DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. -x m KABOUTER 50ste Jaargang Maandag 30 Januari 1928 No 15079 Dit nummer Maat uit drie bladen STADSNIEUWS CURSUSAVONDEN R. K. VAKBEWEGING diefstal NAAR MOEDERS PAPPOT TERUG UIT ROTTERDAM de kwestie-de groot OPLICHTING ONVOORZICHTIG ONGEVAL RIJWIELDIEFSTAL BURGERLIJKE STAND SCHEEPVAART „TROU MOET BLIJCKEN" EVENTUEELE KLACHTEN RECHTSTREEKS KOEMARKT 4 hiiimi.iiiiiiiuiiniiiiiiii AGENDA. Dinsdag 31 Januari T Woensdag 8 Februari BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 ABONNEMENTENper 3 maanden 3.25, per maand /l.lO, per weck 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en Girodienst 81440. ADVEBTENTIëN 1—5 regels-1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames lusschcn den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 30 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. 0.50. 10 reg. 0.75. 15 reg. 1. Incassokost, worden berekend ratis-Onr>eva1 enverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij vevlies n een wijsvinder; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. Do Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam TRIDUÜM ÏJ. FAMILIE (Frankenland) 20 Nieuwe leden doen Iiuh plechtige opdracht In de kerk van O. L. Vrouw Visitatie was Kei in de laatste helft van de vorige week groot leest voor de loden der H. Familie, en mede voor hun directeur, kapelaan Jos. Bekkers De eenv. pater E. Beuzen C.s.s.R. beeft voor de congregatie een triduum geleid, dat zoowel door leden als door niet-leden goed gevolgd is, Nr de waardige voorbereiding kon bet dan ook niet andeers, of de laatste oefeningen, die gisteren werden gehouden, moesten wel sla gen. Des morgens te half zeven werd een H. Mis opgedragen voor de leden van de H. Fami lie, waaronder algemeene H. Communie plaats had. Het altaar was schitterend met groen en bloemen versierd, terwijl bet zangkoor der congregatie, onder leiding van den lieer T- Naring, de devotie nog wist te verhoogen. Het sluitingslof, waaronder een 20-tal nieuwe leden hun plechtige opdracht deden, werd ge celebreerd door, den Hoogeerw. heer Deken A. J. C. Schraag, met assistentie-van kapelaan C. Wiemers als diaken en kapelaan J. Bekkers als sub-diaken. In een slottoespraak, waarvoor hij als tekst gekozen had de eerste woorden van het mag nificat, wees de feestredenaar de adspirant-ledeu nogmaals op de beteekents van hun toetreden tot de congregatie, waarna dezen, voorafge gaan door 2 misdienaars, zich in processie naar de communiebank begaven, om daar hun op dracht te doen. De rij werd gesloten door leden die dezer dagen een jubileum als congregatie- lid vierden. De jubilarissen waren: H J. Vermünnieht, die 60 lid was; L F. v. d. Berg, S. van Dijk en J. J. J. de Groot, die 50 jaar en H. J. v. d. Berg, F. Bosch. F. J. Herscheid en W. Reeling die 25 jaar lid waren. Zij allen mochten een herinnering aan deze voor hén zoo heuglijken dag ontvangen. Den zilveren jubilarissen werd een zilveren medaille den gouden en den diamanten jubilarissen een gouden en 'n diamanten ond ere oh e id i ngste ek en overhandigd. Van den kansel af werden allen door den leider van het zoo goed geslaagde triduum gecomplimenteerd. Tot slot ontvingen alle aanwezigen den Pau- :v iijken zegen. Thans kunnen we meer definitief aange ven welke de plannen zijn omtrent de cursus over de R. K. Vakbeweging. De lessen zullen gegeven worden door den heer J. Th. Nijkamp 2e voorzitter van het R. K. Werkliedenver- verbond, wien speciaal de leiding der Jeugd organisatie als taak werd toevertrouwd. Toe gang- tot de lessen hebben alle R. K. Jon gens van 14—18 jaar, die bij een of ander- vak werkzaam zijn, hetzij als metaalbewerker, timmerman, bouwvakarbeider, bij de grafische vakken of het boekbindersbedrijf, als fabrieks arbeider of in liet transportbedrijf, of bij het bakkersbedrijf. D© lessen worden gegeven in ht gebouw van den R. K. Volksbond, Lange Haven, en wel Vrijdagsavonds te 8 uur. De cursus bestaat uit vier lessen, welke gegeven worden op 17 en 24 Februari en op 9 en 16 Maart. De te behandelen onderwerpen zijn de .volgende: le. een beetje geschiedenis der Katholieke Arbeidersbeweging; 2e. De Stands- en Vakor ganisatie; 3e. Resultaten en instellingen dei- Katholieke Arbeidersbeweging; 4e. De rich tingen in de arbeidersbeweging' en wat ons het verleden leert. Om bet nuttige met het aangename te ver mengen zal de eer'w, voorzitter van de con tactcommissie eiken cursusavond tevens een serie lichtbeelden vertooneu. Wij doen een ernstig beroep op de ouders cn op al onze jongens, zoowel zij die iii het Patronaat zijn, als zij, die daar buiten staan, zoowel zij, die als jeugdlid bij de vakbonden ziju aangesloten, als zij die ongeorganiseerd zijn, om dezen jeugdcursus naar wensch te oen slagen. Zonder wetenschappelijken onder- mond kan de R. IC. Arbeidersbeweging niet e vruchten afwerpen, welke ze voortbrengt, Wanneer ons handelen en streven steunt ,op gaatWeteaSChaP' <He ons Ieert' waarom het Zaterdagnacht is ingebroken in 6en houten Aannemerskeet, staande op de Korte Haven en toebehoorend aan den aannemer N S alhier. Toegang werd verkregen door het verbreken van een glasruit. Uit de keet werd entvreemd een zwart-lederen actetasch, in houdend een passerdoos, potlooden, inktsloof 'n een duimstok. De politie stelt een onder- wek in. EEN FRAAIE HOUTSNEDE, voorstekende Remming (Spaarndam) van Oor Visser, die mo menteel te Haarlem exposeert. Zaterdagnacht zijn in een ledigen wagen op het spoorwegemplacement alhier aange houden de 19-jarige M. H. P., koperslager, de la-jarige W. L., leerling aan een am bachtsschool, en de 19-jarige H. v. d. Z., boekdrukker, allen te Roermond, De jongelui waren de ouderlijke woning ontloopen en waren met den trein van 12 uur midder nacht alhier aangekomen om, naar zij voor gaven, werk te zoeken. Ze hadden hun bivak in een wagen opgeslagen, doch hun nachtrust werd door de politie gestoord. Gisteren zijn ze weer op transport gesteld naar Roermond. Zaterdagavond vervoegde zich een ongeveer 40-jarige vrouw, eenvoudig gekleed, met een ongeveer 8-jarig jongetje, bij de winkelierster V. in de Beijerlandsche straat, cm een ons ltoekjes te koopen. De vrouw wilde betalen met een bankbiljet van 10. De 'winkelierster gaf 9.SS terug, doch doordat de onbekende haar aandacht trachtte af te leiden, vergat zij het bankbiljet op te vragen. Zoodat de oplichtster vertrok, 9.88 en een ons koekjes rijker. Zaterdagmiddag te ongeveer 5 uur sprong de 11-jarige B. J., Wonende Rotterdamsc-he dijk, die op het aehterbalcon van de stil staande tram weggeworpen tramkaartjes had gezocht, van het balcon af, toen tegelijkertijd de auto van den heer P. v. Y. uit Rotterdam aankwam. Het meisje kreeg een klap van het spatbord tegen het heen. Met den schrik en een lichte ontvelling kwam het kind geluk kig- vrij. Zaterdagmiddag passeerde op de Hoofd straat een auto bestuurd door H. S. te Rotterdam, van eiken auto een lat zoo ver uitstak, dat van een bus van de firma van Leeuwen, een groote glasruit vernield werd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Teil ïiadeele van den loopjongen M. v. d. B., wonende Broers veld, is Zaterdagavond op de Vellevest een rijwiel ontvreemd. Aangifte van 262S Januari GEBOREN; Wouter, z. v. H. van Pelt en C. van Dijke, Middelharnisschestraat Maria A. E., d. v. J. J. van 't Hoff en B. M, P. Beker, Lange Haven Christina, d. van J. E. Panis en M. Machiels, Zwartewaalsehe- straat. OVERLEDEN: G. van der Zijde, 88 j., echtgenoote van J. Bonneur, Ouddorpsebe- straat. Te Schiedam, 29 Januari, aangekomen: motorschoener Nijssiena, kapt. L. Tot, met gebroken glas van Londen voor de Vereenigde Glasfabrieken aan de Buitenhaven; Duitsch s.s. Wilhelm ledig- van Bremerhaven om hier kolen te bunkeven in de Wilhelminahaven. Het schip vertrok naar Swansea. Van Schiedam, 28 Januari, vertrokken: motorsehoener Fenna, kapt. J. Koopman, ledig naar Antwerpen; s.s. Stad Vlaardingen, ledig naar Narvik; 30 Januari: s.s. Coronda, naar Rotterdam; Duitsch s.s. Venus, ledig naar Hamburg. Een teleurstellend slot. Als de handelingen van het begrootingsdebat, en speciaal de orationes pro domo van den heer do Groot, zouden zijn gepubliceerd, zou do Rechtsche Raadselub op de verkiezing van den wethouder- voor ouderwijs terug komen en definitief zijn houding tegenover den heer de Groot bepalen. Aldus had de heer Hendriks sprekende namens de Rechtsche Raadselub? in den tweeden termijn van de algemeene beschouwingen verklaard Do correspondentie sindsdien gevoerd tus- schen de Rechtsche Raadselub en den heer de Groot is do vorige week gepubliceerd. En zij heeft ongetwijfeld in breeden kring teleur stelling gewekt. De heer de Groot schreef, dat hem gebleken was, dat bij de wethoudersverkiezing' enkele leden van rechts niet voldoende georiënteerd waren omtrent de motieven, waarop de Vrij heidsbond een van zijn leden beschikbaar stelde. Hij verklaard© zich daarom bereid, zich aan een nieuwe verkiezing te ■onderwerpen, indien de Rechtsche Raadselub daarop prijs zou stel len. De Rechtsche Raadselub antwoordde, dat men bij de Vrijbeidsbondsehe fractie geen boos opzet aanwezig achtte, waardoor deze bij de besprekingen over de samenstelling van het College van B. en W. moedwillig de Rechter zijde zou hebbon misleid omtrent de eigenlijke redenen, die den Vrijheidsbond er toe brachten een wethouderszetel te aanvaarden. „Dit neemt evenwel niet weg aldus het antwoord dat bij leden van de Recht scha Raadselub van een, hoe dan ook ontstaan, mis verstand is gebleken. Indien alle overwegingen van de fractie van den Vrijheidsbond ons be kend geweest waren, zouden onze leden, zonder wegneming van het hoofdbezwaar, hun stem niet op den candidaat dezer fractie hebben uitgebracht. Do Rechtsche Raadselub kan en mag uiter aard nimmer aanvaarden de stelling dat een man van een der Rechtsche groepen, c.q. een R. K. man, den zetel van onderwijs niet zou mogen bezetten." De Rechtsche Raadselub zag er intussclieu in de gegeven omstandigheden geen gemeente belang in om van het aanbod Van den heer de Groot gebruik te maken en hem te vragen zijn zetel ter beschikking te stellen. „Geen boos opzet hij leden van de Vrijheids- bondsche fractie". Uiteraard. Het zou al heel onvriendelijk zijn om hét tegendeel zelfs maar te veronderstellen. Maar dit neemt niet weg, dat de vertegen woordigers van den Vrijheidsbond do andere groepen voortdurend in onzekerheid hebben gelaten omtrent het ware karakter en de ware bedoeling van hun voorkeur voor „onderwijs". In elk geval heeft men nooit oolc maar laten doorschemeren, dat het tegen een Katholiek aan Onderwijs ging. Niemand had hiervan een flauw vermoedenAls de N. R. Crt. niet gekomen was met haar befaamd bericht, zou er van den „grondslag" van het Vrijheidsbond- sche wethouderschap nooit iets naar buiten zijn uitgelekt. Het is after all wel zeer eigenaardig, dat de heer de Groot maar steeds rustig op zijn wet houderszetel blijft zitten, ofschoon toch mid delerwijl voldoende is gebleken, dat de heele vrees voor een tweeden katholieken wethouder, aan Onderwijs, iii het rijk der fabelen thuis hoorde. De heer de Groot kan weten, dat, als hij bedankt, er een lid der rechterzijde klaar staat om zijn functie over te nemen, dat niet be hoort tot de gevaarlijke Katholieke fractie. Des ondanks schijnt de heer de Groot nog steeds niet van plan om te bedankenEnfin, de Vrijkeidsbondscke partijleden schijnen van een even goedgeloovig als vergeetachtig soort... De heer de Groot zou in het antwoord va* de Rechtsche Raadselub ongetwijfeld voldoende jnotief kunnen vinden om zijn zetel ter be schikking te stellen. Maar hij heeft nu een maal geschreven, dat hij dat alleen zal doen als de Rechterzijde er prijs op stelt. En de Rechterzijde heeft verklaard er geen prijs op te stellen. Hos zit dat? Van de Katholieke fractie, die de zaak in het hijzonder aangaat, valt uiteraard niet an ders te verwachten, dan dat zij wel prijs zou stelten op een dergelijke geste van den heer de Groot. Ilct optreden van den heer Hen driks bij de begroeting ging onomwonden in die richting. Op dat optreden paste maar één consequentie. En verwacht mocht worden, <Iat geheel rechts die consequentie mee zou trek ken. Er is geen enkele reden om te veronderstel len dat de C'.H.'s hiertoe niet bereid zouden zijn. Anders echter staat het met de A.R.'s. Van A.R. zijde is reeds ten tijde van de besprekin gen over de wethoudersverkiezingen een zekere voorliefde te kennen gegeven om in plaats van 3 met 2 rechtsche wethouders genoegen te ne men. Dat rechts zicli inderdaad niet 2 wethou ders tevreden stelde vond ten slotte zijn grond in 't feit dat toenmaals om persoonlijke redenen geen C.H. candidaat beschikbaar was. Maar dat neemt niet weg dat in A.R. kring een sin guliere voorliefde werd gekoesterd voor niet meer dan twee rechtsche wethouders. Blijkbaar was men van meening, dat met drie wethouders van de rechtsche samenwerking in onzen Raad 't was kort na den va! van den heer Schou ten teveel verantwoordelijkheid zou worden gevraagd. Welnu, als Rechts den heer de Groot vroeg zijn zetel ter beschikking te stellen, zou er een kans geschapen zijn op de benoeming van een derden rechtschen wethouder, uit de C.H. fractie (De C.II.'s hebben n.l. momenteel wel een candidaat beschikbaar.) I-Iet ligt dus in de lijn der historie, dat de A.R. zich, 't zij uit afkeer van een derde rechtsche wethouder, 't zij uit afkeer van een C.H. magistraat, heb ben verzet tegen een verzoek aan den hc-er de Groot om zijn zetel ter beschikking te stellen. Is deze hypothese juist en we hébben geen enkele reden om aan te nemen, dat zij niet juist zou, zijn dan hebben we dus het on gestoord aanblijven van den heer de Groot na de verkiezingsgeschiedenis en n& het be grootingsdebat aan de A.R. te danken. „Trou moet blijeken", schreven we indertijd na een der redevoeringen van den heer Hendriks. Wel nu: „trou" is niet gebleken.... Wij betreuren dit. Na de verklaring van den heer de Groot in het begrootingsdebat, dat hij zijn zetel had ingenomen om een katholieken functionaris ervandaan te houden, had van rechts maar één antwoord gepast. Het geval was een eerezaak; niet alleen voor de Katho lieke fractie, maar voor alle groepen, die op samenwerking in rechtsch verband zeggen prijs te stellen. Het is ongetwijfeld een heel fraaie theorie van de A.R., dat een periode van 2 rechtsche wethouders rust en versterking zal brengen voor de rechtsche samenwerking.;,. Wij ver wachten van die rust meer verzwakking dan versterking en wij achten haar in elk geval met het gemis van een derden rechtschen wethouder te duur betaald. Wij verwachten versterking van de rechtsche samenwerking alleen van meerdere bereidheid tot waar achtig samen werken en meer transigentie hij de deelnemende groepen, vooral bij onzen Rotterdamschen Colijn. Maalr hoe men ook moge denken over de be- teekenis van deze rustkuur-theorie, het beleid van de A.R.-fractie t.a.v. de kwestie-de Groot heeft met de rust-vóor-de-rechtsche-samenwer- king niets te maken. Zulk beleid is in elk ge val allerminst geschikt o-m die samenwerking te bevorderen. Men heeft een kostelijke gelegenheid tot een einheitlich rechtsch optreden laten voorbij gaan. Men laat de katholieke fractie in 'n aan gelegenheid van rechtsch belang smadelijk al leen staan. Men snijdt den C.H.'s de weg naar 't wethouderschap af. Men wekt bij de katholie ken het onaangename gevoel dat zij het kind van de rekening zijn geworden bij een broe dertwist'tussohen A.R.'s en C.H.'s. Daargelaten nog, dat de A.R.-fractie in elk geval van dit haar standpunt in de kwestie-de Groot had behooren kennis te geven vóór den aanvang van het begrootings-debat. Niet alles is helder in deze geschiedenis. Maar zooveel is wel zeker, dat zij voor de Ka tholieke partij een onbevredigend karakter draagt. En dat de A.R.'s hier op een singuliere wijze de rechtsche samenwerking hebben ver sterkt. KEN GOEDE HOND STAAT VOOR GEEN SLOOT. MAAR EEN KOMTEROOK WEL OVERHEEJ^ ;n:rn,H;H:;ii!rn:HTuiii^^uiuii-»;ii;iii;»;;iiiLil;'lininilliiliii:iH over Bezorging of over incas- seering van abonnements gelden gelieve U te richten aan de ADMINI STRATIE van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosïus, S uur. It. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. IC. Damclub I. D. O., Patonaatsgebouw Lange Haven; aanvang 8 uur. lederen Maandag repetitie R. K. Gemengde Zaygvereeniging Lorenso Perosi. Gebouw R. K. Volksbond (groote zaal). Aanvang half negen precies. Dinsdags repetitie R. K. Mannenzangvereeni- ging St. Caecilia, half 9, R. K. Volksbond;) bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond "St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal? 9 zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, Excel, si or; Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond kwart over acht, precies, cursus over Leekenapostolaal. Boven, zaal R. K. Volksbond.- Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge', lingenvereenig'ing „Katb. Streven", Gebouw, Kath. Kring. Aanvang half zeven. lederen Vrijdag vergadering Katholiek Leven. Gebouw R. K. Kring, Aanvang half 9, Eiken 2en en 4 en Vrijdag van de maand ver gadering Katholiek Leven, Gebouw Katholie ke Kring. Heden Vergadering prefecten van de H. Familie, Frankeland. Gebouw R. K. Volksbond, Aanvang 8 uur, - L .Al Jaarvergadering R. K. Kiesvereeniging R- P. O. Gebouw R. K. Volkshond. Aanvang half negen. Vergadering R. K, Kuipers- en Kistenmakers hond „St. Ewaldus". Gebouw R. K. Volksbond Aanvang 8 uur. Woensdag 1 Februari f "lf Concert voor leden en donateurs va* Schiedam's mannenkoor „Orpheus", Zaal R. K. -Volksbond. Donderdag 2 Februari U. K. Openbar© Leeszaal én Bibliotheek;] jaarvergadering, te houden in de R. IC. Lees. zaal. Aanvang half 9. WJ Vrijdag 3 Februari Vergadering Algem. R. IC. Ambtenaarsver. eeniging afdeeling Rotterdam. Voordracht met lichtbeelden over „de verhooging en opvijze ling der Willemsbrug, door L. J. van Dunné. Gebouw ,,'t Verguld Spinnewiel", Beursplein Rotterdam. Aanvang 8 uur. Vergadering R. IC. Metaalbewerkershond „St. Eloy" Gebouw R. IC. Volksbond, Aanvang 8 uur. Maandag 6 Februari Uitvoering Maatschappij tot bevordering der toonkunst. Gebouw „Musis Sacrum", Lange Haven. Aanvang half acht. 11 'W Ledenvergadering „St. Barbara", afd. van den R. K. Volksbond. Gebouw R. IC. Volksbond. Aan vang S uur, Vrijdag 10 Februari Vergadering Ondersteuningsfonds „St. Li- duina". Aanvang S uur. SCHIEDAM, 30 Januari. Officieel© notee- rlng van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pCt. 17.per H.L. Namens de commissie voor do noteering EL J. JANSEN. i Spiritus I SCHIEDAM, 30 Januari. Men noteert voor melasse spiritus 100 pCt. 31.per H. L. Ruwe graanspirltus 60 pet, 17.— Per H.U Spoeling T Noteering AfSt !t.,-.fi i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1