MAANDAG 30 JANUARI 1928 EERSTEjBLAD DE ZONDAGSSLUITING DE STICHTING VAN EEN CREMATORIUM B. en W. wachten af, wat de Régeering met het Amstei'damsch besluit zal doe» K. ALGE5I. ONTWIKKELINGSCLÜB - PAGINA 2 HET SCHEEPVAARTKUNDIG MUSEUM GEMEENTERAAD ROTTER DAMSC'HE VISCHMARKT EEN VERGUNNING BOVEN HET VASTGE STELDE MAXIMUM? de winkelsluiting voor de banketbakkers. DE WINKELIER EN DE HOOGE electriciteitstarieven Voor Allien die Sukkelen ÜWijnhardt's Laxeertahfetften STADGENÜOTEN IN DEN VREEMDE PAKHUISBRAND. Een arrestatie DE SCHEEPVAARTBEWEGING IN DE AFGELOOPEN WEEK PATER VAN EYSDEN. Weer terug uit het ziekenhuis GEMEEN TE-LIJK E AR BEIDSSELRS ROTTERDAMSCHE KEGELBON D. GAPET-CONCERT AANGEHOUDEN. Een uitzondering voor de sigarenwinkels gewenscht. Toen de winkelsluiting in de vorige Raads zitting op verzoek van den heer Dutilh nog sens voor veertien dagen werd aangehouden, .chreven we reeds, dat de zaak ook overigens log niet rijp was voor een beslissing. "We doelden daarbij speciaal op de wensche- 'jjkheid om in de vast te stellen regeling voor ie Zondagssluiting alsnog een uitzonderingsbe paling op te nemen voor de sigarenwinkels. Er moeten wel zeer ernstige redenen aanwe zig zijn, wil men ons een dergelijke uitzonde ring zien bepleiten. En inderdaad, die zeer ernstige redenen zijn hier ten volle aanwezig. Zooals men weet, stelt het ontwerp van de Commissie voor de Strafverordeningen voor de sigarenwinkels op Zondag den geheelen dag open te houden. De heer Heykoop daarentegen stelt voor deze branche algeheele Zondagsslui ting voor, naar het schijnt op grond van een door een organisatie van winkeliers gegeven advies, waaraan geen gezag mag worden toege kend. Ook volgens de amendementen van de heeren de Visser, van den Brule en Bos, in hun huidige redactie, zouden de sigarenwinkels den geheelen dag gesloten moeten zijn. Toch is het gewenscht deze zaken des Zsn- dags gedurende een aantal uren open te hou den. Om de volgende redenen: De betrokken winkeliers hebben tegen alge heele Zondagssluiting geen bezwaar, als deze slechts wordt verordend b ij r ij k s r e g e 1 i n g, zoodat tegelijkertijd voor de café's etc. de ver koop van rookgerei worclt verboden geduren de den tijd, waarop dit niet in winkels ver krijgbaar is. Maar algeheele sluiting b ij gemeente- lijke verordening .levert de winke liers over aan 'een onrechtvaardige concurrentie van de café's. Immers den verkoop van rook artikelen in café's kan de gemeente niet ver bieden. Wil men dus Zondagssluiting voor de siga- renbranche, dan regele men zulks bij de wet en verbiede tegelijk den verkoop in café's. Alge- Jieele sluiting door de gemeente van de sigaren winkels, met doorgaan van den verkoop lu café's beteekent een onrecht voor de Winkeliers, en wel een onrecht van ernstige practlsche beteekenis, getuige het verzet van het meerendeel der winkeliers tegen algeheele Zondagssluiting. We hopen en vertrouwen dan ook, dat de ge meentelijke wetgever zich hier niet een taak zal aanmatigen, die op rechtvaardige wijze alleen door den rijkswetgever kan worden vervuld. ,We vertrouwen, dat er een weg gevonden ea'. .worden om de sigarenwinkels op Zondag gedu rende een aantal uren open te houden, zoodat «ij aan de Zondagsche vraag kunnen blijven voldoen en deze niet aan de café's behoeven te verliezen. In antwoord op schriftelijke vragen van het Raadslid J. A. van den Dungen, of B. en W. bereid zijn te bevorderen, dat op de aan te leggen Zulder-Begraafplaats, zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot den bouw van een crematorium met columbarium, hebben B. en W. het volgende geantwoord: B. en W. brengen In herinnering, dat in de (vergadering van den gemeenteraad d.d. 6 Jan. 1927 een adres aan de afdeeling Rotterdam der Arbeiders-Vereeniging voor Lijkverbran ding, bevattende een soortgelijk verzoek, op voorstel van hun college in hunne handen is gesteld ter afdoening. Uit de naar aanleiding daarvan gevoerde discussie bleek, dat het Koninklijk besluit van 1 October 1918, waarbij wegens strijd met het algemeen belang werd vernietigd een besluit van den Rotterdamschen Gemeenteraad tot het verleenen wan medewerking tot de stichting van een crematorium nabij de Algemeene Be graafplaats Crooswijlc, als een beletsel werd ge voeld om op het verzoek in te gaan, voordat wetswijziging zou hebben plaats gehad dan wel van een verandering in het standpunt van de Regeering zou zijn gebleken. Dienovereen komstig is dan ook aan adressante in ant woord op haar verzoek bericht. Wanneer zou blijken, aldus B. en W., dat een eventueel besluit van den Amsterdamschea Gemeenteraad voor de Regeering aanleiding wordt tot het innemen van een ander stand punt, zouden er termen kunnen zijn om de zerzijds op uitnoodiging van den gemeenteraad •de aangelegenheid opnieuw in overweging te nemen. Zoo dikwijls Ziju wij in de gelegenheid om de buitenlandsche steden te leeren kennen terwijl wij omtrent de geschiedenis onzer Cisea. groote steden zoo weinig weten De gelegenheid doet zich hiertoe thans voor, nu de R. IC Algein. Ontwikkelingsclub den heer Ja nBeerends bereid gevonden heeft de primeur van zijn nieuwe causerie met lichtbeelden over „de stad Amsterdam" voor ietlen en genoodigden dezer vereeniging te houden op Maandag 30 dezer des avonds 8 uur in de groote bovenzaal van café-rest. „De Cool", Kruiskade 20. Dt bedoeling van deze voordracht is de opkomst en groei eener levende stad, die be hoort tot de schoonste en interessantste ste den an Europa, met haar felle contrasten van rijkdom en armoede, vreugde en leed, met haar arbeiderswijken, volksbuurten (Jor- daan) en patriciërshuizen, paleis, musea en kerken, het leven van haar bewoners van het tijdperk der middeleeuwen af tot aan het Am sterdam van nu, samen te vatten en aanschou welijk te maken. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op den herbloei van het Katholicisme, zooals dit tot uiting komt in den bouw van kerken, scholen ;enz. Daar de heer Beerends beltend staat als een aangenaam en bekwaam causeur en het onder- Werp, de belangstelling waard is, mag een In teressante avond verwacht worden De aangekondigde sluiting per 1 Februari gaaf niet door. Het bestuur van het Nationaal Technisch Scheepvaartkundig Museum deelt ons mede, dat, in tegenstelling met de berichten, die de- zeT dagen in de bladen zijn voorgekomen, het museum op 1 Februari a.s, niet zal worden gesloten. WERKLOOZENUITKEERING EN ONDERSTAND Ruiia 4 niillioen in 1927 Verschenen is het overzicht van door den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon gedurende het jaar 1927 verelen- den onderstand en toegekende uitkeeringeu. De werkloozenuitkeering aan ongeorgani seerden heeft bedragen 1.506.G5S.S7j-j, aan georganiseerden 833.S6S.G3, plus 29.696.47 aan suppletoirs uitkeering. Aan onderstand werd uitgegeven meer door loopend 140.765.—, tijdelijk 1.501.755.59, noodvoorziening 136510.35. Het totaal bedrag van werkloozenuitkeering en onderstand is voor 1927 geworden 4.148.65-1.91 Bovendien werd aan kolen- geld nog uitgekeerd een bedrag van 89.324.92 Aan werkloozenuitkeering weid dus in 1927 blijkens bovenstaande cijfers uitgekeerd een bedrag van 2.369.623.97J4. Het- vorig jaar 1926, is dit geweest 1.S39.472.— in 1925 2.342.26S.in 1924 3.299.938 De Gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Donderdag en Vrijdag a.s. Op de agenda, komen o.m. voor: Het voorstel tot het doen van een aan vraag om een vergunning ingevolge art. 5 le lid der Drankwet voor tijdelijke locali- teit op het terrein der Nederlandsche Nij verheidstentoonstelling. Het voorstel Inzake verkoop van grond aan de Rochussenstraat. Het voorstel tot wijziging van' dé Veror dening tot aanwijzing van plaatsen voor "den opslag van petroleum enz. Het voorstel inzake verdere uitwerking van de plannen voor de stichting van een ambachtsschool aan den Linker Maasoever. Het voorstel ter vaststelling van de ver ordeningen op de winkelsluiting en betref fende het rondbrengen van melk en melk producten op Zondag. KLEEDING VOOR BEHOEFTIGE NEDERL. IN DUITSCHLAND, De afdeeling Rotterdam van het Nederland sche Rcode Kruis, verzoekt ons opname van het volgende: De Commissie van Samenwerking bij Hulp- verleeniag aan behoeftige Nederlanders in Duitachiancl, ingesteld door don Minister van Binnenlandscho Zaken en Landbouw, d.d. 19 Mei 1927, waarin elf organisaties uit Neder land en Dnltschland zijn vertegenwoordigd, heeft de hulp ingeroepen van het Nederland sche Roode Kruis en van de Vereeniging „De Nederlandsche Padvinders" voor het verzame len van kleeding en dekking voor onze behoef tige landgenooten in Duitschland. Nog steeds is het aantal behoeftige Neder landers aldaar groot, al wordt vanwege de re geering het mogelijke gedaan om in de directe behoefte te voorzien, toch Is de kuip van par ticulieren zeer gewenscht. Er is groote behoefte aan boven- en onder- kleediag voor volwassenen en kinderen. Even zeer aan wollen en katoenen dekens en ander beddegoed. Laat men, bij de hulp, die aan onze behoef tige landgenooten in Nederland wordt gegeven, onze landgenooten in Duitschland niet verge ten. Veel Is er noodig! Mocht men voor dit doel kleeding of schoei sel beschikbaar willen stellen, dan berichte men daarvan schriftelijk of telefonisch onder Nos. S70687078708 aan het Secretariaat der afdeeling Rotterdam van het Nederlandsche Roode Kruis, Maaskade 120. Padvindsters en Padvinders hebben zich be reid verklaard de kleeding etc. langs de hui zen in ontvangst te nemen. ONDER WIJSVOOKDR ACHTEN. B. en W. bevelen aan voor de benoeming als tijdelijk leeraar voor bepaalde uren in de aard rijkskunde aan de le H.B.S. met 5-jaTigen cur sus A., den heer P. Herweijer alhier; voor de benoeming als tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de 3e H.B.S. met 5-jarigen cur sus B„ den heer G. A. J. Rootb, alhier; voor de benoeming als hoofdonderwijzeressen aan openbare bewaarscholen. I. 1. mej. A. H. van Harüagn; Jt mej. A. G. M. A. van Loon; 3. mej. M. Eseabaehe, allen alhier II. 1. mej. A. G. M. A. van Loon; 2- mej. M. Eseabaehe; 3, mej. C. E. Ahrena, allen alhier. De afgeloopen week heeft wederom teleur- gesteld. Het goede weer bleef nog steeds uit en dientengevolge kreeg de kustvloot geen ge legenheid tot uitvaren. Daar een groot ge deelte van de in IJmuiden aangevoerde viseh naar het buitenland gezonden wordt, blijven de prijzen van alle vischsoorten te hoog voor het zenden van consignatie-zendingen naar de markt alhier en de aanvoer 13 daarom zeer klein. De ontevredenheid onder de vischkoopers en in het buitenland en hier ter stede neemt toe en zij uit zich in klachten over het weder niet helpen, maar leder ingewijde weet, dat zoo spoedig de aanvoer betert de klachtenbron opdroogt. Het wachten is nu op beter weder, maar gelukkig de barometer stijgt, Slecbts één motorkotter en 2 botters kwamen ter markt met kleine vangsten maar dOor de hooge viscliprijzen waren de resultaten nog gunstig. De bandelaren hl IJmuiden zonden I 1050 manden en kisten, terwijl van de andere kustplaatsen slechts onbeduidende zendingen kleine schar, versche haring, spiering en wit- visch gezonden werden. Het was een schrale troost. 1 - r V;W, DE NENIJTO '28. De verkoop van sterken drank. Door den Raad werd om praeadvies in handen van B. en W. gesteld een adres van het Bestuur van den Raad van Beheer van de Vereeniging „Nederlandsche Nijverheidstentoonstelling 192S" waarbij verzocht wordt te willen bevorderen, dat met toepassing van art. 5, le lid, der Drank wet een vergunning wordt verleend om gedu rende die tentoonstelling, welke van 1 Juni tot 15 September a.s. in den polder „Blijdorp" zal worden gehouden, sterken drank in het klein te verkoopen in een vijftal op het tentoonstel- Imgsterrein en het daarbij behoorende z.g. Luna park op te richten localiteiten. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. mede, dat het krachtens de Drankwet voor uez-e gemeente vastgestelde maximum-aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein bereikt is, doch art. 5, le lui, dier wet de mogelijkheid openstelt om voor een buitengewone inrichting voor maat schappelijk verkeer een vergunning boven het vastgestelde Maximum te verleenen, indien daartoe aan het College, op voorstel van den Pv-aad, door do Kroon machtiging wordt ver strekt. Rekening houdende met den -grootselien op zet der tentoonstelling en het vele bezoek, dat zij ongetwijfeld zoowel van landgenooten als van vreemdelingen zal trekken, zijn B en W van oordeel, dat hier inderdaad van een buiten gewone inrichting voor maatschappelijk ver keer kan worden gesproken en dus uit dien roofde tegen het aanvragen van de vereis elite machtiging geen bezwaar zou behoeven te bestaan. Een andere vraag is echtar, of het gewenscht ia, door uitreiking van een vergunning voor deze buitengewone inrichting voor maatschap pelijk verkeer, verkoop van sterken drank op het tentoonstellingsterrein mogelijk te maken. Bij de beoordeeling van deze vraag bleek voor enkele leden van het college van belang te zijn de verklaring van den Burgemeester, dat het met m zijn voornemen ligt gebruik te maken van zijn bevoegdheid om vergunning (z.g. „nachtvergunning te verleenen om eventuee- !e tapgelegenheden op het terrein langer daa 12 uur 's nachts geopend te hebben Onder deze omstandigheden ziet de meerder- 'f",'an llet college in een matig gebruik van 've.n ^lanx °P '7et tentoonstellingsterrein geen bezwaar en zón zij de vergunning eren- tueel voor ten hoogs,te vijf localiteiten op dat terrem willen verleenen. Een uit twee leden bestaande minderheid kan ziel hiermede niet vereenigen. Onder opmerking, dat de vraag, of de ver gunning voor één dan wel voor meerdere lo caliteiten op het tentoonstellingsterrein zal gelden, door het college zelf zal zijn te beslis- sen en voor bet oogenblik slechts 's Raads mach- ïging tereischt wordt oiri to kunnen bevorde ren, dat dooi- de Kroon voor het verleenen van een vergunning boven liet maximum de noodi- ge toestemming wordt verstrekt, stellen B en e hea te machtigen cm tot de Kroon een verzoek to richten, opdat voor de Nederland sche Nij cerhei dst en toonstelling 192S door h-m ecu vergunning fovea Ret vastgestelde maxi mum kan worden verleend. De bezwaren komen I«s De afdeeling Rotterdam van de Ned. Ban- ketbakkers-Vereeniging heeft een adres ver zonden aan den gemeenteraad i.z. de door d» heeren Mr. J. A. de Visser c.s. ingediende amendementen op de ontwerp-verordening, ia. zate de winkelsluiting. Naar aanleiding van bedoelde amendementen wijzen zij er op, dat bij de totstandkoming van eene bepaling, waarbij de verkoop van koek banket, chocolade en suikerwerken op den Zondag tot enkele uren beperkt wordt, het bestaan van bijna alle banketbakkers' hier ter stede in hooge mate verzwaard zou wor den. Voor een groot aantal banketbakkers is de omzet op Zondag dan ook gelijk of grooter dan die op de zes werkdagen. Ook tegen het sluitingsuur van 8 uur des namiddags op werkdagen voor banketbakkers zaken meent het bestuur van genoemde afdee ling zeer ernstig bezwaar te moeten maken aangezien op werkdagen véór S uur n.m. de verkoop in deze sèort winkels vrijwel altijd slechts 5ö a 60 pet. bedraagt van den totalen verkoop per werkdag. Op grond van genoemde motieven verzoe ken adressanten den Raad dan ook met aan drang om voor de banketbakkerszaken de thans bestaande regeling, inzake winkelslui ting, te handhaven. Men zal zich herinneren dat de leden der win. keliersver. „De Nieuwe Binnenweg" j.5 D*eo" j.l. des avonds hun lichten uitdraaiden en hun etalages verlichtten met een paar walmende kaarsen, dit bij wijze van protest tegen de hooge electriciteitstarieven. Vau verschillende zijden hebben de winke liers synipatbiebtuigingen. ontvangen, het geen hen heeft doen besluiten pogingen aan te wenden om de actie verder uit te breiden. Om tot de samenstelling van een com missie ter voering van verdere actie te geraken, heeft de vereeniging een openbare vergadering uitgeschreven op Dinsdag 31 Januari a.s., welke gehouden zal worden in een der zalen van café Martinot aan den Nieuwe Binnenweg des avonds te half 9 uur. A. VAN STOLK EN ZOOMEN. B. en W. doen het voorstel om den verkoop van grond en water aan het kanaal tusschen de Rotterdamsche en Delfshave-usche Sehie aan de firma A. van Stolk en Zoonen te stellen ten name van de Naaml. Venn. Maatschappij van Onroerend Goed „Utilia". met Verstopping ef moeilijken, tragon en onregelmaügen stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Reel. 133S 8 HET ETMAAL IN HET HAVENBEDRIJF, De stuwadoors in het ongelijk gesteld. De kantonrechter alhier, heeft gisteren uitspraak: gedaan in de zaak tusschen de schoepvaartvereen. „Zuid" en den hoofdinspec teur van den Havenarbeid, over de kwestie hoe het begrip etmaal in het havenbedrijf moet wor den geïnterpreteerd. In zijn vonnis overwoog de kantonrechter, dat art. 3 van het Werktijden besluit een onmiddellijk uitvloeisel Is van art. 9 der Stuwadoorswet, zoodat moet worden aan genomen, dat de beteekenis van het woord etmaal" in art. 3 van het Werktijdenbesluit dezelfde is als in art. 9 der Stuwadoorswet- dat, waar in de Stuwadoorswet niet is be paald wat onder „etmaal" verstaan moet wor den, dit woord in art. 9 dier wet geen andere dan zijn gewone taalkundige beteekenis van een tijdvak van 24 nren kan hebben; dat bovendien deze beteekenis goed past in de bepaling van art. 9 der Stuwadoorswet als mede in die van art. 3 van het Werktijden besluit: dat immers de Stuwadoorsarbeid, welks duur d-oor die bepalingen geregeld wordt op zeer willekeurige tijdstippen zoowel bij nacht als bij dag pleegt te beginnen en te eindigen, zoodat het rationeel is dat de maximale werktijd van een havenarbeider niet per dag doch per etmaal in den zin van tijdvak van 24 uren is vastgesteld; dat nu weliswaar de gemachtigde van den verdachte zich op de geschiedenis der Stuwa doorswet heeft beroepen ten betooge, dat het de bedoeling van den wetgever niet geweest kan zjjn om het woord „etmaal" in art. 9 dier wet in zijn gewone taalkundige beteekenis te gebruiken, doch dit beroep op de geschiedenis, afgezien van de beantwoording der vraag of het feitelijk juist is, ten deze moet worden gewraakt, aangezien de bepaling van art. 9 der Stuwadoorswet taalkundig slechts voor een uit legging vatbaar is, zoodat een van elders ge bleken bedoeling van den wetgever bij haar uitlegging niet in aanmerking mag komen; dat de gemachtigde van den verdachte verder heeft overgelegd een door de Scheep vaart ver eeniging Znid en de Scheepvaartvereeniging Noord aan den Minister van Arbeid,'Handel en Nijverheid gericht schrijven, waarin wordt be toogd, dat onder het woord etmaal" in art. 9 der Stuwadoorswet is te verstaan het tijdvak van 24 uren, dat telkens loopt van 6 uur des voormiddags tot den volgenden dag 6 uur des voormiddags, doch deze opvatting in den tekst fl-er wet geen steun yindt en bovendien in strijd Is met de strekking barer bepalingen. De kantonrechter veroordeelde daarop cleD verdachte tot 24 geldboeten van een lialven gulden subs. 1 dag hechtenis voor iedere boete. ZANGSPEL „MALLE GEERT". Door het R. K. Gem. Koor ,,St. Hildegardis" wordt op 19 Februari a.s. in de Groote Odéon- zaal voor het eerst te Rotterdam opgevoerd de operette „Malle Geert" zangspel in 3 Bedr. met Ouverture van M. Schuil en Rich. Hol. CONSERVATORIUM Woensdagmiddag a.s. om half drie zullen in het Parkhotel de Conservatoriumleeiiingen der pianokunstklasse van -den heer Marios Monni kendam een openbare voordrachtsoefeuing hou den, waarhij een chronologisch overzicht zal worden gegeven van de ontwikkeling der piano- literatuur. Belangstellenden hebben grati3 toe gang, voor zoover er plaatsruimte beschik baar is. De architect J. J. P. Oud, alhier is uitge- noodidg'd een lezing te houden in „der Staa-ts- lichen KunsLbibliot-hekte Berlijn. Architect Oud sprekende op 12 Miaiart over „van moderne schilderkunst en hedendaagsc-he techniek naar de nieuwe architectuur." Zaterdagmiddag te ongeveer 1 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken op de tweede verdieping in een pakhuis in de Dubbelegang bij de Ged. Binnenrotte, waar de muziekhandelaar W. B, uit den Oppert een opslagplaats van gramophoonplaten had. De verdieping brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Tijdens den brand werd een zekere F. V., die door de afzetting wilde heengaan zonder daartoe gerechtigd te zijn, gearresteerd, daar hij tegen een agent te keer ging en de orde verstoorde. Het publiek op de Ged. Binnen rotte toonde zooveel belangstelling, dat de 27-jarige J. de W. uit de Nieuwe Boezemstraat, die stond ta kijken, door een ruit van een marktstalletje van den koopman D. D. van het Roode Zand werd geduwd, echter zonder zicli te bezeer en. Gedurende de afgeloopen weck zijn volgens onze statistiek den Nieuwen Waterweg binnen gekomen 258 schepen, waarvan 0 zeilschen en 3 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rot terdam, met inbegrip van Hoek van Holland, 227 schepen, 382.366 11. reg. tons, voor Vlaardingcn 12, Schiedam G, Pernis 4, andere Nettel plaatsen 3 r-:i Duitschland 6. Voer 1'oortershaven waren bestemde 1 stoom schip, terwijl 12 schepen den Waterweg zijn binnengekomen om te bunkeren. Gedurende hetzelfde tijdvak van 1927 kwamen den Nieuwen Waterweg Slinnen 302 schepen, waarvan 0 zeilschepen en 0 zeelichters. .Hiervan waren bestemd voor Rotterdam, rnct inbegrip van Hoek van Holland 285 schepen, voor Vlarmhngen 14, Schiedam 4, Pernis 2, andere Ned cd. pt»atscn 2, en Duitschland 5. Sedert 1 Januari zijn aangekomen: Schepen Netto Reg. toa N. Waterweg Tegen vorige weel: Rotterdam 1928 1020 1.744.770 1927 1151 1.836.281 Nu -131 - 81.514 95 34.92-1 1928 910 1.000.488 1927 1-052 1.075.707 Nu 142 75.219 102 22.187 Bunkerbonten zijn in deze statistiek niet nbegrepen. Opgestoomd 5 .schepen 9.675 netto tons De Weleerw. Pater v. Eysden O.F.M.. die gedurende enkele maanden in het St. Frau- ciseus-gasthuis is verpleegd, is Zaterdagmorgen weer in de pastorie aan de Weste Wagenstraat teruggekeerd. Gevraagde werkkrachten. Afdeeling voor nuupea: Tel. 10403 -n 10404. Trappersdrulc ker; paardenslagersknecbt; illustratie-drukker- letterzetter, drogistbediende; barbiersbediende kleermakersjongen,halfwas schoenmaker, bed- denmakersleerlingchauffeur huisknecht; pak. huisjongen; aank. perser; zettersleeriing; aank drukker mercuur snelpers; lilafw. slager; aan. voerman 30 loopjongens; 4 fabrieksjongens; loodgietersjongen; meubelmakersleerling; meu- belstoff.leerling; steenbouwersleer.; halfwas stucadoors; halfwas meubelmaker, colp. v. h, aanwerven van abonnées; etaleur bek. m. ta pijtvak en lakschrijven; ank. winkelbediende electr. art.; 50 jongste bedienden; leerl. wia- kelbediende kantoorboekhandel; adj. inspec teur voor bedrijfsverzekering; 3 picolo's voer bankinstelling: reiziger voor den verkoop van moor sleutels en plakmiddel; reiziger voor den verkoop van lampen; winkelbediende voor bur gerschoenenzaak; acquisiteurs voor verzekerin gen; leerl. winkelbediende voor schoenenmaga zijn; winkelbediende bek. met porselein en aardewerk; winkelbediende bekend met rijwiel- vak; vertegenwoordigers voor den verkoop v. gasapparaten; reiziger voor den verkoop van steenletters. TeH annover bekwaam cheE en rest., drie chefs kelner ceflis de rang, 3 demi. chefs 5 commis. Te Zeeland: voor hotel zeal- kelner, ■- zeer bekw, chefs de rang, eenige banketbakkersleerlingen; pieolo voor dancing. Te Hoek van Holland: café-rest. kelner, koks leerling; draaien-; bankplaatwerkerrijwiel- hei sneller Meerling, boorde-s j jongen; vuurwer ker. Te Amersfoort: zelfc-t. kok. Te Rijssen:' aide kok-patiseur. Te Hekelingen halfwas schoenmaker. Te Hilleger&berg 2 halfwas kleer makers voor confectie. AfdeeLag voor vrouwen: steno-typiste voor moderne talensteno-typiste correspondentie voor moderne talen; jongste bedienden; 100 ateliemieisjes voor sorteerwerk; bekwame aan. komende en leerling naaisters voor kindercon- fectie, coupeuse, oekvame aank. en leerling japounaaisters; behangarsnaaisters; petten- maaksters; tamboureerster; tricotnaaiters be kend met 0verlok machines; machineborduur sters; platsteekborduursters; appreteusseslin. gerieuaaiters; machinestiksters; afwerksters lampenkapnaaisters; en kleermakersvakkand- werksters; machinestiksters; meisjes voor de wasckinrickting: leerling trijksters; fijnstrijk- sters en confectiestrijksters; kapsters; winkel juffrouwen banketbakkerij; tapijten en gordij nen, stoffen, band, garen, kruidenierswaren, manufacturen, huishoudelijke artikelen, staal, waren, voor verschillende vakken bekwame en leerling wikeljuffrouwen, magazijnjuffrouwen voor speelgoed en tricotgoederen; leerling, aan komende en bekwame mantelnaaisters; huis houdsters; kinderjuffrouwen; dagmeisjes; dnst boden; 2e meisjes, werkmeisjes, fabrieksmeis- j&s;zaktenstopters; loopmeisjes; hoofd juffrouw over fabrieksmeisjes. Voor hotelbedrjjf en res- tauraul: werkmeisjes; buffetjuffrouw; cas. siêre. Te Brussel, dienstbode bij Holl. familie. Te Leeuwarden: kookster. Rondgang langs de banen. Vrijdagavond heeft klasse A den rond-un" voortgezet op de banen van de Heemraad. Deze- hebber. menigeen parten gespeeld; gooide de eene club abominabel hoog, de andere wist met allo mogelijke moeite tot geen fatsoenlijk cijfer le brengen. Een zeer mooi cijfer gooide Tivoli nl. 341 en 326 is 667 waarmede zij zich op de le plaats wist te zetten; „Overal-Thuis bracht zich met 679 op de tweede plaats. „Alle Koune", welke zich op de eerste plaats bevond, wierp 611 en duikelde naar No. 3. De strijd om cie eereplaats is wel zeer hevig, daar no. 1 en no. 3 slechts 10 punten verschillen. Geworpen werd: Alle Neune 314 en 297 ia 611; Tivoli 311 en 326 Is 667; Overal Thuis 319 en 360 is 079; Gooi om 209 on 29C is 565; Onder Ons 356 en 293 is 654; V. K. 269 en 285 is 554; To us les Neuf 313 en 336 is 649; Val Om 297 en 293 is 598; F.'dani'West 292 en 30G is 593; Pschorr 3&G en 295 is 601; The .Far West 260 en 293 is 553; Plank Houden 290 en 297 is 537; Era 296 en 302 is 598; De Krans 291 en 341 is 632;-Dio 299 en 288 is 587; Sparta 304 er. 308 is 612; Treffen Wint 363 en 290 is 653; U.V.O. 329 en 307 is 636. De stand is tlian3: 1 Tivoli 26S4; 2 Overal Thuis 2676; 3 Alle Neune 2674; 4 de Krans 2638: 5 Onder Ons 2603; 6 Tous les Neuf 2595; 7 Sparta 2585; 8 Dio 2562; 9 Gooi Om 2527; 10 Treffen Wint 2515; 11 V. K. 2500; 3 2 U.V.O. 2495; 13 Val Om 2481; 14 H'dam West 2472; 15 Psehorr 2140; 16 Plank Houden 2379; 17 The Fa:- West 2378; 18 E.V.A. 2374. De vijlde uitvoering dier Kamer-muziekverec< nigiiig wordt gegeven door het Parijsc'ne capet- kwartet op Woensdag 1 Februari te 8 uur in de Groote Nutszaal. Programma: Strijkkwar tetten van Haydn (D.gr.t. op 64, no. 5, „Ler- euen-quartrtt"), Mozart (Es g-r. t. Köehel's Verz. 428! en Beethoven (No. 15, op 132 a, kl. t.) In den afgeloopen nacht zag een nachtwaker, dat van den sigarenwinkel „Fanatic" aan de Bo^mansstfaat de deur openstond en dat een onbekende man zich in de winkelportiek ophield. Hij hield den man in de gaten en waarschuwde fle politie. Een onderzoek wees uit, dat de deur vermoedelijk met behulp van valsclue sleutels was opengemaakt en dat eenige doosjes sigaretten en wat klein geld ontvreemd waren. De politie beeft ongeveer een half uur latei' een man gearresteerd, dia door den nachtwak-er herkend werd als degene, die in de portiek had gestaan. Hij bleek de corpolteur J. A. J. R. te zijn en had eenige doosjes sigaretten bij zich, welke uit den winkel afkomstig konden zijn. De doosjes waren echter reeds aangebroken. De man ontkent. Niette min is hij voorloopig in arrest gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2