overweging de verbeteringen van den Rijksweg ook in het belang van den tramweg met den meesten spoed uit te voeren en bij de directie der Gooisehe Stoomtram aan te dringen om de invoering van electrificatie in studie te nemen. DE Ml'7,1EKIKSTRUMENTEN I'AA' DEN OVERDEDEN DICHT ER-ZAK GER-COMPO- -KIST JEAN LOUIS PISÜISSE, waarmede hij zoovele prettige avonden heeft doorgebrachtt zijn thans met zijn meubelen openbaar verkocht geworden. HENRI .HERMANS INTERDIOCESANE JEUGDCOMMISSIE. 'Afscheid Rector .T, Jansen, RECTOR B. H. DE GROOT VOORZITTER. Rector J. G. Jansen trad hij zijn benoeming tot pastoor van de H- Marthaparochie te 's-Gra- venhagé uit de Diocesane Haarlemsche Jeugd commissie, waarin hij de afdeeling Amsterdam vertegenwoordigde. Daardoor verviel de titel, waarop hij lid en voorzitter was van de Inter diocesane Jeugdcommissie. Op de jongste ver gadering dier commissie gaf hij te kennen, dat hij wegens het vervallen van den titel thans ook ontslag wenschte te nemen als lid en dus teWens als voorzitter van de Interdiocesane Jeugdcommissie. Met eeu keurig en hartelijk woord van dank aan de leden voor den steun, in kun belangstel ling en prettige samenwerking geschonken, nam hij afscheid. De secretaris,- kapelaan Sue- tens, nam daarop het woord en memoreerde de door den voorzitter gegeven, niet genoeg te waardeeren leiding', waardoor deze de vele kwesties, welke zich in de commissie voorde den, tot een goede oplossing had weten te brengen. Hij herinnerde aan <le moeite, die de scheidende voorzitter zich had getroost hij de voorbereiding tot stichting <jei. interdiocesane Jeugdcommissie en welk een ijverig promotor deze is geweest van liet R, K. Nationaal Jeugd- congres, in j.922 te 's-Gravenliage gehouden. Hij bedankte Rector Jansen 'welgemeend voor. den omvangrijken beiangeloozeu arbeid, aan het jeugdwerk gegeven, voor de aangename samen werking met de leden en verzekerdehem,' dat zijn naam in de geschiedenis van het jeugd werk een blijvende plaats zal innemen. Tot voorzitter der interdiocesane Jeugd commissie is thans dooi' het Doorluchtig Ne- derlandsch Episcopaat benoemd de Zeereerw. Heer B. H. de Groot, Rector van het Rijks opvoedingsgesticht te Amersfoort. Een speciaal Anet-telegram meldt ons uit Batavia d.d. 27 Januari; De broeders van de Onbevlekte Ontvangenis zullen in Juli te Am- barawa een Katholieke Mulo-sdhool openen, waaraan een internaat verhouden zal zijn. VERGADERING VAN DE KATHOLIEKE GARDE TE 'S GRAVENIIAGE Te 's Huge is in de groote zaal van den Dierentuin een vergadering gehouden, belegd door de Katholieke Garde, waarin de vraag' behandeld werd: Hoe bestrijden wij het socia lisme? Rede H- Hermans. De eerste spreker, de heer Henri Her mans, wees er op, dat we in het socialisme moeten onderscheiden het economisch -stol sel en de levensbe schouwing. Als economisch stel. sel legt liet socialisme zich toe op verande ring van het kapitalis tische productiestelsel De socilaisten zullen produceeren naar de behoefte en de winst der productie aau de gemeenschap ten deel doen vallen. Deze theorie is maar niet zoo in de praktijk door te voeren. De Russische proef neming ia mislukt, want de levensvoorwaarden zijn er slechter geworden dan onder het Tsaris tisch bewind. Dit heeft de socialisten voor zichtiger gemaakt, zoodat men over de sociali satie iu tegenstelling met 5 jaar geleden wei nig of niets "iueer hoort. Tvge'.i: socialisatie hebben wij dit bezwaar, dat zij ingaat tegen de ziel van den mensch, daar zij het bezitsgevoel, dat roéfls in do kin derkamer tot uitdrukking komt, ontkent. Spr. zette uiteen, dat het socialisme het ge luk wil zoeken in het stoffelijke. Dat brengt het ware geliik niet, maar verlaagt de majes teit van den mensch. De godsdienst alleen kan hulp bieden in den nood van de massa, omdat deze de strikte rechtvaardigheid voorstaat en innerlijke be vrediging schenkt. Vat betreft de socialistische levensbeschou wing merkt spr. op, dat, ofschoon vele socia listen niet als heidenen beschouwd wenschen te worden, die levensbeschouwing geen andere is dan het historisch materialistisch Marxisme. De S.D.A.P. is dan ook anti-christelijk ondanks de zgn. religieus socialistische tendenzen, zöo-# als spr. met vele voorbeelden aantoont. WÜ moeten het vertrouwen van het volk terugwinnen en het overtuigen, dat zijn be langen worden geschaad zoowel door het libera lisme als door het socialisme, maar dat de ware demooratie alleen te vinden is in het Christendom. Het besef van onze eigen tekort komingen moet ons leiden tot herstel van hetgeen onze voorvaderen en wij hebben mis dreven. Aan de bekeering van de socia. listen moeten wij allen arbeiden en daarvoor moeten wij bidden. Eeu daverend applaus volgde op deze rede, waarvoor de voorzitter den spreker dank zegde. Het dubbel-mannenkwartet „Sonorita", onder leiding van den heer Smeele, zong vervolgens eeiiige kerkelijke liedereu, welke een dankbaar applaus verwierven. Rede Pater van Ruth. Na de pauze was het woord aan pater H. van Ruth S.J. De Kerk van Christus heeft, aldus spr., door alle eeuwen heen voor moeilijke problemen gestaan, maar overeenkomstig bet woord van Christus, dat de poorten dei' hel haar nooit zullen overweldigen, heeft Zij die problemen altijd gelukkig opgelost. Ook heeft de Kerk iu de woorden: „Gaat en onderwijst alle volkeren", de opdracht gekregen om het zielenheil van allen te behartigen. Met die opdracht gaf Chris tus ook de middelen om die opdracht te ver vuilen. Daarom zullen wij, als wij bezield zijn met waarachtig medelijden met de scharen, die rondtasten In het duister, ook de middelen vin den om ons doel te bereiken. Als wij zoeken naar middelen om de socialis ten te bekeeren en het ware geluk deelachtig te doen worden, moeten wij drie groepen onder scheiden, n.l. Ie. zij, die nog geen socialist zijn, maar gevaar loopen het té worden; 2e. zij, die katholiek zijn opgevoed, maar tot het socia lisme zijn vervallen en 3e. de socialisten, die nooit tót de Katholieke Kerk hebben behoord. Wat zijn de oorzaken, dat deze groepen zich afwenden van de Kerk? Die oorzaken moeten gezocht worden le. zij de Katholieken en 2e. bij de socialisten. De gebreken van den kant dei" Katholieken liggen in een tekort aan kennis en beleving onzer geloofsleer omtrent doel en gebruik der tijdelijke goederen, een tekort aan innig liefde vol contact tusschen priester envolk' 'eii een tekort aan practische instellingen, welke de liefde der Kerk tot de arbeidende klasse dui delijk doen gevoelen. De oorzaken van den kant der socialisten moeten gezocht worden: in miskenning vau de bovennatuurlijke bestemming van den mensch en geheel opgaan in het stoffelijke en in valsclie opvattingen omtrent den aard der Kerk, alsof deze een beletsel is voor den stoffelijken voor uitgang der arbeiders. Om met vrucht te arbeiden aan de bekeering der socialisten moeten deze oorzaken worden weggenomen. Daartoe moet le. geheel het mystieke lichaam van Chris tus op aarde den hemel een heilig geweld aan doen om door bidden, offeren en boeten van God te verkrijgen de buitengewone genaden en warö apostelen, noodig voor bekeering der socia listen. 2e. Met deze actie der Katholieke „op God" moet gepaard gaan een sterke actie op zick- zelve, opdat priesters en leeken liet evangelie van Jesus Christus steeds beter kennen en toe passen, zoowel in hun particulier- als in liet zakenleven. 3e. Eindelijk moeten de priesters door onbaatzuchtige, opofferende liefde het verbro ken contact herstellen en, met de leekenaposte- len, vol liefdevolle voorzichtigheid in stipte gehoorzaamheid aau hun. bisschoppen, maar zonder aanzien van personen, dat evangelie verkondigen. Een geestdriftig applaus volgde ook op deze rede. Hierna sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. DE SOCIALE EISCHEN DER GEORGANI SEERDE KATHOLIEKE WERKNEMERS. Rede van den voorzitter van het R- K, Werkliedenverbond. RET. PROGRAMMA DER R, K STAATS-. PATU EN DE PUBIEK-RECHTELIJKE BEDRIJFSORGANISATIE. In een gisterenavond gehouden vergadering van de Club ter bestudeering der Katholieke Democratische Beginselen „Rijkskieskring- organisatie 's Gravenhage" heeft de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werklie- deiiverhond, gesproken over: De sociale eischen der georganiseerde Katholieke werknemers. De heer de Bruyn wees er op, dat in 1925 het R. K. Werkliedenverbond klaar en duidelijk in zijn program heeft neergelegd de eischen der werknemers. Vooropgesteld is, dat de positia van den arbeider als Christen ten volle moet zÜn gewaarborgd. Een toestand van volkomen afhankelijkheid der werknemers is geheel in strijd met de Katholieke beginselen. Een der gelijk stelsel is niet ingesteld op het algemeen belang, maar op de bevrediging van de behoef ten van slechts enkelen. In het huidige pro ductiestelsel zijn de arbeiders -vrijwel on mondig. En daarom is de allesoverheerschende eisch. der R. k. werknemers: publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Vraagt men, welke de eisolien zijn van de R. IC werknemers, dan is dat er feitelijk maar één, n.l. de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Daardoor kan een heele reeks van incidenteele eischen vervallen. Het program der R. IC. Staatspartij van 1923 beantwoordt niet aan den allesoverheerschen- den eisch; het houdt er geen rekening mee. Hét program van actie van 1925 vertoont den schijn alsof het wel rekening met den eisch houdt. Het duidt op een gaan in de richting \'an publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, maar liet is naar sprekers meening in dit opzicht geheel onvoldoende. De werknemers kunnen door het aanwenden van hun invloed er sterk toe medewerken, dat de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie in het program wordt vast gelegd. Waar er nog geen uitzicht was op verwe zenlijking van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, heeft men, aldus spr., de inciden teele wetgeving niet zonder meer kunnen afwij zen. Misschien komt men juist door die inci denteele wetgeving nog eerder tot de conclusie, dat het zoo niet langer gaat. Wat de verdere eischen der werknemers be treft, merkte s#r. op, dat reeds verschillende van de in het program van 1918 neergelegde eischen zijn ingewilligd. Wat gevraagd werd en wordt, is niet overdreven en evenmin in strijd met de katholieke beginselen. Daarom moet een en ander in het program van de staatspartij neergelegd worden, dan weten ook de katholieke Kamerleden, waaraan zij zich hebben te hou den. Moge het program voor 1929 zoo eindigde spr. er zoo uit zien, dat honderdduizenden katholieke werknemers met vertrouwen de toe komst tegemoet kunnen zien, met name, dat het eeu principieele verklaring over de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie bevat. (Lang durig applaus). Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen of het maken van opmer kingen. Enkele aanwezigen maakten hiervan gebruik, en werden door den beer de Bruyn AARDSCHOKKEN TE PADANG PADANG, 27 Januari. (ANETA.) Hedenmor gen om half 5 zijn hier twee flinke aardschok ken gevoeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5